BUITENLAND. Verknopingen ene. LAATSTE BERICHTEN 9 M m zou zijn Staatscourant en Landsdrukkerij onder hot beheer te brengen van een afdeelingschef aan het ministerie van binnenl. zaken. De leiding der drukkerij zon dan aan een technisch directeur worden opgedragen en een ambtenaar belast worden met de redactie der Staatscourant. r In de St Janskerk te 's-Hertogenbosch is op het orgel een nieuwe uitvinding toegepast, nl. om door middel van waterdruk de lucht nit reservoirs in de orgelpijpen te drijven, die zeer zacht werkt en door den organist gemakkelijk te regelen is. Ia hoofdzaak zijn er twee lucht- reservoira. Het eene is bestemd voor de 58 gewone registers, het andere voor de acht hoog- drukregisters. Het orgel, dat, wat het binnen werk betreft, geheel vernieuwd is, zal waar schijnlijk in de volgende maand voor het eerst gebruikt worden. De man, die zich in Gouda aan verschil lende oplichterijen schuldig maakte en tegen wien ook in ons blad werd gewaarschuwd, is aangehouden. Hij heet A. S., is gepasporteerd militair en woonachtig te Baarn. De schadelijkheid van Saccharine. Dat Saccharine, het bekende middel om ter verzoeting van zelfstandigheden suiker te ver vangen, schadelijken invloed kan uitoefenen, is in den laatsten tijd meermalen gebleken by voederingsproeven, die met konynen gedaan zyn. Deze proeven hebben, gelijk b.v. door den heer A. Stift meegedeeld is, vooral aangetoond, dat door byvoeging van Saccharine aan het voedsel de ver teer baarheid, d. w. z. de benut tiging van de gezamenlyke voedende stoffen, verminderd werd. De vermindering der benut tiging roept de gezondheid verstorende toe standen in den verteringstoestel te voorschyn, die het geheele organisme ziek maken- Berthelot en; Liebreieh hebben indertyd gevonden, dat honden en katten van een eigendommeiyken weerzin tegen Saccharine bUjk geven en met onweersprekelijke zekerheid Saccharine bevat tend voedsel van Saccharine vry weten te onderscheiden. Tijdschrift der Maatsch. tot beo. van Nijverheid Uit den Antwerpschen gemeente raad M. de burgemeester leest eenen brief van bedanking van Z. den gezant Cantagalli, voor de ontvangst der Liguria. M. Coremans vraagt of die ontvangsten van vreemde oorlogsschepen gaan voortduren. M. de burgemeester. Binnenkort komt de Zweedsche oorlogsboot Saga, hebbende aan boord den kleinzoon van Z. H. den koning van Zweden. Wij zullen ook dit schip goed ontvangen. M. Coremans. Alweer decoraties. {Gelach.) M. de burgemeester. Maar wy houden niet alleen aan het ontvangen van vreemdelingen, ook de Belgen willen wy goed onthalen. Wy zullen by den terugkeer van de Belgica kapitein de Gerlache op weerdige wyze ont vangen. Ia ons vórig nonamer maakten wy er reeds melding van, dat de bedrjjver van de geheimzinnige misdaad op de Place Boysle te BrnsBel eindeiyk was ontdekt. Ter aanvalling zy gemeld, dat de moorde naar is een twee en twintigjarig korporaal uit de'kazerne Petit Chateau, die den naam draagt van Walmach. Dd ontdekking van den moordenaar had plaats na het vinden van een bebloed hemd, dat door andere militairen als een kleedingstnk van Walmach werd herkend. In een scherp verhoor, dat hierop volgde, sprak de beschuldigde zioh zeiven telkens tegen, terwijl ook zyne verklaringen geheel strydig waren met die door zyne maitresse waren af gelegd. Toen hem eindeiyk het bebloede klec- dingatuk werd vertoond, bekende by het mis- dryf gepleegd te hebben. De misdadiger zal te Saint-Gilles worden gevangen gezet en voor den krygsraad ver- schijnen. Te Namen zou een goed aangeschreven advocaat verdwenen zyn tengevolge van valsohheid in geschriften. Te Zellick, (België,) is een dertienjarige jongen door eene by gestoken. De hand van het kind zwol geweldig op en de geneesheeren moesten die afzetten. Toch is de kleine na drie dagen schrikkeiyk lijden gestorven. De Fransche inchtreizigers, die onlangs even benoorden Middelburg nederdaalden, zijn Dinsdag in de baai van Aiguillon neergekomen. Door den Parijschen gemeenteraad is voor de werklieden, in dienst der stad, een pensioenregeling vastgesteld. Het pensioen wordt ten deele byeengebracht door den werk. man, docr inhouding van 4 pCt. op zyn loon, ten deele nit de gemeentekas die elke maand 7.50 frs. stort. Het pensioen bedraagt ten hoogBte 1200 francs, en de helft gaat op de weduwe over. Elk werkman heeft op zyn 50ste jaar recht op het pensioen, maar mag, alB hg valiede is, tot 65 jaar blgven werken. De jury te Pargs heeft weer een opval lende vryspraak gegeven, en wel in de zaak van mile Hinges, die eenige schoten had gelost op een rechter, die, naar de jonge dame meende, oorzaak was van den ondergang van haar vader. Oppervlakkig moge het vreemd klinken, maar toch is het niet onnatuuriyk, dat Dreyfns in die 47» jaar zoo aan zyn eenzame hat was gewend, dat het hem werkelijk wat moeite kostte te scheiden. Vóór zyn vertrek kreeg hy vele geschenken van de bewoners van den vasten wal. Maar dit Het hem geheel onver- sohilHg. De zoon van baron Cottn een der bekende bestuurders van Panama heeft in 12 dagen en 14 nor te paard de 1200 KM. af gelegd, welke Weenen van Pargs scheiden. Te Bone heeft de vrederechter den on dernemer van een stierengevecht vrygesproken, op grond, dat de dood in de arena veel min der pfjniyk is dan die op de slachtbank 1 Ge- lijk men weet zijn de stierengevechten door de Fransche wet Btreng verboden. Op een wedBtryd voor automobielen te Parys was er een voertuig, van zeer eigenaar- digen vorm, dat een snelheid van byna 100 K.M. per uur bereikte. N&tuuriyk is deze snel heid, welke die van de snelste Nederlandsche treinen verre overtreft, alleen maar te gebruiken op geheel afgezette wegen. Een aantal leden van de beide huizen van het Britsche parlement kwamen byeen tot bespreking van een tunnel tot verbinding van Engeland en Ierland. De kosten worden op slechts 10 miljoen pd. st. gesohat. Keizer Wilhelm heeft dezer dagen een vonnis bekrachtigd, waarby een officier, die in een doel zyn tegenstander had gedood, tot 27, jaar vestingstraf werd veroordeeld. Een der secondanten kreeg 14 dagen. Wanneer zou de gratie volgen? Te Halberstadt is Dinsdag de voorzitter van het Landgericht, Frhr. von Berg, terwy 1 hy in een rechtzitting aan het woord was, plotseling door een beroerte getroffen en dood ineenge zegen. Groot opzien verwekt te Weenen de ont voering van de dochter van een aanzienlgken hotelier en voormaUg gemeenteraadslid door den Hollandschen pianist Sieveking, met wien in het vorige jaar te Ischl de zoozeer bekende affaire wegens godsdienstverstoring plaats vond. De plaats, waar hot paar zich ophoudt, is onbekend. Te Boedapest heeft een arbeidersvrouw, zekere Suzanne Szirota, haar negenjarige doch ter en haar tienjarigen zoon gedood, door hun vergiftigde koffie te laten drinken. Het meittje stierf direct, doch de knaap kon in het zieken huis nog een verhaal van het gebeurde doen. Sy had geweigerd de koffie te drinken, maar werd daartoe door zyn moeder gedwongen. De politie nam de ontaarde moeder in hech tenis, en zy bekende haar misdaad begaan te hebben, om de by de weeskamer gedeponeerde 600 galden, als erfgename der kinderen, mach tig te worden. De menigte wilde haar lynchen, doch dit werd door de politie belet. Uit Konstantinopel wordt bericht dat de directeur der mynen by Cassandra door roovers ontvoerd is. Uit Rusland komt bericht van veel konde, vooral in de buurt van Archangel. De oogst lijdt daaronder zeer en men vreest dat groot gebrek zal ontstaan. Over den tornado in de Vereenigde Staten wordt gemeld, dat vooral de staten Wisconsin en Minnesofa geteisterd zyn. Het ergst was de ramp te New-Richmond, waar 150 personen werden gedood. Dit groote verlies aan men- schenlevens is vooral toe te sohryven aan het feit, dat de storm losbrak tydens de voorstelling in een circns. Ook de bnizen hebben veel geleden, terwy 1 de pninhoopen in brand geraakten. De krachtige stryd tegen de drinkge woonten dateert van betrekkeiyk jongen datum. Toch geldt ook hier het woord van den PredikerLr is niets sienws onder de son. Den Franschen kolonisten in Canada werd reeds in 1660 door Mgr. de Laval alle handel in bedwelmende dranken verboden op straffe van excommunicatie. En de resnltaten van dezen krassen maatregel bleven niet nit; 27 jaar later, in 1687, kon Mgr. de Saint-Vallier schryven: „Men gebruikt hier geen enkelen bedwelmenden drank." Heden morgen had ten kantore der registratie g. a. en domeinen alhier plaats de openbare verkooping by inschryving tegen contante betaling van een hoogaarB, met staand en loopend want en verderen inventaris, ge diend hebbende voor de rijkspolitie te Veere. Hiervoor was geen enkel inschrgvingabiljet ingekomen. Te Westkapelle, in de Noordster, zgn Woensdag, ten overstaan van notaris mr Jan Loeff, verkocht de volgende perceelen bouwland en sprink, te Westkapelle en Zontelande, te zamen groot 2.6010 heet., toebehoorende aan Hx en A. Jobse, te Westkapelle, A. den Hol lander, te Biggekerke en I. Theune, te Middel burg. Verkocht werden eerste pero., 32.80 aren bouwland te West kapelle aan den Poppekerkschen weg, voor f 487 aan W. Minderhoud Azn tweede perc., 32.80 aren bouwland naast voor gaande perceel, voor f510.50 aan K.FlipseKzn; derde perc., 32.80 aren bouwland naast het voorgaande, voor f 455 aan Jac. Minderhoud Jzn vierde perc., 78.70 aren bouwland aan den Schooneweg aldaar, voor f 236, aan D. Lie venae Dzn vyfde en zesde perc., 44.55 aren bouwland aan den grindweg, gemeente Zontelande, voor f 715 aan L. Dekker zevende perc., 19.05 aren bouwland aan den Schoonenweg te Westkapelle, voor f 265 aan A. Minderhoud J.Kzn; en achtste perc., 39.40 aren bouwland te West kapelle, genaamd „Ooater," voor f 530 aan J. Verstraate Jakzn. De negende en tiende perc., 39.30 aren bouwland by don toren, werden opgehouden op f 754. Door het burgeriyk of algemeen armbe stuur van I e r s e k e werd heden namiddag, in het hotel Klaasse, herbesteedhet maken van een gebouw voor armenverzorging. (Be grooting f 8000). Minste inschryvers waren de heeren Laban en Marteyn voor f 8647. Het werk is niet gegund. H E R IJ K. Deze heryk is door Ged. Staten vab Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarby aangegeven dagen en aren: Neuzen, 16 en 17 Juni. 's-Cravenhage. Mr Troelstra is tegen 11 Juli gedagvaard voor de Haagsche rechtbank, wegens beleediging van den officier van jnstitie te Leeuwarden. Voor het gerechtshof alhier diende in appèl de zaak-Vemer. Beklaagde, die zeer bedrukt waB, herinnerde zich niets van het voorge vallene in den noodlottigen avond van den moordaanslag. De deskundigen bleven bij de gevoelens door hen bij de eerste behandeling ontwikkeld een deel hnnner hield bekl. voor niet, een ander deel voor wel toerekenbaar. Voor de Haagsohe rechtbank is heden be handeld de zaak tegen den ex-directeur der brood en meelfabriek te 's Gravenhage, Van Vollenhóven, beklaagd van vervalsching van de balans der fabriek in 1895. De tegenwoordige directeur, de heer Visser, beschuldigde hem van speculaties, en de balans te hebben geflatteerd, om dit te bedekken. Beklaagde ontkende de speculaties. De Tweede kamer bepaalde op mor gen de behandeling van de overeenkomst in zake den Bpoorweg Leiden—Woerden. Bg de voortzetting van de beraadslaging over het havenontwerp van Scheveningen was reeds een adres ingekomen, ter weerlegging van de rede van mr Troelstra. De heer Krap betoogde de dringende nood- zakeiykheid van den aanleg van een veilige ligplaats voor de Soheveningache vloot tot instandhouding der visschery. Hy vreesde geen aieuwe uitgaven en wees op de adhaesiebe- tnigingen uit andere visschersplaatsen. De heer Verhey acht het defensiebelang niet by de haven betrokken, maar vroeg een waar borg voor de spoedige onbruikbaarmaking. Hy maakte zyn stem afhankelijk van nadere inlich tingen, doch is in beginsel voor hulp aan Scheveningen. De heer Van Kempen ondersteunde den havenaanleg, waar erkende technici zich er voor verklaarden, terwyi de heer Staalman zyn mede-instemming met bet ontwerp betuigde, onder protest tegen de beschouwingen vanmr Troelstra, ook al steunt hij diens aandrang op maatregelen tegen misbruiken bg de loonrege ling der visschers. De heer Kolkman weersprak, dat de kamer met dit ontwerp millioenen voteert, en, rele verende de opmerking, dat de visschery zich naar de Maashavens verplaatsen zal, vroeg hy waarom de Amsterdamsche handel zich dan riet naar Brouwershaven verplaatst heeft. De Kamer zal, na V/t mlllioen voor het Noordzeekanaal gevoteerd te hebben, 7a millioen aan Scheveningen niet weigeren. By aanne ming van het ontwerp zal Scheveningen uit roepen „minister Lely Benedictns"(Zy gezegend.) De heer Fyttersen is tegen een bommenhaven als deze, vroeger zelf door den heer Krap afgekeurd. De heer Meesters acht de totstandkoming uit een financieel en economisch oogpunt wenBcheiyk. De minister van waterstaat verdedigde het ontwerp, hoofdzakelijk voorgesteld, om aan de visschery haar vroegeren bloei terug te geven. Daarvoor is een tyhaven voldoende. Parijs. Na een onderhond met Sarrien, tfeline en Ribot heeft Poincaré de offioieele opdracht tot vorming van een ministerie aan genomen. Men wil weten, dat hy zelf de portefeuille van oorlog zal nemen. Berlijn. De Ryksdag heeft met 240 tegen L60 stemmen het kanalen-ontwerp naar eene commissie verwezen. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Oi itmn Plaat». Voorwerpen. Informatica. 6 Juni Middalburg, Middelburg, Karotery, Tak. 22 Karoterij, W.VerBtegen 24 Hulst, Koolzaad, B.v. Meurs 26 Zierüue», Hofstede, Way. 28 Middelburg, Gereedschappen, Verhulst. Middelburg, Planten, Notarishuis. 8 Juli Goei, Hofstede, Liebert. 5 Itenesse, Duingrond en jachtveld (verp.) Qntv. reg. Zicrilczee. 13 Waarde, inspan. De Vos. 14 Domburg, Hofstede, Huvero. Vergaderingendoneer ten enz. Middelburg. D o n d e r d. 22 Juni. Alg. Verg. Polderbestuur van Waleheren 1 u. Donderd. 22Juni. Zomerconcert. Schutters hof 77s n. D o n d e r d. 29 Juni. Byeenkomst Brandwaar borg maatschappij. Socië teit St. Joris 1 u. VUssingen. Zaterd. 24 Juni. Alg. Verg. Stoomv. Mg Zeeland. Stadhuis 2 u. Algemeen Overzicht. Hoewel de kans op een oorlog ia Zuid- Afrika veel verminderd is, biyft deze zaak nog aan de orde van den dag. En daartoe werkt zeker mede de byna dageiyksche open baarmaking van diplomatieke bescheiden, welke zeker niet van belang ontbloot zyn. In de eerste plaats omdat blijkt, dat men zich geheel vergist heeft in sir Alfred Milner. Tot nntoe ging deze door voor een bedaard, welwillend man, geroepen en geneigd om den vrede in Znid-Afrika te verzekeren en een goede verstandhouding tusschen de staten van dat deel der wereld te bevorderen. Maar deze man heeft eensklaps zjjn masker afgeworpen en toont zich een Engelschinan in den slechtsten zin van het woord. Als iemand het loopend jaar heeft getracht de regeering te Londen op te zetten tegen de Transvaal, als iemand de kwade geest is ge weest van den verdorven Chamberlain, dan is het de hooggeroemde sir Alfred Milner. Al zgn depêches aan de regeering te Londen z^n bladzgden van een reusachtige acte van beschuldiging tegen de Boerenregeering, eindi gende met de conclusie, dat Engeland krachtig moet optreden. 't Is wel jammer, dat het niet een formeel proces is, dat kan aanvangen met een niet ontvankelykverklaring. Want ia iets hersen- loozers denkbaar, dan de grondslag der tele- graphische correspondentie tnsschen sir Alfred en Chamberlain Daarin toch wordt betoogd, dat de uitlandera niet de minste politieke rech ten hebben, dat de uitlanders voor de groote meerderheid Engelsche onderdanen zyn, en dat de Engelsche regeering daarom geroepen is voor hen in het krgt te treden. Dat Engelsche onderdanen geen politieken invloed in de Transvaal hebben, is de natuur lijkste zaak ter wereld. Hier te lande en ner gens in den vreemde hebben zy dat en het betoog, dat zy de meerderheid vormen, is eerder een argument tegen dan ten gunste van den eisch, hun alsnog de burgerschapsrechten te verleenen. Maar al ontbreekt aan het stelsel van Milner en Chamberlain dus elke zedelijke en staats- rechteiyke grondslag, toch kan dit geen reden zijn om het geheele blauwboek naar de snip per mand te ver wy zen. Een overzicht te geven van het geheele boek, Jat omstreeks 100 depêches bevat, is natuuriyk onmogeiyk. Van daar dat wy ons moeten bepalen tot eenige byzonderheden uit het uit treksel, dat door de Westminster Gazette wordt medegedeeld. In de eerste plaats een depêche van Milner dd. 11 April. Daarin wordt gevraagd, wat de uitlanders kunnen doen, om hun positie te verbeteren, waarby Milner opmerkt, dat zy aiet kannen vechten omdat zy geen wapenen nebben, en evenmin den constitntioneelen weg inslaan, wyi zy geen kiesrecht hebben. Jammer genoeg ziet sir Alfred hier over het hoofd het eenige middel om het beter te krygen naar hun land terug te koeren, als het hen in den vreemde niet aanstaat. De tweede depêche van Milner is van 5 Mei. Daarin toont hy aan, hoe gerechtvaardigd de petitie der 21.000 uitlanders is, welke petitie volgens hem een ernstig karakter heeft. Zy is afkomstig van Britsche onderdanen, gewend aan een vrij regeeringstelsel en aan gelijke rechten, die zich in hun waardigheid gekrenkt achten, doordien zy onderworpen zyn aan de heersohende kaste. Daarna komt Milner op de wanverhouding van Zuid-Afrika, doordien daar tweeërlei sociaal en economisch stelsel bestaat, en be toogt dat de eenige voorwaarde voor harmonie sn welvaart is, dat er geiykheid van recht kome. Dan kan Afrika tot bloei komen, ook al is dat onder verschillende bestoren geplaatst. Maar by den tegenwoordigen staat van zaken is het onmogeiyk dat vrede en eendracht bestaat. Vandaar, zoo vervolgt Milner, dat de inwen dige toestand van de Transvaal voor Engeland een levensbelang 'is. En daarop volgen deze merkwaardige woorden: Eet recht van Groot. Brittanië om tusschenbeide te komen ten einde aan de uitlanders een behoorlijke behandeling te verzekeren stamt uit het hoogste belang van Engeland om die rechten te verzekeren. „De meerderheid der uitlanders beBtaat nit Engelsche onderdanen, die das aanspraak nebben op beaoherming der regeering. Het enorme aantal der Britsche onderdanen, de eindelooze reeks en de aard hnnner grieven, die niet minder ernstig zyn, wyi zij niet indi vidueel zyn, maken het onmogeiyk de gewone diplomatieke middelen tot bescherming te gebruiken." Dan betoogt Milner dat het schouwspel van duizenden Britsche onderdanen die in den toestand van heloten worden gehouden, die vergeefs een beroep op de koningin doen, ge stadig den invloed van het aanzien van Groot- Brittannië en den eerbied voor het Britsche gezag in het gebied der koningin ondermijnt, Chamberlain was het natnuriyk eens met zyn naarstigen leerling en trouwen dienaar. En hij meent dat de bestaande ongeiykheid in strgd is met de door de conventie van 1884 voorgeschreven geiykheid. Dat de ongelykheid bestaat op staatkundig gebied, terwgl de geiykheid,Jals in de conventie van 1884 bedoeld, alleen burgerrechteriyk is, ziedaar een kleinigheid, welke de minister na- tuurlgk geheel over het hoofd riet. Deze wijst verder op de Britsche kolonies en op den Oranje Vrgstaat, waar men veel liberaler is met de toekenning van burger schapsrechten. Chamberlain verklaart verder niets te willen tegen de onafhankeiykheid van den Transvaal. Dan volgt een betooging van instemming met de conferentie tnsschen Milner en Krnger, en in de nadere gedachten wisseling de aanbe veling om vooral de zaak van het kiesrecht te regelen. Inderdaad Chamberlain heeft geiyk. Als de Transvaal het kiesrecht geeft aan tiendui zenden-Britache onderdanen, waarom dan iets te ofidernemen tegen de onafhankelijkheid van deze Engelsch geworden republiek. Maar ongelukkig loopt de stryd over de onafhankeiykheid van het Transvaalsche volk, en is elke eisch dat dit zal abdioeeren ten bate van de uitlanders reeds in zioh zelf een aanslag op die onafhankeiykheid. Dan is men in Frankryk ten minste eeriyker. Daar gaat de anti-Transvaalsche beweging nit van lieden, die rondweg erkennen te zyn een comité van houders van Transvaalsche myn- waarden. In Engeland bestaat eveneens zulk een com missie, maar deze spreekt -siet zelve, wel door den mond van ministers en joürnalisten. Uit Transvaal wordt bericht, dat Kruger een redevoering hield waarin by den Raad dankte voor de medewerking in zake de regeeringa- voorstellen. Verder zeide hy dat men troebele tijden beleefde en dat hy niet wist wat er zou ge beuren. Aan den anderen kant had hij geen tittel toegegeven, hy kon niet meer ge vod. God stond hen altyd byspreker verlangde niet naar oorlog, maar hy kon niet meer geven. Eenmaal was de onafhankeiykheid hun ontno men, maar God had die hersteld. Beknopte Mededeelingen. Poincaré was Woensdag nog niet verder dan tot het overleggen met de voornaamste republikeinen. Het overleg was nog niet zoo' ver gevorderd, dat portefeuilles werden aan geboden. De eenige waardeerende woorden oref Dupuy zyn die van den Bonapartist De Cas- sagnac, die verklaart den heer Dupny altoos dankbaar te zullen biyven, omdat deze repu* blikeinsche minister aan de republiek zoo on- noemeiyk veel kwaad heeft gedaan. Over het scheidende Fransche kabinet worden nog twee byzonderheden medegedeeld. In de eerste plaats, dat het demissionaire ka binet Dinsdag nog ministerraad hield, een af- wyking van de gewoonte, welke noodzakelijk werd door de arrestatie van generaal Gilletto. Een van de laatste besluiten van het afgetreden Fransche kabinet hield in, dat geen enkel officier, die in de Dreyfus zaak betrokken is, zou deelnemen aan de revue van 14 Juli. Als het bericht van de Gauloie waar is, dat in de Dreyfns-zaak geen nadere instructie zal plaats hebben, kan het proces reeds de volgende maand plaats hebben. Maat de duur daarvan zal lang zyn, door de vele getuigen. Quesnay de Beaurepaire belooft dezer dagen in de Echo de Paris nieuwe onthullingen met het onwraakbare bewys voor de schuld van Dreyfus! Het kan zyn, dat De Reinach Zola's voor beeld zat moeten volgen en naar het buiten land gaan. Mevrouw Henry verzet zich tegen het uitstel van het proces tegen Reinaoh, namens deze gevraagd, wegens dé ziekte van Labori. Indien het hof dat uitstel niet toestaat, zal De Reinach het proces moeten rekken door ver stek te laten gaan. De maire van Rennes heeft een manifest tot de bevolking gericht, dat zich onderscheidt door een waardigen toon. Hy brengt hulde aan het leger, dat geroepen is de onafhankeiykheid en het grondgebied van het vaderland te ver dedigen. Maar ook de justitie verdient ieders eerbied. Het is daarom noodig dat de zaak, welke zoo lang het land verdeelt, worde be recht met allen ernst, welke past aan een vry volk, afkeerig van vooroordeel. Ook een waardig artikel van kolonel Robert, vroeger chef van het militaire huis van Mae Mahozu Deze waardeert de anti-revisionistische strou- ming in het leger, als een bewyo dat daar be staat het ver trouwen in de chefs, eerste voor waarde voor discipline. Daarop volgt een overzicht van wat twyfel wekte (eén soort Etapes iPutt militair.) Verder volgt een beroep op den ridderlijken zin van het leger, dat het arrest van het hof moet toejuichen, wijl hét groote drama veler sobnldige zwakheid beeft onthuld, maar ook aan den dag deed komen de geestkracht eh zelfopoffering en het hoogè karakter van veleh. Ten slotte nit hy de. hoop, dat meh de onmetelgke vreugde zai hebben te ervaren, dat een Fransch officier niet zgn land heeft ver raden en dat de zonen van Frankryk alleen een reohteriyke dwaling zullen hebben te betreuren. De Beriynsche metselaarspatroons wezen den eisch van 65 pf. per uur af en bedreigen alle werklieden met een uitsluiting. De uitslag der jongste gemeenteraads verkiezingen in Italië is voor de regeering een nederlaag. Niet alleen dat in de reeds genoemde steden de uiterste linkerzijde zegepraalde, maar elders hebben de clericalen een groote macht ontwikkeld. BQ de Hongaar echo kamer wordt verwacht de indiening van een ontwerp betreffende het zelfstandige recht van Hongarye tot regeling van de gemeenschappeiyke aangelegenheden. Dit ontwerp zal de volgende week in behan deling komen. De volksparty beloofde het aan te nemen, terwy 1 de onafhankeiykbeids- party het niet zal tegenwerken. In Silizië is de redacteur van een socia listisch blad veroordeeld tot vgi maanden ge vangenisstraf wegens beleediging van de re geering. Deze Btraf wordt nog verzwaard, doordien de man om de veertien dagen op water en brood wordt gezet. Reeds maakten wy melding van de strub belingen en het obstrnctionisme in de Spaansche kamer, dat alle behandeling onmogeiyk maakt. Thans heeft Silvela aan Romeo Robledo mede gedeeld, dat het noodzakeiyk is het ontwerp betreffende de Carolinen zoo spoedig mogeiyk te behandelen, waarom de Cortes Vrydag nog geconstitueerd zyn. Romero beloofde toen voorwaardeiyk om mede te werken. De Senaat nam het ontwerp inmiddels aan. Te Konstantinopel zyn biljetten aange= plakt, waarin de Armeniërs worden aangespoord het bloed hnnner 300.000 landgenooten te wreken door op te staan. Men aoht het niet onwaarschyniyk, dat dit biljet bestemd is aan de regeering tot voorwendsel te dienen voofr een nieuw optreden tegen de Armeniërs. De beslissende overwinning op de Philip- pynen, welke noodig is om Mac Kinley's positie te versterken, blyft nog altyd nit, waar om de pers den toestand steeds OBguuetiger gaat beoordeelen.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 3