MIDDELBIRGSGHE COURANT. N°. 160- 142° Jaargang 1S99j Maandag 10 Juli. Middelburg 8 Juli. De tram-kweslie. Verkoopingen ens. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 8 Juli 8 o. vm. 66 gr. 12 u. 76 gr. av.4o. 78gr.F.Verw. zw. W. wind, ged. bew. AdvertentiSn voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 eent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn b§ abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agente*' Te Ylissingen: C. N. J. de Vet Mestdag» te Goes: A. C. Bollüyt, firma-Wed. de Jonge. Bg deze courant behoort een Bijvoegsel. Een der belangrijkste onderwerpen, door de Staten van Zeeland de volgende week te behandelen, is zeker wel het bekende ver zoek der „Commissie tot voorbereiding van tramwegen op Walcheren" om subsidie voot een tram van Vliseingen over Westkapelli naar Domburg. De kwestie heeft heel wat pennen in beweging gebrachten niet ten onrechte. Zij toch mag van het hoogste belang heeten voor onze naaste omgeving, omdat zij nauw samenhangt met de materieele en intellectueele belangen van Walcberen. Daarover zijn allen, die hun gevoelen over die kwestie kenbaar maakten, het stellig eens, al verschillen zij ook op andere belang rijke punten in deze. Het ligt toch voor de hand, dat verbeter ring van de verkeersmiddelen een grooten invloed heeft op den vooruitgang van een streek. Het stoffelijk welzijn, de ontwik keling van den geest, de verruiming van den blik der bewoners hangen daarmee nauw samen. En waar nu Walcheren voor het grootste deel verstoken is van het belangrijke middel van vervoer, dat overal in den lande zulk een gewichtigen invloed uitoefent, is het niet te verwonderen, dat velen reikhalzend uitzien naar de verwezenlijking van het plan om tal van gemeenten, die nu nog ver verwijderd liggen van het spoorwegnet, met een tram daaraan te verbinden, en ook het onderling verkeer daardoor te bevorderen. Reeds vroeger zijn zulke plannen gevormd, maar niet een had een zoo vasten vorm als het nu aanhangige, ia met zooveel ernst ter hand genomen, met zooveel voorliefde bevorderd,rnstte op zulk een goeden grondslag. Toen in 1896 een dergelijk idee werd geopperd en men daarvoor belangstelling trachtte te wekken, hebben wij daartegen eenige bezwaren ingebracht, niet omdat wij zulk eene verbinding nit algemeen oogpunt niet gezind zonden zijn, maar wijl wij toen twijfel koesterden, of het plan wel met den noodigen ernst was ondernomen en voor bereid, en ook omdat wij in meening ver schilden omtrent de vraag, welken invloed de toen ontworpen tramlijn zou hebben op de ontwikkeling der beide gemeenten Vlis eingen enDombnrg als badplaats, een kwestie, toen bij voorkeur op den voorgrond gesteld. Voor zulke bezwaren is by het hnidige plan geen reden. Mannen, met ernst, belangstelling en Ijver voor de zaak bezield, hebben het ontworpen; moeite, tijd noch geld zyn door hen ont zien om de zaak voor te bereiden. En bij hen geldt niet uitsluitend het belang van Vlissingen en Domburg als badplaats, maar het welzijn van die gemeenten eu van een gansche streek in 't algemeen en ook niet het minst van hare landbouwende bevolking- Zjj hebben op het oog: Walcheren te vcorsien van een net van tramwegen. Voor dat plan in 't algemeen moet ieder, die het wel meent met onze omgeving, sympathie gevoelen, afgescheiden van de kwestie of de commissie al of niet beter deed eene andere richting aan de door haar beoogde tram te geven. Het ligt natnurlijk niet op onzen weg party te kiezen in den stryd tusschen de commissie en den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat. Voor beider meeningen is zeker veel te zeggen. Edoch, leek als wij zyn, achten wij ons totaal onbevoegd over de richting en de levensvatbaarheid van de bedoelde tram een oordeel uit te spreken. Wij stellen ons in deze op het onzes inziens zeer juiste standpunt, door den heer Job. Luteijn in de Kamer van koophandel te Middelburg ingenomen. Van eene beschouwing over de verschillende lijnen moet men zich onthou den, wanneer men niet der zake volledig Jcundig is. Die kwestie laten wij dus rusten. Maar wy wenaoheu op eeu paar andere punten te wijzen. Gedeputeerde staten van Zeeland, ten minste de meerderheid, is niet geneigd aan het verzoek der commissie te voldoen; zij doet dit waarschijnlijk hoofdzakelijk inge volge het rapport van den hoofdingenieur. Dit kan een geldig motief heeten. Maar velen achten zich thans geroepen in deze van advies te dienen en van hun gevoelen te doen blyken. En nn merkten wy op, dat daarbij vooral locale belangen op den voorgrond treden, en adressen znllen gezonden worden of reeds zyn aan de Provinciale staten, waarin vooral daarop de nadrnk wordt gelegd. Dit noemen wjj een bedenkeiyb ver schijnsel. Dergelijke kwesties moet men niet bezien nit het enge standpnnt van zuiver eigen belangruim moet men zijn van blik en opvatting. Het is honderd maal gebleken dat de ge volgen van zulk een onderneming niet te ekenen zyn. Waar men nadeel vreesde» had men later voordeel te constateeren. Zoo wordt de kwestie der benadeeling van de belangen van Middelburg en zyne neringdoenden nu op den voorgrond gesteld en wy vinden daarin aanleiding op te merken, dat reeds vroeger hierop gewezen en daarover van gedachten gewisseld is. In eene vergadering van Gemeentebelang Woensdag 23 Maart van het vorig jaar gehouden, en waarvan een verslag voor komt in de Midd. Crt. van 25 Maart d.a.v., werd reeds aan de orde gesteld de bespre king van een protest der Middelburgers tegen subsidies aan een tram Vlissingen WestkapelleDomburg. Het bestuur ver klaarde, bij monde van zyn voorzitter, dat naar zijne meening het tot standkomen van zoodanige tram zon wezen in het nadeel van Middelburg en dat het gewenscht was, dat de inwoners van deze gemeente proteBt aanteekenden tegen eene eventueele subsi die-aanvraag door de commissie aan de Provincie en den Staat. Het bestuur stelde voor van de inwoners van Middelburg een protest te doen uitgaan en den wensch aan den raad kenbaar te maken dat deze, zoo subsidie aan de pro vincie of de regeering wordt gevraagd, zich daartegen zal verzetten. De heer Van Woelderen herinnerde er toen aan, dat sedert jaren reeds het denkbeeld heeft gemousseerd om een trambaan te leggen tnsschen Middelburg en Domburg, maar dat pogingen, in dien geest aangewend, niet zijn geslaagd. Waar door den voorzitter was beweerd, dat Middelburg door den aanleg van de tram Vlissingen—Dombnrg worden benadeeld, wees bij erop dat, kwam die tot stand, van wege de Staatsspoor wegen vele faciliteiten zouden worden ge geven om Middelburg, zelfs ook Goes, Ber gen op Zoom enz., in de verbinding op te nemen, door vele locaaltreinen tusachen die plaatsen en Vlissingen te laten loopen ook zoodoende de plattelandegemeenten en Walcheren op gemakkelijke wijze met de spoorlijn te verbinden. Spreker achtte de meening, dat door de tram Vlissingen boven Middelburg zou wor den bevoordeeld, zeer overdreven. Hij toonde aan dat alle vooruitgang van Vlissingen en het toenemend verkeer naar die plaats ook Middelburg steeds ten goede is gekomen. De voorzitter bleef by zyne meening, ook die van het bestuur, dat het belang van den Middelbnrgschen handel zeer zou wor den benadeeld door het tot stand komen van de straks genoemde tramverbinding. Na nog eenige discussie werd door den voorzitter de vraag gesteld, of van uit Mid delburg een protestbeweging zon op het ge touw gezet worden tegen het verleenen van een subsidie van wege de Provincie of het Rijk aan de tramverbinding, zooals die nn is voorgesteld. Met 11 tegen 7 stemmen werd die vraag ontkennend beantwoord. Evenzoo werd ontkennend beantwoord de vraag of het wenschelyk is dat by eene eventueele aanvrage om subsidie aan de Provincie of het Ryk vanwege den raad van Middelburg daartegen worde geprotesteerd. Men zietdestijds vond men een adres beweging niet noodigen langen tyd heeft men gerust, om nu plotseling daarmee voor den dag te komen. Men heeft daartoe het volle rechtmaar wij zonden het bedenkelijk achten wanneer de Provinciale Staten zich by hunne beslis sing door dergelijke argumenten lieten afleiden van eene ruime beoordeeling der kwestie vooral omdat aan al die byzondere belangen het algemeen niet mag worden opgeofferd ingeval de richting wordt veran derd, Vlissingen of een andere gemeente op haar beurt misschien zon klagen, en men nooit vooruit kan zeggen, welk een invloed zulk een tram hebben zal. Bovendien is er veel te zeggen voor de meermalen ook door ons uitgesproken bewe ring, dat de belangen van Vlissingen en Middelburg in velerlei opzicht zeer nauw verbonden zyn en de bloei van Vlissingen noodzakelijk ook ten goede komt aan Mid delburg. In verband met zulke middelen van ver keer wyzigen de omstandigheden zich zoo- r de ervaring leert het dagelijks dat bet hoogst gevaarlijk is zich aan voor spellingen te wagen of aan den anderen kant daardoor zich te laten influenceeren. De Staten verliezen verder ook niet uit het oog dat zooals in ons blad reeds is opgemerkt instemming met het afwy zend voorstel van Ged. staten hare bedenkelijke zijde beeft, omdat de commissie dan stellig haar plan opgeeft en hoogst waarschijnlyk een ander niet zoo spoedig een beter zal ontwerpen. Walcheren is op het punt van trams slecht bedeeldde regeering is thans ge neigd te helpen daarin te voorzien. Er ïb dus èn bekoeite èn een gunstige kans. De eerste biyft bestaande laatste vervliegt wellicht. En als wy dan opmerken hoe andere deelen van Zeeland, o. a. Zeenwseh- Vlaanderen en Schouwen, terecht, wat hunne verkeersmiddelen betreft, door de provinciale kas zijn gesteund, dan is het toch stellig te rechtvaardigen wanneer ook Walcheren op dezelfde wijze wordt geholpen. Welnu, wij zeggen niet dat daarom de Staten aan het verzoek der commissie per se zou den moeten voldoen, maar wel dat zy ern stig moeten overwegen vóór zy een besluit nemen en zich daarby dienen te stellen op het standpunt, dat zij zyn de Staten van Zeeland en dns van de gebeele provincie. En vooral dat zoo er onder hen geene meerderheid is te vinden, die aan het verlangen der commissie geheel wil vol doen zy zich mogen bey veren aan het nu aanhangige verzoek en aan de daartegen geopperde bezwaren zooveel mogeiyk te gemoet te komen, opdat er een compromis in het leven worde geroepen en deze nuttige zaak niet voor langen tijd of voor goed blijve rusten. Een ruim inzicht in deze kwestie, vrij van den invloed van allerlei plaatselijke of locale belangetjes, is de beste wegwijzer om in deze een besluit te nemen en een eersten stap te zetten op een weg, in het belang van een groot deel van, zoo niet van geheel Walcheren. UIT STAD EN PROVINCIE. De nitslag der te M i d d e 1 b n r g gebonden stemming voor raadsleden is, zooals vry die verwacht, of liever gevreesd hebben. De zonderlinge wyze, waarop aan de geheele verkiezing leiding is gegeven, met de daaruit van zelf voortgekomen verwarring, moest ten gevolge hebben, dat de aandacht der liberale kiezers eenvoudig werd bepaald op twee hunner candidaten, de hoeren J. F. van Dunné en L. K. van der Harst J.Jz. Het gevolg is dan ook geweekt, dat die beide heeren in het eerste district gekozen zijn en in het derde in herstemming komen, maar tevens dat twee verdienstelyke leden van den raad, de heeren mrs Brevet en Gra tama, bet onderspit hebben gedolven. Had men de voorstandera van den heer Van der Harst niet gedwongen om, toen Gemeente belang hem verstootte, op andere wyze zyne herkiezing mogelijk te makenhad men hem en den heer Van Dunnó dadelijk ieder in eigen district geBtelö, en had men in de tweede vergadering van die vereeniging ook wêer niet den heer Van Dunné in bet eerste distriet gecandideerd, dan wate zeker de heer Brevet behouden gebleven. In hare eerste byeenkomst stelde men in die vereeniging, zelfs tegen zyn zin, den 1: Bolle candidaat met den heer Brevet, in het eerste, en de heeren Gratama, Van Dunné en Polvliet in het derde district. Geen wonder, dat na de uitdrukkelijke ver klaring van den beer Bolle en na bet uitwerpen van den heer Van der Harst, de voorstanders van laatstgenoemde zich beijverden hem in het eerste district te candideeren. Had men toen in Gemeentebelang de zaak laten rusten en de plaatsing der candidaten weer niet veranderd, dan ware de toestand zuiver geweeBt, en was de heer Brevet stellig lid van den raad gebleven. En de kans van den heer Van Dunné in het derde zou zeker zeer groot geweest zyn. Reeds nn was nit de ingeleverde stembil jetten te constateeren, dat vele anti-revoluti- onnairen op hem hunne Btem uitbrachten. Billijkheidshalve dienen wy op te merbeD, dat ook het stellen van den heer Van dei- Harst in het derde district, na dien tyd, nadat hy voor de candidatunr van Gemeente belang had bedankt, ook een tont ia geweest. Daarvan werd thans de heer Gratama dupe. Dat de heer De Rgcke is gekozen, verwon dert ons niet. De liberalen waren ook daar niet zeer ge lukkig met bun candidaat. Welke verdiensten en goede eigenschappen de heer Polvliet ook moge hebben, by is nog te kort in Mid delburg om goed bekend te zyn, vooral in het derde district. De herstemmingen daar zyn bepaald op Dinsdag 18 Juli. De heeren Van Dunné en Van der Harst znllen goed doen hunne beslissing omtrent bet eerste district aan te houden tot na afloop daarvan. In het belang der liberale party is het zeker gewenscht, dat zy dit doen. En wy kunnen ons niet voorstellen, dat er by hen groot be zwaar zal bestaan om, zoo zy 18 Juli daar gekozen mochten worden, voor het derde district zitting te nemen. Hun zittingstyd duurt toch zes jaren. De beer W. A. de Rgcke, die inde vaeatnre- De Stoppelaar met een meerderheid van slechtB een paar stemmen is gekozen, moet in 1901 weder aftreden. De kans van slagen by de herstemming is wel niet groot, maar allerminst hopeloos. De anti-revolutionnaire party heeft Vrydag in dat district gedaan wat zy kon. Van de kiezers, die op de candidaten Bimmel en Wibaut Btemden, zullen er nu zeker wel zijn die willen meewerken om de heeren Van DuDné en Van der Harst ook daar gekozen te krijgen, opdat er dan in het eerste dis trict gelegenheid zij nieuwe candidaten te stel len en versterking der macht van de anti revolntionnairen tegen te gaan. Dat men ook van de liberale party zich nog ins krachtig inspanne, evenals onze tegen standers, ijver ontwikkele, en anderen opwekke hun plicht te vervallen H. M. de Koningin heeft gunstig beschikt op het verzoek der Maatschappij tot bev. Landbouw en Veeteelt in Zeeland en bet beschermvroawschap van die Maatschappg aanvaard. Uit Vlissingen. Gedurende de Vliasingsche kermis zullen in den net en doelmatig iDgerichten schouw burg van De oude Vriendschap by den 1 W. Stofboper tooneelvoorstellingen gegeven worden door het gezelschap van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Het voornemen bestaat om, behalve tooneel werken van Von Moser engebs Von Schontban, een paar sensatiestukken voor het voetlicht te brengen, o. a. ook weer het drama Dreyfas, met bet in overeenstemming met de laatste gebeurtenissen in „de zaak" gewyzigd slot, dat, wy meldden het vroeger reeds, te Amster dam overvolle zalen trok en zeer in den smaak van het pnbliek bleek te vallen. Wij hebben indertyd datzelfde gezelschap o. a. Dreyfus zien opvoeren en daaraan zoo goede herinneringen behouden, dat die ons het reeht geven, indien de samenstelling van den troep niet te veel is veranderd, dit onderdeel van het kermisvermaak by bet comedielievend publiek aan te bevelen. Naar men ons meldt zal Hr. Ms. kruiser Noordbrabant, in aanbouw by de koninklijke maatschappij de Schelde, begin volgende week van de fabriek naar de buitenhaven vertrekken om met gemeerd proefstoomen aan te vangen, Van het Domburgech Badnieuws en Vreemoelingeniyst is het eerste nommer van den zeventienden jaargang verschenen. Vol is het, blijkens een daarin voorkomend opstel, Onze Badplaats getiteld op Domburg nog niet. Wel zyn er reeds eenige vreemden aangekomen en worden er nog verwachtook is in de bótels tameiyk veel verhaard en zyn verschillende woningen en kamers besproken, maar er zyn toch nog vele goede gelegenheden open, om een goed onderkomen te vinden. Te Oost- en West-Soubnrg trad Vrydagavond het fanfarenkorps voor het eerst het openbaar op by gelegenheid van een 60-jarig huwelykafeest. Aan het echtpaar werd Heden bracht het gezelschap aan de opnieu <v gekozen leden van den gemeenteraad een hul-.te, waarna het al spelende een wandeling maakte door de gemeente, hetgeen heel wat opgewekt heid en beweging teweeg bracht. Den korten duur vau deu oefeningstyd in aanmerking nemende, verdient dit eerste optreden, volgens onzen berichtgever, allen lof en geeft hoc uit zicht dat van dit korps veel te verwachten is. Na afloop begaven de leden van het gezel schap met den burgemeester, de leden van den gemeenteraad, den secretaris en eenige andere ingezetenen, zich naar het schoolgebouw, waar door deu burgemeester warden onthaald en eenigen tyd genoegiyk byeen bleven. Uit een dezer dagen in de Goesche Crt voorkomende mededeeling blijkt, dat daar de aandacht pas is gevallen op enkele belangryke zerken in de Ned. Hervormde Kerk. Een van de pas ontdekte gebeeldhouwde zerken had een tot onleesbaar wordens versleten op schrift; die van de twee andere waren nog te lezen. Zeer was het te wenschen zoo schrijft men aan het genoemde blad dat dezestee- nen, met de enkele, die voor het oog zicht baar zyn, zooals de steen van Jan Ostende (liggende in het luister hek) eu wie zal zeg- hoeveel schoone steenen er niet verborgen zyn onder de houten bevloering, o. a. naar men verhaalt, een zwart marmeren Bteen op het graf van den Kroniekschryver Smalie- gange in den muur van ésn der zijbeuken ir kerk werden geplaatst. De zerken van Lopse, Coomans, Boogmaker zouden, volgens bepaling der legaten, nimmer van hare plaats mogen, maar hoeveel zitten nog verborgen als men aan die oude Goesche families denkt, en men even het boek der graven raadpleegt I Welke prachtige grafsteenen zonden zich bevinden op de graven der Westerwyken, Evertsdyken, Nollens, Ratels, Hoogenhoed, Keetlaars, Vasbergen, Perponcher, V. d. Sagen I.eydekkers, V. Wissekerke, Levendaals, De Scbalken, Van Dort, Snoep, enz. enz. Wy bopen dat de commissie, belast met de uitvoering der herstelling, Bpoedig aan het werk zal kannen, opdat de Goesche kerk weder eenmaal een sieraad van Zeeland zal worden." Door mgr Bottemanne, bisschop van Haarlem, is benoemd tot paBtoor te H a n B' weert de heer G. M. A. van Leeuwen, vroeger kapelaan te Rotterdam (H. Laurentius). Vrydag middag circa half zes passeerde te Bath het Zweedscbe oorlogsschip Sagat begeleid door 2 stoomjachten. Ter hoogte van deze plaats gaven bedoelde jachten salut- echoten, waarop door het oorlogsschip 24 schoten werden teruggegeven, waarna de beide jachten weder terugkeerden. Door ingelanden van den polder Oud- Kempens Bof stede is, ter voorziening in de va cature van gezworen, ontstaan door het over lijden van den heer H. van 'tHof, een voor dracht opgemaakt, bestaande nit de heeren J; Droogendijk, J. de Rooy en L. Hage. Ter voorziening, eveneens in de vacatnre-Van 'tHofy werd benoemd als vertegenwoordiger van ge noemden polder in den Dykraad der water- keering van het calamiteuse waterschap Stave- nisse de beer N. Kodde. Het Hulsterblad bevat aan het hoofd van zyn heden verschenen nommer een uit voerig program der feestelgkheden op Dinsdag a.s. by gelegenheid van de inhuldiging van den pastoor en deken en deelt tevens mee dien dag, met het oog op die feesten, geen bulle tin van den uitslag der gemeenteraad» verkie zingen te zullen uitgeven, maar die eenvoudig aan zijn bureau te zullen aan plakken. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteusen polder Borsele werd hedeu te 8orsele aanbesteed: het nitvoerea van steenbestortingen tot uitbreiding en versterking van oeverwerk te BorBsele. (Raming f 33.562). Minste inBchryver was de heer P. A. van de Velde te Terneazen voor f 33.560,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1