BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN voroenigen met de voorstellen van burg. en weth. dienaangaande. Conform dit advies wordt besloten. De grossiersvereeniging Eendracht te Gro ningen heeft het verzoek tot de kamer ge richt hare medewerking bij de hooge regeering te verloenen, ten einde verlost te worden van de „ondoeltreffende drankwet". De commissie voor de maand Juni in wier handen dit atuk om advies is gesteld, adviseert hot aan te houden tot bij de behandeling van hot te verwachten wetsontwerp tot wijziging der drankwet vóór 1901. De heer Verhuist licht dit advies nog nader toe. De commsBBie is eenparig van oordeel, dat er bij een wijziging van de drankwet meerdere zaken zouden ter sprake moeten komen dan in het adres zijn aangevoerd en dat, mocht de Kamer zich over deze zaak uit spreken, het wenschelijk zou zijn een zelf standig adres in te dienen. Waar de drankwet weldra moet worden gewijzigd, acht de commissie echter uitstel gewonscht. Conform het advies der commissie besluit de vergadering. De commissie voor de maand Juni adviseert op een schrijven van burg. en weth. waarbij het gevoelen der kamer wordt gevraagd aan gaande de aan den gemeenteraad voorgedra gen ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van marktgelden, om de in dat ontwerp voorkomende heffing van f 6 per maand voor eene bank in de vleeschhal, aan zienlijk, bijv. tot f 1 per maand, te verminderen. Van die hal toch zegt de commissie zal door velen, vooral kleine vleeschhande- laren, ook al wordt f 6 per maand in plaats van f 72 per jaar geheven, geen gebruik kun nen worden gemaakt, omdat het bedrag voor hen te bezwarend is. In de hal wordt thans jaarlijks nauweiyks van twee banken gebruik gemaakt. De ver wachting van burg. en weth. dat het gebruik zal toenemen alleen door f 6 'smaands in plaats van f 72 per jaar te heffen, schijnt der commissie toe weinig kans op verwezenlijking te bieden. Ook met het oog op de belaDgen van de openbare gezondheid verdient eene verlaging van het bedrag der heffing en het daarnit waarschijnlijk voortvloeiend ruimer gebruik dor hal ter vervanging van enge, bedompte vleeschwinkels, naar het der commissie voor komt, aanbevelingzulks te meer waar de hal thans eene slechts zeer geringe bate voor de gemeentekas oplevert. De voorzitter acht de door de commissie genoemde som zeer laag in verband met de kosten, die vleeschverkoopers anders moeten maken voor de inrichting van een winkel. De heer Verhuist wijst er op, dat de huur van f 72 per jaar te hoog blijkt, omdat er weinig gebruik van de hal wordt gemaakt. De commissie meent dat wanneer de huur op f 1 per bank per maand werd gesteld, bet gebruik van de hal zou toenemen en ook kleine winkeliers daarvan zouden gebruik maken. De heer Snijders gelooft dat er weinig kans bestaat dat hier, wat sommigen wensehec, binnen niet te langen tijd een abattoir zal worden opgericht. Was het nu niet gewen echt, dat door ge legenheid te openen om meer controle op de kwaliteit van het vleesoh uit te oefenen. Spreker toont aan hoe in tal van kleine kamertjes, stallen, ja, zelfs hokken vleesoh wordt verkocht, dat, eenmaal gekeurd, aan het sanitair toezicht ontsnapt en ook in slechte conditie bewaard wordt. In de hal blijft het vleesch, de ondervinding heeft het geleerd, langer goed dan in de be dompte plaatsen, waar thans de verkoop plaats heeft. In de hal heeft het publiek ook meer keus en kan het zich beter voorzien van het geen het wenscht dan by den tegenwoordigen toestand. Hij meent dat verlaging van het tarief ten goede komen zou aan de volksgezondheid. De heer Luteijn gelooft wel dat meerder gebruik van de hal gewenscht ware, maar be grijpt niet waarom de huur per maand gesteld ishij zou die liever per jaar zien voorgesteld evenals vroeger. Tegen een prijs van f 12 per jaar zou hij geen bezwaar hebben. De voorzitter herinnert eraan da6 burg. en weth. zelf den prijs per maand hebben gereglementeerd. De heer Snijders zegt ook geen bezwaar te hebben tegen het bepalen van een jaarlijk- scken huurprij», mits die laag zij. De andere leden der commissie stemmeD daarmede in. De heer Den Bouwmeester wijst er op, dat bp meer gebruik van de bal dan dusver de kosten voor de gemeente ook grooter zullen worden, maar bovendien zullen, wanneer meer slagers zich daar vestigen, verschillende ver beteringen aangebracht moeten worden, als banken, afscheidingen enz. Dat zal aanleiding geven dat spreker zich tögen een zoo groote verlaging als de com mi8Bie verlangt zal verklaren. De heer Snijders zegt dat de commissie een bedrag van fl voorstelde, maar dat zij alleen verlaging wenschelijk achtte, zonder precies aan het genoemd cijfer te hechten. Hij zou gaarne het beginsel van verlagiDg zien uitgemaakt. De voorzitter meent dat er by burg. en weth. geen bezwaar bestaat tot verlaging over te gaan en geeft der commissie in overweging uit haar rapport het cijfer te lichten. De commissie verklaart daartegen geen be zwaar te hebben, waarna de kamer zich met algemeens stemmen met de conclusie der commissie vereenigt. Daarna komt aan de orde de kwestie TRAM VLISSINGEN—DOMBURG. Daaromtrent is de kamer geen advies ge vraagd, maar aangezien van de zijde der beg langhebbenden veel werk van de zaak is ge» maakt en het belaug der gemeente Middelburg daarby is betrokken, heeft de voorzitter ge meend die zaak hier aanhangig te maken. Hy wijst erop, dat de belangen van Middel burg als marktplaats ea handelsplaats zouden worden geschaad door de ontworpen tramver - bindiDg; dat de levensvatbaarheid van de zaak lang niet boven bedenking verheven is en dat van Middelburg, nl. van dezen verbin dingsweg, weinig of geen gebruik zal worden gemaakt. De heer Luteyn is van een geheel andere opinie dan de voorzitter. Hg gelooft dat de belangen van Middelburg die de kamer te behartigen heeft, weinig bij de onderhavige zaak betrokken zijn. Wanneer Vlissingen en Domburg tot ont wikkeling komen als badplaatsen, dan zal de meerdere welvaart die daar komt ook op Mid delburg van iBvloed zijn. De markt van Middelburg zal door de tram niet verplaatst worden en de leveranties op de dorpen zullen ook niet verminderen. De bewoners van de betrokken streek zyn zoo gewoon naar Middelburg te komen en hunne boodschappen zelve met den wagen mede te nemen, dat de tram daarin geen verandering zal brengen. Van eene beschouwing over de verschillende lijnen moet, meent de heer Luteyn, de kamer zich onthouden, wyl zij niet geacht kan wor den der zake volledig kundig te zgn. Er wordt gesproken van de lengte der ver schillende aangegeven lynen, maar eene ver gelijking daar tusschen gaat niet op. Waar vindt men een rechte iyn van toren tot toren getrokken, by geen enkelen tramweg, op geen enkele spoorwegkaart. Spreker meent dat de Kamer zich gevoege- lyk buiten deze zaak kan houden, te meer daar lang te voren de plannen bekend zyn ge weest en men steeds het zwggen er toe gedaan heeft'. Den heer Ph. Boudewynse komt het voor dat de handel in Middelburg wel degelyk by den geprojecteerden tramweg is betrokken. Hij ziet iu de ontworpen lyn gevaar voor Middelburg en hij gelooft dat het wenschelyk is dat de kamer in deze haar stem laat hooreo. De voorzitter deelt mede dat Zaterdag avond by hem is ontvangen een schrijven van den secretaris der Commissie tot voorbereiding van tramwegen op Walcheren waariD, onder toezen ding van verschillende op den tramweg Vlis singen—Domburg betrekking hebbende stuk ken, o. a. wordt opgemerkt De reden dat de hoofdremise in Dombnrg is ontworpen, is dat het eerste plan Vlissingen— Zoutelande—Westkapelle in aanleg zynde, door de commissie in arbeid zal genomen worden als eerste schakel van haar geprojecteerd net, de lijn Domburg—Oostkapelle—Serooskerke— Middelburg (Markt) station. Met het oog op landbouw, industrieele en polder belangen, groentenbouw, modelhoeveD, zuivelfabrieken, export ver voer moet de lijn Vlissingen Zoutelande Westkapelle —Dom burg de richting hebben voor welke de com missie concessie en subsidie aanvraagt. Met het oog op de verdere belangen van Walcheren zgn de andere lynen ontworpen, daarbg rekening houdende met de gevestigde afvoerwegen van handel en landbouw. De commissie acht er de kamer boven ver heven om ter wille van uitsluitend plaatseiyk belang de ontwikkeling van het algemeen tegen te houden. Daarom verzoekt de commissie by de be spreking en beoordeeling van deze tramplannen te willen overwegen: dat de belangen van Middelburg en Vlissin gen in de welvaart van de landbouwende bevolking van Walcheren een zyn; dat vooruitgang in weivaart van de polder bewoners altyd gunstig moet terugwerken op de bewoners der steden dat de aanstaande stemming in de Staten vergadering zal zijn eene stemming van ap preciatie, van ingaan op denkbeelden en plan nen van algemeen, niet uitsluitend plaatseiyb belang. De voorzitter aet uiteen dat z. i. de relaties, die nu tusschen Middelburg en Domburg be staan, door de tram zullen geschaad worden. De commissie zegt wel dat zij de lyn later wil doortrekken tot Middelburg, maar waar de ingenieur van den provincialen waterstaat op goede gronden twyfelt aan de levensvatbaar heid der geprojecteerde lijn, bestaat er kans dat de latere lyn nooit tot Btand komt. Wat betreft de opmerking dat het nu te laat zou zyn om nog invloed te oefenen, deze acht de voorzitter niet gegrondde zaak is nog niet beslist. Hierna doet de voorzitter de vraag of de kamer ten deze een adreB zal zenden aan de Provinciale staten. Deze vraag wordt met 6 tegen 4 stemmen bevestigend beantwoord. Tegen stemmen de heeren Luteijn, Boogaert, Kakebeeke en Borsius Door het bureau ia het volgende adres ont worpen dat aan de bespreking der Kamer wordt onderworpen Met zeer veel belangstelling nam de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg kennis van het adres van de heeren A. Lants- heer c. s. dd. 23 September 1898, terzake van eene ontworpen stoomtramweg tusschen Vlissingen en Domburg, het ambtsbericht van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat dd. 22 December 1898 dienaangaande en het voorstel van H.H. Gedeputeerde Staten daaromtrent van den 25 Februari jl. Het Gedeputeerde college beantwoordde in overeenstemming met het gevoelen van den hoofdingenieur de in de eerste plaats zeer bepaaldelijk gestelde byzondere vraag, of de ontworpen richting voor een tramweg Vlis singenDomburg de meest gewenschte is, ontkennend, en deed op grond biervan U het voorstel afwyzend op het verzoek van adres santen te beschikken, Waar HH. Gedeputeerde Staten dit voorstel deden, daar achtte zich de kamer aanstonds geroepen gebruik te maken van de bevoegdheid haar by art. 2 van het algemeen reglement voor de Kamers van koophandel en fabrieken verleend, door „uit haar zelve" over genoemd onderwerp (dat overigens zeer zeker ook de handel en de nyverheid, welker belangen zij heeft voor te staan, raakte) aan U advieB uit te brengen. Zulks vooral niet, waar door den hoofdin genieur op zulke h. i. deugdelijke gronden is aangetoond, dat de instandhouding van den ontworpen tramweg niet voldoende is verze kerd en die tramweg minder beoogt te voorzien ia eene tegenwoordige behoefte, dan wel in eene behoefte welke ontstaan zal door eene gehoopte ontwikkeliog van de duinstreek in het westen van Walcheren. Op dat bericht en dat voorstel ia het aan de leden Uwer vergadering gericht zeer breed voerig schrgven van de heeren A. Lantsheer c. s. van Mei 1899 gevolgd, en ook het daar in voorkomende is door den hoofdingenieur in diens rapport van den 8 dezer dermate wêarlegd, dat naar de kamer levendig be grijpt ook dat schrijven van adressanten geene verandering in het voorstel van HH, Gedeputeerde Staten heeft kunnen brengen. Eindeiyk nog is door den hoofdingenieur in diens rapport van den 21 dezer, naar aanleiding van een tot U gerichten brief van de heeren A. Lantsheer c. s. dd. 19 dezer, kort en goed het ongegronde van de becyfering, door adres santen gevolgd, aangetoond. De kamer zoa dan ook gesue aanleiding hebben op de onderwerpeiyke zaak van eenig advies te dienen, ware het niet dat zy, te rade gaande met den volhardenden yver van adres santen om stemmen voor inwilliging van hun verzoek te winnen, met geringschatting van andere plannen, die om verschillende redeneD de voorkeur schijnen te verdienen de vrees koesterde, dat wellicht uit haar stilzwygen de gevolgtrekking wordt gemaakt, dat het voor den handel en nyverheid van Middelburg on verschillig is of de door adressanten beoogde richting van den tramweg al of niet wordt aangenomen. Dat dit voor Middelburg niet onverschillig fsr, wordt duidelijk wanneer men het oog slaat op de economische betrekkingen tussohen de dorpen en -Middelburg, betrekkingen die van veel meer beteekenis moeten worden geacht dan die tusschen de dorpen en Viissingen. Het laatste gedeelte van het debat deelen wij in ons volgend nummer mede. Amsterdam. Ia de ledenvergadering vaD de Vereeniging tot veredeling van het ambacht is tot lid van het hoofdcomité gekozen mr P.^Verloren van Themaat te Utrecht. De voorzitter, dr Cuypers, deelde mede dat de regeering waarschijnlijk bereid is een subsidie voor te stellen voor het openen der gelegenheid tot het afleggen van proeven van bekwaamheid. Mr Smeenge geloofde, dat dit groote Hit gaven zou vereischen, daar de deelnemers vergoeding voor hun tyd zouden moeten hebben voor de proeflevering. Beperking is dus een ver- eischte. De vergadering beraadslaagde verder over de voorbereiding van het examen. Zeist. Alhier is overleden jhr mr P. H. Gevers Deynoot, directeur van het Kabinet der Koningin. Arnhem. De 50e algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij tot bev. der Genees kunst is heden hier geopend door den voor zitter prof. Stokvis, met een feestrede, waariD hg de oprichters der maatschappy en allen die in haar geexcelleerd hebben herdacht. Verder gaf hij een breedo beschouwing over de ontwikkeling der geneeskunde in de laatste 50 jaren in Nederlandsen over de beteekenis der medische wetenschap in ons land in 't algemeen. De geestige boeiende feestrede werdopmee- 3leepende wyze voorgedragen, en lanedurig toegejuicht. De minister Borgesius voerde het woord om getuigenis te geven van de belangstelling der regeering in de maatschappij. Hy zeide dat geneeskunde geen regeeringszaak is en zicb hier in vrgheid mag bewegen, onderzoeken en zich ontwikkelen. Maar de bevordering der volksgezondheid is wel regeeringszaak. Daarom is dit feest er een van nationale beteekenis. De regeering wenschte ook haar belangstelling te toonen, door een onderscheiding te verleenen, waaraan ook de Koningin zeer gehecht was. De minister deelde daarop de volgende be noemingen mede Prof. Stokvis commandeur in den orde van Oranje Nassaudr Juda te Amsterdam, lid van het hoofdbestuur, ridder iu de Ned. Leeuwevenals dr Kapteyn te Abcoude en dr Haakma Reeling *e Winschoten dr Moll voorzitter van de Geneeskundigen kring te Arnhem en dr Post inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht te Arnhem beiden officier in de orde van Oranje-Nassau. Prof Stokvis dankte geroerd namens allen. Londen. De Times meldt, dat volgens berichten uit Johannesburg de stilstand van zaken toeneemt, zoodat het daaruit voort vloeiende gebrek ernstig en algemeen wordt. De geheele bevolking smeekt den gespannen toestand niet langer meer te doen duren. Marktprgzea tui Tarwe ea MeeL Maandag 3 Juli. Rotterdam. Bericht van den make laar ff. van Randwijk). Ter markt van hederj waren buitcnlandsche granen en meel prijs houdend. Zaterdag I Juli. Antwerpen. Tarwe kalm.Amerikaansob roode no. 2 fr. 163/4. Pary>. Tarwe vast. loop. md. fir. 20.35. Pesth. Tarwe per najaar. Zaterdag fl 9.17, Vrijdag fl 9.18. B e r I y n. Aanvankeiyk lusteloos, werd de stemming later beter toen van Pesth hoogere prijzen gemeld worden. Tarwe steeg dienten gevolge per Juli mk. l'/4 en per September 50 pf. Rogge verbeterde slechts 25 pf. in prys. Tarwevoorraad 6G60 ton of 3275 ton meer dan op 1 Juni. Roggevoorraad 4208 ton of 1174 ton minder dan een maand te voren. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Dinsdag 4 Juli. Zomer verg. Staten. St. Joris 7 7, u. Dinsdag 4 Juli. Algem. Verg. Ons Huis. Gebouw 8 u. Donderd. 6 Juli. Zomerconcert. Schutters hof 7s/4 u. Dinsdag 11 Juli. Verg. Kiescollege Ned. Handelmij. Kamer van Kooph. 3 u. Algemeen Overzicht. 'tlB niet de Belgische, maar de Italiaansohe kamer, die naar huis is gezonden. En als men de gebeurtenissen in beide parlementen nagaat, dan biykt, dat deze maatregel te Rome nog noodiger was dan te Brussel. Het welbekende obstructionisme, dat eerst leidde tot den staatsgreep, heeft zich weer eens geuit by de behandeling van een voorstel tot wijziging van het reglement van orde. Eerst verlangde de uiterste linkerzyde een hoofde lyke oproeping, om te constateeren, dat een voldoend aantal leden aanwezig was, daarop werd hoofdeiyke stemming gevraagd over de notulen, hetgeen de voorzitter weigerde. Hierna kwamen de socialisten van hun ban ken en gingen in de middenruimte lawaai maken en den voorzitter uitschelden. De andere leden kwamen daarop tusschenbeide, waarop een geregeld gevecht ontstond. Verscheidene leden bekwamen daarby letsel, zooals builen en blauwe oogen, zelfs erger. Natuurlgk werd de zitting onmiddellijk geschorst. Maar toen later de vergadering heropend werd, begon het kabaal opnieuw. Men verweet den voorzitter andermaal, dat hij in strgd met het reglement had gehandeld. Onder het nieuwe lawaai namen de socialisten de stembussen van de voorzitterstafel en ver bryzelden die. Weer werd men handgemeen, en nu vielen de slagen nog erger dan eerst. Nu werd de zitting voor goed opgeheven, terwyi de premier Pelloux naar den Koning ging, om dezen verslag uit te brengen van het gebeurde. Onmiddellijk daarop werden de andere ministers tot een ministerraad saamge roepen. Daar kwam men na lange beraadslaging tot de erkenning, dat sluiting der zitting het eenige redmiddel was, waarna de daartoe strekkende voordracht door den Koning werd bekrachtigd. En zoo is de kamer gescheiden. Onmiddellijk na de sluiting der zitting deed de regeering een der leden die nog een oude rekening met de justitie heeft, te vereffenen, gevangen nemen, wijl de parlementaire on schendbaarheid door de sluiting was opgeheven. Maar er gaan er nog meer. Volgens de Fr. Z. zullen, eenige aanvoerders uit den Vrijdag geleverden kamer slag, gerechtelgk wordeD vervolgd. O. a. Pranpoli en De Felice, die de stemurnen vernielden. Laatstgenoemde kreeg in het gevecht een wonde aan het voorhoofd. Baron Sonino loopt met een blauw oog, Toraco heeft pyn over het geheele lichaam. Het lastigste voor de regeering is, dat de kamer uiteen ging, zonder dat de bekende decreten waren bekrachtigd. Hoe het nu daarmede gaan zal, is moeiiyk te zeggen. Maar de toestand is zeer inge wikkeld en ernstig. Daarom kan een kort overzicht van de jongste gebeurtenissen geen kwaad. Reeds sedert de Mei-onlusten vaa 1898 zocht de regeering door verscherping der wetgeving zich nieuwe wapenen te doen geven tot be- atryding van woelingen, o. a. door inkrimping van de vrgheid van drukpers, van vereeniging en vergadering en door strafbaarstelling van werkstaking by enkele takken van openbaren dienst. Toen nu de socialisten, gesteund door de radicalen, trachtten de aanneming dezer reactionnaire ontwerpen onmogeiyk te maken door een krachtig obstructionisme, besloot de regeering andere maatregelen te nemen. Zg schorste de zittingen midden onder de behan deling der politieke wetten, en kondigde deze daarop by kon. decreet af. Tevens werd de kamer tegen Donderdag U. saamgeroepen, om de indemniteitswet goed te keuren, d. w. z. de decreten en bloc goed te keuren of te verwerpen. Hoewel verschillende leden ook van de gematigde partyen ernstig bezwaar maakten tegen de grondwettigheid van de besluiten der regeering, behaalde deze de overwinning. Op verzoek van den premier Pelloux, die verklaarde de stemming als eene over het fond der zaak te zullen beschouwen, werden de voorstellen naar een commissie verwezen. Dit besluit verwierf een vrij aanzieniyke meerder heid, zoodat Pelloux zeker was van de aan neming. De commissie ging onverwyid aan het onderzoek. Vry dagochtend was het rapport gereed, dat Zaterdag zou behandeld worden, maar onderwyi kwam het kabaal van Vrijdag, dat leidde tot de Bluiting der zitting. De officiëele bekrachtiging van hot decreet ont breekt dus. Maar na de verklaring van Pel loux over de beteekenis, welke hij aan de verzending naar de commissie zou hechten, is het te verwachten, dat hy zijn gang zal gaan, en de decreten als wet zal beschouwen. Zonder over de noodzakelijkheid van zoo ingrijpende maatregelen te oordeelon, kan er echter wel op worden gewezen, dat deze loop van zaken ernstige bezwaren heeft. Over de onathankeiykheid der Italiaanscho rechteriyke macht kunnen wij niet oordeelen. Maar deze zou al zeer slaafsch moeten zyn, zal zij ooit een by decreet afgekondigde strafbepaling als wet erkennen 't Is dus wel eeu treurige week voor het parlementaire stelsel, dat zóo reusachtige schade heeft geleden, dat men zich waarlijk moet afvragen, of deze eeuw niet de opkomst en den ondergang daarvan zal hebben gezien. En bood iemand iets anders, iets dat beter omlymd is dan Deroulèdes frase van een „plebiscitaire republiek", wie weet wat gebeu ren zou. Want waariyk het is te erg. Een schandaalzitting te Rome, twee te Parys en drie te Brussel Wat Frankrijk betreft, zoo tusschen de bui tjes heeft men wat wetgevenden arbeid verricht. Men verwacht dat zij Dinsdag zal uiteengaan. Het eenige belangryke ontwerp, dat om te bepalen dat krygsraadvonnissen gemotiveerd moeten worden, is op verzoek van de regeering door den voorsteller ingetrokken. X: Wat nu België betreft is de toestand niet zoo zeker als wy Zaterdag gelootden, in de meening dat daar te lande de Kamer naar huis was gezonden. De burgemeesters dor groote steden zyn in audiëntie bg den koning geweest en hebben Z. M. medegedeeld, dat zg niet voor de orde konden instaan alB de kieswet gehandhaafd bleet. Buis, die woordvoerder was, zette uiteen hoe de strekking van het ontwerp was, de liberale party geheel te vernietigen onderden scbyn van vertegenwoordiging der mioder- heden te willen. Allen bezwoeren den koning om in te grijpen tot beëindiging der crisis. De koning heeft een vry uitvoerig antwoord gegeven, met de conclusie dat hy als consti tutioneel vorst gebonden is. Sedert is het denkbeeld van een kameront binding op den voorgrond getreden by de linkerzyde of in de regeeringskringenwaar weten wy nog niet. De Petit Bleu verzekert dat generaal Brialmont reeds bezig is aan een manifest, om den per- sooniyken dienstplicht op den voorgrond te stellen. Dat zouden wy betreuren. By een kamer ontbinding moet éen vraag aan de orde worden gesteld. Eike party, die meer dau een punt tot leuze neemt, benadeelt zich zelf. Wat zou er b.v. iu 1894 hier te lande van de ontbinding zyn terecht gekomen, als meu naast Tak's kieswet om leerplicht had gevraagd Dan zouden alle anti-revolutionnairen, die destijds in de kieakweetie met de regeering medegingen, om den leerplicht zijn afgevallen. De bewegiDg tegen de kieswet heeft zich nu ook naar de provincies geplaatBt. Zaterdag avond te Antwerpen een groote betooging, Zondag een te Aalst, waar het juist kermiB was. Er ontstond een botsing, waarbij velen gekwetst werden. Een broeder van abbö Daens werd met andere leiders der christendemo craten gearresteerd. Van de gewonden liggen er twee ernstigeen politieagent en een betooger. Te Luik werd bij een wapenschouwing over de schutterg een betooging gehouden. Na afloop trokken 250 Bchutters met de kolven der geweren omhoog naar de vergadering der socialisten. Volgens de Patriots ïb de com missaris van politie met een parapluie gesla gen. Een schutter zeide, ondanks den eed van trouw aan den koning, alleen Leve het vader land te zullen roepen, wanneer de koning niet tusschenbeide komt. Te Mona en te Verviera hadden arbeiders vergaderingen plaats, waar de gedragslyn werd voorgesteld. Men besloot tot een algemeene werkstaking, zoo het ministerie in de kamer zitting van morgen niet tot intrekking van tiet ontwerp besluit. Beknopte Mededeelïngen. Het nieuwe proces-Zola is tegen 11 Juli •>p de rol gezet. Men verwacht echter verdaging. Te Londen beweert men, dat de heden loor Kruger in te dienen kiesrechtvoorstellen ✓oor de Engelsche regeering onaannemelijk syn. Verder hopen de belanghebbenden by een oorlog, dat de openbaarmaking van Mil- ners verslag over de conferentie te Bloemfon tein tot een beslissenden stap zal leiden. Vreemde berichten zgn in Duitschland ia omloop. Van do week reed Von Lucanns aan het gebouw van den rijksdag voor en vroeg Von Miquel te spreken, een opvallend iets, omdat de byzondere taak van Von Lucanusis aan ministers te gaan mededeelen, dat de keizer hen moede is. Toch werd aanvankeiyk niet geloofd, dat het met Von Miquel reeds zoo ver was. Maar daarop werd bericht, dat keizer Wil helm Herbert von Bismarck naar Kiel had ontboden. En daarmede is een onuitputtelijke bron van geruchten geopend. De een noemt vorst Herbert als aanstaand minister, anderen gaan nog verder en zien hem reeds rijks kanselier. Welke waarde deze praatjes en geruchten hebben, weten zy tot dusver niet. Uit Darmstadt wordt geseind, dat de Hes-

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2