BUITENLAND. Verschillende Berichten. Verknopingen enz. LAATSTE BERICHTE», dien aard beproefd, hi) zich daartegen kanten zou. Ditzelfde kon de voorzitter, helaas, niet zeg gen van den beer Van der Harst. Wat van dat lid in het publiek is gezien, doet den voorzit ter denken dat, al kan hij zelfstandig zijn, hij daarnaar niet altijd streeft. Ware het niet dat tnen daardoor de vrijzinnige party afbreuk doen zon, spreker zou de candidatuur van den heer Van der HarBt niet willen stellen. De heer P. Boasson vroeg nu of, waar de voorzitter meent dat de heer Heijae de achry ver is van het hoofdartikel, zoo dikwijls reeds bier genoemd, Gemeentebelang geen fiasco maken zal door dien beer candidaat te stellen. Wanneer hij werkelijk de schrijver is, zal hij van deze voreeniging geen candidaat willen zijn en dan maakt deze z. i. fiasco. De heer De Vos zeide dat, wanneer de heer Heyse de schryver van het stuk is, hy dat meer beschouwt als eene kaBtyding. Als we werkeiyk overtuigd zijn, dat het belang der gemeente vordert den heer Heyse, daargelaten eenige buitengewone sprongen, lid van den raad te doen blijven, dan kan men hem wel vergeven dat hy gemeend heeft Gemeentebelang eens voor den broek te moeten geven. Spreker meende dat de heer HeyBe een goed raadslid blijkt te wezen. Do heer Pr. Boasson zeide datwanneer de heer De Vos beslist kon zeggen, dat de heer Heyse de sohryver is van het artikel, hy zeker bet voorstel doen zon hem geen candidaat te stellen. Nadat de heer Van Houte opgemerkt hcid dat de algemeeae besprekingen thans konden geacht worden te zijn afgeloopen en het nu wensohe- lijk wezen zon candidaten te noemen, werd dit aan de orde gesteld. Alvorens echter vroeg de heer Guiot ot de Voreeniging wel een goed werk doet om na, na het hoofdartikel in de Midd. Ct., nog candi- daten te gaan stellen en of zij daardoor geen monnikenwerk verricht. Het ïydt geen twyfel of door een „onder onsje" zal wel in den geeat van het artikel gehandeld worden. Naar deze spreker meende, doet men, na het geen in vorige vergaderingen ia besproken, nu het best om voor de aftredende heeren geen candidaten te stellen en dit alleen te doen voor de plaatsen, opengevallen door het bedanken van den heer Van Dunné en het overiyden van den beer De Stoppelaar. Na nog eenige disousaie, waarbij de voor zitter dit denkbeeld bestreed, werd overgegaan tot het noemen van namen van candidaten. Achtereenvolgens werden du genoemd de beeren P. Polvliet, directeur van het postkantoor, voor het 3e district, door den heer De Vos; C. van Karasen, voor het 3e district, door den heer Guiot; J. de Vos, voor het 3e district, door den heer F. Boasson; dr J. C. Bolle, in het le district, door den hoer Van Houte; J. F. van Dunné, in het le district, door den heer Hering; mr W. K. Brevet, in het le district, door den heer De Zeeuw; mr S. Gratama en L. K. van der Harst J.Jz., in het 3e district, door den heer Fr. Boasson; 1. H. G. Heyse, in het 2e district, door den heer Van Sorgeen J. F. van Dunné, in het 3e district, door den heer Van Houte. Do heer De Vos zeide tot aanbeveling van den heer Polvliet, door hem genoemd, dat die heer in het openbaar leven geen onbekende persoon iB. Hij wees er op, dat hy gedurende elf jaar lid van den raad der gemeente Helle- voetsluis is geweest en hem daar het wethou derschap werd aangeboden, wat hy echter niet gewenscht heeft. De heer Polvliet stelt zich altyd op een ruim standpunt en hy staat bij het publiek, waarmede hy veel omgang heeft, als humaan en welwillend bekend. Voorts is de genoemde heer de vryzinnige richting op kerkeiyk gebied toegedaan en, naar spreker meende, ook lid van het bestuur der Reservekas. Wat dit laatste betreft, merkte de heer De Vos op dat, ofschoon de religie hier niet te pas komt, het toch niet overbodig kan zijn mede te deelen, dathoewel de heer Polvliet neutraal is, hy bekend staat als iemand die niet anti-godsdienstig is. Ter aanbeveling van den heer Van Karssen wees de heer Guiot erop, dat indertyd reeds by de candidaatstcllingen van de heeren Van der Harst en De Waal de wensohelijkbeid is besproken, om van deze zijde een werkman candidaat te stellen. Men is daarmede echter steeds in gebreke geblevenwaarom zou meD het thans niet doen De heer Van Karssen heeft zitting in onderscheidene colleges en hy bezit de noodige capaciteiten om als lid van den raad zitting te nemenwat ieder, die hem kent, zal toegeven. Hy zou in het 3e district goed op zyn plaats zyn, omdat onder de kiezers daar veel werklieden worden gevonden. Op godsdienstig gebied is de heer Van Karssen ook neutraal. AlvorenB den heer Boasson het woord te geven om zjjn candidaat aan te bevelen, zeide de heer De Vos dat hij in geen geval een candidatuur zou aannemen en vroeg by dus den heer Boasson hem van de lijst te schrappen. De heer Fr. Boasson zeide, dat hem dit zeer speet; hy meende dat de heer De Vos zeer goed op zyne plaats zou wezen in den ge meenteraad, omdat deze zoo goed op de hoogte is van de verschillende wetten, die dikwyis wor den overtreden. Als lid van den raad zou de heer De Vos dan steeds daarop kunnen wjjzen en protesteeren wanneer hij echter geen candidatuur wenscht, dan zal de heer BoKsson zich daarbij neerleggen. De heer De Vos verklaarde erkenteiyk te zyn voor de goede meening, die de heer Boasson van hem had. Z. i, echter moet het het stre ven zijn candidaten niet anders te nemen dan uit de eerBten, de onafhankeiyksten en de be- kwaamsten. Hy zou gaarne in den raad zien ssttw beeren uit den eersten stand, die steeds het noblesse oblige voor oogen houden. Het is volgens hem verkeerd geweest, om naar den gemeenteraad menschen af te vaardigen die niet behoorden tot de eersten, de onafhanke- iljksten en bekwaamsten, maar tot den midden stand. De heer Hering merkte op dat by een vorige candidaatstelling is uitgemaakt, dat men aan een candidaat niet zou vragen of hy een candi datuur al of niet wensohte, maar dat men een voudig iemand Btellen zou. De heer De Vos gaf dit toe, maar stelde in het licht dat, als de candidaat geen zetel wil, men monnikenwerk doet. Alvorens den heer Van Houte gelegenheid gegeven was om de candidatuur van dr Bolle te bespreken, vroeg deze het woord. Toen hem dit gegeven was, zeide hy in de eerste plaats geen candidatuur te wenschenen te kunnen aannemen, maar in de tweede plaats zich erover verbaasd te hebben, dat de heer De Vos, die zich zoo gaarne democratisch noemt en de vergadering souverein in hare besluiten, in zoo hooge mate de aristocratie vereert. Spreker verklaarde nauweiyks zyn ooren te hebben kunnen gelooveD, toen by nit des beeren De Vos mond hoorde, dat hy in eene hooge geboorte waarborgen voor het intellect en voor onafhankeiykheid vond. Hy kon dat te minder in verband met de sociale strooming in het publieke leven en de hooge eischen, die zoo straks door den heer De Vos met betrek king tot de overheid zijn gesteld. Biykbaar staat de voorzitter van Gemeentebelang met zyn beide beenen in het conservatieve kamp; anders had hy niet kunnen spreken zooals by thans deed. Verder aohtte de beer Bolle het verbazend jammer, dat de heer De Vos, die, lang niet malsch, telkens de leden van den raad hunne fouten voorhoudt, thans de consequentie van zyn daden niet aanvaarden wil. Hg moest naar den raad gaan en telkens als strijder op treden, als in den gemeenteraad een onbekwame de wetten verkeerd las ot men die verkeerd wilde toepassen. Naar spreker meende, was de heer De Vos verplicht eene candidatuur aan te nemen. Of hg dat prettig vindt of onpleizierig, daarmede hebben de leden der vergadering niet te maken. De beer De Vos mag zich niet verschuilen achter onbekwaam of afhankeiyk en spreker geloofde, dat de vergadering verstandig doen zal, zich niet aan een weigering te storen en toch den heer De Vos candidaat zal stellen. Verder zeide de heer Bolle zich zelf niet onbekwaam te achten om lid van den raad te zyn en ook niet afhankeiyk, al is de aard zyner betrekking afhankeiyker dan die van den voor zitter. Hy kan echter geen lid zyn, wijl hy ge meente-ambtenaar isware hy dat niet en trok hem de openbare zaak zoo aan als dit den voor zitter doet, dan zou hy zeker consequent han delen en een candidatuur aannemen. De heer Van Houte zeide daarop, dat hij den heer Bolle in de eerste plaats candidaat had gesteld om den heer Van Dunné te ver schuiven. Spreker had niet te voren over een candidaat gedacht. Hier is zijn idee op den heer Bolle gevallen, omdat die bij eene vorige verkiezing candidaat gesteld werd en hy niet wist dat diens betrekking een hinderpaal zou zijn om lid van den raad te worden. Hg heeft dr Bolle niet gepolst, omdat het hier meerma len gebeurd is dat men candidaten stelde, zonder dat men wist of zy eene candidatuur zouden aannemen. Hierna ontwikkelde zich een langdurige dis cuasie tusschen de heeren Van Houte, Bolle en De Vos over de vraag, of de betrekking van gemeente-geneesheer en doodschouwer vereenig baar is met die van lid van den raad. Wyi die kwestie echter hier minder ter zake afdoet, laten wy die buiten bespreking. Het einde was dat de heer Van Houte verklaarde de candidatuur dr Bolle te handhaven. Daarna beantwoordde de heer De Vos den heer Bolle. Van burgerzin zynde, verklaarde hij het liefst de overheid gekozen uit de eer sten, bekwaamsten en onafhankeiyksten. Hy ziet daarin geen tegenstrydigheid met demo cratische gevoelens. Hy maakt geen versebil elk bnrger, die zich niet wil afscheiden of zich niet onwaardig gedraagt, onverschillig tot wel ken rang of Btand hy behoort, maakt deel nit der maatsohappy. In een geordeuden staat zyn voor de wet en de publieke ziak allen gelijk; alleen kan er verschil bestaan in meer be kwaamheid en meer onafhankeiykheid. Wy allen worden op den duur bet liefst bestuurd door onze eersten en al Ujkt dat een tegenstry digheid, meent spreker dat toch te mogen stellen. Nadat de beer Bolle nog bad verklaard, dat hy geen candidatuur wenschte en de voorzitter erop had gewezen dat dit niets zon helpen, indien de heer Van Houte de candidatuur niet introk, werd de bespreking over de andere genoemde beeren voortgezet. De heer Hering zeide over zyn candidaat, den heer Van Dunné, voor het le district, weinig in het midden te zullen brengen. Den heer Van Dunné komt zeker een plaats toe in den raad en al zou spreker hem liever naar het 3e district hebben overgebracht, koestert hy vrees dat zich, werd de heer Van Dunné daar gesteld, dezelfde kwestie voor zal doen als indertyd met den heer Koole het geval was. Dat wenschte hy te voorkomen. De heer De Zeeuw, die den heer Brevet voor het le district had genoemd, verklaarde even eens kort te zullen zyn. Hij wees erop dat, al heeft de heer Brevet in den raad niet altyd geluk met zyne voorstellen en amendementen, hy toch biyk geeft van groote belangstelling in de zaken; dat hy toont die goed te bekyken en niet schroomt zyn meaning te zeggen. De heer Fr. Boüsson meende, dat voor zijne candidaten voor het 3e district, de heeren Gratama en Van der Harst, hetzelfde geldt als ten opzichte van den heer Brevet is aangevoerd. De heer Van Sorge, die den heer Heyse oandidaat noemde voor het 2e district, ver klaarde dit gedaan te hebben omdat de heer Heyse getoond heeft by de behandeling der kwestie van minimum-loon en maximum- arbeidsdunr, in de bestekken op te nemen, het belang der werklieden te harte te nemen. De heer Van Houte verklaarde eindeljjk den heer Van Dunné voor het 3e district genoemd te hebben, alleen met net doel om hem naar dat district over te brengen. Hierna werd de discussie gesloten en tot stemming overgegaan. By de stemming voor de candidaten voor het le district werden 19 briefjes ingeleverd. Uitgebracht werden 17 stemmen op den heer Brevet, 10 op den heer Bolle en 8 op den heer Van Dunné; 1 briefje was bianco en 1 van onwaarde. De heeren Brevet en Bolle zijn alzoo oan didaat. De heer Bolie verklaarde daarop als lid van Gemeentebelang te bedanken, wijl hg het unfair zoc achten als lid dier vereeniging een candi datuur van haar te bestryden, wat hij nu zeker doen zal. Hy verliet daarop de vergadering. By de stemming voor den candidaat voor het 2e district werden 18 briefjes ingeleverd en werd de heer Heyse met 12 stemmen ge kozen; blanco waren 4 briefjes, van onwaarde 2> By de stemming voor de candidaten voor het 3e district werden 17 briefjes ingeleverd, Uitgebracht werden 14 stemmen op den heer Van Dnnné, 13 op den heer Gratama en 9 op heer Polvliet, die alzoo gekozen zyn. Verder verkregen de heeren Van der Harst 7 stemmen en Van Karssen 1 stem, terwyi 1 briefje blanco was. Nadat nog de heer Van Houte zijn goed recht had verdedigd om de candidatuur-Bolle te handhaven en de heer F. Boüsaon nog had opgemerkt, dat de vergadering niet had gedaan wat zy z. i, had moeten doen, namelijk den heer Van Dnnné candideeren in het le district, werd aan het bestuur machtiging verleend de lijsten voor de candidaatstelling in orde te maken en voorts om die uitgaven te doen welke noodig zyn in deze. Blijkens mededesling van het bestuur zal eene ïyst gepresenteerd worden om de te maken kosten te dekken, opdat de kas, die thans in goeden toestand is, niet voor langen tyd worde bezwaard. De voorzitter uitte de hoop dat de thanB gestelde candidaten naar behooren zullen wor den gesteund en aanbevolen, terwyi hy vooral het 3e district in de zorg van de kiezers aan beval, wijl daar de stryd zeer warm zal wezen. Hierna werd de vergadering gesloten. ONDERWIJS. Bij het examen van den Nationaleti bond van Handelsen Kantoorbedienden in Nederland is o. a. geslaagd de heer E. A. Baggerman Jr te Middelburg. Tot onderwyzer aan de christeUjke school fceCamperland en die te Bergen op Zoom is benoemd de keer G. Moerdijk te Baarland. De benoemde heeft voor de eerste betrekking bedankt en de laatste aangenomen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zyn veroordeeld: wegens ramoer: J. G., H. W. J. L., J. P. L., Middel burg, K. F. H., A. M., W. B., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; laBgs de straat te Middelburg, vernieuwen van eene afsluiting van zyn erf, zonder vergunning: G. J., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.; spelen om geld op den openb. weg te MiddelburgF. W. d. B., J. J. d. B., J. P. G., Middelburg, tot f 3 b. s. 1 d. fa.,* met een niet op riemen of veeren rustend voertuig anders ryden dan stapvoets te Middelburg: 8. M. Pz., WeBtkapelle, tot f 1 b. i. 1 d. b.; werpen van vuilnis in gemeente-water te Middelburg, E. H. d. J. hvr. van M. A., Mid delburg, tot f 1 b. 8. 1 d. b.; zyn trekhond uiet voorzien van een muilkorf en van een aan den halsband bevestigd metalen kenteeken C. B., Middelburg, tot 2 X f 1 b. s.l d. h. iedere b. Verder wegens dronkenschap: G. B., Arne- muiden, tot f 2 b. s. 2 d. h.; J. J., Middelburg, tot f 3 b. 8. 2 d, b.; J. M. W., Middelburg, tot 2 x f 3 b. s. 2 d. h. iedere b-; K. B., P. M., J. M., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h.; W. P. J. B., Middelburg, J. J. H., Vlissingen, tot 3 4. h.; J. K., Middelburg, tot 3 X 2 weken h. De zaak tegen een timmerman te Oude Tonge, die op 20 Januari zyn vrouw een glaasje zwavelzuur heeft toegediend, aan de gevolgen waarvan zy reeds den volgenden dag is overleden, is verwezen naar de openbare zitting der rechtbank te Rotterdam. LETTEREN EN KUNST. Tot lid van het Provinciaal ütrechtsch Genootschap van kunsten en wetenschappen is o. a. gekozen de heer A. B. ter HaarRomeny, predikant te Middelburg. Te Amsterdam wordt een dubbel vocaal quartet gevormd door de dames Tyssen— Bremerkamp, Anna Kappel, Julia Culp, Anna van Ouwerkerk en de heeren Jos. Tyssen, Pblippeau, Zalsman en Soutendyk. Te Baarn overleed de eebapenaohilder Van der Flier. Sarah Bernardt heeft Zondag een gedeelte der Parijsohe studenten in haar schouwburg een gratis-voorstelling van Hamlet aangeboden. Keizer Wilhelm deed zich vertegenwoor digen bij de begrafenis van Klaus Groth en een krans op de kist leggen. Men verwacht binnenkort een wetsont werp tot verbetering der Zondagswet (van 1815) en een voorstel van de regeering tot herziening van de drankwet. Door de Arbeiderskiesvereeniging in district III te Amsterdam zyn oandidaten ge steld voor de a. s. Gemeenteraadsverkiezingen de heeren Henti Polak en P, L. Tak. De toestand van den stoker VerreUt, die bij het spoorwegongeluk te 's-Hertogenbosch gekwetst werd, is thans bevredigend. De ma chinist is geschorst. Te Leeuwarden is een jongmensch van 17 jaar, leerling-klerk ter secretarie van Leeuwarderadeel, er van door gegaan met f 490.05, die hy voor den gemeente ontvanger van Leeuwarderadeel uit te betalen had. By een gevecht tusschen eenige jongens te Meppel was de zoon van den ryksveldwach ter aldaar mishandeld. De vader dreigde daar op den dader, een 13 jarigen knaap, met een proces-verbaal. Uit angst hiervoor vluchtte de jongen en werd door velen gezocht in alle richtingen. Maandag avond vond men hem verdronken, een kwartier buiten de gemeente verwyderd, waar een visscher hem in zyn not ophaalde. Te Maastricht is een politieagent toen hy een café wegens bet late uur wilde ontruimen, zoodanig geslagen en mishandeld, dat hy huis waarts moeBt gebracht worden en zijn dienst niet meer kon verrichten. Tegen de daders, die bekend zyn, wordt een strafvervolging ingesteld. De St. Louis, een stoomboot van dezelfde maatsohappy als de Paris, zit ook aan den grond, en wel bij Calshot Spit. Men hoopt evenwel de boot at te brengen. De procureur generaal te Madrid beweert motieven gevonden te hebben, om eene enquête in te stellen naar de slechte behandeling der gevangenen te Montjuich. Dinsdag namiddag is tnssohen Salzburg en Rheine een goederentrein ontspoord. De hoofdconducteur ia gedood en 16 wagens zyn verbrijzeld. -- In het nabg Weenen gelegen kuuroord Baden reed de machine-fabrikant Kornitzer met zgn vrouw en twee kinderen op een ben- zine-motorwagen, toen plotseling de benzine ontplofte. Kernitzer werd aan beide beenen zwaar gewond, een kind werd gedood. De stoomboot Silesia, behoorende tot de Oostenryksche Lloyd, heeft op zyn reis van Colombo naar Penang, op een afstand van 720 mijlen van de kust de Fransche stoomboot Colombo gepraaid, die averij aan de machine gekregen had. Dit laatste vaartuig, dat tot de Compagnie nationale te Marseille behoort en dat 700 passagiers aan boord had, is door de Silesia tot Penang opgesleept. Te Estergon (comitaat Grau) is een dienstmeisje, Laura Heinch, gevangen genomen wegens vergiftiging van twee aan haar zorgen toevertrouwde kinderen van graaf Hadik Bakoczy. Zij heeft bekend en ook beieden vóór eenige jaren haar eigen kindje op ge lgke wijze te hebben gedood Te Halifax (Nieuw Schotland) weigerden de soldaten zich te onderwerpen aan het bevel nnn haar op een bepaalde wgze te laten knippen. Er volgde woeliBgen, waarop de wacht met geveld geweer optrad. Door den notaris J. de Vos van Middel burg wezden Yrydag ochtend te Wemel- dinge in het openbaar te koop gepresenteerd twee woonhuizen, erf en tuin op het dorp Wemeldinge, samen groot 7.69 aren, wyk C nos 43 en 44. Beiden werden gecombineerd gekocht door den heer Isaiic de Wolff te Middelburg voor f 2108. Ten overstaan van de notarissen H. Roelof te Cortgene en P. F. A. van Setera te St. Maartensdijk werd Dinsdag te Cortgene verkocht de kapitale hotstede, genaamd Stad wijk, bestaande in een woonhuiB, schaar en wagenhuis en verdere gebouwen, met 41 heet., 40 aren, 71 cent., daarbij behoorende uit muntende bouw- en weilanden, in den Nieuw NoordbevelandpoXder, gemeente ColynBplaat, aan den grindweg van Cortgene naar Coltjns- plaatin pacht bij Leendert de Wilde. Een en ander is, zooals nog in ons vorig nommer werd medegedeeld, in perceelen ver kocht voor f 22.841. Koopers werden de heeren: Van Seters te St Maartensdyk van perc. 1 voor f 3263C. Schnilwerve te Cortgene van perc. 2 voor f 1550L. van Oeveren aldaar van perc. 3, 6 en 10 voor f 5438Jan de Smit te Coiynsplaat van perc. 4 voor f 1206M. van Oeveren en P. Willemsen te Cortgene van perc, 5, 7, 12 en 13 voor f 4430; J. T. Gelner te Cortgene van perc. 14 voor f 1001A. J. Ridder en P. K. Boone te Coiynsplaat van perc. 8 en 11 voor f 2342 en A. Kole aldaar van perc. 9 voor f 2811. 'sCravenhage. Tweede kamer. Heden morgen kwam allereerst in behandeling bet wetsontwerp tot verbetering van het Noord zeekanaal. De heer Ferf, het werk verdedi gende, betwyfelt echter of de plattelandeparty zich daartegen niet zal verzetten en bernst noode in de vervanging van den kanaalover gang by Velsen door een stoompontveer, dat de heer Groen van Waarder echter als een geriefeiyk verkeersmiddel aanbeval. De heer Van Gyn uitte de hoop, dat deze kanaalverbe- tering andere dringend noodige rivierverbete- ringen niet zal belemmeren. De heer Conrad ondersteunde krachtig deze verbetering ter verheffing der Amsterdamsche haven, maar de heer Lieftinck acht de stoompont veelgevaar- ïyker voor de scheepvaart en is meer voor verbetering der draaibrug in het belang der bewoners. Ook de heer Van Dedem wil Am sterdam helpen, mits de provincie meebetaalt. De beer Zijlma verklaarde wegens gemis van provinciaal subsidie tegen het ontwerp te zullen stemmen. De heer De Ras beval ook kleinere belangen aan, waarop de minister verzekerde dat deze worden behartigd. Het provinciaal belang is by het werk niet betrokken, daarom is geen sub sidie gevraagdeen pontveer is dringend noo dig wegens de stremmingen voor het verkeer bg voetbruggen, nog grooter dan by spoor wegbruggen zoo noodig zullen twee ponten het verkeer onderhouden voor de uitvoering is een termyn van 10 jaren noodig. De heer Macare aeht de belangen der pro vincie bedreigd door de wegruiming der draai brug die twee deelen van het geweBt verbindt. De heer Van Ggn daarentegen is voor een stoompontveer, ook ter vervanging van spoor wegbruggen, waarna de heer De Boer wees op de bezwaren der vergrooting van bruggen. De heer Lieftink wilde hierover eene beslis sing der kamer uitlokken en stelde daartoe op art. 1 voor een amendement om een brngvoor overgang te Velsen te behouden. Dit amen dement werd v er worpen met 73 tegen 15 stemmen. Artikel 2 is ternggenomeD, waarna het wot s- ontwerp betreffende bet Noorzeekanaal is aangenomen met 88 tegen 2stemmen,die van de heeren Hennequin en Zyima. Het debat over de militiewet is begonnen. Amsterdam. Bij de heden voortgezette behandeling der zaak tegen de bankiers mr. Van Hall en Haas, dunrdo van 10 uur tot half 2 het verboor van getuige Beyer, commis sionair, volgens de dagvaarding door Haas op gelicht voor 16,000 aan waardeloozu Fran sche spoorwegaandeelen. Hierbij bleek dat de getuige door Haas be trokken werd in een zoogenaamd proces-Haas- Rudolph Lehman, dat by transactie minnelijk geschikt werd door betaling van 155.COO rouwkoop door Lehman, maar by welke affaire getuige zegt f 100.000 verloren te hebben. Teneinde nn zooveel mogeiyk vergoeding voor die geleden schade te bekomen, deed en onderhield hy zaken met Haas, steeds echter door tusschenkomst met zyn raadsman, d«n heer Duparc van Lier. Beklaagde Haas wilde het thans doen voor komen onkundig geweest te zyn van de waarde loosheid der effecten en ontkende in de instruc tie gesproken te hebben over ean geheime beurs te Londen met vertakkingen te Parijs, „de zwarte bende" genaamd, waarin zelfs de hertog van Su therland gezien was, waarover de officier van justitie hem een ernstige berisping toediende, zeggende, „wanneer ik zeg de beklaagde heeft in de instructie beweerd enz.", dan is dit waar, en ik heb den hoofdcommissaris van politie te Londen van uwe verklaring kennis gegeven." Uit de verdere verklaringen van getuige bleek, dat deze tot de overtuiging was geko men dat de beklaagde Haas geld kon beko men van diefstal afkomstig. Op eene vraag van den officier antwoordde de getuige dat Van Hall eens tot hem zeide alles aan te durven en dat hg wel zorgen zou dat ze hem niet te pakken kregen. In eene uitvoerige rede, beweerde beklaagde Van Hall met een beroep op vroeger gedane zaken dat hy, steeds reëele zaken doet, en dat getuige Beyer dit niet in alles kon getuigen. Gries, de geheimzinnige Engelschman, van wien Haas de effecten ontving, heeft hy maar eens gezien. De verdediger van Haas, mr Van Gigch, ondervroeg daarna den getuige scherp over de antidateering van den wissel aan getuige afgegeven. Na de pauze werd gehoord de heer Duparc van Lier over zyne bemoeiingen in de zaken tnsBchen Boijer en Haas. Getuige zegt met Haas over waardelooze effecten gesproken te hebben en dat deze toen verschrikte en onknndig zich hield. Op de bewering van den beklaagde, dat ge tuige 50 pet zou ontvangen van hetgeen hy van den heer Beyer zou bekomen, antwoordde getuige dat 10 pet was afgesproken. Hierop volgde een langdurige, onverstaanbare bespre king over de gevoerde correspondentie betrek- keiyk een nieuwe zaak met BeQer welke tot half vier duurde. Aan het slot van het verhoor verlangde de officier van justitie van getuige Dupark te vernemen, of deze, naar aanleiding van het zonderlinge telegram „sigaren, niets waard", met Haas mondeling over de waardeloosheid der effecten heeft gesproken. Getnige aarzelde en gaf ontwijkende, geen positeve antwoorden. De officier waarschuwde getuige de volle waarheid te zeggen, want by hem ligt hy on der verdenking van valschen eed. Ook de voorzitter richtte een reprimande tot getuige. By de lezing der stukken had de voorzitter al gedacht, in hem een zonderlingen getuige te zullen ontmoeten. Daarop werd graaf Zu Spaar gehoord. Londen. De Times betreart het, dat de goede verwachting van de gemeente te Bloem fontein niet verwezeniykt zyn. Het blad vreeBt, dat Kruger geen neiging getoond heeft, om aan Milner op enkele punten te gemoet te komen. Peteraburg. Door geheel Rusland wordt de honderdste gedenkdag van den; dichter Poeskjien gevierd. Algemeen Overzicht. De zomervacantie zal dit jaar wel vroeg intreden. Dat natuuriyk niet alleen omdat het goed warm wordt, maar om verschillende redenen, welke maken, dat de parlementen niet veel meer zullen afdoen. Het Lagerhnis heeft Maandag na een kort debat een ontwerp aangenomen, dat eerst dreigde veel verzet nit te lokken, nl. de in ons vorig nommer vermelde donatie aan generaal Kitchener. Het verzet was anders wel te begrypen geweest, want de schennis van het graf van den Mahdi is vooral voor de Engelschen een gruwel. Maar gelijk wy reeds mededeel den de leider van de liberalen ging met het regeeringsvoorstel mede, en daarmede was de zaak gered. Bovendien was de ware stemming er niet. Immers tydens de zittÏDg had een soortgeiyk incident plaats, als verleden jaar in onze Tweede kamer. Dr Wallace, de liberale afgevaardigde voor Edinburg, zakte onder een redevoe ring in elkander, en overleed spoedig daarop. Dit voorval is te treffender, omdat nóg onlangs het andere lid van hetzelfde district is overleden, In de Belgische kamer is het de laatste dagen kalm. Aan de orde is het ontwerp be treffende de veiligheid en gezondheid in fabrie ken en werkplaatsen, waarby men het merk waardige tooneel beleeft, dat het deel der cl®:

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2