MIDDELBIRGSCHE N°. 140. 143s Jaargang 1899, Vrijdag 16 Juni. Middelburg 15 Juni. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Teestdagen. P'ö», por kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franoo p.p.,t.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 15 Juni 8 u. vm. 60 gr. 12 u. 69 gr. av. 4 n. 66 gr. F. Verw. mat. N. O. wind, ged. bew. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te AmsterdamA. de La Mab Azn. te Rotter dam: Nijgh van Dit&iab. EEN WOORDJE OVER STANO. Aan een artikel van de Kleine Courantge wijd aan de belangen van het personeel dei G^stolsche boetwortelsnikeriabriek en der fabriek- St. Antoine, is het volgende ontleend Een eerste stand zal er zijn, zoolang er man nen in de maatschappij gevonden worden, die zich wijden aan het hoogere of die zich toe leggen op kunst en wetenschap, en die daar door ten zeerste medewerken aan den zedelij ken en stoffelijken vooruitgang der gansche menschhetd. Een tweede stand zal er steeds gevonden worden, die bestaat uit mannen, die het recht verdedigen en onbeschroomd toepassen in den werkkring en in de ondernemingen, waarover zij gesteld zijn, of die volgens de beginselen van dit recht hnnne goederen besturen en ze doen strekken tot nut en welzijn van het algemeen. Een derde stand zal steeds gevormd worden door hen, die, vlijtig werkende, zich een inkomen weten te verzekeren, waarvan zij een behoor lijk bestaan kunnen leiden. En tot dien stand moeten worden opgeheven allen, die hun dage lijksch werk met ijver en bekwaamheid ver richten. Hieraan te arbeiden en onverdroten te arbei den-is op de eerste plaats de taak van den werkman zeiven. De werkman zelf moet besef fen dat'hij'een stand vertegenwoordigt, dat hij dé verplichtingen, daaraan verbonden, volbren gen on diens recht handhaven moet, dat hij vooral ook de eer van zijn stand moet opbonden. Ook de uiterlijke eer, het fatsoenWat een ander- niet past, past ook den werkman niet. De eer van zijn stand moet hem even nauw ter .barte. gaan, als wien ter wereld ook. V Wordt zoo licht gezegd„Ik ben maar een werkman"of„Er wordt zoo nauw niet naar gekeken; wanneer bij ons alles niet. in de punt jes is," Dit denkbeeld is verkeerd en brengt aan den werkenden stand onberekenbaar nadeek Wg; moeten niét galooven, dat sommige toe standen, sommige misstappen, die elders als gróote schande gelden, voor den werkman zoo erg niet zijn. Wij moeten op onze eer even nag ver ig zijn, als wie ook. Dat verheft onzen stand, dat brengt ons voordeel. Hoe gaat het bijvoorbeeld vaak in streken, waar de werkman al te veel aan sterken drank besteedt Is daar het gezegde ze verdrinken bet toch maar, niet vaak de machtspreuk, waarmede de rechtvaardigste en noodzakelijkste lotsverbetering wordt tegengehouden. Zoo lijden de goeden met de kwaden, en blijkt bet zonneklaar, dat wij niet alleen om onszelven, maar ook ter wille van onze medearbeiders de eer van onzen stand moeten hoog honden BESOEMO UEJ« MZ. Bg kon. besluit zijn, tegen 1 Juli, de kapiteins bij bet korps mariniers J. J. Reeringh en H. J. Romenij, op pensioen gesteld, reap, f1380 en f1600'sjaars; zijn bevorderd tot kapitein bij het korps mariniers, de eerate-lnitenants van dat korps J. P. A. Termaat en L. de Jonge Oudraat; is tegen 16 Juli benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Haarlemmer meer H. J. K. Buwaida, thans in gelijke be trekking te Dragten. De Staatscourant van heden (Donderdag) bevat de nn door Gedeputeerde Staten der verschillende provinciëa vastgestelde lgsten van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen, bedoeld in art. 111 der kieswet. Uit V1 i a s i n g e n. Het Woensdagmorgen van Queenboro- pier vertrokken Btoouoschip Willem, Prins van Oianje moest bij de Girdler boei ten anker komen, wegens een gebrek aan de machine. Het werd naar Qneenboro gesleept en wordt op dezelfde wijze naar Vlissingen gebracht. De Prins Hendrik vertrekt Vrijdag morgen naar Rotterdam om te dokken. Di ie F< aosche torpedobooten kwamen Woens dag in de buitenhaven aldaar en vertrok ken heden middag. Naar men ons uit Goes meldt, is er in de candidatnren van de vereeniging Vooruitgang in zoover eene wijziging gekomen dat de bur gemeester na gesteld wordt in de vacature Dicke (aftr. 1903), terwijl voor de periodieke aftreding als 4e candidaat is gesteld de heer J. Z. Risch, veearts. Naar men ons uit Koewacht meldt, blijft M. nog maar Bteeds, en dat veelal op een brntale manier, ontkennen schuldig te zijn aan den bekenden moord. Getuigen, bij wien M. gebracht wordt, worden vaak door hem gescholden en onheusch bejegend; zelf heeft hij wel eens den twijfelachtigen moed hen te bedreige.i tegen den tijd, dat hij vrij komt; want bij schijnt vast oveituigd te zijn, dat hij over een niet te lang tijdsverloop op vrije voeten zal gesteld worden. Het aantal getuigen van de meeste omlig gende steden en dorpen, dat door de Neder- landsche en Belgische justitie reeds gehoord is, bedraagt c.a. een honderdtal en nog schijnt het voorloopig onderzoek nog lang niet ge ëindigd. M. bewaart maar steeds een plechtig zwjigeD, wanneer hem iets gevraagd wordt in verband met rijn Bcheermes en betpak kleeren, dat hij op 13 April droeg. Het schijnt dat M., als men enkelen gelooven mag, wat te ver trouwelijk is geweest tegenover een persoon, die met hem in de Rue de Montigmj te Ant werpen samenwerkte. M. zou tegen hem gezegd hebben, „dat hij zich van de vrouw, met wie hij geleefd had, had afgemaakt, maar Diematd zou er ooit een woord over reppen". Die werkman is reeds eenige malen te Gent en te Antwerpen in streng verhoor genomen. In een gezin te Temeuzen waren door het burgerlijk armbestuur twee kinderen be steed, wier moeder de gemeente had verlaten. De man van het gezin, waar zij besteed 2 mishandelde een daarvan, een bijna driejarig knaapje, op ergerlijke wijze. Natuurlijk een oploop van verontwaardigde vrouwen. Bij een onderzoek, vanwege de politie inge steld, vertoonde het lichaam van het kind ette lijke bnilen en blanwe plekken en nit het geneeskundig onderzoek bleek, dat er ook vroe ger mishandeling had plaats gehad. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt. Onnoodig te zeggen dat de kinderen niet verder aan de hoede van dat gezin worden toevertrouwd. {Tem. Crt.) Daar in Westdorpe een hond is af gemaakt, onder vermoeden van dolheid, is aldaar en te Sas van Gent het muilkorven der honden bevolen. A T J E H. Een Woensdag ontvangen officieel te legram luidt: „Bij tochten onder den comman dant van Segli in de Pedirstreek tegen benden van Toeankoe Mohamad is een faselier gesneu veld en bekwam een officier een schampschot. „Generaal Van Hentz is door Samalanga naar de Paseistreek getrokken, alwaar een uitgebreide beweging van aanhangers van Tengkoe Tapa is ontstaan". Uit bericht is opgenomen in het grootste deel der oplaag van ons vorig nommer. Volgens aededeeling in het N. v. d. D. is de gewonde officier de 2e-luitenant der infan terie H. M. Luchsinger, wiens familie te Am sterdam woont. (Donderdag) ochtend te negen nnr ving te IJzendijke een kerkelijke pleohtigheid aaD, zeldzaam omdat daarbij een hoogwaardigheidsbekleder functioneerde. Voorafgegaan door keurig in het wit ge- kleede, bloemtuilen en strooisel dragen de jonge meisjes, begaf zich monseign.^Luipen, bisschop van Orope en vice-apost. van Batavia, die tij delijk in de streek zijner geboorte vertoeft de heer Lnipea zag, zooals vroeger meermalen is gemeld, te Hoofdplaat het levenslicht van de pastorie naar de met groen en bloe men getooide katholieke kerk, waar Z. H. aan de kinderen der parochie het H. vormsel toediende. DIT STAD ÉN PROVINCIE. Eenige kiezers in het Se district al- bier zullen ook, buiten de Vereeniging Ge meentebelang om, den heer mr 8. Gratama can didaat stellen by de a. verkiezingen. UIT HET VOLK—VOOR HET VOLK. Woensdagavond had in de kleine zaal van het Schuttershof alhier eene algemeene ver gadering plaats van bovengenoemde vereeni ging. Deze vergadering, die bygewoond werd door alle leden van het bestuur, behalve den beer Neelmeyer, die door uitstedigheid verhin derd was te verschynen, en verder door slechts een vijftal leden, werd geleid door den voor zitter der vereeniging, den heer L. K. van der Harst J.Jz. Deze opende de vergadering met eene toespraak, waarin by mededeelde met groote ingenomenheid te hebben vernomen, door bet bestuur der Vereeniging te zyn benoemd tot voorzitter. Spreker zeide zich niet te ont veinzen het gewicht van de taak, die thans op hem rustte, vooral hier, waar hy de plaats moest vervullen van een man, die, sedert de Vereeniging werd opgericht en hy daarvan voorzitter werd, steeds met zulk een ijver had gewerkt voor den bloei en het welzijn der Vereenigingdie door zijne bemoeiingen als het ware een ommekeer had teweeg gebracht in het eens zoo doodsche Middelburg. Den heer De Stoppelaar, die steeds met znlk vuur en toewijding had gewerkt voor de Vereenigingdie zicb st«pda had betoond een man van staal te zijn, waar het gold hare belangen voor te staan, hier verder te her denken en hem hulde te brengen, achtte spreker onnoodig en strydig ook met den eenvond, door den heer De Stoppelaar steeds, tot by zijn dood, betracht. De welwillendheid en den steun van medebestuurders en leden inroepende, aanvaardde de heer Van der Harst het presidium. De voorzitter wenschte ook bij deze gelegen heid een woord van hartelijken dank te brengen aan den heer Doorenbos, die zoovele jaren als secretaris de belangen der Vereeniging had voorgestaan, en begroette tevens gaarne als diens opvolger den heer Heijse, die in den korten tgd, waarin hg was werkzaam geweest, zich reeds had getoond iemand van grooten gver en bezield met waarachtige welgezindheid voor het volk. Na deze rede, waarmede de vergadering hare instemming betuigde, werd het woord gegeven aan den secretaris, tot bet uitbrengen van bet Jaarverslag. Daaraan ontleenen wij bet volgende In tegenstelling met andere jaren waren het in dit vereenigingnjaar niet de Floraliafeesten, •lie het voornaamste punt der werkzaamheden van de Vereeniging uitm tak ten. Thans waren het geweest de feesten ter gelegenheid der iohnldiging van H. M Koningin Wilhelmina, te dezer stede gegeven, van welke feeBten in het verslag nogmaals het verloop werd nage gaan en die als uitstekend geslaagd mochten worden beschouwd. Ia den loop van het jaar 1898 leed het be- stuur der Vereeniging een bedroevend verlies, doordat de heer Doorenbos, de volgverige secretaris, besloot zgn ontslag te nemen als secretaris-bestuurslid. Als blijk van erkente lijkheid voor de vele don? hnrn der Vereern- ging bewezen diensten, werd den heer Doo renbos een souvenir aangeboden namens de leden der Vereeniging. In zgne plaats werd benoemd de heer mr. J. J. Heijse. Nog zwaarder was het verlies, door de Veree niging geleden by den dood van haren gelief den voorzitter, den heer De Stoppelaar, die steeds bij allen in aandenken zal blijven en niet het minat by de leden van deze Vereeni ging, waarvoor bij onnoemeiyk veel heeft ge daan en die hy tot zyn laatsten dag heeft liefgehad. In zyne plaats werd den 5en Juni 1899 be ooemd de beer L. K. van der Harst J.J.z., terwijl in diens plaats tot onder-voorzitter werd verkozen de beer W. H. Hasaelbach. In Januari had, vanwege de vereeniging eene squarellen-tentoonstelling plaats, die, behalve leden, 109 betalende bezoekers a f 0.25 en 39 a f 0.05 lokte. Een vijftal aquarellen werden door den heer De Stoppelaar aan het Kunst-Museum ten geschenke gegeven. Uit het verslag van de Volkszangschool bleek, dat by den aanvang van den nieuwen cursns 187 leerlingen waren ingeschreven, nl. 48 jongens en 139 meisjes, waarvan in den loop van 'tjaar 9 jongens en 15 meisjes om verschillende redenen de school verlieten, zoo dat thans nog 39 jongens en 124 meisjes, te samen 163 leerlingen, verdeeld over 4 klas: het onderwys volgen. De ontvangsten van dit onderdeel der ver eeniging bedroegen f 342.50 en de uitgaven f 307.42s, zoodat een batig saldo werd ge constateerd van f 35.07*. Als commissarissen van de Kinderspeeltuin werden benoemd da heeren J. J. A. SpreDger, L. Hogerland, J. Hosang, alsmede mej. 8. C. van Embden. Omtrent dien tuin deelden wy nog kort ge leden eenige byzonderbeden moe. Aan de rekening en verantwoording van den penningmeester ontleenen wy thans nog bet volgende: aan algemeene zaken bedroegen de ontvangsten f- 745.68 en de uitgaven f 589.55s, terwijl de genoemde aquarellententoonstelling f 29.20 opbracht en de kosten daarvan f 52.17s De rekening der vereeniging sloot eindelijk met een totaal aan ontvangsten van f 1596.47 en aan uitgaven van f 1388.17, gevende een batig saldo van f 208.30. Dat dit batige saldo minder bedraagt dan het vorige jaar, moet worden toegeschreven aan de groote som, uitgetrokken voor de in- hnldigingsfeesten hier ter stede. Het verslag sloot met den wensch tot aan houdenden vooruitgang en meerderen bloei der vereeniging. De voorzitter dankte den secretaris en den penningmeester voor hunne verslagen, alsmede de nit de leden benoemde commissie voor bet nazien der rekening. Het verslag zal op de gewone wijze worden gedrnkt en verspreid. Thans was aan de orde de benoeming van drie bestnurBleden, nl. éen in de vacatnre-De Stoppelaar en twee wegens de periodieke af treding van de niet herkiesbare leden, de hee ren D. L. Broeder en W. Frederiks. In de vacatnre-De Stoppelaar werd met twaalf van de vgftien uitgebrachte stemmen gekozen de beer H. J. G. Hartman, terwijl drie stemmen waren uitgebracht op den twee den candidaat, door bet bestunr aanbevolen, den heer D. van Oostveen. In plaats van den heer W. Frederiks werd gekozen de heer E. A. F. C- Mes met 11 Btem- 3 stemmen waren uitgebracht op den heer Ed. Alberts, terwyi éen briefje blanco was. De heer Broeder werd vervangen door deD heer W. Hioolen, die negen stemmen verkreeg, terwyi 5 stemmen waren uitgebracht op den heer J. Hosang en 1 briefje blanco was. Van de in het bestuur gekozen heeren moet de eerste in 1902, en moeten de beide laatsten in 1905 aftreden. De heer Van Boven wenschte voor te stellen, b'j eveLtueele weigering van de verkozeD leden om in het bestuur plaats te nemen, zonder nieuwe stemming den anderen candi- daten de benoeming op te dragen. Na eenige disenssiën werd het voorstel aan genomen met 10 tegen 5 stemmen. De heer De Jager gaf vervolgens in over weging voortaan het nazien der rekening en verantwoording vooraf te doen plaats hebben door eene commissie, die dan in eene alge meene vergadering rapport van haar onderzoek zon kunnen indienen. Hierdoor meende de heer De Jager zou deze tydroovende en weinig interessante werkzaamheid buiten de al gemeene vergadering kunnen worden gehouden. De voorzitter antwoordde, het bestuur over deze kwestie te zullen raadplegen en teznllen trachten tegen eene volgende vergadering aan den wensch van den heer de Jager tegemoet komen. Daarna deed de voorzitter eenige mededee Hogen plannen, die het bestaar in dit en volgende jaren wenschte en hoopte ten uitvoer te breDgen. In dit jaar zon in de eerste plaats een 1 pen- bare les worden gegeven van de Volkszang sobool, wyi het niet meer dan biliyk mocht heeten, dat de ouders meestal minder ge goeden die tochjaarlgksdesom van f69.75 by droegen ook eens konden hooren, wat hnnne kinderen thans presteerden. Verder zon het bestuur trachten in het vol gende voorjaar eene uitvoering te geven van de cantate Leidern Ontzet, muziek van den t A. Lgsen en tekst van den heer W. H. Hasselbach. Het succes, dat de zomeravondconcerten steeds hebben, heeft er verder het bestunr toe gebracht ook plannen te vormen tot het geven van een winteravondconcert, waarop medewerking was toegezegd door de d»mes J. Ontshoorn, violiste, N. Boas, pianiste, (beiden te 's Huge) en H. v. d. Harst, alt (te Middelburg.) De bedoeling zou dan zyn een concert te geven tegen hoogen entré«, en een volgend tegen veel lagere prijzen voor het volk. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de thans genoemde plannen na verloop van tijd zouden kunnen worden ten uitvoer gebracht en met succes worden bekroond. Ook bestonden plannen tot het geven van een St. Nicolaasfeest, zooals dat in vorige jaren reeds had plaats gehad. Yerder zou men trachten tentoonstellingen te organiseeren op het gebied van Delftsch- eD ander aardewerk, platen en gravuren, postzegels ook van honden, pluimgedierte, enz. Op deze wyze hoopte men nuttig en goed werkzaam te kunnen zyn, en in den waren zin woords te kunnen medewerken aan het schoone doel der vereeniging. Hierna sloot de voorzitter, na de gebrnike- ïyke rondvraag en een woord van dank aan d>- pers voor bare tegenwoordigheid, de ver gadering. LANDBOUW. EEN PAAR DAGEN AAN DEN OVERKANT. Van onzen eigen verslaggever. II. Per telegraaf hebben wij bet meeat belaug- ryke gemeld, dat Woensdag op de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voorviel. Uit den aard der zaak was dat beknopt, en wy achten het noodig het nog eenigszvnB aan te vullen. De vergadering had plaats in de zicb, voor zoodanig doel uitstekend eigenende ruime en lichte graanbenrs. De opkomst was vry voldoende; de aan wezigen behoorden voor het grootste gedeelte tot den kring van IJzendijke, maar ook nit Walcheren, Tholen, Zierikzee, Noord- en Zuid-Beveland waren belangstellenden opge komen. Behalve dat, zooals gemeld, het Gedepu- teerd college was vertegenwoordigd door den heer jhr mr E. A- O. de Casambioot, was ook het gemeentebestuur van lJzendyke ter ver gadering aanwezig. De voorzitter wees er in zgne openingsrede op, dat hy, met het oog op de te behandelen onderwerpen, kort zyn moest en schetste daarom in grove .trekken slechts de geschiedenis der Maatschappij over het jaar tusschen de vorige vergadering, te Tbolen gehonden, en nu. In bet bestuur kwam geen verandering en het ledental der Maatschappij maatstaf van den bloei zoo men wil is vooruitgaande. vergelijking met tien jaren geleden geeit 200 leden meer, 2237. Dit aantal is echter veel gering en daardoor is een krachtig optreden der maat8cbappy onmogelijk. Financieel toch kan van f 2 per lid contributie wanneer men daarvan afrekent wat de afdeelingen krijgen en de almanak kost niet veel ge daan worden. De poging, door den heer Welleman aan gewend om de Maatschappij te releveeren, zeker te waardeeren, bleek slechts voornamelijk te geschieden in verband met een fout in de eigen afdeeling. Misschien zon een propagandatocht helpen, vooral wanneer de Maatschappij zich krachtig voor bet lager landbouwonderwijs spande. Maar daarvoor zyn ruimere middelen noodig. Wat deed nn de Maatschappij in het achter ons liggende jaar? In de eerste plaats kreeg door hare bemoeiing de aanstelling van een zuivel consulent, waarvoor der regeering dank behoort gebracht, haar beslag. Het hoofdbestuur hoopt eene goede keuze te hebben gedaan. Verbetering der zuivelbereiding, verhooging der productie en van den prys en het maken ervan tot een vaste en bekende bron van inkomst in het boerenbedrgf zal voordeel afwerpen. Van verbetering ia tie paardenfokkerij door ryks- en provinciale snbsidie kan gewag wor den gemaakt. Dit doende, wees de voorzitter er in het voorbijgaan op dat het verbod tot gebruik van afgekeurde hengsten niet al te bezwarend heeft gewerkt, wat vooral te danken is aan de ver standige kenring. Intusschen is het nn reeds raadzaam een woord te doen hooren, waar het gerucht wil dat aanduiding van rassen in de lucht zit. Een feit is bet, dat de paarden in onze provincie zeer verbeterd zgn door de uitge loofde premiën; daarvan getuigen tronweosde enorm hooge prijzen, die besteed worden. De kenriDg op cornage, zooals dat thans geschiedt, schynt nadeelig op de aanbieding van ingevoerde hengsten te hebben gewerkt. Vandaar dat eene wijziging van het reglement in wording is, die aan de bezwaren zal te gemoet komen. De sluiting der Belgische grenzen voor den invoer van rundvee is steeds eene ramp, al wordt die op bet oogenblik door de hooge prgzen van het vee minder gevoeld. Waar door een tweetal, het meest ongunstig gelegen afdeelingen pogingen zyn aangewend om ver gunning tot invoer te bekomen, is het hoofd bestuur er steeds op bedacht betere voorwaarden voor de geheele provincie te bedingen. De voorzitter zeide, dat zgne mededeelingen zich hiertoe bepalen moesten, wyi dat belang in handen eener bijzondere Maatschappij is. Spreker wees verder op het gesukkel met de verbetering der varkens voor export. Dat is te meer te betreuren, omdat de export-slach terij te Vlissingen vooruitgaat. Op de ten toonstelling van Donderdag kan men op dit punt leering trekken. Oader wat de Maatschappij zich aantrok* behoort het hoefbeslag. Nadat de eerste carsue ruim 90 bekwame hoefsmeden had afgeleverd* werden pogingen aangewend voor een tweeden dergelijken cursus. Dank zij den steun van het ryk, de provincie en den Wilhelmina-polder* zyn die geslaagd; en dat bierdoor in eene be hoefte werd voorzien, bleek wel hieruit, dat zich 119 leerlingen aanmeldden. De heer Van der Mheen, de practische onderwijzer, en de veeartsen, die les geven in de theorie, stelden ziah opnieuw beschikbaar. Waar deze zaak een uitstekend succes hsd, zooals in geene andere provincie, kan de Maatschappy weer andere belangen op den voorgrond doen treden. De spreker herinnerde nn aan t.-.l van kleinere belangen, van wege de Mas ohappy voorgestaan al hadden zij niet altgu succes. Komende tot eene bespreking van den toe stand van landbouw en veeteelt, constateerde de voorzitter, dat de landbouwnitkomstea over 1898 en 1899 over het algemeen niet ongunstig te noemen zyn, al mag niet worden ontkend, dat dó pryzen van sommige producten laag zgn.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1