MIDDELBURGSCHE COURANT. N0. 135. 142° Jaargang 1899, Zaterdag 10 Juni. Middelburg 9 Juni. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., J.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 9 Juni 8 u. vm. 56 gr. 12 u. 60 gr. av.4u.61gr.F. Verw. zw.t. mat. N. wind, bew. 1. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te AmsterdamA. de La. Mas Azn.; te Rotter; dam: Nijgh van Ditmas. Uit »De Streek." In het schrijven van een belangstellend per- bood, goed bekend met den toestand in Zeeland, betrekkelijk de kwestie tram Vlissingen— ZoutelandeDomburg, opgenomen in ons nom- mer van 3 Juni jl., werd o. a. gewezen op de groote voordeelen, die zoowel in- als extensieve tuinbouw-cnltaur in die gedeelten des lands, waar'zij gevonden wordt, oplevert. Daarbij werd oek gewag gemaakt van de op zeer groote schaal zich uitbreidende teelt van kool, ook ajuin en aardappelen in de z.g.n. „streek". In de Schager Ct lezen wij thans het een en ander van den oogst der voorjaarsgroenten. De eerste Meirapen schrijft men in ge noemd blad welke in het laatst van Mei, hoewel klein van stuk, toch reeds gretige koopers vonden, zijn deze week zoo goed als geheel van het veld verdwenen en hebben plaats gemaakt voor de tweede vracht. Met dezen eerBten oogst, alhoewel niet op groote schaal uitgevoerd, hebben de verbouwers goede zaken gemaakt en deze is alB een goed begin te beschouwen. Nog enkelo dagen en het aardappelenrooien vangt aan en.de bedrijvigheid op alle gebied, daardoor ontstaan, geeft leven en bewegiDg in de zaken. Mochten enkele voorloopers voor klein0 partijtjes aardappelen tot zelfs f 12.50 per '/a H.L. bedingen, algemeen verwaoht men, dat, ook als straks de aanvoer grooter wordt, de prijzen bevredigend zullen zijn. Het groote belang, dat by een goeden nitslag van dezen oogst op het spel staat, is over wegend door de booge laudprijzen, de flinke dagloonen en de vele onkosten, welke vooraf zyn gemaakt. Verder viadeu wy in dat overzicht, ca dat mag hier ook wel eens worden overwogen het volgende: „Een der grootste factoren voorde landbouwende bevolking aan De Streek" is de gunstige gelegenheid tot afvoer van hare producten. Spoorwegen naar de centra van het wereldverkeer en vaargelegenheid naar de marktplaatsen geven beslist verhoogde waarde aan versch geteelde groenten en teekenend is het, dat de producten, die per rijtuig ter markt worden aangevoerd, altijd lager noteeren. Met belangstelling worden dan ook de po gingen der betrokken gemeente- en waterschaps besturen begroet, welke de gemeenten Ven huizen en Hem, Wijdenes en Schellinkbont aan bet groote verkeersmiddel wenachen aan te sluiten. En dat het ernBt is met de zaak. biykfc uit de flinke bydragen, welke reeds zijr toegezegd. Komt deze aansluiting tot stand, wat met recht wordt verondersteld, dan zal opnieuw een groote uitgestrektheid grond voor de teelt van groenten beschikbaar zyn gesteld en de bewoners dier plaatsen mede deelen in de groote voordeelen van goede communicatie. Verbeterde communicatie beeft al beel wat wyziging teweeg gebracht ook zonder de be paalde voordeelen voor handel en bedryf. De reisgelegenheid, welke West-Frieslands inwo ners zoo langzamerhand uit den geïsoleerden toestand beeft verlost, bracht tevens wyziging in de reisplannen. Te bemerken is het, dat door de spoorver binding van „De Streek" met Schagen en Alk maar, het aantal bezoekers Bteeds toeneemt, wat met bet komende zomerweer zeker zal animeeren. En waariyk is een reisje door een der meest bebouwde gedeelten van Westfries- land niet geheel te verwerpen. Vanaf Hoorn de dorpen Westerblokker, Ooster blokker, Westwoud en Hoogkarspel passeerende, krijgt de bezoeker een overzicht van den vee stapel eu de daargelegen weilanden. De meestal nette eu vele flinke boerenplaateen met schoon© boomgaarden getuigen van een goede orde. Het moesland van Lutjebroek, Grootebroek, Boveukarspel en onder Enbhnizen geeft eene voorstelling van bedryvigheid in dit gedeelte, en niet zonder genoegen zal een liefhebber van land- en tuinbouw deze plaatsen bezoeken. Een eigenaardige bekooriykheid heeft bet bezoek aan „De Streek", door de aantrekke- ïykheid van het eindpunt, Enbhnizen. De vele velden en akkers, aangelegd voor de teelt van landbouw- en bloemzaden, doen zien, welken opgang door de zaadbandelaren, de heeren SluiB en Groot, ook op dat gebied is gemaakt. In en om de stad worden de oogen verrast door de schoone variëteiten, welke voor groote firma's worden aangekweekt, waardoor tevens vele burgers een bestaan vinden." wa&rby zy als hare innige overtuiging uitspreekt: dat het beginsel, aan het wetsontwerp op den leerplicht ten grondslag liggende, onver- wyid in onze wetgeving dient te worden Zy dringt er by het Bestuur der Liberale Unie op aan, dat het by de aangesloten kies- vereenigingen ernstige pogingen in het werk le, teneinde een krachtige agitatie ten gunste van het meergemeld wetsontwerp in het leven te roepen. OPLEIDING VOOR SOCIALEN ARBEID. Er heeft zich eene commissie gevormd, be staande uit de heeren A. Kerdijk, C. W. Jan sen, mevr. M. G. Muller-Lulofs, de heer mr M. W. F. Treub eu mej. L. Went, ten einde zoo mogelijk in de hoofdstad eene inrichting te vestigen tot „stelselmatige, theoretische en practische vorming van hen, die aan eenigen belangrijken tak van socialen arbeid zioh ij den willen." Zooals wy indertyd gemeld hebben, is het plan daartoe in het Sociaal Weekblad ont wikkeld en dat plan is thans rijp geworden voor uitvoeringde ontworpen inrichting zal als proefneming voor den tyd van twee jaren 15 Sept. a. te Amsterdam geopend worden. Mej. E. Boissevain zal gedurende dien tijd van proefneming als directrice optreden. Tot haar hebben zich thans te wenden degenen, die als leerling begeeren te worden ingesohreven. Haar adres is tot 1 September Jachtlnst, de Bilt by UtrechtdaarnaHeerengracht 386, Amsterdam. Harerzyds zal zy gaarne aan be langhebbenden nadere inlichtingen verstrekken- By haar zyn ook prospectussen der inrichting, ook ter verspreiding, verkrijgbaar. LEERPLICHT. De Liberale Vereeniging te Weesp heeft met algemeene stemmen eeue motie aangenomen, BEAfOEMU ENZ. By kon. beslnit is aan mr W. B. S. Boeles, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te Leeuwarden, met dankbetuiging zyn benoemd tot president van het gerechts hof te Leeuwarden mr B. W. N. Servatius, thans vice-president v&d gemeld college, en tot vice-president mr H. Binnerts, advocaat en procureur, tevens waarnemend rijbsavocaat e® kantonrechter plaatsvervanger te Heerenveen is benoemd tot president der arr.-rechtbank te Haarlem mr W. A. 't Hooft, thans rechter in gemeld college zgn benoemdbij het wapen der inf., tot eerste-luit. de tweede-luit. L. van de Pol, van het wapen, gedetacheerd bij de landmacht in W.-I.bij bet lste reg., tot majoor de kapi tein F. W. Weve, van het 6de reg.by het 5de reg., tot eerste luit. de tweede-luit. C. J. Bruyn, van het korpsbij het 8ste reg., tot kapitein de eerste-luit. J. H. Arendsen Hein, van het 2de reg., tot eerste-lqit. de tweede lait. G. R. Fauchey, van het korps is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Huisen A. Oostenrijk thans telegrafist; en is aan den commies der telegraphie lste kl. C. H. Hasselkus, op zyn verzoek, eervol ont slag uit 'sryks dienst verleend. De minister van binuenlandsche zaken brengt in de St. Ct. ter kennis van belangheb benden, dat het in dit jaar te houden toela tingsexamen tot 's rijks veeartsenyschool te Utrecht zal afgenomen worden op Maandag 10 Juli a. s. en volgende dagen iu de lokalen van bedoelde inrichting en het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 9 der wet van 8 Juli 1874 (Stbl. no. 99), zal aanvangen op Donderdag 29 Juni a. s. TWEEDE RinEH, Ongevallen-wet. De commissie van rapporteurs uit de Kamer, in wier banden de nota van inlichtingen om trent 37 verzoekschriften betreffende bovenge noemd wetsontwerp is gesteld, heeft in haar verslag hare opmerking gehandhaafd, dat in de memorie van toelichting geenerlei gegevens waren medegedeeld, waaruit belanghebbenden konden opmaken, welke gevolgen de aanneming van het wetsontwerp voor hen hebben zou. Hare bedenking omtrent het niet raadplegen van belanghebbenden vóór de indiening van het wetsontwerp acht zy voorts bevestigd. De commissie heeft een mondeling overleg met de regeering gehad. De bedenkingen tegen de invoering van bedryfsvereenigingen rechtvaardigen, volgens de commissie, niet het vasthouden aan de een vormige regeling van het wetsontwerp. Groot bezwaar heeft de commissie tegen den geest van centralisatie in het ontwerp. Zy wensoht dat nevens de Rijksverzekeringsbank facultatieve vorming van bedryfsvereenigingen werd toegelaten. De toelating van zoodanige vereenigingen zou naar het inzien der regee ring niet kunnen beschouwd worden als eene opheffing van het bezwaar tegen het centrali- seerend karakter van het ontwerp. Aangaande de opmerkingen der commissie omtrent de omschryving der ongevallen, welke recht op schadeloosstelling geven, zal de regee ring gaarne overwegen in boeverre het be- trekkeiyk artikel zon gewijzigd kunnen worden. De commissie vroeg of niet aan de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners vergund kon worden eigen risico te loopen met het oog op haar niet onzeker voortbestaan en bare be voegdheid om het bedrag der schadeloosstelling op haar budget te brengen, waarop de regee ring antwoordde, dat dan de consequentie zou eischen aan alle gemeenton en in 't algemeen alle publiekrechtelijke lichamen, wier budget onder toezicht van hooger gezag wordt vastgesteld, zoodanige vergunning te geven. De regeering deelde voorts, naar aanleiding van gemaakte opmerkingen, o. a. nog mede, dat het landbouwbedryt later ook onder de ver- ;ekering zal worden begrepen. Zy verklaarde zich bereid omtrent de samenstelling van den Raad van toezicht te bepaleB, dat deze uit ten hoogste negen leden zal bestaan door de Kroon te benoemen en wel voor een derde uit werkgevers en een derde uit werklieden. Ook is de regeering bereid een bepaling op te nemen tot toekenning van 50 pet van het dagloon gedurende de tweede en derde week na het ongeval bij geheele ongeschiktheid tot werken. Maar zy zou dan ten aanzien van de beslissingen omtrent deze toekenningen aan den werkman geen hooger beroep willen toestaan. Uitkeering van begrafenisgelden aan anderen dan rentetrekkenden werd door de commissie gevraagd, doch door de regeering niet wen- schelgk geoordeeld. Desgevraagd achtte de reg. het niet boven bedenking op onware onbeëedigde getuigen verklaringen dezelfde straf te stellen als op meineed, doch zy verklaarde zich bereid dit pnnt in nadere overweging te nemenalsmede de vraag om aan den getroffene het recht te geven getuigen te doen verschijnen. Ten aanzien van de vaststelling van de grondslagen, waarop de aanstelling van raden van beroep zal berusten, bleken vele moeiiyk- heden voor te bomen, en wenschte de regee ring eene wijziging voor te stellen, opdat op de by nadere wet ook omtrent de wyze van indeeling te nemen beslissing niet worde voor- uitgeloopen. Afzonderlijke regeling van de beslissing over geschillen betreffende de ongo vallen verzekering kwam der regeering hoogst siyk voor. De commissie maakte be zwaar de regeling aan eene nadere wet over te laten. Naar de meeniDg der regeering behooren ook de bostsu van toezicht op de naleving der wet ten laste der verzekeringsbank te worden gebracht, daar ook deze uitgaven strekken in het belang van de goede werking der bank. De commissie wenschte de inwerkingtreding by nadere wet geregeld te zien. By het verslag is eene nota van wyziging gevoegd. Als amendement is door de commissie van rapporteurs voorgesteld art. 66 te lezen „Over de beslissingen, waartegen ingevolge de bepalingen dezer wet beroep openstaat, wordt geoordeeld door raden van beroep en in hoogste ressort door een college voor het Ryk. In de raden van beroep hebben werkgevers en werklieden zitting. Voor het overige wordt alles wat de samen stelling der in het eerste lid bedoelde colleges en de wyze van behandeling der beroepen betreft, by nadere wet geregeld." ÜIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit zijn benoemd tot g zworen voor de volgende polders: Jacoba L. WisseHeer Jansz D. Ver burgThoorn M. J. van HeeStade C. SchuilwerveWillem A. Breure den ElisabethpoUm, onder Biervliet, A. de GrooteJon MaWapolder A. van der Maasen voor het waterschap Baarland A. M. Steketee. Naar wy vernemen, is in het eerste dis trict alhier door eenige kiezers het initia tief genomen om nu de heer dr J. C. Bolle geen candidatuur aanneemt Dinsdag 27 Juni, naast den heer mr K. W. Brevet, den heer L. K. van der Harst JJz., het aftredend en door Gemeentebelang uitgeworpen raadslid, als can- didaat op te geven. Dit plan vindt by zeer velen groote sym pathie. Wy verwyzen verder naar de in dit nommer voorkomende advertentie. Naar wy vernemen, zal binnenkort het aantal brievenbussen in Middelburg weêr met een worden vermeerderd, te plaatsen aan den schouwburg op het Molenwater. De reserve-sergeant K. Butter, van het 3e regiment infanterie, is bevorderd tot vaandrig en ingedeeld by de 4e comp. 2 batal jon alhier. In Middelburg circuleert thans het volgende adres, te zenden aan den minister van waterstaat, handel en ny verheid: Geven ondergeteekenden, wier beroep en woonplaats achter elk hunner handteekening is vermeld, met bescheidenheid te kennen Dat de droeve spoorwegramp, waarmee te Vlissingen de eerste dag dezer, overigens zoo heerlyke zomermaand besloot, het publiek zelf wel moest brengen tot gedachten over veilig heid van treinpersoneel en treinreizigers, aan welke nit den aard der zaak de exploiteerende corporaties niet in de eerste plaats kannen of zullen zich laten gelegen liggen. Dat adressanten voor een voor de hand liggende, onkostbare en zoo goed als geen stoornis in den dienst veroorzakende veilig heidsmaatregel meenen te mogen noemen het stoppen te Middelburg van alle treinen, dus ook mailtreinen, welke bestemming hebben naar Vlissingen. Dat dan in elk geval tijdig de toestand van remmen en remmaterieel moet geconstateerd geworden zyn, zoodat het eindpunt der baan geen tooneelen van dood en verwoesting meer zal opleveren. Dat adressanten herhalen hiermee in de eerste plaats de veiligheid van treinpersoneel en reizigers te bedoelen, doch wagen er ook aan te verbinden de aanspraak, welke Middel burg en al de andere Walcheroche" gemeenten, behalve Vlissingen, meenen te mogen doen gelden voor een stoppen aan bet station der provinoiale hoofdstad. Dat het eene waarheid biyft, dat de wetten tot aanleg van spoorwegen alleen bedoeld hebben het belang van zooveel mogelijk alle ingezetenen des Ryks, welke belangen toch wel zullen meebrengen gelegenheid te geven aan eene stad van aanbelang met een 20 om- en achtergelegen bloeiende plaatsen tot nitstygeD uit treinen, welke de laatste verbindingen hebben. Dat door voer te schry ven stoppen van alle treinen aan 't station vóór het eindstation der baan ondervangen zon kannen worden de merking, welke de Directies der spoorwegen gewoonlijk doen hooren, dat de concurrentie eischt woeker met elke minuut natnnriyk daarmee niet bedoelende „al is die woeker ook ten koste van menschenlevens". Dat toch, als aan alle maatschappijen met eindbanen een voorschrift in bedoelden zin werd gegeven, geen der Nederlandsche maat schappijen althans zou behoeven bevoor- of benadeeld te worden. Zeer even aannemende, dat al ooit in den weg mag staan het verkrij gen van meer of minder dividend aan maat regelen van veiligheid voor menschenlevens en van openbaar nat en belang. Waarom adressanten, onder mededeeling dat copie derer adressen zijn gezonden aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen, mits gaders aan den Heer Directeur der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, zich wenden tot Uwe Excellentie met het verzoek dat het U behage te bevelen zoo spoedig doen- iyk het stoppen te Middelburg van alle per sonentreinen, dus ook van alle mailtreinen, welke bestemming hebben naar Vlissingen. 't Welk doende enz. Middelburg Juni 1899. Uit Vlissingen. De onderwyzer Van de W., die dezer dagen de gemeente zonder verlot verliet, is door bnrg. en weth. voorloopig geschorst. De Tyd meldt, dat van bet tooneel der verwoesting te Vlissingen (spoorwegonge val) photographische opnamen zyn gedaan, maar dat de gemaakte proeven in beslag zyn genomen, met verbod om de opnamen te publiceeren in het Zondagsblad. Welk be zwaar tegen het pnbliceeren kan bestaan, is het blad niet duideiyk. Dat is het ook ons niet, te minder wijl hier ter stede reeds den dag na het on geval in een der magazynen verschillende pho- tographieën van het verwoeste station en de gedeelteiyk verbrijzelde waggon voor de ruiten publiek waren tentoongesteld. en C. d. G22 j-, dienstkneoht, beiden Hoek, de le tot 14 d. en de 2e tot 7 d., en G. V. v. 0., 31 j., bloemist, Aardenborg, en I. A. d. R., 37 j., visseher, Breskens, beiden tot 7 d. gev. straf; mishandeling en beleediging van een ambte naarG. d. J., 23 j., polderwerker, Wemel- dinge, tot 7 d. gov. Btraf; huisvredebreuk en vernielingH. D. W. H., 21 j., blikslager, Rotterdam, en J. S.f 24 j., koopman, Goes, ieder tot 7 d. gev. strafen vernieling J. d. R., 21 j., smid, Koudekerbe, en P. J. B., 36 j., meubelmaker, Middelburg, ieder tot t 5 b. s- 5 d. b. Iu zake L. d. K., 47 j., karoter te Middel burg, appellant van een vonnis van het kau- tongerecht te Middelburg, waarbij hy terzake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 2 X f 10 b. s. 2 X 4 d. h., is het vonnis des eersten rechters bevestigd. VrijgesprokenR. v. d. L., 18 j., arbeider, Retranchement, beklaagd van mishandeling. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare zitting verwezen J. H. v. d. E., oud 38 jaar, handelsreiziger l te Oo8terhout,laat8t wonende te Goes, gedetineerd alhier, terzake dat hy in de maan den Maart en April jl. te Ierseke, Middelburg en Heiubenszand 3900 sigaren aan diverse personen heeft verkocht en de opbreDgst, daar van ten eigen bate heeft aangewend en ver teerd, welke sigaren toebehoorden aan Charles Wauters, sigarenfabrikant te Hulst, in ieder geval niet aan hem, beklaagde, die als handels reiziger by voornoemden Wauters tegen loon en vergoeding van reiskosten in dienst was, alles breeder by gemeld bevelschrift om8cbreven. Aan den beklaagde is de heer mr J. de Witt Hamer, advocaat te Goes, ambtshalve als ver; dediger toegevoegd. Naar men verneemt, zal by de behandeling van de zaak-Veroer voor het gerechtshof te 's Gravenhage door den verdediger verzocht worden, dat, behalve alle reeds gehoorde des kundigen, ook nog dr C. Winkler, hoogleeraar te Amsterdam, zal worden gehoord. Ter terechtzitting op 15 dezer zal, naar men eldt, slechts een beperkt publiek worden toegelaten. LANDBOUW. De Belgische minister van Landbouw beeft het volgende bepaaldTot nadere be schikking wordt geene verandering toegebracht aan de verbodsmaatregelen of aan de voor waarden, waaraan de invoer van vee uit vreemde landen nu onderworpen is. Volgens het verslag, uitgebracht op de Woensdag te Breda door de vereeniging Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek gehouden al- gemeene vergadering nam het aantal contri- bueerende leden toe met 327 en bedraagt het thans 1788. Het aantal ingeschreven rundvee is 1017 stuks, waarvan 68 volbloei afstamme lingen, nl. 25 stieren en 43 koeien. De rekening en verantwoording over 1899 werden goedgekeurd, deze laatste met een be drag van 7551.81 x/i in ontvangst en uitgaaf. Een bedrag van 2000 werd toegestaan voor eene inzending vee naar de Parysche tentoon stelling, en een van 1000 voor die te Riga. De plaats voor de volgende vergadering zal waarschgnlijk Groningen wezen, waar dan, eenigszins feestelijk, het 25-jarig bestaan der vereeniging zal worden herdacht. Aan het hoofdbestuur is opgedragen by de regeering aan te dringen op verbooging van het subsidie voor den veestapel van f 30.000 op f 100.000. Aangaande het rapport betrekkeHjk de tuber culose kon de voorzitter geen nadere inliet* tingen geven. Donderdag namiddag is te Zierikzea plot seling overleden, ten gevolge eener hartver lamming, de heer Callenbaeh, predikant te Bruinisse. Des voormiddags had by nog eene vergadering bygewoond. Als lid van den gemeenteraad te Philip pine (vac. J. B. Dhooge) is als gekozen ver klaard de heer A. J. Minnebo, de eenig Woensdag ten gemeentehuize opgegevene. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbemk te Middelburg. Heden (Vrijdag) zyn veroordeeld wegens mishandeling L. J. de D., 20 j., timmer mansknecht, Ierseke, thans milicien in garni zoen te Leiden, tot 6m., A. L., 24 j., arbeider, Bij de familie te Breda is telegiaphisoft bericht ontvangen, dat de le-lnit van het 6e reg. inf. W. L. Leclercq, sedert 6 Juni '97 ge detacheerd by het O.-I. leger, is overleden. Genoemde officier (afkomstig van de Militaire School te Haarlem en in 1892 tot 2e-luit.be- noemd) was in garnizoen te Sinkel op Borneo en is, naar de Bred. Ct. verneemt, verdronken. Door het vrouwen Hogerhuis-comité zal een adres gericht worden aan den Raad van State, met verzoek den gang van zakeu, wat betreft het revisie ontwerp zooveel mogeiyk te bespoedigen. Het ontwerp, door de Eerste Kamer aangenomen, komt eerst, na den Raad van State en den ministerraad gepasseerd te zyn, by de Koningin. In den nacht vau Woensdag op Donder dag is ingebroken in het hotel Duivelsbrug te Ginneken. Er zijn 50 stel tafelzilver ontvreemd. Een poging der dieven om ook by een ander bewoner bnn slag te slaan, is mislukt. Les gons, que vous tuez, se portent asset bien, kau met recht de stoker zeggen, die bp

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1