Verschillende Berichten. Het vee ia gezond en de weiden tijn goed voorzien. Het voorstel om recht te heffen op den in voer van beetwortelen ia afgewend, deels ook door het optreden der Maatschappij. Hangend ia verder nog de oprichting eener beetwortelsuikerfabriek op coöperatieven grond stag- Verblijdend mag verder nog genoemd worden de aanleg van verkeerswegen als de tram- in Schouwen en naar wij hopen ook die op Walcheren. Waar zoo aanstonds voor den landbouw be langrijke onderwerpen een punt van bespreking zullen uitmaken, meende de voorzitter nog even de aandacht te mogen vragen voor eene zaak, die zeker den landbouwers ter harte gaat, nl. het landbouwonderwijs. De inrichting is, volgenB spreker, geheel onvoldoende. De rijkslandbouwsohool te Wageningen leidt op j economen, zuivelconsulenten en landbouw - leeraars, dus zuiver wetenschappelijke mannen, en sommigen willen daarenboven nog eene hoogeschool. Er zijn 6 win ter landbouw scholen en drie scholen voor tuinbouwhet aantal leerlingen aan eerstgenoemde inrichtingen bedroeg (1897 1898) 99, terwijl de kosten van inwoning, voeding, onderwijs enz. ruim f 200 bedragen. Er zyn 91 wintercursuaaen in ons land, waarvan in Zeeland 8 met 100 leerlingen. Wageningen eisoht 218.000 ruim, de win terland- en tuinbouwscholen vorderen bijna f 35.000 on de 91 wintercursussen f 25.000. Om der kosten wille kan eene opleiding als te Wageningen nooit algemeen worden. En de winterscholen Ook deze kunnen niet op groot succes bogen. Eigenaardig is het, dat bi) Goes 4 cursussen bestaan kannen en bij Groningen, beide plaatsen waar een school is, 15. Uiteenzettende, dat het een dringende eisoh des tyd is om, meer dan tot dusver het ge val is, wetenschappelijk landbouwonderwijs onder ieders bereik te brengen, stelde de voor Bitter in het licht, dat er misschien voordeel verbonden kon wezen aan eene langzame in voering daarvan, omdat by den aard onzer be volking bedachtzaamheid is aan te bevelen. Oudere jongelieden zgn soms niet gemakkelijk meer op de schoolbanken te krijgen, hoewel, het mag ter eere van onze Zeenwache jongens gezegd worden, by hen vlijt, orde en leerzaam heid worden gevonden. De heer Henneqnin stipte verder nog aan, dat iedere landbouwende gemeente van eenigen omvang zich zal dienen te verzekeren van de gelegenheid om landbouwonderwijs te doen geven. HQ wees er daarbij op, dat het land- bonwonderwys niet enkel een onderwys van theorie en boekengeleerdheid mag zyn, maar dat de leerling, zelf vaak niet onbedreven in de praktijk van het vak, ook moet vinden de praktische kennis van het bedrijf by zyn leer meester. Dat degeiyk, gezond, voor de bevatting onzer boerenzonen begrypeiyk en geschikt iandbouw-onderwijs bij onze tegenwoordige landbouwtoeatanden onmisbaar is geworden zullen weinigen thans meer tegenspreken. Wat voor ieder bedryf, voor ieder ambacht geldt, kan zeker in de eerste plaats worden gezegd van het landbouwbedryf. Op dit gebied zyn in de laatste jaren allerlei verbeteringen ingevoerd; de vorderingen der wetenschap hebben ons, met name ten opzichte van de bemesting onzer landeryen, van de voeding van onzen veestapel, zooveel geleerd, dat bet oude bedryf als het ware is omgekeerd; wie kier stilstaat en niet zyn voordeel doet met hetgeen in dit nieuwe goed is bevonden, gaat op den dnnr ten onder, al is zyn bodem nog zoo ryk. Ea hoe wordt na die wetensobap onder de landbouwers gebracht? Lezingen, voordrach ten, de pers, daarmee en daardoor wordt ijverig gedaan wat kan gedaan worden, maar meest foor de onderen die reeds in het bedryf zyn Het fondament echter moet gelegd worden by de aankomende landbouwers, in den tijd dat het hoofd het gemakkelijkst opneemt, in den leertyd. Wat helpen ons alle goede zaken als ver beteringen onzer veerassen, onzer zuivelberei ding; wat de bevordering onzer kleine belangen als de ontwikkeling van den landbouwer, die de eisch van onzen tyd is geworden, ontbreekt, en hoeveel loonender zal niet al het pogen tot ontwikkeling en verbetering van het be drijf worden, als wij werken en stryden te midden van een landbouwersstand, die mede leeft met en begrypt wat de vorderingen der wetenschap ons aan de hand doen Ziedaar, zeide de voorzitter, het streven, opgelegd aan onze Zeeuwsche landbonwmaat schappij te midden van eene bevolking, waar van de algemeene, verstandeiyke ontwikkeling zeker niet beneden het gewone peil gaat, op een zeldzamen, rijken, by verstandig gebruik nimmer gevensmoeden bodem. Hier scheidt ons geen godsdienstige of staat kundige meening, maar kunnen wij aaneenge sloten werken. „Verleent ons zoo eindigde de heer Hen- nequin daartoe uwen steunbevordert de mogeiykheid van een krachtig optreden door mede te werken, dat zooveel mogeiyk alle landbouwers tot onze maatschappy toetreden. Dan gaat de ZeeuwBche landbouwmaat- schappij, waarvan het bescherm vrouwschap door het hoofdbestuur zeker van uwe instemming aan onze onlangs ingehuldigde koningin is aangeboden, naar wij hopen, onder Hare hooge bescherming eene goede toekomst tegemoet; dan toont zy nogmaals door daden dat zy nog altyd reden van bestaan heeft. Dat zy zoo I" Deze openingsrede, meermalen door bewjjzen van instemming onderbroken, werd vooral aan hot slot met applaus bezegeld. En ja, nu zouden wy nog verder kunnen uitspinnen wat op de algemeene vergadering werd gezegd, maar waar de telegraaf reeds het zakelijke overbracht, meenen wy ons daarvan ontslagen te mogen rekenen. Alleen willen wy constateeren, dat de alge meene vergadering van 1899 belangryker was dan menige van hare voorgangsters. Het was eigeniyk wel wat al te laat ge worden in de graanbeursgewone toehoorders, die aan den rytoer wilden deelnemen, moesten zich haasten om een plaats te vinden, en wat meer nog zy, die niet alleen hooren moesten, maar ook van het gehoorde rekenschap geven aan zoovelen die belangstellen in betgeen op de algemeene vergadering der Zeeuwsche land- bouwmaatschappy wordt verhandeld. Wy zochten en vonden een plaatsje in een der vele, voor den tocht gereedstaande voer tuigen en spoedig ratelde de lange sleep vehi kels op de straatkeien van het dorp, be- en nagekeken door de oudere en jongere dorps jeugd. Wij hebben reeds gemeld, welke weg zou genomen worden en het programma werd trouw gevolgd, met uitzondering van het laatste ge deelte 't werd te laat om Driewegen ook nog te bezoeken. Van den rytoer zelf is heel weinie te zeggen. De streek, die wy doorreden, was vry een- toonig. Te Watervliet, met zgn ongeloofeiyk aantal „estaminets", werd stilgehouden en een pot bier gebruikt. Daar had een klein onge lukje plaats: een der rijtuigen viel by het ryden over een boom om en kreeg zoodanige gebreken, dat de passagiers, die er gelukkig net uit waren toen het de duikeling maakte, een ander plaatsje zoeken moesten. Wg zagen weinig wei- en veel bouwland, dat laatste leek ons maar arm en de stand van de vruchten, die er werden geteeld, wsb, den grond in aanmerking genomen, zeer goed. Dit was vooral bet geval met bieten en erwten. Wij troffen bijna geen vee aan, dat anders de velden zoo mooi stoffeeren en ver levendigen kan. Het trok onze aandacht, dat de ganache rit, die een uur of vier duurde, ging over in zeer goeden staat verkeerende keiwegen. Voor dat wij Biervliet bereikten, werd by de haven een oogenblik gepoosd en daar werd den deelnemers aan den rytoer namens den heer J. L. de Bats met gulle hand een ver- frissching aangeboden. Een oogenblik werd ook stilgehouden in het gryze Biervlieten velen maakten gebrnik om de kerk te bezichtigen, waar in geschilderd glas de berinnering wordt bewaard aan Bier- vliet's meest gevierden poor ter ,WillemBeukelsz. Nog is het kleine plaatsje trots op een man, wiens schepen in lang vervlogen eeuwen daar den ryken voorraad van haring aanbrach ten, dien hg op schrander uitgedachte wyze beter voor bederf te bewaren wist en tot een belangryk handelsartikel te maken, een handelsartikel dat nog honderden jaren na zyn dood de goudmyn is geweest voor den Nederlandschen Staat. Te ruim halt Zes kwamen wij te IJzendyke terug, waar een zestig-tal vreemden zich aan den maaltyd vereen igden in het hotel la por te d'or van den heer J. C. Aerta. Waar was het, dat het gedurende een uur of vier schommelen en vertoeven in de buiten lucht den eetlust opwekt en honger de beste kok is, maar even waar ook, dat de heer Aerts alle eer had van zijn diner. Daarover was den prijs in aanmerking genomen maar éen roep. De man verdient een eervolle vermel ding en gaarne geven wij hem die. Des avonds gaf Geduld overwint weer een muziekuitvoering op de Markt, terwyi de IJzendykers en de vreemden daar rondslenterden. Na afloop daarvan was het vry saai, en dat verbeterde er niet op, toen de inwoners van IJzendyke te klokke half elf in de verschil lende café's werd aangezegd, dat het voor hun aluitingstyd was en zy zich te verwyderen hadden. III. Het was heden (Donderdag) uitgezocht ten- toonstellingsweer, niet te warm en ook niet te koud, en een vriendeiyk zonneschyntje. Met den middag werd het bezoek aan de tentoonstelling drnk; om twee aren waren er reeds meer dan 2000 betalende kijkers. Het terrein der expositie, eene belommerde weide dicht bij de gemeente, was als het ware voor zoo'n doel geknipt. De inzendingen overtroffen onze verwach tingen; er waren een 50 paarden ingezonden, een 30 stnks rundvee, enkele schapen, geiten en varkens, nog al wat Vlaamsche reuzen en gewone inlandsche konijnen, wat pluimge dierte, 7 soorten boter, een paar modellen van verpakking van dit artikel en een heele be zending landbouwwerktuigen, kunstmeststof fen enz. De paarden maakten een goed figuur. Het rundvee, klein in getal, mag, wanneer men rekening hoadt met de streek, zeer voldoende heeten. Onder de inzenders behooren A. de Troye te Middelburg met een wanmoleD, gebr. Polak te Vlissingen en de wed. J. C. Massee en Zn te Goes met tal van op den landbouw betrek king hebbende artikelen, De Jong en Go te Dordrecht met knipwerk, J. P. de VJieger te Zuidzande met een zigzag-egge en Franken en Goemans te Goes met een Alfa Colibri-Melb- ontroomer. De firma Jules Leirens et frère te Ledeberg, bg Gent, zond eene verzameling kunstmest stoffen, de Nederlandsche gist- en spiritusfa briek te Delft beenderenmeel, veekoek en gist, de firma G. Alberts Lz. en Co te Middel burg vaatwerk, J. B. Wyffels, te Biervliet, een nieuwe dorschmachine en De Jong en Co te Dordrecht een kunstmeststrooier. Ploegen waren er van J. Kabboord te Nisse, J. P. German te Arnemuiden, Iz. Cappon te Heinkenszand en Iz. van de Sande en Zn te Schoondyke. Een rattenval zond J.P. de Vlieger te Zuid» zande in en hoefijzers waren ingezonden door een viertal personen. De inzendingen van de firma Gebr. Polak te Vlissingen en van G. Alberts Lz. Co te Middelburg waren buiten mededinging. Ziedaar wat een oppervlakkig kykje op het terrein ons te zien gaf. Per telegraaf. Op de voordracht der keurmeesters werden de volgende BEKRONINGEN toegekend LANDBOUWPAARDEN. (Zwaar slag). Hengaten, minstens 3 jaar oud, le prya f 50, aitgeloofd door den algemeenen voorzitter der Mij. mr P. C. J. Hennequin en verhoogd met een premie van f25 door de afd. „Zeeland" van het Ned. Paardenstamboek, mits de hengst is of op den dag der tentoonstelling wordtin- geschreven in het N. P. 8., Rom. Pauwels, Bouohaute. 2e pr., f 25, A. van Acker, Westdorpe. Hengaten, geb. in 1897, le pr. f25, waaraan door bovengenoemde afd. f 25 wordt toegevoegd indien de hengst voorkomt in het venlenboek van het stamboek, en het vonlenbewys kan worden vertoond, E. Baijsse, Baeaevelde. 2e pr., f 15, uitgeloofd door den heer J. L. I. de Bats, bestuurslid der afd. en lid der Prov. Staten van Zeeland, A. Goormachtigh, Heyst. Hengsten, geb. in 1898, le pr. f 15, waaraan wordt toegevoegd door de ovengenoemde afd. een premie van f 50, indien de hengst voorkomt in het venlenboek van het stamboek en het veulenbewys kan worden vertoond, Th. G. van Haelst, Hoofdplaat. De premie wordt uitbetaald in Augustus 1900, nadat de alsdan 2-jarige hengst, op een der keuringsplaatsen in Zeeland aan de keu ringscommissie van bet Stamboek vertoond, steeds in deze provincie aanwezig geweest en nog het eigendom van een bewoner der pro vincie Zeeland is, tevens lid van het Stamboek zijnde. (Lichter slag.) Hengsten, minstens 3 jaar oud, prys f25, waaraan wordt toegevoegd door bovengenoemde afd. f25, mits de hengst is of op den dag der tentoonstelling ingeschreven wordt in bet Stamboek. Niet toegekend. (Zwaar slag). Merriën, minstens 3 jaar oud, le pr., t 15, aitgeloofd door den heer W. A. Graaf van Lynden, lid van Ged. Staten van Zeeland, waaraan wordt toegevoegd f 25 door boven genoemde afd., mits de merrie is of op den dag der tentoonstelling ingeschreven wordt in het stamboek, H. F. Aernoudtse, SInis. 2e pr., f 15, waaronder C 10, uitgeloofd door den heer J. Th. Hendrikse, lid van den ge meenteraad van IJzendyke, dezelfde. Merriën, geb. in 1897, le pr, f 15, waaron der f 10, uitgeloofd door den heer Iz. van Honte, eerelid van de afd. Oostbnrg, waaraan wordt toegevoegd f 25 door de meergenoemde afdeeling, mits de.'merrie voorkomt in het venlenboek van het stamboek en het veulen bewys kan worden vertoond, Atg. BlondeeJ, St Kruis. 2e pr., f 10, uitgeloofd door jbr mr E. A. 0. de Casembroot, lid van Ged. staten van Zeeland, A. B. Tbomaea de Meijer, Biervliet. Merriën, geb. jn, 1898, le pr., f 10, verhoogd met f 10 door den heer M. Lucieer, secr. der afd. Oostbnrg, J. J. Maenhout, Groede. 2e pr., f 10, uitgeloofd door den heer J. J. van Weel, algemeen penningmeester der Mij, van Male Dz., Waterlandkerkje. Merriën met veulen, le pr., t 25, uitgeloofd ■loor den heer C. A. H. Wagtbo, lid van het hoofdbestuur der My, onder voorwaarde dat de merrie is, of op den dag der tentoonstelling wordt ingeschreven in het N. P. S. en ver hoogd met f 10 door den heer J. de Brnyne- De Die, voorzitter der afd. Oostburg; W. P. Verplanke, Biervliet» 2e pr., f 15, waarónder f 10, uitgeloofd door den beer P. J. Siegers, lid van Ged. staten van Zeeland, Leo De Smet, Biervliet. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, getuigd, le pr., f 20, verhoogd met f 10 door den heer C. J. SickoBz, eere-lid der Mij. Dezelfde. 2e pr., f 10, uitgeloofd door den heer J. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, P. F. Thomaes, Hoofdplaat. Ruinpaarden, 3 jaar of onder, le prys, f 15, en 2e pr-, f 10, niet ingezonden. RUNDVEE. Springs tier en, minstens 2 jaar oud, lo pr., f 30, H. Cammaert te Schoondyke. 2e pr., f 20, D. Byckaert te Hoofdplaat. Stieren, geb. in 1898, le pr., f 30, C. L. Braet te Groede. 2e pr., f 20, waaronder f 7.50, uitgeloofd door den heer C. le Nobel, penningm. der afd. Oostbnrg, P. J. Maenhout te Groede. Melkkoeien, minstens 3 stuks van eenen eigenaar, le pr., f 30, P. F. Thomaes te Hoofdplaat. 2e pr., f 20, Ed. Bonte te St. Kruis. Melkkoeien, minstens 2 stnks van eenen eigenaar, le pr., f 25. Niet toegekend. 2e pr., f 15, aitgeloofd door den heer mr F. J. N. van Dam, lid der Prov. Staten van Zeeland. Niet toegekend. Melkkoeien, le pr., f 15, P. F. Thomaes te Hoofdplaat. 2e pr., f 10, uitgeloofd door den heer H. G. Hammaoher, lid der Prov. Staten van Zeeland, C. L. Braet te Groede. Vaarzen, minstens 2 stuks met minstens 4 tanden, le pr., f 25, waaronder f 10, uitge loofd door den heer J. Erasmus Az., lid der Prov. Staten van Zeeland, 2e pr., f 15, 3e pr., f 10, aitgeloofd door den heer B. G. van der Have, eere lid der Mg. Alle drie niet toegekend. Vaarzen, minstens 2 stuks, met 2 tanden, 1 pr., f 25, 2e pr., f 16, en 3e pr., f 10, uit geloofd door den heer P. Zyistra, notaris te IJzendyke. Alle drie niet toegekend. Vaarzen, 1 pr., f 15, C. L. Braet te Groede. 2e pr., f 10, P. F. Thomaes te Hoofdplaat. SCHAPEN. geschorendoch voorzien van een flinke vlok wol aan een der voorhouten). Springrammen, le pr., f 10, F. van Prooyen, Waterlandkerkje. 2e pr. f 5, dezelfde. Ooien, minstens 3 stuks van eenen eigenaar, le pr., f 10 en 2e pr., f 5; beiden niet toege kend. GEITEN, le pr., f 5, Bern. Kegels, IJzendyke. 2e pr., f 2.50, Ch. van de Winkel, idem. VARKENS. Beeren, le pr., f 10, D. Ryckaert, Hoofdplaat. 2e pr., f 5, P. P. de Jaeger, IJzendyke. Zeugen, le pr., f 5, C. Manneke, Groede. 2e pr., f 2.50, D. Rjjckaert, Hoofdplaat. Biggen, minstens 6 stnks, van eenen eige naar, le pr., f 5, H. J. Sanders, IJzendyke. 2e pr., f 2.50, niet toegekend. KONIJNEN. Voor het beste Vlaamsche reuzenkonijn, ram, f 5, B. Kegels, IJzendyke. voor idem, moer, f 5, C. A. Carpreau, idem. Beide pryzen waren uitgeloofd door den heer dr J. Schouten, arts te IJzendijke. Voor kongnen was nog uitgeloofd een prys van t 7.50 voor het beste nest; welke prys werd verdeeld onder A. H. Hameiynok te IJzendyke voor de beste konynen en J.Boeye te IJzendijke voor het beste nest. PLUIMGEDIERTE. Schoonste verzameling pluimgedierte, f 10, waaronder i 5 uitgeloofd door den heer W.C. de Smidt, lid der Prov. staten van Zeeland, J. C. Stern, Sluis. Kalkoenen, minstens 1 haan en 2 hennen, le pr.f t 3, A. Verhage, Groede. 2e pr., f 1.50, niet toegekend. Ganzen, minstens 1 gent en 2 ganzen, le pr., f 3, en 2e pr., f 1.50, niet ingezonden. Eenden, minstens 1 waard en 2 eenden, le pr., f 3, A. Verhage, Groede. 2e pr., f 1.50, niet toegekend. Kippen, minstens 1 haan en 3 kippen, le pr., f 3, J. C. Stern, Sluis. 2e pr., f 1.50, dezelfde. BOTER. (Minstens 1 kilogram in te zenden.) Van een roomboterfabriek in Westeiyk Zeeuwsch-Vlaanderen: le pr., f 5, uitgeloofd door deu beer mr P. C. J. Hennequin, voorz. der Mij., boter fabriek Koningin Wilhelmina te Aardenburg. 2e pr., f 2.50, uitgeloofd door den heer G. Cortvriendt—Thomaes, lid der regelingscom- missie voor de tentoonstelling te IJzendijke, stoomzuivelfabriek Schoondyke. van landbouwers: le pr., f 5, uitgeloofd door den heer L. van Waesberghe—Janssens, lid van Ged. Staten van Zeeland, J. van Male Dzn., Waterlandkerkje. 2e pr., t 2.50, L. J. Roggeband, Groede. -Voor de doelmatigste en netste verpakking van roomboter uit een der fabrieken in Wes- teiyk Zeeuwsch Vlaanderen, f 5, uitgeloofd door den heer mr P. C. J. Hennequin, voorz. der Mij niet toegekend. LANDBOUWWERKTUIGEN. De beste verzameling van de meest doel matige werktuigen voor het landbouwbedrijf in de afd. Ooatburg, le pr. f 25 en 2e pr., f 15; beiden niet toegekend. De doelmatigste kunstmeststrooier, prys f 30, aitgeloofd door het bestuur der afd. Oostbnrg, Oe Jong Co., Dordrecht. Voor den doelmatigsten ijzeren ploeg, ver vaardigd in de provincie Zeeland, f 10, uitge loofd door den heer G. A. Vorsterman van Oyen, algemeen secretaris der Mij, J. Cappon, Heinkenszand. Voor den doelmatigBten machinaien bieten rooier te beproeven uiterUjk 1 November 1899 f 30 niet toegekend. Voor den doelmatigsten rattenval f 5. J.P. de Vlieger, Zuidzande. PAARDENTUIG EN HOEFBESLAG. Voor het volledigste paardentuig en in ver houding tot den^prijs het deugdelijkst, f 10 niet ingezonden. Voor de beste verzameling van 8 stuks hoefgzers, vervaardigd door gediplomeerde hoefsmeden in de afd. Oostbnrg, 1ste pr., f 10, Hyp. Dhondt, Sluis. 2de pr., f 7.50, C. Rooku, Nieuwvliet. BUITEN HET PROGRAMMA werden nog de volgende prijzen toegekend Bestuursprys f 15, voor een springatier aan H. J. Sanders, IJzendijke, f5 voor een gewone verbeterde Sackspioeg J. P. German, Arne muiden. Geduld overwint, het IJzendyksche muziek* gezelschap, dat tydenB de feestelgkheden zoo veel bydroeg om wat stemming onder de lui te brengen, gat op het terrein weer een muziek uitvoering. In den voormiddag te klokke tien vergaderde in de Graanbeurs de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardcns tamboek-, op het daar verhandelde komen wy in een volgend nom- mer terug. Ondertusschen hoorden wy de toonen van vrooiyke muziek, want geleidelijk arriveerden de vorschillende gezelschappen, die deel zullen nemen aan het heden middag aanvangende muziekfeest. Behalve het IJzendyksch faufarengezelschap Geduld Overwint, hadden zich daarvoor aange geven: Geduld Overwint van Cadzand, Aorden- burgsche fanfaren van Aardenbnrg, Veronica van Zuidzande, Maatschappy E. N. Z. K. van St. Kruis, Eendracht maakt Macht van Groede, Oefening kweekt Kunst van Schoondyke en Earmonie van Biervliet. De bestaren der verschillende gezelschappen werden te elf Hren op het raadhuis ontvangen en maakten daarna met hunne banieren, onder het spelen van vraolljke mar schei», een omme gang door het stedeke. Geduld Overwint van IJzendyke opende het - festival tejl2 urea met een fantaisie sur l'opera Don Pasguale van Donizetti, waarop de ver schillende gezelschappen beurtelings twee nommers uitvoerden. Te zes uren slait het IJzendyksche muziek gezelschap het festival met New Life, een wals van Komzak. RECHTSZAKEN. Het O. M. by de Haagsche rechtbank heeft tegen C. Uittenbogaard zes jaren gevangenis straf geëischt.... wegens diefstal van een koe uit de weide, in den nacht van 28 op 29 Mei 1898. Deze Uittenbogaard iB dezelfde persoon die nog in hechtenis is, verdacht van den moord te Berkel. De rechtbank te Alkmaar, uitspraak doende, ia de opstootjes te Oudkarspel, heeft een be klaagde, daar het hem ten laste gelegd feit het uittrappen van een paneel uit de deur van de woning van het hoofd der school niet bewezen was, van alle rechtsvervolging ont slagen, en drie anderen veroordeeld wegens geweldpleging tot drie maandengevangenisstraf. Het O. M. had tegen den eersten beklaagde 1 jaar en 3 maanden, tegen eik der overige drie beklaagden 1 jaar gevangenisstraf geëischt. LETTEREN EN KUNST. Belang en Hecht, redactrice mej. Henr. van der Mey, bevat in zyn nommer van 15 JuniHet Vraagstuk der Volkshuisvesting door J. W. Opleiding voor Socialen Arbeid. Oost en West door N. van Zuylen Tromp. Het onderwijs-Congres door Ida Heyermans. Onderwijs Kroniek door H. Verscheidenhe den enz. De heer Vandenpeereboom is niet alleen minister van alles en nog wat, maar ook een groot kunstkenner. Ten minste wy lezen in een Belgisch blad dat by op het kasteel d'Ouitremont een tripiet ontdekte, welk daarop voor 75000 fr. voor den Staat werd aangekocht. En, zoo lezen wy, daar M. Vandenpeereboom een kenner is, mag men zeker zyn dat het gouvernement niet bedrogen is. Eigenaardig is dat deze schildery van een onbekenden meester is, zoodat niet de naam van den schilder, maar de kwaliteiten van het stnk de waarde hebben bepaald. AAN HET GEVAAR ONTSNAPT. Door tegenwoordigheid van geest van den conducteur is Maandag de locaaltrein naar Amersfoort met zijn passagiers op het empla cement van 't station te Utrecht aan een groot gevaar ontkomen. Da trein stond rustig aan 't derde perron, de conducteur contro leerde de plaatsbewyzen der passagiers, de machinist, met alles gereed, wachtte op het teeken van afryden, toen de conducteur, uit een wagen springende, met ontzetting gewaar werd, dat op dezelfde rails een trein in volle vaart kwam aanstóomen en onveraydeiyk op den locaaltrein zon moeten loopen. Als in wanhoop gaf by met woord en teeken den machinist last om onmiddeiiyt af te ryden, waaraan deze gelukkig zonder onnoodig vra gen of aarzelen onmiddeiiyfe voldeed, terwyi enkele passagiers, door het wanhopig roepen en wenken bang geworden, nog uit deu trein sprongen, die echter door zyne overhaaste vlucht den hem van achteren bedreigenden vyand ontsnapte, zoodat by aankomst van dezen de standplaats van den locaaltrein ledig was. Toen alles weer veilig was op de ïyn, kwam de locaaltrein op zyn plaats terug, nam de nog reislnstige passagiers op en vertrok op bepaal den tyd in orde naar Amersfoort. En dit alles had plaats, terwijl op andere gedeelten van 't emplacement en de perrons zoo goed als niets van dit ongeval bemerkt was, dat, indien de conducteur nog niet by tyds de nadering daarvan gezien had, of wel de machinist door eenige bezigheid aan zijne machine het waar schuwen niet opgemerkt had, ontzettende ge volgen had kunnen hebben. Den condncteur werd door de passagiers her- haaldeiyk hartgrondige dank voor zijn beslist optreden gebracht. Aldns schrijft het ütr. Dbld. Wanneer al het gemelde juist is, staan wy hier weer voor een ernstige zaak. Onverklaarbaar is het tocb, dat op een station, waar dageiyks dezelfde treinen aankomen en afryden, een dergelgke vergissing kan plaats hebben; en noch machinist, noch ander per. aoneel van den aanstoomenden trein daarvan iets bemerkt. Aan wien de schuld? Men zal zeker wel onderzoeken om er verder over te zwygen? In verband met den uitslag der stemming in de Tweede Kamer, bestaat volgens de Bakkerscourant, by enkele meelfabrikanten het plan, hun fabrieken nu in te richten tot het malen van maïsmeel voor tourage. In eene op Maandag te Tilburg gehouden vergadering van klompenmakersbazen werd eene Algemeene Nederlandsche Klompenmakers- bond opgericht. Gekozen werden: tot voor zitter de beer A. van de Sande te Tilburg, tot secretaris de heer E. Callenfels te Halst, tot penningmeester P. Geven te Best, tot commis sarissen F. van Rooy te Udenbout en L. Janssen te St Jansteen. Ongeveer 300 vak mannen waren op de vergadering vertegen woordigd. De tyding, dat in de vacature van direc teur der Staatscourant niet zal worden voor zien, sebynt juist te wezen, zegt Het Vod. Men weet te vertellen, dat bet de bedoeling

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2