MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 149- 142' Jaargang 1899 Dinsdag Middelburg 26 Juni. 27 Juni. Deie «oarant verschijnt d a g e 1 ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 Juni 8 n. vm. 63 gr. 12 u. 69 gr. av. 4 u. 71 gr. F. Verw. m. W. wind, bew.,regenacht. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cont per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te AmsterdamA. de La Mab Azn. te Rotter dam: Nijgh vak Ditmab,. KLEINE MIDDELEN zijn de vorige week ia Den Haag aangewend, tegen de bekende sprekers op de meeting tegen het Tnrksche wanbeheer. Eerst werden de heeren om hun papieren gevraagd, en om bet bewijs dat zij voldoende middelen bezaten. Toen bleek dat zij in dit opzicht aan alle eischen der wet voldeden, schijnen andere middelen tc zijn beraamd. 't Is nl. aan bet Dagblad gebleken, dat de Turkscbe, Armenische en Poolsohe protest propagandisten nog bijtijds ontkomen zgn aan ingrijpende maatregelen, waartoe onder sterken aandrang van de Turkscbe diplomatie, samengaande te SonBtantinopel met krachti- gen vertoogen bij onzen minister, zon zijn be sloten. Als eerste gevolg hiervan meldden zich Zaterdagochtend te 11 nur aan 't domicilie der protestheeren rijksveldwachters aan met bevelschrift om te verschijnen voor den officier van justitie, maar de heeren hadden reeds te 9 nur de stad verlaten met bestemming naar Parijs. Een aardige verwikkeling werd nog aan een dier domicilies voorkomen door de gevatheid van een subaltern, die nog bijtijds voorkwam dat 't bewust bevelschrift werd uitgeleverd aan Torkscbe eonferentieleden, terwijl het befctemd was voor een Pool. BMOEMlJIUEfl MZ. By kon. besluit: is de militiecommissaria in het 3de militie district van Noord-Holland, A. Romswinckel, in vermelde betrekking overgeplaatst naar het late railitiedistrict van Zuid-Holland en be noemd tot militiecommissaris in het 3de militie- district van Noord-Holland, de gepens. majoor van het O.-I. leger T. de Cock Buning, burge meester der gemeente Wildervank is de gepens. lnit.-kol. der inf. van het O.-l. leger M. H. Vis, benoemd tot militiecommis saris in het lste militiedistrict van Gelderland; zyn tot ridder in de oi de van Oranje-Nassau benoemd: J. D. Ruys Tb.-Az., gedelegeerd commissaris der naamlooze vennootschap Maatschappij Zeebad-Scheveningm, A. J. B. Boudewijnse, kunstschilder, commissaris van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio, W. F. Margadant, gepens. off. van adm. der Eon. Ned. marine, penningmeester van den Haagtchen Kunstkring en Johannes Wolff, toonkunstenaar zyn benoemd tot ontv. der dir. bel enz.: tc Vaals, J. J. B. Laeyendecker, ontv. te Waar- denborg c. a.te Heythuyzen c. a., L. Klooster boer, surn. nit de directie Amsterdamte Aalten, jhr W. F. van Raab van Canstein, sorn. nit de directie Arnhemte Eysdec (station) o a., W. Th. van Thiol, surn. nit de directie Rotterdamte Waardenburg c. jhr A. von Bulow, sum. nit de directie Rot terdam; te 'sGravenhage (standplaats Hoek van Holland), C. Sjollema, snrn. nit de directie Amsterdam is benoemd tot bureel-ambtenaar der poBte- ryen en telegraphie 3de kl. ten bnreele van den inspecteur der posteryen en telegraphie te Venlo, W. W. H. Comelissen ia aan de vronwelyke klerk ter directie van de rijkspostspaarbank H. M. A. Visker, op baar verzoek, eervol ontslag uit 's rijke dienst verleend. ij de candidaatstelling meet de burgemees ter zelf optredenandere werkzaamheden mag hij aau ambtenaren of aan de wethouders overlaten, deze niet. iiy is van 9 tot 4 uren gehouden op het gemeentehuis te zyn voor het in ontvang nemen van een paar opgaven. Foor een burgemeester eener groote gemeente, die er een burgemeesterskamer op nahoudt, waar hy geregeld werkt, waar hij zijne amb tenaren bij zich laat komen, waar by de In gezetenen te woord kan staan, is bovenge noemde bepaling der kieswet een klein be zwaar, alleen zyn twaalfuurtje kan hij niet thuis gebruiken. Maar de burgervaders ten plattenlande, waar slechts een gemeentehuis (liefst éene kamer) is, dat gewoonHjk niet door gezelligheid nitmunt, zyn da slachtoffers dezer wet. Zij hebben er niets dan eene ruimte met een groote tafel en eenige stoelen en kale muren. In die ruimte moeten zy, meest alleen, de zeven uren zien door te brengen, verstoken van alles wat zy op bnn bureau of in hnn huis ten hnnne dienste in gebrnik hebben. Wonen zy dicht by het gemeentehuis, dan kunnen zij zich door een bode of veldwachter laten roepenwonen zij er ver af, dan dienen ey zeven uren laDg in de celstraf te berusten. De bode brengt hem als hij drie nren geze ten heeft eenig voedselde burgemeester levert dan vooral een trenrigen aanblik op als hy, ver verwgderd van de zyaec, alleen zyn ge- vangenismaal gebruikt. Wy hebben gehoord van een schout, die zeven uren achtereen gezeten had, terwyi alleen in het eerste halt uur zijner opsluiting zij het er eene met open deuren éene candidatenopgaaf ingeleverd was, wy hebben gehoord, zeggen wy, dat die burgemeester totaal stom en als in hevige vertwijfeling nit het sombere gemeentehuis moest verwyderd worden; maar dit gelooven wy niet. Wel weten wy, dat de wetgever vol attentie voor de kiezers is geweest, dooh om de uit voerders der wet niet gedacht heeft. De kie zers, die candidatenlysten inleveren, hebben toch volgens art. 50 eene waarborg, dat al bieden zy hnnne opgaven aan minder gewich tige handen dan aan die des burgemeesters aan, toch hnnne stellingen effect sorteeren, daar de ingeleverde opgaven ter inzage worden neder- gelegd, in afschrift aangeplakt en verkrygbaar gesteld worden. Een ieder, die eene candidaat stelling mede onderteekend heeft, kan zich dB8 overtuigen of alles in orde is. Waarom moet nu de burgemeester alleen voor die formaliteiten zorgen En waarom ook, vooral in gemeenten van kleinen omvang of van geringe bevolking, waarom moet hy zeven lange nren achtereen zitten Indien de wetgever meer égards voor burgemeesters had gehad, zon hy hunne een tame afzondering op 3 uren hoogstens ge steld hebben. De besturen van kiesvereeni gingen, en zy, die buiten deze candidaten stellen, kunnen best zorgen dat de opgaven vóór 12 uur bezorgd zijn? Indien de wet veranderd wordt, wat wy om hare beperktheid altyd biyven wenschen, dan hopen wy, dat het aantal uren voor de inleve ring der candidaten opgaven verminderd wordt en tevens hopen wy dat in gemeenten beneden de drie duizend zielen voor het inleveren van stembriefjes niet langer de negennrige werk dag wordt gesteld, maar een veel korter termyn bepaald. J. De Kies-Gevangene. Behalve tal van soorten van kiezers als belasting-, grootboek-, spaarbank-, woon-, vaar tuig-, niet verwante loonkiezers en nog tal van andere, heeft de kieswet, waaronder thans leven, ook geschapen den Kies-Gevangene. Dea 27en Juni, den laatsten Dinsdag in deze maand, beeft het gezegend Nederland weder 1123 gevangenen meer in zyn midden, ge vangenen voor zeven nor van den candidaten- dag. De poorten der gevangenissen worden te negen are geopend, de veroordeelden treden binnen, ondergaan met gelatenheid hnnne een zame opsluiting en worden te 4 ure door den cipier weder vrygelaten. Op den candidaten-dag, den dag der verkie- ilng door de wet genoemd, welke naam nooit burgerrecht zal verkrijgen, moet de burge meester zich naar het gemeentehuis begeven om de opgaven van candidaten te ontvangen. Volgens art. 51 mag hy deze bezigheid niet aan een ambtenaar overlaten; het voorschrift is gebiedend, hy en niemand anders mag de candidaten-iysten ontvangen; hy moet een bewys van ontvangst afgeven (art. 52) en mag de opgaven weigeren als ze niet voorzien #yn van het aantal vereischte handteekenin- jpo; (art. 53). In de St. Ct. zyn opgenomen deBtatuten der naamlooze vennootschap Houthandel, voor heen G. Alberts Lx. en Co. te Middelburg. Deze vennootschap beeft ten doel den han del in hout, met uitoefening der zagery, schavery, kuiperij en aanverwanten handel en bedrQf. Het kapitaal der vennootschap wordt be- paald op f 900.000, waarvan f 600.000 aan- en aan toonder, ieder van f 1000, waarvan by het passeeren der akte 400 aandeelen zyn geplaatst, en f 300.000 in 300 aandeelen op naam, elk groot f 1000, welke alle bij het pas seeren der akte zyn geplaatst. De naamlooze vennootschap wordt bestuurd door hoogstens 3 directeuren, tot welke betrek king benoemd worden de heeren C. M. Ghijsen en F. M. Wibaut, zulks voor den tyd van 5jaren, ieder tegen een Balaris van f 5000 'sjaars. Zoolang geen derde direcenr is benoemd, zal een adjunct-directenr kannen worden aan gesteld, waartoe wordt benoemd de heer E. M. Alberts tegen een salaris van f 3000 'sjaars. Als commissarissen zyn benoemd de heeren G. Alberts Lz., J. Wesseling, H.C.zn en F. H. J. Wibant. Door de Zondag middag te 2 unr van hier vertrokken tram, werd op den Vlissing- n singel onder Koude kerke, een 23-jarige man, E. v. Z., die te Vlissingen woon achtig is, overreden en gedood. De oorzaak van dit ongeluk was, dat Van Z. uit de in gang zijnde tram wilde springen om zyn hoed te grypeu, die was afgewaaid; hierbij werd hy tegen een der naast de rails staande boomen geslingerd en geraakte vervolgens ir de wielen van don laatsten wsggon, die hem over bet lichaam ging. De onge lukkige was onmiddellijk een lijk; door som migen wordt beweerd, dat reeds de hevige val tegen den boom den dood moet hebben veroor zaakt. De schedel was gebroken, terwyi ook de schouder en de linkerarm verpletterd waren. Het ïyk, dat in een naburige woning werd binnengebracht, is heden naar VlisBingen vervoerd. - Zondag middag arriveerde aan de Loskade alhier het Engelsch stoomjacht Lady Sophia eigenaar de heer H. Robertson, komende van Leith en bestemd naar Holland. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar wy vernemen zyn of worden behalve van ingezetenen van AagtekerkeDomburg en Oostkapelle, ook van ingezetenen van Zou- telande—Westkapelle en Vlissingen, adressen ingezonden aan de Staten van Zeeland tot ondersteuning der subsidieaanvrage voor een tram Vlissingen—Zoutelande—Domburg. Gelijk uit de advertenties in dit nummer blijkt, heeft het aftredende raadslid mr S. Gratama Hzn., die voor het Ille district zit ting had, niet willen medewerken om de ver warring in het Ie district nog grooter te maken, en daarom voor een candidatuur in dat district bedankt, zoodat hy alleen in zyn eigen district (het Ille) candidaat is. Van af 27 Juni e. k. zal een brievenbns geplaatst zyn op het Molenwater alhier, tegen den Schouwburg. Die bus zal gelicht worden op de uren vermeld op het boven die bus geplaatste uurbord. Het request naar aanleiding der spoor wegramp te Vlissingen aan den minister van waterstaat enz., tot het stoppen te Middel burg van alle treinen naar Vlissingen, is thans van 133 handteekeningen voorzien en zal dezer verzonden worden. Tot 29 dezer biyft nog gelegenheid ter onder- teekening hierterstede, Houtkade H112. Een afschrift van het adres zal gezonden worden aan de Tweede kamer, met verzoek om hetgeen gevraagd wordt in de ernstige overweging van den minister aan te bevelen. Naar men ons nit Hansweert meldt, is daar Zondag beslag gelegd op de Dnitsche vrachtboot Mathilde, kapitein Wilson, komende met een lading stukgoederen van Antwerpen en bestemd naar Daitschland. lij het onlangs gehouden examen voor adspirant-gemeente-secretaris is o. a. geslaagd de heer H. J. Laban te T h o 1 e n. Met ingang van 1 Juli is benoemd als 2e besteller by de rykstelegraaf en het hulp kantoor der posteryen te St.Maartensdyk A. v. d. Berge te Goes. In eene Zondagavond gehouden vergade ring der liberale kiesvereenigingte Ternea zen werd nevens de heeren J. G. Harte en A. Visser, ondanks zyne verklaring nog gecan- dideerd de heer L. J. van der Moer, voor wie ook een ïyst van particulieren reeds ruim vol- teekend is, en tegenover het af'r, anti revolu- tionnaire lid Dees gesteld de heer J. F. Ver- linde, bootwerker, voorzitter van Hulp in Nood. In den naoht van Zaterdag op Zondag zyn circa 200 a 300 M. van de halpdyken van den in te dyken polder in den Brakman weg geslagen. Deze polder zal aanstaanden Donderdag ge sloten worden. Een vreemdsoortig reiziger, een prachtige pauw, eigendom van een veekoopman in deze streek zoo meldt men ons nit Koewacht had het zich op het eind der vorige week in het hoofd gezet een reisje te maken liefst per spoor. Van het oogenblik dat de trein aan een halte stilhield, maakte sinjeur gebrnik en vloog van de naast de spoorlijn gelegen schunr op een wagen. Te Beir velde, naby Gent liet de stations-chef hem van zyn hooge standplaats afhalen en met den eerstvolgenden trein naar zyn woonplaats terugbrengen. Toen Fr. B-,landbouwer te Koewacht, Zondag voormiddag zyne koeien uit de weide wilde halen, werd hy onder weg aange vallen door zekeren V. W., aldaar, een be kende van zyne dochter, die B. een paar won den toebracht aan het been en het hoofd. Geneeskundige raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. Vergadering van Zaterdagmiddag, te 1 aar. (Slot.) Voorzitter de heer dr A. van der Loeff, in specteur van het geneesknndig staatstoezicht. Tegenwoordig 15 leden. De commissie, belast met het vervaardigen van een ontwerp voor eene nieuwe uitgave der Nederlandsche Pharmacopee, heeft den Raad verzocht haar te willen inlichten omtrent de volgende punten Welke wyzigingen wenscht gy in de Phar macopee te zien ingevoerd en op welke gronden? Welke artikelen wenscht gy uit de Phar macopee weggelaten en welke daaraan toege voegd te zien? Op uitnoodiging van den voorzitter ver klaarden de heeren Spitzen, Baert en J. C. v. d. HarBt zich bereid eene commissie te vormen tot het geven van die inlichtingen, terwijl tot het lidmaatsohap dier commissie ook zal wor den nitgenoodigd de heer Keyzer. Die commissie zal in eene volgende verga dering rapport hebben nit te brengen. Hierna kwam in behandeling het in het By voegsel tot ous vorig nommer opgenomen rapport omtrent het voorstel in zake de con clusie aangenomen door den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland. De heer J. C. v. d. Harst verklaarde in een breedvoerige uiteenzetting niet te begrijpen dat twee leden van den geneeskundigen raad hebben uitgesproken, dat het niet wensche- lijk en bet niet mogelijk is door scherpere handhaving en betere wetsbepalingen in meer dere mate dan tot dusver tegen de kwakzal- erij op te treden. Hg is van een gansch andere meening en hoopte dat de vergadering adhaesie betuigen zal met de conclusie van den raad voor Znid-Holland. De heer dr J. P. Berdenis van Berlekom is in een ander gevoelen. Hy geloofde dat eensdeels de kwakzalvery minder zal voort woekeren wanneer zy niet wordt bestreden, dan wanneer zij wordt vervolgd en anderdeels dat door kwakzalvers somtyds, betzy dan door suggestie of op andere wyze, resultaten ver kregen zyn, die door de wetenschap niet konden worden tot stand gebracht. Wel wenschte spreker een sterker optreden tegen het adverteeren in de pers van geheime, veeltyds gevaarlijke middelen. De heer dr Bruinsma verklaarde het in hoofdzaak eens te zyn met den heer Van der Harst. Maar hy geloofde, dat men door eene wets wijziging niet zal komen tot het beëindigen van den clandestinen verkoop van genees middelen. Daarvoor moet een radicaler maat regel getroffen worden. Elke apotheker heeft voorraad en levert af, middelen die niet in voorraad mag hebben of afleve- Spreker toonde dit door voorbeelden aan, o. a. wijzende op de verschillende specia lités, die nimmer op het etiquet de bereidiugs- wys aangeven. Eerst moeten de apothekers zei ven beginnen met een getrouwe naleviDg der wetten. De heer mr A. P. Snonck Hnrgrotje ver klaarde zich te vereenigen met de meening der heeren Nelissen en Spitzen, die zich ge heel grondt op de wet. Het advies der beide andere heeren moge zijn waarde hebben by het maken van eene nienwe wetgeving, maar heeft die niet naar sprekers oordeel, waar het over de bestaande handelt. De voorzitter verklaarde met verbazing tweemaal het rapport te hebben overgel om zich te knnnen indenken in het gevoelen der heeren Bolle en Van Berlekom, die eig»n- lijk tot de conclusie komen, dat er geen wet op de genees-enartsenybereidknnde noodig is. De voorzitter wees op de wenschelykheid van meer contröle op apothekers, door ben de verplichting op te leggen te wonen in de apotheek, om te voorkomen het brutaal op treden van sommige apothekersbedienden. Verder wilde de voorzitter het verkoopen vsn vergitten en andere medicamenten alleen zien toegestaan aan apothekers, geneeskundigen, artsen en vertrouwdegroothandeiaara met licen- sie. Door wyziging van de art. 7 en 30 der wet op de artsenybereidkunde, zouden vele knoeie ryen, die thans voorkomen, worden den kop in genepen. De heer Brninsma stelde in het licht, dat de kleinhandelaars in medicamenten dienen ge troffen te worden en meende dat dit niet wordt bereikt, door hetgeen de voorzitter wil. De voorzitter lichtte zyn denkbeelden nader toe. Hij bedoelt, dat alleen aan bepaalde per sonen vergunning zal verleend wordon om vergiften te verkoopen of medicamenten in grooter hoeveelheid dan ïyst C aangeefc. De heer Beker meende dat het voor leden van den geneeskundigen raad nimmer doeniyk zal wezen, om overtredingen omtrent den ver koop van geneesmiddelen te constateeren, zon der in eigenaardige moeilykheden te geraken; dat zou het werk moeten zyn van speciale in specteurs. De heer dr Bolle verdedigde de stellingen door hem en den heer Berdenis van Berlekom in het rapport nedergelegd. De wet, gemaakt in 1865, voldoet niet meer aan de behoefte van thans en de tot dusver voorgestelde wetswyzigingen kunnen geen succes hebben. Dit in het licht stellendo, tooude spreker eerstens aau dat de wyzigingen een gansch ander, meer sociaal, karakter moeten dragen en in de tweede plaats dat bet staatstoezicht ambtenaren genoeg te zijner beschikking heeft om overtredingen van onbevoegde uitoefening der genees- en artseny-bereidkunst te consta- teeran, zoodat nitbreiding van de bevoegdheid daartoe onnoodig is. Vooralsnog bestaat er volgens spreker geen reden, om adhaesie te betuigen aan de conclusie van Zuid-Holland. De heer mr Nelissen lichtte de denkbeelden door hem en den heer Spitzen in het rapport nedergelegd nader toe. In den breede toonde spreker aan dat ge neesmiddelen alleen verkrygbaar mochtea zyn bevoegden absoluut moest worden ver boden het adverteeren, door wien dan ook, van geneesmiddelen met vermelding der ziekte, tegen welke zij moeten aangewend worden. Ook de heer J J. Berdenis van Berlekom gaf rekenschap van zyn in het rapport neer gelegd gevoelen. Hij geloofde dat de belangen van den geneesheer eu den apotheker vol doende worden behartigd door het uitsluitend recht tot het voeren van den titel, die de be voegdheid kenmeikt. De Staat kan geen wetten maken die het publiek voldoende zekerheid geven tegen kwak zalvers en bedriegers. Verbiedt meu dezen het adverteeren, dan zullen zy wel een anderen weg vinden om bun publiek ie bereiken. Da beer Van der Harst trachtte nog aan te toone dat het publiek belang door de kwak zalvery wordt geschaad en bleat by zyne meening, dat alleen verscherping der wetten verbetering zal kunnen aanbrengen. De heer dr Bruinsma meende dat hier eene beslissing diende genomen te worden of de wetten op de geneeskunde en artseny-bereid- knnde dienen verscherpt te worden of te ver klaren dat de tyd en de wetenschap het bestaan van geneeskundige wetten niet meer noodig maken en de vrye uitoefening der geneeB- en artseny bereidknode wenschelyk wordt geacht. Na discussie stelde de voorzitter, die de tegenstelling wel wat scherp vond, voor te stemmen over de vraag of al of niet adhesie zal betuigd worden aan de conclusie van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland. Dit geschiedde; 10 leden verklaarden zich daarvoor, 4 stemden tegen en 1 hield zich buiten stemming. Ten slotte besprak de beer Bruinsma nog de inspuiting met tnberculiue van voor invoer in België bestemd vee. Wanneer vee dan ziek biykt en niet wordt toegelaten, dan wordt het niet teruggezonden naar de plaatsen van herkomst, maar blyft het veelal aan de grens, in Zeeland en Noord- Brabant, dat daardoor wordt geïufeeteerd met tuberculose. Zyn daartegen van staatswege geen maat regelen te nemen, vroeg spreker. De voorzitter deelde mede dat die zaak ook in de inspectenrsvergadering is ter sprake gebracht, doch hy verklaarde zich bereid die nogmaals aan de orde te stellen. Hierna werd de openbare zitting gesloten* LETTEREN *E*N KUNST. EEN WELVEROIENDE TERECHTWIJZING* In een verslag over bet muziekfeest te Leen warden in het Weekblad voor Mt- ziek dd.- 17 Juni kwam de volgende tirade vor: ,Wat de heer Boelens van Eysinga gedaan heeft voor Leeuwarden op muzikaal gebied/ in de jaren dat hy in het bestaar heeft geze ten van Concordia, is eenvoudig niet onder' woorden te brengen. Zonder hem was Leeuwar den een plaats, nu ja, als Assen of Middelburg b.v. enz." Dit oordeel heeft den heer Jan Morks aanlei ding gegeven tot het scbryven vaneen woord vatf verweer dat in het jongste nommer van ge noemd Weekblad is opgenomen. Het luidt als volgt Hoe het te Assen op muzikaal gebied gtf- steld is M. de R. is my onbekend, doeh datf de toestand hier zoo treurig is als nw corres pondent gelieft te veronderstellen, daarvan! wensch ik het tegendeel te bewyzen. Vooraf zy eebter gezegd dat het niet de eerste maal is dat ik een ongunstige meening over den mnzikalen toestand in Zeeland's hoofd stad hoor verkondigen, en daar die m. i. ge heel en al voortspruit nit onbekendheid met hetgeen bier op kunstgebied wordt geprodu ceerd, zoo acht ik het noodig en wenscheiyk om uwen correspondent in het Noorden hier over eens in te lichten. Onder de verschillende muzikale vereenigin- gen alhier, neemt de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning een eerste plaats in. Dei» vereeniging, welke roim 150 leden sterk

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1