MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 122. 142° Jaargang 1899a Vrijdag 26 Mei. Middelburg 25 Mei. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., J.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 25 Mei 8 u. vm. 58 gr. 12 n. 48 gr. av. 4 u. 47 gr. F. Verw. mat. N. wind, zwaar bew. Advertentiën voor het eerstvolgend nammer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zgn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectassen daarvan zgn gratis aan het bureau te bekomen. Schoolvergaderingen. De Vereeniging van hoofden van scholen m Nederland heeft de goede gedachte gehad aan de gemeentebesturen een rapport te zenden, opgemaakt uit de verslagen der besprekingen in de afdeelingen der Vereeniging, betreffende het vraagstuk der schoolvergaderingen. De Bond van Nederlandsche onderwijzers wenscht deze vergaderingen verplicht gesteld te zien by plaatselijke verordening en heeft zich te dien einde tot den minister van bin- nealandsche zaken gewend met verzoek hnn pogen te ondersteunen. Het hoofdbestuur der Vereeniging van hoof den van scholen heeft zyne bezwaren tegen in williging van dit verzoek aan den minister te kennen gegeven en inmiddels by de leden der Vereeniging een onderzoek ingesteld naar de praktijk der vergaderingen. Aan dit onderzoek danken we het lezens waardig rapport, dat in de eerste plaats de geschiedenis der schoolvergaderingen geeft. Zij hebben hun ontstaan te danken aan be hoefte aan strijd; en, mogen wij het zeggen, aan een verkeerden nitleg van art. 21 der onderwijswet. De regeling van schooltijden, de vaststelling van het leerplan en van de bg het onderwijs te gebruiken boeken en de ver deeling der school in klassen geschieden door het hoofd der school onder goedkeuring van burgemeester en wethouders en van den districtsschoolopziener. Dit artikel is duidelijk en laat geene inmenging van anderen toe. Zelfs de Vereeniging van schoolhoofdenhoe ook gekant tegen schoolvergaderingen in het alge meen, of liever tegen het verplicht stellen daarvan, begaat eene fout door in een paar stellingen aan te bevelen dat aan groote scholen samenkomsten met het geheele personeel aan beveling verdienen, uitsluitend ter bespreking van de zaken, genoemd in art. 21. De hoofden van scholen geven niet alleen hunne rechten prijs door deze stellingen aan te nemen, zij gaan de strekking van het arti kel voorby, al volgt op de eerste stellingen „de resultaten dezer besprekingen hebben voor het hoofd der school de beteekenis van ad viezen". Want zoolang art. 21 niet gewijzigd is, hebben gemeentebesturen met schoolver gaderingen niets te maken en aan de adviezen van de onwettige combinaties van advisenrB heeft niemand zich te storen. Het is eene onmogelijkheid, dat onderwyzers met grond eischen knnnen dat zy eene stem hebben in zaken, die alleen hunne patroons aangaan; het bestaan van enkele zwakke en nalatige hoofden aan groote scholen in de hoofdplaatsen des ryks, zij die zich meer be moeien met by betrekkingen en privaatlessen dan met de aan hunne zorgen toevertrouwde scholen, waarvan zij directeuren zijn wettigt niet den maatregel, die eerzuchtige en hervor mingsgezinde onderwijzers verlangen. Er zullen toch altyd meer onderwyzers zijn die over de zaken, in art. 21 genoemd, geen juist oordeel kannen vellen dan er hoofden zyn die hnn school niet kannen besturen zooals het behoort. Een goad schoolhoofd houdt iederen dag vergadering met zyn personeel; hy bespreekt met hen dageiyks de belangen der school en de behoeften der kinderen. Komt het hem wenscheiyk voor, om iets te noemen, dat er eene nieuwe leesmethode ingevoerd wordt in de laagste klasse, dan Bpreekt het toch vanzelf dat hy deze methode met den onderwyzer of de onderwyzeres bespreekt, hem of haar voor bereidt op eene verandering in deze, en niet op eens met de deur in huis valt en de nieuwe methode als een dictator beveelt en deze op stel en sprong invoert. Blyft de mogeiykheid dat de onderwyzer of onderwyzeres de methode niet kent en dat het hoofd der school haar moet verklaren, wil het onderwys eenig resultaat hebben. De beweging voor schoolvergaderingen is van jongen datumzij doet dienst als strgd- middel en men wil daardoor den onderwyzers geiyke rechten geven als den hoofden. In 1891, dus nog slechts 8 jaren geleden, werd quaestie besproken in de vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, waarby de wensch werd geuit dat het hoofd der school omtrent de zaken van art. 21 het voelen zou inwinnen van de onderwyzers met den rang van hoofdonderwijzer, nadat een der inleiders der quaestie verzekerd had dat het beginsel der ondergeschiktheid van den onder wyzer aan zgn chef onbewimpeld en positief erkend moest worden. In 1893 reeds slaat men een anderen toon §an; men wil de schoolvergadering imperatief Agen «n. Te Zierikzee: A. C. de Muuij; te Tholen: W. A! van Neeuwenhuijzen; te Terneuzen: M. de Jonge. voorschryven; men wil echter niet alle onder wijzers tot de vergaderingen toelaten, alleen hen die eenige jaren met vrucht onderwys ge geven hebben. Daartegen werd door de on derwyzers fel geopponeerd; de agitatie nam en in 1897 trad de Bond kras op door te verklaren dat de opleiding van hoofden en on- derwgzers gelijk stond en er geen verschil in ontwikkeling en kennis tusschen hen bestaan kon. Over ondervinding werd gezwegen, en >ze zal toch wel de beste onderwyzeres biyven. Het succes der adres-beweging aan de ge meentebesturen is gering geweestin enkele gemeenten zyn schoolvergaderingen by veror dening geregeld, wat o. i. niet kan zoolang art. 21 blgft, tenzy op deze byeenkomBten ge sproken wordt over zuiver paedagogische quaesties en niet over de zaken, in art. 21 bedoeld. Andere gemeenten bepaalden zich tot eene uitnoodiging aan de hoofden om ze te honden, doch overal is het beginsel gehandhaafd dat de leiding der zaken behoort te blgven aan het hoofd der school. jj groot verschil in waardeering der ver gaderingen beBtaat ook verschil in opvatting van den aard der samenkomsten. Eenigen denken aan vriendschappelijke bg- ®koBQ8ten van het personeel der school hij het hoofd aan huis. Anderen wenschen ze alleen te bezigen voor de behandeling van paedago- he vraagstukken. Velen achten ze noch noodig, noch gewenscht, terwijl anderen ze noodzakeiyk oordeelen. Hoofden van kleine scholen zyn eenstemmig van oordeel dat voor hunne inrichtingen de vergaderingen geheel overbodig zijn. Vergadering honden is een ongesohikt middel om tot overeenstemming te geraken; het geeft aanleiding tot eindeloos geredeneer en tot ge lijkhebber ij goed onderwijzen is niet te leer en door vergaderingenhet geheele personeel kan toch niet genoeg op de hoogte zgn om een oordeel te vellen over de schoolzaken en de eenheid loopt gevaar door de voortdurende wisseling van het persooneel. En de voor naamste grief tegen de vergaderingen zal toch wel wezen dat de hoofden, die de wet op hun 3 hebben, de dupen zouden kunnen zyn van eene coalitie van hun personeel. Het kan worden een strijd van 1 tegen 10, bet hoofd ondergeschikt aan de ondergeschikten. Men begrgpe ons goed. Zeer zonden wy het afkeuren indien een hoofd een onderwijzer eene nieuwe methode of eene andere regeling op drong of beval zonder voorafgaande bespreking met hem. Maar evenzeer zouden wy het afkeuren wanneer een onderwgzer, geplaatst jop een school, waar een verouderde methode wordt toegepast, en bezield met den lust om een proef te nemen met eene betere en nieu- e metbode, door het hoofd der school, zonder dat deze van zijn idee kennis nam, onbarm hartig verhinderd werd, dit in toepassing te brengen of zonder vorm van proces afgewezen werd. Maar tusschen onderling overleg en het houden van schoolvergaderingen met bin dende besluiten is een machtig onderscheid. Eene schoolvergadering, waarvan de leden elkanders gelgken wanen, is van huis uit paedagogisch eene fout. En ia het verlangen naar schoolvergaderin gen wel zoo heel groot Eene corporatie van onderwgzers vraagt er om, doch de leden af- zonderlgk in hunne eigen gemeenten, in hun eigen Bcholen denken er niet over. Ja, het is gebleken dat hoofden van scholen, die als hun gevoelen te kennen gaven, dat er schoolvergaderingen moeten wezen, zeiven geene vergaderingen hielden of ooit gehouden hebben. Velen hopen dat door eene regeling by de wet het geharrewar zal eindigen, daar dan ieders rechten en plichten behoorlijk omschre ven zyn. Hoofdtoon in deze gedachte ia be hoefte naar rust. Doch zy, die daarom de vergaderingen wenBchen, vergeten dat de leiding der quaestie een verkeerde is. Aan een geest van oppositie en verzet moet nooit toegegeven worden door een trek naar rnst. J. toestand en de plannen aldaar op de hoogte moet worden geacht, is door het Hbld het volgende ontleend: „Ge zilt zeker met belangstelling den loop der zaken hier volgen. De toestand is wer kelijk zeer goed en het is nu nog slechts om Polim te doen, die op een goeden dog wel in de fuik zal loopen. Weliswaar zmllen we nog langen tyd met troepjes roovers te maken jen, doch waar de landshoofden zich heb ben onderworpen en onze bevelen opvolgen, is het verzekeren van de veiligheid slechts een kwestie van tyd. Dit jaar hopen wy een weg klaar te heb ben van Telak Semaweh naar Kwala Sim pang en westwaarts tot in Pasangan. Overal we aan het werk, zoodat we overal kun- HERHALINGSONDERWIJS. Het groote bezwaar, dat tegen verplicht herhalingsonderwys wordt aangevoerd, bestaat men weet het in de vrees voor het in donker naar en van school gaan van jongens en meisjes te zamen. De heer Veenstra, hoofd der openbare school te Noordwolde, geeft een eenvoudig middel aan de hand om dit bezwaar te over winnen. Men geve den jongens dat onderwgs van 1 November tot 1 Maart, en aan de meisjes van 15 Maart tot 15 Juli. Dan gaan de jongens en meisjes niet samen naar en van school, en behoeven de meisjes niet in donker te loopen. A T J E H. Aan een brief, gedagteekemd 27 April nit Atjeb en geschreven door iemand, die van den Met 1 Juni gaan we van Segli nit oost waarts en we zullen dan wel in Tamiang nitkomen. De generaal gaat zelf meê en we zullen er een ruimen tyd voor nemen om overal nog eens oprniming te kunnen houden. Vooral de Pasei-streek zal nog eens goed onderbanden genomen worden. Met de groote tochten is het dan gedaan i het zal slechts zaak zyn om met de be schikbare macht, die dan voldoende is, overal tè patrouilleeren Generaal Van Heutz heeft wa&rUjk niet overdreven door twee jaren voor de onder werping te stellen. Aan 't eind van dit jaar kan men inderdaad getuigen dat Atjeh onder worpen is. De pacificatie kan nu geleideiyk volgen en uit verschillende dingen kan men reeds afleiden dat hoofden en bevolking zich j den veranderden toestand gaan neerleggen." BMOEMDIUEI ENZ. By kon. besluit: is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-univerBiteit te Leiden, om onderwyB te geven in de psychiatrie, dr G. Jelgersma, geneesheer-directeur van het sanatorium voor zenuwzieken te Arnhem zyn benoemd in de commissie voor advies by den eeratvolgenden verkoop der, tot 's rgks hengstveulendepot behoorende, hengsten, als e voor aankoop van hengstveulens ten be hoeve van die inrichting in het binnenland be nevens in Duitschland en in België gedurende het jaar 1899: tot lid en voorzitter, de msjoor D. Kromhout van den staf der art., voorzitter der remonte- oommissie voor de bereden art. tot ledende paardenarts 1ste kl., met den tit. rang van majoor, W. F. Schroder, van het late reg. veld-art.B. den Ouden, burgemeester van Eist en OpgnenA. Costersmans Hzn., te Eist; zijn benoemd bij het wapen dér cavalerie, bij het 2de reg. huzaren, tot majoor de ritmeester N. J. Erzey, instructeur bg de ry- en hoef- smidsobooltot ritmeester de eerstel ui tenant S. G. B. van Overveldt, van het lste reg. huzaren; is op non-activiteit gesteld de majoor L. Bolle, van het 2de reg. huzaren zgn benoemdbg het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot kolonel, ter be schikking van den minister van oorlog, de lnit.-kol. B. R. F. van Ylgmen, van het wapen, thans op non-activiteit alB lid der Tweede ka mer van de Staten- Generaal bg het 3de reg., tot kolonel en commandant van het korps, de luit.-kol. C. P. J. van Vlier den, van het 2de reg. zgn bevorderd: tot commies der posteryen le kl. J. Boomsma, thans 2e kl.tot commies kl. de commiezen 3e kl. M. C. van Pellecom, F. J. W. Schoon, H. L. Dik en J. A. F. Damme; tot commies 3e kl. de commiezen 4e kl. L. J. Kuyper, J. Bouman, M. J. D. Merens enG.J. van Mansvelt; is benoemd tot bureelambtenaar der poste ryen en telegraphie 3e kl. W. M. Ebbink te Amsterdam. In de Woensdagavond in het Schuttershof a 1 h i e r, onder voorzitterschrp van den heer A. A. Bekaar, gehouden algemeene vergade ring van de vereeniging de Ambachtsschool te Middelburgwerd door den secretaris, den heer L. R. van der Harst J.Jz., het verslag uitge bracht over den toestand der vereeniging in bet jaar 1898. Het ving aan met een hernieuwd beroep op den stenn van allen, die het wel meenen met de Ambachtsschool. Die stenn is noodig, omdat het ledental niet vermeerdert, in de smedery een tweede leeraar diende aangesteld en enkele jaarwedden moesten verhoogd worden. Op den timmerwinkel waren 26 leerlingen, op de smederij 25. Eerstgenoemde diende, zoo mogehjk, vergroot te worden, wyi dit jaar aan een lOtal aanvragen niet kon worden voldaan wegens gebrek aan ruimte. In de smedery is voor 30 leerlingen plaats. De overige mededeelingen in het verslag, dat gedrukt zal worden, knnnen onzen lezers bekend aangezien die ter bekwamer tyd in ons blad werden medegedeeld. Daarna werden benoemd tot leden der com missie tot het nazien der rekening van den penningmeester de heeren M. Fokker, K. Turk en J. W. Verhulst en als hunne plaatsvervan gers de heeren M. Ghijsen, P. W. H. de Kan en P. Polet. Vervolgens deed de penningmeester, de heer Joh. Lnteyn, rekening over zyn gehouden UIT STAD EN PROVINCIE. Voor de betrekking van zuivel-consulent in de provincie Zeeland, welke titularis met der woon gevestigd zal zyn te Middelburg, hebben zich aangemeld 13 sollicitanten. De benoeming zal geschieden in de zomer vergadering van het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeelandden 13 Juni te IJzendyke te houden. De in den ochtend soms stormachtige windvlagen hebben heden op het Molenwater alhier een der fraaiste hoornen, bij den Kruidtuin, ontworteld. De reus, die eiken zomer biyk gaf niet sterk te Btaan, is ongeluk kig genoeg schuin naar achter gevallen. Daar door heeft een andere boom een paar groote takken verloren, terwyi in het fraaie heester- plantsoen veel schade is aangericht. Ook andere boomen in die omgeving doen de scheu ren in den bodem verwachten, dat de blader- vracht te zwaar zal worden. Koewacht gepleegden moord gebleken, dat vrouw Haeck Donderdag 13 April met een voerman naar de Belgische stad St. Nicolaas gereden is, dat zy daar een paar voorwerpen gekocht heeft, waarna de verdachte Misseghera haar gekomen is. i Avonds omstreeks 9 uur ia zy weer met Misseghera gezien zy waren toen op weg naar Koewacht. Men vermoedt daarom, dat de ongelukkige vrouw met den verdachte naar diens woning gegaan is, en by haar daar heeft vermoord. Uit den gevorderden staat van ontbinding van het ïyk maakt men op, dat het half April in 't water geworpen moet zyn. De verdachte blyft alle schuld ontkennen. Toch heeft de Raadkamer van Gent in eene afzonderlijke zitting zyn aanhoudingsmandaat bekrachtigd. Misseghera wordt bijgestaan door mr A. Frédericq, denzelfden advocaat, die hem vóór 6 jaar verdedigd heeft, toen hij, zooals gemeld, veroordeeld is voor het lossen van een pistool schot op den echtgenoot van de thans ver moorde vrouw. Ten behoeve der Sociiti anonyme dee Forges et aciéries a Terneuzengevestigd te Brussel, is aangekocht eene hofstede en toebe- hooren in den Oud-Zevenaarpolder, ter grootte van rnim 26 hectaren. Met de ruim 9hec taren, welke voor die maatschappy reeds wer den gekocht, maakt dat ongeveer 36 hectaren» Toch scbynt de maatschappy voornemens nog meer gronden te koopen, waaromtrent reeds onderhandelingen zyn gevoerd. De rekening, die aanving met een kwaad slot van f 274, bedroeg in ontvang f 5007.76 en in uitgaaf f 4518.41 en leverde dns een goed slot op van f 489.34'. Onder de ontvangsten behoordencentribu- tiën f 796.50, subsidies f 1695, rykssubsidie f 1750 en schoolgeld f 142.50. Hierna werd overgegaan tot de benoemingen van bestuursleden. In de eerste plaats ter vervulling der vacature, ontstaande door het aftreden van den heer L. K. van der Harst JJz., die herkiesbaar is en zitting heeft namens het departement Mid delburg der my. Tot Nut van Algemeen. Aanbevolen waren de heeren L. K. van der Harst JJz. en W. H. Hasseibach. Eerstgenoemde, met algemeene stemmen herbenoemd, werd daarmede door den voor zitter gefeliciteerd, die echter meer nog de vereeniging gelukwenschte met het behoud van iren trouwen en yverigen secretaris. In de tweede plaats ter vervalling der plaats, openvallende door het aftreden van den heer P. Polet, die zitting had namens de afdeeling Middelburg der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid. Aanbevolen waren de heeren mr F. J. Spren- ger en A. de Vulder van Noorden. Eerstgenoemde werd met algemeene stemmen benoemd. Eindelyk ter vervulling der vaeature, ont staande door het aftreden van den heer P. Geldof, als vakman, lid van het bestuur. Aanbevolen waren de heeren R. v. d. Klip en C. P. Gilde. Eerstgenoemde werd met 10 stemmen be noemd, tegen een op den heer Gilde. De voorzitter herdacht met een kort woord beide heengaande bestuursleden. Hg herinnerde eraan hoe de heer Polet, niettegenstaande zijne drnkke ambtsbezigheden, de administratie der vereeniging heeft gevoerd op eene wijze, die alleszins hulde verdient en hoe hy ook op andere wyze aan de vereeniging vele diensten bewees. Hy stelde verder in het licht, hoe zeer de vakmannen in het bestnor worden gewaar deerd en hoe ook de heer Geldof door zyne practische adviezen herhaaldelgk de ambachts school aan zich heeft verplicht. De heer Polet dankte, ook namens den heer Geldof, voor de waardeerende woorden van den voorzitter, en beval zich en zyn mede-aftredend bestuurslid in een voortdurend vriendschappe lijk aandenken aan. Nadat de voorzitter nog dank had betuigd aan de pers voor hare aanwezigheid en den ids verleenden steun, sloot hy de bijeenkomst. ONDERWIJS. Het "schriftelijk gedeelte van het examen ter verkryging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwgzer of hoofdonderwyzerea voor het jaar 1899 zal plaats hebben op 28 Jttni e. k.; de mondelinge examens zullen aanvan gen op 17 Juli d. a. v., en de oommissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zit ting honden te 's Hertogenbosch, Arnhem, a GravenhageAmsterdamDeventer en Groningen. Benoemd zyn tot lid en voorzitter der com missie te 's Gravenhage J. C. Fabius, inspec- van het lager onderwgs in de tweede in spectie; en tot lid en ondervoorzitter TV. Middelveld Viersen, schoolopziener in het district Middelburg. Ook de festivals, die met Pinksteren te Hansweert en Dinsdag te Wisaekerke plaats hadden, sohynen, bigkens de berichten in de Goesche bladen, goed geslaagd te zgn. Het minder gunstige wtGr deed, althans zoo beweert men, geen afbreuk aan het feest. Dat te Wisaekerke ging uit van het muziekgezelschap Apollo, by gelegenheid van zijn tienjarig bestaan en daaraan namen alleen deel zang- en muziekgezelschappen van Noord- Beveland. De leden der gymnastiek-vereeniging Sparta gaven tót opluistering eenige oefeningen ten besté. Volgens een bericht aan de N. R. Crt. ie nit bet verder onderzoek omtrent den te Qemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woecdag, middag te 21/, nar. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer, bur- Afwezig de heer J. F. van Dunné; 1 vacature. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeelitig gedaau van ingekomen stukken. Daaronder behooren een adres van S. van Os, eigenaar van het pand aan de St. Janstraat, wijk I no. 59/60, waarby hy verzoekt den ter mg n, waarvoor hy den ;rond, waarop dat gebouw staat, in erfpacht ïeett, nl. tot 1914, te verlengen tot het jaar 2000, en een adres van Ribbink, Van Bora en Co. te Amsterdam, waarby zy verzoeken de aan hare firma verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van een telephoonnet te Middelburg over te dragen op de Algemeene Telephoon Maatschappij, voorheen Ribbink, Van Bork en Co. Deze stnkken zyn gesteld in handen van burg. en weth. Verder is ingekomen het bekende adres van de vereeniging Handelsbelang, inzake het toe staan van verlotingen op de jaarmarkt. De voorzitter stelt voor dit te Btellen in handen van borg. en weth. ter afdoening. De heer Koole vraagt of dit adres by burg. en weth. behoort, dan of de raad erover moet beslissen. De voorzitter antwoordt, dat het by burg; i weth. behoort, doch dat het desnoods irt banden zon kunnen gesteld worden van de commissie voor de strafverordeningen. Intu8schen, voor de aanstaande jaarmarkt is het te laat. De heer Koole meent, dat het verzoek bilhjk is en het niet aangaat aan vreemden toe te Btaan, wat aan inwoners wordt verboden. Al is het verzoek voor dit jaar nu ook te laat ingediend, dan kon toch voor een ander jaar daarmede rekening mee worden gehouden. De voorzitter heeft geen bezwaar het ver zoek te stellen in handen der door hem ge noemde commissie. De heer Koole neemt daarmede genoegen en de raad keurt dit goed. De plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwys bericht dat zy de proef, genomen op de scholen H en I, door de benoemiDg van twee onderwyzeressen voorde handwerken, die tevens in het bezit waren van de akte, bedoeld in art. 56a van de wet op het lager onderwijs en die met den aanvang van den nieuwen cursus 1896 in functie zijn getreden, als welgeslaagd kan noemen. Zy verzoekt daarom tot de invoering van dat systeem ook op de scholen A, B en C over te gaan en ook op die scholen zgn. „ambulante" onderwyzeressen te benoemen. Ook dit stuk wordt gesteld ia handen vaa burg. en weth.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1