■IDDELBURGSGHE COURANT. I 29 Mei. Maandag Middelburg 27 Mei. Een grief en een wensch. 124- 142" Jaargang 1899. I Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijfi, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 27 Mei 8 u. vm. 50 gr. 12 u. 57 gr. l'av. 4 u. 55 gr. F. Verw. mat. N. wind, opkl. weder. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één unr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andore familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rege G-roote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zieriksee: A. C. de Mooh; te Tholen: W. Al van Needwenitoijzen; te Terneuzen: M. de Jonge. Allen, die belangstellen in de meer dan honderdjarige Maatschappij tot Nut van 't algemeen, znllen zeker met waardeering en aandacht gelezen hebben de toespraak, waarmee de aangewezen voorzitter, de heer mr H. Smeenge, Woensdag de 113e alge- meene vergadering dier Maatschappij heeft geopend. Het was geen geleerd betoog, dat deze bekende spreker leverde, maar een hartelijk en zeer begrijpelijk woord, dat hij sprak. Niet een enkel gewichtig vraagstuk be handelde hij, maar tal van belangrijke kwesties, waaraan de Maatschappij hare aandacht heeft gewijd, nog wijdt of in 't vervolg moet wijden, liet hij de revue pas- eeeren. Het was een toespraak, geheel in den geest van den spreker, die om zijne popu laire, begrijpelijke wijze van zeggen eene zoo welverdiende reputatie geniet. En hij liet daarin menig waar woord booren. Hij herinnerde bij die gelegenheid de leden der Maatschappij aan de dure ver plichting, welke op hen rust, en aan den plicht, door het geheel te vervallen, n. 1. ook mee te helpen fouten te herstellen, nooden te lenigen, misstanden weg te ne men, wenschen te bevredigen wantveel zal nog moeten worden veranderd, vóór aan den „gemeenen burger" volledig recht is gedaan. Wat mr Smeenge zeide, was dus een plei dooi om voort te gaan op den, in de laatste jaren door de Maatschappij ingeslagen weg zijne rede bevatte eene vingerwijzing, hoe zij haar taak moet vervullen, wil zij blijven toonen haar tijd te begrijpen. Trots haar hoogen ouderdom heeft de stich ting van Jan Nienwenhuyscn ia de laatste jaren den goeden weg bewandeld en de stroc- ming in sociale richting gevolgd. Doch ziet, dit is haar tot gvief gamaakt. In een tweetal departementen zeker zeer deftige afdeelingen, want zij zetelen in Haarlem en Baarn heeft men dir nieuwe richting, die sociale beweging, waar heen de Maatschappij wordt gestuurd, met angst en vreeze gadegeslagen. Men is daar bang geworden, dat zij sociaal-democratisch of socialistisch zal worden. Er heerscht bij die leden, evenals bij zoovelen in den lande, eene schromelijke verwarring op dit punt. Sociaal, sociaal democratisch, socialistisch worden beschouwd als woorden van éen zinmen kent het on derscheid daartnsschen niet. Het Sociaal- Weekblad en De Sociaal-Democraat stelt men op éen lijn. Nog een stap verder en in het oog van die pessimisten wordt het eerwaardige Nut ingelijfd by de anarchisten. En waarlijk, zoo'n vaart zal het niet loopen Er is eens beweerd, dat wij allen socialis ten zijn, wij, mannen en vrouwen, die sedert het gemeenschapsgevoel meer en meer de plaats inneemt van het zuiver eigenbelang, dat vroeger en ook heden helaasnog bij zeer velen, zich deed en doet gevoelen door dat betere begrip bestuurd, onze aandacht, onzen tijd, onzen arbeid wijden aan het algemeen. En wat ligt nu toch meer op den weg van een Maatschappij, welke tot nut van 't algemeen werkzaam wil zijn, dan juist het streven om te helpen het sociaal leven van zijn wondeplekken te genezen? Haar doel toch werd door hare stichters en eerste hoofdbestuurders omschreven als volgt: „al gemeen volksgeluk te bevorderen door ver betering van den verBtandelijken, zedelyken en maatschappelyken toestand des volks, bepaaldelijk door invloed te oefenen op de opvoeding en het onderwijs, de veredeling van volksbegrippen en de verheffing zoowel van het arbeidsvermogen als van den levens standaard der werklieden." Wij begrijpen niet, welke bezwaren men kan hebben, wanneer het Nut nu consequent voortgaat in die richting en meegaat met zijn tijd. De Maatschappij doet nu toch immers niets anders dan het doel najagen, daarmee bij haar stichting beoogd? Alleen dit verlieze men niet uit het oog: in 1899 zijn, ter bereiking daarvan, andere middelen en wegen noodig dan bv. in 1799 of 1850 enz. Het verheugde ons daarom te meer dat de verdediging van dit standpunt, namens het hoofdbestuur door mr E. Fokker, een algemeen applaus uitlokte. Want, zoo het Hoofdbestuur dien weg niet had ingeslagen zoo de Maatschappij in de laatste jaren zich niet op sociaal gebied had bewogen, zij had zeker. gevoelige slagen geleden. En haar ledental is juist achteruitgegaan zoo werd door den afgevaardigde van Haar lem opgemerkt omdat het Nut de sociaal democratische richting insloeg, die tot verderf leidt van de Maatschappy. Wij willen nu de qualificatie daarlaten en liever schrijven van de nieuwe richting, die het Nut insloeg, o. a. door commissiën de belangrijkste vraagstukken van den dag te doen onderzoeken, zooals die omtrent Armverzorging, Volkshuisvesting, Zieken- en Begrafenisfondsen, Toyabeewerken meer geld beschikbaar te stellen voor het onder steunen van nuttige zaken op sociaal, d. w. z. op maatschappelijk gebied. Dat sommigen daartegen bezwaar hadden, verwondert ons niet; en wij hopen daarom te meer, dat de afgevaardigde van Haarlem gelijk heeft gehad. Dit zou eene gezonde verklaring zijn van een verschijnsel, dat mis schien deze en gene met dien afgevaardigde zorg baart. Wie der Maatschappij om de aangegeven reden den rng toekeerde, deed verstandig, want hij zou slechts zijn een beletsel voor baar gezond leven. Wie haar tot stilstaan wil dwingen, miskent hare roeping en zij noch hij passen bij eikaar. Met gezellige avondjes, iVwifs-avondjes zoo als zij vroeger bestonden, hoe goed op zich zelve, breDgt men de Maatschappij heden dage geen stap verder. Er wordt nu forscher, krachtiger werk van baar gevor derd. Eu al kunnen in menig departement zulke samenkomsten nog nuttig zijn, om het practisehe met het aangename te verbinden, het hoofddoel der Maatschappij ligt in een ander, in een hooger streven. buiten, dat ieder, die van hier naar zijn hnis terugkeert, meeneme de gedachteook ik draag een deel der verantwoordelykheid voor het gereed komen van het werk, dat af moet in de toekomst. En laten allen bovendien, overal waar het pas geeft, den indrnk vestigen, dat zij, die het voorrecht hebben te wonen op een plaats, waar naar hunne meening geen on bevredigde behoeften bestaan, geen misstan den zich voordoen, geen noofien zyn te lenigen, geen wenschen te vervullen ik geloof Diet dat er zijn, al zou men het kun nen afleiden nifc de onverschilligheid van sommigen voor al deze dingen toch ook leden zyn van het groot geheel en als zoo danig verplicht, mede te werken ten bate van elders wonende, minder gelukkige broederen. Er toe op te wekken om, gelijk ons nog dezer dagen van de vermogende Amerikaan- sche vrouwen, in zake de hoogere onderwijs inrichtingen in dat land werd gemeld, aan onze stichting groote sommen te geven wan neer men ze missen kan en voor een goed doel wil afstaan, kan misschien nuttig zyn." Het heengaan van hen, die dit alles niet inzien, behoeft, meenen wy, geen reden tot bezorgdheid te zyn. Maar daartegenover is dringende eisch versterking der gelederen door elementen, die by het verjongde Nut passen en daar mee éen zijn in gevoelen en denken niet alleen, maar ook in streven en werken. „Nieuwe leden wenschen wij" zeide mr Smeenge „maar bovenal leden, die meer nog dan vroeger hulde breng ik intas- schen aan dat wat velen deden hun taak begrijpen. Niet alleen door de contri butie te betalen komt men zyn plicht na, men moet ook zelf arbeiden. De stichter wilde immers mannen en vrouwen, die door hun arbeid en eene jaarlijksche toelage hem ter zyde stonden. Was het vroeger voldoende, mannen en vrouwen uit hoogere kringen by een te bren gen, door het vooruitzicht op welk genot ook, om als gevolg daarvan door dezen ge daan te krijgen wat in die tijden noodig was, dit is het nu niet meer. De arbeid, die thans verricht moet wor den, is zwaarder, naarmate het maatschap- pelyk samenstel ingewikkelder werd. Een enkele avond, ik heb het herhaalde lijk gezegd, zal van de gewone TVw/savonden moeten worden afgestaan voor een die ge- wyd wordt aan de behandeling van het een of ander maatschappelyk vraagstuk, opdat daardoor voor de oplossing liefde wordt ge wekt en meerderen aangespoord en in staat gesteld, daaraan mede te werken. Een deel van den vrijen tijd zullen man nen en vrouwen moeten geven om, ieder op zyn terrein, in de aangegeven richting werk zaam te wezen. De omstandigheid dat het ledental ach teruitgaande is, maakt, dat van deze bye komst byzondere kracht moet uitgaan naar E9ne vingerwyzing aan het adres van hen, die reeds lid zyn, ligt in deze woorden opge sloten, Als wy eens nagaan hoe gering de belangstelling is, zelfs wanneer op vergade ringen gewichtige vraagpunten aan de orde zijn, dan is de aansporing van mr H. •.enge tot „zelf arbeiden" zeker niet overbodig. Hoevelen of liever hoe weinigen name» kennis van de uitstekende rapporten, hier boven genoemd, stellen zich op de hoogte van hetgeen het Nut tegenwoordig doet en wil Wij weten wel, door rapporten alleen lost men geen vraagstukken cpmaar ze zyn toch een schrede op den weg daartoe en kunnen een krachtig middel wezen om tot het doel te geraken. Al behoort die oplossing niet tot de taak van het Nut, het heeft toch door bekwame mannen aan hei licht doen brengen hoe dringend noodig ver betering is in de toestanden, waarover in die rapporten geschreven wordt. Het Hoofd bestuur, de algemeene vergaderingen deden hun plicht door hun initiatief, hun besluiten, hunne opdracht in dezeaau de leden om door hunne belangstelling, hun drijfkracht eene oplossing van die vraagstukken in de hand te werken. Wie by die rapporten rustig neerzit, mis kent hunne bedoeling en hun nut. Daarom ook te meer dient men, als straks, het belang eener vermeerdering van het ledental, propaganda-voordrachten gehouden en andere middelen aangewend worden, niet uit het oog te verliezen, dat het niet louter te doen is om vermeerdering van het aantal maar vooral om versterking van de goede krachten, die voor de Maatschappij zoo nuttig en zoo noodig zyn. Bekwame, ontwikkelde personen, goede werkkrachten, flinke steunpilaren voor haar streven moet het Nut vooral zien te winnen. De vraag is daarom by ons gerezen: valt er niet een afzonderlijke categorie van leden te scheppen die jaarlijks 2.50 of ƒ1.— betalen De huidige contributie is voor velen, vrouwen en mannen van goeden wil, te hoo; vooral omdat tegenwoordig voor zoovele ei zoo velerlei nuttige zaken een beroep gedaan wordt op hun geldelijke hulp. De gelegenheid, reeds voor sommige cor poraties geopend om lid te worden, is eeD eerste schrede op den goeden weg in deze. Maar in het belang der Maatschappij mocht nog wel meer gedaan worden. Ia niet eene progressieve contributie- betaling in het leven te roepen, bv. van 5, 2.50 en f 1, waarvoor ieder zich kan aangeven De beoordeeling omtrent de draagkracht der personen, in hoever die aangifte daarmee in overeenstemming zou aan de departementshesturen kunnen overgelaten worden. Wy vragen slechte. Hoe eene regeling is te maken in den door ons aangegeven geest, zonder de belangen der Maatschappij te schaden, ziedaar een kwestie, die wij niet tot eene goede oplossing weten te brengen. Wij meenen dit echter met gerustheid te kunnen overlaten aan hen die, meer en beter dan wij, van nabij beke: d zijn met de huishoudelijke aangelegenheden van eene nuttige instelling als de Maat schappij tot nut van V algemeendie in de laatste jaren meer en meer toont hare roe ping te begrijpen. OIT STAD EN PROVINCIE. Heden morgen arriveerde alhier, komende van Vlissingen, de generaal-msjoor C. O. van Resteren, inspecteur der infanterie, tot het houden van eene inspectie over het 2e bataljon 3e reg. inf. alhier. De generaal is vergezeld van den kapitein- adjudant Bischoff van Heemskerck. De heeren vertrokken heden weder naar Vlissingen, waar zij logeeren in het hotel Zeeland. Uit VI is singe n. De dagboet Duitschland vertrok heden mid dag eerst te 12.20, doordien zy bleef wachten op de passagiers uit Holland die, door een onge val teNienwerkerfe, men zie Laatste berichten eerst over twaalven te Vlissingen arriveerden. - In de Maandag te Vlissingen ge houden jaarlijksche algemeene vergadering van het Zeeuwsch Oer. Jongelingsverbond, die, door heer B. Veenstra, predikant, werd gepre sideerd en door 20 afdeelingen bygewoond, trad in den namiddag voor een overtalrijk pu bliek op de heer dr L. H. Wagenaar van Mid delburg, die over Geestdrift sprak en hierin de lijnen aanwees, waarlangs de Geref. Jonge lingsschap zich dient te bewegen. In het bestuur werden herkozen de heeren dr L. H. Wagenaar van Middelburg en I. Willemse Jr van Ierseke, terwyl gekozen wer den de heeren mr P. Dieleman, advocaat te Middelburg, en P. van Vliet, hoofd der Chr. school te Axel. Door den heer L.Boumawerd het slotwoord gesproken. Toch ligt er nog genoeg puik mosselzaad in de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche wateren, maar slechts mat toestemming van den minis ter van waterstaat die slechts zeer zelden verleend wordt mag binnen 500 M. van den vasten wal gevischt worden naar mosselzaad. Mocht de Nederlandsche waterstaat, evenals thans de Belgische doet, meer vryheid geven tot het weghalen van mosselzaad van strand werken, al was het slechts op enkele plaatsen, dan zou dat zeker ten goede komen aan de Zeeuwsche mosselcultuur, terwyi de jaarlyk- sche pachtsommen stellig ruimschoots zouden opwegen tegen schade, die aan deze werkeiï kou toegebracht worden. HET DRAMA TE KOEWACHT. Omtrent de aanleiding tot den moord op vrouw Haeck wordt in een Belgisch blad thans gemeld dat, ofschoon zij geen voorbeeldig leven ie, zij toch voor hare kinderen eeu lief hebbende moeder was. Men vermoedt dat zy, kort na met Misseghers vertrokken te zyn, spyt heeft gehad over hare daad en naar hare kinderen wilde terugkeeren. Daarover zullen moeilykheden gerezen zyn en de verdachte, die met alle geweld heeft willen be letten dat zij naar de echtelijke woning terug keerde, zal de vrouw, die hy beweerde te be- minnen, vermoord hebben. Andere bladen melden nog de volgende Door het bestuur van den polder Cats is benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar van dien polder de heer J. Louwers te Cats. Woensdag sloeg, tydens een kort maar hevig onweder, te Z i e r i k z e e, de bliksem iu een arbeiderswoning. De vrouw, die met hare zes kinderen thuis was, zag een bliksem straal haar voorbijgaan en verloor het bewust zijn. De buren haalden dadelijk de vrouw en de kinderen uit de woning, die geheel met rook gevuld was. Daar binnen was het treu rig gesteldalles was kort en klein geslagen en bet huisje zelf zoo goed als vernieldde muren waren op verschillende plaatsen gescheurd en ontzet, bijna alle pannen van het dak gescho ven en de meeste glasruiten verbrijzeld. Als door een wonder hebben de bewoners geen noemenswaardig letsel bekomen; alleen waren enkele leden der familie door glasscherven n weinig verwond. De bliksem schynt door den schoorsteen binnen te zyn gekomen en zich een uitweg door een der ruiten te hebben gebaand. Daar het huisje geheel onbewoonbaar is, hebben de hun intrek genomen in eene nabi_ legen woning, die toevallig leeg stond. Toen het ongeval voorviel, was de man aan den zee dijk werkzaam. Naar wy vernemen, is het huisje tegen brand schade verzekerd. (Z. Nbde). Door ingelanden van den Muije polder werd in de Vrijdag te S t. Maartensdij k gehouden vergadering de volgende voordracht opgemaakt voor gezworen aan dien polder voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Van Gorsel: J. C. Westerweel Joh'zn, M. Groenewege en Anth. Een geiykluidende voordracht werd opge maakt voor de periodieke aftreding dit jaar van den te benoemen gezworen. Het dykge- schot voor het dienstjaar 1899/1900 werd vastgesteld op f 24 per hectare. Uit Philippine schryft men ons Donderdag 11. heeft te Brugge de verpachting plaats gehad van het recht tot het weghalen van broed- of mosselzaad van de paalwerken en hoofden te Blankenberghe en Nieuwpoort. Pachter van het eerste perceel werd de heer F. Rammeloo op de Boucboutsche haven voor de som van 1460 francs, terwyl het tweede gepacht word voor een byna even groote som door een Nederlandsch visscher, in België woonachtig. Ook vele Nederlandsche visschers waren tc Brugge aanwezig, maar zij konden geen bod doen, omdat alleen ingezetenen van België pachters mochten worden. In de laatste jaren hebben de Zeeuwsche visschers gebrek aan goed mosselzaad. Voor eenige jaren werd reeds getracht door aanvoer van Zuiderzeezaad in dit tekort te voorzien. maar bet is gebleken, dat dit zaad minder ge- nchikt is voor de Zeeuwsche mosselbankec, Op den 13en April, den dag waarop vrouw Haeck verdween, is zy 's morgens naar St. Ni- colaas gereden, waar het marktdag was. Ia namiddag is zy te St. Pauwels iu gezel schap van den verdachte gezien. De vrouw heeft toen verscheidene malen met Misseghers gedanst en was zeer vrooiyk. De omgang tus- schen hen beide was allerhartelykst. Denzelfden avond is zy alleen gekomen bij hare zuster, die op Kniedorp, in de gemeente Stekene, woont. Na dien tyd is zy niet meer gezien. Men vermoedt dat M. haar onderweg opgewacht heeft en zij te zamen naar zijne woning gegaan zijn. Misseghers is tusschen 13 April en den dag zijner arrestatie, 16 Mei, zeer onrustig geweost. Nu was hy hier, dan we8r daar; ook is hy in de nabijheid van den put gezien. Hij toonde zich zeer nieuwsgierig en vroeg herhaalde malen of er geen nieuws was. Verder moet aan het licht gekomen zijn dat Misseghers het plan heeft gehad naar den vreemde te vertrekken. Tijdens de kermis te Koewacht,* den 7 Mei, een twintigtal dagen na het verdwijnen vaa het slachtoffer, was hij in eeDe herb ere aan de grens en vroeg aan iemand, die reeds twee maal in Amerika geweest is, met hem den oceaan te willen oversteken naar de nieuwe wereld. Misseghers zou de reiskosten voor beiden betalen. De verdachte had toen twee doghonden bij zich en buren van hem beweren, dat in zijne vuile woning die honden altijd den nacht vóór zyn bed doorbrachten. In verschillende couranten wordt gemeld dat Belgische en de Nederlandsche justitie het eens zouden zijn, dat de moord op Nederlandsch grondgebied heeft plaats gehad en dat men bezig ia de noodige formaliteiten te vervullon om de uitlevering van den verdachte te bekomen* Dit kunnen wij beslist tegensprekennoch op het parket noch op de griffie der arrondis- sements-rechtbank te Middelburg is daar4 van iets bekend. Het is te hopen dat de andere mededeelingen juister zyn dan dit bericht. Burgerluie Stasi. Van 20—27 Mei. Vlissingen. Ondertrouwd: W.P.K- kelaarj jm. 32 j. met K. Faasse, jd. 26 j. A. E. L. Carton, jm. 22 j. met A. S. Blondé, j-i. 20 p A. de O'roo, jm. 25 j. met W. F. Appei, ji.31j. Getrouwd: E. A. Timmerman, jm. 29 met V. C. Blij, jd. 25 j. M. van Domburg, jm.- 30 j. met S. j. Sterzenbach, jd. 24 j. BevallenM. Masclee, geb. Francoise, d. Ja Ciais, geb. Van Soelen, z. M. G. Hinteen, geb. Van Veghel, d. M. M. Maes, geb. Timmerman, ■z. S. M. C. Lerooij, geb. Maerahont, d, W. P. Giffard, geb. De Wilde, d. M. Montezaan, geb. 't Gilde, z. N. Ostó, geb. Arendse, d. A. C. Scfat'ier, geb. Van Gefderen, z. E. J. Paasse, geb. Meeuse, z. M. C. E. van Heukeloin, geb. Nijpels, z. J. H. van den Abeele, geb. Luppers, z. R. de Vleeschbouwer, geb. Sanders, z. R. F. Geijsen, geb. Rademaker., z. OverledenJ. H. M. Sc bot, d. 8 j. M. de Buck, ongeh. z. 33 j. C. Wykhuisen, z. 13 d. A. Wiedlewskij, z. 15 m. C. F. J. L. v Uuen, z. 3 j. P. H. G. H. Stoutjesdijk, ong d. 21 j. M. J. C. Sanderse, z. 11 d. F. S. B»ijeu, d. 5 ra Goes. Bevallen: M. van Melle, geb. Sinke, z. E. Verbuist, geb. Hoo-eareger, d. O verleden A. Bonze, vrouw van M. G. van den Ende, 66 j. A. Smit, ougeh. d. 87 j. 0» van Strien, d. 4 j.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1