BUITENLAND. Verschillende Berichten. Verknopingen enz. ggggg^—1m door ook ditmaal geen verhooging van dijk- gescbot noodig was. Poor ingelanden van het waterschap St Maartensdijk is bet dijbgeschot voor de verschillende polders vastgesteld als volgt Oudehmd t 8, Middelland f 5, Noord f 8.60, Viterst-Nieuwlmdi 5, Ravensoord f 5.10, Groote en Kleine Landekens f 8.50, Slabbecoorm f 13,50, Molen f 12, Pluimpot f 3.50, per hectare. Ter behandeling was by hen ingekomen een schrijven van den heer J. C. Quakkelaar te St. Maartensdyk, waarin deze er op wijst, dat de dgkgraaf van het waterschap den zeedijk van den polder Oudelmd aan anderen verhuurt met het recht van beweiding met hoornvee, iets wat volgens schrijver in het nadeel van den zeedijn is, en waarvan de gevolgen zeker niet zullen uitblijven. Bovendien ia z. i. het beweiden van zeedijken in strijd met het reglement. De heer Quakkelaar zou daarom W6nschen, dat ook dit verbod van beweiding werd toegepast op de zeedyken van dit water schap en verlangde dat zyn schryven in de notulen zou worden opgenomen en onder de oogen kwam van Ged. Staten. Na eenige discussie, waarby men zich niet altijd even welwillend uitliet, veteenigde de vergadering zich met het voorstel van een der leden, om ieder voor zich na te gaan of het beweiden al of niet nadeelig geacht kan wor den voor de zeedyken aan deze polders, om dan ia een volgende vergadering naar bevind van zaken eene beslissing te nemen, Toen Donderdag de heer O, A. H. W, uit Tholen van het veer te Stavenisse terugreed, geraakte het tuig onklaar, waardoor het paard schrikte en in de sloot sprong, hen der boomen van het rytuig kwam daarby in den bek van bet paard, waardoor het hevig verwond werd en veel bloed verloor. By het verwyderen van den boom werd de wond nog aanmerkelyk vergroot, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De koetsier kwam met den schrik vry. Aan het rytuig was natuuriyk ook schade. Uit Terneuzen, Donderdag vergaderde de gemeenteraad al daar. Drie leden waren afwezig, waaronder de heer Van der Moer, die aan zyne kennis geving daarvan eeaige opmerkingen over de te behandelen verordening op openbare plaat sen vastknoopte en voorstellen, die hg aan wezig zijnde zou gedaan hebben. Dit lokte een protest uit van den heer Van IJsselateijn, die van meening was dat dusdanig handelen niet aanging en een raadslid, wilde hij invloed op de behandeling uitoefenen, tegenwoordig behoorde te zijn, maar dat dit niet schriftelijk kan geschieden. Men stelle 't geval dat allen dit eens deden. De voorzitter merkte daartegen op, dat het schryven moest voorgelezen worden en dat de leden, wanneer er iets instond dat hun be viel, er naar konden handelen en van verde ren invloed geen sprake kon zyn. Daarna werd men verrast met een per dringend telegram vooruit verzonden ver nieuwde concessie aanvraag voor electrische verlichting enz. van de heeren Hofstede, Crnll en Willink, ingenieurs te Borne. Door gemis aan 't kapitaal, konden genoemde heeren 15 Febr. de concessie niet aannemen en verviel de zaak. Thans is echter 't kapitaal voor aanleg beschikbaar gesteld door de Industrieele Maatschappij te Amsterdam, aan wie de aan vragers de concessie eventueel willen over dragen, waarvoor zij tevens 's Raads toestem ming verzoeken. De raad wensohte nog enkele wijzigingen in de vroeger vastgestelde voorwaarden en besloot, alvorens op de aanvraag te beslissen, de aanvragers eerst nog eens tot een conferen tie in een raadzitting uit te noodigen, teneinde over die wijzigingen te onderhandelen. De overname der thans, volgens kennisgeving van den heer Grenu, in orde gebrachte Jozina- straat werd, omdat er toch eigenlijk nog wat aan ontbreekt en men den afwezigen heer Grenn daarover ook nog eens wilde hooren, voor de zooveelote maal nog eens aangehouden. De rekening der Nieuwjaars-commissie, be dragende f 783.20 in ontvang en f 781.15 in uitgaven, werd voor kennisgeving aangenomen, en besloten der commissie 's raads dank te brengen voor hare bemoeiingen. Op verzoek werd met 1 Juli eervol ontslagen als onderwijzeres aan school A, mej. E. J. P. Eijke, en besloten eene oproeping te doen op de bestaande regeling. Aangeboden werd het verslag van den toe stand der gemeente over 1898. Benoemd werden de leden en plaatsvervan gende leden der stembureaus voor de gemeen teraadsverkiezingen, terwyi besloten werd tot verschillende af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1898. Daarna ving aan de behandeling der veror dening op plaatsen, voor bet publiek toegan- kelgk, en op het honden van verlotingen. Na langdurige discussie werd deze, op en kele punten gewyzigd en na schrapping van een tweetal artikels, aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. De tegenstemmers hadden bezwaar tegen eene bepaling waarbij het aan vrouwen ver boden wordt „op de stoepen of in de deuren van tapperyen, bierhuizen of audere voor het publiek toegankelijke huizen post te vatten, of, zich binnen de inrichtingen bevindende, door eenigerlei handeling of vertooning de aandacht der voorbygangers tot zich te trekken". De bedoeling dezer bepaling zal voor ieder wel duidelijk zijn en in den loop der discus sie kwam deze ook genoeg in 't licht, maar niettemin meende men, dat volgens de letter der verordening, onder welke omstandigheden ook, geen enkele Eva's dochter zich mag be vinden op een stoep of in de deur eener herberg. Te Sas van Gent zou naar de Tem. Ct. meldt een landbouwer, die een woning san zijn arbeider had verhuurd en dezen de huur had opgezegd, om den huurder te dwin gen de woning te verlaten, wat deze niet kon, daar zijn in aanbouw zijnd huis nog niet ge reed is, een kras middel hebben aangewend om den man te verwijderen. Op last van den landbouwer zouden namelijk op den zolder een partij varkens gebracht zijn en in de zolder planken groote gaten geboord, waardoor de woonkamer van den arbeider onbewoonbaar wordt. Ofschoon de justitie er zich mede be moeid heeft en de beesten verwijderde, zou de eigenaar die er toch weder opgebracht hebben. Een proces zal nn wel volgen. De heer A. Burgers, wien tegen 1 Juli eervol ontslag is verleend als wachter-machinist aan den stoommisthoorn te NienwesluiB, is met dien datum benoemd tot lichtwachter aan het kustlicht De Verklikker (Groesche polder). LANDBOUW. Onder het rundvee in de weide in de gemeente Kerkwerve, behoorende aan den landbouwer Joh. van der Linde teDreiBChor, is het mond- en klaauwzeer ontstaan. In de St. Ct is opgenomen een staat van de gevallen van hesmettelyke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand April 1899. In het rijk kwamen voor 4309 gevallen van mond- en klauwzeer, 8 van kwade droes, 196 van schurft, 2 rotkreupei, 12 van vlekziekte en 22 van miltvuur. Inde provincie Zeeland kwamen voor 40 gevallen van mond- en klauwzeer by 3 eigenaars (18 te IJ z e a d y k e, 21 te S t Lauren a en lteZontelande)en een geval van vlekziekte by varkens te Bosch- ka p e 11 e. KERKNIEUWS. Tot leden van het kiescollege der Ned. Hervormde kerk te Middelburg zijn met overgroote meerderheid van stemmen gekozen de heerenJ. C. A. van der Harst, M. Hondius, F. L. Klaassen, A. Lievense, M. Mareusse, L. Meeuwse, R. J. v. d. Poll, C. Prince, "W. Reijnhonfc, H. Scheermeijer, L. M. Soetens, A M. C. J. Thomassen, J. P. v. d. VeldeJ. C. v. Vlaanderen, S. de Vogel, D. Wisdom Ver stegen en H. B. Wijtman. De gekozenen waren candidaat gesteld door de kiesvereeniging Schrift en Belijdenis. Verschillende personen verkregen slechts en kele stemmen- Het is thanB definitief bepaald dat de jaarvergadering der Vrye Universiteit op Woensdag 28 Juni te Middelburg zal plaats hebhen. De restauratie van het inwendige der Hervormde kerk te Kloetinge, waarvan wij vroeger melding maakten, is thans voltooid. De houten beschieting van het gewelfde pla fond is vernieuwd en met het plafond zelve in stijl beschilderd. Ook de wanden en pijlers werden hersteld en gestukadoord en eenige heiligenbeeldjes aan de balken van het koepel- werk bijgewerkt en bygeschilderd. LETTEREN EN KUNST. Te Mfinchen overleed, op 77-jarigen onder- dom, de bekende scbryfster Elise Polko, een halve eeuw geleden een gevierde zangeres en later bekend door hare romans en vertellingen. Pas twee jaar geleden verscheen van haar nog een werk over de voornaamste componisten. Zy was een zuster van den beroemden Afrika- reiziger Eduard Vogel, die in 1856 te Wadai vermoord is. Deschanel, de kamervoorzitter, is lid der Academie geworden. Buitenlandsche bladen deelei mede, dat De Staal, de le Russische gedelegeerde, 150.000 roebels voor persoonlyke uitgaven krygt en een geiyk bedrag voor recepties en feesten I De Sultan is natuuriyk het karigst. Zijn le gedelegeerde krygt 10 T. pd per dag (f 110) en de anderen minder, zoodat de secretarissen het met de helft znllen moeten doen. Donderdag is te 'sGravenhage ook een meeting gehouden in verband met de vredes conferentie. Als sprekers traden op de heeren Domela Nienwenhuis, Schermerhorn en Luitjes, die, evenals te Amsterdam werd gedaan, tracht ten aan te tooaea, dat geen vertrouwen in de conferentie is te stellen. Zjj noemden de bijeenkomst slechts komedie, huichelary en een spotten met den heiligen ernst van den vrede. Want de regeeringen konden geen ernst bij deze zaak hebben, omdat hare macht steunt op het geweld: het leger. Een onderinspeoteur van politie te Rot terdam, die twee kleine kinderen in den Schie- dammerBingel zag spartelen, sprong gekleed en gewapend te water en bracht de kinderen op het droge. Aldaar ontstond Donderdag brand in een drogistwinkel aan de Aert v. Nesstraat. Een petroleumtoestel was in brand geraakt en de loopjongen wilde het naar buiten werpen, waarbij hij verwondingen bekwam. Hy werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een zuster van den drogist geraakte eveneens in brand, doch de brandende kleeren werden haar on middellijk afgerukt. Zij bekwam verwondingen aan het bovenlijf. Alleen het keukenyertrek brandde uit. Assurantie dekt de schade. Te Papendrecbt viel een vierjarig knaapje, dat een oogenblik zonder toezicht was ge laten, in het water en verdronk. Te Loosdrecht, waar vroeger nooit her ten gezien waren, komen zij thans in koppels van drie en vier stuks voor. Te Leiden wordt een 7 jarig knaapje ver mist, dat, nit school komende, vermoedeiyk in het water is geloopen en verdronken. De pet van den jongen is dryvende gevonden, maar bet m M opgedregd, Tegen een 18-jarigen dierenbeul te Echten, die 6 April j{. een bokje van drie dagen oud op de onmenschelijkste manier martelde hij begon nl. het dier levend te stroopen werd door bet O. M. by de reebtbankte Heerenveen 2 maanden gevangenisstraf gerequireerd. Bij het vervoeren van veenarbeiders per tram van Stadskanaal naar Znidbroek, viel een der arbeiders van de in vollen gang zynde tram en werd door een onmiddellijk daarop volgende overreden. De man werd zoo gewond, dat men voor zyn leven vreest. Te Drunen is bij een landbouwer brand ontstaan, waardoor diens huis en een eraan grenzende woning tot den grond toe afbrandden. Te Boertange sprong een moeder, die haar kind van drie jaren midden in een diepe sloot zag liggen, te water en redde de kleine van een wissen dood. De Zw. Ct. meldt, dat het Staphorster boertje („dokter" Stegeman), die te Amsterdam wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde veroordeeld is geworden tot f 300 boete, van een onbekende per aangeteekenden brief f 300 ontving voor de boete. By een handelaar onder Vryhoevenkap- pel is een brutale inbraak gepleegd, terwyi de bewoners rustig sliepen. De dieven hebben een raam opengeschoven in de benedenkamer aan den grooten weg van Den Bosch naar Geertruidenberg, en van daar uit is het geheele benedenhuis met ongehoorde brutaliteit doorzocht, ook de slaapkamer. Al wat aan gouden en zilveren voorwerpen, papieren- en ander geld voorhanden was, is meegenomenwat van nikkel, koper of ander onedel metaal is, bleek niet van de gading der inbrekers te zyn. Men kent den stryd, welke te Antwerpen wordt gevoerd tegen den agent van den En- gelschen Board of Trade, die zoo'a beetje voogd speelt over de bemanning van Engelsche schepen ia die haven, en daardoor oorzaak is dat aan Britscbe matrozen weinig verdiend wordt. Deze toestand heeft Donderdagavond aan leiding gegeven tot een volksbetooging, waar aan alle bewoners van het havenkwartier deel namen. Eene deputatie uit hun midden heeft een onderhoud gehad op het stadhuis met den burgemeester Van Ryswyck. Hierbij werd een adres voorgelezen, waarby in waardige en zeer gematigde bewoordingen de bezwaren der burgers tegen den Board of Trade werden uit eengezet. De heer Van Ryswijck beloofde deze be zwaren te doen onderzoeken en te zullen trachten zezoomogeiyk uit den weg te ruimen, In de bosschen van Vitrival, gelegen in de nabijheid van Namen, is een hevige brand uitgebroken, die reeds verscheidene hectaren boschgrond vernield heeft. Men is er evenwel, dank zij het handelend optreden van een der boschwaehtere, in geslaagd aan de verwoesting paal en perk te stellen. Men schrijft het ontstaan van den brand toe aan het onvoorzichtig omgaan met vuur in de bosschen. Men heeft de laatste jaren al heel wat lastige werkstakingen beleefd. Maar in een wereldstad geen enkele brievenbesteller aan het werk, dat is waarschynlyk iets dat nooii beleefd was vóór de werkstaking, welke Don derdag te Parijs aanving. De heeren hebben het zaakje met een verbazingwekkende vlug heid in elkander gezet, want de werkstaking was het gevolg van een besnoeiing, Woensdag door den Benaat op de begrooting der posterijen aangebracht, en even twaalf nar later hadden 3800 man den arbeid gestaakt. Geen enkele man was op het appèl, zoodat alles wat aan kwam, onbezorgd bleef en in een oogwenk natuuriyk de onbesteide stukken tot een berg aangroeiden. Des middags werd, zoo goed en zoo kwaad dat ging, de bestelling hervat door militairen en gardes républicains. Aanvankelijk was het kalm, maar reeds des middags had een botsing plaats. De zaak heeft geleid tot een interpellatie in de kamer (zie Overzicht), welke den stakers niet veel goeds voorspelt. Heden naoht zouden de bestellers hoofd voor hoofd worden gewaarschuwd, dat zij, die zich heden aan dienstweigering schuldig maken, zul len worden ontslagen. Uit de provinciën komen berichten, dat de staking zich ook daar vertoont. Generaal Walton heeft zich van San Isidoro meester gemaakt. De Philippino's boden slechts zwakken tegenstand. Te Londen is Woensdag de eerste steen gelegd voor het nieuwe Victoria en Albert- Museum, dat aldaar gebouwd zal wordeu. De Koningin, de Prins van Wales, verschillende andere prinsen en prinsessen, verder de minis ter en vele andere leden van het corps diplo matique woonden deze plechtigheid by. Een tal rijk publiek begroette de Koningin met luide toejuichingen. Aan een der Engelsche stations loopt tegenwoordig een hond rond, die is afgericht bij bet publiek te bedelen om giften, voor een of andere weduwe-instelling, waartoe het beest een busje aan den halsband heeft hangen. De zeldzame collectant was van de week ook op post toen koningin Victoria aankwam, die een goudstuk in het busje wierp. Natuurlijk dat het koninklijke voorbeeld door velen gevolgd werd, zoodat het beest zyn last byna niet kon dragen. Een zonderling proces werd dezer dagen voor het Hooggerechtshof van Engeland ge voerd door Lady Kaye en den hertog van New-Castle tegen een van hunne bloed verwan ten, Lord Francis Hope. Deze laatste is erfge naam van eenige goederen, waarvan hy alleen bet vruchtgebruik geniet en waarvan hy niets in andere handen mag doen overgaan. Tot deze goederen behoort ook een zeldzame blauwe diamant van 44% karaat, waarvan de waarde door kenners op 250.000 gulden geschat wordt- Deze diamant, die reeds 30 jaren bewaard werd in de Parr-bank, wilde lord Hope te gelde maken, om van het kapitaal de interest te kunnen trekken. Hiertegen nu hebben zich Lady Ksye en de hertog van New-Castle verzet, en daar deze laatsten door het gerechtshof in 't gelijk zyn gesteld, zal de diamant wel tot eeuwige rust in de brandkast vaa de Parr- bank gedoemd zijn. Te Gibraltar is aan boord van den tor pedojager Earnest een machinepyp gesprongen. Drie van de opvarenden werden gewond. In de nabijheid van de stad Allenstein wilden drie personen, die per rytuig van de jacht terugkeerden, den spoorweg oversteken, toen plotseling een trein, dien zy niet hadden zien aankomen, het rytuig greep, en verbry» zelden, terwijl de drie jagers werden gedood. Een van de meest geziene persoonlyk- heden uit de politieke wereld van Roemenië, de senator Vizanti, vroeger minister en onder voorzitter der Kamer, is verdwenen. Hetblykt dat twee door hem bestuurde kassen, die van den nationalen schouwburg te Jassy en die van de universiteit aldaar, waar hij hoogleeraar was, in zeer slechten staat verkeerden. Boven dien Iaat hij vele particuliere schulden achter. De Itaiiaansche politie treedt met kracht op tegen de roovers op Sardinië. In de provincie Sassari werden in een gevecht tusschen de politie en de bandieten twee van de laatsten gedoodterwijl eenige anderen gevangengeno men werden. Nog grooter gevolgen had de razzia ia de zuidelijke provincies van dit eiland, Nnoro en Ozieri, gehouden. Daar werden meer dan drie honderd roovers en medeplichtigen van dezen gevangen genomen. Opmerkeiyk is, dat zich onder deze laatsten zes burgemeesters, drie ge meente secretarissen en talryke grondeigenaren bevinden. De razzia heeft zich over meer dan twintig gemeenten uitgestrekt. De Deensche schrijver, dr Eduard Bran ies, zal op bevel van den Deenschen minister van justitie gerechtelijk vervolgd worden, wijl zijn laatste roman Junges Blut geacht wordt tegen de zeden in te druischen. Telegrammen uit Indië melden, dat de pest daar zoo goed als geheel verdwenen is. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aan- be steedhet heratellen der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 5000. Ingesciireven werd door de heeren J. de Bree Fz., Terneuzen, voor f 5555O. Bolier Cz BruinisBe, f 5440 A. Foudrame Az,, Goes, f 5240; A. A. de Wilde Cz., idem, f 5180 B. den Exter van den Brink, Krabbendyke, f 5100 A. UoQdemondt, Hanaweert, f 5000; W. Dekker, Veere, f 4914 P. J. Visser Pz., Terneuzen, f4898; J. Lindenbergh Cz., Wemel- dinge, f 4790; B. van Eek, Terneuzen, f4748; en J. B. Koeh, Hanaweert, t 4670. Ten overstaan van den notaris J. W. Verhuist, werd heden namiddag in het koffie huis Bloemendaal onder St. Laurens te koop aangeboden het hofateedje Rusthof aan den Nadorstweg, gemeente Middelburg, groot 1 h. 34 a. 80 c. a. en wel in drie perceelen en samenvoeging. Het hofsteedje werd in massa verkocht voor f 5001 aan D. Bassie te Middelburg. Door het bestuur van het waterschap Baarland c. a. werd Donderdag te Baarland bij enkele inschrijving aanbesteedde vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1900 van de aarde-, rys-, kram- en Bteenglooiingwerken aan bovengenoemd waterschap. Elf biljetten werden ingeleverd, en wel van de heeren: P. J. Visser, Hanaweert, ad 8790 A. Fondraine, Goes, f 3695; P. Dronkers, Kapelle, ƒ3694J. de Bree, Terneuzen f 3611.50 L. M. Geluk, Tholen, f 3587J. Lindenberg O.z, Wemeldinge, f 3540; A. Karelae, Bors sele, 3497; E. O'eulemans, Niels Antwerpen, f 3432; J. de Jonge, Middelburg, f 3347; C. de Wilde, Kattendijke, f 3280 en B. van Eek, Terneuzen, f 3277. Te Hengstdijk werd Donderdag door burgemeester en wethouders aanbesteedhet maken van 103 M. keibaan in de hoofdkom der gemeente en van 2728 M. begriad voetpad aan den Oostdyk. Raming f 1450. Ingeschreven werd door de heeren H. KlaaE- sen, Zaamslag, voor f 1549A. J. Bogaert, flontenisse, voor f 1519; P. A. Warrens, 0*- senisse, voor f 1490 en J. F. Adriaansens Poi fliet, Walsoorden, voor 1415. Behoudens nadere goedkeuring is het werk gegund aan den laagsten inschrijver. Door het bestuur van den caiamiteuzen polder Adomis werd heden in het gemeente buis te Nienwvliet aanbesteedhet ver beteren en onderhouden tot 30 April 1900, dei waterkeerende werken, aan dien polder. Minste inschryver was de heer J, ia Gasse te Cadzand, voor f 1612. Koewacht. Heden middag zijn de ontbre kende lichaamsdeelen van de vermoorde vrouw gevonden. Zy bevonden zich in een zak in denzelfden put, waaruit vroeger het voor naamste deel van het ljjk te voorschyn kwam. 's Cravenhage. H, M. de Koningin zal aanstaanden Woensdag, des avonds half tieD, ten hove een soirée in gala geven, ter eere van alle gedelegeerden ter Vredesconferentie^ Er zullen 500 uitnoodigingen gedaan worden., De Vredes conferentie hield heden als zoodanig geen vergadering. Alleen had de voorzitter, de heer De Staal, heden voormiddag de ge delegeerden van elk land bijeengeroepen tot eene voor-vergadering, welke een particulier karakter droeg. De president ontving van Z. M. den keizer van Rusland op het telegram van hulde een antwoord, dat morgen zal worden medegedeeld in de tweede voltallige vergadering, welke echter niet publiek zal zijn. Eerste Kamer. In de heden gehouden zitting werd, met 35 tegen 4 stemmen aan genomen het wetsontwerp tot uitvoering van art. 187 der Grondwet betreffende den staat van oorlog en beleg, na bestrijding door de heer Schimmelpenninck van der Oye, Het wetsontwerp tot opheffing der belem meringen bij de uitvoering van werken in het openbaar belang werd bestreden door de heeren Vening Meinesz en Van Lijnden, als sfcrydende met de autonomie der gemeentebe sturen. De heer Rutgers bestreed het ontwerp als leidende tot afstel der administratieve recht spraak. De heer Eoëll daarentegen verdedigde het als urgent. De Minister van Waterstaat verdedigde het ontwerp als noodzakelijk, eer om te brei delen te groote bevoegdheid van het uitvoerend gezag dan om de vryheid der gemeentebesturen aan te tasten. Van de zijde der belanghebbenden is geen enkel bezwaar geopperd. Het ontwerp is daarop aangenom en met 20 tegen 16 stemmen. De Kamer nam nog aan het wetsontwerp voor het verleenen van een voorschot voor de tram Hulst-Walsoorden. A T J E H. Een officieel telegram, heden ontvangen, lnidt „Benden van Panglima Polïm, Toeankoe Moehainat, Toekoe Bintara Penkan en preten dent sultan zwerven in Pedir. Vyand werd veertien dezer verdreven uit benting Kota Sawang, naby Endjoug; achter lating 23 dooden. Onzerzijds vier gesneuveld en zestien gewond. Namen nog onbekend. Zestien dezer werd vyand by Tjaleue door eene patrouille verdreven, waarby een officier levensgevaarlijk gewond werd." Vergaderingen, Dwneerten enz. middelburg» Zaterdag 20 Mei tot Dinsdag 23 Mei. Tentoonstelling schilde rijen. Tentoonstellingsge bouwSchuttershof 14 n. Donderdags en Zondags 11—4 n. Vllssingen. Zaterdag 20 en Zondag 21 Mei. Uit voering Ned. kwartet enz. Grand Hotel 8 u. Maandag 22 Mei, Concert schuttery muziek korps. Grand Hotel 8 u. Algemeen Overzicht. De ware vredelievende stemming is nog niet over de wereld gekomen. Want de strijdlust openbaart zich overal. Een bijzonder karakter heeft een strijd, welke in Frankryk is uitgebroken, en wel een werkstaking onder de brievenbestellers. Deze Btaking was het onmiddeliyk gevolg van een besluit van den Senaat, om een ver hooging van de begrooting met 2 miljoen ten bate van de bestellers te schrappen. Hoewel de Kamer anders nog al eens zich gevoelig toont, als de Senaat een door haar goedgekeurden post schrapt, was het ditmaal anders. Met overgroote meerderheid is den werkstakers getoond, dat zy niet op den steun der Kamer hebben te rekeneD. De geweldige storing, welke de staking de eerBte uren in het maatschappelijk leven aan bracht, deed twee afgevaardigden besluiten tot een onmiddeliyke interpellatie. Nadat Dclombre, de minister der posterijen, uad medegedeeld dat in den dienst was voor zien en weer alles zijn geregelden gang zon gaan, zeide hij dat het de vraag was ot-men kon toelaten dat een tak van openbaren dienst werd o vet geleverd aan de genade van een handvol ambtenaren. Deze woorden werden levendig toegejuicht, waarna de minister voortging met te verklaren dat de republikeinsche kamers steeds gunstig gestemd waren geweest voor het personeel der posterijen. Maar men kon niet toelaten, dat üet personeel der kamers een beslissing afdwong. Millerand protesteerde tegen eveneens toege juichte woorden, waarna Dupuy optrad. De regeering zou niet dulden dat dienstdoende beambten het werk staakten. Het is niet uit naam van deze regeering dat ik spreek, maar uit naam van alle regeeringen. Natuurlijk dat ook tegen deze woorden een beetje geprotesteerd werd, maar de toejuichin gen verrieden, dat de krachtige taal en de flinke houding der regeering zooals altyd in deze vergadering indruk maakten, terwyi een motie van vertrouwen met 383 tegen 112 stemmen werd aangenomen. Een ander punt van strijd is de nieuwe Chineescbe kwestie, welke wy in ons vorig nommer bespraken. Salisbury heeft daarover geredevoerd en daarby verklaard dat het belachelijk is aan te nemen, dat de Engelsche belangen in China bedreigd zouden worden, omdat ook andere mogendheden trachten invloed te krygen op de groote spoorwegen. 'tWas duidelijk dat de premier hierbij doelde op de nieuwe pogingen van Rusland om toch den spoorweg naar Peking te krygen. Reeds nu spreekt men van een nieuwen stap van den gezant, die zich niet nederlegde by de weigering van het Tsnng-li-Yamen, terwyi de Times reeds de verwachting uitspreekt, dat Rusland China tot toegeven zal dwingen. Latere berichten bevestigen dat wel niet, maar gewagen toch van een krachtige pressie van Rusland om zyn wil door te drijven. Uitdrukkeiyk is verklaard, dat de eisch van Rusland verband houdt met de contracten voor de leening ten behoeve van de spoorwegen in Noordeiyke richting, welke met de Engelsche bank te Shangaï is gecontracteerd. Uit deze

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2