MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 146- 142° Jaargang 1899i Vrijda; Middelburg 22 Juni. 23 Juni. Deae courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Juni 8 u. vm. 62 gr. 12 u. 69 gr. av. 4 o. 66 gr. F. Yerw. zw. t. mat. N. wind, bew. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 oent per regel. Geboorte- dood- en alle andore familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Keolames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Vredesconferentie. Omtrent de algemeeue vergadering der arbitrage-commissie is de volgende officieele mededeeling afgegeven: „De commissie van onderzoek, in zake de arbitrage en bemiddelingsvoorstellen, heeft eeu langdurige en belangwekkende vergadering Zjj heeft de bestudeering voortgezet van de organisatie van een permanent gerechtshof van arbitrage, en speciaal van het centrale bureel. Zi] beeft ook alle artikelen onderzocht, betref fende de internationale commissiën van enquête, en is tot overeenstemming gekomen omtrent een juister redactie van deze artikelen. la haar volgende vergadering, bepaald op Vrijdag a. s., zal zij het wetboek van procedure van arbitrage in behandeling nemen". ONCEVALLEN-WET. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, hebben gezamenlijk aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij, sympathie uitsprekende met de amendementen van dr Kuyper op de aanhangige ongevallenwet, hun bezwaar te kennen geven tegeu den duarik opgenomen eiscb, dat ten minste vijf werk gevers voor de oprichting eener bedrijfsver- eeniging noodig zijn. Adressanten verlangen dat aan beu al ot niet in vereeniging met andere maatschappijen, toegestaan worde eene bedrijfsvereniging te vormen. VROUWENKIESRECHT. Op Zondag 11. had te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een buitenge wone algemeens vergadering der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht plaats. De vergadering was uitgeschreven, omdat enkele afdeelingen der vereeniging waren aan gezocht zich aan te sluiten aan de beweging voor algemeen kiesrecht, die zal worden in hei leven geroepen over het geheele land. Het initiatief daartoe gaat rit van de Soc.-Dem. Arb.-partjjde uitnoodigingen worden echter gericht aan alle vak- en politieke vereenigin gen, die belang stellen in of belang hebben bij invoering van Alg. kiesrecht. Alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Na de discussies werd overgegaan tot stem ming over de vragenZal de vereeniging zich niet aansluiten Zal ze zich onvoorwaardelijk aansluiten Zal ze zich voorwaardelijk aan sluiten Slechts eene afdeeling was beslist tegen aansluiting; drie waren voor onvoor- waardelijke aansluiting; de groote meerder heid vóór aansluiting op deugdelijke voor waarden. De voorwaarden, die daarop werden vastge steld, eerst een voor een, en daarna en bloc in stemming werden gebracht en een krachtige meerderheid verwierven, zijn de volgende: 1- In den Baam van het comité zij duidelijk uitgedrukt, dat onder Alg. kiesrecht ook Vrouwenkiesrecht is begrepen. 2. Het comité stelle grondwetsherziening als eerste eiscb, als zijnde het eenige middel om Alg. kiesrecht voor mannen en vrouwen moge- l|)k te maken. 3. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht be- houde de vrijheid om ongehinderd te werken aan de bereiking van haar doel, ook al mocht Vrouwenkiesrecht aan Alg. kiesrecht voor afgaan. 4. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht behoude de vrijheid om by gelegenheid van verkiezingen candidaten te steunen, die zyn ▼oor Vrouwenkiesrecht ot Grondwetsherziening, al zyn ze ook niet voor Alg. Kiesrecht. 5. Een of meer ledea van de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht nemen zitting in het Land. Comité. Ten slotte is aangenomen, het voorstel der presidente om, nadat het verslag der verga ring door het H. B. ter kennis van de leden was gebracht, aan de afdeelingen te vragen, of ze ook volharden in hun eisch om een referendum. BMOEM1NGBAI MZ. By kon. besluit zyn benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Arnhemmr P. C. 't Hooft, thans kanton rechter te Gorinchem en mr G. J. van der Poel Hiddingh, thans substituut-officier van justitie by gemeld college; is benoemd tot substituut-officier van justitie by de arr.-rechtbank te Arnhem, mr G. F. M. baron van Hugenpotb tot Aerdt, thans subst.- otüoier van justitie by de arr.-rechtbank te Amsterdam; is benoemd tot notaris binnen het arr- Agenten. Te AmsterdamA. de La Mak Azn. te Rotter dam: Nijgh VAM Dithak. Leeuwarden, ter standplaats Harlingen, S. Okkinga, caLdidaat-notaris te Tzum; is aan den off. van gezondh. late kl. W. Schilperoort, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; en bevorderd tot off. van gezondh. 1ste kl. by de zeemacht, de officier van gezondh. 2de kl. J. D. Bryan is by de naamlooze vennootschap de Neder- landsche bank herbenoemd tot secretaris- directeur mr J. G. N. de Hoop Scheffer is benoemd tot mechanicus aan 's Rijks Munt K. J. Vorhey, werktuigkundige te Utrecht; zyn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Dordrecht, L. N. Heylte Appingedam, W. Nanninga, thans ontvanger der reg. en dom., respect, te Breda en te Grave; is benoemd tot commies by het dep. van oorlog de adj.-commies by gemeld dep. J. C. Bautz ijn benoemd tot klerk ter direotie van de Rijksspostspaarbank de tydelijke beambten aan die iustelling mej. M. G. Beester, mej. R. Pezaro en mej. H. J. B. Kooperberg is eene commissie ingesteld tot bet afnemen van het by de artt. 49 en 50 van bet kon. besluit van 19 Oct. 1896 (Stbl. no. 163) bedoelde examen aan heD, die voor eene benoeming tot aispirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenscben te komenen zijn be noemd tot lid en voorzitter dier commissie, de heer W. A. M. Piepers, hoofdingenieur voor het stoomwezen te Arnhem; tot leden dehee- ren J. Arendsen de Wolff, inspecteur van den arbeid te RotterdamJ. N. Kooy, ingenieur lste kl. voor het stoomwezen te Rotterdam; H. A. Raveneb, Delftdr C. A. Scheltema te Delft; dr G. Schooien te Delft; J. A.Snyders C. Jan. te Delft, en tot lid en aecietaris, de heer mr J. B. Peyrot, commies aan het dep. van waterstaat enz. te 's Gravenhage is bepaald dat, ter zake van zyn gedrag by gelegenheid van de tuchtiging der V Moekim Moq Tasik en der kampongs Sibreh en Rahat (Atjeb), in de maand Juni 1896, bij afzonder- lijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, alsnog eervol zal worden vermeld de by het leger in N.-I. gedetacheerde le luit. der int. H. Dyserinek, van het leger hier te lande. A T J E H. Blijkens een van den Gouv.-Gen. van N.-I. ontvangen telegraphisch bericht zyn sedert de jongste mededeeling dienaangaande, in de Ned. St. Ct van 11 en 12 dezerbydekrygs verrichtingen in de Pedirstreek gesneuveld de fuselier F. Albag, en licht gewond de 2e-luit. der inf. van het N.-I. leger H. M. Luchsinger. Men schrijft ons uit Koewacht: Tegen Vrijdag ia een meisje uit de buurt op den weg van Stekenena&r Koewacht, waar de zuster der vermoorde vrouw Haeck woont, opgeroepen om te Gent te verklaren of zy vrouw H. op den avond van den 13en April gezien heeft aau arm van den verdachte M. Deze bracht de vróuw tot aan de woning harer zuster en sloeg toen een zijstraat in. Tegenover het parket van Gent zeide hy evenwel, dat hy in die buurt niet geweest was en vrouw H. veel vroeger verlaten had. Zoo het waar is, wat het meisje verklaart, is het onderzoek weder een Btap gevorderd. Enkelen, waaronder ook naar het schynt de commissaris van politie te Stekene, zyn van meaning, dat M., vrouw H., toen zy van hare zuster kwam, heeft opgewacht en haar in de boseehen naast den weg heeft vermoord Hij zon haar daarop naar zgne woning hebben gebracht en daar het lijk op de bekende wyze hebben verminkt. Deze meening zal wel niet de juiste zyn. Hoewel de bosschen tot naby de kom van hét dorp voortloopeu is het toch niet aan te nemen, dat hy met het lgk geheel het dorp is doorgegaan, terwijl langs een anderen weg, over akkers en slootjes, met zulk een ongewone en «ware vracht zijn woning byna onbereikbaar is. Zondag werd een der douanen, zekere A., te Koewacht Moerbeke gestationeerd, terwyi hy iu een herberg aan het kaartspelen was, door een beroerte getroffen, waardoor hy plotseling het gebruik zyner ledematen missen st en de spraak verloor. Woensdag is de man aan de gevolgen overleden. (JIT STAD EN PROVINCIE. Er heerschte heden op het Molenwater alhier, waar de jaariyksche paardenmarkt werd gehouden, heel veel drukte. Tusschen de 120 en 130 paarden waren aan de lyn en niettegenstaande de verkoopers nog al hoog gestemd waren, werden toch nog al zaken gedaan. De kwaliteit van het aangevoerde waB, be houdens eenige uitzonderingen, Blechts mid delmatig. Het aantal kyklustigen wai by zonder groot. Voor de verloting, die Vrijdagmorgen plaats heeft, bestond veel liefhebbery ruim 8000 loten zyn geplaatst. Aangekocht zyn voor de verloting, behalve andere landbouwgereedschappen en wat daar mede in verband staat, twee driejarige paar den, een tweejarig en een eenjarig paard, zes veulens, een centrifuge en een ketting-egge. In de voor dit doel net, doch eenvoudig versierde Schuttershofzs&\, vierde Woensdag avond de afdeeling Middelburg vau den ChristNat. Werkmansbond de herdenking der oprichting in 1894. Het op Zeeuwsche wijze gevierde eerste krooDjaarfeest getuigde naar men ons mededeelt, niet alleen door de tegenwoordigheid der leden, maar nog meer door de aanwezigheid van vele belangstellen den, dat allengs meer en meer deze in stillen eenvoud voortwerkende Vereeniging, de aan dacht begint te trekken. De zaal was flink bezet. Met toespraken, afgewisseld door den Bchoonen zang, begeleid door bet orkest, van het zangkoor Hosanna bet uitbrengen van beheerste vgfjarig verslag, door den secretaris der afdeeling vlogen, de uren voor de buitengewone byeenkomst bestemd om, en zeker zal het uur van scheiden voor velen veel te spoedig zijn aangebroken. Iu opgewekte stemming, met dankbaarheid voor het genotene, keerden allen huiswaarts, en zeker zal dit samenzyn weder veel hebben medegewerkt tot bekendmaking, tot groeiende belangstelling in de afdeeling „Middelburg" van den Christ. Nat. Werkmansbond. Vrydagmiddag te half twee hondt de gemeenteraad van Vlissingen eene open bare zitting tot het brengen eener wyziging in hst kohier van den hoofdeUjken omslag. Dinsdag avond had op een hoefje onder Weatkapelle een treurig ongeval plaats. Een kind (een meisje) van 4 jaren was ineen onbewaakt oogenblik spelenderwys met een kroesje by een put gekomen en daarin ge vallen. Toen het een oogenblik later gezocht wérd, zag men iwee klompjes op het water dry ven en by onderzoek werd het kind dood uit het water gehaald. Het aangeboden accoord iu het faillisse ment der firma C. Bal en Zoon te Zierik- e e is Woensdag in eene daar gehouden ver gadering van schuldeischers verworpen met 95 tegen 66 stemmen. - Met 1 Juli a.s. is de kommies-verificateur 3e oat. M. Jansen verplaatst van Brouwers haven naar Maassluis. schen de dykpalen uos 21 en 22 op den West- kapelschen zeedyk, geraamd op f 1885.65; 2o het bestorten van de paalhoofden nos 3 en 4 voor denzelfden dijk, geraamd op f1550. Deze werken zyn naar het inzien van het dag. bestuur dringend noodig, ten einde by eventneele stormen zware schaden aan de paalhoofden te voorkomen. Mocht dit voorBtel de goedkeuring der ver gadering knnnen verwerven, zoo zou het dag. bestuur gaarne gemachtigd worden die werken ondersbands aan te besteden en4by bet voorstel tot bepaling van het gewoon dijkgeschot voor het jaar 1900 in September a. de middelen aan te wyzen tot dekking van de kosten dier De beraadslaging hierover geopend zijnde, vraagt de beer W. J. Sprenger of, waar door het dag. bestuur wordt voorgesteld de kosten van deze werken te vinden op het dykgeschot voor 1900, dit tot geen moeiiykhedeu leiden kan. Is bet wel goed op een nieuwen dienst werken te brengen, die onder een vorigen behooren. De voorzitter ziet daarin geen bezwaar het is meer gebeurd en voor de administratie levert bet geen moeiiykheden op, want in den l kunnen de diensten niet zoo precies uit elkaar worden gehouden. Zonder verdere b raadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel daarna STOOMTRAM VLISSINGEN—ZOUTE- LANDE—DOMBURG. Aan de Staten onzer Provincie is mededee ling gedaan van een tweede rapport van den hoofdingenieur van den provincialen water staat in Zeeland, naar aanleiding van het nader adres der heeren A. Lant sheer c. s. betreffende bovengenoemden tramweg. De hoofdingenieur zegt daarin te dezer zake geen nieuwe beschouwingen in het middea te hebben te brengen en dat hy, om niet in her haling van het reeds gezegde te komen, zich zal bepalen tot bet maken van enkele aantee- keningen op het adres (dat van Mei.) Deze aanteekeningen betreffen o. a. de ge raamde opbrengst van het personenvervoer, de exploitatiekosten en het niet reppen in de rekening van vernieuwingsfondsen of buiten gewone uitgaveD, waarin naar de opvatting van den hoofdingenieur het onjuiste van de voorstelling van de financieele zijde der onder neming gelegen is. Immers volgens zijn berekening zal een jaariyksch tekort van f9121.50 bestaan, zoodat hg de meening van adressanten betreffende de levensvatbaarheid der onderneming niet kan onder scbry ven. Op dit rapport komen wy morgen nader terug. Polderbestuur vau Walcheren. Buitengewone zitting van heden (Donderdag) middag te 1 unr. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Tegenwoordig 20 commissarissen. Afwezig de heeren Franse, De Bruijn van Melis- en Mariekerke en Snyders. De voorzitter deelt mede, dat van den heer Snyders bericht is ingekomen, dat hy wegen? ongesteldheid verhinderd is deze vergadering bij te wonen en ook die van commissarissen, straks te houden. Hy stelt voor dit bericht voor kennisgeving aan te nemen wat deze vergadering betreft eu het voorts over te leggen aan de verga dering van commissarissen. Dit wordt goedgevonden. Daarop doet de voorzitter mededeeling, dat deze buitengewone zitting is byeengeroepen, teneinde haar voor te stellen het doen uit voeren van een paar werken, die het dag. be stuur zeer uoodzakeiyk voorkomen. Die werken bestaan in lo het herstellen van paalhoofd no 22 tos-. B;j rondvraag zegt de keer Ooppoolse Zater dag uit Veere gekomen te zijn over Mariekerke eu toen gezien te hebben dat de heul by Pieter Ge8cbiere was opgedolven, zonder dat echter daar een waarschuwingsbordje geplaatst was. Er lagen alleen een paar ribbetjes dwars over den weg. Wanneer het donker ware geweest zon spreker doorgereden zijn en er kans voor een ongeluk bestaan hebben. De voorzitter zegt een onderzoek toe. De aannemer heeft niet voldaan aau zyne ver plichtingen, iu het bestek omschreven. De heer Allaart vraagt of de telephoon palen op den Noordweg geplaatst zyn onder toezicht van het dag. bestunr; in dat geval zon hy wel in overweging willen geven, om by ver nieuwing dier palen of wanneer zy om andere redenen moeten verzet worden, ze op een minder hinderlyke plaats te doen stellen. Ook de wilgenbopboomen ontsieren niet alleen dien weg, maar maken het berijden ervan, vooral met hooiwagens, zeer hinderiyk. Het zou velen aangenaam zyn, indien daarin verandering kon worden gebracht. De voorzitter zegt te meenen, dat de tele- phoonpaleu in overleg met het dag. bestuur geplaatst zyn. Dit neemt echter niet weg dat by vernieuwing of verpiaataing om andere redenen er wel eeus naar geziea ban worden dat zy zoodanig geplaatst worden dat zy min der last veroorzaken. Wat betreft de boomen, daar is niet veel aan te doeu, die behooren niet aan den polder doch zyn particulier eigen dom. Alleea kan bet reglement toegepast worden, waar by is bepaald, dat zy behooriyk moeten worden opgesnoeid. De heer Sohorer wyat er op, dat de aanne- mer van de verandering der brug ain de Griffioen op niet voldoende wys voorzi -t in een overgang. Hy doet dit door twee lollig gende loopplanken zonder leuning. Daar door ontstaat er voor hen, die's avonds dezen overgang moeten passeeren gevaar in den vry diepen watergang te vallen. De voorzitter zegt dat den aannemer by het bestek de verplichting opgelegd is voor een behooriyken overgaDg ten behoeve der voet gangers te zorgen. De raad Pouwer heeft spreker dezen morgen medegedeeld, dat een bebooriyke voetburg van leuningen voorzien, gemaakt is en gelegd wordt. Daardoor zal vermoedeiyk het bezwaar van den heer Scbo- De beer Suhorer vraagt hoe de minder goede toestand in de wereld is gekomen en of het geen plichtverzuim van den aannemer SB. Da voorzitter Btemt dit laatste toe, maar voegt er by, dat de opzichter by het werk, ook wel eens naar de brug had bunnen zien. De beraadslagingen wordeu thans gesloten. Hierna spreekt do voorzitter de volgende rede nit Binnen enkele dagen zal tot myn groot leed wezen voor my bet tydstip zyn aangebrokeD, dat ik myne betrekking van voorzitter van het bestuur van den polder Walcheren zal moeten nederleggen. Wanneer ik echter nagahoevelen plotseling uit hnnne betrekking worden gerukt, dan mag ik niet nalaten, ofschoon dit oogenblik voor my zeer moeiiyk is, het voorrecht te waar- deeren, dat my de tyd gelaten wordt, alle zaken behooriyk aftewikkelen en mlssohien nog «enigen tyd van rast te genieten; eene rust welke my niet geheel onwelkom zal rijn. Het besef dat ik in den laatsten tyd niet meer in alle opzichten aan de verplichtingen my opgelegd kon voldoen, deed mij na rijp beraad besluiten met ingang van 1 Juli a. s. aau H. M. de Koningin een eervol ontslag aan te vragen. Daar dit ontslag my bereids is verleend, kwam bet my voor, heden een gepast oogen blik te zyn om een kort woord van atsche d tot U te richten. Gedurende de byna 25 jaren welke ik de be trekking van voorzitter van Uw bestuur mocht bekleeden, heb ik zooveel goeds, zooveel büj- keu vau belangstelling eu groot vertrouwen mogen genieten, dat ik steeds met een gevoel van groots erkénteiykheid aan dien tyd zal terugdenken. Wat ik hier sedert myn optreden heb ver richt, zal natunriyk verschillend beoordeeld worden, gelijk immer bet geval is, mat een ieder die in het openbaar moet optredendoch daar kan ik U de verzeksring van geven, dat ik steeds naar myn beste weten gedaan heb, wat ik dacht dat goed en in het belang van ingelanden was en dat ik by voortduring geleefd heb onder den indruk van de groots erantwoordeiykheid die op my ruste. Wanneer ik niet geheel tevergeefs voor onzen polder ben werkzaam geweest, mag ik vooral daarbij niet voorbyrien, dat ik daarvoor Uw aller hulp beb noodig gehad en dat die my zoo ruimschoots is verleend. Aan U M. H. Commissarissen ben ik dus in de eerste plaats dank verschuldigd voor Uwen steun en de welwillende bejegeningen die ik als voorzitter steeds van U Seb mogen ondervinden. Ook aan U H. H. raden myuen dank voor den bystand mij verleend, voor Uwe vriendschap pelijke wyze waarop in de vergaderingen van het dagelyksch bestunr de zaken altyd konden worden behandeld. En wanneer ik aan die vergaderingen terugdenk, mag ik onzen Griffier niet vergeten, ook aan hem mynen hartelijken daik. Ten slotte zy het u»y vergund hier ter plaatse dank te brengen aan de overige amb tenaren in dienst bij onzen polder. By voort during had ik meer te pryzen dan te laken en deden wat in bnn vermogen was om door yver en toewyding de taak van het hoofd van het bestuur aanmerkelijk te verlichten. Ik eindig met myne beste wenschen uit te spreken voor het weirijn van den polder Walcherenik hoop dat alles wel zal mogea gaan en wij van groote onheilen verschoond mogen blyven. Moge het U M. H. naar wensoh biyven gaan, van harte hoop ik dat gy allen nog vele jaren gespaard moogt blyven, zoowel in Uwe betrekking tot onzen polder Walcheren, als voor Uwen huiselyken kring. Voor my zelve veroorloof ik my de vryheid U te verzoeken, wanneer ik hier niet meer tegenwoordig zal zy», my een plaats te gunnen in uw vriendeiyk aandenken." De leden geven van hunne instemming met het gesprokene blyk. Vervolgens zegt de heer P. Poawer. „Mynbeer de Voorzitter. Ik kan het mij niet voorstellen, dat dit de laatste vergadering is van het Polderbestuur, waarin door u als voorzitter de vergadering wordt geleid. By koninkiyk besluit van den 19 September 1874 benoemd als voorzitter in dit Polder bestuur, kan ik my niet herinneren, dat er een openbare vergadering heeft plaats gehad dief niet door u als voorzitter werd geleid, behalve den 15 April dezes jaars, toen gy door oogc steldheid verhinderd werd die vergadering by te wonen. By dezen, mynheer de voorzitter, betuig ik u myn oprechten dank voor de goede, humane leiding dier vergaderingen, in welke alle zakeu nauwkeurig, op minzame huishoudt Igke manier eu met de meeste toegevendheid werden behandeld. Maar bovenal, mynbeer de voorzitter, heb dank, ook namens vele grondeigenaren, datjgQ byna 25 jaren uw kennis en kracht hebt ge wijd aan de belangen van den polder Wal cheren. Ik zal hier niet in bij zo ader heden treden, maar het zy my vergund, alhier onder de aandacht te brengen, dat er onder uwe leiding vele werken tot verbetering en versterking van de waterkeerende dyken en duinen zyn tot stand gebracht. Dit blijkt duidelijk, wanneer we daarvan enkele herinneren en aantoonen. By voorbeeld de Noordwatering was tydens uw optreden verdedigd door 77000 M2 steen glooiing en na met 170.000 M2 steen glooiing, zoodat er aan de Noordwatering in do laatste 25 jaar meer steenglooiïag is gelegd aan in vorige 3 eeuwen. De paalhoofden en paalden zyn vermeer derd met 16.000 M.; de ryzen en steenea hoofden met ruim 13.000 M.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1