Verschillends Berichten. zichtbaar en duidelijk met eene voortreffeiyke nuance van lioht en donker. Nergens hierin eene ovorheersching der polyphonische bewerking ten koste der muzikale klaarheid en behalve eene enkele onzuiverheid bij de le viool, een gevolg wellicht van de hooge temperatuur der zaal, en eenige mindere duidelijkheid in het Allegro Finale, was de uitvoering over het algemeen goed voorbereid. Hoe meer er echter werd gespeeld, des te meer bleven enkele weifelingen achterwege en werden grootere een heid, gloed en bezieling verkregen. In de Rêverie van Dunckler en vooral in de Variational op Schubert's thema Der Tod und das Mddchen, waarin de alt bij de le variatie iets meer op den voorgrond had kunnen treden, was reeds dat crescendo zeer goed merkbaar, maar hoog, heel hoog verhief zich het kwartet in het verrukkel^k melodieuse Andante Can tabile van TsehaikowBky, door de Bohemers mot voorliefde gespeeld, in Mendelssohn's teer- fija Canzonetta uit het strijkkwartet op. 12 Es-dur en vooral in de 3 Noveletten van Allex Glazounow. Welk eene zeldzame pracht straalt u tegen uit de weelderige werken der beide Russische componisten Tschaikowsky en Glazounow. Al behoort de leerling van Rubinstein niet meer tot het rijk der levenden (Tschaikowsky stierf in den nacht van 5 op 6 November 1898 aan do cholera te Petersburg), de andere heeft thans den ouderdom van 3d jaar bereikt en van hem is nog veel schoons te verwachten. Zijne vijf noveletten voor strijkinstrumenten, waarvan wij het Alia Spagnola vol wilde rythmus, het Interludium in modo antico en het AirVngherese hoorden, zijn overal met veel belangstelling ontvangen om hare frissche gezonde ideeën. De instrumentatie draagt het kenmerk van onzen tijd. maar er is nog geene ruimte voor het stille, het beBcheidene, want alles flikkert in vuur en vlam met verblinden den glans. De heer Beek trad als violoncelsolist op in het Adagio op. 2 van Van Goens en in de Tarentella van Popper. Waardiger, ja, ik durf gerust te zeggen, klassieker spel heb ik in de laatste jaren op dat instrument bijna niet ge hoord. Aan een buitengewoon mooien toon paart hij eene volkomen zekerheid en eone rustige, gezonde voordracht. Al is een Taren tella nu niet altijd het meest geschikte stuk voor een violoncel, bij eene dergelijke uitvoe ring met zulk een zuiverheid in de moeielijk- ste technische passages, sta ik gaarne eens een oogenblik „paf'. Mejuffrouw Stella Wolff uit Rotterdam, eene leerling van Spoel, is nog jong en zij zelve zal zeker eene der eersten zijn te erkennen dat er nog veel is, wat op het studieveld door haar nog niet voldoende is betreden; toch voorspellen wij haar bij verdere ontwikkeling eene goede toekomst. Zij bezit een sopraangeluid, dat reeds zeer aangenaam on beschaafd klinkt en zij be viel ons het best in het liedje Ze wisten het wel. Het geestige Achnur «in Viertelstündohen van den Middelburger musicus, den heer Cleuver, had lichter, bevalliger vertolkt kunnen worden het jubelend slot eischt ook een weinig strin- gendo, terwijl de begeleiding soms te vlug en niet geacheveerd genoeg klonk. Ook lagen de gracieuse Aria van Salomé uit Massenets Herodiade en Liebestreu van Brahms m. i.nog niet geheel binnen het bereik der zangeres. Zij hoede zich vooral voor detoneeren. De heer Schnitzler bad zich wederom met hot accompagnement van den zang belaBt en over het algemeen deed hij dit op zijne gewone artistieke wijze. Mogen wij nog meermalen zulk een kwartet hier hoorendan alleen zal bij ons ook dat gedeelte der kamermuziek in wij deren kring, meer bekend en gewaardeerd kunnen wordeD, iets, waarop het ontegenzeggelijk recht heeft. Mevrouw Beersmans is volgens Het Vad. ernstig ziekhaar dochter, mevr. Dillis, is uit Antwerpen naar Rotterdam ontboden. ONDERWIJS. Boven en behalve de bedrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, is, tot eene be hoorlijke 'inrichting van haar lager onderwijs, een subsidie verleend van f 650 aan Burgh, f 400 aan Driewegen, f900 aan Ellewoutsdijk, f 1050 aan Krabbendijke, f 700 aan Schore en f 900 aan Veere. Te Leiden is het eerste geneeskundig examen met gunstig gevolg afgelegd door den heer D. H. G. Ittman. Provinciale staten van Zeeland. In de aanstaande zomervergadering van de genoemde Staten moet plaats hebben de be noeming van het lid der Staten, bedoeld bij artikel 89 der provinciale wet. Ter tafel zullen komen een adres van C. Vreeke, te 's Heer Atendskerke, c. s., om het gebruik van het sleepnet voor sommige visch- waters te verbieden, benevens een nader rap port van Gedeputeerde Staten omtrent het aangehouden voorstel tot vereeniging van de polders Anna Jacoba en Willem. Gedeputeerde Staten stellen voor een sub sidie van f 325 te verleenen aan de gemeente Veere en een van f 210 aan de gemeente Nisse in de kosten barer huishouding voor 1899. Verder komen in behandeling voorstellen van Gedeputeerde staten: tot het aangaan eener nieuwe overeenkomst met de Hoofdcommissarissen der Vennootschap de Middelburgsche Courant omtrent het verslag van de vergaderingen der Provinciale staten; tot afwijzing van het verzoek van regenten der vereeniging Het Nederlmdsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglyiers, gevestigd te Utrecht, om een jaar lij ksch subsidie uit de Provinciale middelen; betreffende de teruggaaf van een evenredig deel der bijdragen van derden in de kosten der verpleging van behoeftige krankzinnigon tot het instellen eener procedure tegen den Belgische» Staat tot vergoeding der schade, door een Belgischen ioodsschoenor veroorzaakt aan de Provinciale stoomboot Zeelandia. tot verkoop van grond van den weg van Holst naar Walzoorden; tot het verleenen van een renteloos voor schot voor wegsverbetering aan de gemeente Hoedekenskerke; tot afwijzing van het verzoek van den Drei- scAorpolder om een renteloos voorschot voor wegsverbetering tot afwijzing vau het verzoek van A. Lants- heer c. s. om subsidie voor een stoomtramweg VlisBingenDomburg, met adressen tot onder steuning van het verzoek van ingezetenen van Aagtekerke, Domburg en Oostkapelle, alsmede een nader schrijven van A. Lantsheer c. s. met rapport van den Provincialen Hoofdingenieur tot het verleenen aan de gemeente Duiven- dij ke van een rentelooB voorschot (voor de heltt van het gevraagde bedrag) voor den aanleg eener haven, met adressen van adhaesie van de gemeentebesturen van Noordwelle en Renesse. Verder voorstellen van hetzelfde college: tot afwijzing van het verzoek van het water schap Cadzandom een subsidie voor den aan leg eener haven aan de Wielingen; tot het verleenen van een subsidie voor de uitoefening van den stoomboot- en wagendienst Walzoorden—Vlake en WalzoordenHulst; tot verkoop van de Provinciale stoomboot Wee ter-Schelde» betreffende het verhuren der booten van den Provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde tot het verleenen van een subsidie voor de uitoefening van den wagendienst Tholen— St. Maartensdijk; tot bet verlengen van den termijn voor bet in exploitatie brengen van den stoomtramweg Hulst—Walzoorden tot wijziging van het besluit der Staten, waarbij aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland subsidie is verleend voor een tweejarigen cursus in hot hoefbeslag tot wijziging van het besluit der Staten, waarbij aan de vereeniging School voor hand en bouwkundig teekenen te Tholen een subsidie uit de provinciale fondsen is verleend om aan de gemeente Graauw en Langendam, met intrekking van het subsidie voor verlos kundige hulp, subsidie te verleenen ter voor ziening in geneeskundige hulp; tot intrekking van het subsidie, aan de ge meente Hontenisse verleend ter voorziening in geneeskundige hulp, en tot wijziging van het reglement op de keu ring van dekhengsten. Door Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld de hetfing voor te dragen van respectievelijk 28 en 36 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en op de onge bouwde eigendommen en van 21 op de hoofdsom der personeele belasting over het jaar 1900. Het voorstel van het Gedeputeerd college, betrekkelijk het adres der gemeente Graauw en Langendam om een subsidie van f 300 uit de provinciale fondsen ter voorziening in de be hoefte aan geneeskundige hulp, strekt om te besluiten lo in te trekken bet besluit van 7 Juii 1887 no 12, voor zooverre daarbij aan de ge meente Graauw en Langendam een jaarlijksch subsidie ad f 150 is verleend ter voorziening in verloskundige hulp; 2o aan genoemde gemeente ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp aldaar tot wederopzeggens toe een jaarlij ksch subsidie van f 150 te verleenen, onder voorwaarde a dat een subsidie tot ten minste een gelijk bedrag van wege het rijk worde verstrekt; b dat voor geneeskundige hulp eene som uit de gemeentekas worde gegeven van ten minste f 700 c dat het subsidie gedurende eene vacature niet zal worden uitgekeerd 3o te bepalen, dat dit beslnit geacht wordt in werking te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1899. Het voorstel van Gedeputeerde Staten, betref fende het Bubsidie aan de school voor hand en bouwkundig teekenen te Tholen strektom de woorden „50 van de totale uitgaven" voorkomende in het besluit van 4 Nov. 1898 no 6 te vervangen door „een bedrag van f 400." By besluit van 14 Juli 1898 no. 22 werd aan de My. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland voor de jaren 1899 en 1900 een jaar- ïyksch subsidie verleend van f 700 tot het houden van een tweejarigen cHrsus in het hoefbeslag, o. a. onder voorwaarde, dat door de maatschappij een minimum-bedrag van f 400 per jaar tot dit doel beschikbaar zoude worden gesteld. Uit de door den minister van binnenlandsehe zaken goedgekeurde begrooting blijkt, dat voor 1899 slechts gerekend is op eene bijdrage van f 300 uit de kas der maatschappy, zoodat niet voldaan wordt aan bovenvermelde voorwaarde. Waar echter de Maatschappij voor 1900 eene bijdrage van f 770 heeft uitgetrokken en dus in de beide jaren f 1070 beschikbaar stelt, derhalve veel meer dan het provinciaal sub sidie eischt, meenen Ged. staten, dat er alles zins termen bestaan, om, door wyziging van meergenoemde voorwaarde, uitbetaling van het provinciaal Bubsidie mogeiyk te maken. Zy stellen dus voor de tweede voorwaarde, waaronder by besluit van 14 Juli 1898 no. 22 aan de Mij tot bev. van landbouw en veeteelt in Zeeland subsidie is verleend voor een twee jarigen cursus in het hoeibealag, te lezen als volgt2o. door de maatschappy een minimum bedrag van f 800 tot dit doel worde beschik baar gesteld, naar goedvinden over de beide jaren te verdoelen. Da ondernemers van den stoomboot- en wagendienst van Walzoorden naar Vlake en omgekeerd en, in verband daarmede, van een wageudienst van Walzoorden naar Hnlst en omgekeerd, hebben zich in een schryven aan Ged. staten bereid verklaard, om den dienst na 31 December 1899, wanneer het aan hun besluit van 15 Juli 1897, no. 15, toegekende subBidie eindigt, op den bestaanden voet voort te zetten, liefst voor een termyn van tien jaren. In den tegenwoordigen stand der zaak komt Ged. Staten eene verbintenis voor langer dan twee jaren waarmede de ondernemers nader verklaard hebben genoegen te nemen niet geraden voor. Nu het wetsontwerp tot het verleenen van een renteloos voorschot voor een stoomtram weg van Hulst naar Walzoorden door de beide kamera der Staten-generaal is aangeno men, bestaat er gegrond uitzicht, dat de tram binnen korten tijd in exploitatie zal worden gebracht. In 1901 zal dan de invloed kunnen worden beoordeeld van de exploitatie van den tram op de ontvangsten van den stoomboot dienst, om daarmede bij eene verlenging der overeenkomst rekening te houden. Ged. staten stellen derhalve voor een gelijk besluit te nemen als dat van 15 Juli 1897 no 15. Ten opzichte van het verzoek van den ge meenteraad van Hoedekenskerke, om een rentelooB voorschot voor wegsverbetering, stellen Gedeputeerde Staten voor in te willigen de aanvraag van den gemeen teraad van Hoedekenskerke, om een renteloos voorschot tot een bedrag van ten hoogste f 5750 voor de begrinding van de volgende wegen lo. het gedeelte van den Siguitschen dijk (no 15 van den ligger der wegen en voetpaden) in de gemeente Hoedekenskerke tusschen den Kwadendamschen dijk en den Plattendyk; 2o. het gedeelte van den Oud Vreelandschen dijs (no 22 van dien ligger) tusschen den Plattendgk en den Langenweg; 3o. de Langenweg (no. 36 van dien ligger) 4o. het gedeelte van den Slabbekoornschen dgk I (no. 37 van dien ligger) tusschen den Langenweg en den grindweg naar 's-Graven- polder onder bepaling, dat de voorwaarden, vast gesteld by besluit van 10 November 1882 no. 15 en opgenomen in Provinciaal blad no. 117 van 1882, van toepassing zijn, behoudens, wat de daarin vermelde punten 1 en 2 betreft, dat de jaarlijksche ternggaaf plaats hebbe vóór 1 Decemberde eerste vóór 1 December van het burgerlijk jaar, volgende op dat waariD het renteloos voorsohot is verstrekt. Het voorstel van het Gedeputeerd college tot verkoop van grond van den weg van Hulst naar Walzoorden, strekt om onder de gebrui- kelgke voorwaarden te verkoopen a. aan C. R. Lalemant, weduwe J. A. van Heteren, te Hnlst het ten name der Provincie staande gedeelte in bet perceel, kadastraal be kend onder no. 405 van sectie B der gemeente Hulst, groot 7 centiaren b. aan P. A. Adriaansens Pz. te Walzoor den, gemeente Hontenisse, het ten name der Provincie staande gedeelte in het perceel, ka dastraal bekend onder no 960 van sectie B der gemeente Hontenisse, groot 7 centiaren beide voor 25 cent per centiare, onvermin derd de kosten van koop en overdracht, welke voor rekening van de koopers komen. Met betrekking tot het adres van C. Vreke te 's Heer Arendskerke e. a., om het regie ment ter uitvoering van art. 9 der wet van 13 Juni 1857 Stblno 87) tot regeling der jacht en visschery in dier voege te willen wyzigen, dat het gebruik van de zegen (sleep net) niet geoorloofd zal zyn in visscheryen, welke aan meer dan een persoon toebehooren en met elkander in verbindiag staan, hebben Ged. Staten het advies van den heer dr P.P. C. Hoek, te Helder, wetenschappeiyk advi- eenr in visscherijzakeD, ingewonnen en aan burg. en weth. der gemeenten 's Heer Arends kerke, Wolphaartsdyk en Goes gevraagd, wat tot het verzoek aanleiding kan geven. Zij stellen daarom voor het adres ter nadere instructie in hnnne handen te stellen. De ondernemers van den wagendienst tusschen Tholen en St Maartensdyk verzoeken otn het vroeger toegekende subsidie ad f 600 'sj aars voor twee jaren te verlengen. Gedep. Staten stellen voor aan W. Moelker c. s. gedurende den tyd van éen jaar, ingaande 1 Augustus 1899, voor hunnen wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk, een subsidie te verleenen van f 50 per maand, on der voorwaarde: lo. dat, uitgezonderd op Zondag, ten minste tweemaal daags met voldoend ingerichte wagens eene reis worde gemaakt van Tholen naar St. Maartenadyk en terug, en 2o. dat elke maand aan Gedeputeerde Staten eene opgave worde gedaan van het aantal ver voerde passagiers; 3o. dat het snbsidie eindigt met den dag, waarop de heffing van tol op de rykswegen mocht worden afgeschaft. De vereenigde vergadering der Vrymet- 8elaarsorde in Nederland, genaamd Hel Groot Oosten, heeft benoemd tot gedeputeerd groot meester mr Taco Henny te Amsterdam, ter vervanging van wylen mr A. M. Maas Geeste- ranns, uit hoofde van wiens overiyden ditmaal het gebruikelyke feestbanket niet gehoudenis. Na onderzoek, zoowel door den vice-ad» miraal te Nieuwediep, als door den minister van marine, is de klacht van enkele marine officieren tegen den heer De Koe, te Helder, in handen gesteld van het Classicaal Kerkbe stuur te Alkmaar. In den nacht van Zondag op Maandag brak te Siiedrecht, door nog onbekende oor zaak, brand uit, waardoor vier huizen en eene ichuur in asch werden gelegd. Maandag middag heeft de tram te Nu- mansdorp eene vrouw overreden. Zij was terstond dood. Volgens het algemeen gevoelen heeft zy den dood gezocht, want een week te voren was zy ook reeds door iemand van de rails getrokken, toen er eene tram in aantocht was, en wel vier- of vyfmaal had zy 't voornemen te kennen gegeven zich er onder te werpen. Zij had den leeftyd van 84 jaar bereikt. Te Sleenwyk vond Maandagochtond een schipper zyn 66jarigen knecht, thuis behoo- rende te Klundert, dood voor zyn krib liggen. Te middernacht aan boord gekomen, schynt de ongelukkige, ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank, gestikt te zijn. De instructie in de vergiftigingszaak te RotterdamFeyenoord is nog in vollen gang. In de laatste dagen zyn weder een paar ge tuigen gehoord. Te Sohoonhoven zijn by het leggen van gaspypen de fondamenten van een 2 meter breeden muur gevonden, waarop eiken platen van 60 centimeter breed en 12 centimeter dik. Men vermoedt, dat de muur behoort tot den onderbouw van het in den tijd van Jacoba van Beieren zoo beroemd geworden kaBteel van Schoonhoven Maandagochtend kreeg te Rotterdam een werkman, die bezig was een stoomschip te lossen, een mand met graan, die uit de strop viel, op zich. Met gebroken mggegraat weid de man per brancard in het ziekenhuis gebracht. De rechtbank te 's Gravenhage veroor deelde Maandag den bernchten C. Uitden- boogerd, wegens diefstal van eene koe uit eene weide onder Zegwaart, tot vier jaren gevan genisstraf. Dezer dagen is melding gemaakt van een apotheker te Amsterdam, dien men in kenne- lyken staat zou hebben bevonden, zoodat zijn winkel moest gesloten worden. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hier van dronkenschap geen sprake was, hoewel de autoriteiten het eerst dachten. De apotheker was, zooals verder bleek, ïydende aan een zennwongesteldheid, die hem voor voortzetting van zijn ambt tydeiyk ongeschikt maakt. {Tyd.) Nabij de Stolpen, aan het Noord- HolJ. kanaal, geraakte een kind ai spelende te water. De moeder, die op eenigen afstand het onge val zag, sprong het kind na om het te redden, met dit gevolg, dat zij zelve verdronk. Htt kindje werd door de inmiddels toegeschoten buren gered. Iemand te Obdam is door de rechtbank te Alkmaar tot 2 dagen gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hy (in drift) een paar klappen had gegeven aan een jongen boerenknecht aldaar. Hy trok zich het vonnis zoo erg aan, dat hy nu na terngkomst, krankzinnig is, en reeds naar een gesticht moest vervoerd worden» Te Tiel is een 11-jarige jongen by het zwemmen verdronken. Ook te Wyhe is dit een 19-jarige jongeling by het baden overkomen. Een vriend, die in de nabyheid stond te visschen, was getuige van bet onheil, maar kon wegens den sterken stroom geen hulp verleenen. Zondagavond kreeg te Apeldoorn op het Hofveld een door den drank verhit jongmenscb met zyn vader hooggaande woorden, totdat hij op een gegeven oogenblik zyn vader met een mes in den buik stak. De oude man is naar het ziekenhuis vervoerd en gestorven. De zoon is in hechtenis genomen. Onder de gemeente Muntendam (Gr.) is Maandag namiddag de bliksem geslagen ineen nieuwe landhoeve. Het vuur heeft het geheele gebouw met den inboedel verwoest. Het vee is gedeeltelyk gered, drie vette kalveren zijn in de vlammen omgekomen. Ook te Herwen is eene boerenhoeve afge brand. Van den inboedel is niets gered. Na veel moeite slaagde men er in de levende have nog intyds te verwyderen. De oorzaak is niet bekend. Alles was verzekerd. Zaterdagavond laat is nog een rnim 50- jarig en gehuwd man, als slachtoffer van het giftgebruik te IJselmuiden bezweken. Ofschoon de meeste andere patiënten langzaam herstel lende zyn, is toch de toestand van eenigen nog zeer bedenkeiyk. Onder Vorden is een bekend strooper het slachtoffer van zyn liefhebbery geworden. Terwijl de overigens gunstig bekend staande man het geweer met den tromp naar voren uit de struiken, waaronder 't verborgen was, te voorschyn trok, ging het schot af en trof hem in de borst. Hy schynt oogenblikkeUjk dood geweest te zyn. Te Goch is een spoorwegbeambte, die bij zyn buurman over het erf ging waar een molen staat, door een der wieken getroffen en gedood. De bouw van een nieuw slachthuis to Maastricht kan eindelijk worden uitgeroerd. Ged. Staten hebben de daartegen ingebrachte bezwaren ongegrond verklaard. De kosten, die aanvankeiyk op f 160.000 waren geraamd, zyn thans op f 235.000 vastgesteld. Zaterdagnacht brak te Bokstel een hevige brand uit in het koetshuis van de katholieke pastorie. Het daarin aanwezige paard kon tydig gered worden. Het koetshuis brandde geheel uit, terwyi ook nog een gedeelte van een blok van drie woningen in de nabyheid in de asch werd gelegd. Reeds meermalen werd in den laatsten tijd een begin van brand ont. dekt in de nabyheid dezer pastorie, zoodat, ook in verband met voor eenigen tyd herhaaldelijk gepleegde baldadigheden op het r.-k. kerkhof, men meent, dat deze brand aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. De justitie uit 's Hertogenbosch, die Maandag overkwam, heeft verschillende personen ge hoord doch niemand is gearresteerd. Zaterdag avond te tien uur viel te Hel mond een schipper van zijn sohip Fraternité, terwijl het in de sluis geschut werd, over boord. Alhoewel men onmiddeliyk de kolk onderzocht, heeft men zyn ïyk nog niet gevonden. Te St. Michielsgestel is een 8 jarig meisje, dat schommelde op een zwaron afsluitboom in een weiland, door het vallen van den boem daaronder geraakt en gedood. Te Brugge zyn verschilleude families en personen meer of minder ernstig ziek gewor den, na het gebruik van vleescb, dat dooreen slager, in do voorstad Thourout, was geleverd. De toestand van eenige slachtoffers is zoo ernstig, dat men voor het behoud van hun leven vreest. De politie doet onderzoek. Spoorwegen boven en onder den grond, spoorwegen in de lucht en uu zal Engeland voorgaan met een spoorweg onder de zee. Door lord Londonderry is namelijk in bet Hooger- en het Lagerhuis een voorstel ter tafel gebracht, tot vereeniging van Groot-Brittanjö mot Ierland, door middel van een onderzeeschen tunnel. Reeds jaren lang heeft deze kwestie de Engelsche ingenieurs beziggehouden, enthans is men tot het besluit gekomen, dat het werk uitvoerbaar is. De groote moeilijkheid aan het plan verbonden, was het vinden van eenen weg, waarboven de zeebodem vol doende stevigheid bezat, om geen gevaar voor inzakking op te leveren. En zulk een plaats heeft men gevonden tusschen Magee Island en Portobello in WigtowBhire. De zeobodem be- Btaat aldaar hoofdzakeiyk uit SiburiaanBche rotsen en roode zandBteen, en biedt genoeg sterkte aan, om eene ondermijning te kunnen doorstaan. De daaronder te graven tunnel zou de langste ter wereld zyn; de gansche lengte zoU 35 myien bedragen (meer dan 56 kilom.), waar van zich 25 myien onder de zee zouden be vinden. De St.-Gothard is slechts een weinig meer dan 9 mylen laag, en de Simplontunnel, thans in wording, zal maar een lengte hebbeu van 13 myien. Volgens de ingenieurs kan het reusachtige werk in minder dan 10 jaren verricht worden Signor Marconi, de uitvinder van den telegraaf zonder draad, biyft voortgaan met het nemen van proeven en het volmaken zijner uitvinding. Hij heeft thans een 300 voet hoogen paal te Dover geplaatst, en zal van daar rechtstreeks telegrammea naar Parys zenden. De Great Eastern Railway Co., die den uit vinder in zijne plannen steunt, heeft besloten al de booten harer vloot van een Marconi- toestel te voorzien. Dit zal geplaatst worden op den top van den grooten mast. Hierdoor zal men proeven kunnen nemen tusschen Harwich en Antwerpen, den Hoek van Holland en, zoo mogeiyk, Kopenhagen. In de Noordzee heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Mauritius en de Artushof. Deze laatste zonk 10 minuten na de aanvaring. De kapitein en 7 man werden gered; liman, onder wie de hoofdmachinist, verdronken. De groote passagierstoomboot Croma be- hoorende tot de Arrowlyn en varende tusschen New-York, Leith en Dundee iB Zondag, tenge volge van een zwaren mist, op May Island ge strand. De boot is zwaar lek en zit vol water, zoodat men vreest haar niet te kunnen bahouden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; alle opvarenden werden in de booten behouden aan wal gebracht. Hertog Siegfried van Beieren is by de wedrennen te Kiens van het paard gevallen, met het gevolg, dat hij een hersenschudding kreeg. In verband met de aanvaring, die in eeu der Stettiner havens plaats had, en waarvan wij reeds in vorige nommers melding maakten, ia de gezagvoerder Ehrke van de stoomboot Pölitz gevangengenomen. Men heeft thans de Blücher gelicht en naar het Regierungsbabnhof gesleept. Tot nog toe heeft men vyftien ïyken gevonden, die her kend zyn voor die van kinderen, die in de nabnrige plaatsen Stolchagen, Bollingen en Gotzlow thuis hooren. 100 jarigen schynen in Duitschland grooter zeldzaamheden te zyn dan in Nederland. Althans men meldt nit Mainz, dat geen enkele Duitsehe stad een 100-jarigen bewoner heelt. In het dorpje Bodenhein leeft echter een vrouw van 104 jaar, die als een zoo groot wonder wordt aangegaapt, dat velen naar Bodenüeim trekken, om het oudje te zien. Maar die groote nieuwsgierigheid is haar niets naar den zin. De Berlynsche bladen maken melding van da uitvinding van een werkman Montag. Deze vond een nieuwe brandstof uit, welke voel goedkooper is en belangryk meer hitte ont« wikkelt, dan de tot nu toe bekende. Maandagmiddag heeft zich bij Mannheim een zware donderbui ontlast met geweldigen hagelslag, waardoor de oogst in den omtrek byna geheel is verwoest, de spoorbaan geheel onder water stond en de velden en de bergen zoover het oog reikte wit waren als ware het midden in den winter. Ook in Rusland heeft een geweldige hagel slag plaats gehaddo rivieren stegen snel, waardoor o. a. esn geheele kudde schapen werd meegesleurd. De oogst heeft zwaar geleden. Hoe diep het antisemitisme er in Oosten- ryk inzit, biykt wel uit hot volgende. De vorige week liep er een man in bet dorp Neudorf by Weenen. Een troep kinderen riep„daar is een jood, die ons bloed wil aftappon I" Meer was niet noodig of een vyftigtal steenbakkerswerklieden wierpen zich op den ongelukkige, mishandelden hom gruwelijk, zoodat hy met een gebroken rib en deeriyk gewond bleef liggen. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek dat de mishandelde een Frauscbe spoorweg werker en katholiek was, op terugreis uit Rusland. Men spreekt van tuasohenkomst der diplomatie.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2