buitenland: Verschillende Berichten. Verknopingen eni. LAATSTE BERICHTEN. stemde gronden der gemeente voor f 7 per jaar. LETTEREN EN KUNST. Een kunstavond. Vraagt one niet of wij Zaterdagavond ia bet Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen te 's Gravenhage, by gelegenheid van dien kunst avond oftewel de Soirée artistique, door de regeering der Vredesconferentie aangeboden, de gedelegeorden van naby hebben gezien. Me ii zou allicht uit belangstelling van ons willen vernemen, welken indruk die mannen, over wie wy zooveel hooren en lezen en die zulke belangrijke vraagstukken te behandelen hebben, op ons maakten. Maar daartoe bestond geen gelegenheid. Hoe uitstekend de pers by dit feest door do regeering is ontvangen, welke eene uit- muntende plaats men haar ook bood, het heilige der heilige, het verbiyt der hooge autoriteiten, was voor haar gesloten. Slechts een „Perz" was daar toegelaten, merkte een grappenmaker op, toen hij den gedelegeerde van Perzië zag. Dit had eenigen vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers aanleiding gegeven om van de hun gezonden toegangskaart geen ge bruik te maken. Enkelen hunner hadden eene uitnoodiging gewenschtandere meenden, waar zij buitengesloten werden van het voor de öooge gasten gereserveerde deel der zaal, on dus geen gelegenheid hadden eens nader in aanrakiog te komen met de „groote man nen", door hunne afwezigheid te moeten protosteeren. Men was ondeugend genoeg te veronderstellen, dat die zucht om de gedeleer- den te naderen, voortkwam uit de geheime ge dachte, dat dezen op een partij openhartiger en minder gesloten zouden zijn, dan by hunne gewone vergaderingen. Hoe het zij, de binnenlandsche pers-vertegen woordigers, die deze grieven niet deelden, wa ren goed vertegenwoordigd. De groote zaal van het gebouw waB sierlyk ingericht, en bet gebeele feest uitmuntend geregeld. Het middengedeelte, anders stalles, parket en parterre, was ingericht voor de gasten en do vertegenwoordigers der regeering. Daar de eersten, met uitzondering van de Chineesche afgevaardigden van wie een zyne vrouw en een allerliefst zoontje had meegenomen, die beiden mama door haar elegant figuur en hare gratie, zoonliet door zyne vrymoedigheid, de aandacht trokken in 't zwart en niet in coBtuum waren, viel onderscheiden hoogst moeilijk, zoo niet onmogelyk. Op de overige rangen waren verschillende autoriteiten, leden der Staten-generaal, van den Haagschen gemeenteraad en andere hoogwaar- digheidsbekleedors gezetenmaar boven hen trok do byzondere aandacht de breede rij van Bohoone dames in elegant toilet, die aan de gansche zaal zulk een bekooriyk aanzien gaven. Het programma, artistiek bewerkt en uitge voerd, bevatte veel Bchoons. In de eerste plaats noemen wy de drie over heerlijke tableaux-vivants, ingericht door het bestuur van Pulchri Studio; en wel naar de schilderyenEen boerenbruiloft van Jan Steen, Een landelijk feest van Hals en De Nachtwacht van Rembrandt. Men had zeker geen betere keuze kunnen doen! De wijze van uitvoering was zeldzaam fraai en een heerlijk licht deed de schoonheid van de tableaus zeer goed uitkomen. Het zingen van de vertooners bij de voor stelling der schilderij van Hals, hoe eigen aardig ook, kwam ons een te groote ano malie voor. In de tweede plaats trokken de algemeene aandacht de aardige nationale dansen, uitge voerd door twaalf paren in costuums uit de verschillende deelen van ons land. Zoo heette ook het land van Goes en van Cadzand vertegenwoordigd. Hebben wij goed gezien, dan heerschte hierby eene kleine ver warring.Het Zuid- Bevelandsch costuum was vertegenwoordigd maar tevens dat eigenaardige uit het land van Axel men weet wel met die hooge zgstukken. Het eenvoudige toilet uit het land van Cad zand zagen wij niet. De dansen verschaften den uitvoerders, leden of bloedverwanten van leden van het schilder; genootschap Pulchri, veel succes. Heerlijk vioolspel van Johannes Wolff vormde den hoofdschotel van het muziekaal gedeelte van den arond. Noode liet men dezen kun stenaar heengaantelkens werd hij terugge roepen en meer dan eene bijdrage, o. a. een Berceuse, gaf hij tot slot boven de drie op het program vermelde: Romance van Wolffzelven, Caprice van Wieniawski en Scènes de la Scarda no. 10 van Hubay. Wolff's kunstbroeder F. A. Sewell accom pagneerde hem op hem waardige wijze. Het strykorkest van do koninklgke kapel der grenadiers en jagers voerde èn bg de genoemde dansen èn tusschen de verschillende nommers zeer goed gekozen stukken uit, o. a. eenige bekende oud-Hollandsche liederen, waar onder Bergen op Zoom en Piet Sein. Ontegenzeggeiyk moet dit feest op de vreemde gasten en op alle overige aanwezigen, tegenover wie de regeering zich in de pauze een gulle gastvrouw toonde, een aaDgenamen indruk hebben gemaakt en ons land tot eer de vriendelijkste herinneringen achter laten. De kon. ver. Het Nederlandsch Tooneel heeft zich het uitsluitend recht van opvoering verzekerd van Ma Brueen biyspel van Fabrice Carré en Paul Bilhaud, De Pargsche corres pondent van het Hbld schetste dit stuk als „vroolijk maar niet kwetsend", „luchtig maar niet zedeloos". LANDBOUW. In de St. Ort is opgenomen een staat van afkoop van tienden over het jaar 1898. Daaruit blijkt, wat de provincie Zeeland betreft, dat van het kroondomein tienden wer den afgekocht tot een bedrag van f 3316.86' en van particulieren voor f 21.699.07. Met betrekking tot den ploegwedstryd te IJ z e n d y k e, de vorige week gehouden, meldt men ons nog dat men eerst de ploegen liet werken in lossen grond, op terrein daartoe welwillend afgestaan door den heer P. F. de Jaegher. De jury was overeengekomen voor dit weik 4 punten toe te kennen, en de ploegen, waar voor geen 3 kon worden gegeven verdere deelneming aan den wedstryd te ontzeggen. Daarna zouden de overige met een kracht meter, daartoe afgestaan door den heer I. van de Sande, beproefd worden in den vasten grond. Nadat alle ploegen het werk in den lossen grond verricht hadden, werd de eerste ploeg met den vasten grond beproefd. Deze ploeg was van den heer Cappon te Heinkenszand. De tweede ploeg, van den heer Van de Sande, kwam niet in aanmerking, omdat by den eersten omgang daaraan slechts 2was toe gekend. De derde ploeg, ook van den heer Cappon, zoude beproefd worden, toen er tusschen de jury en den heer Van de Sande verschil ont stond over de aanwending van den krachtmeter iets wat volgens de meening van de jury alleen te harer beoordeeling stond. Daarop nam de heer Van de Sande zQn eigendom weder terug en werd het overige gedeelte van.den wedstrijd op het oog beoordeeld, waardoor hy wel in waarde verloor, maar toch nog eenig resultaat had. Voor de landbouwtentoonstelling aldaar werden afgegeven 2430 toegangskaarten, zoo dat, wanneer men mederekant de leden der maatschappg, die met hunne huisgenooten vrijer, toegang hadden, ruim drie duizend menschet het terrein bezochten, Zaterdag werd te Zevenbergen eene ver gadering gehouden van de afdeeling Zeven bergen van den Bond van Landbouwers, die suikerbieten verbouwen. Slechts een achtta1 landbouwers, inbegrepen de bestuurleden, woonden deze bijeenkomst by. Uithoofde vsd de geringe belangstelling in het bestaan dezer afdeeling, big kende vooral uit het steeds kleiner wordend ledental en het niet versebgnen op vergaderingen, zag de voorzitter zich ver plicht de ontbinding der afdeeling voor te stellen. Dat voorstel vond bgna algemeencn bijval, zoodat de afdeeling Zevenbergen heeft opgehouden te bestaan. Een varbensfokker uit Westerwolde ver klaart, dat de vwkenziekte (vlekziekte) ODt staat in de heetste dagen door ...slordigheid. Volgens hem moeten daarom vooral de voeder emmers en voederbakken rein en zuiver gehou den worden. Zijn de bakken niet goed leeg geweest, dan veBtigt zich in de naden al spoedig wat voeder, dat ras tot verzuring overgaat evenzoo de voederemmers, waar zich, bij niet zorgvuldige reiniging, een dikker en dikker wordende borst inzet. Dat verzuurde meel is zeer nadeelig voor het varken. Om de voeder bakken en emmers nu rein te houden, gebruikt men kalkwater of kalkmelk. Men neme ge- bluschte kalk, waarop men water giet, en met dat afgietsel worden de emmers gedurig ge boend. Op die manier worden de besmettelijk*- baccillen, die door het zuur zyn ontstaan, door de balkdeelen gedood. Ook raadt die fokkei aan potten met chloorkalk te plaatsen, of beter te hangen, boven het varkenshok. Hoewel varkenshouder op groote schaal, was varkens ziekte bij zyn varkens vreemd. KERKNIEUWS. De te Hulst beroepen heer De Boer uit Neede werd Zondag morgen in de Herv. kerk aldaar bevestigd door den consulent, der. heer Timmermans uit Terneuzen, dia sprak naar aanleiding van Handelingen I 29, laatst- gedeelte. Des namiddags verbond zich de nieuwe leeraar aan z'tjne gemeente, sprekende over Joh. 4 2i, In de namiddag-godsdienstoefening was ee-: talryke schare opgekomen, vooral uit de om liggende gemeenten, Dr Lewenstein, nieuwbenoemd opperrab bgn van het Nederl. Israëlietisch kerkelijk ressort 's-Gravenhage heeft Zaterdag zyn geen telijb ambt aanvsard. Na de installatie door het administratief gezag der gemeente in eene buitengewone vergadering ter consistoriekamer, had de kerkelijke plechtigheid plaats in het feestelijk getooide synagogegebouw in de Wagenstraat. De heer J. Mendes Chumaceiro, in de laatste maanden waarnemend opperrabbijn, hield een zeer treffende beveatigingsrede. Na een heilzang voor den nieuwen herder, beklom dr. Lewenstein den kansel en hield een hoogst indrukwekkende intreerede, vol gloed en welsprekendheid. Hij legde daarby tevens de heillige belofte af aan de gemeente voor zich en zijn arbeid, dien hij in streng behou dende richting, maar tevens met warme liefde tot vrede en verzoening en eendracht hoopte te vervullen. Do talrijk opgekomenen boorden met gespannen aandacht de schoone rode aan. De gemeente zong haren herder 's Heeren zegen toe, waarna de nieuwe opperrabbgn bij de geopende arke een gebed uitsprak voor de Koninginnen. Wekelijkschc opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Noordgonwe C.D.Dardenne Ankringa te EUjlaardOostkapelle F. Breen te CadzandErichem jhr L. de Geer, cand.; Urk P. A. Klap te VelBenNeede G. Visser te Kwadyk; Bovensmilde P. van Dam, cand.; Sohermerhorn J. Brinkhorst, cand.; Peïze P. Franke, cand.; Sprang H. IJoebrands, cand.; Goudswaard J. W. A. Woldring te Driesen en naar Kootwgk jhr L. de Geer, cand. Aangenomen naarGiesendam door K. E. van Griethuyzon te Kethel: Hemelum door H. van Heuven te Niekerk; en naar Baumal- sen door P. van Dam, cand. Bedankt voor Gapinge door jhr L. de Geer, cand.; Sir Jansland door J. Pothoven, cand.; Slochteren door H, J. C. Pierson te Bessen; Cubaard door W. Magendans te Oosterzee; Ankeveen door H. IJsebrands, cand.; Jaarsveld door A. van der Sluys te Monster; Mantgum door P. Proost Jr, te Koog aan de ZaaB en naar IJselmonde door A. F. Krull Jr. te Mijdrecht. Gereformeerde kerken. Beroepen naarBatavia D. J- B. Wijers te Enschedé; Nieuw Loosdrecht A. Bolwijn te ViaardingenBenkum W, G. Kaptein te Leer dam Amsterdam dr P. J. Wgminga te Voor burg Willemstad E. Zwiers te Anjumen naar Ee U. Faber te Monnikendam. Aangenomen naarNieuw Loosdrecht door A. Bolwyk te Viaardingenen naar Sleen Wiersma te Hij jam. Bedankt voor Grootegast door S. Datema te Vryhoeven-Kapel. Het departement van justitie heeft dezer dagen aan de ambtenaren bij de gevangenissen, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, de aanzegging gedaan, dat zij met 1 Juli den dienst moeten verlaten. De bruto-opbrengst van de van 31 Mei tot en met 2 Juni te Utrecht gehouden fancy fair ten bate van oen volkssanatorium voor boratlijders, bedraagt in het geheel ruim f 40.000, waaronder ruim f 24.000 uit de verloting, die eraan verbonden was. Aan de universiteit te Leiden is het voorbereidend kerkelyk examen afgelegd door den heer P. de Looze. Eene getrouwde vrouw uit Zoelen, moe der van twee kinderen, verliet dezer dagen haar gezin om te Tiel te gaan samenwonen met een 70-jarig man. Pogingen, door haren man aangewend om haar over te halen, bij hem en de kinderen terug te komen, mislukten. Uit verdriet hierover verdronk de man zich in de Linge. Nauwelijks was dit in baar nieuwe buurt bekend, of de vrouw kreeg den geheelen dag ketelmuziek voor de deur en alle ruiten werden bg den persoon, met wien zg samen woont, ingegooid. Te Hoorn werd Zaterdag in den vroegen morgen op drie plaatsen inbraak gepleegd. De dieven zijn echter telkens verrast en op de vlucht gejaagd, zonder dat ze veel van waarde hebben meegenomen. De politie, terstond ge waarschuwd, is per rytuig en per fiets de Streek ingegaan, in welke richting de inbrekers moeten zijn ontvlucht. Naby Medemblik werden de drie dieven door een slager, die hen per fiets achtervolgd had, opgespoord. Met behulp van eenige boeren werden zij gearresteerd. De justitie uit Zwolle is, in verband met de vergiftigingsgevallen, weder te Kampen ge weest met een doctor, aan wieneen gerechtelyke lijkschouwing is opgedragen. Deze consta teerde een hevige maag- en darmaandoening. Het chemisch onderzoek is aan twee apothe kers te Kampen opgedragen. De gerechten, die men den middag voor het ongeval gege ten geeft, zynsoep met balletjes, aardappelen met spek en sla. De posttrein van Emmerik naar Amster dam is Zaterdagavond bg Venendaal gederail leerd, waardoor de machine defect geraakte en belangrgke vertraging ontstond. De passagiers Kwamen allen met den schrik vry. Te Heerenveen is Zaterdag avond een mandenmakerg afgebrand, waarbg een groote voorraad tenen verloren ging. Het voorhuis werd behouden. Te Ekamp, gemeente Finsterwolde, is ge arresteerd en gevankelgk naar Winschoten overgebracht een 22-jarig onderwyzer, verdacht van het plegen van het misdrijf van art. 249, Wetb. v. S. R. Na dóór dan rechter-commissaris te zyn gehoord, is beklaagde in voorloopige hechtenis genomen. De verdachte heeft etn volledige bekentenis afgelegd. Een artiste-peintre, H. M. geheeten, die sedert eenige jaren te Oostende woonde en daar steads netjes voor den dag kwam, vond men Zaterdag dood op zgn bed liggen. Hij had zich door vergiftiging van't leven beroofd. Op zyn waschtafel lag een brief, waarin de kunstenaar te kennen gaf, dat armoede hem tot die wanhopige daad geleid had. In die zelfde stad wordt dezen zomer eene tentoon stelling gehouden van geïllustreerde briefkaarten. Te Tours wordt een groot congres van rozenkweekers gehoudeneen daaraan verbon den tentoonstelling geeft 8000 variëteiten te zien, meest natuurlyk fraaie exemplaren, De te Liverpool nieuw opgerichte school voor tropische ziekten zal eerstdaags een ex-, peditie naar de Oostkust van Afrika zendeD, tot het doen van onderzoekingen met betrek king tot de oorzaak der malaria. lu ons vorig nommer maakten wij reeds melding van eene aanvaring, die Vrydag in een voorhaven van Stettin plaats greep tus schen de stoombooten Blücher en P'ölitz, niet Poclitz, zooals eerst gemeld werd waarbg de eerste zonk. Omtrent dit ongeval vinden wy thans de volgende bijzonderheden De aanvaring tusschen de beide ongeveer 100 voet lange vaartuigen had plaats, doordat do Pdlitsfdie aanloggen moest, een verkeerde manoeuvro uitvoerde en daardoor midden in de Blücher liep, die op 't punt stond te ver trekken, en die na de aanvaring onmiddellijk zonk. Aan boord van dit stoomschip bevon den zich een vgftigtal passagiers, meest school kinderen uit de omliggende plaatsen, die uit de aohoo-l naar buis terugkeerden. Tot nog toe kon men niet bepaald zeggen, hoeveel passagiers verdronken zyn, men vermoedt een dertigtal vooral daar zich verscheidene kinderen in de kajuiten bevon den. Men zal thans trachten het vaartuig te lich ten en de lijken der omgekomenen voor den dag te brengen. Alleen de masten van de gezonken stoom boot steken oen paar voet boven water uit. De geleerde Payot, die sedert 50 jaar waarnemingen doet op de gletschers van den Mont-Blanc heeft in dit jaar de grootste afname dezer gletschers geconstateerd. Volgens zijne rapporten is de bekende glet- scher de la Pour meer dan een kilometer ver minderd, terwyl die van Trient, Petoud en Cran insgelijks aan 't afnemen zyn. De gletscher van Argentine heeft in een jaar 63.60 meters in lengte verloren en in breedte is de vermindering aan elke zyde een twintigtal meters. Ook zyne dikte is verminderd. De IJszee heeft beter weerstand gebodeD. Deze kromp slechts zes meters in een jaar tyds. De gletscher der Bossens heeft daarentegen veel verloren. In hetzelfde tydsverloop ver minderde hij 152 meter in lengte, 60 in breedte en 20 indikte. Volgens gemaakte berekeningen heett die gletscher verleden zomer eene hoe veelheid water naar de Middellandsche Zee gezonden, voldoende om eenen blok ys van 140,000 kilo te doen smelten. - Dicht by Jekaterinnenburg ontspoorde Vrydag een goederentrein, waarvan negen wagens werden verbryzeld en de locomotief zwaar beschadigd werd. Bij dit ongeval werd een conducteur ernstig gekwetst. -In Amerika is het na een korte afkoeling weer buitengewoon warm en droog, waardoor de levensmiddelen, vooral bv. de groenten, snel in prijs stijgen. Sedert 22 Maart is er nu 25 mM. regen gevallen. In den staat Kentucky schynt de Vendetta nog in al haar glorie gehandhaafd te worden; familie-veeten worden daar nog steeds boog gehouden en meermalen op bloedige wyze beslecht. In het graafschap Clay van dien staat bestaat reeds lang zulk een veete tusschen de families Howard en Baker, terwyl zich de stam der Whites aan de zyde der Howards heeft geschaard. Een van de Bakers is thans wegens moord voor de rechtbank te Manchester gedaagd- dit proces kan evenwel niet zyn loop hebben, zonder dat de militaire macht een honderd tal soldaten, gewapend met eene mitrailleuse rechters, getuigen en beklaagden in be scherming nemen tegen de Howards en de Whites, die zich met een legertje van ongeveer houder,d man om de stad hebben gelegerd, en op alle wegen de Bakers trachten tegen te houden, die eveneens met een honderdtal mannen, allen tot de tandon gewapend, zuilen beproeven binnen de stad te komen. Te Kaïro wordt een groot groen tapijt van Mohammed bewaard, dat op gezette tijden naar Mekka moet worden gezonden, welk ver voer dan met plechtigen, wel bewaakten op tocht plaats heett. Ditmaal echter bleek de bewaking niet voldoende, want, naar men meldt, is de reliquie op weg naar Kaïro door de Bedonïnen gestolen. Door burg. en wetb. van Goes werd Zaterdag ten Raadhuize in het openbaar bij inschryving verpacht: bet recht van visschery en het houden van eenden in de zoete vest van de 's Heer Hendrikskinderenbarrière to1 aan den Poel weg bij de Struikelblok, van 1 Juli 1899 tot 31 December 1906. Twee biljetten waren ingekomen van de heeren P. Schryver voor f 22 en S. van de Peyi en M. de Jonge Jz. voor f 24 per jaar. Aan de hoogste inschrijvers werd de pacht gegund. TE HOU0SN AAMBESTÊOJSGEW. Woensdag 21 Juni. Middelburg. Bureel gam. comm. 12 u. aardappelen voor de soldatenmenages enz. In lichtingen maj oor-garnizoens-commandant. Vrydag 23 Juni. Middelbarg. Provinciaal gebouw 11 u. a. het uitnemen, herstellen en weder inhangen van zes deuren van de kleine schutsluis van het kanaal door Walcheren te Veere. (Raming f 3600). Aan wy zing 16 Juni. lnl. hoofd ingenieur Bekaar, Middelburg, ingenieur Erme- rins, Vlissingen, en opzichter In 't Hout, Middelburg. b. bet herstellen van strandhoofd Marine 3 voor den steenen lichttoren te Noordwelle aan de noordzijde van het eiland Schouwen. (Ra ming f 1500). Aanwyzing 16 Juni. Inl. hoofd ingenieur Bekaar, Middelburg, ingenieur Stoel, te Goes, en opzichter Kooreman, te Zierikzee. Kapelle. Gemeentehuis 11 n.onderhouds werken Wïllem-Annapolder. Aanwyzing Vrg dag 16 en Maandag 19 Juni. Inlichting secre taris-ontvanger. Zaterdag 24 Jnni. B o r s s e 1 e. Directiekeet 2 u.onderhouds werken waterschap Elleivoutsdyk en polder Borsselc. (Raming f 21.287.) Aanwyzing Don derdag 15 Juni en Maandag 19 Juni. Inlich tingen seoretaris-ontvanger. StavenisBe. Gemeentehuis 10 u. a. onderhoudswerken calamitense waterschap Stavenisseb. verdedigen van den onderzee schen oever van dat waterschap. Aanwyzing Zaterdag 17 en Dinsdag 20 Juni, Inlichtingen secretaris-ontvanger. Vrijdag 30 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. bet maken van drie landhoofden en drie draagjuk ken voor de bruggen, zes geieidingsducdalven en twee ankorpalen voor de pontons, ten behoeve van de drijvende aanlegplaatsen in de tramweg- havens aan het Zype, benevens het maken der fundeering voor vier lichtopBtanden voor ge noemde havenB, een en ander in verband met den in aanleg zgnden stoomtramweg van het Zype naar Brouwershaven en van den Willem polder naar Steenbergen. (Raming f 15.275). Aanwyzing 23 Juni. Inlichtingen hoofdinge nieur 11e district Middelburg, arr.-ingenieur te Goes eo fcdj.-ing. Bavenek te Bruiniose. 'scravenhage. Gedeputeerde staten van Zuid-Hoiiand hebben thans voorstellen aange kondigd tot wyziging van de reglementen van de hoogheemraadschappen SchielandenDelfiand, met het doel de doorstrooming van Maaswater te bevorderen, ter verdere voorkoming van vervuiling. De Koninklijke vcreeniging van gepensioneerde onderofficieren hield heden haar twintigste jaarvergadering, o. a. bygewoond door den minister Eland, wien in een motie hulde werd gebracht en die tot lid van verdienste werd benoemd. Het aantal ondersteunde wedu wen is thans 201. Sinds 1880 is f 233.000 aan onderstand uitgekeerd. Amsterdam. De rechtzaak Haas—Van Hall is heden voortgezet met een uitvoerig verhoor van Haas, over de oplichting van de firma Heldring en Pierson te 's Gravenhage. Dit verhoor gold voornameiyk toelichting van de telegrafische correspondentie tusschen beklaagde en verschillende personen, in de zaak betrokken, als Van Hall, Duparc Van Lier, Do Vries en Bottenheim. Terwgl beklaagde Haas beweerde, dat het denkbeeld voor deze affaire uitging van Van Hall, zeide deze dat hij na 26 September met Haas niets meer te doen wilde hebben en dus aan de Haagsohe affaire niet mee kon doen. Heden is alhier geconstitueerd de Bond voor kinderbescherming. Er werd een bestuur ge kozen, bestaande uit 9 leden, ondervoorzitter; schap van professor G. A. van Hamel. Het doel is don toestand der verwaarloosde jeugd in Nederland te verbeteren. Tot dusver is ontvangen t 646 aan giften en f 4074 aan jaarlijksehe toezeggingen. In de verschillende provinciën zullen comités gevormd en toezicht op partiouliere verzorging gehouden worden. Hongkong. De moord op den missionaris Philips wordt tegengesproken. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 19 Juni. Rotterdam. Bericht van den make laar jff. van Randwijk). Ter markt van heden was de stemming voor buitonlandsche granen en meel zeer vast. Zaterdag 17 Juni. Antwerpen. Tarwe prysh. Amerikaansoh roode no. 2 fr. 1778. Far tja. Tarwe prijshoudend, loop. md. fr. 19.95. P e a t h. Tarwe vast. Zaterdag fl. 8.95. Vry dag fi 8.92. B e r 1 y n. Tarwe op nabyzynden termijn niet genoteerdverwijderde dito hoogerstem ming vast. Rogge op nabyzljnde en verwij derde termynen l'/a hooger; stemming zeer vast. HERIJ K. Deze hei-yk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarby aangegeven dagen en uren: Zuiddorp e, ook voor Overslag, 20 Juni des voormiddags. Koewacht, 20 Juni des namiddags. Westdorpe, 21 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 22 Juni en 23 Juni des voormiddags. Axel, 10 en 11 Juli en 12 Juli des voor middags. Z a a m s I a g, 12 Juli des namiddags en 13 Juli, Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 14 Juli. Algemeen Overzicht. De Paryzenaara hebben gisteren weer een kalmen Zondag gehad, en als het weder even fraai en aanlokkend was als hier, buiten in volle teugen kunnen genieten, zonder ergernis over een beleediging van hun president on zonder den vrees wekkenden indruk van een marschvaardig leger. Maar wie niet naar buiten konden, dat waren de voornaamste staatslieden, die nog steeds met de crisis zitten. Opgelost is deze niet, maai wel een stap nader gekomen. Lonbet toch heeft een nieuwe opdracht gegeven, en dat na overleg met een groot aantal politici. Behalve de constitutioneele raadgevers zyn de meeste premiers van later jaren geraadpleegd. Maar nog belangryker was een groote maaltyd op het Elysêe, waar ongeveer 100 republikein- sche kamerleden es senatoren aanzaten, met wie Lonbet zich druk over den politieken toestand van het oogenblik onderhield. Het gevolg daarvan was, dat Waldeck; Rousseau een opdracht kreeg. Over het alge meen wordt deze keuze zeer gunstig opgenomen. Het biykt dat men anders dan wij Zaterdag vermoedden in hem de krachtige hand ziet, welke schoon schip zal maken. Dat biykt het beste nit het ïystje van de namen zijner aanstaande medewerkers. Hoe weinig waarde dergelgk ïystje ook moge hebben zoolang het niet in het Journal Officiel staan, ditmaal heeft het ïystje beteekende in zoo; ver het de richting aangeeft, waarin men Waldeck-Rousseau verwacht te zien handelen, Men noemt nl. voor justitie Renault Morlière, die rapporteur was over de lot dc deseamsse- menten dit product zoo streng afkeurde. Maar nog belangrijker is de naam van hem, die gedoodverfd wordt als aanstaand minister van oorlog. Die portefeuille zou worden toever trouwd aan CaBimir Périer, den oud-president der republiek. Veel neiging om zich weder in het politieke leven te werpen, beeft deze staatsman niet, maar men verzekert dat bij, met het oog op den ernst der omstandigheden, gehoor zul gevet)

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2