MIDDELBIIRGSCHE COURANT. N°. 117- 142° Jaargang 1899, Vrijdag 19 Mei. Middelburg 18 Mei. Deïe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 6 cent. Thermometer Middelburg 18 Mei 8 u. vm. 58 gr. 12 u. 64 gr. av. 4 u. 68 gr. P. Verw. mat- Z. W. wind., zw. bew. Het wetsontwerp op de ongevallen' verzekering in de Tweede Kamer. in. {Slot.) In het vorig artikel wees ik er op, dat de adresseerende indnstrieelen over het al gemeen geen lans gebroken hebben voor het stelsel der Berufagenosaenschaften en men hun ook om die Teden waarschijnlijk een slechten dienst bewijzen zon, door hen met dit stelsel te begiftigen. Hierop wordt eene uitzondering gemaakt door de H. IJ. S. M., welke in haar adres, na eerst den lof der zelf-verzekering te hebben gezongen, subsi diair verzoekt met de overige exploitanten van het spoor- en tramweg-bedrijf in een Bcrufagtnoaaenachafl vereenigd te worden. Inderdaad waa oorspronkelijk voor dit denk beeld veel te zeggen geweest. De Spoorwegmaatschappijen zijn de grootste werkgevers in ons land en staan als con cessionarissen in eene andere verhouding tot den Staat dan particuliere vennootschappen. Bij den aard van het spoorwegbedrijf zal wellicht de voortdurende inmenging van staatsambtenaren, ten behoeve der ongeval len-verzekering, een bezwaar opleveren. Met plaatselijke agenten zal de Ryksver- zékeringbank hier haar doel niet bereiken, daar de geëmployeerden der Spoorwegmaat schappijen dikwijls onder weg zijn en van woonplaats veranderen. Het aantal te ver zekeren personen, dat bij de meeste bedrij ven in ons land te gering is voor de stich ting van een afzonderlijke Berufsgenossen- schaft, is in het spoor- en trambedrijf groot genoeg te achten. De Regeering schatte in de Memorie van Antwoord het aantal werklieden in het spoor-, tram-, expeditie- en vrachtersbedrijf te zamen op ongeveer 74.000 personen. Trekt men voor de, door de H. IJ. S. M. gewenachte, Berufsgenosacnachaft den kring vrij wat enger, gelijk waarschijnlijk noo- dig zou zijn, dan zou men toch wel een aan tal van 30.000 k 40.000 personen on der hare administratie kunnen vereenigen By vergelijking met de groote Dnitscht Berufagenosaenachaftenwelke meer dan 80.000 verzekerden tellen, zouden de ad ministratiekosten waarschijnlijk wel vrij hoog geworden zijn 0.60 per ver zekerde), doch hiertegenover staat voor de Maatschappijen het voordeel van ei gen beheer, w&arby zij zich voorstellen de premie lager te kunnen honden, dan bij toetreding tot de algemeene Rijksverzekering. In het algemeen zon het aanbeveling ver diend hebben voor ondernemers, die dit zeiven wenschten, en wier bedrijven er zich toe leenden, eene Bervfsgenossenschaft te stichten, mits den verzekerden geheel dezelfde rechten gewaarborgd werden als onder beheer der Rijksverzekeringsbank. Ben andere categorie van werkgevers, voor welke eene uitzondering toelaatbaar ware geweest, zijn de groote gemeentebe sturen. Deze staan als publiekrechtelijke lichamen, en buitendien, tengevolge van de finantieele regeling tnsschen Rijk en Ge meente, in eene gansch andere verhonding tot den Staat, dan particuliere werkgevers. Verschillende groote gemeentebesturen, o.a. dat van de gemeente Amsterdam, bezitten een goed ineenslnitend stelsel van verplichte verzekering. Amsterdam heeft er reeds in een adres op gewezen, dat deze organisatie gevaar loopt verstoord te worden door de tnsschen voeging" van de Ryks-ongevallen- verzekering. Het is evenwel eene andere vraag, of men, by de voorbereiding van het wetsont werp, voor de spoorwegmaatschappijen en de groote gemeentebesturen eene uitzonde ring had moeten maken, of dat men, nn de behandeling van het wetsontwerp reeds zoo ver gevorderd is, alsnog er toe zal moeten overgaan, voor die twee categoriën van be drijven andere regelen, dan die van het wetsontwerp, te stellen. Daartoe zon men waarsohyniyk voorloopig niet verder kunnen gaan dan de wet niet toepasselijk te ver klaren op de spoor- en tramwegbedrijven en op de bedrijven, uitgeoefend door bestu ren van gemeenten boven een bepaald zielen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelB 1.50; elke regel meeT 20 eent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zg innemen. AdvertentiSn by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moou; te Tholen: W. Al van Nieuwenhui/zen; te Terneuzenr M.de Jongs. tal. Op welke wijze de verzekering voor de werklieden in die bedrijven naar wette- lyke regelen zou zijn tot stand te brengen, zou alsian een voorwerp van afzonderiyke overweging kunnen uitmaken. Zonder te dezen aanzien eene besliste mcening te zyn toegedaan, komt het mij voor, dat tegen het toelaten van deze twee uitzonderingen geen overwegende bezwaren zouden bestaan. Het is waar, dat hierdoor de eenheid van stelsel verbroken wordt en wellicht de latere aanslniting der ongeval len-verzekering by de verplichte ziekte- en mvaliditeits-verzekering zou worden bemoei lijkt. Doch dit bezwaar kan worden opge wogen door twee voordeelen. Vooreerst komt men althais aan de grie ven van enkele groote werkgevers tegemoet en voorts schept men de gelegenheid, om twee stelsels van ongevallen-verzekering in hnnne werking voor de praktyk met elkan der te vergelijken, hetgeen zeer belangwek kend zou zijn. Wanneer ik thans mijn oordeel over het ontwerp der ongevallen-verzekering samen vat, dan meen ik, zonder my de leemten en gebreken der wetsvoordracht te ontveinzen, niettemin den wensch te mogen niten, dat het de vuurproef der Tweede Kamer zal kunnen doorstaan. Het voornaamste motief, dat my tot deze conclusie leidt, is de overweging, dat men thans met dit onderwerp in ons land door theoretische discussie niet verder komen kan. De praktyk moet uitspraak doen over het de praktyk, die veel scherper en beter criticus is, dan de grootste deskundige. Men vergete toch niet, dat de wet op de ongevallen-verzekering, juist door haar karakter van iormeelen eenvoud, zich zeer gemakkelijk leent tot wijziging en omwer king. Die wijziging en omwerking zullen voornamelijk vereischt worden, teneinde eene ;oede aansluiting aan de verplichte ziekte- 'erzekering te verkrijgen. Het gemis aan die aansluiting op den grondslag van het wetsontwerp vormt één van de sterke pnnten voor de oppositie. Uit de onlaDgs verschenen brochure van het Kamerlid De Waal Malefijt over de Ziekteverzekering valt af te leiden, dat vooral de antirevolutionnaire leden by de behandeling van het ontwerp op dit pont bezwaard hart zullen tooneu. De vraag kan ryzen, of deze oppositie niet zou knnnen worden gekeerd door eene officieele toezeg ging, dat bet vraagstuk der verplichte ziekte-verzekering van Regeeringswege aan een onderzoek zal worden onderworpen, m. a. w. door de instelling eener Staats commissie voor dit doel. Het onderwerp der ziekte-verzekering is, wat de kosten voor den Staat betreft, van zoo geheel anderen aard, dan dat der invaliditeitsverzekering, dat men hier geen gevaar behoeft te dachten voor een negatief resultaat, gelijk dat der Staatscommissie van 1895. Voorts bezit men reeds materiaal èn in de Fondsen-Enquête der Staatscommissie voor Arbeidsenquête, èn in de Rapporten van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen over de Begrafenisfondsen en de Zieken fondsen, èn eindelyk in het Verslag dei Staatscommissie over de wettelijke regeling van het Levensverzekeringsbedrijf. Buiten dien bezit men een model voor eene even- tueele regeling in het Duitsche Kranken- veraicherüngsgeseli. De beantwoording van de vraag, hoe verplichte ziekte-verze kering hetzij voor alle arbeiders, hetzij alleen voor de industriëele arbeiders in het leven ware te roepen, door middel van orga nisatie der bestaande ziekenfondsen, zou voor een deskundige en niet te heterogeen© commissie waarschyniyk binnen betrekkelyk korten tyd zyn te leveren. Wanneer men nu langs dezen weg binnen eenige jaren tot de invoering van verplichte ziekte-verzeke ring kon komen, zon aan den misstand een einde gemaakt worden, dat de door een ongeval getroffene gedurende de eerste drie weken niet geholpen wordt. Tevens zon men dan den wachttyd voor de ongevallen verzekering van drie weken tot b. v. 13 weken kunnen verlengen. Deze wyzigingen zouden in de wet op de ongevallen-verzeke ring zonder veel bezwaar aan te brengen zyn. In alle gevallen is het van groot algemeen belang, dat thans, door de Invoering van verplichte ongevallen-verzekering, met de beloofde sociale hervormingen een begin gemaakt worde. De overtuiging is algemeen, ook in de kringen der patroons, dat het lot van door een ongeval getroffenen in Nederland dringend wetteiyke voorziening vereischt. Moge door gemeen overleg van Regeering en volksvertegenwoordiging die overtuiging zich weldra niten in daden I Mr J. KRUSEMAN. Amsterdam Mei 1899. BMOEMWl «ÜA MZ. Bij kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr G. Roijer, nit zijn betrekking van waar nemend rijksadvocaat in Overijsel, onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking ezen diensten, en aan D. Reyke nit zyn betrekking van mechanicus by 's Ryks Munt; en is pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr S. Tjaden Busman, ten bedrage van f 2667 'sjaars. De Tjoet Nja (sultansweduwe) van Kerti liet weten, dat zich in baar gebied geen deserteurs ophielden, hoewel het bestuur zekerheid bad van het tegendeel; later werd vernomen, dat twee deserteurs in de Boven landen een zwervend leven leidden. Zij moeten zich nu in het gevolg van een der inlandacbe grooten bevinden en noemen zich Moebamat Djalil en Abdoer Rahman. Aan de Tjoet Nja is, wegens hebniet voldoen aan onzen eisch tot uitlevering, een boete opgelegd van 2500 dollars. Tjoet Nja Din (de weduwe van Toekoe Oemar) bevond zich met een deel van Oemar's benden Djangge; een ander gedeelte dier benden was gevlucht. Later trok Tjoet Nja Din zich steeds dieper voor onze troepen in het binnen land terng. Meer en meer bevestigen zich de berichten, dat de aanhang van Tjoet Nja Din en haren zoon aan het verloopen is en gebrek aan munitie beeft. VREDESCONFERENTIE. De kapitein ter zee A. P. Tadema, chef van den marinestaf aan het departement van marine, is alsnog benoemd tot speciaal gedelegeerde van Nederland ter Vredesconferentie. Ter eere van die conferentie gaf de minister van buitenlandsche zaken Dinsdagavond een luisterrijk diner en jbr Van Karnebeek Woens dagavond zyn aangekondigde receptie. A T J E H. HolIand8che bladen ontvingen Woensdag het volgende telegram: Koeta Sawang is 14 dezer onder kapitein De Vlaminck genomen. Gesneuveld 4, gewond 16 militairen beneden deD officiersrang. Vijand liet dooden en vele wapens achter. De terngkee- rende troepen werden heftig beschoten. Volgens berichten was de pretendent-sultan tegen woordig. De N. B. Crt. teekent hierbij aan De uit Tamseh in het binnenland verjaagde aanhangers van den pretendent-snltan schynen zich dus nu dichter bij de kust genesteld te hebben. Koeta Sawang ligt toch in de VI Moekims Ndjong en grenst aan de moerassen, die zich langs de zeekust uitstrekken. Het bivak Asam Kombang ligt op den reobter- oever der Ajer Leboe rivier, ten oosten van onze hoofdvestiging te Segli en tea westen van Ndjong. Het onverdroten vervolgen en zoo mogelijk opruimen van allen, die de eenmaal verkregen rust in gevaar brengen, kost nog steeds droevige offers. Nu het bericht van het sneuvelen van den dapperen en zoo zeer gewaardeerden luitenant Vis, een man, die voor den gouverneur van Afjeh allicht even veel waard was als een half bataljon, die de Atjehsche taal zoo goed verstond en door acht jaren omgang met hoofden en bevolking zoo deugdeiyk op de hoogte was van hun karak en onderlinge verhoudingen, ontvangen wij nu de tijding van dit ere «tig gevecht en deze voor zulk een kleine afdeeling groote verliezen. Toch biyft het meestal schynbaar zoo on vruchtbaar patrouilleereu de meest afdoende wijze om vorming vau kwaadwillige benden te voorkomen en aan alle verzet een einde te maken. Waar de landbouwende bevolking steeds iedere bende onruststokers, die op hare kosten leeft,door onze patrouilles ziet verdrijven, moet by haar de overtuiging gevestigd worden, dat ons bestuur te verkiezen is boten het wanbestuur en het anarchisme van vroeger. Nu Toekoe Oemar dood is, wijkt by de be volking van Atjeh ook de vrees voor wraak nemingen door diens benden. Volgens loopende geruchten zou Tjoet Nja Din in vergaderingen met enkele Panglima's bet denkbeeld besproken hebben, om door het bevorderen van huwelijken van de kinderen van T. Oemar en van hare verwanten met ons nog vyandig gezinde hoofden, hare positie te versterken. Uit Pedir bericht men dat Panglima Polim, de pretendent-Sultan en andere gevluchte hoof den, zich den eersten tyd, waarschynlijk in de hoop dat onze troepen Tangsé spoedig weder zouden verlaten, in de bei gen en bosschen schenen te hebben schnilgehonden, te oordeelen naar de talryke, zeer primitieve schuilplaatsen, door onze patrouilles daar aangetroffen. Elndeiy k echter verschenen zQ in Amoet. De gonvernenr gelastte toen aan de kolonue-Vau Loenen, den Sultan en Polim te achtervolgen. Pastoor Verbraak. No 83 van de Soldatenkrant met byvoegsel is geheel gewijd aan den edelen mensch, den verdienstelyken Pastoor H. C Verbraak. Alle daarin voorkomende bydragen getuigen van de groote vereering, die men dezen moe digen en menschlievenden man toedraagt. Aan eene levensbeschryving, daarin voorko mende, ontleenen wij het volgende. Henricus Christianus Verbraak, zoon van Johannes Jacobus Cornelius Verbraak en Antonia Josina Bax, werd den 24en Maart 1835 Rotterdam geboren. Aanvankelyk voorden handelsstand bestemd, gevoelde hy eerst op tateren leeftijd de roeping, om zich als priester geheel aan het heil van zyn evenmenschen te wijden. Op 27-jarigen leeftijd, dus als vol wassene, begon hg 2 October 1862 de voorbe reidende studiën voor het priesterschap, welke hg volbracht te Ravenstein, Kuilenburg en Maastricht, en die hy gedurende een jaar onderbrak, om in het coilegie van Sittard bij het onderwys werkzaam te zijn. Den 19en September 1869 werd Verbraak te Maastricht tot priester gewijd door den Bis schop Missionaris Mgr. Leo Meurin, Bisschop van Ascalon en Apostolisch Vicaris van Bombay. Vóór zyn vertrek naar Indië was Pastoor Verbraak nog werkzaam te Tronchiennes bij Gent io België in het jaar 1870 zyn 3e proef jaar en in 1871 te Nijmegen. Bij Koninkigk Besluit dd. 13 Augustus 1872 werd de Gouverneur-Generaal van Nederlandscb- Indië gemachtigd hem te beschouwen als R. C. geesteiyke, van den tweeden rang en om hem, in geval van plaatsing ter vervulling eener vacature, de geldeiyke voordeelen toe te ken- daaraan by de bestaande bepalingen verbonden. 24 Augustus 1872 vertrok Pastoor Verbraak per bi oomschip Conrad naaT Indië, waar by 3 October Batavia bereikte en terstond vertrok naar Padang, waar hy den 15en October aankwam. Den 29en Juni 1874 zette hy voor het eerst te Atjeh voet aan wal, om er zyn leven van toewijding en onverpoosden arbeid te beginnen. In 1885 betrok hij de nieuwe kerkteKota- Radja. In 1894 vierde Pastoor Verbraak zyn 25- jarig priesterschap. Ter gelegenheid van dit jubileum, dat samen viel met zyn 20-jarig verblijf op Atjeh, hul digde de Regeering zijn verdiensten door hem bij Koninklijk Besluit van 21 October no. 40 te benoemen tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook de Atjeh-medaille en het expeditiekruis sieren de borst van dezen edelen zielenherder. Doch ook van andere z'yde werd, zooals bekend, hem hulde gebracht. Gedurende het 25-jarig verbiyf op Sumatra' noordpunt van den Pastoor Verbraak, wiens missionarisleven als het ware vergroeid ia met den Atjeh-krijg, werd hy slechts enkele malen en dan nog slechts voor zeer korten tyd i vangen door Pastoor Smit van Padang. Eerst dit jaar ging hy voor het eerst voor een tweetal maanden met verlof naar Javaoveral waar hy kwam ondervond de Eastoor Verbraak de harteiykste ontvangst; overal toch heeft hy vrienden en kennissen. Den 25en Maart ji. keerde hy van Batavia weer naar zijn post terug, en 29 Juni a. s. zal hy zyn 25 jarig verblijf op Atjeh vieren, by welke gelegenheid het den kranigen geestelyks zeker niet aan talryke bewijzen van hoogachting en waar- deering zal ontbreken. UIT STAD EN PROVINCIE. De Staatscourant van hedea (Donderdag 18 Mei) bevat eene wyziging in de statuten der Vereeniging Afdoeling Gooi vau den Christelijken Werkmansbond van Zuid- en Noord-Beveland, te Goes, en de statuten der Visschersvereenigitig te Tholen. Laatstgenoemde is aangegaan voor den tijd van 25 jaren, gerekend van den dag waarop zy is opgericht, zynde 14 Januari 1899, en stelt zich ten doel het bevorderen van een kameraadscbappelijken geest onder de leden en het behartigen hunner belangen. De heer mr A. J. Roest, commissaris der koningin in Zeeland, is van zyn buitenlandsehe reis teruggekeerd en vertoeft thans te 's Gra- venhage, vanwaar hy binnen een paar dagen weer te Middelburg wordt verwaoht. Het Eogelsche stoomschip Romford, gez. Forster, dat aan onze Loskade zooveel bekijks had, is Woensdagavond, na een gedeelte der lading hout voor de firma Alberts Co te hebben gelost, vertrokken naar Vlissingeu en iden naar Rotterdam gevaren. Er waren tal van personen aan het Kanaal, die met belangstelling bet manoeuvreeren van dit buitengewoon groote schip gadesloegen. De reserve-sergeant K. Batter, vau het 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie alhier, heeft voldaan aan het examen voor vaandrig. Het programma voor het Zondagavond in het Schuttershof alhier te geven concert van de fanfaren-maatschappy V Union fait la force van Loth, onder directie van den heer W. van Perck, bestaat uit: Joyeusc entrêe, allegro mili taire, Van GaelMarche des Incas, Baudonck Aida-fantasie, Verdi; Pour un oui, mazurka, W. van Perck; Heriodiade,choeurdesRomaim, MassenetJé fteurie, groote wals, W. van Perck Souvenir de Russie fantasie, J. Heymana en Li et Ley, polka voor twee cornets, W. vau Perck. Uit Vlissingeu. Woensdag nacht kwam met den sneltrein te Vlissingen aan Z. K. H, Prins Albert van SleeswijkHolstein, die per nachtboot Koningin Regentes de reis naar Engeland voort zette. De heer C. Maenhont aldaar is be noemd tot directeur der waterleiding te Ber gen op Zoom. - De le luit. kwartierm. J. H. G. Vermeer is overgeplaatst van Woerden naar Vlis singen. Woensdag avond te balf zes nnr keerde de juBtitie van Aruemuiden naar Middel burg terug, na op het gemeentehuis een lang durig onderzoek ingesteld te hebben naar eventueel gepleegde onregelmatig heden. Naar wy vernemen, wordt dit onderzoek voortgezet doch is er tot heden geen aanleiding gevonden om eenige vervolging in te stellen. Woensdagmiddag te twee nur is by den vrachtrijder C. Tuinman te Lopers Capelie (Schouwen) een landbouwers schuur afge brand. Oorzaak tot dusverre onbekend. Aan het verslag der Nwfsspaacbauk ta Zierikzee over het vorige jaar is het vol gende ontleend Er hadden 2573 inlagen en 1299 uitbetalingen plaats. De eerste beliepen te zamen f 173.167.61* en de laatste f 171.450.008. De inlagen waren verdeeld alsvan beneden f 1 58, van f 1 tot beneden f 10 778, van f 10 tot beneden f 100 1297, van f 100 tot beneden f 1000 418 en f 1000 en hooger 22. Aan rente werd bygeschreven f 22.178.28. Da rente bedraagt van alie inlagen 3 percent. Op het einde des jaara had het kapitaal der bank eene waarde van f864.899.55, terwijl aan dd inleggers slechts verschuldigd was f776.759.50*^ zoodat er eene reserve is van f 88.140.04s. Het getal inleggers was toen 3L32, ui.: be neden f 1 34, van f 1 tot beneden f 10 209, van f 10 tot beneden f 100 1170, van f 10Ü tot beneden f 1000 1575 en f 1000 en hooger 144. Misdaad te Koewacht. Woensdag tegen den middag werd zoo schrijft men ons de vermoedelykö dader onder geleide der politie uit Antwerpen, waar hy gearresteerd was, overgebracht naar de plaats, waar het drama is afgespeeld. Eenigd oogenblikken later arriveerde het parket van Gent, benevens een paar geneesheeren. Dd gearresteerde werd bij een particulier id huis gebracht, tot in de Belgische school alles voor zyn ontvangst in gereedheid was gebracht. Na eenigen tyd bracht eed sterke politiemacht van België en Nederland hem in dat gebouw, waar hem eerst eenigd vragen gedaan werden. Toen werd hy by het lyk gebracht. Onder een zenuwachtig en ruw gillen ver klaarde hy onschuldig te zyn. Ook by het eigeniyk verhoor en dat van eenige getuigen, was de verdachte hevig ontroerd, vooral in het begin. Volgens oordeel der geneesheeren is de vrouw de hals afgesneden en heeft men bet eerst laten uitbloeden vóór men tot het verder verminken van het lyk overging. Te oordeelen naar den staat van ontbinding, waarin het verkeerde, zal de" vrouw ca. drie weken iq het water hebben gelegen,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1