MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 151- 142" Jaargang 1899 Donderdag 29 Juni. Middelburg 28 Juni. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr ga, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1- Aizonderlijbe nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 28 Juni 8 u. vm. 61 gr. 12 u. 71 gr. av. 4 u. 76 gr. F. Verw. zw. t. m. Z.O. wbew. 1., onw. Advertentiën voor het eerstvolgend nammer moeten des middags vóór één uur aau het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50elke regel meer 20 oent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten^ Te Amsterdam A. de La Mab Azk.; te Rotter* dam: Nijgh vas Ditüab. DE EERSTE KAMER keurde, zooals reeds in een groot deel van onze vorige oplage is gemeld, in haar zitting van Dinsdag goed de wetsontwerpen tot be krachtiging der fioancieele overeenkomst in verband met de overname van den spoorweg Leiden—Woerden, tot uitbreiding van bet beleggingsveld voor kapitalen van het pen sioensfonds en tot regeling der bestemming van bet saldo van het wed u wen fonds. De Kamer is verdaagd, tot 17 Jnli's avonds. SCHAPER EN ZIJN CEESTVERWANTEN. De Volkskiesvereeniging te Winschoten heeft met één na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering der Volkskiesvereeniging te Winschoten, aid. S. D. A. P., gelezen hebbende de redeneering en de argumentatie van het Kamerlid Schaper ten opzichte van de subsidie van den paardentram WinschotenBellingwolde, spreekt hare afkeuring daarover uit, omdat zij meent, dat een sociaal democratisch Kamerlid geen dergelijke particuliere ondernemingen mag steuneu met geld uit de rijksschatkist". De vreemdelingen te 's Cravenhage hebben, naar Het Vad. nu meldt, de bekende politiemaatregelen te wij ten, niet aan de regee ring, maar naar het schijnt aan overdreven dienstij ver. Wat de beweerde vervolging betrefr, het is waar, dat er een plain te is ingekomen tegen twee der sprekers van Woensdagavond. Op grond van deze plainte werd het inwinnen van voorloopige ie forma tiëa gelast. Dit kon be zwaarlijk worden nagelaten. Of het tot de gewenschte vervolging leiden zal, moet natuur lijk het voorloopig onderzoek uitmaken. Tegen den heer Van Kol is geen klacht ingediend. De vice-consul en de commandant der Bulgia te wier eere saluutschoten werden ge lost, werden aan boord voorgesteld aan prins Wilhelm, die als adelborst op de Saga dient. Heden morgen bracht de commandant der Saga, in gezelschap van den vice-consul een bezoek aan de autoriteiten van Vlissingen. De Bulgia vertrok naar de reede ter be groeting van het Zweedsche oorlogsschip. Het fanfaren-corps Crescendo te O o s t- k a p e 11 e, dat zich ook ten doel stelt den ingezetenen van tijd tot tijd genoegen t« ver schaffen, bracht Dinsdag avond eene serenade aan de beide herkozen gemeenteraadsleden. Tot groot genoegen van oud en jong werden daarna nog eenige nommers op het dorp uit gevoerd. Bij de Mij tot Expl. van Staatssp. is be noemd tot surnumerair aan het station te 's Heer Arendskerke J. de Back. A T J E H. Een telegram Dinsdag bij de N. R. Crt ontvangen luidt: „De troepenmacht van Van Heutsz viel vier benticgs aan ten zuiden van Blang Man gat. De vijand liet 46 dooden achter, die erg verminkt waren door dynamiet. Aan onze zflde werd 1 mindere gedood gewond werder kapitein Ostreig en 11 minderen, die meest speerwonden kregen. De marine zette man schappen aan wal in Gedong. Gisteren gint de troepenmacht naar Masdjid Medan san dr Passeirivier." Het Handelab ad verneemt uit Atjeh, dat kapitein Ostreig gewond is. De vijan l kreeg weer 46 dooden. BENOKM1H UEA EMZ. By kon. besluit is benoemd tot betaalmeester te Hoorn, S. W. van den Noordaa, thans surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkist is aan mr H. Binnerts, te Heerenveen, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van waarnemend rijksadvocaat in provincie Friesland, onder dankbetuiging; is benoemd tot klerk by den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, W. B. van Heeawijk, te 's Gravenhage is de heer A. J. Jochems, arts, benoemd en aangesteld tot otficier van gezondh. 2de klasse by bet pers. van den geneesk. dienst van het leger in N.-I. UIT STAD EN "PROVINCIE. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank alhier is de heer jhr mr J. A. Schorer, advocaat en procureur te Middelburg, heden als plaatsvervangend kantonrechter beëedigd. Behalve door de reeds genoemde gemeen ten is ook door de afdeeling Walcheren van de Zetuwsche Maatschappij van Landbouw een verzoek gericht tot de Provinciale Staten om het gevraagde subsidie voor de tram Vlissingen- Domburg toe te staan, overtuigd als de aidee- ling is van het groote belang voor die streek van een verkeersmiddel. Uit Vlissingen. Het Zweedsche oorlogsfregat Saga, dat gisteren op de reede aldaar aankwam, stoomde niet dadeljjk naar Antwerpen door, zooals wy gisteren meldden, maar keerde, na de stad te zijn voorbygevaren, terug en kwam op de reede ten anker. Daarna begaf zich de heer J. van Boren, vice-consul van Zweden en Noor wegen aau boord, met instrnctiën voor den commandant Undström, om tot den 29en dezer op de reede te biyven, wyi men te Antwer pen nog niet gereed is met de toebereidselen voor de feesten, die der equipage zullen wor sen aangeboden. j De datum van ingang der verplaatsing van den kommies-verificateur M. Jansen van Brouwershaven naar Maassluis is, in plaats van op 1 J all, bepaald op 1 October a.s. In de eerste week van Juni zyn in de Klaas Steenland-polder, gemeente Poort vliet, weinige dagen na elkander, twee doodkisten met geraamten gevondenin de vorige week zijn er andermaal drie ontdekt, vast naast elkander geplaatst en geheel onge schonden; de geraamten, die de kisten bevat ten, zijn allen van volwassen menschen her komstig, een er van was zelfs 1,9 M. lang. Daar de kisten ongeveer alle even weinig zyn vergaan en alle op zeer korten afstand van elkander zyn gevonden, is het zoo goed als zeker, dat de begraving der lijken, die zij hebben bevat, gelijktijdig is geschied. Zooals ia geheel Zeeland en misschien ook overal elders nog gebruikelijk is, zijn ze met de voeten naar het Oosten geplaatst. De omstan digheid dat deze lyken indertijd met zooveel zorg zijn bijgezet, heeft er toe geleid, dat men het vermoeden, als zouden deze geraamten van drenkelingen afkomstig zijn heeft laten varen. Mea wil de ontdekking liever in verband brengen met het volgende feit. In de Hervormde kerk te Scherpeni8se bevindt zich, juist tegenover den ingang een wit marmeren steen, ter grootte van 1.75 M. lengte en 0.88 M. breedte met nog een krooniyst er boven van 15 c. M. waarop in galden letters, doch in de Engels taal gebeiteld Btaat, dat daar ter plaatse op 6 Mtart 1814 zijn begraven William Brydges Champion, eerste luitenant van het Britsche fregat Amphion, Andrew Todd, kwartiermeester, William Steward, stuurman en Robert Tunstal, marinier, die allen herkomstig zijn van het zelfde schip, dat in de laatste dagen van de heerschappy van Napoleon I voor het fort Lillo by Antwerpen is slaags geweest met de Franscben. Dat Engelsche schip is aan den yk aan de Ooster-Scbelde, ongeveer (er hoogte van de gevonden geraamten, galand. Men neemt nu aan dat in dien tyd de Engel- in van andere schepen, hunne krygsmak- kers, op de plaats waar nu de geraamten ge vonden worden, begraven hebben, omdat dit juist in de onmiddellyke nabijheid en de lan ding zeer gemakkeiyk is. Onhebbelijkheden van smokkelaars. Dezer dagen togen een smokkelaar of vier van S t e k e n e, waaronder een vrouw, die waar schijnlijk hetzelfde bedrijf uitoefent, naar Lokeren, teneinde door een veehandelaar V. aldaar uitbetaald te worden, wegens' bet vroeger door hen over de grenzen bren gen van vee, ten behoeve van V. Er was hun 50 francs per beest toegestaan. Zy klopten des nachts bij V. aan en beweerden, toen diens vrouw opendeed, hun geld nog niet ontvangen te hebben en dat nu te willen. De smokkelaars met geen goede bedoelingen op reis gegaan, sloegen en mishandelden V. en, dat hoort er zoo by, vernielden een en ander in zyn woning. Hy vroeg bun hem los te laten, belovende het geld te zullen halen. V. vrij zijnde, verliet zijn woning en ging hulp vragen aan politie en buren. De smokkelaars, bemerkten toen V. met anderen terugkwam, dat er voor hen gevaar dreigde en namen de vlucht. Naar men zegt heeft V. uit vrees voor smokkelaars, nu reeds de wyk genomen naar Frankryk. De Stad Philippine-polder, sedert 1819 calamitous, is met ingan van 1 Mei jl. verklaard. Dinsdag werd de laatste vergadering van ingelanden en bestuur van dat waterschap te Philippine gehouden. Na afloop vereenigde men zich aan een feestmaaltyd, waaraan ook door de besturen van de omliggende polders werd deelgenomen. Gedurende de tien eerstvolgende jaren moet evenwel nog hetzelfde dykgeschot opgebracht worden als 't gemiddelde van de laatste vijf jaar, nl. f 361. De heer V. N. Voerman, te Philippine, was tot nog toe dykgraaf en de heer J. F. Pateer, te Hoofdplaat, ontvanger-griffier van dezen polder. Vrijdag 30 Juni a. s. zal S 1 u i a door den commissaris der Koningin in Zeeland bezocht worden. Uit Znidzande schryft men ons: Donderdag a. s. wordt oase nieuwe burge meester beëedigd en des Vrydags geïnstalleerd. Znidzande wordt in een groenen hof herschapen. Zeker ten deele om feest te hebben, maar hoofdzakelyk om den persoon. Optochten worden gehouden, een kleine honderd paarden opgetuigd enz. Kortom, het feest belooft iets grootscb. Maandag was Cadzand in vlaggentooi De heer I. A. Eisseeuw en mejuffrouw A. C. Becu vierden hun 60jarig huwelijksfeest. Na den middag brachten, op verschillende tijd stippen, de beide muziekgezelschappen bun een serenade. Provinciale staten van Zeeland. Burg. en wetb. van Duivendyke vragen, ingevolge opdracht van de raden der gemeenten Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet, een rente loos voorschot van f 12.000, zynde een derde van de op f 36.000 geraamde kosten voor het aanleggen van eene haven in eerstgenoemde gemeente aan de inlaag by Kloosternol (district Scharendyke van het waterschap Schouwen.) Gedeputeerde staten stellen voor: aan de gemeenten Duivendyke, Eikerzee en Ellemeet esn renteloos voorschot te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 6000, voor het aanleggen van eene haven in de inlaag by Kloosternol, district Scharendijke van het wa terschap Schouwen, in de gemeente Duivendyke, onder de volgende voorwaarden lo. dat het plan voor het werk aan de goed keuring van Gedeputeerde Staten worde onder worpen en de uitvoering onder toezicht door of van wege dat college geschiede 2o. dat de teruggaaf van het voorschol plaats hebbe binnen twintig jaren, telken jare met ten minste éen twintigste gedeelte van i voorgeschoten Bom 3o. dat de jaarlijksche teruggaaf plaats hebbe vóór 1 December; de eerste vóór 1 December van het burgerlijk jaar, volgende op dat waarin het voorschot is verstrekt; 4o. dat voor de geregelde teruggaaf van het voorschot en voor het voortdurend be- hoorlyk onderhoud van de haven, zekerheid worde gegeven door een besluit van de ge meenteraden, waarbij daartoe al de bezittingen en inkomsten der gemeenten verbonden worden 5o. dat de gemeenteraden er in bewilligen, dat, ingeval van nalatigheid in de teruggaaf van het voorschot of in het onderhoud van de haven, deze, met hare inkomsten en al wat daartoe behoort, door de Staten desverkiezende voor rekening der provincie in beheer en onderhoud worde genomen of aan anderen in en onderhoud worde gegeven, onver minderd het verhaal op de gemeenten, en dat in het voorschreven geval, alle overeenkomsten of verbindtenissen vervallen zullen zyn, vol gens welke geene of slechts eene beperkte heffing van rechten voor het gebruik van haven en losplaats zou kuuuen plaatshebben 6o. dat de uitvoering van bet werk in het openbaar, zonder bezwarende bepaliDgen worde aanbesteed, onder beding, dat de aannemer bet werk ten minste zes maanden onderhoude, om het daarna finaal op te leveren 7o. dat de aanbesteding ten minBte vier weken te voren in de Staatscourant en in een dagblad in de provincie worde bekend gemaakt en bet bestek met de voorwaarden zooveel mogelijk worde verspreid en op ten minste tien plaatsen in de provincie ter leziDg worde gelegd; 8o. dat vóór de betaalbaarstelling van het voorschot de gemeenteraden aan Gedeputeerde Staten eene verklaring zenden, dat zy het aannemen onder de bepalingen by dit besluit vastgesteld, alsmede een afschrift van het proces-verbaal van aanbesteding 9o. dat het voorschot, naar gelang der behoefte, in termynen zal worden betaalbaar 1, telkens op aanvraag der gemeente besturen, en dat, indien het werk voor mindere som dan de raming mocht worden aangenomen, het voorschot in evenredigheid van de aannemingssom tot de raming zal wor den verminderd. om de verbouwers tegenover der fabrikanten willekeurige handelingen te beveiligen. Thans is de zaak in Zeeuwsch-Vlaanderen zoover gevorderd, dat een comité is gevormd en statuten zyn ontworpen. De deelname is zoo groot, dat slechts op een honderd deel nemers het bedrag volteekend is, om een flinke coöperatieve fabriek te stichten. Het voorloopig comité heeft aanvankelijk groot succes en ziet de stichting dier fabriek aan het kanaal te Terneuzen, als geschikste plaats, met goede verwachtingen tegemoet. Door de reeds verspreide circulaires is vol doende gebleken, dat het ernst is en ieder be langhebbende moet overtuigd zyn, dat het in zyn belang is tot de oprichting der fabriek mede te werken. Reeds lang was het plan by het comité ge- rypt om de Zuid-Beveland sche vrienden tot medewerking uit te noodigen. Het bieten- vervoer uit deze streken gaat met weinig kos ten gepaard en hoe grooter de medewerking is, d9s te meer kracht gaat er van uit. De fabrikantenbond handelt alleen in zyn belang; met verbouwers wordt geen rekening gehouden. Zy handelen willekeurig met con- tractpryzen om op het laatst aan het contin gent te komen. De pryzen van Zeeuwsch- Vlaanderen verschilden soms geducht met deze streken, en voor ver afliggende gemeenten, waar dus meer transportkosten te betalen zyn, worden dikwyls booger prijzen besteed dan voor beter gelegenen. In Zeeuwsch-Vlaatderen zyn de laatste jaren hooger pryzen besteed om de coöperatieve fabriek te doen mislukken wanneer die maar eenmaal van de baan is, ieder is er van overtuigd, dan zullen de pryzen eer dalen. Dat prijzengescharrel geeft de overtuiging dat stationair hooger contractprijzen konden bedoBgen worden. De verschillende ambtena ren, agenturen, weegloonen, booge transport kosten in welke rekeningen spreker zijn hoorders gelegenheid gaf een kijkje te nemen dwingen tot voortgaan. Jy een coöperatieve fabriek kunnen heel wat kosten gespaard, een groot voordeel be haald worden door zuiniger beheer. De eenige fabriek, die nogal gnnstig werkt is die van Vlecke, wsar men op suikergehalte kan con traeteeren, maar niet it der kan daaraan deel nemen. En al was dit zoo, dan nog verdient een coöperatieve fabriek de voorkeur. Vlecke geeft de helft der winst, terwyi een onderlinge tabriek de geheele winst uitkeert. Uit de berekening is gebleken, dat de bieten ongeveer f 3.50 meer waarde hebben dan de contractprys, maar laat die winst slechts f 1.50 zyn, dan nog is er groot voordeel te behalen met de coöpe ratieve fabriek. Eerst was het plan om een fabriek te stich ten geschikt om 40 tot 60 millioenen kilo en te verwerken. Het comité heeft daarvan afgezien, maar wenscht er een te stichten met capaciteiten, om 24 tot 30 mill, kilo te ver werken en deze zoo in te richten, dat zij gemakkelijk voor uitbreiding vatbaar is. De kosten der stichting zouden f 650.000 bedragen, te plaatsen in aandeelen van f 400 met voorloopige storting van f 100 per aan deel. Men heeft met kassiersfirma's geraadpleegd, om verder het bedrag met obligatieleningen aan te vullen. Men kan een of meer aandeelen nemenieder aandeel moet de grootte van een Gantsch gemet, 45 aren, vertegenwoordigen. Het minimum te leveren bieten wordt op 15000 tot 20000 Kg. berekend. Komt men bij tegenslag of misgewas daar beneden, dan wordt met de uitgezaaide oppervlakte alleen rekening gehouden. 4% winBt wordt op de aandeelen uitgekeerd en voorschotten worden tegen eenzelfde percentage verstrekt. Door enkele aanwezigen werden nog enkele opmerkingen gemaakt en vragen gesteld. Daarna werd staande de vergadering voor 40 aandeelen geteekend, terwyi nog lysten ter teekening liggen bij de landbouwers G. de Jager te WolfaartBdyk, P. Lindenbergh te Wemeldinge en J. Wouterse le 's Graven- pulder. Behalve het comité, dat uit 5 personen bestond en aanwezig was, waren nog een dertig tal belangstellenden LANDBOUW. COÖPERATIEVE BEETWORTELSUIKER FABRIEK. Ter bespreking dezer zaak trad Diosdag de heer baron Collot d' Esscury van Hontenisse in de Prins van Oranje te Goes op. In zyn kwaliteit van voorzitter der Vereent- ging van Landbouwers die suikerbieten ver bouwen had spreker, zooals hy verklaarde, reeds jaren, zo o bier als elders, medegewerkt commies der posteryen J. KI. aldaar, overeen* komatig den eisch van het O. M., wegens ver duistering van gelden tot 5 maanden gevange nisstraf veroordeeld, onder aftrek van preven tieve hechtenis. Denzelfden dag stond voor de rechtbank te Maastricht terecht een 50-jarig man, geschorst brievengaarder, te Schinnen, gedetineerd, be schuldigd van gelden tot een bedrag van ƒ370.35, die hem waren toevertrouwd om iu de rykspostspaarbank te beleggen of alB post wissel te verzenden, te hebben verduisterd. In deze zaak werden 20 getuigen gehoord, uit wier verklaringen, zoomede uit de bekentenis van beklaagde, het O. M. de schuld van dezen laatste wettig en overtuigend bewezen achtte. De eisch strekte tot 2 jaar gevangenisstraf. ONDERWIJS. Aan de nniversiteit te Utrecht is het candidaats-examen in de rechtswetenschap met goed ga volg afgelegd door den heer R. Bijlsma van Middelburg. De senaat der universiteit te Amsterdam heeft met een kleine meerderheid besloten gunstig te adviseeren op het verzoek van den heer F. van der Goes aau B. en W. om als privaat docent te worden toegelaten. RECHTSZAKEN. Onbetrouwbare postambtenaren Door de rechtbank te Alkmaar werd Dinsdag de l Thans is bepaald dat het diner dat door HH. MM. de Koninginnen den gedelegeerden ter vredesconferentie zal worden aangeboden den 6 Juli in het paleis te Amsterdam zal worden gegeven. Het bestaat nit 170 couverts. De Koninginnen komen te drie uur te Am sterdam aan en vertrekken 's avonds weder naar Het Loo. De oud-luitenant generaal J. A. Vetter, heeft zich bareid verklaard op te treden als eere-voorzitter der koninkljjke vereenigiDg Het Eereteeken voor belangrijke krijgsvetrich tingen. Heden werd aan onzen vroegeren stad genoot, den sergeant vuurwerker J. L. Julianus van het 3e regiment vesting-artillerie te Go- rinchem, voor het front vau den troep, den zil veren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst uitgereikt. Omtrent de opening van de Historische- Geneeskundige tentoonstelling te Arnhem, op Zaterdag 1 Juli wordt ons het volgende ge meld. Een vrouwenkoor van een 80tal dames en de Arnhemsche orkestvereeniging zullen te 3 uren in de Nieuwe concertzaal van Musis Sacrum een openingscantate uitvoeren, gecom poneerd en gedirigeerd door den heer C. H. Coster, te Arnhem. Daarna houdt dr A. C. H. Moll, voorzitter van het comité, de openings rede en zal de commissaris der Koningin, mr J. H. M. baron Mollerns van Westkerke, eere lid, de tentoonstelling openen. De plechtigheid zal o. a. worden bijgewoond vanwege H. M. de Koninging-Moeder, Bescherm vrouw der tentoonstelling, door een van Harer Majesteits Kamerheeren, door Z.Exc. den minister van marine, den referendaris der af'!, medische politie by binnenl. zaken mr A. F. baron van Lynden eu vela genoodigde burger lijke en militaire autoriteiten. Ia de rechtszaak Haas—Vau Hall werden Dinsdag allereerst weder verhoord de getuigen Ier en dr Möller over de bezoeken ter raadpleging ovy de waarde ot onwaarde van twee Fransche stukjes. Daarna werd ondervraagd getuige Worms, die aan bekl. Haas goederen leverde. Deze getuige ontkende gezegd te hebben Haas zoo* >el mogelijk te zullen ontlasten. Het verhoor leverde niets byzonders op. Getuige Van der Ven gaf eeu verhaal van het ontstaan en van den fiaancieelen toestand van de vereeniging tot het aangaan vau hét proces tegen den heer Rudolf Lehman en tot uit' gifte der z. g. Lehmannetjes. Van de f 55.000, die Lehman als rouwkoop aan Haas betaalde, droeg deze f 27000 aan getuige af voor de obligatiehouders, die f 27 van de f 1000 terug ontvingen, f 8000 voor de obligatiën werden niet afgehaald en berusten nog onder Van HalL Getuige Koning, bediende by de firma Schermbeek en Van Hall, ontkende f 15000 aan Haas uitbetaald te hebben om waarde- looze effecten van Gries te koopen. Eenmaal betaalde by Haas 1000 uit. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Mij tot Expl. van St. Spoorwegen werden de balans en de reke ning goedgekeurd en het dividend op 41/, pet vastgesteld. De aftredende commissarissen werden her kozen en de directeur-generaal herbenoemd voor 5 jaren. Tevens werd zyn eventueel pen sioen van f 4000 op f 6000 verhoogd. Op de bemerkingen omtrent de vele on gelukken in de laatste tyden voorgekomen, antwoordde de directeur-generaal, dat van 14000 ambtenaren allicht een zijn plicht eens ver zuimt, doch dat de joDgste statistieken van spoorwegongelukken Nederland procentsge- wijze als het gelukkigste aauwyzea. Op het spoorwegongeluk te Vlissingen, dat bij de justitie aanhangig is, wilde de direc teur-generaal niet vooruitloopen. De met een gemerkte berichten werden nog opgenomen in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1