lielligscbe Com De aardappelziekte en hare bestrijding. Middelburg 20 Mei. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 22 Mei 1899, no 119. III Na mijne korte beschouwing over de zoo ge vreesde ziekte zelve, moet ik thans meedeelen op welke manier zij is tegen te gaan. In de eerste plaats staan ons dan ten dienste de z. g. voorbehoedmiddelen, waardoor men zooveel mogelijk het optreden der ziekte tracht te voorkomen en hare uitbreiding te beperken. Daartoe vestig ik allereerst de aandacht op het pootgoed, evenals op den grond, waarin de aardappel zal verbouwd worden, om dan tevens te wijzen op eene doelmatige bewerking, teneinde zooveel mogelijk de ziekte te keer te gaan. Wat aangaat het poot-materiaal, dient zoo veel mogelijk gezorgd te worden voor gezon de poters, daar zieke pootaardappelen spoedig tot het optreden der ziekte kunnen aanleiding geven. Nu is het uitzoeken van gezonde knollen zeker zeer lastig en levert bet prac- tisch veel bezwaareen ander middel, voor de practyk betor te onderzoeken en toe te passen, is hot kiezen van een aardappelsoort, die minder vatbaar is voor de ziekte. De ondervinding toch heeft geleerd, dat er aard appelsoorten zijn, welke de ziekte veelminder vertoonen dan andere; in bet algemeen is op gemerkt dat de aardappelsoorten met dunne schil veel meer van de ziekte lijden dan die met dikkere. Volgens Paulsen zullen die soorten, waarvan de knollen een gering zet- meelgehalte bevatten en waarvan het loof vroeg afsterft, minder weerstand bieden aan de ziekte dan de soorten, welker loof lang groen blijft. Voor den verbouw van aardappelen zijD, met het oog op kwaliteit, zoowel als in verband met de ziekte, aan te bevelen droge gronde» zware kleigronden verdienen alleen aanbeve ling als zij goed droog gelegd zijn. Vervolgens worde al het mogelijke aangewend om sterke, gezonde planten te verkrijgennoch een ver- sche stalmestbemesting, noch een te sterke eenzijdige stikstofbemesting mag worden toe gepast, omdat daardoor wel weelderige planten ontstaan, maar deze in hooge mate vatbaar zijn voor de ziekte. Meermalen is het verder aanbevolen, de aard. appelen vóór het poten met het een of ander middel te wasachen, ten einde de sporen te dooden, die aan de knollen kunnen voorkomen; vooral bij ruwschillige aardappelen kan zulks het geval zijn. Hiervoor tracht men somtijds allerlei middelen aan den man te brengen, vaak tegen duren prijs, die feitelijk al heel weinig waard zijn. "Wil men zulk een wasch- middel toepasseD, dan verdient de later te ver melden Bouillie-Bordelaise, die voor bestrij ding der bladziekte zoo uitstekend is, ook hiervoor aanbeveling. Men moet daarmede echter zeer voorzichtig zijn, omdat by ondoelmatige toe passing de kiemen der aardappels licht be schadigd worden, wat de opkomst sterk bena deelt. De aardappels gedurende 24 uur in de koperzout-oplossing te laten liggen en daarna met water af te wasschen, schijnt voor deze behandeling voldoende. Een ander voorbehoedmiddel, dat minder dient om de bladziekte te voorkomen, dan wel om de kans op besmetting der onderaardsche deelen door de sporen, van de bovenaardsche afkomstig, te verminderen, is gelegen in een wijde plantruimte, gepaard aan sterke aan aarding. Door Giilich werd reeds gewezen op een dikke aardlaag tusschen bladeren en knollen om besmetting van de laatste te verminderen de in mijn vorig artikel genoemde proeven van Jensen hebben het nut daarvan bevestigd. Jensen's aanaardings-en plantmethode is nu in hoofdzaak als volgt: hij poot de aardappelen op rijen, die 78 c. M. van elkaar verwijderd Het Hnis ten Bosch. ii. (Slot). Het stuk, dat wij aldus aan het penseel van Jordaens danken, is bij velen bekendhet is de verheerlijking van den wakkeren krggs- man, doch tevens van den Vrede, waarnaar de prins in zijn laatste jaren zoo verlangde. De Vrede-figuur is in het wit gekleed, als symbool zooals de schilder in zgn beschrij ving aan de prinses verklaarde dat de vrede zal zijn van oprechte bedoeling en zonder huichelen of krenking. Het schijnt, dat vóór de laatste handlegging de kunstzin van den artist nog in botsiDg is gekomen met den Calvinistischen geest der prinses, die den Dood op het stuk geschilderd wilde hebben. Op baar verlangen gaf hij toe en schilderde den Dood, door den Roem over wonnen. Voor het overige schilderwerk werden twee andere leerlingen van Rubens gekozen Van Tulden van 's Hertogenbosch en Peter Zout man van Haarlem en verder nog enkele minder bekende schilders, waarvan Gerard Honthorfit, bekend als Gherardo da le Notti, de knapste was en de paneelen schilderde met voorstellingen van de bruiloft van Frederik Hendrik en Amalia van Sohnsvan het huwe- zgn en op een afstand in de rgen van 30 c. M., terwijl hij later den grond rondom de planten 12 tot 14 c. M. ophoogt. By toe passing dezer methode is wel is waar gebleken, dat de ziekte aan de knollen niet geheel wordt voorkomen, maar dat toch het aantal zieke knollen veel minder was. Bij de proeven is evenwel ook opgemerkt, dat de. opbrengst wordt verminderd, doordat er vooral kleine knollen veraclnjnen. Bovenal op vochtige gron den verdient, in verband met de ziekte, deze methode van aanaarden te worden toegepast. Wordt nu ook door deze laatste manier al zooveel mogelijk het besmetten der onderaard- seho deelen voorkomen, beter nog is het, paal en perk te stellen aan de ziekte der boven aardsche dealen. Wat wij doen om besmetting te voorkomen, altijd zullen er nog zieke poters mede in den grond worden gebracht, terwijl al licht besmetting van een naburig stnk land kan worden overgebracht, waardoor het loof wordt aangetast. We moeten dus de ziekte in het loof gaan bestrijden, omdat we dan èn de bladeren ba houden voor de stofwissseling en het leven der plant ón den factor voor knolbesmettiDg be kampen. Een andere ziekte bracht ons nu op weg om een deugdelijk bestrgdiugsmiddel te leeren kennen, want ziehier wat 't geval was. In 't Zuiden van Frankrijk en Italië kwam een ziekte voor op de wijngaarden, veroorzaakt door een zwam van hetzelfde geslacht als de Phytoplithora infestans, nl. de Peronosperct viti- cola, welke den valschen meeldauw van den wijnstok teweegbrengt. Om deze ziekte te bestrijden werden geen middelen onbeproefd gelaten, omdat immers door uitbreiding daarvan de wynbouw van Frankrijk bedreigd werd. Deze onderzoekingen waren dan ook niet vruchteloos, want in 1882 leerde Millardet te Bordeaux een metbode kennen, waarmede bij de ziekte hoopte te kunnen bestrgden. In 1883 op kleine schaal toegepast, leverde zg zulke goede resultaten, dat in 1884 proeven op groote schaal werden genomen, met even zoo verras senden uitslag. Deze bestrijding nu bestond in het besproeien der wgngaardstammen en -bladeren met een soort pap, bevattende per H. L. water onge veer 6 Kg. koper sulfaat (zwavelzuur-koper) en 12 Kg. ongebluschte balk. Langzamerhand is de samenstelling dezer vloeistof, inmiddels Bouillie Bordelaise geheeten, voortdurend ge- wgzigd, en zoo kreeg men dan de pap, die ook tegenwoordig onder dien naam wordt gebezigd. Deze besproeiing der wijngaarden nu was de voorbode voor een gelijke besproeiing der aardappels, met het gevolg, dat de Boideau- sche pap tegenwoordig als een der grootste bestrgdingsmiddelen der zoo gevreesde ziekte wordt aangegeven. Samenstelling en bereiding dezer vloeistof zullen we dan ook eens nader bezien. P. LEENHOUTS. EERSTE HAMER. By de behandeling van bet ontwerp tot het verleenen van een voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg van Hulst naar Walsoorden zijn Vrijdag geen discussiën gevoerd. Alleen gaf de minister van waterstaat eenig antwoord op eene in het eindverslag voorge komen bedenking. Hij verdedigde nl. het stel sel, dat bij deze en soortgelijke wetsontwerpen door de regeering wordt gevolgd. Voor over drijving op dit gebied is niet te vreezen, maar er is nog veel te doen en het welbegrepen be lang des volks vordert om met kracht op dezen weg der uitbreiding van het verkeer ten platte- lande voort te gaan. De mogelijkheid tot aansluiting aan de be staande spoor- en tramwegen wordt zooveel mogelijk in het oog gehouden. Het wetsontwerp werd daarop goedgekeurd, evenals dat tot aanleg van stoomtramwegen op de Zuid-Hollandsche eilanden, waar by de minister verdedigde de voorkeur, aan stoomtram boven locaalspoor gegeven, en dat tot toeken ning van een renteloos voorschot voor den aanleg van den Noordfrieschen Locaalspoor weg. De kamer is daarna op re 50s gescheiden. LEERPLICHT. In Het Centrum betoogde Vrijdag dr Alph. Ariëns, dat de leerplicht, dien de Enschedésche lijfe barer dochter Louise Hendrika met den grooten keurvorstvan Willem II, zijn vrouw Marie, dochter vau koning Karei I, naar Hol land voerendeen, het beste der paneelen, een groep van Amalia met haar vier dochters. De schilderijen met voorstellingen van de maritieme en militaire opvoeding van prins Frederik Hendrik; zijn terugkeer, op zestien jarigen leeftijd, met prins Maurits uit den slag bij Nieuwpoortzgn uitroeping tot stadhouder bg zijn broeder's dood en de overdracht van het stadhoudersschap aan zijn vijfjarigen zoon Willem, worden alle aan Van Tulden toege schreven. In al deze stukken is de allegorie en mytho logie druk aan het woord. De Vrede komt op verschillende stukken voor, 0. a. op de zaaldeuren, die voor haar als geopend worden door Pallas en Hercules. In 1652 was de Oranjezaal voltooid. Huygens had intusschen niet minder dan vier- en-veertig namen voor het nieuwe paleis voor gesteld, tot de prinses ten laatste besloot het den naam te geven, die eerst alleen voor de groote zaal bestemd was, van Oranjezaal. Terwgl Amalia van Sohns dit gedenkteeken voor haar overleden gemaal stichtte, stierf haar eenige zoon Willem II ia den leeftijd van vier en twintig jaar. Haar droefheid werd nog vergroot bij de gedachte,- dat beiden van ei- fabrikanten feitelijk hebben ingevoerd door de eiachen, welke zij bij de aanneming van jongens en meisjes in hun fabrieken stellen, een zegen is geweest voor de bevolking. Op den 4 Juni te Sneek te houden Katho lieke landdag in Friesland zal de volgende motie ter tafel komen „Dealgemeene vergadering enz.overwegende, dat eene wettelijke regeling van den leerplicht wenschelgk en noodig is; verklaart zich voor een zesjarigen leerplicht, mits de daardoor veroorzaakte kosten aan het bijzonder onder wijs zullen worden vergoed; overwegende, dat herhaÜDgsouderwijs, hoewel hoogst aanbe velenswaardig, voor een ieder niet noodzakelijk is; verklaart zich dientengevolge tegen ver plicht herhalings onderwijs." De beraadslaging zal worden ingeleid door den beer R. S. H. Visser. A T J E H. De, blgkens bet in ons vorig nommer ver melde officieele telegram, in de nabijheid van Tjaleue levensgevaariyk gewonde officier is de luitenant Smelt. BENOEMlNUEfl ENZ. Bij bon. besluit: is benoemd tot rechter in de. arr.-rechtbank te 's Hertogenbosch mr W. J. Th. van Basten Batenburg, thans ambtenaar van het O. M. bg de kantongerechten in het arr. 's Hertogen bosch is aan den opzichter van 's rijks knstverlich- ting te Scheveningen, P. van der Harst M.zn., op zgn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend is de opzichter over 's rijks kust verlichting op Noord-Schouwen, W. Pieterse, in geüjke betrekking overgeplaatst naar 's rijks kustver- lichting te Scheveningen is benoemd tot opzichterover 'srijkskustver- lichting op Noord-Schouwen, X. A. J. Magé, tbans Iichtwachter bij 's rykskustverlichting te Scheveningen. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft uit Z i e r i k z e e Y rijdagavond gaf de zang vereenig ïng Euterpe alhier, directeur de heer Joh. F. A. Theewis, in de Concertzaal haar jaarlijksch concert voor de donateuren en kunstlievende leden, ditmaal bg uitzondering ook toegankelijk voor niet- leden. Uitgevoerd werd Die Jahreszeitenoratorium van Jos. Haydn, met medewerking van mej. C. M. B., sopraan, en de heeren J. J. S. v. K., tenor en Johan Schmier, bas aan het Nederl. Lyrisch tooneel te Antwerpen, terwijl het orchest was samengesteld uit eenige heeren dilettanten. Het was een stout besluit van directeur en bestuur, om een dergelijk werk in studie te nemen. De uitvoering echter heeft bewezen, dat, als men durft, men ook kan, want waar lijk, er was maar éen roep over de muzikale wijze, waarop het altyd nog schoone oratorium werd weergegeven. De koren pakten over het algemeen, terwijl de verhouding der stemmen uitstekend was. Of er geen vlekjes waren aan te wijzen en alle moeilijkheden schitterend werden overwon nen Wie, die deze moeiiykheden en de samen stelling van een koor in eene kleine stad kent, zal dit betwijfelen. Maar er zat gang in de uitvoering en het was te bespeuren, dat met lust en ijver was gestudeerd. Eere aan den directeur, die door zijn onver droten ijver en ambitie, een zoo schoon resul taat heeft weten te verkrijgen en het muziek- lievend publiek in staat heeft gesteld kennis te maken of de kennis te vernieuwen met zulk een heerlijk toouwerk. Dat eerst de koren hier werden besproken, is waarlijk geen miskenning van het werk der solisten, maar meer een gevolg van de opvat ting, dat de beoordeeling van het moeilijkste behoort vooraf te gaan; zij toch, die als dilet tanten zich leenen voor soli, mogen veronder steld worden muzikaal onderlegd te zijn en dus te kunnen, terwgl dit met een boor, uit goede en minder goede krachten bestaande, een ge heel ander geval is. Nu, de dilettanten-solisten hebben getoond te kunnen zingen en meer nog, zij hebben be wezen door hun zang, de intentiën van den grooten componist te begrijpen, en deze op schoone wijze weergegeven. Beiden bezitten een sympathiek orgaan en een schoone voordracht en verdienen veel lof. En „lest best" een woord van lof aan den baar vervreemd hadden geleefd en hg niet de Vrede-vorst was geweest, dien zg zich ge droomd had. Een week na zijn dood werd zgn zoon Willem III geborenen hoewel er eerst drie opvoeders aangewezen waren, werd de groot moeder Amalia van Solms balast met de zorgen voor het kind en de vorming van zijn karakter. Toen het buitenverblijf in bet Haagsche Bosch geheel gereed was, bracht de prinses er geregeld haar zomers door. Sir William Temple was bij zijn bezoeken aan haar tel kens getroffen door de weelde, die er heerschte, bijv. dat de prinses niets wilde gebruiken, dat niet van goud was. Doch tevens prees hij daarbg haar zuinig overleg, waardoor zij in staat was, met haar inkomen van 12.000 per jaar rond te bomen. De gewoonte van Amalia van Solms om haar zomers op bet paleis in bet Bosch door te brengen, werd, hoewel niet zoo geregeld, door haar kleinzoon nagevolgd. Het dagboek, door den jongen Constautijn Huygens, den secretaris van Willem III, bggehouden, geeft daar menig voorbeeld van. Na den dood van Willem III werd het paleis het eigendom van den koning van Pruisen, dia van moeders zgde recht had op een deel der erfenis van den gestorven vorst. Hij stond heer Johan Schmier voor de overschoone ver tolking van zijne solo. Deze zanger blijft steeds jong en flink; zgn geluid sympathiek en waar het behoort vol en krachtig. Een woord van dank aan hem, dat hij voor enkele dagen Antwerpen heeft willen verlaten, om zgn Noordelijken broeders, alleen uit oude vriend schap, een dienst te bewijzen met zijne hoog gewaardeerde medewerking. Donderdagavond had de laatste repetitie plaats, die mede toegankelijk was gesteld; beide avonden, vooral die van het concert, vulde een groot en dankbaar publiek de zaal. Moge Zievikzee nog vele dergelijke uitvoe ringen in zyne oude veste zien plaats hebben en daardoor bet muzikale leven meer opge wekt worden'. Maandagmiddag te 2 uren zal in de Concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam 0. a. worden uitgevoerd door het Kinderkoor van de Inhuldigingsfeesten de kindercantate Michiel Adriaansz. de Ruyter van de heeren A. Lijsen en W. H. Hasselbach. Als solisten werken mee mej. Irma Lozin (Mezzo Sopraan) en de heer Jos. M. Orelio, Bariton. ONDERWIJS. Door den gemeenteraad van Waarde is tot onderwijzer met akte landbouw, op een salaris van f 700, benoemd de heer J. Bril onderwijzer te Nieuwe Tongo. Met hem stonden op de voordracht de heeren Snijder en Ocker, onderwijzers te Wilhelmina- dorp. De minister van marine brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar geen studenten in de geneeskunde worden aangenomen, om voor rekening van het departement van marine te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht. Het bezoek der Koningin aan Rotterdam is nu bepaald op Vrijdag 9 Juni. Door burg. en weth. aldaar is benoemd tot adjunct-directeur der gemeentewerken de heer A. C. Bargdorffer, late luitenant der genie te Utrecht. Binnen kort zullen in eenige gevangenis sen bewaarsters noodig zijn, aanvankelijk op proef, op eene bezoldiging van f 475, die bij vaste aanstelling na het proefjaar terstond op f 525 wordt gebracht en later nog kan worden verhoogd. Eigenhandig op zegel geschreven aanvragen dienen tot den minister van justitie te worden gericht. Het bestuur van den Ned. Hotelhouders hond waarschuwt het reizend publiek zich niet door commissionairs of witkielen aan de spoortreinen te laten iDflaenceeren bij de keus van een hotel, wgl deze personen meestal het hotel reeommandeeren, waarvan zij de meeste en grootste fooien beuren, zonder daarbg op bet belang van den reiziger te letten. Het ge noemde bestuur geeft den raad, alvorens op reis te gaan, naar een goed hotel in de plaats, waar men zal verbiyven, onderzoek te doen. Donderdagavond zijn de inschrijvingen voor de hippische feesten te Bergen op Zoom gesloten. Voor de harddraverij zijn negen paarden ingeschreven, voor het concours om het schoonste landbouwpaard eveneens negen paarden, voor het concours om het Bchoonste en bestgaande rijtuigpaard veertien paarden en voor het springconcours twaalf paarden. In de beide laatste nummers dingen verschil lende bekende Belgische paarden mede. Dinsdag zal er een jachtrit plaats hebben. Te Deltt reed Vrijdagochtend een dertien jarige jongen stilletjes mede op de voortrede van den achtersten wagen van de stoomtram. Toen hij den conducteur zag aankomen, sprong hij van den wagen, met het gevolg dat by met een der wielen in aanraking kwam, en aan linkerbeen en arm zoodanig gekwetst werd, dat er aan het behoud van zyn leven gewan hoopt wordt. Te Oud-Karspel blijft het in de laatste dagen rustig. Wederom zijn een paar Rijks veldwachters naar hunne haardsteden terug gekeerd. De heer H. begeeft zich tegenwoor dig zonder politiebegeleiding naar de school. Dinsdag is door het O. M. bij de rechtbank te Alkmaar een eisch van 8 maanden gevan- aan een vroeger vertegenwoordiger der repu bliek te Berüjn, generaal Keppel, toe, er te wonen, doch toen in 1732 de erfenis geheel geregeld was, kwam het paleis aan den prins van Oranje, later Willem IV, die er zijn meest geliefde verblijfplaats vestigde. Hij liet er de twee vleugels bgbouwen die nu juist niet tot een verhoogden fraaien indruk bydragen verruimde de vestibule en liet een kapel bouwen, waar de Engelsche dienst werd gehouden voor zijn vrouw, de dochter van George den Tweeden, Later werd deze kapel tot een meer wereldscb doel ingericht en kwam daar de billardkamer. Willem V, de laatste der stadhouders, was, evenals zijn vader, bijzonder op het paleis ge steld. Hg liet alle schilderwerken restaureeren voor de ontvangst van zijn gemalin, een prinses yan Pruisen. In het paleis werd ook de eerste koning van Holland geboren, Willem I. Toen tengevolge der revolutie de stadhouder bet land verliet, werd het paleis in het Haag sche Bosch nationaal eigendom en diende het zelfs eenigen tijd tot gevangenis voor een aan tal politieke personen, dia in naam der vrij heid den 22sten Januari 1798 gevangen waren genomen. Doeh koning Lodewijk Napoleon verhief het huis weer tot koninklijk paleis. De laatste gloriedagen van het Huis Ten Bosch waren die, toen koningin Sophie en het genisstraf gesteld tegen zekeren K., die beschul digd wordt handtastelijkheden te hebben ge pleegd bg de onlangs voorgevallen ongere geldheden. Te Zaandam hebben zich een paar gevallen van pokken voorgedaan. Een der lijders was in aanraking geweest met het daar binnenge komen schip, waarop de ziekte goheerscht had en dat hg heeft helpen ontsmetten. De patiën ten worden in de barak verpleegd. De burge meester heeft bij publicatie den ingezetenen in ernstige overweging gegeven, zich te laten inenten of ber-ënten, en daartoe voor ieder, die het verlangt, kosteloos de gelegenheid opengesteld. Te Utrecht is een 17-jarig meisje achter over van een trap gevallen. Zij kwam op bet hoofd terecht en werd zwaar verwond opge nomen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar mocht niet baten de dokter constateerde dat de ongelukkige den nek had gebroken. Een halfuur later overleed zy. Op een steenoven onder Ochten geraakte een baas met den voet in de in werking zyade stoommachine, waardoor dat lichaams deel deerlijk verminkt werd. Buiten Drunen zyn twee landbouwhooven in de asch gelegd. Onder Dinxperlo is op den grindweg de zoon van een molenmaker, terwyi bij van zijn werk huiswaarts keerde, door 5 personen staande gehouden, die zyn geld van hem eisch- ten. Toen de man zich daartegen verzette, werd hij over de brug van de Aa-Strang geworpen, waar bij, wat men zeker niet verwacht had, nog op den drogen oever terecht kwam. De aanvallers maakten zich intusschen uit de voeten. Onder de gemeente Emmen is uit eeu sloot het lijk opgehaald van een 23-jarigen man, die aan het hoofd verwond waB. Men vermoedt een misdaad. Te Groningen is een stoomhoutzaagmolen door een onbekende oorzaak afgebrand. Op de Amsterdamsche beurs liep gister het praatje, dat Amsterdam het voortaan maar met twee waterleidingen zou moeten doen. I11 verband met de vredesconferentie was nl. be zwaar gerezen tegen bet verder gebruik van de PecTtfwaterleiding. PASTOOR VERBRAAK ALS ZIEKENTROOSTER. Dr Munk, officier van gezondheid, geeft in De Soldatenkrant, zooals gemeld geheel gewijd aan genoemden pastoor, de volgende schets: 't Was midden 92; alles ging zijn gewonen gang. Plotseling brak cholera uit in een der kazernegebouwen van het 3de bataljon in den kraton. Een compagnie Europeanen leverde de eerste zieken, die weldra stierven, en gevolgd werden door anderen in steeds grooter aantal, en altyd bleven 't maar Europeanen, die ziek werden. Geen enkele Amboinees werd ziek. De Europeanen begonnen te mompelen over vergiftiging van hun drinkwater door de Am- boineezen uit nay vermaar vóór 't smeulende vuur in twistvlammen uitsloeg, kwam 't bevel de besmette chambrées te ontruimen. De heele compagnie werd in het hospitaal opgenomen, in een leeg paviljoen gelogeerd en er kwa: men geen zieken meer by. Er waren een 60 man aangetast, de helft daarvan gestorven, 't Was een vermoeiende tijd voor den dokter van de waoht in 't groote hospitaal. De pholera-zaal eischte den geheelen dag en nacht door, bijna onafgebroken hulp. Die dagen staan mij helder voor den geest. Maar midden in het visioen van die klagende zieken, sommigen stil, nu en dan kreunend, anderen schreeuwend van pijn, met angstige, blauw witte gezichten, doemt het beeld op van den geesteiyke, van pastoor Verbraak, over de soutane heen de door herhaalde ontsmetting gevlekte en smoezelige ziekenkabaya, daar be neden de vaalblauwe geruite ziekensarong, aan doenlijk groteske verschgning, waarboven 't bleeke magere prieatersgelaat ernstige, harte lijke deelneming uitstraalt over de arme men- schen, die daar in alle stadiën der vreeseüjke ziekte neerliggen en uit de aanwezigheid van hem, die zich zoo geheel vry willig om hunnent wille in 't gevaar begeeft, kracht putten om zonder verwenschiDgen de krampen te verdragen, die hun lijf doorsnijden, of met gebroken oogen een troostwoord van zijn lippen lezen. En pastoor Verbraak was de eenige, die vrijwillig de vreeseüjke cholera-zaal geregeld bezocht. Daarom doemt in my'ne herinnering zyn beeld, hof er hun intrek namen en het paleis dikwijls de verzamelplaats was van de bekendste bui tenlanders, die de vorstin kwamen bezoeken. De koningin was het gelukkigst, wanneer zij zich in gezelschap bevond van eenige goede vrienden, met wie zg vry kon spreken over politiek, geschiedenis, kunBteu en wetenschap pen, en zg bezat die vorstelijke gave om door gevatheid, geest en menschenkennis de charme aan het gesprek te geven. Koningin Sophie stierf in haar Huis Ten Bosch. In de groote zaal werd het stoffelijk over schot geplaatst onder het portret van de eerste bewoonster, Amalia van Solms, en daar kwamen haar vrienden baar een laatst vaar wel zeggen. De kist werd bygezet in de kerk te Delft, waar ook Amalia van Solms rustte. En sedert heeft het Huis Ten Bosch leeg gestaan, de moede oogen der vensters uitsta rend in het bosch. Tot het dezer dagen weer bewoond wordt, met een levendige drukte van gaanden en komenden uit alle streken van Europa om te beraadslagen over het werk van den Vrede, In het Huis Ten Bosch zal een traditie worden voortgezet.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5