MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 141- 142" Jaargang 1899, Zaterdag 17 Juni. Middelburg 16 Juni. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. T herm ometer Middelburg 16 Juni 8 u. vm. 59 gr. 12 u. 68 gr. av. 4ü. 66 gr. F. Verw. zw. wind, 1. bew., onweer. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regek 1 .50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te AmsterdamA. db La Mas Azn.; dam: Nijgh van Ditmar. i Rotter- Vredesconferentie. De sub-commissie voor de conventie van Genève heelt Donderdag de artikelen 19 nader vastgesteld en ook artikel 10 aangenomen, bepalende, dat de gewonde of zieke schip breukelingen, ia een neutrale haven aange bracht, daar door de plaatselijke autoriteit gehouden worden. Daarop stelde de president, mr Asser, de wen8cheltjkheid in het licht om nog staande de conferentie een conventie ter bekrachti ging der aangenomen artikelen te teekenen. De heer Renault ondersteunde dit denkbeeld, waarna op voorstel van baron Rildt besloten werd, dat de president met het comité van redactie en den voorsteller een ontwerp con ventie zal opstellen en aan de conferentie voorleggen. Ook zal een wensch worden voorgesteld ten gunste van spoedige herziening der conventie van Gatiève. Na plichtplegingen, waarbij de voorzitter de secretarissen bedankte en admiraal Fisher den voorzitter hoogen lof toezwaaide voor de leiding van de debatten, werd de zitting gesloten. HULDE AAN PASTOOR VERBRAAK. Per zeepost heeft de commissie van redactie van De Soldatencourant aan het adres van generaal Van Heutsz verzonden, met verzoek dit op den feestdag aan pastoor Verbraak te overhandigen, een blikken trommel waarin, keurig verpakt, de honderden naamkaartjes, die genoemde commissie zijn ontvangen alt* evenveel bewijzen van sympathie voor be doelden geestelijke. Hierbij was nog gevoegd een gecalligrapheerde opdracht van officieren en burgerleeraren der Kon. Mil. Academie met hunne naamkaartjes en vervat in bruin lederen omslag. Ook de cadetten der K. M. A. bleven niet achter. Ia Wit satijnen omslag, Waarop in vergulde letters gedrukt was: „Hulde aan Pastoor Verbraak, 18741899," lag een blad waarop in calligraphisch schrift te lezen staat „Het cadettencorps der Koninklijke Militaire Academie te Breda, spreekt den innigen wenscb uit, dat het leven, hetwelk gij ginds vijf en twintig jaren met naastenliefde en zelfver loochening, met onwankelbare trouw en nooit vermoeide geestkracht hebt gewijd aan het Nederlandsch-Indische leger, nog vele jaren gespaard moge blijven tot eer van het vader land." BMOËHUiUI^ MZ. By kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te 'a Gravenhage, le afdeeling, B. H. J. F. Endtz, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen t'e Zutphen; is een pensioen van f 3000 verleend aan L. R. Wentholt, laatstelijk directeur der directe belastingen enz.en is Chr. J. ter Borgh, burgemeester der ge meente Geldrop, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. TWKEOK &AUER. Besmettel ij ke ziekten. Blijkens het afdeelingsverBlag der Tweede kamer achtten enkele leden bet bedenkelijk dé mazelen nit de wet tot voorziening tegen be smettelijke ziekten te doen vervallen, omdat het h. i. voor leeken somtijds zeer moeilijk is in den aanvang uit te maken, of een bepaald ziektegeval mazelen dan wel roodvonk is. Overigens juichte men vrij algemeen toe, dat, nu op enkele punten wijziging en aan vulling der wet noodig is gebleken, de regeering daartoe een yoorstel doet en kon men zich met het doel van het aangeboden ontwerp vereenigen. Men vroeg, of het niet wenschelijk was be halve de pest ook de melaatsohheid in de wet op te nemeu en sommigen meenden ook dat croup en tuberculose er in. hadden behooren te zijn opgenomen. Anderzijds werd ten aan zien van dit laatste opgemerkt, dat daarvoor afzonderlijke wettelijke bepalingen moeten worden vastgesteld en meende mes te weten, dat een wetsontwerp ter bestrij ding van tubèr- oulose thans in bewerking is. waar eveneens vergunningen werden verleend tot het doen van mtjnbouwknndige onderzoe kingen, wat de Zuidelijke nederzettingen betreft alleen in het landschap Leupoëeng. In de sagi der XXII moekims had ook ner gens verstoring van rust plaats. Over het algemeen was het wêer droog en zeer warm. Alleen de laatste dagen vielen er zware regens, gepaard met windbuien uit het zuidwesten. Ter Westkust Btond op de kust nagenoeg overal reeds hevige branding. Tengevolge van de veranderde weersgesteld heid waren er nog al veel koortslijdersmeest echter is de koorts van goedaardigen aard. In de kampong Reuloeëh (Lam Sajoen) kwamen 5 gevallen van buikloop met doode- lijken afloop voor. De bevolking werd van medicijnen voorzien. Van veeziekte werd niet meer vernomen. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen voortaan geen vergunningen meer worden afge geven tot de jacht met het zg. „kanongeweer." De liberale kiesvereeniging Eendracht maakt macht te Middelburg zal Vrijdag Juni, des avonds te acht uren, eene verga dering boudeD ter verkiezing van afgevaardig den ter algemeene vergadering der Liberale Unie en ter behandeling der bekende motie inzake het aanhangige wetsontwerp op den leerplicht. Iu ons verslag der algemeene vergadering van Uit het volk Voor het volk, in ons vorig nommer, werd geschreven over zomer avond- concerten; dit was een vergissing er had moe ten gezet zijn Z o n d a g-avondconcerten. Mej. H. Van der Harst woont niet te Mid delburg, maar ia élêve vau de koninklijke muziekschool te 's Gravenhage. Wat het gevea van win ter-coseer ten voor het volk betreft, dient ter verduidelijking nog meegedeeld dat het de bedoeling van het be stuur is een avond zulk een concert te doen plaats hebben voor leden en begunstigers der ver- eeniginggratis, met entréevoor het publiek en op een anderen, daarop volgenden avond tegen lage prijzen. Aan den minister van waterstaat zal ver gunning worden gevraagd voor bet plaatsen van banken op de havenhoofden, ten gerieve der vele zich daarheen richtende wandelaars. Verworpen werd een voorstel tot het bouwen van een materialenmagazijn en brandspuithuis op het terrein aan school G. Enkele der tegen stemmers wenschten dit pu&f; nog aan te houden Naar aanleiding der do den heer Vau dei Moer gestelde vraag naar het resultaat van de commissie, benoemd voor herziening van de aanslagen der schoolgelden, kwam men te weten dat de heeren Moes en Wieland, nadat éÓD vergadering der commissie gehouden was, den secretaris hebben meegedeeld van verdere po gingen af te zien, aangezien er onder de tegen woordige verordening weinig resultaat te ver krijgen is. Hun medelid Van den Hoek was daarvan niets meegedeeld. De heer Van der Moer vond het jammer, dat juist de heeren, die over de gebreken der heffing geklaagd hadden, 't werk in den steek hebben gelaten. Nog wees de heer Van der Moer er op dat door de spoor wegmij. nog steeds niet is over gegaan tot het plaatsen van privaten op het los- en laadterrein, waarvoor door de gemeente subsidie was toegestaan. Hij zon die gelden van de begrooting willen nemen en dan nagaan in hoever er termen zijn om zelf bet werk ter hand te nemen. Besloten werd eerst nog eens bij de spoorwegmaatschappij te intormeeren hoe 't met de zaak staat. Verder bieek door een vraag van dpn heer Vau den Hoek, dat bij de herverpachtiDg eener staanplaats voor een stoomcaronssel het hoogst was ingeschreven door Xherofl te Breda voor f 177 boven het verschuldigd plaatsgeld. Bij de eerste aanbesteding werd het hoogst inge schreven door Thewe voor f 447. Deze liet echter niets meer van zich booren. De gemeenteraad van Philippine stelde het kohier van den hoofdelijken omi voor 1899 vast op een bedrag van f 1981.20, verdeeld over 149 belastingschuldigen. De laagste aanslag, naar een inkomen van f 300—399, bedraagt f 1.20, de hoogste, naar een inkomen v&d f 2200—=2399, f 132. Dit Vlissingen. Daar de door de vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen Belang gekozen heeren J. P. Ver maas en M. Geelhoed de hun aangeboden can- didatuur voor lid van den gemeenteraad hebben xangenomen, zijn thans definitief gesteld in liet eerste district de heer J. P. VermaaB, in het tweede de heeren F. Delvoye en C. A. Kalbfleisch en in het derde de heeren E. M. Chevalier en M. Geelhoed. A T J E H. Blijkens het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Ouderfaoorigheden, gedurende de maand April, was het in Groot-Atjeh, in het gebied bniten de Sagi'a geheel rustig en veilig. Tot het doen van mijnbonwkundige opsporingen en onderzoekingen werd in dat gebied vergunning verleend. Het verslag meldt hetzelfde van de Sagi der JX.VI moekios en Zuidelijke nederzettingen, De locomotief te Noordgouw e, die materialen voor den tramweg aanvoert, beeft al menig paard caprioles doen maken. Donder dag namiddag kwam er weer een met het achter gebonden rijtuig door in de sloot, ter zijde van den Vijfminutenweg terecht. Gelukkig kwam de bestuurder van bet paard er met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. ij het verder uitgraven van den grond in het Kaneveld aan den zeedijk te Poort vliet ia, twee dagen na het vinden van de doodkist met geraamte, op weinige me ters afstand van dezelfde plaats nog een tweede gevonden, die, behalve het deksel, nog in goe den staat verkeerde. De vindplaats is onge veer 50 meters van den voet van den zeedijk; men neemt aan, dat deze overblijfselen van drenkelingen afkomstig zijn. Het verdient intusschen de aandacht, dat deze geraamten iu kisten gevonden zijn; gewoonlijk vindt men ze zonder eenig spoor daarvan te ont dekken. Uit Temeuzeo. Het votum der Tweede kamer, waarbij de rijks land- en watertollen worden afgeschaft, is zoo schrijft men ons van daar lang niet zonder beteekenis voor onze haven. Het bedrag van circa een halve ton, dat hier jaarlijks aan schut- en kanaalgelden door het rijk werd ontvangen, en dan niet meer zal moeten betaald worden, stelt begrij pelijkerwijs onze expediteurs weer beter in staat te concureeren, terwijl het ook aan an dere takken van nyv9rheid ten goede zal komen. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werden,op verzoek der Industriëele Maatschappy te Amsterdam, in de concessievoorwaarden voor electrische verlichting eeDige redactiewyzigingen aangebracht en de termijn voor het in exploitatie brengen van éen jaar gebracht op anderhalf jaar. Tot vierden ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer G. Wieland. Besloten werd te accepteeren de voorwaar den, door het departement van oorlog gesteld voor het ten gebrnike verkrygen van het ter rein, noodig voor het verbeteren van den afrit naar de Grenolaan. HET SPOORWECONCEVAL TE VLISSINCEN. In de Ne-ue Züricher Zeitung wijst de Zwit- serBcha gezant te Berlijn, de heer Roth, naar aanleiding der verwijten, in verschillende bui- tealandsche bladen tegen het bestuur der Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen gericht, erop dat slechts door een samenloop van ongelukkige omstandigheden bet ïyk van zijne dochter eerst twee dagen na het voorval ontdekt is kannen worden. Die omstandigheden zijn bekend; ook wij wezen erop. Alleen dient vermeld dat de postconducteur ter goedertrouw verzekerde dat er ge in den bekenden coupé had gezeten. Door al die by komende omstandigheden koD de ontdekking eerst geschieden toen de wagen naar buiten werd gehaald om hersteld te worden. De heer Roth voegt bij deze mededeelingen de verklaring, dat hij den beambten van de Spoorwegmaatschappij wegens de oplettendheid en welwillendheid, hem na het ongeluk in alle opzichten betoond, in de hoogste mate erken- teiyk is. En hij verzoekt nitdrnkkelyk den Zwitserechen en Dnitschen bladen, die dadelijk met huDne aanmerkingen voor den dag zijn gekomen, thans ook zijne lezing van het geval, de juiste, op te nemen. eze mededeelingen van den zoo diep ge troffen vader hebben zeker groote waarde; a) bevatten zij niets dan bekende feiten en heffen niet op het bezwaar, door ons geopperd tegen het laten staan van den coupé en het niet dadelijk naar bniten halen en ontrnimeD daarvan. Nu er een slachtoffer is gevallen, zal men in 't vervolg zeker wel voorzichtiger zijn. Donderdag heeft een commissie van onder zoek op de iyn BredaVlissingen een proef genomen met een trein, loopende in een zelf den vaart, en bestaande uit een gelijk aantal voertuigen, als die waarmee het bovengenoemd ongeval plaats bad. Het doel van de proef was te gaan, over welken afstand de trein, zon der gebruik te maken van de Westinghouse- rem, tot staan kon worden gebracht. Even voorby het station Bergen-op-Zoom werd de machinist door middel van de „noodschel" gewaarschuwd, waarop hij den trein na onge veer 300 M. tQt stilstand bracht. Uit Nieuw en Sint Joosland. Heden viert de zangvereeniging Tot Nut en Uitspanning te Nieuw en Sint Joosland baar vyf en twintigjarig bestaan en is zij de gast vrouw van de volgende zanggezelschappen, die bereid zjjc gevonden om baar feest mee, te vierenUitspanning door Inspanning te Oost Souburg, Nut en Genoegen te Aagtekerke, Volharding leidt tot het doel te Dombnrg, Hoop op beter te Cortgene, Tot Oefening en Uitspanning te Borssele en Uitspanning door inspanning te Veere. Het feestterrein is versierd, de bewoners zijn in hnnne schoonste kieedy gedoscht en uit de meeste woningen waait de driekleur. Na aanbieding van den eere-wijn aan de bestuursleden, riep de voorzitter van den zangersbond Zang veredelt, de heer C. J. Tim mermans te Middelburg, den tegenwoordig zijnden gezelschappen een hartelijk welkom toe, wenschte de 25 jarige van harte geluk en sprak de beste wenschen nit voor de toekomst. Hierop werd door alle vereenigingen, onder leiding van den heer A. de Smidt, directeur van de feestvierende vereenigiBg, een bondslied gezongen Op een zangfeest, waarna de heer Gerlach van Sint Joosland, eere voorzitter van Tot Nut en Uitspanning, de plechtigheid opende met de volgende toespraak Geachte leden van 't Bestuur en Dames- en Heeren-leden onzer ZaDgvereeniging Het is mij bijzonder a ingenaam voor de eerste maal als uw eere-voorzitter op te treden op een dag als heden, waarop wij zoo'n schoon est mogen vieren. Welk een voorrecht voor eene Vereeniging haar 25-jarig bestaan te mogen gedenkenen hoeveel te meer is 't dat voor eene Vereeni ging als deze, die met zoo vele moeieiykheden heeft te kampen gehad. Van harte geluk met dezen dag, gy allen e door uw eendrachtige samenwerking dit feest mogelijk hebt gemaakt Blijft op dien ingeslagen weg voortgaan; blijft eenswillend werken aan het schoone doel dan, voorzeker, gaat onze Vereeniging een tijdperk van bloei tegemoet en zal zy blijven beantwoorden aan bare leuzeTot Nut en Uitspanning Dat zij zoo Wilt mij thans vergunnen met een paar woorden de geschiedenis van ons Zanggezel- hap in die 25 jaren na te gaan. 'tWas in het jaar 1874 dat Nederland zich opmaakte om op feestelijke wijze de 25-jarige regeeriDg van Koning Willem III te gedenken. Tot in de kleinste gemeenten werd dat heucheiijke feit in herinnering gebracht en ook Nieuw- en Sint Joosland wilde niet achter blijven, 't Was toen dat 't aan den heer A. Walraven mocht gelukken eenige personen te vinden, die bereid waren op den feestdag de Vaderlandsche en toepasselijke liederen te zingen, betgeen tot aller tevredenheid en ge noegen al zoo geschiedde. Van meer dan éeDe zijde werd toen de wensch genlt dat eene Zangvereeniging mocht worden opgericht en 't was alweer aan de* grooten ijver van den heer Walraven te danken dat kort na de feestviering werkelijk eene derge lijke vereeniging tot stand kwam. Spoedig traden velen toe als werkend of kunstminnend lid, en door eene jaarlykBebe gift van den toenmaligen burgemeester, jhr C. J. J. A. van Teylingeu, werd men in staat gestold tot san- koop van tal van muziekstukken. Als naam werd gekozen Tot Nut en Uit spanning, als eene herirnering aan erne in 1836 door den onderwijzer Donw gestichte, doch na diens dood zeer in verval geraakte vereeniging. Op algemeen verlangen trad de heer Walraven als directeur op en met onver- moeiden yver heeft by steeds die betrekking vervuld. Dertien achtereenvolgende jaren was hij de leider en de ziel van de vereeniging. Toen noodzaakte zijn min gunstige gezond heidstoestand hem den dirigeer-Bti-k over te geven aan den heer A. van Honte, die »a vyf jaren reeds het directeurschap neerlegde. Te vergeefs zag men naar een geschikten opvolger om ea daar dreigde ernstig gevaar voor de Vereeniging om uit elkaar te vallen, toen opnieuw de heer Walraven optrad als de ie engel en nogmaals het bewys leverde hoeveel hij voor zyne stichting over had 1 In 1893 was de heer A. de Smidt onz- tegenwoordige directeur zoo goed de taak van den heer Walraven wat te verlichten totdat in October 1895 de dood voor goed den band verbrak, die den heer Walraven aan bet zanggezelschap verbond. 't Is moeielyk om in weinig woorden te zeggen wat de afgestorvene voor onze Veree niging is geweest! Niet alleen haar stichter en haar leidsman, maar ook vooral haar raadsman en haar vriend Vele moeilijkheden vielen dikwyis te over winnen veel wat uit den aard der zaal by elkaar behoorde, moist by elkaar worden gehouden, ter wille van het goede doel. Dreigende onweerswolken kwamen dikwijls opzetten, doch wanneer de bezwaren onover- komeniyk schenen, dan was het de heer Wal raven, die de stormen deed bedaren en een weg aanwees om dat alles te boven te komen 1 By zyne begrafenis waren allé leden in rouw gewaad tegenwoordig en onze huidige direc teur bracht in welgekozen woorden hulde aan den man, die zóóveel voor onze Vereeni ging heeft gedaan en wiens nagedachtenis steeds in dankbare herinnering zal big ven! Voor de noodige afwisseling en genoegen voor de leden werd ook voldoende gezorgd. 's Winters werden een of meer nit voeringen gegeven en 'a zomers werd een rijtoer gemaakt door Walcheren of Zuid Beveland. Io 1884 werd het tienjarig bestaan feestelijk herdacht en een festival gehouden in ver eeniging met den zangersbond Walcheren. Achtereenvolgens werden Zier ik zee in 1888, Antwerpen in 1889 en Breda en 't Ginnekea in 1892 bezocht. Het twintig jarig feest werd op 8 Juni 1894 jvierd op de Oranje-Zon, by welke gelegen heid aan ons zanggezelschap een zilveren ge denkpenning werd geschonken door den am bachtsheer van Nienwland, den heer Dirk Johan van der Horst Serlé. In April 1896 werd de heer Jan Polderdijk tot voorzitter gekozen en thans hebben wij het genoegen hem en de overige bestuursleden, de heeren Jan de Bree, Jan Karei Mesu en Izaak Reynhoudt, laatstgenoemde als plaats vervangend directenr, in ons midden te zien. Ia datzelfde jaar werd één rijtoer gemaakt door Zuid-Beveland; in 1897 en '98 werd deel genomen aan de festivals te Veere en te Dombnrg en kon, op laatstgenoemde plaats, voor de eerste maal de Vereeniging op het feestterrein verschgnen met ons prachtig vaan del, verkregen dank zg uw aller stenn en medewerking en die van de ambachtsheeren van Nieuwlasd en St Joosland. In datzelfde jaar werd spreker-verrast door zyne benoeming tot uw eere-voorzitter, terwijl namens u allen het keurige boek geschenk Geschiedenis en plaatsbeschrijving van Nieuw- en St Jooslanddoor de heeren A. Walraven en F. P. Polderdyk, werd vereerd, welke eervolle benoeming en zoo gewaardeerd geschenk dankbaar zijn aanvaard. Ziedaar, waarde mede-leden, een kort over zicht van de geschiedenis onzer Vereeniging. nu zou ik u kunnen uitnoodigen het feest verder voort te zetten, maar ik heb nog een verzoek aas a en dat is om my toe te staan een tastbaar bewys te geven van myne groote belangstelling in uw streven en wel door aan Vaandel deze herinneringsmedaille te en aan onze Vereeniging dit Insigne. Het zou mg zoo'n genoegen doen wanneer u allen dit Iasigne wildet dragen, wanneer n by elkaar zyt vergaderd. Wilt dat van my aannemen allereerst als bewys mijner groote Bympathie, maar ook en ik zeg dat speciaal tot onze Nieuwlandscka leden als een bewijs dat de Ambachtsheer van Sint Joosland ook 't Nieuwland en de Nteuwlanders een goed hart toedraagt. Ik heb gezegd!" In welgekozen woorden bracht de voorzitter, de beer Jan Polderdyk, den dank der Ver eeniging aan den eere-voorzitter over voor zgne belangstelling en voor alles wat hg reeds voor baar heeft gedaan en hy beval het gezel schap aan in zyne voortdurende belangstelling, Vervolgens nam het muzikale gedeelte der feestviering een aanvang. Door de Nieuw- landsche zaDgvereenigiug en vervolgens door ieder der overige gezelschappen werd een twee tal liederen ten gehoore gebracht, die alle ten voile ieders goedkeuring mochten wegdragen, hetgeen wel bleek uit de vele toejuichingen van het talrijke publiek, waaronder velen uit Walcheren en Beveland. Natuurlijk mocht de uitvoering van bet eene lied op grooter volkomenheid bogen, dan die van een ander, maar alle nitgevoerde zang nummers, zonder onderscheid, brachten het bunDe by tot verhooging der feestvreugde. Ook het zonnige weer werkte daartoe mede en in de groote schare voor de aardig ver sierde muziektent vond men niets dan opge ruimde gezichten. Omstreeks half twee werd een uur pauze gehouden, waarin ieder zich haastte, nu gehoor en gezicht, o. a. door de afwisselende en fraaie kleederdrachten, zoo ten vollo hadden genoten, ook den smaak tot zyn recht te doen komen. Na de pauze werd de zanguitvoering voort gezet. Wederom lieten de vereenigingen zich om beurten booren en wederom vielen hun tal van toejuichingen ten deel van het dankbare publiek. Eerst laat in den middag werd het laatste nummer, het Bondslied Goede Nacht, onder leiding van den heer A. de Smidt, door de gezamenlijke vereenigingen ten gehoore ge bracht, en nadat nog de herinnerings-medailles aan de deelnemers waren uitgereikt door den heer J. Polderdyk, voorzitter van Tot Nut en Uitspanning, sloot deze bet Zangersfeest, dat Iongetwyfeld by velen een aangenamen indruk zal hebben achtergelaten.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1