Verschillends Berichten. LAATSTE BERICHTEN. De afdeeliag Middelburg telt 38 leden. Door den toestand der kas kon het bestuur hun dit jaar geen voorstelling aanbieden. Na bespreking en bestryding door Den Haag en Utrecht werd het voorstel van het hoofd bestuur tot toetreding tot den Berner-Conven- tiebond met 28 tegen 4 stemmen en 10 blanco aangenomen. De volgende algemeene verga dering zal te Tiel worden gehouden. Belang en recht, nommer van 15 Mei, bevat Vredesmanif'estatiën door H. v. d. M. Enquête naar hongerloonen. De Wekker. Onderwijs kroniek door H. Verscheidenhe den enz. Francisque Sarcey, de bekende Fransohe tooneelcriticus, ligt zeer ernstig ziek. Voor het eerst in 30 jaar missen de lezers in de Temps heden het gewone Zondagsche feuilleton. De installatie voor electrische verlichting van het koninklijk paleis te 'sGravenhage is thans definitief opgedragen aan de firma Sie mens en Qalske in de residentie. Behalve de reeds aangebrachte gloeilampen zullen er nog circa 4000 electriBche lampen worden geplaatst. In de balzaal alleen zullen 650 lichten branden. Zaterdag middag is te Amsterdam het nieuwe droge dok van de Amsterdamsche Droogdok maatschappij hot Wilhelmina Dok, op feestelijke wijze ia gebruik genomen. Het driedaagsch turnfeest, in Juni te Nijmegen te houden, gaat niet door. Omtrent het ernstig spoorwegongeluk, Vrijdag onder Oudenbosch voorgevallen, wordt nog gemeld, dat bij de nadering van den trein zich in de buurt Eet Or oenwoud juist drie kinderen op de spoorbaan hadden begeven. Zij waren gekropen door de opening van het nok, waarbij, omdat het een particuliere overweg is, geen wachter geplaatst is. De moeder, het gevaar bemerkende, spoedde zich daarheen, doch men weet met welk gevolg. Het derde kind, dat eerst nog leefde, is toch spoedig daarna overleden. De vader is, en geen won der!, radeloos van smart. De twee ItalianeB, die op verzoek der Pruisische regeering te Botterdam werden aan gehouden en in wie men anarchisten vermoedde, blijken slechts gewone bedriegers te zijn ge weest. Zij zijn weldra op vrije voeten gesteld en vertrokken. In die gemeente is ingebroken bij een tijde lijk afwezigen drogist, door blijkbaar goed met de localiteit bekende personen. Vermoedelijk verschaften zij zich met een valachen sleutel toegang, waarna zij in het huis de kasten open braken en daaruit ontvreemdden een bedrag van f 212 50 aan muntpapier en specie, bene vens eenige gouden en zilveren voorwerpen, als een paar horloges, broches enz. Aan de halte Schiedamschedijk, onder Botterdam, is Zondag een man, die nog over de rails wilde gaan, toen de trein reeds in aantocht was, door de locomotief gegrepen en onmiddellijk gedood. De sedert eenigen tijd in Den Haag ver miste knaap is tot heden nog niet terecht. Te Haarlem heeft Zondagmorgen een bank werker een mede-commensaal, een 24jarigen steendrukker, met wien hij des nachts was uitgeweest, zulk een hevigen messteek in borst gegeven, dat deze in zorgwekkenden toestand verkeert. De dader is gevat. Omtrent den dader van den moordaanslag te Grosthuizen is nog niets bekend. Wel zijn reeds eenige personen in verhoor genomeD, maar dit heeft nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. De gewonde neemt tot heden in beterschap toe. Men hoopt hem in het leven te behouden. Te Hoogwoud vervoegde zich Donderdag avond laat bij een dienstbode van een land bouwer een onbekend persoon, die geld eischte. Do dienstbode, die alleen thuis was, gaf al het geld, dat zij bij zich hadwaarop de vreem deling haar met een scherp voorwerp over haar borst streek, zoodat al hare bovenkleeren ge scheurd wareD, doch zonder haar lichaam te rakeD. Omtrent den toestand te Oud-Karspel wordt gemeld, dat de betooging tegen het hoofd der school thans in hoofdzaak hierin bestaat, dat des middags tusschen 12 en 1 nor eenige veld- arbeiders voor de school post vatten, waar tusschen zich dan de rykspolitie beweegt, ten einde beleedigingen te voorkomen. Het blykt meer en meer, schrijft men verder aan het N. v. d. D., dat de heer H. weinig of geen vrienden in de gemeente heeft. Als oorzaak daarvan noemt men niet zoozeer de voorge vallen gebeurtenissen der laatste weken, maar meer in het algemeen zijn eenigszins heerschend en willekeurig optreden tegenover byna ieder een. Hij heeft zich daardoor bij zijne dorpsge- nooten niet bemind gemaakt, en dezen zijn niet gezind zich in alles naar zijn wil te schik ken. Vandaar de tegenwoordige gespannen toestand. Een ongeluk met den aankleve ervan. Te Zntphen wilde een tabaksbewerker een vrij uurije besteden aan huiselijke bezigheden ongelukkig gleed de ladder, waarop hij stond, uit, zoodat hij zijn vrouw te hulp moest roe pen. Hét toeval wilde, dat de vrouw juist bezig was met vet braden. In haar schrik over het hulpgeroep van haar man vergat ze de pan op het fornuis te zetten en hield ze de pan in de hand. Een dreumes van onge veer 1 Va jaar, die moeder naliep, had daar door het ongeluk het heete vet over zijn handje te krijgen en zich daardoor vrij ernstig te branden. Te Aduard (Gr.) is een brutale inbraak gepleegd. Toen de knecht zijn patroon 's mor gens zou wekken, vond hij de deur van diens slaapkamer open. Ook de secretarie stond open en na onderzoek bleek, dat hieruit f 615 aan bankpapier en f 32.50 aan specie was ontvreemd. De sleutel van de secretarie moet door den dief uit de pantalon van den heer des huizes zijn genomen. Te Baarloo nabij Venloo is een boeren hoeve, woonhuis, schuur en stal, tot den grond afgebrand. Een groote hoeveelheid hooi, stroo, inboedel en akkergereedscbappen zijn mede door de vlammen vernield. Alles was verzekerd. ONWEDER. Zaterdag heeft over een deel van ons land een hevig onweder gewoed. Te Haarlem sloeg de bliksem in een spek slagerij en veroorzaakte een begin van brand, dat spoedig gebluscht werd. Ook de afleider van de Groote kerk aldaar is geraakt. Te Steenwyk werd de spits van den toren door den bliksem getroffen, zóó dat een stuk ervan naar beneden viel. Een Heldersche haringvlot, ter ansjovisvangst naar de zandplaat Onrust uitgegaan, werd aldaar door den bliksem getroffen. Een der visschers, de 23-jarige zoon van den schipper werd op de plaats gedood, terwijl de meesten der 9 andere inzittenden geruimeu tijd als verlamd waren. Later herkregen zij echter de beschik king over armen en beenen. De getroffen vlet werd door andere visschers, die in de nabijheid waren, naar den Helderschen zeedijk gesleept. Te Giethoorn trof de bliksem iemand die zich op het land bevond. De getroffene behield zijn bewustzijn, maar klaagde over hevige pijnen door zyn geheele lichaam. Op het buiten Duin en Kruidberg van minister Cremer te Sandpoort, werd een groote schuur door den bliksem getroffen. De schuur verbrandde geheel, terwijl een groote eik nabij de ruïne van Brederode aan splinters werd geBlagen. Niet ver van den Burg op Texel trof de bliksem een boerenhofstede. De hoeve brandde geheel af. Twee koeien met een kaJf kwamen in de vlammen om. Er kon nagenoeg niets worden gered. Alles was verzekerd. In den polder Westzaan werd een watermo len door het hemelvuur getroffen. Een der roeden brandde af, een gat werd in den romp geslagen, doch verder werd weinig schade veroorzaakt. In de woning van den molenaar werd het keukengerief in de kasten stukge- B O A Z. De Vrijdag te Leiden gehouden jaar vergade ring van de Nederlandsohe patroonsvereeniging van dien naam werd door den voorzitter, den heer A. E. van Kempen, geopend met eene rede, waarin door hem, naar aanleiding van de bij de Staten-Generaal aanhangige wet tot her ziening der tarieven van in-, uit- en doorvoer, uitvoerig betoogd werd de wenschelykheid en de noodzakelijkheid van protectionisme voor bandel en industrie hier te lande. Al de aftredende bestuursleden werden her kozen, o.a. ook de heer A. Dingemanse. In verband met de aan de orde gestelde ont werpstatuten van de coöperatieve spaar- en voorschotbank Boaz ontspon zich een zeer uitvoerige beraadslaging naar aanleiding van het bij het bestuur, na inwinning van een nader rechtskundig advies, gerezen bezwaar, om over te gaan tot de oprichting van een coöperatieve spaar- en voorschotbank, door het bestuur der vereeniging. Naar diens meening moet de oprichting van zulk een instelling uitgaan van leden der vereeniging. Enkele leden gaven hun leedwezen te kennen, indien een arbeid van zooveel omvang en werkkracht als aan het thans aanhangig ontwerp is besteed, verloren zou gaan. In de namiddagvergadering werd deze kwestie nader behandeld en kwam aan de orde eene motie van den volgenden inhoud De vergadering, enz. Gehoord de bespreking in zake de oprichting van een spaar- en voorschotbank; van oordeel dat het wenschelijk is, dat de be handeling dezer zaak thanB haar beslag kryge verzoekt het bestuur om aan alle leden eeo rondschrijven te richten met ingesloten inschrij vingsbiljet voor minstens éen aandeel, groot f 12.50 tot deelneming in de later op te rich ten Coöp. spaar- en voorschotbank, waarvoor als datum voor inlevering bepaald wordt 1 Aug. e. k., opdat daarna door het bestuur uiterlijk in de maand Oct. d. a. v. eene verga dering worde byeengeroepen van alle deelne mers, ten einde tot de definitieve oprichting der bank over te gaan, alleen voor leden dei vereeniging Boaz. Deze motie werd aangenomen zonder hoofde lijke steaming. Verder werd door den heer B. J. W. Eudolpb een rede gehouden over het ontwerp van wet tot regeling van de arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen, op wier arbeid de arbeidswet van 5 Mei 1889 niet van toepassing is. Zaterdag had een gezellige by eenkomst plaati met dames, waarin de heer J. H. de Waai Malefijt, lid van de Tweede Kamer, optrad met een rede over de „Ongevallenwet". Te Brussel is de lading van vier Zeeuw- sche mosselschuiten, de Nos 35, 75, 88 en 111, in het geheel 5000 kg mosselen bevattende, door de keurmeesters afgekeurd, terwijl dt schepen door de politie werden weggevoerd, ten einde de bedorven lading onschadelijk te maken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Parijs een felle brand uitgebroken in het gebouw der Kamer van koophandel. Vooral de bibliotheek heeft zwaar geleden; deze telde ongeveer 25.000 boeken, waaronder vele van bijzondere waarde. De schade is daardoor niet te schatten. Ook zijn vele papieren vernield, zoodat de brand een ware ramp is. De bladen meenen dat de brandweer veel te laat kwam. Te Parijs doet zich het zeker zeldzame geval voor, dat een bestolene meer terugkrijgt, dan hem ontnomen was. 't Geldt een koopman, wiens bediende vóór eenigen tijd met 160.000 francs aan bankpapier en effecten verdween. De dader werd te Londen gearresteerd, waar hij met zyn vader en een vrouw leefde. Wijl slechts de aanhouding van één van het drietal was verzocht, liet de Londensche politie de beide anderen ongemoeid. De vader meende daarom dat hij niet vervolgd werd en keerde naar Parijs terug, waar hij echter spoedig werd gearresteerd, 't Bleek toen, dat de onde man den buit verborgen had, en dat er slechts 2500 francs aan ontbrakken, welke te Londen waren verteerd. Maar het toeval wilde dat in de maanden, welke sedert den diefstal verloopen waren, de gestolen en nu teruggevonden effecten zoo belangrijk gestegen waren, dat de waarde er van veel meer bedroeg dan fres 160.000. Te Odessa heeft een treurig drama plaats gehad. Een douanebeambte, die plotseling werd ontslagen, heefc in opgewonden toestand zyn geheele gezin met een hamer aangevallen. Zyn vrouw werd gekwetst, vier kinderen werden gedood, een en is gekwetst, terwyltwee ideren er in slaagden te vlochten. Te Koningsbergen stortte Zaterdag morgen een gedeelte van een huis in, waarvan men een ander deel aan het afbreken was. Vijf arbeiders werden onder de neerstortende steenen en balken begraven, waarvan vier meer of minder zwaar gewond werden, terwijl de vijfde dood van onder het puin werd te voor schijn gehaald. De brandweer is bezig de ruïnen op te ruimen. De Augsburgsche Stadizeitung van 13 Mei is door de politie in beslag genomen, wijl daarin een bericht voorkomt, dat eene persi flage bevat van de jagers bekwaamheid van den keizer. In Konstantinopel beweert men dat van den rooveraanvai op den Daitseben geleerde reiziger Belck geen woord waar is. Er is uitspraak gedaan in de zaak van de Italianen, die te Alexandrië een bommen- aanslag tegen keizer Wilhelm op touw zetten, met het doel uit de ontdekking van hun eigen werk voordeel te trekken. De hoofdpersoon kreeg 7'/s jaar gevangenisstraf. Van het by IJsland verongelukte hospi taalschip Saint Paul zijn 22 opvarenden, onder wie de kapitein en de geestelijke, door een Engelsche boot teruggebracht. Alweer zijn twee pogingen om met be stuurbare luchtballons bet luchtruim te vero veren, mislukt. Te Quantio (Virginia) steeg de hoogleeraar Langley, op, maar zyn ballon werd eerst tegen een huis geslingerd en iiaaide reeds toen nog geen boogte van 170 M. be reikt was. Een soort gelijk ongeluk had te Parys plaats, waar een ballon met een petroleummotor tegen een boom sloeg en eveneens iu een oogwenk weer op den vasten grond terug viel. Admiraal Dewey heeft per telegraaf be dankt voor de uitnoodiging tot het miljonairs- diner. Een Duitsch fabrikant in stalen spring- veeren matrassen plaatste in zyn annonces een koorddanseres in het gewone costuum als re clame. Toen deze annonce aan de Germans' ter plaatsing werd gegeven, opperde de directie bezwaren tegen het cliché en de fabrikant maakte fluks een ander, waarin de dame een rokje aankreeg, terwijl het jacket wat hooger werd gemaakt. Dezelfde danseres vond men eenige weken later in de Kölnische Volkszei- tung waar men nog strenger eischen stelde en daar had zij een lange zwartgestreepte rok aangekregen. Thans geeft Jagend het verdere „louteringsproces"; figuur vier is een gewoon aangekleede burgerjuffrouw, byna heel en al in 't zwart, terwijl er in figuur vijf een geestelijke zuster uit is gegroeid. EEN ONHEILS-KRONIEK. 't Is een lange reeks ongelukken, waarvan sedert Zaterdag het bericht tot ons kwam. In de eerste plaats een groote ontploffing in de Engelsche fabrieksstad St Helens (Lancashire), welke volgens de telegrammen zoo gehavend is geworden, als ware zy gebombardeerd. De ramp ontstond in een chemische fabriek, tijdens het fcristalliseeren van chloorznre kali. Onder den arbeid brak, door een nog niet bekende oorzaak een felle brand nit, welke terstond het ergste deed vreezeu.Oogenblikkelijk werden de in de fabriek bezig zynde arbeiders gewaarschuwd tegen het dreigende gevaar, maar nog hadden allen geen goed heenkomen gezocht, toen de vlammen den aanwezigen yoorraad van ongeveer 80 ton chloorzure kali bereikten. Oogenblikkelyk daarop werden vlak na elkander twee geweldige ontploffingen ge hoord, welke de geheele fabriek vernielden. Maar nog grooter was de uitwerking in de omgeving. Vlak by de verwoeste fabriek lag een andere, waar vitriool vervaardigd werd, en op het terrein dezer inrichting bevonden zich vele groote houders, met vitriool gevuld. Tien dezer tanks, welke ieder ongeveer 100 ton vitriool bevatten, werden met den grond gelijk gemaakt, zoodat 1000 ton van deze gevaarlijke vloeistof zich in alle richtingen verspreidde. Om de ramp nog grooter te maken, werd ook de nabygelegen gasfabriek zwaar bescha digd. Een der groote gashouders scheurde van boven, zoodat ongeveer 250.0C0 kub. voet gas ontsnapte en tot overmaat van ramp nog vlam vatte. Ook een tweede gashouder werd ernstig bedreigd, daar groote, brandende blokken hout op de bovenplaat vielen. Maar eenige arbeiders waagden hun leven, om nog grootere uitbrei ding van de ramp te voorkomen, en den tweeden gashouder te redden. De indruk in de stad was ontzettend; door de geweldige ontploffingen, welke enkele huizen deden instorten en andere deden schud den, waren overal vensterruiten gebrokenin een deel der stad stroomde de vitriool, overal reusachtige schade aanrichtende, en daarby de hoogopgaande vlammen van de gasfabriek! Wonder boven wonder is de lijst der per soonlijke ongelukken zeer klein. Men telt slechts 3 dooden en 20 zwaar gekwetsten, een getal dat bij een ramp van znlk een om vang zeker gering is te noemen. Dematerieele schade is natuurlijk nog in de verte niet te ramen. De vitriooltabriek rekent wel voor een Kwart miljoen Bchade te hebben. Het grootste gedeelte van de weggevloeide vitriool is in de riolen afgevloeid, maar zal natuurlyk nog last genoeg veroorzaken. De tweede groote ramp had in de Vereenigde Staten plaats en was, hoewel kleiner, veel ernstiger. Op den spoorweg van Beading naar Exeter, ongeveer 16 mijl van eerstgenoemd station, zgn twee treinen in volie vaart op el kander ingeloopen. De schok was geweldig en niet minder dan 34 passagiers werden op slag gedood, terwyi ten minste 50 personen gekwetst werden. Drie waggons werden geheel in elkander geschoven. De oorzaak van het ongeluk wordt gezocht in de vertraging, welke een der beide treinen had ondergaan. Een tweede botsing had plaats op den New- York Central, niet ver van Elsica; daarbij werd onder meer een salonwagen vernield. De directeur van den slaapwagen was de eenige doode; wel werden verscheidene personen ge kwetst. De ruïne van den trein raakte in brand. Een ander ongeluk had te Paris (Amerik. staat Texas) plaats, waar tijdens een vuurwerk een tribune instortte, waarop 4000 menschen hadden plaats genomen. Het aantal gekwet sten is zeer groot. Verknopingen enz. Zaterdag voormiddag werd in het gemeen tehuis te Cortgene door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Anna- polder aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1900, van de aarde-, kram-, rys- en steenglooiingworken van genoemden polder. Hiervoor werd, zooals in ons vorig nommer is gemeld, het minst ingeschreven door den heer Adriaan Janse Az. te ColijnBplaat, voor t 2107. Verder schreven nog in de heerenChr. Franke ad f 2125, Jac. Schrier Lzn. voor f 2174, Adr. Schrier ad f 2249, Jan de Bree, Terneuzen, ad f 2297, Joh. de Jonge, Middelburg voor f 2358, L. van Popering Dz., Bruinisse, ad f 2380, Corn. Bolier, idem, voor f 2390, Paulas Be- zuyen, Duivendijke, ad f 2397, Adr. Heljboer, Serooskerke (S.), voor f 2398 en Adr. van Po pering Dzn., Bruinisse, voor f 2560. De eerstgenoemde drie inschrijvers wonen te Colijnsplaat. De strijd der binnenschippers. De stryd, onlangs door de binnenschippers te Botterdam gevoerd en die byna overal in den lande zyn invloed deed gevoelen, wordt in het joBgste nummer van de Hollandsche Revue uitvoerig behandeld. De redacteur knoopt nadere beschouwing vast aan een karakter schets van Bernardus Tans, den voorzitter van den Binnenschippersbond. Het was een strijd van verspreide zwakken tegen een ctalitie van de sterken, een strijd van financieel verzwakte en gebrekkig onder wezen binnenschippers tegen een renzensterke coalitie van tusschenpersonen. In de dagen, dat de geheele binnenschipperij stil lag, is er veel gebrek en armoe geleden, niettegenstaaande de vrachtpryzen dag aan dag stegen. Al de nadeelen aan de zyde der binnenschippers had den echter een tegenwicht gevonden in éen kracht, welke feitelyk van éen persoon is uit gegaan. Die persoon is schipper Bernardus Tans, het type van een rustigen, wydbeen- schen, Hollandschen schipper, met kinbaardje. Hij is eigenaar van een binnenschip, dat thans, nu hij als voorzitter van den Bond vast ge salarieerd werk aan den wal heeft, door zijn zoon wordt bevaren. Tans is zonder middelen als schippersknecht begonnen. Wat by heeft, heeft hy overgespaard. Doch ook zyn intel- lectueele positie dankt Tans aan eigen ver dienste. Hy is geen volksleider, in de betee- kenis van den half ontwikkelden schreeuwer, maar een man, wiens daden voortvloeien, niet uit impulsies, doch uit geestelijk overleg. Ook vroeger heeft Tans zich reeds als vakorgani sator doen kennen, nl. by den Rotterdamschen Lichterschippersbond, welke bond echter weinig heeft kunnen uitrichten en sedert ontbonden is. Ware Tans niet aangezocht, wellicht had hy zich niet weder aan het hoofd der vakbe weging gesteld. In de binnenschipperij, die zelfs geen orgaan had om zich te niten, waren die grieven tegen sommige gebrekkige toestanden opgehoopt. De onmiddellijke oorzaak der staking, Bchryft de Revue, was een woordbreuk van de be vrachters, ten opzichte van de eenmaal door henzelven en de binnenschippers vastgestelde en geteekende voorwaarden. Na 1870 was de Duitsche en met haar ook de Hollandsche in dustrie sterk vooruitgegaan. Een revolutie, waarvan de binnenschippers de dnpe dreigen te worden, deed zich van dien tyd af gevoelen, in de eerBte plaats, door do snelle toeneming van het vervoer te land, ten tweede door de stoomvaart, doch vooral ook door de vorming van transportmaatschappijen, met haar groote schepen. De concurrentie tegen de spoorwe gen kon slechts door de groote schepen wor den volgehouden. Bovendien heeft zich voor de schippers een nadeelig element ontwikkeld, bet stelsel der scheepsbevrachters. In Maart '98 werd opgericht de Algemeene Binnenschippersbond, waarvan Tans voorzitter werd. Een der eerste zaken, waarmede de nienwe bond zich bezig hield, was het ont werpen van nienwe bevrachtingsconditiën. Over die conditiën werd men het over en weer eens, zoodat ook de bevrachters deze onder teekenden. De leden van den bond zyn gebonden hun bevrachtingsbrieven op een bureau van den bond te laten nazien, of werkelijk volgens de gestelde voorwaarden gevaren wordt. De minder ont wikkelden er zyn er, die nauwelijks kunnen lezen of schry ven zonden anders allicht de dupe worden. Zyn de conditiën niet in orde, dan verleent het bureau zelfs rechtskundigen by stand. Op 18 Febr. jl. bleek, dat de bevrachters even eens een bond hadden opgericht, welke eigen bevrachtingsvoorwaarden bad vastgesteld. Op een vergadering van binnenschippers, onmid dellyk tegen den volgenden dag belegd, werd tot Btaking besloten, tot de bevrachters allen geteekend hadden, dat ze de vroegere condi tiën zouden handhaven. Op een volgende ver gadering besprak schipper Westra het nadeel van het bevrachten in herbergen en van de gedwongen winkelnering. Vaak toch verkochten de kroeghouders-bevrachters dweilen enz., en die het meest kocht, had het meest kans op voordeelige vrachtjes. De voorzitter stelde voor, den bevrachter in plaats van 5 pet. 7 pet. uit te betalen, doch zijn kroeg te vermijden. De vergadering vond echter 5 pet. reeds genoeg verdienste voor hem. De bevrachters leven geheel van de schippers. De kantoren betalen hun niets, ja eischen soms nog geheel of ge deeltelijk de winst van den bevrachter, welke van 5 tot 77a pet. van den bevrachtingsprys varieert. Den bevrachter blijft dan nog slechts de vertering der schippers in zyn kroeg. De schippers kozen tot rechtsgeleerden raadsman mr A. C. Blommestein, de bevrach ters mr Havelaar, zoodat daarna de stryd voor een groot deel tusschen de twee rechtsgeleer den gevoerd werd, evenwel zonder gevolg, daar beide partyen op hun eisch staan bleveD. Ver schillende bemiddelingsvoorstellen, belovende de handhaving der beursconditiën, doch vast houdende, aan de wyze van uitbetaling in de der bevrachters, werden van de hand In een annonce, door tal van groote handels huizen onderteekend, werd verklaard, dat men zich nimmer zon laten binden, voortaan uit sluitend leden van den binnen schipper sbond te engageeren, voorts dat men den eisch, om af schaffing der bevrachting in dranklokalen niet kon inwilligen en voortaan zoude bevrachten op de beursconditiën en niet op die van den bond. Er kwam een flinke tegen-annonce, dat men by den laatsten eisch zou volharden doch twee dagen later werd door beide partyen overeengekomen, de vaart weder te De handelaars en bevrachters beweren beiden dat zy overwinnaars zyn gebleven. De schip pers wyzen er op, dat de nu aangenomen con ditiën niet dezelfde zyn, als die, waarop in Fe bruari de werkstaking uitbrak. Waren de bevrachters toen met dezelfde condities gekomen, de staking ware niet uitgebroken, zeggen zy. Handelaren, factors en cargadoors teekenden nu zelf, die condities te zullen handhaven. De eisch tot uitsluitende bevrachting van de Bond- echippers en de afschaffing der bevrachting in de kroegen moesten de schippers echter laten vallen. Toch heeft de staking weder geleerd wat aaneensluiting van economische zwakken ver mocht. Tans wil den bond er nu toe bren gen het onderwys van schipperskinderen te be vorderen. De kinderen moeten aan den wal kunnen biyvon, terwyi do ouders varen. Vrees- wyk, als een centra voor de scheepvaart, wordt daartoe aanbevolen. Ter bestrijding van het bevrachten in kroegen yvert Tans voorts voor een bevrachtingsgebouw. De bond wil den arbeid uitbreiden tot het geheele land. Te dien einde is Tans reeds naar het noorden ge weest en heeft toen reeds conferenties gehad met de kamer van koophandel te Groningen do graanhandelaren aldaar, terwijl by ook te Arnhem met de grind- en teer-leveranciera onderhandelingen voert. Men zal dus allengs later nog wel van hem en zyn werk hooren. Verkoopingen en Datum Plaat». 16 Mei Schoondjjka, 17 Waterlandk., 18 St. Jan, 19 s St. Laurtns, 20 CaJzand, a Bres keu s, Biggekerke, Middelburg, a Middelburg, a Zuidzande, a Groede, a Serooskerke, a Middelburg. Juni Wemeld uge, a Cortgene, St.Maartensd. Bolstede, St.Maartensd. Hofstede, Verpachtingen Voorwerpen. Inspan, i, Inspan, InBpan, Hofstede, verp. Broed- of Mosselzaad, verp. Broed- of Mosselzaad, Strandgoed, Inspan, Huizen, Inspan, Hofstede, Woonhuis, Meubels, Woonhuizen, in Zeelan(j Information. Be Smidt. Hendrikie-j} Hendrikse. Verhuist. Henneqnin, Sluis. Gerritsen. Ëurgemeest; Verhuist. Be Vos. Hammacher Hammacher Hu ven. Notarishui» Be Vos. Roelof en Van Seters. Van Seters Van Seters Akte-examens in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de heeren: P. de Bree Veere> C. Brakman Middelburg, J. A. Boes Hoofdplaat* J. J. Le Bleu, Middelburg, W. van Koeveringe en J. Lepoutre, beiden Kapeile. Arnemuiden. In de heden middag gehou den zitting van den raad dezer gemeente, die gepresideerd werd door den burgemeester, waren, behalve deze, vier leden tegenwoordig, nl. de heeren Wisse, Davidse, H. van Eenen- naam en Crncq. Afwezig was de heer Franseterwijl de plaats van den heer Born ook openbleef. In de eerste plaats werden de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering gelezen en, behoudens eene opmerking van den heer Davidse, goedgekeurd. Na mededeeling van de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede dat de inspectie over de secretarie en de administratie, waartoe in de vorige vergadering was besloten, nog niet heeft plaats gehad. De heer Elenbaas, burgemeester en secretaris van Krabbendyke, daartoe uitgenoodigd, heeft geantwoord om verschillende redenen aan de uitnoodiging niet te kannen voldoen. Daarna is aan Gad. staten verzocht iemand tot het onderzoek te committeeren. üed. staten antwoordden, dat het niet op hun weg ligt iemand aan te wijzen, dat onderzoek gra tis te verrichten. De heer Davidse vond het een treurige zaak, dat geen onderzoek heeft kunnen plaats heb- b8D, vooral omdat du ook Kousemaker en Buys aiefc gehooid kunnen worden. Daardoor kan de waarheid niet aan 't licht komen. De voorzitter zeide in Middelburg de waar heid gezegd te hebben. Hy wees er verder op dat de opgaaf omtrent de bydrage van f 40, blykeDS bij hem van de provincials griffie ontvangen bericht, eerst 7 Sept. des avonds is verzonden. Daaruit blykt dat de secretaris op 6 Sept. niet kon weten, dat er f 40 moest betaald worden. De heer Davidse houdt vol dat het geld 6 Sept. door den secretaris by Kousemaker is gehaald. Dat is door dezen pert inent verklaard. De heer Wisse vroeg of het niet slagen van znlk een onderzoek ook een gevolg kan zyn van het feit, dat dit kosteloos wordt gevraagd. Na de vorige vergadering heeft hy toch be dacht, dat het niet aaDgaat een deskundige 3 geen vergoeding van reiskosten aan te bieden. De voorzitter vroeg of nog pogingen moes ten aangewend worden om tot, een onderzoek te gerakenof dat men in de zaak zal berusten. De heor Crncq is voor berusten, omdat, als er onregelmatigheden zijn, dit by het onder zoek der stukken wel aan Ged. Staten blijken zai. Dit meenden ook de overige ledeD, zoodat met algemeene stemmen beBloten werd deze zaak te laten rusten. Cces. De aanbevelingslijst van benoem baren tot directeur der B. A. school alhier bestaat uit de heeren A. D. F. van der Wart A. van Schelven, beiden leeraar aan die school. Harisweert. Heden iB het tjalkschip Wil helmina, schipper Van Hils, op den Oostberm geloopen, en door een sleepboot vlot gebracht, Het scbip is een weinig lek.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2