BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Te Amsterdam was den laatsten tijd veel te doen over het plaatselijk schooltoezicht. De gewone schoolcommissie werd uitgebreid tot 80 leden, maar er bleef wat ontbreken aan het stolsel van vrijwillige krachten. Aanvankelgk bestonden er wettelijke bezwaren tegen aanstel ling van gemeentelijke schoolopzieners. Maar na hebben eenige raadsleden voorgesteld, het aantal leden der schoolcommissie van 80 op 4 terug te brengen, en dan ieder hunner f4000 traktement te geven. Feitelijk krijgt men dan 4 gemeentelijke inspecteurs van het L. O. KERKNIEUWS. Te Zaamslag is Zondag het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente in ge bruik genomen. Natuurlijk was dit by die gelegenheid overvol. Na Zondagmorgen bevestigd te zijn door den heer L. C. Terneden, pred. te Souburg, naar aanleiding van Gal. 6: 9, deed de heer H. J. L. Poort des middags te Streefkerk.zijne intrede. Hy had tot tekst gekozen 2 Chron. 18: 13. Bij het eindigen van den dienst sprak de consulent, de heer H. J. Hulecher, predikant te Nieuwlekkerland, den nieuwen leeraar toe met den zegen van Ps. 20: 1. By beide godsdienstoefeningen was de kerk stampvol. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Art. 16 van het reglement van politie voor de polders in Zeeland van 11 Decbr 1897, Prov. hl. no. 158, zegt: dat de waterleidingen, telkens op aanzegging van het Dijkbestuur zuiver en op de door dat bestuur bepaalde breedte en diepte moeten worden gehouden. In verband hiermede werd Maandag voor het kantongerecht behandeld de zaak tegen C. R., landbouwer te Wolfaartsdyk, ter zake, dat op 17 Maart '99 bevonden werd, dat de buizen gelegd in den dam, die toegang geeft tot land, waarvan hy, beklaagde, gebruiker was, en die zich bevindt in eene waterleiding, dié nende tot den geregelden afloop en afvoer van des polderB binnenwater, al hetwelk gelegen is in den Westkerkepolder onder de gemeente Wolfaartsdyk, niet hadden de wjjdte noch waren op de diepte zooals door het dijkbestuur by een op 3 Maart '99 ter kennisse van be klaagde gebracht besluit was bepaald, in dier voege, dat de buizen, van binnen gemeten, minstens tien centimeter dag of middellijn moesten hebben, terwijl de buizen moesten worden aangebracht op een diepte van min stens een meter beneden den beganen grond van den dam, zooals die op genoemden datum 3 Maart '99 lag, en waaraan door beklaagde vóór 15 Maart '99 d. a. v. had behooren te zijn voldaan, zulks terwyi de verplichting daar toe niet op den polder of anderen rustte. In deze zaak werd het O. M. by onge steldheid van mr Dull waargenomen door mr J. de Witt Hamer J.Gz., terwyi als ver dediger optrad mr W. Dicke, beiden advocaat en procureur te Goes. De getuigen, zijnde de dykgraaf, een ge zworene en de veldwachter, bevestigden de by dagvaarding ten laste gelegde feiten, doch erkenden, desgevraagd, niet af te weten van het bestaan van den staat, by art. 23 van het polderreglement bedoeld, zoodat ter terecht zitting niet uit te maken was, wie de kosten van het onderhoud van bovenbedoelde buizen te dragen bad de polder of de aangeland. Het O. M. achtte het dyksbestuur be voegd tot het geven van den last, zulks in verband met den geest van het geheele regle ment, en requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot f 1 boete, subs. 1 dag hech tenis, op grond van art. 16, juncto art. 34 van het reglement van politie. De verdediger voerde aan, dat in de laatste alinea van art. 15 van genoemd reglement alleen gesproken wordt van het zuiver houden der buizen enz., zulks iu verband met artt. 17 en 20 van hetzelfde reglement. Voorts, dat niet de dyksbesturen, maar Gedep. Staten aangewe zen zyn om in dit opzicht voor de waterleidio gen door hun ooilege van ambtenaren en des kundigen zorg te dragen en alleen Gedepu teerden het college is, dat voor sterk ingrijpende veranderingen omtrent de diepte der buizen, als hier bedoeld, den last kan verstrekken. Beklaagde was dan ook krachtens art. 26 van het reglement bjj Gedeputeerden in beroep ge komen van den last, hem door het dyksbestuur opgelegd, en Gedeputeerden hadden dat beroep gegrond verklaard, als zijnde het dyksbestuur niet gerechtigd te gelasten, dat beklaagde de buizen 10 c.M. lager moet leggen en op grond, dat art. 16 uitsluitend spreekt van zuiver houden. De verdediger concludeerde mitsdien tot ontslag van rechtsvervolging. Hiertegen voerde het O. M. aan dat naar zijn inzien de interpretatie van de tegenwoordige Gedeputeerde Staten die niet de makers van het reglement zyn ODjuiBt is, aange zien in art. 16 van zuiver houden gesproken wordt onder zekere voorwaarden. Tengevolge van de vernietiging echter van het besluit van het dijksbestuur door Gedep. Staten acht het O. M. het recht tot strafvervolging vervallen en refereerde het zich aan het oordeel des rechters. Uitspraak 6 Juni a. s. (G. Crt.) LETTEREN EN KUNST. Ook de Arnh Crt. brengt warme hulde aan de nagedachtenis van mr A. M. Maas Geesteranus. Haar redactie schryft o. a. Zyne groote verdiensten als sohryver, zijne omvangryke kennis en weinig geëvenaarde werk kracht kunnen wij natuuriyk het best beoor- deelen uit hetgeen de overledene voor de Arnh. Ct. geschreven heelt. Gedurende een tydvak van reeds meer dan twintig jaren schreef hy van week tot week de geestige en degeiyke „brieven uit de Hoofdstad", welke in den lande terecht de aandacht trokken en naar welker schryver herhaaldelijk te vergeefs ge- yiseht werd. Ook was mr Maas Geesteranus de schryver van de reeks geestige „Brieven van een Staatspresident", welke verschenen in de Arnh. Crt. na het vertrek van het Trans- vaalsche driemanschapKruger, Smit en dn Toit en waarin op allergeestigste wyze de in drukken werden geschetst, die een man als Paul Kruger zou hebben kunnen krygen van hetgeen door hem in Europa, in 't byzonder in ons land waargenomen en ervaren was. Volgens de medeelingen in andere bladen bevond zich de heer Maas Geesteranus in het Haagscbe ziekenhuis om eene operatie te ouder gaan, maar trad, nog vóórdat deze geschied was, Zaterdag middag de dood in, tengevolge van eene longontsteking. Dat deze verrassend snel gekomen is, bewyst wel de Zaterdag nog door ons opgenomen Haagsche brief, welke Donder dagavond door den overledene was geschreven en in styi noch in schrift eenige ziekte verried. GeUjk reeds onder den eersten indruk van zyn doodsbericht door ons werd gezegd, verliezen de Arnh. Ct. en hare lezers veel in den over ledene door het gemis zyuer wekeiyksche brieven, die van zyne groote kennis en zyn geestig vernuft zoo vaak op merkwaardige wgze biyk gaven. - Vrydag werden de plaatsbureaux te Lon den voor de voorstellingen van Sarah Bern hardt in Hamlet geopend. Het liep er zóó storm, dat aan de Figaro geschreven werd, dat acht en-veertig uur later voor geen der voor stellingen meer een plaats te krijgen zou zijo. De le iuit. der ait. C. D. A. Zimmer- mann is, in verband met zyne benoeming tot leeraar aan de hoog ere burgerschool te Mid delburg, op zyn verzoek met ingang van 1 Sept. op non-activiteit gesteld. Aan het van wege de Vereeniging voor Gemeentebelangen gehouden examen voor aspi rant-gemeente-secretaris hadden zich voor het schrifteiyk gedeelte 134 candidaten aangemeld. Daarvan namen 125 aan het examen deel, waarvan 80 opgeroepen zyn voor het monde ling gedeelte. In de commissie ter beoordeeling van het schriftelijk werk hadden o. a. zitting de heeren A. de Vulder van Noorden, secre tariB van Middelburg en jhr mr E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland. In het dekenaat Heerenveen, waar dr Sehaepman onlangs voor leerplicht een plei dooi leverde, verklaarden 12 pastoors zich daartegen in een adres aan de Tweede kamer. Twee gevoelden geen roeping dat te teekenen. Kraayenbrink, een der personen, die in verband met den moord te Berkel in verze kerde bewaring werd gehouden, is thans nit de voorloopige hechtenis ontslagen. De tweede verdachte, Uyttanboogaerd, bevindt zich nog in arrest. Zaterdagmiddag is te Rotterdam een loodgietersjongen, die bezig was om een goot schoon te maken, van een hoogte van 13 meter gevallen. De knaap werd dood opgenomen. Maandagavond is op den afrit van de Willemsbrug aldaar een 64-jarige man tussoben twee wagens beklemd geraakt en inwendig ernstig gekneusd. Te 's Gravenhage is een Duitacher aange houden, die in zyn land nog tien jaren gevan genisstraf te ondergaan bad. Te Haarlem zijn twee Leidsche studenten door een paar opgeschoten knapen ernBtig mishandeld en verwond, zonder dat zy daartoe eenige aanleiding hadden gegeven. Te Zutphen is Zondag een bejaarde dame, in hare woning, met een lift naar beneden ge stort, vermoedeiyk door het breken van een touw. De dame werd zwaar aan beide beenen gekneusd. Te Keeken by Millingen is eeu boeren hofstede verbrand. Twintig varkens kwamen in de vlammen om. In den nacht van Zondag op Maandag is te Eindhoven iemand, die op weg naar huis was, door eenige hem onbekende personen aangevallen en zoodanig mishandeld, gesneden en gestoken, dat hy bewusteloos en badende in zyn bloed werd gevonden. Zyn toestand is niet buiten gevaar. Van de dadera is niets bekend. De huzaar uit Roermond, die eenigen tyd geleden door een burger met eeu Bteeuworp ernstig aan het hoofd werd gewond, is aan die verwonding bezweken. Het is algemeen bekend, dat vinkenlief- hebbers de barbaarsche gewoonte hebben de diertjes de oogen te branden, opdat zy beter zingen. Nu moet een gendarme te Char leroi het middel gevonden hebben, om dien diertjes het gezicht weer te geven door het vlies, dat het gloeiend yzer voor de oogjes brandt, te verwyderen. By het opmaken van processen-verbaal waren onlangs vijf-en-twintig blinde vinken in beslag genomen. Vieren twintig vlogen ongehinderd en vrooiyk de lucht in, nadat zy door de handen van dien dierenvriend gegaan waren. Zijn naam is, naar het Hbl. van Antwerpen verneemt, Jules Firuauld. Zaterdag namiddag lieten zich by Ostende negen personen in een jol een eind weegs in zee slepen door een Belgische vischsloep. Plot seling schepte de jol water en kantelde, zoodat de opvarenden in 't water vielen. Een anderen visseher, die dadeiyk met zyn boot te hulp kwam, mocht het gelnkken de negen drenkelingen te redden en behouden aan wal te brengen. By de aanstaande legeroefeningen in België zullen proeven worden genomen met automobielen. Te Vorst by Brussel heeft men het lyk gevonden van een daar wonend gepensioneerd Franseh officier, in burgerkleeding, met het Legioen van Eer in het knoopsgat. De onge lukkige had zich met een revolverschot gedood. Natnnriyk dat men weer veel achter deze zelfmoord zoekt. Te Uccle, by Brussel, heeft een geweldige brand een deel van het buiten van denburge meester, den senator Allard, vernield. Deze brand is een ware ramp, niet alleen omdat het gebouw een sieraad van den Brusselschen straatweg was, maar ook omdat het een kostbare bibliotheek en een groot aantal kunstvoorwerpen en merk waardigheden bevatte, die alle verloren gingen. De eigenaar was te Londen, zyn vrouw en dochter te Brussel. By den wegwedstryd BordeauxParys heeft onze landgenoot M. Cordang weder pech gehad. Te Libourne was hy nommer vyf, doch daar na werd hy niet meer waargenomen. Later bleek dat hg te middernacht te Guitres een vreeaelijken val gedaan heeft. Hy had eene oogenblik, niettegenstaande zyne wonden, wil len doorgaan, maar hij moest van den wed- atryd afzien. Cordang had voorspeld, dat de stryd in 16% uur gewonnen zou worden en ia daarby dicht by de waarheid geweest. Huret maakte den rit in 16 uur 35 minuten 47 sec. Cordang was favoriet. Alweer heeft zich een van de leden der Chineesche legatie te Parys doodgeschoten. Dat is nu de derde, die in enkele maanden op deze wyze het leven verliest. - Te Algiers is brandende binnengekomen het stoomsohip Alisea met 223 passagiers van Palermo naar New Orleans. De kok was door den rook gestikt. Het Britsch Museum is een merkwaardig stuk rijk geworden, een brief van Bismarck aan lord Rosebery. Engelsche bladen gewagen van een pas uitgevonden metselmachine. Een Duitscbe firma beeft de diamantmij nen in de Chineesche provincie Shantung gekocht. De gemeenteraad van Bellinzona, de be kende toeristenstad in het Zwitsersche kanton Tessino, heeft met 43 tegen 34 stemmen een motie goedgekeurd, waarbij lykverbranding wordt toegestaan. In Genêve wordt, grootendeels op kosten van het kanton, een crematorium gebouwd. Wat zegt Hef Centrum en consorten daarvan Door deskundigen wordt ernstig gewaar schuwd tegen het gevaar, dat de pest naar verschillende, minder zindeiyke havens van Europa wordt overgebracht. Een ernstig ongeluk heeft de Nederlandsche stoomvloot getroffen. Volgens berichten uit Caracas is de Prim Maurits van don Kon. W.-Indischen Maildienst vergaan. Gelukkig zijn alle opvarenden gered. Volgens het eerste bericht had het ongeluk in volle zee plaats. Maar later vernamen wij dat het ongeluk plaats had op de kust van Venezuela, by Cumana. Dit klopt ook met den reiawyzer. Deze toch geeft aan, dat de Mauritsdie 1 Mei van Amsterdam vertrok, Zondag 1.1. Cumana en Guanto zou aandoen. De Prins Maurits behoorde tot de oudere en kleinere schepen der Maatschappy en stond onder commando van den heer Duif. Byzon- derheden ontbreken nog. TE HOUOEH AANBESTEDINGEN. Vrijdag 2 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. verlagen en herstellen strandhoofden Oude Hoeve (Schouwen). (Raming f 3000). Aan wijzing 26 Mei. Inlichtingen hoofdingenieur Békaar, Middelburg, ingenieur Stoel, Goes, en opzichter Kooreman, Zierikzee voortzetting van de herstelling der boord- voorziening van het kanaal door Walcheren. (Raming ƒ9000). Aanwyzing 26 Mei. Inlichting hoofdingenieur Bekaar, Middelburg, en inge nieur Ermerins en opzichter Van Lange veld, Vlissingeo. Zaterdag 3 Juni. Middelburg. Huis van Bewaring l'/s u. bet leveren van het roggebrood voor de ge vangenen, gedurende de laatste helft van dit jaar. Maandag 5 Juni. Zierikzee. Voorz. best. Visscheryen op de Scheldelevering goede Duitsche vlamkolen. Inlichtingen hoofdopziener Bergen op Zoom. Vrijdag 9 Juni. Cats. Gemeentehuis 10 u,onderhonds- werken Leendert Abraham-polder. (Raming f 2691.64). Aanwyzing 2 en 5 Juni. Inlichting secretaris-ontvanger. Vrydag 16 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het verrichten van eenige buitengewone be stratingen op den ryks grooten weg derlekl. no 3 op Walcheren. (Raming f 800). Aanwy zing 9 Juni. Inl. hoofdingenieur Bekaar, Mid delburg, ingenieur Ermerins, VlissingeD, en opzichter In 't Hout, Middelburg. Vrydag 23 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u.: a. het uitnemen, herstellen en weder inhangen van zes deuren van de kleine schutsluis van het kanaal door Walcheren te Veere. (Raming f 3500). Aanwyzing 16 Juni. Inl. hoofd ingenieur Bekaar, Middelburg, ingenieur Erme rins, Vlissingen, en opzichter In 't Hout, Middelburg. b. het herstellen van strandhoofd Marine 3 voor den steenen lichttoren te Noordwelle aan de noordzyde van het eiland Schouwen. (Ra ming f 1500). Aanwyzing 16 Juni. Inl. hoofd ingenieur Bekaar, Middelburg, ingenieur Stoel, te Goes, en opzichter Kooreman, te Zierikzee. Zaterdag 24 Juni. Borssele. Directiekeet 2 u.: onderhouds werken waterschap Ellewoutsdijk en polder Borssele. (Raming f 21.287.) Aanwyzing Don derdag 15 Juni en Maandag 19 Juni. Inlich tingen secretaris-ontvanger. Vergaderingen» Concerten enz. Middelburg» Zaterdag 3 Juni. Verg. Zeeuwsche Hypo theekbank. Kantoor 2 n. Zondag 4 Juni. Concertschuttery-muziek. Schuttershof 8 u. Dinsdag 13 Juni. Verg. Ziekenfonds. SU Joris 78 u. D o n d e r d. 29 Juni. Byeenkomst Brandwaan borgmaatschappij. Socië teit SU Joris 1 n. Mejuffrouw E. J. P. Eyke is met ingaDg van 1 Juli, op haar verzoek, eervol ontslagen als onderwijzeres aan de ryks-normaallessen te Axel- In hare plaats is benoemd mej ut vrouw C. P. Teepen, onderwyzeres te Stoppeldyk. 's Gravenhage. Heden morgen te elf uren had op het kerkhof (oud) Eik en Duinen de begrafenis plaats van mr A. M. Maas Geeste ranus, in leven directeur der Staatscourant. zy geschiedde onder zeer groote belang stelling, vooral uit de kringen der Vrymetse- laarsorde in Nederland, waarby hy een der hoogste graden vervulde. Aan de groeve werdeu o. a. opgemerkt de referendaris van het departement van binnen- landsche zaken, de heer Van Kempen, verte genwoordigende den Minister, correctoren, de chef der expeditie van de Staatscourantdyk graaf en hoogheemraden, secretaris en ingelanden van Delfland, de directeur van Het Vaderland deput&tiën van Armenzorgder Louigastichting met tien verpleegden en de directrice, benevens van het hoofdbestuur der Vrymetaelaarsorde, de Grootmeester, en van tal van loges van hier en elders. Prachtige kranBen dekten de baar, waarbij de overledene gehuldigd werd door de heeren Fr. Lieftinck namens het Groot Oosten, Menno Huizinga, voorzitter van de loge Union Royale, Havelaar, regent der Lotmastichting, Kleijn, lsten corrector der Staatscourantmr Banck als oud-academievriend en Van de Mandele namens Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland. De zoon van den overledene dankte voor de eer, zyn diep betreurden vader bewezen. H E R ld K. Deze heryk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarby aangegeven dagen en uren: Schoondijke 31 Mei. IJsendyke, ook Waterlandkerkje, 5 en 6 Juni. Biervliet 7 Juni. Hoofdplaat 8 Juni. Neuzen, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Juni. Hoek, 19 Juni. Zuiddorp e, ook voor Overslag, 20 Juni des voormiddags. Koewacht, 20 Juni des namiddags. Westdorpe, 21 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 22 Juni en 23 Juni des voormiddags. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum Plaat». Voorwerpen. Information. 81 Mal Serooikerke, Woonhuis, Huvers. 31 Middelburg, Meubels, Notarishah 8 Juni Wemeld.nge, Woonhaiien, De Vo». 2 Hoedakenak., Bouwland, M. Houwer. Groede, Hofstede, Hammaoher 6 Cortgene, Hofstede, Roelof en Van Seters. 6 Middelburg, Aanplakborden, (verp.) Secretarie. 8 Middelburg, Huizen, Verhuist. 8 St. Maartenid. Holitede. Van Seters. 8 Goes, Gras, Prins. 14 Westkapelle, Middelburg, Bouwland enz., Loeff. 15 Hui ten, Havers. 15 St.Maartenad. Hofstede, Van Setera, 8 Juli Goes, Hofstede, Liebert. Verkoopingen enz. Te Wissekerke (N.B) is heden het verbeteren en onderhouden der waterkeerende werken aanbesteed door a het bestuur der waterkeering van den ealamiteusen Vlietepolderwaarvoor minste inschryver was de heer A. Schrior, te Coiyns- plaat, voor f 8685; en b het bestuur der waterkeering van den ealamiteusen polder Anna Frieo. Daarvoor schreef het minst in de heer W> Dekker, te Veere, veor f 3682. Heden werd te Hoofdplaat, door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat en TAomaespolders aanbesteedbet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1900 van de aarde-, kram-, rys- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van die polders. Minste inschryver was de heer A. Tholens voor f9160. Algemeen Overzicht. 't Was waariyk een verdienateiyke opmer king van een Engelsch blad, dat de leden der Vredesconferentie eerst Vrijdag tot het bestf kwamen, dat zy werkelgk te arbeiden hebben aan een groote taak. Het beginsel der arbi trage heeft een grooten Btap voorwaarts gedaaD, en de voorstellen, om een min of meer per ma nent hof te vestigen, bewjjzen, dat men meer wil doen dan het beginsel omhelzen. Men wil een practiscfa, laat ons zeggen een materieel besluit. Daarover moet een ieder zich verheugen, ook al heelt men zich te wachten voor o ver doving. Want het moeieiykste komt nog als de vorm moet worden vastgesteld. Maar toch is het te begapen, dat de Euro- peesche pers een biyde verrassing toont Of de in het uitzicht gestelde overwinning dan zoo veel is? Nu, wij kunnen ons voor stellen dat Nurks na het lezen der jongste berichten Nurks is gebleven. Oorlog is er nu sedert 28 jaar niet in ons werelddeel geweest en alB nu de wapening dezelfde biyft, dan is er niets veranderd, ook al maakt men den gewapenden vrede van de jongste kwart eeuw tot een eeuwigen ge- wapenden vrede. Zoo kan worden geredeneerd. Maar toch beeft men niet al te rouwig te zyn over de vermoedeiyke mislukking der plannen tot beperking der wapening. Zoo ooit, dan geldt hier het wijze woord, dat wie te veel zoekt niets bereikt. Dat wordt zelfs in gezien door de vrouw, die zoolang met haar roepDie Waffen nieder eeu idealiste scheen, en die nu het zoo juiste standpunt inneemt dat, als maar een begin is gemaakt, de rest wel zal volgen. Voor het overige willen wy niet ontkennen, op zich zelf wel wat teleurgesteld te zijn door wat verluidt over den gang van zaken in de commissie voor de krygstoernstingen. 'tHad ons juist zoo'n practisch denkbeeld toegeschenen om nieuwe vernielingswerktui gen te verbieden. Immers, terwyi de controle een bezwaar biyft tegen een vermindering der levende strydkrachteu, scheen dit bezwaar niet te wegen by de doode middelen. Ieder zou kunnen toezien, geiyk thans op de ont plofbare kogels. En ongelykheid zou niet ontstaan, als elkeen de vryheid had uit wat bestaat dat te kiezen wat hem het beste toe- schijnt. Maar de berichten laten weinig twytol. Op dat gabied zullen geen belangrijke besluiten worden genomen. Die teleurstelling is al blijven wö nieuws gierig naar het verloop der zaak vooral gemakkelijk te dragen, nu de krachten op óen punt worden aangestuurd. Bovendien mag niet over het hoofd worden gezien, dat veeltyds de krygstoerustingen het gevolg zyn van conflicten, die vooral de laatste jaren zoo talryk waren en telkens deden vree zen voor de verstoring van den vrede. En die vrees, met al het ongerief daarvan, zal minder worden als Rusland, Engeland en de Vereenigde Staten slagen een Hof van arbitrage tot stand te brengen. In den regel hebben wij nooit veel waarde gehecht aan die vredebedreigende conflicten dat zal den trouwen lezers van dit overzicht bekend zyn. Maar toch zou het een groote stap vooruit zyn, als de oorzaak voor die herhaaldelijk opkomende conflicten werd weggenomen. Of dit mogelijk is? De groote moeilykheid zal wel daarin schuilen, dat de meeste twisten van de latere jaren niet over een rechtspunt liepen. MeeBtal gold het een stryd van be- angen, terwijl geen der partyen recht had. Welk soheidsgerioht ter wereld zal beslissen of Frankryk dan wel Engeland een hem niet toebehoorend deel van Afrika of van China zal mogen inpalmen Nu is hot zeker een feit, dat de meeste con flicten hun oorsprong vinden juist in geschillen over gebied, dat aan geen van beide partyen behoort, en waarop zy niet anders dan een zioh aangematigd recht hebben. Van daar dat bet voor de wereld een zegen zon zyn als de groote twistappels verdwenen. Als Africa en Azië geheel verdeeld waren onder de Europeesche Mogendheden, of daar geiyk in Japan, een moderne staat gevestigd werd, dan zou een toestand van rust intreden, by na even weldadig, wellicht nog weldadiger dan een hof van arbitrage kan doen ontstaan. Of het daarom een font moet heeten dat de Haagsche conferentie alle politieke vragen laat rusten, en oor noch oog heeft voor de wenschen van Macedoniërs, Armeniërs enz.? Kon men die vraagstukken tot oplossing brengen, dan zou zeker een belangrijke stap zyu gedaan, welke ons naar vrede en rust leidt. Maar wy gelooven niet, dat buiten de on- middeliyk belanghebbenden iemand zou wen- Bcheu dat de conferentie zich in die richting ging bewegen. Immers als de politieke vraagstukken niet waren uitgesloten, zou de conferentie onbe staanbaar zyn geweest; dan zouden de meeste mogendheden weg zijn gebleven; de groote wegens stryd van belangen, de kleine wegens afwezigheid van belang. En zoo ware niets tot stand gekomen. Dat men nu wèl iets bereiken zal, staat niet vast. Maar men kan meer doen dan hopen men kan gegronde verwachtingen koesteren. Beknopte Mededeelingen. Te Brussel had Maandag avond de groote betooging ten gunste van het eenstemmig, evenredig kiesrecht plaats. Alle vrgzinnige elementen nit de hoofdstad namen deel aan den optocht, die vele vaandels, oartel en banderolles medevoerden. Op de Grand Place werden verschillende redevoeringen gehouden, namens de Brusselsche en de Antwerpsche liberalen en namens de socialisten. Na afloop trok een groot deel der menigte naar de zoogen. Zóne neutre, dat is de omge ving van de gebouwen der kamers en minis teries, welke bij de wet aan byzondere bepa lingen is onderworpen, zoodat alle betoogingen en samenscholingen streng verboden zyn. Het slot was een kloppartijtje, waarbij o.a. de drie kamerleden Smeets, Vander velde en Farnemont werden gearresteerd, en 's avonds weer losge laten, nadat proces-verbaal was opgemaakt wegens verzet tegen de politie- - 't Scheen eerst voor Deroulède pech, dat zyn proces samenviel met de zaak-Dreyfus,omdat nu de aandacht een beetje wordt afgeleid van dezen reclameheld. Maar omdat zoo weinigen by het Dreyfas-proces mochten wezen, had hy toch een volle zaal. Men verwacht algemeen vrysprask, hoewel de groote man zelf alles doet om zijn bedrijf zoo ernstig mogeiyk voor te stellen. Hg bedelt als het ware om de martelaarskroon. Een oogenblik liet hy zich zoo beleedigend uit over Loubet, dat bet O. M. reeds een nieuwe vervolging aankondigde. Maar de ad vocaat maakte dit zaakje in orde. Deroulède verzekerde het land te hebben willen redden, o.a. van de Joden. De geest der woelingen in de Engelsche

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2