MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 143- 142e Jaargang 1899 Dinsdag 20 Juni. Middelburg 19 Juni. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.—i Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 19 Juni 8 u. vm. 62 gr. 12 u. 62 gr. av. 4 u. 70 gr. F. Verw. zw. wind, bew., onweer. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. ïe Am. jrdamA. de La Ma» Azn.t dam: Nijgh van Ditiiab. Vredesconferentie. De laatste dagen wordt weer heel wat ge schreven over de zittingen der commissie, het meest over die voor de arbitrage. Het wordt bevestigd, dat Duitschland bezwaar blijft maken tegen een vast hof van arbritage, waarop Amerika een bemiddelend voorstel indiende. Volgens dit voorstel zou naar beweerd wordt een bureau van beperkte schaal te 's-Gravenhage worden ingericht, onder toezicht van de gewone vertegenwoordigers der buiten- landscbe regeeringen aldaar, die bij elke voor komende gelegenheid, nl. als er een conflict mocht ontstaan tqsschen twee mogendheden en deze de bemiddeling wenscheD, een arbitrage hof izonden instellen, of op die instelling een belangrijken invloed zonden oefenen. Er zullen nu te Berlijn eenige besprekingen plaats hebben. Een der gedelegeerden ken schetste den toestand voor het oogenblik door te zeggen, dat de commissie den pas markeert en dus niet voortgaat. Wel vooruit gaat de commissie die bet oor logsrecht aan een onderzoek onderwerpt. De laatste dagen beett deze commissie o. a. ver schillende nieuwe bepalingen vastgesteld be treffende de rechten en verplichtingen van de mogendheid ten opzichte van het bezette ge deelte van het vijandelijke land. Omtrent het feest, Zaterdag door onze re geering aan de gedelegeerden aangeboden (zie hierachter onder Kunst) deelt Het Vad. mede, dat de katholioke leden der Tweede kamer hun invitaties voor het feest terugzonden als hernieuwd protest tegen de uitsluiting van den paus van deelneming aan de Vredesconferentie. VWKEDB HAUElt. LEERPLICHT. Van het tweede afdeelingsonderzoek in het wetsontwerp betreffende den leerplicht is een breedvoerig verslag verschenen. Daaruit blijkt iu de eerste plaats dat tegen standers van den leerplicht waardeerden de tegemoetkomende bonding des ministers, onder erkenning tevens, dat in het wetsontwerp ver schillende niet onbelangrijke technische verbe teringen zijn aangebracht. Enkelen oordeelden, dat de minister getracht heefc door verslapping van de aanvankelijk gestelde eischen de kans van aanneming van het wetsontwerp te ver- grooten. Het politieke voordeel, dat voor den minister en zijne richting gelegen is in het totstandkomen eener wettelijke regeling vaD den leerplicht, is door hem h. i. gesteld boven het belang der zaak. Ook meenden sommigen, dat de minister geen genoegzame aandacht heeft geschonken aan het betoog, dat bij invoering van leerplicht tevenB gezorgd moet worden voor voldoende opvoeding en kleeding van de kinderen van onders, die daarin niet uit eigen middelea kunnen voorzien. Vele leden verklaarden, dat hnnne princi- pieele bezwaren tegen het wetsontwerp niet waren opgeheven. Het gew^zigde w. o. tast in nog meerdere mate dan het oorspronkelijke het recht der ouders aan, wegens het voor stellen van herhalingsonderwijs. Nevens invoe ring van leerplicht aan de gemeentebesturen de verplichting op te leggen tot het verstrek ken van herhalingsonderwijs, achtte men in elk geval onnoodig. Hiertegenover werd aangevoerd dat het ontwerp ook na de daarin gebrachte wgzigin- gen enkel het doel heeft vetwaatlooziiig van de opvoeding der kinderen door hun ouders tegen te gaan, en dat het gewijzigd ontwerp dit doel alleen op eeDigszins andere wijze wil bereiken dan het oorspronkelijk ontwerp. Bij vele voorstanders aan het bijzonder on derwas bestond er bedenking tegen dat, de zorg voor de naleving der wet voor een goed deel aan de onderwijzers is overgedragen. Een tweede bedenking was, dat de byzonder o onderwRzers door het gewijzigd ontwerp wor den behandeld als ambtenaren van den Staat. De vermeerdering van het administratieve werk en de invoering van verplicht herhalings onderwijs zullen uitbreiding van personeel en aanzienlijke meerdere uitgaven ten gevolge hebben. Deze zienswgzen werden bestreden. De voorstanders van het bgzonder onderwgs voerden nader aan, dat de verklaringen des ministers omtrent geldeigke tegemoetkoming voortaan aan het bgzonder onderwgs, voor hen geen voldoenden waarborg opleverde, ook met oog op de broosheid van het ministerieele leven, zoodanigen waarborg zou verstrekt kunnen worden door in het slotartikel der wet bepalen, dat zij niet in werking zal treden dan na herziening van de wet op het lager onderwgs. Betreurd werd, dat de minister den duur van den leerplichtigen tijd niet onbelangrgk had verkort. Men meende dat ook bg invoering van verplicht herhalingsonderwgs de verplich ting tot het ontvangen van gewoon lager on derwgs gedurende ten minste 7 jaar behoort te beslaan. Anderen konden zich met de thans voorgestelde regeling, ook omdat zij den leer plichtigen tijd niet doet eindigen met het bereiken van zekeren leeftgd, maar met den afloop eener klasse zeer wel vereenigen. Opnieuw werd bedenking gemaakt tegen het toelaten van schoolverzuim ten behoeve van werkzaamheden in of voor bedoven van landbouw, tuinbouw, veehouders en veenderij- Men wenschte een bepaling, dat de vacantiën zopveel mogeiyk gegeven worden in den tyd, waarop de hulp der kinderen voor den land bouw enz. noodig wordt geacht. Betreurd werd dat ter zake van de financieele gevolgen der regeling geen deugdelijker ramin gen gemaakt zijn. De onderstelling alsof 15.C00 leerlingen, die thans geen lager onder wgs genieten, onder de werking der nieuwe wet school zouden gaan, achtte men geheel uit de lucht gegrepeD. Ook hechtte men geenerlei waarde aan de schatting van de uit da wet voortvloeiende vermeerdering van uitgaven voor Rij kstoezicht en gelegenheid tot opleiding van onderwgzers op een bedrag van 100.000. Het vervolg van dit verBlag moet tot ons volgend nummer wachten. zgn van eene bestrating, waarop een deel er van na reeds bogen kan en die voor de van ekster- oogen voorziene teenen bepaald een weldaad bigkt te zgn, dan zullen we belasting moeten betalen dat we zweten, laat myn nnrksche vriend er op volgen. Natuurlijk, vooruitgang verbetering dus zonder dribbeltjes is wel niet denkbaar, 't Zal me benieuwen oi, als het muziekgezel schap Werkmansvriend zich eennieuwen directeur aanschaft, 't ook niet met de dubbeltjeskwestie rekening zal moeten houden. Hg, die voor die be trekking scbynt aangewezen te zgn, heeft op muzikaal gebied reeds lang zgn sporen ver diend. Daarvan getuigde ook de matin éa musicale, e Zondag middag door het strgkorkest Wil- heltnina, onder leiding van mej. Rika Bakker, in het vereenigingsgebonw gegeven werd. De groote zaal was geheel gevnld met menschen die hun dubbeltje, als entrée, zeer zeker niet beklaagd zullen hebben. 'k Hoorde er 't was me wel 'n beetje te warm om me onder zoo'n groote schare te begeven met veel lof van spreken. Als de muziekverslaggever van dit blad er lont van geroken had, was 't zeker in 't voordeel ge weest van de, op muzikaal gebied gunstig be kende, familie Bekker. Besmettelijke ziekten. In een nota naar aanleiding van het verslag omtrent het wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvalling der wet tot voorziening tegen besmettelgke ziekten, verdedigt de minister van binnenl. zaken nader het wegnemen van dp mazelen nit de wet. Om verschillende redenen is hg tegen opne ming, op dit oogenblik althans, in de wet van lepra, croup en tuberculose. Ean wetsontwerp ter bestrijding van tuber- cnlose onder het vee, met welke ziekte de tuberculose onder de menschen in nauw ver band staat, is te verwachten van de staatscom missie, die benoemd is om de maatregelen te onderzoeken, welke van rgkswege tegen deze ziekte behooren genomen te worden. Door een wyziging komt de minister tege moet aan de uitgesproken wenschelgkheid om het 3e lid van art. 14 der wet in zgn geheel te doen vervallen. BEJfOEMlII GE]* ENZ. ij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. A. Schuurman, hoofdingenieur bij den dienst van het minwezen in Nederlandsch Indië. Aanstaanden Dinsdag geen audiëntie bg den minister van waterstaat enz. UIT STAD EN PROVINCIE. De heden alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft f 72.396 opgebracht. De heer J. T. Heering Jr heeft, zooals j dezer dagen adverteerde, in zQn netten winkel op den Langen Burg een vleeschsDg- machine geplaatst, van Berkel's patent, waar mede alle mogelgke vleeschwaren zuiver, ge lijkmatig, op de gewenschte dikte, snel en zeer gemakkelgk kunnen worden gesneden. Hoe eenvoudig zg ïgkt, is het toch eene vernuftige vinding, die eenmaal hare intrede gedaan heb bende, wel spoedig burgerrecht verkrggen zal. Uit Vlissingen. ?t Gaat er warempel al aardig naar toe: Alles op de fiets 1 Als 't zoover mocht komen mgn beenen doen nu reeds zeer dan wordt veiligheid op den publieken weg er paald niet beter opalthans als 't aantal „krukken", dat zich in 't openbaar op rijwiel waagt, of dat van hen, die er maar op los rgden, grooter mocht worden. 't Is waar, men moet voor den vooruitgang iets over hebbentot de grootsteedsche ge woonten behoort ook kennismaking met fiets, 't zg er op of er onder. 't Mooie weer, dat we Zondag hadden, bracht tal van menschen naar „onzen" Noordzee- boulevard, waar men, zonder gevaar vandoor 'n fiets te worden aan- of omgereden, genieten kan van 't grootsch schouwspel, dat van die sterke, door den oud-burgemeester, den heer A. Smit, gestichte wandelplaats, is gade te slaan. De vele Belgen die, natnurigk vergezeld van een, opgewekte deuntjes spelend, muziekgezel. schap, ons bezochten, genoten bigkbaar vol op aan 't heerigk strand. En als nu alle deelen onzer zich uitbreidende stad voorzien zullen Tot onderwijzer te Westkapelle is Zaterdag door den raad aldaar benoemd de r W. J. H. Sogdera te Middelburg. Zaterdag werd door zekeren R., te Hansweert woonachtig, bij den rgwiel- handelaar H. aldaar een rijwiel gehuurd en niet teruggebracht. Bij onderzoek bleek, dat R. naar Middelburg was gereden en alhier het rgwiel verkocht had, dat thans door de politie is opgespoord en in beslag genomen. Ook te Vlissingen is, ten nadeele van den rijwielbandelaar J. J., een zoo goed als nieuw Wilhelmina-rijwiel ontvreemd. De politie dost ook in deze zaak onderzoek. Zaterdagavond is te Hansweert het tjalkschip Twee Gebroeders, schipper De Groot, komende met een lading mac adam van België en bestemd naar Winschoten, tegen laagwater bij het binnenkomen op den Westhavendam geloopen en heefc zware lekkage bekomen. Bij wassend water is het vlot gekomen en op de slikken gezet. Het schip, dat niet geassureerd is, heeft belangrgke avery. Zondag voormiddag is te 's He er en- hoek een landbouwersschuurtje in de asch waarbg eenige landbouwgereedschappen, menwagen en ruim een twintigtal konynen verbrandden. Een paar stuks hoornvee werd gered, doch de dieren hadden eenige brand wonden bekomen. Het woonhnis, dat op een kleinen afstand van de schuur stond, werd be houden. De oorzaak van den brand schgnt aan het spelen met lucifers door kinderen toe te schryven te zgn. Alles was tegen brand schade verzekerd. pogingen worden aangewend, om tot meer hel derheid en klaarheid in de zaak te bomen. Zoo nam Zaterdag professor Swartz, leeraar in de scheikunde te Gent, herhaalde proeven om tot de gelijkheid in samenstelling en her komst der steenen in de gevonden balen en de op het erf van M. aanwezige te kunnen besluiten. Eenige voorwerpen werden uit de woning medegenomen, o. a. een door de droogte in elkaar gevallen kuip, een sigarenkistje en ge steen endeze waren uitgebroken uit een putje in den kelder; de mogeiyk- heid bestond, meende men, zoo de mis daad in dat huis heeft plaats gehad, dat het bloed bg het kerven en sngden door dat putje heen in den grond gedrongen is. Door een nit Gent mede gekomen teekenaar werd een zooveel mogeiyk nauwkeurige schets gemaakt van het huis en erf van M. en van de huizen, wegen en straten in de onmiddel- lgke omgeving van dat huis. Na aldus een geruimen tyd in en om die woning vertoefd te hebben, volgde de justitie van M's huis naar den put deu weg, door den vermoedelgken moordenaar met het in stukken isneden lichaam waarscbynigk genomen. Daarmede was het onderzoek zoo wat ten einde en werd aangevangen met het ledigen van den put, waarin de drie balen gevonden zgn, om te zien of zich nog voorwerpen daarin bevonden, die een helder licht over de zaak zouden kunnen werpen. Dat ledigen werd be gonnen met de brandspuit van Eoewacbt en toen men bemerkte dat men te weinig vorderde, werden nog eenige personen aangesteld om het water met emmers uit den put te scheppen werkte men, onder toezicht der politie, van Zaterdagmiddag éen uur tot Zondagmorgen onafgebroken door, tot ongeveer 5 uur. Jammer genoeg had het werk geen resul taat; niets werd gevonden. Men schrgft ons uit Philippine: Binnen 14 dagen na de afsluiting van de oude haven alhier moet de tydelgke losplaats opge leverd worden. Deze tgdeiyke losplaats wordt, zooals te denken valt, zoo eenvoudig en goed koop mogeiyk aangelegd, omdat na verloop van een jaar toch weer alles opgeruimd moet worden. Nu hebben de voornaamste mosselhandelaren in eene Zaterdag gehouden vergadering beslo ten, altyd onder goedkeuring van de betrok ken autoriteiten, deze tijdelgke losplaats op eigen kosten zoodanig te laten inrichten, dat het lossen en laden zoo vlug en geregeld mo gelijk kan geschieden. De weg naar de nienwe haven zal dan een eind verder door getrokken en met keisteenen belegd worden, evenals de onderberm van den nienwen zeedgk. Dan zal tevens elkevisscher voldoende standplaats voor zgne balen krijgen. Bovendien zal aan eiken visscher een vaste losplaats aangewezen worden. De aannemer van de bedgking heeft zich bereid verklaard dit werk uit te voeren tegen vergoeding van de kosten, die geraamd worden op ongeveer f 1700. Met ingang van 19 Juni is, tot tij deUjk brie venbesteller alhier benoemd, Bern. de Kouse- maker. Deze brievenbesteller zal belast wor den met het rondbrengen der post bij de dgk- werkers nabg Philippine in den KI. Stelle- polder en in den Vergaert-polder. DE MOORD TE KOEWACHT. Zooals in het nommer van Zaterdag in het kort gemeld is, waren dien dag de justitie van Middelburg en het parket van Gent te Koe wacht, ten einde nogmaals een streng onder zoek in te stellen, in en om de woning van den vermoedeiyken dader. Wy, als leeken, zonden meenen, dat het onderzoek omtrent de plaats waar de misdaad gepleegd is, nog niet veel gevorderd is, omdat telkens hernieuwde van Stukken voor den Gemeenteraad Middelburg. Zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld is, heeft de commis sie van fiaaocien, in wier handen ter fiae van advies gesteld werd een voorstel van burg. en weth. tot aanleg van gas en waterleiding langs den Seissingel, waaraan de villa's zgn gelegen van de heeren Von Brucken Fock en J. A. Zip, met uitzondering van haren voorzitter ge adviseerd tot niet aanneming van het voorstel. Evenzeer als bij haar advies van 30 Juni 198 is zg van oordeel, dat de door de tegen woordige adressanten aangeboden garantie niet in billgke verhouding staat tot de gelde lijke opoffering, welke van de gemeente gevor derd wordt en dat in casu, waar slechts de bewoners van twee perceelen gebaat worden, geen sprake kan zijn van bevordering van het algemeen belang. De voorzitter der commissie gaat met bet voorstel van burg. en weth. mede, vooral om reden, dat by den aanleg van waterleiding op den Veerschen weg, door den gemeenteraad eene garantie van slechts 3 jaren is gesteld, niettegenstaande de commissie van financiën een termyn van 6 jaren had voorgesteld en het naar zijne meening niet aangaat, by dezen aanleg anders te handelen en andere condit ën te stellen, dan als in der tgd, aan de bewoners van den Yeersohen weg zgn gesteld. Tegen het plan eener geldleening bestaat aanneming van het voorstel van burge- eester en wethouders, by de commissie geene bedenking. Het voorstel van burg. en weth. betreffende het onderwgs in de vrouwelgke handwerken op de scholen A, B, C, H en I, en tot wgzi- ging van verordening twee, regelende het lager onderwgs en van de instructie voor de onder wgzers en onderwyzeresaen Btrekt om met ingang van 1 Augustus 1899: I. in verordening II regelende het getal onderwgzers by de lagere t-cholen, de akten die zg bezitten moeten en de jaarwedden (col lectie no. 31): a. de in het laatste lid van art. 1 voorko mende woorden „der scholen H en I" te ver vangen door de woorden „dezer scholen b. het eerste lid van art. 8 te lezen als volgt„Van de onderwyzeressen, uitsluitend tot het geven van onderwgs in de vrouwelgke handwerken aau de scholen verbonden, geniet aan elke school éene harer eene jaarwedde van f 175 en de overigen, zoo die noodig mochten zyo, eene jaarwedde van f 100 c. het tweede lid van art. 8 te lezen „De in het laatste lid van art. 1 bedoelde onder wijzeressen genieten eene jaarwedde komstig het bepaalde in art. 6, echter met dien verstande dat die jaarwedde niet hooger mag zgn dan f 600." II. in art. 2 der instructie voor de onder wgzers en onderwyzeressen der gemeentescholen voor lager onderwgs (instructie no. 30) in plaats van „H op I" te lezen „waaraan zg meer in het bgzonder zgn verbonden," en in art. 2 in plaats van de woorden „aanwezig zgn" de woorden „werkzaam gedurende". III. aan elke der scholen A, B, C, H en I te verbinden eene onderwyzeres als bedoeld in het laatste lid van art. 1 van verordening II met eene jaarwedde van hoogstens f 600, eene onderwijzeres voor de handwerken met eene jaarwedde van f 175 en eene onderwyzeres in de handwerken (helpster) met eene jaarwedde van 100. IV. de drie niet krachtens art. 32 der onder, wijswet tydeiyk aangestelde onderwyzeressen in handwerken thans aan de soholen A, B en C verbonden, die ten gevolge van het voren staande geheel buiten betrekking geraken, op wachtgeld te stellen. De financieele gevolgen van een en ander zijn als volgt a f 600 meer f 1800; 5 (helpsters) a f 100 f 500samen t 2300. Af. 3 eerste onderwyzeressen a f 175 afkom stig van de scholen A, B en C f 425,6 tweede onderwgzeressen a f 125 afkomstig van de scholen A, B en C f 750; samen f 1175. Biyft meer (per jaar) f 1125. In de eerste jaren komen dan daar by nog de wachtgelden tot een gezamenlgk bedrag van hoogstens f 237.50 'sjaars. Eindelgk teekenen burg. en weth. hierby aan, dat de commissie van toezicht hun in over weging geeft voor te stellen te bepalen, dat de onderwyzeressen, in het laatste lid van art. 1 van verordening II bedoeld, ook werkzaam moeten zgn in het belang van „achterlgke kinderen." Zg geven echter in overweging geene zoodanige bepaling in eenige verordening of instructie op te nemen, maar het al of niet werkzaam zyn van bedoelde onderwyzeressen in het belang van „achterlgke kinderen" over té laten aan het oordeel van de hoofden der scholen. Verder is in de stukken opgenomen het voor stel van burg. en weth. tot goedkenring van de overeenkomst ter zake van de kwyting der bydrage aan het ryk voor den aanleg van spoor- en havenwerken op Walcheren. Daarbij wordt bepaald, dat de som van f285.000 die nog te betalen is van de totale bijdrage van f600.000 zal worden uitgekeerd in jaarlgksche bgdragen van f5000 gedurende een tgdvak van 57 jaren, ingegaan den laatBten December 1898 en eindigende den laatsten De cember 1955. Van G. K. A. Nonhebei, apotheker, is inge komen een aanbod om zich kosteloos met het bacteriologisch onderzoek van het duinwater te belasten. Bnrg. en weth. stellen voor dit te aanvaarden. Voorts stellen burg. en weth. voor vast te ellen verordeningen op de heffiDg en invor dering van marktgelden. In art. 1 van de eerste verordening wordt thans bepaald Onder den naam van marktgeld worden ge- iven de volgende gelden van banken of staan plaatsen in hallen, op markten en dergeiyke openbare plaatsen: voer het gebruik van eene bank in de vleescbhal per maand f6; b. voor het gebruik van eene bank op de Vischmarkt per maand f0.25; e. voor het gebruik van eene bank op de korenbeurs per maand f6.25; voor het gebruik van eene tafel op de korenbenrB per maand f0.25; e. voor het innemen van grond voor carrous- sels, kramen, tenten en anderen inrichtingen of voorwerpen, per vierkanten meter gedurende de jaarmarkt f 0.55 f. voor het innemen van grond voor tenten en andere inrichtingen of voorwerpen per vier- kanten meter op andere tyden dan gedurende de jaarmarkt, per dag f 0.05 g. voor het plaatsen van een dekhengst per ig f 0.15 h. voor het te koop stellen van een paard of volwassen rund f 0.10 i. voor het te koop stellen van een schaap, varken, ezel, muildier of niet volwassen rund f 0.026. Nog stellen burg. en weth. voor vaststelling van verschillende andere verordeningen, die ia hoofdzaak ongewijzigd blijven. De verordening op de heffing van schoolgeld op de gemeenteiyke eymnastiekschool is om gewerkt en bepaald thans in art. 1. „Het schoolgeld voor de gemeenteiyke gym- nastiekschool bedraagt voor iedere leerling f 8 'sjaars. Indien twee of meer kinderen nit eenzelfde gezin gelgktijdig de school be zoeken, wordt het schoolgeld voor het tweede en de volgende kinderen met 25 verlaagd." Eindeiyk stellen burg. en weth. voor, om aan A. Maas te West-Souburg te verpachten het jacbtrecbt op de voor oetemngeterrei» be»

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1