BUITENLAND. Verschillende Berichten. Verkoopïngen eni. LAATSTE BERICHTEN. Ter tafel komt thans het verzoek van de commissie van aanleg van tramwegen op Walcheren tot steuning van haar verzoek, ge richt tot de Provinciale Staten, om te mogen aanleggen een tramlijn Vllsslngon—Domburg met subsidie van de Staten van Zeeland. Te dezer zake is ingekomen een schrijven van den secretaris van bovengenoemde com missie, waarin nogmaals wordt gewezen op de goede resultaten, welke van de geprojecteerde lijn te verwachten zijn, en hoe daardoor een eerste schakel zou worden gevormd voor een tramwegen-net, dat zich over Walcheren zou moeten uitbreiden,en waarvan de eerstvolgende schakel zou gaan over Oostkapelle, Serooskerke, Middelburg. De voorzitter verklaart, dat de heer Wibaut zijne adhasie aan het project hecht, en verzoekt hem de zaak in te leiden. Aangezien de heer Wibaut dit niet wensoht, neemt de voorzitter zelf het woord. Hij zegt in den gemeenteraad gestemd te heb ben vóór eene subsidieering van deze lijn, omdat voor Vlissingen de lijn voordeelen zou afwerpen. Nu het evenwel handelt over een subsidie van f 150.000 van de provincie, vindt Bpreker, dat de kamer niet daartoe mag advi- seeren, vooral wijl de tram geheel onder langs de duinen looptlag de lijn door de dorpen heen, dan zou spreker het iets anders vinden. Vooral in deze provincie, waar reeds 28 opcen ten worden geheven, zou hg thans het ge vraagde subsidie niet door de Prov. Staten weuschen te zien toegekend. Spreker zou daarom wenscheD, dat de kamer zich van de gevraagde adhaeaiebetuiging ont hield. Do heer Wibaut is het met deu voorzitter niet eens. Door de commissie toch is met duidelijke cijfers aangewezen, wat ongeveer de opbrengst zal zijn, welke cijfers zyn onder worpen aan de goedkeuring van bekende en onpartijdige tramwegautoriteiten, die zich vóór de opgemaakte rekening verklaarden. Spreker zou het daarom jammer vinden, wanneer de Vlissingsche kamer van koophandel zich niet kon vereenigen tot samenwèrking met de commissie. Ook de heer Polak zegt het met dan vorigen spreker geheel eens te zyn en hy is ervan over tuigd, dat voor geheel Walcheren de gepro jecteerde lijn van groot belang zal wezen. De voorzitter blijft bij zyn opinie en wijst eenige onjuistheden aan in de becyferingen. Hij zegt dat men zich wel baseert op de lijn BreBkeusMaldegbem, maar 2/3 van die lyn behoort in de eerste plaats tot België en ligt in de tweede plaats door een streek, waar suikerbietenbouw hoofdzaak is, hetgeen hier niet het geval is. De heer Polak hoopt, dat juist door het aanleggen van de tramlijn de landbouwers in deze streek zullen komen tot den suiker bietenbouw. De heer Wibaut vraagt of de voorzitter ook niet denkt, dat, door het aanleggen van de tramlyn, juist de duinstreek hier zal worden ontwikkeld, evenals indertyd in België, waar achtereenvolgens Ostende zich ontwikkelde, Heyst en Eneoke ontstonden en bloeiden. Ook vindt spreker in de namen vandeheeren Tak van Poortvliet, Sprenger e. a. aanleiding om te veronderstellen, dat het nu gemaakte plan zeer ernstig was bestudeerd en zeer zeker doelmatig zal genoemd mogen worden. De voorzitter biyft by zyn eerBte beweren. Hij noemt het plan niet verkeerd, maar durft alleen daarom geen f 150.000 subsidie aan te bevelen. De heer Polak vindt, dat men hulde moet brengen aan een comité, dat een lyn heeft ontworpen, die de streek, waardoor zy loopt, tot bloei zal brengen en, behalve een badtram, dus luxe-vervoermiddel, ook zal zyn een middel tot uitbreiding voor handel en land bouw in die streek. Overgaande tot stemming, besluit de ver gadering met vier tegen twee stemmen, die van de heeren Verkuijl Quakkelaar en Loois, het voorstel van den heer Wibaut aan te nemen en aan Provinciale Staten een adres van adhae sie aan het geprojecteerde plan te zenden. De heer Wibaut komt nogmaals terug op de kwestie arbeidskamers. Hy stelt zich voor, dat het lang zal duren, vóór de zaak in orde zou zijn. Inmiddels kunnen zich meer ar beidsgeschillen voordoen en spreker wenscht dus te vragen, of de Kamer van koophandel en bloc zich diligent zou kunnen verklaren om, in overleg met het hoofd der gemeente, by eventueel voorkomende moeiiykheden, daartoe aangezocht, als scheidsrechter op te tredeD tusBChen patroons en werklieden. De voorzitter vreest, dat zulk een optreden buiten den weg der Kamer ligt. De heer Polak antwoordt hierop, dat hy meent dat het voorstel van den heer Wibaut slechts een tydelyk optreden als verzoenings- raadter voorkoming van verwikkelingen betreft. Ook de heer Lagaay meent dat de wet niet verbiedt, dat de Kamer van Koophandel in zulk een geval als tasschenpersoon ageert. De heer Polak wenscht, dat het voorstel van den heer Wibaut zou uitgaan van de benoemde commissie. Hierby legt de heer Wibaut zich neer. Hierna komt ter tafel het Jaarverslag van de Kamer, waarop wy later meer uitvoerig terug zullen komen. Thans ontleenen w$ slechts 'aan de Algemeene beschouwingen het volgende: Over het algemeen bleef de toestand, waarin handel en ny verheid verkeerden, in 1898 vry wel dezelfde als in de laatste voorafgegane jaren. Belangrijke veranderingen hadden niet plaats. De groothandel breidde zich niet merkbaar nit, evenmin als de kleinhandel, welke laatste evenwel, voor zoover zy bestond, als een ge volg van den voortdnrenden aanwas der bevol king, zich in een grooten bloei mocht verhengen. Het aantal binnengekomen en vertrokken schepen bedroeg minder dan in het vorige jaar, doch de vertegenwoordigde scheepsruimte werd daarentegen aanzienlyker. De nyverheid verkeerde over het algemeen in een redelijken staat van bloei. De bestaande inrichtingen breidden zich langzamerhand uit. De gemeente zelf breidde zich uit door aan bouw van woningen, en een voortdurend ver- bonwen en verfraaien van bestaande bnizen veroorzaakte eene bestendige bedrijvigheid, die van zelve een gunstigen invloed nitoefende op allerlei bedrijf. Behalve den door particulieren verkochten bouwgrond, werd door de gemeente alleen, uit de van het ryk overgenomen voormalige vestinggronden voor f 46860.53 verkocht en uit de overgenomen grond op het zg. Eiland voor f 10019.50, te zamen alzoo voor f 56880.03. Dat een en ander vooral de ambachtsnijver heid ten goede kwam, ligt voor de hand. Allerwege was dan ook volop werk, zoodat het jaar 1898 onder de gunstigste jaren mag worden gerekend. De heer Wibant wenscht in het verslag ook opgenomen te zien de Electro-tinfabriek, waar van de productie steeds vooruit gaat en waar voor aan- en uitvoer plaats heeft met binnen- en bui ten vaar tuigen. Nadat daartoe besloten is, en nog is gesproken over het terugkomen op eene kwestie, het vorige jaar door de Kamer behandeld, betreffende het verkrygbaar stellen van retourkaarten van Ant werpen naar Vlissingen, waaraan men verder echter geen gevolg zal geven, doet de voor zitter mededeeling, dat is ingekomen een schry- ven van de firma De Grooff, waarin deze zich beklaagt over de ongunstige bepalingen, die met betrekking tot het betalen van staangeld aan de Vlissingsche haventerreinen bestaan. Deze ongunstige bepalingen, nl. dat reeds 8 uren na aankomst het betalen van staangeld intreedt, had deze firma verleden jaar, toen door buitengewone omstandigheden, onafhanke lijk van haren wil, een kolenlading voor het Duitsche ss. Helios, niet kon worden gelost, de som van f 283 aan staangeld gekost, ter wijl nu in de maand Juni weder f 148 aan staangeld moest worden gestort. PogingeD, by de spoorwegen aangewend tot restitutie dier sommen, bleven zonder gevolg. De firma wees erop, hoe in Rotterdam bv. eerst 2 dagen na aankomst staangeld moet worden betaald. De kamer besloot alhier en te Rotterdam een onderzoek naar de zaak in te stellen en by waarheidbevinding stappen te doen tot. verbetering van den toestand. Hierna niets meer aan de orde zynde, slnit de voorzitter de vergadering. ONDERWIJS. Tengevolge van huiBeiyke omstandigheden heeft de heer M. C. J. de Visser, leeraar aan de H. B. S. te Goes, zich verplioht geacht te bedanken als lid der commissie voor de eind examens der H. B. S. in Zeeland.^ (O. Ct.) MejVisser, hoofd eener school te Z i e- rikzee, staat alB nummer een op de voor dracht terbenoemiog van directeur of directrice aan de byzondere kweekschool voor onder wijzeressen fe Nymegen. Zondag overleed de heer G. GoemaD, hoofd der school te Berkel, vroeger onder wyzer teOad-Vosmeer, Heinkenszand en Rotter dam. Mej. J. N. Japikse heeft aan de univer siteit te Leiden het candidaats-examen in de rechten afgelegd. Zooals in ons vorig nommer in het kort is vermeld, is jhr mr P. H. Gevers Deynoot, directeur van het kabinet der koningin, te Zeist, waar bij tot herstel van gezondheid verbiyf hield, overleden. De overledene, zoon van wylen burgemeestei jhr mr P. G. A. Gevers Deynoot, was, na vol brachte academische Btudtën, onafgebroken werkzaam bij het kabinet der koningin, eerst in den rang van commies en hoofdcommies, later als referendaris en sedert 1894 als opvol ger van den heer jhr Alewyn, als directeur van Hr. Ms. kabinet. Hij was ridder van den Ned. Leeuw eD commandeur der orde van Oranje-Nassau. De nieuwe koninkiyke harmonie Vlijt en Volharding te Roosendaal zal, ter herdenking van haar 127a jarig bestaan, in den zomer van het volgend jaar een groot nationaal en inter nationaal festival geven voor harmoniefan fare- en zanggezelschappen. De onwillige milicien Van Wendt te Haarlem is Maandag nit de gevangenis ont slagen. Daar hij nog niet van idéé is veran derd, is hij dadeiyk weer in de kazerne in ar rest gesteld. In den geest van de Compagnie Urbaine te Parys zal te Rotterdam een Rytuigmaat- schappy worden opgericht, die zich waarscbijn- lyk over andere plaatsen van ons land zal uitbreiden. Als directeur wordt een Haagscb ingezetene genoemd. - Te Rynsaterwoude heeft zich het byzon dere geval voorgedaan, dat voor de verkiezing van drie leden van den raad geen candidatec- lyst ingediend is. De burgemeester heeft mits dien een nieuwen zittingsdag bepaald om alB- nog een dergelijke lyst te ontvangen. Omtrent het drama te Dordrecht wordt, nader gemeld, dat de vermoorde vrouw nog slechts 20 jaar ond is, dat zy in een bierhuis woorden kreeg met twee jeugdige personeD, de een te Dordrecht, de ander te Zwyndrecbt woonachtig, en later toen zy buiten was door dezen doodgeslagen en getrapt werd. Die per sonen moeten toen het lyk afschuweiyk ver minkt, het langs de Merwekade gesleurd en te water geworpen hebben. Een vronw, die als de aanstookster wordt beschonwd en op den uitkyk moet hebben gestaan, toen het drama werd afgespeeld, is ook gearresteerd. De beide verdachten moeten bekend hebben. Zaterdagavond omtreeks half twaalf zag een politieagont aan de dakgoot van een huis op het Achterklooster te Rotterdam een man hangen. Voor hy hem hulp kon verleenen, moest die man zijn handen loslaten en viel hij op de straat. Hy werd naar een politiepost en vaH daar naar bet Ziekenhnis vervoerd met eenige gebroken ribben. De man was niet geheel nuchter. Omdat de deur van den zol der, waarop hy zich bevond, gesloten was, had hy getracht door het dakvenster den zol der te verlaten, doch daarby verloor bij zyn evenwicht, en toen greep hy zich in zyn val aan de goot vast. Te Capelle aan den IJsel heeft een werk man een ijzeren plaat op het lichaam gekregen, waardoor hy deerlyk verwond is. Maandag is te 's Gravenhage een invalide uit het invalidehuis te Leiden gearresteerd, die, met verlof in de residentie, zyn schoonzoon een zeer gevaarlijke verwonding bad toegebracht, Onder Hummeloo, naby Doetinchem, is een door twee gezinnen bewoonde landbouw- hoeve totaal verbrand. Twee kalvers en veer tien varkens kwamen in de vlammen om. Te ElBhout, bij Heusden, is een bakkery tot den grond toe afgebrand. Niets kon gered worden. Te Zaandam is Zaterdag0 avond de groo te molen de Vrede verbrand. Aan de noord westkant van Amsterdam was alles op het zien van den rossen gloed naar buiten gesneld. Daar de molen niet gemakkeiyk te bereiken was, konden de uitgerukte spuiten, ter plaatse ge komen, niet veel meer uitrichten. Het vuur greep woest om zich heen, de brandende wieken draaiden en gaven een vuurwerk te aanschou wen, zooals de beste pyrotechniccs slechts maken kan. De molen brandde geheel af, bovendien een nabijstaande groote schuur met hout. Het ongeluk heeft waarschyniyk ook nog een slachtoffer gemaakt. De molenaar, die niet tydig genoeg het brandende gebouw kon ver laten werd slechts met moeite, met brandwon den overdekt, in veiligheid gebracht en per brancard naar familie vervoerd, Zyn toestand is zeer zorgeüjk. Te Oudepekeia hebben Zondagavond een paar individuën éen in vollen gang zijnden wielryder een stok door het achterwiel gesto ken, waardoor hy viel en een been brak. Even daarna weigerden dezelfden een ander wielryder ruimte te maken om te kunnen paB- aeeren, terwyi hem bovendien een diepe snede over de hand werd toegebracht. De daders zijn nog denzelfden avond gevat. Te Sappemeer stierf Zaterdag een zesjarig knaapje in weinig uren onder hevige verecbyn selen van vergiftiging. Waarschyniyk heeft het jongetje een of andere vergiftige beBsoort opgegeten. Te Stuifzand (Dr.) is een achtjarig meisje getroffen door zonnesteek en kort daarop aan de gevolgen overleden. Het Dagblad verneemt nit Venloo, dat de luitenant der huzaren, die in Den Bosch voor schaking zou worden vervolgd, in eerst genoemde gemeente in garnizoen is. In ver band met dit feit zou de klacht zyn ingediend door den zwager van de jonge dame, ook een luitenant der huzaren, met wien de eerste onlangs een duel had. De metselaar te Boxtel, die onlangs ge vangen genomen werd onder verdenking van brandstichting, is nit de preventieve hechtenis ontslagen. Een hoofdconducteur by de staatsspoor wegen, wonende te's Hertogenboseb, is door de maatschappy ontslagen, wegens het vernielen van hem ter verzending toevertrouwde goederen. Te Oud-Gastel is een 7-jarige jongendie op de rydende tram wilde springen, er afge vallen. Het kind kwam onder den laatsten wagen; zyn hoofd is verbrijzeld. De Petit Bleu heeft de, voor een onafhan- keiyk blad wel wat vreemde gewoonte, om tevens als reisbureau op te treden. Naast vele grootere tochten wordt 21 en 22 Juli een kleiner reisje ondernomen, en wel een twee- daagsch uitstapje naar Walcheren. Den21 Juli gaat men per spoor van Brussel naar Terneuzen en komt dan tegen het middaguur te Vlissingen. Na het dejeuner wordde de stad en het strand bezichtigd, waarna men tegen het etensuur per tram naar Middelburg gaat, waar het gezelschap overnacht. Den volgenden dag wordt het stadhuis en de abdij bezocht en een wandeling gemaakt langs de „boulevard" om de stad (bolwerken). Het dejeuner wordt gebruikt in den tuin vaD den Schuttershof, waarna men te 3 nnr per spoor onze stad verlaat en over Vlissingen naar België terugkeert. De deelnemers betalen van af Brussel 40 tra per hoofd. Te Antwerpen was een duivenliefhebber, die steeds de eerste pryzen behaalde in de wedvluchten, wat een beetje verdacht voor kwam. Men besloot daarop den man eens op de proef te stellen, waarom men by de jong ste wedvlucht zijn duif achterhield. En toch meldde de eigenaar zich op tyd aan met de voor zyn duif bestemden ring, welke als her- kenningsbewijs moest dienen. Maandagavond is de Parysche brandweer voor het eerst uitgerukt met een automobiel- stoombrandspuit. Volgens het bnrean Veritas zyn in Mei 11. vergaan 54 zeilschepen,waaronder geenNeder- landach, en 11 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch. Menelik heeft koningin Victoria twee zebra's gezonden. Van tyd tot tyd hoopen de groote ongeluk ken zich zoo op, dat men een ware onheil kroniek moet maken. Zoo nu weer. Op de EngelBChe kust van Carnarmonshire is een pleiziervaartuig omgeslagen. Alleen de schipper wist zwemmende de kust te bereiken; de twaalf andere opvarenden verdronken. Een tweede ongeluk had ook in Engeland plaats en wel by Wilford, waar een passagieratrein in botsing kwam met een goederentrein. Er wer den vijftig waggons vernield en veie personen gekwetst. Groote on weereu en overstroo- rningen kwamen zoowel in de oude als in de nieuwe wereld voor. O.a. in Moravië waar kleine beekjes rivieren werden, die de brug gen wegsloegen en meer schade aanrichtten, terwyi drie personen het leven verloren. Nog ernstiger was het in Texas, waar het aantal omgekomenen veel grooter is. Eindeiyk is op het Erie-meer by een stormvlaag eeD vaartuig gezonken met het gevolg dat acht opvarenden verdronken. Uit Dawson City, de hoofdplaats van het goudland Klondyke, wordt gemeld, dat daar een groote opwinding heerseht. Er was bericht ontvangen,dat by kaap Rome nieuwe goudvelden van fabelachtigen rykdom waren gevonden. Zoo had een goudgraver een week lang eiken dag gemiddeld voor 1000 D. goud te voor schijn gebracht en dat uit een klein stukje grond. Er ontstond op dat bericht een alge meene goudkoorts. Ieder verkocht zijn have natuurlijk voor een appel en een ei; de win- kels liepen leeg, de schouwburgen moesten gesloten worden, want op een dag waren wel 2000 menschen heengegaan. Het eerste schip, dat naar de nieuwe goudvelden ging, werd bestormd, waarom de passage werd be paald op 1000 Dollars, en deze vracht werd graag betaald. Dat de berichten zwendel zyD, ia beat moge lijk er hebben nu ten minste al heel wat menschen geprofiteerd van de opgewondenheid. Alweer wordt uit New-York een brand gemeld, welke waarschyniyk aan moedwil iB toe te schrijven. Ditmaal in het Kebo Valley Club House, een prachtig uitspanningslokaal voor de eerste kringen van New-Yorb, waar men diners en bals gaf, ook sport beoefende enz. Na de herhaalde branden in deftige wo ningen en hotels wordt het vermoeden dat de brand is aangestoken, steeds levendiger. Maandagmiddag werd te 's Graven polder, door den notaris mr Liebert van Goes, in het openbaar geveild een hofstede, in de gemeente 's-Gravenpolder, aan Schoorkens- zandweg, bewoond door Daniel Boonman, met bouw- en weilanden aldaar en in Nisse en 's-Heer Abtskerke, te samen groot 50.77.20 hectaren. Kooper werd voor f 48.235.30 de heer Corns. Boonman Danz. A T J E H. Het Hdbl. ontving heden een telegram nit Atjeh, meldende dat luitenant Van de Wall aan de hand gewond is. De vijand treedt meer agressief op en er wordt veel gevergd van onze troepen. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 8 Juli. Borssele. Directiekamer 2 u.steenbe- stortingen tot uitbreiding en versterking van oeverwerk. (Raming f 33.562). Aanwyzing 30 Juni en 3 Juli. Inlichting secretaris-ontvanger. Woensdag 12 Juli. S c h o r e. Gemeentehuis 4 u.begrinding van aardeweg enz. Inlichtingen A. Ie Clercq, Kruiningen. Dinsdag 18 Jnli. Wissekerke. Directiekeet Anna Friso polder 10 u.het maken van zinkwerken, in twee perceelen. (Raming le perc. f 32.616 en 2e perc. f 32.257.62"). Aanwyzing 11 en 14 Juli. Inlichtingen secretaris-ontvanger. Donderdag 20 Juli. Terneuzen. Logement wed. Snayn 3 n; herstel, vern. en onderh. aan de kram-, rys- en steenglooiing en werken tot verdediging van den oever. Aanw. 13 Juli 10—11 en 17 Juli 2—3. Inl. directie-gebouw. Vrijdag 21 Juli. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het leveren en storten van steen tot verdedi ging van den oever voor Terneuzen. (Raming f 8800). Aanwyzing 14 Juli. Inlichtingen hoofd ingenieur 11e district Middelburg, ingenieur t» Terneuzen en opzichter Dykstra aldaar. Verzending en laatste buslichting der MAL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.) 7 Jnli 6.'. 5 's avonds. Brindisi (Eng. dienst)7 Juli 1.06 nam. Marseille (Lloyd)11 Juli 1.05 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 14 Juli 12.53's nam. Rotterdam (Etoyd). 14 Jnli 6.(. 5 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 15 Juli 5.30 morgent. Genua (Nederl.) Iff Juli 6.05avonds Napels (Duitsche dst.) 24 Jnli 12.53 's nam Met deze gelegenheid wordt alleen vet tonden de correspondentie voor Atjeh en d< Residentie Sumatra's Oostkust, terwyi daags U voren eene voorloopige verzending plaats heefi te 6.30 't avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Padang wordt aangedaan door de booten der Maatschappyen Nederland en Lloyd. Over Brindisi Briteche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een snppletoire op dt gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Met de Nederlandsohe booten via Genu* en Marseille en per Fransche mailbooten word: Seen correspondentie verzonden voor Atjeh ei e residentie Sumatra's Oostkust. W est-Iïidië. Suriname via St Na- saire8 Juli 5.30 'a morgens. Suriname via Sout hampton. 11 Juli 5.30 'a morgent Curagao via Queens- town. 18 Juli 10.03 'a avond®. Curagao via Liverpool 10.15 's avonds. Suriname via Amaterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30av. Algemeen Overzicht. 't Was helaas slechts schyn, dat de rust in Spanje hersteld was. Want een lange ry be richten uit verschillende plaatsen bewijst, dat de toestand in het ongelukkige land nog alles te wensohen laat. In het begin was het geheel onmogelijk over de beteekenis der troebelen te oordeelen. De berichten, welke het buitenland bereikten, we zen niet op een samenhangende beweging, wel op spontane uitingen van ontevredenheid. Maar de jongste berichten teekenen den toestand wat meer. Immers by het oproer der laatste dagen hebben zoowel te Valencia als te Barcelona de Jezuïten-kloosters aan he vige aanvallen blootgestaan. Vandaar dat men wel kan aannemen, dat de Car listen er vreemd aan zyn, en dat de revolutionnaire elementen de hoofdrol spelen. Het ergst was het oproer te Valencia, dat Zaterdag ochtend aanving onder de dames de la Hall». Oogenblikkelyk breidde het ver zet zich uit. De kapitein-generaal boBloot daarop het aantal troepen in de straten te ver sterken. Maar het bleek, dat de menigte zeer kwaad geBtemd was. Zelfs werden or wat barricades opgeworpen, terwyi de gendarmes met steenen werden bestookt. Daarop kregen de troepen bevel om op te treden, en weldra klonken de eerste salvo's, welke een nog onbo- kend aantal personen kwetsten. Den geheelen dag duurde het verzet voort» waarom alle belangrijke pnnten der stad door de militairen werden bezet, terwijl de artiljerie werd gereed gehouden. Ook trad de cavalerie op, maar vreemd klinkt het bericht in de telegrammen aan de Fransche bladen, dat de ruitery de barricades nam. Tegen den avond werd de toestand nog ernstiger. Sterke groepen trokken naar een Jezuïeten-klooster en probeerden dat binnen te dringen. Nog juist te rechter tyd kwamen de troepen ter plaatse om te beletten dat het klooster in brand werd gestoken. Des nachts kwamen de generaals byeen om over den toestand te beraadslagen. Er werd beBloten de militaire maatregelen te handhaven en de stierengevechten van Zondag middag te verbieden. Toch bleef de orde dien dag niet onverstoord. De oproermakers liepen weer te hoop en bombardeerden o. a. de kazerne der gendarmerie. Ook te Barcelona bad, na afloop van een meeting ten gunBte van de gevangenen ta Montjuicb, een vyandelijke betooging voor het Jezuïeten-klooster plaats. De gendarmerie werd met steenen ontvangen; als antwoord daarop een paar charges, waarbij natnnriyk weer veel gekwetsten vielen, in het geheel een 50 personen. Terwyi, gelijk wy hierboven zeiden, het juiste karakter der beweging niet is vast te stellen, kan wel worden gewezen op de voor naamste reden voor de algemeene ontevreden heid, welke zich het eerst uitte in de bekende demonstratie van de handelswereld. Die oorzaak is te vinden in den allertreu- rigsten toestand der financiën. De langdurige burgeroorlog op Cuba had reeds voor eenige jaren de Spaansche financiën uit* geput, zoodat door buitengewone middelen, o. a. door de vrijwillige nationale loening, in de behoeften moest worden voorzien. Toen die opoffering vergeefsch bleek, en daarop nog de oorlog met de Yereenigde Staten uitbrak, werd de toestand nog erger. Eindelijk gaven de vredesvoorwaarden den genadeslag, wyi Spanje nn nog kreeg te zorgen voor den dienst van de leeningen der beide verloren koloniën. Vooral de vlottende schuld steeg onrust barend en bereikte ruim 1350 miljoen peseta's. Deze nieuwe last, gevoegd by stijging van andere uitgaven, deed het bedrag der staats uitgaven met Va klimmen. Immers, tegenover een gemiddeld eindcyfer van 725 a 750 miljoen pes., steeg de begrooting der uitgaven tot ruim 950 miljoen, waaronder niet eens begrepen is de volle rentelast van de koloniale schuld, welke door de regeering met 15 en 20% ver laagd is. Waar nu vóór de jongste styging der uit gaven de inkomsten niet eens voldoende waren tot dekking, is de toestand nn nog veel treu riger, en blijft een belastingverhooging van meer dan 200 miljoen noodig, waarvoor de natie nn zal moeten bloeden. Maar het jam- meriykst van de zaak is, dat een groot deel van dit tekort het gevolg is van de schande- lykste verkwistingen. In de eerste plaats is de kerk in Spanje staatszaak. En niet alleen dit, maar meer nog dan elders wordt in Spanje het wezen van den godsdienst gezocht in den niteriyken schyn. On- gelooflykzyn de schatten, welke besteed wor den aan enkele kerkelyke instellingen en aan de hofhouding van adellyke dames, die aan het hoofd van kloosters en dergeiyke geplaatst zyn. Van daar dat de begrooting voor eeredieost tot over de 43 millioen is gestegen, waarvan betrekkelijk slechts een klein bedrag voor de bezoldiging van de lagere geesteiykheid. En daarnaast staat oen oorlogsbegrooting, reeds te hoog door het reusachtig overcompleet, als gevolg van den terugkeer der troepen uit de koloniën. En toch wordt voor oorlog nog 287j miljoen pes. meer gevraagd, terwyi de marine voor dit land, dat buiten de Europee- sche politiek staat en geen koloniën meer te verdedigen heeft, nog 3 miljoen meer vraagt. Onder deze omstandigheden het volk voor 200 millioen nieuwe lasten op te leggen, ge tuigt van verblinding. En toch zullen de offers gebracht moeten worden.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2