BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. De St. Ct van heden bevat de statuten van de vereeniging: kadervereeniging Voor Koningin en Vaderland der dienatdoende schut terij te Vliaaingen. Zij stelt zich ten doela. het behartigen van do belangen der Vliesingache dienatdoende achuttery b. het aankweeken van militaire kennia bij zijne ledenc. het bevorderen van kameraadschap en vaderlandsliefde. Eet beschermheerschap over de vereenigiDg zal den commandant der Vlissingsche schutterij worden aangeboden. Gewone leden kunnen worden alle actiet dienende onderofficiers en korporaals der dienst, doende schutterij te Vlissingen. Zij betalen een jaarlijksche contributie van f2.50, te innen in maandelijksche termijnen van 20 cent, terwijl de contributie telkens in Januari 30 cent zal De leerlingen van de H. B. school te G 088 schonken eene bydrage voor het te Brielle op te richten Trompmuseum. Men meldt ons uit Koewacht: De vermoedelijke dader van den afschuwe lijken moord, waarvan wij in ons vorig nom mer melding maakten, is Dinsdagmiddag te vier uur te Antwerpen gearresteerd. Heden werd hij naar hier overgebracht en met het lijk geconfronteerd. De man ontkende de daad gepleegd te heb ben en verdedigde zich tegen de beschuldiging. Wat de zaak zelve betreft, doet de wijze, waarop de moord gepleegd is, denken aan de euveldaden van Jack the Ripper. Het plan van den moordenaar is waarschijniyk geweest hot lijk onherkenbaar te maken, wijl juist de licbaamsdeelen, die tot het vaststellen der identiteit konden ïyden, verdwenen waren. Waar die licbaamsdeelen gebleven zijn en waar de moord gepleegd is, blijft nog een raadsel. In den put, waar de romp gevonden werd, is zonder resultaat gedregd. Ook in de gesloten woning, te Antwerpen, van den persoon, die met de vermoorde vrouw in betrekking stond, is een onderzoek inge steld, maar ook daar is niets gevonden. Verscheidene personen, die inlichtingen om trent den vermoedelijken dader konden geven, zijn reeds gehoord. Een daarvan wist mede te deelen, dat zy den verdachte in den loop der vorige week eenige malen heeft gezien in de nabijheid van den put, die verscholen ligt tusschen het houtgewas. Het lijk is thans herkend als te zyn van de 50-jarige huisvrouw van S. H., herbergier te Koewacht (Moerbeke). Het echtpaar heef t negen kinderen. De oppassende man leefde niet ge lukkig met zijn vrouw, die hem de laatste jaren veel reden tot klagen gaf. Het parket van Geut heeft heden eeu onder zoek ingesteld op de plaats, waar bet ïyk ge vonden is. Dinsdag namiddag waren te St. Kruis 33 eigenaars of vertegenwoordigers aanwezig op de vergadering van de vereenigde polders Beoosten Eede en Hoogeland, De rekening werd zonder aanmerkingen goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting werd voorgesteld om de jaarwedde van den ontvan ger-griffier van f 260 te brengen op f 200 en die der gezworenen van f 39 op f 25. Beide voorstellen werden met groote meerderheid van stemmen verworpen, waarna de begrooting eveneens werd vastgesteld en het geschot paald op f 2.40 per H. A. Het beBtnur werd gemachtigd tot openbaren verkoop van boomen, tronken en snoeiling en tot openbare verpachting van grazingen, vis- schergen en jachtrecht. Het bestuur beloofde een onderzoek in testel len naar de grootte van droog geloopen kreken en daaromtrent rapport nit te brengen in de volgende vergadering. Aan E. Haers zal het gedeelte van St. Pie- terBdijk, gelegen achter zyne woning, in erf pacht worden gegeven. Tot gezworen van den polder werd met 29 van de 32 stemmen herbenoemd de heer P.B. Dhont. Ka twee vrye stemmingen en een herstem ming werd tot afgevaardigde van het water schap der Sluis aan de Wielingen benoemd de heer M. Zonnevylle de Muynk. ONDERWIJS. Akte-examens In Zeeland. Dinsdag werden geexamineerd 6 mannelijke oandidaten. Afgewezen 1. Geslaagd zijn de heerenH. M. Kerpesteijn, Scherp enisse, J. van Dyke, Zierikzee, G. J. Boot, Oosterland, C. M. de Blinde, Wemel dinge, en Q. van As, Scherpenisse. Voor de vrye- en orde-oefeningen der gym nastiek werden geëxamineerd 6 manneiyke candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd zijn de heeren: P. de Bree Veere, C. Brakman Middelburg, J. J. Le Bleu, Mid delburg, en J. Lepoeter, Kapelle. Deze mededeeling is nog opgenomen in hef grootste deel der oplaag van ons vorig nommer. Aan het examen voor bewaarschool- onderwijzeressen te Utrecht is door 31 candi daten deelgenomen. Voor akte A, den lichteren vorm, slaagde o. a. mej. J. Hogerbeide van Sluis. Dinsdagavond is te Amsterdam, in het Poleis van Volksvlijt, eene protest-meeting gehouden tegen de Vredes-conferentie. Zy werd geleid door den heer N. J. C. Schermerhorn en verschillende sprekers voer den er het woord, als Sebastian Faure uit Parys, Schermerhorn en Domela Nieuwenhuis, terwyi de beer Wolf orgelspel ten beate gaf. De woordvoerders zetten uiteen, dat door »ze conferentie die eene comedie werd genoemd en als huichelary werd beschouwd geen einde zal gemaakt worden aan de rampen van militairisme en oorlog; wat eerst dan bet geval kan zg'n ais het geweld heeft plaats gemaakt voor de rede, als inderdaad is door gedrongen dat de wereldvrede alleen kan bereikt worden door de federatie der volken. Debat van beteekenis werd niet gevoerd. De heer P. L. Tak, redacteur van De Kroniekis toegetreden als lid van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij. De veelbesproken preek van den heer De Koe, predikant te Helder, hseft aanleiding gegeven tot eene bespreking in de synodale ïaie, die een schrijven had ontvangen van den minister van marine, met kennisgeving, dat by hem waren ingekomen een drietal be zwaren van marine-officieren tegen sommige uitdrukkingen in de prediking van den De Koe, pred. te Helder, op Zondag 23 April li. De vergadering besloot aan den minister te antwoorden, dat zy met verontwaardiging heeft kennis genomen van de medegedeelde bezwaren, waardoor, zoo die bezwaren onge grond bevonden worden, de pred. De Koe ten eenenmale zyn roeping miskend heeftdat klagers, voor zoover zij als lidmaten zyn geschreven by de Ned. Herv. gemeente te Helder, naar art. 40 Regl. voor Opzicht en Tucht, hun bezwaren, behoorlijk gemotiveerd in te dienen by den kerkeraad, die te handelen heeft naar art. 42 en zoo aoodig naar art. 5 van genoemd reglement. Van het schrijven van den minister werd voorts kennis gegeven, door tusschenkomst der besturen aan den kerkeraad te Helder. Te Maastricht is, na een langdurige on gesteldheid, overleden de heer W. H. Pgls, lid van de Eerste Kamer, burgemeester van die gemeente. Biykens het verslag over 1898 van dt vereeniging de Sophia-stichting te 's-Graven- hage, de bekende zeebad-inrichting te Scheve ningen voor kinderen van minvermogenden, ondervond de stichting van verschillende zyden in ruime mate steun en medewerking. Gedurende den loop van het seizoen werden 142 kinderen, 47 jongens en 95 meisjes, ver pleegd zij behoorden tot verschillende kerk genootschappen en waren afkomstig uit onder scheiden gemeenten. Het jaar 1898 ving aan met een ledental van 186. Gedurende den loop des jaars trad éen nieuw lid toedoor den dood werden 6, door bedanken 4 leden verloren. Op 1 Januari 1899 bedroeg derhalve het aantal contribuee rende leden 177, of 9 minder dan op 1 Januari 1898. De gezameniyke contributiën, bijdragee en giften beliepen f2247.066 tegen f2851.50 ii 1897, dus f404.436 minder dan in 1897. De rekening over 1897 wees een batig Baldo aan van f883.786. Het getal zeebaden bedroeg 2598, dat der binnenbaden 1275. Van de 142 kinderen verlieten de inrichting als genezen 14, als veel verbeterd 104, als weinig verbeterd 21, als niet verbeterd terwyi 1 overleed. Een landbouwer te Heusden, die zijn paard uit de weide wilde balen, vond dit Dinsdag ochtend met afgesneden nek dood in. De dader is nog onbekend. Een van den Gouverneur-Generaal van N.-I. ontvangen telegraphiBch bericht bevestigt de tijding, dat by de krijgsverrichtingen in Atjeh door een schampschot gewond is de kapitein der infanterie van het N.I. le, H. N. A. Swart. Naar de N. Amh. Crt uit goede bron verneemt, heeft de Nederlandsche regeering onzen gezant te Petersburg telegraphisch hg°r ongenoegen te kennen gegeven over den inboud van zyn aan dr Kuyper gericht schrijven. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een voorbyganger aangerand door twee mannen eene vrouw. Men wierp hem op den grond en stak hem met een mes iu het hoofd, schreeuwende om zijn geld. De aangevallene gaf zyn portemonnaie over en liep, vrygelaten naar het politiebureau aan de Oudeburg. De twee mannen, die het misdryf pleegden, zijr op aanwijzing van een nachtwaker gearresteerd Ook is het mes teruggevonden, waarmede de wond is toegebracht. De twee aanranders hebben bekend, en de gewonde is in het gast huis verbonden. Aldaar is het handje van een vyfjarig knaapj* tusschen de zware automatische deuren van bet nieuwe postkantoor bekneld geraakt. De vin gertjes werden deeriyk plat gedrukt. Een wielrijder, die het ongeval bywoonde en in de kast van zyn ry^iel verbandmiddelen had legde ter plaatse knaphandig eeu eerst verband, waarop de moeder haar verwond kind naat huis droeg. Te Oud-Karspel is het thans vrij rustig. De politieversterking is teruggebracht tot acht ryksveidwachters. Onder Amerongen is een hofstede in de asch gelegd. Negen koeien, een varken, eenige kippen en de geheele inboedel verbrandden. Te Bolsward is een windkorenmolen, vermoe- deiyfe door het warmloopeu van de as, afge brand, veel mais, meel en ryst ging verloren. Te Lierop is een hoeve verbrand en kwam eenig vee in de vlammen om. De bewoners hadden slechts even tijd om zichzelf te redden Te Norgervaart, nabij Assen, is een 72- jarige weduwe, die by haren zoon inwoonde by het water halen in het kanaal geraakt verdronken. In een papierfabriek te Maastricht ia werkman, die bezig was met het plaatsen van kolenwagens op den bydraulischen elevator en verzuimd had het veiligheidssluitstuk voor het rad te schuiven, onder een van het platform vallenden wagen geraakt en aan de gevolgeD der bekomen kneuzingen overleden. Aldaar is een arbeider onder een losse loco motief geraakt. Hem werd de linkervoet ge heel en de rechtervoet gedeelteiyk verbryzeld. Tgdens een hevig onweder is de bliksem geslagen in de hoeve van een landbouwer te Echt, met het gevolg, dat de geheele hoeve alBmedo de schuur een prooi der vlammen werden. Niets is gered kunnen wordenalles is verzekerd. Een dertigtal opgewonden jongelieden, te Aalst woonachtig, hebben Zondagavond aan het station te Gent deu abbé Daens, die zich per spoor naar Aalst wilde begeven, tegenge houden en met woorden en daden beleedigd. Aan het station te Aalst zou zich dit tooneel herhaald hebben, wanneer niet eenige vrienden Daens in bescherming hadden genomen en naar hnis geleid. Te Luik zijn de twee voortvluchtige zee honden in een sluis gevangen, en wel met bed- delakens bg wyze van net gebezigd. De Belgische gemeente Molenbeek werd Maandag in groote opschudding gebracht door een drama, dat zich in den avond van dien dag in die gemeente afspeelde. Hen een en twintig-jarige jonkman, die zich de verschillende wedstryden door wedden spelen had geruïneerd, wierp zich in een vlaag van wanhoop op zijne verloofde, die hij was komen afhalen van een wandeling, Vijf revolverschoten loste hij op haar, terwyl i zesde schot richtte op de zuster van het slachtoffer, die ter hulp toesnelde, maar die hg gelukkig miste. Door de politie gevangen genomen, trachtte de moordenaar zich van het leven te berooven door zich in een glasruit te werpen. Hy be- vam echter geen belangrijk letsel. Het meisje verkeert in wanhopigen toestand, daar haar geheele gelaat vaneen gescheurd is. Sarcey is Dinsdagochtend overleden. Behalve de lezers van de Temps verliezen ook de Parijsche kunstkringen veel in den begaaf den criticus. De begrafenis zal morgen, Donderdag, 10 uren plaats hebben. Het lijk zal worden ter aarde besteld op bet kerkhof Montmartre. uVoor de tweede maal in enkele dageD wordt een geval van zelfmoord door een Fransch rechter gemeld. Te Philippeville heeft zich de voorzitter van bet gerechtshof, naar men ver moedt in een aanval van koorts, door ophan ging van het leven beroofd. Dat het gemakkelyk is spoedig een groot fortuin en fieren naam weg te maken, is bekend. Maar toch is het wel wat erg vlug, zooals Georges Hugo alles heeft zoekgemaakt. By zyn huwelijk kreeg hg 800.000 frB en 12.000 frs rente, terwgl zijn vrouw 400.000 frs en een rente van 12.000 frs had. Op ditoogen blik is het geheele kapitaal van Hugo ver dwenen, terwijl de man nog 65.000 frs schulden heeft, en van den bruidschat zyner vrouw nog slechts 40.000 frs over is. Zij heeft nu schei ding van goederen gevraagd. Over drie weken zal de uitspraak plaats hebben. Uit St. HelenB wordt gemeld dat bij bekende ontploffing aldaar ook de kerktoren zwaar beschadigd iB. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de heer Choncano, kanselier van het consulaat aldaar, met de noorderzon vertrokken is, een som van 30.000 mark uit de kas van het consulaat 's Cravenhage. Baronesse Bertha von Suttner, schrgfster van Die Waffen n ieder, is l met familie alhier aangekomen en heeft intrek in het Hotel Central genomen, de opening der vredesconferentie, morgen, zullen gedelegeerden niet in ambtscostuum verschynen, behalve de militaire leden, die een uniform zullen dragen. Het voornemen bestaat dat de conferentie, t Pinksteren ongeveer een na de opening, i week uiteengaat. Eerste kamer. By de behandeling van het wetsontwerp voor een crediet van f 75.000 ten behoeve der vredesconferentie, verklaarde, namens de katholieke leden, de heer Ragout zijn diep leedwezen over het niet uitnoodigen van Z. H. den Paus en de Zuid-Afrikaansche republieken. Hun oordeel daarover schorten zy op, maar zy hopen dat de regeering de Kamer in de zal stellen hare verantwoordeiyk- heid te beoordeelen. De heer Van den Biesen sloot zich daarbij aan, onder protest tegen de alleB verslindende oorlogstoebereidselen en onder uiting van zijne grieven tegen het feit, dat de vredevorst by uitnemendheid, als drager van het hoogote zedelyke en geesteHjke gezag en als hoofd van millioenen katholieken, niet ia uitgenoodigd. De minister De Beaufort behield zich voor zyne volle vrgheid om mededeeling der stuk )n te doen. Het ontwerp is zonder stemming aange nomen. Hierna kwam de revisiewet aan de orde. De heer Sassen bracht hulde aan het initia tief der voorstellers, die z. i. den dank dei natie verdienen. De heer Van den Biesen bestreed het voor stel als in flagranten stryd met de Grondwet wegens uitsluiting van ambtsmisdryven van revisie. De heer Van Lier verklaarde door aandach tige overweging tot de conclusie gekomen te zyn, dat de op zichzelve hoognoodige uitbreiding der revisie niet ongrondwettig is. De heer Van Zinnicq Börgmann verdedigde ook het ontwerp, hoewel hy de grens der revi sie-uitbreiding te ver getrokken acht. De heer Hartogh verdedigde, namens de gedelegeerden, de hoofdbeginselen van het voor heer De Savornin Lohman de kwestie van het novum. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 43 tegen 1 Btem,die van deu heer Van den Bi03en. Daarna is de behandeling der Indische myn. wet aangevangen. Door den keizeriyken procureur is tegen den voortvluchtigen een bevel tot inhechteniane ming uitgevaardigd. In Dalmatië heeft eene aardbeving plaats gehad, die zich in noord-westelyke richting voortplantte en achtereenvolgens werd waarge nomen in de steden Sini, Turjake, Kosutb. Trille en Caporice. De aardtrilling, die onge veer vijf seconden aanhield, heeft vele nieuwe gebouwen doen scheuren en inzakken. Hierbij werden een tweetal personen zwaar, zes andere licht gewond. In deu namiddag herhaalden zich de aard schokken te Trilli, waar hierdoor een groote paniek onder de bevolking werd teweeg ge bracht. In Buenos-Ayres, de hoofdstad der Argen- tynsche republiek, zijn verscheidene anarchisten gevangen genomen, in vei baud met den dyna- mietaanslag op bet theater San-Martin, waarin den laten Mei een bom werd geworpen, waarvan de ontploffing gelukkig alleen materieele schade aanbracht. Bij het onderzoek in deze zaak moet gebleken zijn, dat er plannen bestonden verschillende gebouwen in de lnoht te doen vliegen, o. a. de gezantschapsgebouwen van Engeland, Duitsch- land en Frankrijk. Verkoopingen en*. Te Breda is Dinsdag door den intendant bij de 3e divisie infanterie aanbesteed delevering van runderen ten behoeve der militaire s tery te M iddelburg. Minste inschrgvers waren, zooals in ons vorig nommer is medegeeld, de heeren Bosman en Zn te Rotterdam voor f 0.559. Verder schreven in de heeren A. C. Hage naars te Breda voor f 0.5697, M. van Creveld te Rotterdam voor f 0.588 en C. J- Wel ten te Breda voor f 0.607. Verkoopingen en Verpachtingen Oatom Plaats. Voorwerpen. 18 M«i St. Jan, Inspan, 19 St. Laurens, Hofstede, 20 Cadzand, verp. Broed- of Mosselzaad, 20 a Breskens, verp. Broed- of Mosselzaad, 23 Biggekerke, Strandgoed, 24 Middelburg, Inspan, 25 Middelburg, Huizen, 25 Zuidzande, Inspan, 26 Zierikzee, logement, 29 Groede, Hofstede, 31 Serooclterke, Woonhuis, 31 Middelburg, Meubel», 2 Juni Wemeldinge, Woonhuizen, 6 a Cortgene, Bofitede, 8 a St. Maartemd. Hofstede, 15 a St.Maartensd. Hofstede, in Zeeland Information. Hendrikse. VerhuUt. Henneqnin, Sluis. Gerritsen. Bnrgemeest. Ver hulst. De Vos. Franse. Hu vers- Notarishuis De Vos. Roelof en Van Seters. Van Seters ven Betert. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderdag 18 Mei tot Dinsdag 23 Mei. Tentoonstelling schilde ryen. Tentoonstellingsge bouw. Schuttershof 1—4 u. Donderdags en Zondags 11—4 u. Zondag 21 Mei. Concert VUnion fait la force. Schuttershof 8 u. Zondag 4 Juni. Concert schutterij-muziek. Schuttershof 8 u. DE AANSLAG OP TRANSVAAL. Het onder ons Overzicht reeds korteiyk ver- elde telegram van de Transvaalsche regeering, door dr Leyds aan het Hbld. medegedeeld; luidt in zgn geheel als volgt Richard Nicbolls, beweerd kolonel, George Patterson, beweerd kapitein, Edward John Tremlefcfc, Charles Edgar Ellis, John Allen Mitchell, die beweren luitenant te zijn, James Trier en Hooper zgn gisteren gearresteerd op beëedigde verklaringen van drie Engelschen wegens hoogverraad in zake aanwerving van troepen om revolutie te verwekken en met het doei om het fort te Johannesburg in bezit te nemen en de stad in bezit te houden, totdat de Engelsche troepen uit Natal ter hulp zouden zyn gekomen. Een hunner beweert te handelen onder directe instructies vau het Engelsche departement van oorlog." Een later telegram uit Pretoria meldt De meesten der gevangenen zyn et een officieren i werkelyken dienst, maar oud-officieren van het Engelsche leger. De Britsche agent te Pretoria heeft aan pre sident Krnger zijn leedwezen betuigd, da! mannen, die de uniform der Koniogin hadden gedragen, in het complot betrokken waren. President Krugerzeide, in antwoord daarop, dat hg hoopte dat het voorval geen belem mering zou ziju voor de samenkomst met sir Alfred Milner. Algemeen Overzicht. H E R IJ K. Deze heryk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarby aangegeven dagen en uren: Zuidzande, 19 Mei des voormiddags. Retranchement,19 Mei des namiddags. Sluis, met uitzondering van Oud-Heille,24 en 25 Mei. Aarden burg, ook voor Eede, St Kruis en Oud-Heille (gemeente Sluis) 26 en 27 Mei. Oostbnrg 29 en 30 Mei. Belanghebbenden zg erop gewezen, dat het laatstgeplaatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, on geschonden moet worden bewaard; en dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend am hetykkan- toor te Middelburg geschiedt. verzending en laatste buslichting der MA! aan het postkantoor te Middelburg. {Alles plaatselijke tijd.) Oost-Ixidië. Brindisi (Eng. dienst) 19 Mei 1.05 's nam. Rotterdam (Dloyi). 19 Mei 6.30's avonds. Marseille (Fr.dienst). 20Mei 5.45morgens Genua (Nederl.) 23 Mei 6.30'e avonds. Amsterdam (Nederl.) 26 Mei 6.80 's avonds. Brindisi (Eng. dienst)26 Mei 1.05 'a nam. Napels (Duitache dat.) 29 Mei 1.05 'a nan. Marseille {Lloyi). 30 Mei 6.30avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Roaidentie Sumatra's Oostkust, terwjfl daags te voren oene voorloopige verzending plaats heef; te 6.30 avonds. 't Was natuurlijk ons plan ditmaal op deze plaats de groote gebeurtenis te herdenken, welke de oogen van geheel de beschaaf de wereld op Neerlands hofstad doet richten. Maar waartoe van vrede te spreken onder den verschen indruk van een nieuwen aanslag op de onafhankelgkheid eens volks. Door de waakzaamheid van een agent der geheime politie, die zich bij bet complot had aangesloten, is te Johannesburg een groote samenzwering ontdekt. In den vroegen ochtend van Dinsdag is de regeering daarop overgegaan tot de aanhouding van een zevental personen, die onmiddellijk met een gereedstaandeu extra-trein naar Pretoria gevoerd en daar in de staatsgevangenis opge sloten zyn. Veel bgzonderheden zyn nog niet bekend. Men zegt dat er zich onder de gearresteerden Engelsche officieren bevinden, en dat belang- ryke papieren zyn in beslag genomen, terwgl nog meer arrestaties worden verwacht. Maar dat is nog niet officieel. Wel daarentegen meldt een ambtelgk telegram, dat een der ge: arresteerden bekend heeft onder directe instruc ties van het Engelsche departement van oorlog te hebben gehandeld. Zoo tenminste seinde dr Leyds uit Brussel aan het Hbld, zoodat deze mededeeling als officieel is te beschouwen. Uit de verdere berichten blijkt alweer van de bijna naïeve welwillendheid van de Trans vaalsche regeering, die den Britschen agent id de gevangenen te bezoeken, 't Zou ons waarlyk niet verwonderen, als men hem had toegestaan de heeren alleen te spreken, om hen vooral op het hart te drukken, de Engelsche regeering toch niet te verraden. Met belangstelling zien wy verdere berichten te gemoet, vooral omdat het kwaad, nu het tydig ontdekt is, zich allicht ten goede zal wenden. Immers, hoe meer de Britsche regeeriDg, althans de Cbamberlain-kliek, gecompromit teerd wordt, hoe meer kans dat de oogen van de Engelschen en van de geen mijnaandeeleu bezittende lieden in Europa opengaan. Bovendien kan het niet anders, of de her' innering komt weer op aan het reusachtige schandaal van vóór twee jaar, toen het Engel sche parlement een onderzoek deed instellen naar den inval van Jameson, weik onderzoek feiteUjk werd geleid door een der hoofdschul digen, Chamberlain, en dat in den doofpot ging, zoodra er zaken aan het licht kwamen die voor hooggeplaatste personen compromit- teerond waren. Destijds meenden wij, en zeker de meeste bladen in Europa, dat men voor een schandaal stond, zoo groot als wellicht nooit beleefd was, en dat zelfs het proces van het parelsnoer overtrof. Maar niemand, zeker niet de Fransche pers die toen zulk een hoogen toon voerde, kon destyds vermoeden, dat tezelfder tgd daar te lande een misdaad was gepleegd, en een samen zwering op het touw gezet, welke op hun beurt weer het schandaal van Westminster zou doen verbleeken. En daarom was het ons altyd eeu dubbele ergernis te zien, hoe de Temps, die destyds zoo krachtig den staf brak over wat te Londen voorviel, in de Dreyfus zaak zoo zwak was en zelfs verklaarde, dat het buitenland zich niet zoo met deze zaak heeft in te laten. Met te meer vreugde zagen wg daarom dezer dagen dat blad, waartegen wy vroeger altijd had-; den opgezien, wat flinker voor den dag komen. En met bijzondere belangstelling lazen wij de eerste groote onthulling van dit blad. Want wie de werkelijke beteekenis van de in ons vorig nommer vermelde byzonderheden over de kcygsraadzitting van 1894 nagaat, zal moeten erkennen, dat het blad goed voor den dag kwam en werkelijk een belangryke onthulling gaf. Dat Dreyfus werd veroordeeld op geheime stukken was bekenddat die geheime stukken val8ch waren, blijkt uit de kautteekeningen, welke wg gister bg het relaas van de Temps plaatsten. Maar als men dit feit nu in ver band brengt met wat de enquete reeds aau het licht bracht, dan big kt nog meerEr is te kwader trouw gehandeldmen legde de Btukken in het geheim over, omdat ze valsch waren. En voor deze misdaad moeten de chefs verantwoordelijk zijn. Immers het is niet aan te nemen, dat kolonel Maurel in deze heeft gehandeld op last van de toenmalige majoors Du Pat-y de Clam of Henry. Het bevel om van de hem toegezonden stukken in de raadkamer mededeeling te doen, ban alleen afkomstig zijn van generaal Mercier. En deze wist, dat althans hot telegram van Panizzardi valsch was. Voor het hof van cassatie heeft hg moeten bekennen, dat het telegram uit het dossier is gelicht, nadat hij van „buitenlandsche zaken" de juiste, Dreyfus ontlastende, vertaliDg had ontvangen; en dat die vertaling juist was, dat was gebleken door een vernuftige proef, welke kolonel Sandberr deed nemen, toen de vertaling van „buitenland;

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2