MIDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 127- 142° Jaargang 1899 Donderdag 1 Juni. Middelburg 31 Mei. Uit Domburg. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 31 Mei 8 n. vm. 58 gr. 12 u. 70 gr. av. 4 u. 69 gr. F. Verw. zw. wind, licht bew., warm. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten, des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Ree ;mes 40 cent per rege Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordoelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratia aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moow; te Tholen: W. A'. van Nieuwbnhuijzen: te Terneuzeu: M. de Jonge. Vredes-conferentie. Uit 's Gravenbage wordt ons heden geseind Sir Julian Pauncefote, de Britsche gedele geerde, heelt een uitgewerkt voorstel ingediend, tot instelling van een hof van arbitrage. De afdeeling „oorlogsrecht" is grootendeels met haar arbeid gereed. De bepalingen om trent de rechten van het militair gezag by bezetting van een vreemd land zullen, op aan drang van de kleinere mogendheden, waar- schijtslijk vervallen. In de afdeeling „gebruiken bij den zeeoorlog" hebben vooral Engeland en Noord-Amerika het vaststellen van bindende regelen bestreden. Echter erkenden de overige zeemogendheden van Europa en Japan de wenscheiykheid van een analoge toepassing der Geneefsche con ventie op den zeeoorlog. Overeenstemming is verkregen omtrent het vervoer en de verpleging van gewonden, zoo dat een nadere uitwerking van dit punt is opgedragen aan een commissie, waarin benoemd zijn de maritieme gedelegeerden van Engeland, Duitsohland en Rusland, met prof Renault (Frankrijk.) De arbitragecommissie vergadert heden niet op het Huis ten Bosch, maar in de Treveszaal. Het Vad. van Dinsdag avond bevatte den Franschen tekst van de beide Russische voor stellen in de vergadering van Vrijdag ingediend. Het schynt toch, niettegenstaande de burge meester van Amsterdam naar het buitenland is vertrokken, zoo goed als zeker te wezen, dat onze koningin, waarschijnlijk in de eerste helft van Juni, in het paleis te Amsterdam, een groot galadiner zal geven ter eere van de leden der Vredesconferentie. Da Haagsche Courant deelt mede, dat het bestuur der Haagsche Journali&tenvereeniging zich in het laatst der vorige week met een schrijven tot de Nederlandsche gedelegeerden ter vredesconferentie heeft gewend, om hunne hnlp in te roepen tegen de geheimzinnigheid, waarin het ter conferentie behandelde voor de Nederlandsche pers gehuld blijft. Waarschijnlijk voegt het blad er bij is het daaraan toe te schrijven, dat er nn althans iets loskwam. Open brief aan Felix Ortt. Onder dit opschrift, met de by voegingEen teoord tot de Tolstoïanen en Christelijk Anar chisten heeft mevrouw B. Waezklewicz-Van Schilfgaarde, presidente van den Nederlandschen Vrouwenbond ter internationale ontwapeningeen schryven in het licht gegeven, waarvan de grondtoon geheel overeenkomt met ons gevoe len, neergelegd in ons opstelOp éen lijn, ii ons nommer van 1 Mei. Aan het slot van dien brief zegt de Bchryfster „Gy zegt dat velen, die eerst met ons gingen, nu van onzen Bond zyn vervreemd en sympa thie voor zyn streven hebben verloren. Het doet my leed voor onzen Bond, maar niet minder voor die „velen". Het is het grootste bewys dat ons gezichtsveld ruimer is, niet doordien wy „het zooveel mogeiyk ieder naar den zin maken, opdat zoovelen mogelijk zullen toetreden" maar omdat wy elke helpende hand, dus ook die der Tolstoianen, gaarne aannemeD, mits het geene onzuivere hand isdat wy het principe„eendracht maakt macht" in eere houden en dat wij alle krachten, die zich oub aanbieden, trachten te richten op ons doel. Het heet dat gij radicaler te werk gaat, praktischer zeker niet. Het denkbeeld Vrede slnit eenheid in zich. Waar gij u dus vau ons, ernstige werkers voor den vrede, afwendt, ver breekt gy de eenheid, doet dus afbreuk aan het werk des vredes. Een fout is er begaan door als naam van onion Bond, Ontwapening alleen te kiezen. Dit leidt op een dwaalspoor, doet het voorkomen als bewogen wy ons op onpraktisch terreinen als streefden wij een hersenschim, dadelijke afschaffing der legers, na. Ontwapening is het einddoel, doch op den myipaal, die er henen duidt, staat arbitrage geschreven; de naam dus die hem rechtens toekomt is Arbitrage- en Ontwapenings-Bond. ïykverbranding boven begraven, is al zoo dik- wyls van verschillende kanten bekeken, ook uit hygiënisch en gerechteiyk oogpunt, dat wy daarover wel kannen zwygen. De vraag waarover ditmaal de stryd loopt is een vryheidskwestie. „Er zyn ook menschen, die in verbranding hun ideaal vinden en vergaan in de aarde afschuweiyk"; zegt dr Van Gorkom. En daarom vragen wy voor hen de vryheid, die en dit noemen wy een gelukkig teeken ook hy hun geven wil, waar hy zegt: „watis er onzerzijds tegen om hen dat rustig te laten doen Indien zy, voor hun kosten natuuriyb, in Nederland een lykoven wilden bouwen, zou dat door de Katholieken principieel moeten worden bestreden In elk geval lijkt het my het best, de uitingen der hartsverlangens van e lieden, met stilzwijgen voorbij te gaan." Dr Van Gorkom staat dus nader by ons dan bij de redactie van Het Centrum, dat tegenover het gevoelen van genoemden heer natuurlijk ge bedenkingen oppert en hare bevreem ding uit over het bericht omtrent Sarcey, dat, .ar zy zegt, „naar den gegeven maatstaf zal oeten verklaard worden." Dien maatstaf vindt zy misschien in de me- dedeeliBg, dat op een onlangs te Parijs gehouden vergadering der Vereeniging tot propaganda voor Ïykverbranding door den president Bour- neville met cijfers de vooruitgang van het idee der lijkverbranding werd aangetoond. In Europa en Amerika zyn reeds 70 crematoriums, waarvan 27 in Italië, 20 in de Vereenigde Staten, 6 in Duitschland. In Frankryk zullen weldra Reims en Rouaan crematoriums be zitten. vak van 44 jaar, had hy onafgebroken de betrekking van Gedeputeerde bekleed. En hoe hy zich van die taak kweet wy behoeven daarover niet uit te wijden. Daarvan getuigden o. a. de hoogst wasrdeerende woor den, door den commissaris der koningin, jhr mr W. M. de Brauw, ia de zomerzittingen van 1891 en 1895, ter eere van den overledene ge sproken; by gelegenheid van zyn veertig-jarige ambtsvervulling en by het neerleggen van zyn taak als Gedeputeerde. Hy deed zich steeds kennen als een yverig man van onkreukbare eerlijkheid en groote kennis ook van Zeeland's belangen. Hij heeft voorzeker groote verdiensten ge had tegenover onze provincie! BE1ÏOEM1IÏUEM MZ. Bij kon. besluit: is de gep. laifc.-koi. der inf. P. F. de Kok, met ingang van 1 Juli 1899, benoemd tot militie commissaris in het 2e militiedistrict van Zuid-Holland is, op zijn verzoek, op grond van lichaams gebreken, eervol uit zijne batrekking ontslagen de adjunct commies by het dep. van oorlog J. B. van der Kolk, en hem een pensioen verleend ad f982 'si aars; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer mr W. J. Wintgens, referendaris bij de le afd. van het dep. van oorlog. Door de arr.-rechtbank te Arnhem is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbevelingmr. E. K. E. Brants, rechter in de arr.-rechtbank te Zwollemr H. J. van der Poel Hiddingh, subsituut-officier van jastitie by de arr.-rechtbank te Arnhem, en mr. P. C. 't Hooft, kantonrechter te Gorinchem. NOG EENSLIJKVERBRANDING. In Het Centrum bespreekt de heer dr Van Gorkom t« Arnhem de ïykverbranding, waarby hy wyst op eenige chemisch-economische be zwaren daartegen en ook op de hooge onkosten daaraan verbonden. Toch kan z. i. in sommige gevallen, o. a. by zeer besmetteiyke ziekten, verbranding wensobe iyk, zelfs noodig zyn. Dit alles geldt de hoofdkwestie niet. De fraa|; over het nut, over het verkiesiyke van UIT STAD EN PROVINCIE. Mr J. C. R. van der Bilt. f Te Heinkenszand overleed heden een man, iens dood in gansch Zeeland ]door velen met groote belangstelling zal worden vernomen. Hoewel by om zijn leeftyd en zijn gezond heidstoestand in de laatste jaren zich meer en meer terugtrok, heeft by zulk een werkzaam leven achter zich in het belang van onze pro vincie, dat groote erkentelykheid aan zyne nagedachtenis past aan ieder die het wel meent met ons gewest. Mr Jan Cornells Reioier van der Bilt wiens overlyden men ons heden meldde was 1 Mei 1817 geboren te Kapelle en bereikte den leeftyd van 82 jaar. Na voltooide rechts studie werd hy in 1843 benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Heinkenszand. Bg ite stemming voor de verkiezing van leden der Prov. Staten onder de wet van 1850 kozen de kiezers in het district Goes hem tot hun afgevaardigdeen in de eerste zitting werd door zyne medeleden tot Gedeputeeerde aangewezen. Nam hij toen, op grond zyner rechteriyke betrekking, die benoeming niet aan, in het volgende jaar (1851) liet hy zich daartoe vinden en bedankte hy voor het griffierschap, om zich geheel aan de belangen der Provincie te wyden. Tot 1889 had hij zitting voor het district Goesen toen hy in dat jaar niet herkozen werd, ruimde de heer I. van Houten te Oost burg zyne plaats in, en zonden de kiezers in het district Sluis den heer Van der Bilt opnieuw naar de Provinciale vergadering tot 1895, in welk jaar zyn gevorderde leeftyd hem noopte, aaD de kiezers mede te dealen, dat by geen her benoeming verlangde. Tot datzelfde jaar, dus gedurende een tyd- Art. 16 van het reglement van politie voor de polders In Zeeland. In ons vorig nommer komt in het verslag der rechtszaak voor het kantongerecht te Goes betreffende bovengenoemd artikel het volgende voor„Hiertegen voerde het O. M. aan, dat naar zijn inzien de interpretatie van de tegen woordige Gedeputeerde Staten die niet de makers van het reglement zyn onjuist is." Van bevoegde zyde wyst men er ons op, dat het O. M. zich hierin vergist en dat de thans door Ged. St. aan art. 16 van het Reglement gegeven uitlegging overeenstemt met de vroeger door het Gedeputeerd College genomen beslissingen. (Zie o. a. Prov. Verslag 1886, bl. 62). kon. besluit zyn benoemd: in het be stuur van den Emmanuelpolder, tot dykgraaf C. Bal en tot plaatsvervangend dykgraaf A. de Kok; tot gezworen voor den polder Zonne- maire, C. F. van den Bout; en tot gezworen voor het waterschap de Watering Cadzand I. Risseeuw Izaakszoon. In eene Dinsdag avond gehouden, als ge woonlyk niet druk bezochte, vergadering van de liberale kiesvereeniging Gemeentebelang te iddelburg werd opnieuw de ontslagaan vrage van den heer J. F. van Dunné als lid van den gemeenteraad besproken en, in ver band daarmede, het houden van besloten ver gaderingen van den gemeenteraad bij denaan- en verkoop van gemeente-eigendommen afge keurd. Vooral werd gegispt de laatste handeling van den gemeenteraad inzake den aankoop van gronden onder VlissingeD, ten behoeve van de oefeningen van het garnizoen, waarbij, naar beweerd werd, particuliere belangen boven die der gemeenschap werden behartigd. Over die zgn. geheime raadszittingen werd den breede gediscussieerd en algemeen was men van oordeel dat tegen dergeïyke „onder onsjes" diende te worden geprotesteerd. Ten slotte werd in dien ge 3st eene motie gesteld en aangenomen, die ter kennis van den raad zal worden gebracht. Candidaten voor de aanstaande verkiezingen voor leden van den raad werden, volgens zegsman, niet gesteld. Aan het eind der vergadering werd het be- stnnr geïnterpelleerd omtrent de niet aanwe- van een verlaggever der Midd. Ct waarop werd geantwoord dat dit blad niet was uitgenoodigd. Voor het vervolg werd echter de toezegging gedaan dat ook aan die courant weer, evenals vroeger, een citatiebiljet zou gezonden worden. Heden morgen had zekere F. J. W., sleeper, het ongeluk om, toen hij op de Hout' kaai alhier op zyn wagen wilde stappen,te vallen, waardoor het wiel langs een zyner bee- nen ging en dit daarmee zoo onzacht in aan raking kwam, dat er een gescheurde wond ontstond. Een paar vrouwen brachten Dinsdag avond de Lange Viele, Markt, Vlissingsche straat en Hoogstraat te Middelburg in op schudding. De politie maakte daaraan een einde. Sommigen beweerden, dat zy in niet al te nuchteren toestand zouden verkeerd hebben, wat echter van zeer bevoegde zijde beslist wordt tegengesproken. De betrokken personen gaven volstrekt geen aanstoot. De aanleiding tot het opstootje ligt dus eenigszins in het duister. In de verschillende gemeenten van Wal c h e r e n, betrokken bij een tram Vlissingen Domburg, is een adresbeweging op het getouw gezet om de aanvrage der commissie te steunen. Op die adressen wordt druk ge- teekend. Op de markt te Goes werd Dinsdag eene partij van 275 stukjes (halve kilo's) boter a 30 cent per stokje verkocht. Niet alleen de lage prys, maar ook de omzet van zoo'n groote party op die markt behoort tot de zeldzaamheden. Op de markt te Middelburg is verleden jaar echter deze prijs wel meer betaald. Tot tydeiyk onderwyzer aan school 1 te Iorseke is benoemd de heer M. Bal te Tholen. De raad der gemeente Wissekerke benoemde Maandag jl. J. HeyBtek te Geersdijb tot keurmeester op het vleesch en spek in dat deel der gemeente. Met op ééa na algemeene stemmen werd isloten, in samenwerking met den Heer Jans- polder, over te gaan tot verbetering van twee gedeelten wega in dien polder. De polder zal de baan in orde leggen, de gemeente bestort die met grint en draagt zorg voor het onder houd, waarvoor de polder een jaariyksche bij drage geeft in evenredigheid met de onder houden lengte. Volgens bericht uit Coiynsplaat heb ben, nadat door een expert der assnrantie- maatschappy, die de Xantippe II onderzocht heeft, verlof was gegeven om te trachten het vaartuig at te brengen, een tiental man nen het schip recht gezet en, na het zooveel mogelijk ontlast te hebben, in vlot water gebracht. Het ligt nu in de haven, oogenschyniyk zonder veel schade. Te Scherpenisse werd Dinsdag een man, die een paard naar de weide bracht, door dit dier afgeworpen. Hy deed daar by zulk een hevigen val, dat hy door een paar omstanders naar huis moest worden gebracht, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Uit Terneuzen. Het vóór eenige weken geuite vermoeden, dat ook het detachement infanterie, dat den bewakingsdienst vervulde, wel zou worden ingetrokken, hoewel daarvan officieel nog niets bepaald was, is thans bewaarheid geworden. De post aan het magazyn wordt niet meer bezet en het detachement, dat volgens den regel 1 Juli zou moeten worden afgelost, ver trok Dinsdag naar zyn garnizoen te Bergen op Zoom, terwyl geen detachement ter vervan ging arriveerde. Sedert geruimen tyd werd de oesterput al daar niet meer voor het oorspronkelyk doel gebrnikt. Voor eenigen tyd ia zy by publieken verkoop overgegaan in handen der heeren J. A. van Rompu, te Terneazen, c. s., die nu eene proef zullen nemen met het kweeken van Zeeuwsche oesters. Slaagt deze proef, dan zal t volgend jaar op groote schaal worden voortgezet. Door ingelanden van het waterschap Groot en Klein Baarzande c. a. is in de Dins dag te G r o e d e gehouden algemeene verga dering, met algemeene stemmen, op de meest eervolle wyze tegen 1 Juni ontslag verleend aan den heer J. de Maaier als waterbouwkun dige van het waterschap, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, gedurende 33 jaren door dien ambtenaar aan bet water schap bewezen. Besloten werd tot begrinditg van een twee tal wegen en het aangaan eener geldleening tot bestryding van de kosten daarvan. Op de voordracht voor een gezworen wer den geplaatst de heeren A. A. Becu, aftredend. Joh. Risseeuw Izz. en D. H. van Zuyen, ter wyl tot lid van den dykraad van het calami- teuze waterschap Oud en Jong Breskens werd herbenoemd de heer Johs Risseeuw Izz. Van de drie te Biervliet aftredende raadsleden, de heeren P. L Dossche, L. Lijbaart S. van der Hooft, heeft de laatBte verklaard hoogen leeftyd, hy is 79 jaar, geen mandaat meer te aanvaarden. In de op Dinsdagavond in het gemeentehuis te Domburg gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van de belangen der badplaats Domburg bracht de secretaris, heer H. J. E. Gerlach van Sint Joosland, het hieronder volgende eerBte jaarverslag uit. Mijne Heeren Het was op den 28sten Juni van het jaar 1897, dat zich op het gemeentehuis van Dom burg eenige belangstellenden in den bloei van de badplaats Domburg vereenigden, om te be raadslagen wat wel zou kunnen worden gedaan om Domburg te maken tot een aangenaam verbiyf zoowel voor zieke, als voor herstellende en volkomen gezonde bezoekerB. Met de meeste welwillendheid nam de burge meester van Domburg, de heer E. L. Baron van Harden broek, het voorzitterschap op zich. terwyi de heer Vreeburg wel zoo goed was als secretaris te fungeeren. Al zeer spoedig bleek duideiyk, dat alle aan wezigen het eens waren, dat groote noodzske- lykheid bestond dat 't een en ander werd ge daan om Domburg meer bekend te maken en dat vele bestaande toestanden dringend veran dering en verbetering eisohten. Onmiddellijk werd overgegaan tot het con- stitueeren van eene vereeniging, die gedoopt werdVereeniging tot bevordering van de be langen der Badplaats Domburg, en werden daarna door de toegetreden aanwezigen geko zen tot voorzitter de beer E. L. Baron van Hardenbroek, tot vice-voorzitter de heer H.J. Boogaert, tot penningmeester de heer A, Lants- en tot secretaris de heer Gerlach van Sint Joosland. Een van de eerste ter sprake gekomen pun ten was de verbetering van de communicatie middelen tusschen DomburgMiddelburg en omgekeerd. De heer Nagtglas Versteeg uit Bussum ook aanwezig vroeg of werkelyk een tram verbinding werd gewenscht, waarop eendnide- lyk bevestigend antwoord werd gegeven en toen mocht men van genoemden spreker ver nemen dat hy en tevens sprekende uitnaam maatschappy, die hy zeide te vertegen woordigen hoopte dat weldra, al was 't ook over eenige jaren, zoo'n tram zou rijden en dat by persooniyk, alle moeite zou doen, om aan dien eds zoo lang gekoesterden wensch te voldoen. Juist eene maand na de hierboven gemelde vergadering werd de tweede byeenkomst ge houden, waarin de circulaire werd voorgelezen goedgekeurd, inhoudende eene opwekking als lid der jeugdige vereeniging toe te treden. In den loop van het jaar 1897 had de Ver eeniging het genoegen om opheffing te ver krijgen van het verbod om over Ooerduin te rijden, en het is eveneens aan haar initiatief medewerking te danken, dat in 1898 eene geregelde omnibnsdienat werd georganiseerd tusschen Middelburg—Domburg en viceversa. Nog is sprake geweest om een automobiel te exploiteeren tusschen genoemde plaatsen; dat voornemen is om verschillende bezwaren moeten worden opgegeven, in de algemeene vergadering, gehouden in ei 1898, werd o. m. besloten voor rekening der Vereeniging aan te koopen drie straat lantaarns en die in bruikleen af te staan aan het gemeentebestuur van Domburg, onder voorwaarde, dat het zal zorgen voor de noodige brandstof, waartegenover de ge- meeDte-laDtaarnopsteker een geldelijke vergoe ding van de Vereeniging zal ontvangen. Verder werd goedgevonden om eene subsidie toe te kennen aan den heer W. J. F. Govers te Middelburg, die zich verbond om, gedurende het badseizoen, het kappersvak op Domburg uit te oefenen. In de vergadering van November van dat zelfde jaar kon het bestuur verklaren, dat de gesubsidieerde omnibusdienst bewezen heeft in eene groote behoefte te voorzien. De penningmeester deelde de aangename tyding mede, dat zyne rekeningen verantwoor ding sloot met een goed slot van f 300. Het bestnur stelde toen voor om ook den winterdienst van de omnibus mogeiyk te ma ken door ook d&araan subsidie te verleenen hoewel een lid meende dat de Bad plaats als zoodanig geen belang heeft by een W interdienst, toch besloot de meer derheid om de subsidie toe te staan, over wegende dat de belangen van de Gemeente Domburg wel zeer ten nauwste zyn verbon den met die van de Badplaats en dat een communicatie-middel óok des winters voor de bewoners van het grootste belang is.- Op diezelfde vergadering werd het concept der" statuten goedgekeurd en het bestuur gemach tigd om daarop de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Eindelijk nog werd besloteö om een prospectus samen te stellen over Dottf* burg en omatreken en die te doen vertaleü en uit te geven in de Franeche en Duitsche taa!.- De heeren Scheele en Vreeburg verklaarden zich bereid om het bestuur in deze vat rftad en voorlichting te dienen. Ziedaar, mijueheeren! eene opsomming tan! wat onze Vereeniging heeft gedaan in haaf nog zoo kort bestaan. Velen, die dit verslag hooren of lezen, zulleü daarin al heel weinig belangryks vinden. In derdaad, en het bestunr is de eerste om zulks te erkennen, er is nog byna niets gedaan van het O zoo vele dat nog gedaan moet worden i Maar zij, die meer van nabij bekend zij a met de Domburgsche toestanden, Weten dat voor onze vereeniging vele, zeer velemoeiiyk- heden te overwinnen zyn. Als gevolg van gedeeltelijk lauwheid, gedeeltelijk vanunkunde en helaas! ook gedeeltelijk vaneen opzettelijk blind zijn voor zaken en toestanden, die de ontwikkeling van Domburg zoo in deu weg staan zijn er nog zoo velen die zooal niet bepaald tegenwerken ons toch hunne zoo hoog noodige medewerking ont houden. Het schijnt wel of nog velen de overtuiging missen dat de ontwikkeling en da voorspoed van de gemeente Domburg ten

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1