BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN, Hontenisse, Dinsdag 13 Juni,v.m. 10u. voor Boschkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Osseniese en Stoppeldyk. H u 1 a t, Woensdag 14 Juni, v. m. 10 a. voor Clinge, Graanw en Langendatn, Hulst, St, Jans- steen en Koewacht. Axel, Donderdag 15 Juni, v. m. 10 u. voor Axel, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe. Neuzen, Vrijdag 16 Juni, v. m. 10 n. voor Hoek, Neuzen, Philippine en Zaamslag. IJzendijke, Dinsdag 20 Juni v. m. 10 u. voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, IJzendijke, Nieuwvliet, Sohoondijke en Water- Ian dkerkj e. Sluis, Woensdag 21 Juni, v.m. 10 u.voor Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Oost burg, Eetranchement, Sluis en Zuidzande. Goes, Vrydag 23 Juni, v. m. 9 u. voor Borssele, Goes, 'sHeer Arendskerke, Heinkens- zand en Kloetinge. Goes, Zaterdag 24 Juni, vin. 9 u. voor Baarland, Driewegen, Ellewoutsdyk, 's Gra venpolder, 's Heer Abtskerke, 's Heerenhoek, Hoedekenskerke, Kattendyke, Nisse, Oudelande, Ovezande en Wolfaartsdijk. Kap el le, Maandag 26 Juni, vm. 9 u. voor Ierseke, Kapelle, Krabbendyke, Kruiningen, Rilland—Bath, Schore, Waarde en Wemeldinge. De verlofgangers zullen zich verzamelen vóór het gemeentehuis. ONDERWIJS. By kon. bealnit is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd me- dogedeeld, met ingang van 1 Jnni aan dr. J. van de Stadt, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Middelbnrg en als onderwyzer aan de rykskweekscbool voor onderwyzers aldaar. Ter behooriyke inrichting van haar lager onderwys is, boven en behalve de bydrage bedoeld by art. 45 der onderwijswet, een subsi die van f1000 verleend aan de gemeente Nisse. LETTEREN EN KUNST. Op het driedaagsch muziekfeest te Zwolle is Zondagmiddag door het Arnhemsch orkest o. a. uitgevoerd het Andantino, getiteld Nacht lied, een der vroegere compositiën van den begaafden componist van Seleneiaden heer Von Brucken Fock. De Zw. Ct noemt het een waar juweeltje voor strykorkest. Voortdurend con sordine gehouden, geeft het, zegt genoemd blad, een mysterieusen, met den titel zeer juist over- eenkomenden indruk. De tweede aflevering van deel XVI der 2e serie van het Tijdschrift vm het Koninkl. Nederl. Aordryksk. Genootschap bevat: Der Warrant mf Amboina und seine angébliohen Ausbrüchevan Arthur Wichmann (met kaart) (slot); Het Brongas in Nederland, door dr J. Lorie; De verspreiding tan de Lepra, door dr C. L. van den Burg; Loodswezen Oost-Borneo, door J. B. Rozenburg; Litteratuur: A Neder land, B Oost-Indische Archipel, C Nederlandsch West-Indië. Aardrijkskundig nieuws en ver slag der 85e Algemeene vergadering en ver meerdering van boeken en kaarten by het genootschap in 1898. Bevorderd tot onder-inspecteur van po litie titulair te Rotterdam, met ingang van 11 Mei, de heer J. R. P. Heeröldt, schrijver by de politie aldaar. Voor de kerkstichting in den omtrek van den Nieuwen Binnenweg onder Oud-Delfshaven zyn bij den heer B. Wielenga, predikant by de N. H. gemeente aldaar, weder toezeggingen ge daan van twee giften, eene van f 10.000 en eene van f 15.000. - De Arnh. Crt meldt dat er onlangs, door den minister van waterstaat enz., eene com missie is benoemd, ten einde de regeering voor te lichten omtrent de wyze, waarop het over nemen van de exploitatie der spoorwegendoor den Staat behoort te worden voorbereid, ten einde langs den meest geleideiyken weg te kunnen worden tot stand gebracht. Dedireotiën der groote spoorwegoaaatschappyen zouden, om trouwens voor de hand liggende redenen, voor de uitnoodiging hebben bedankt om zich door een gedelegeerde in deze commissie te doen vertegenwoordigen, wat echter begrypeUjker- wyze geen wyziging heeft kunnen brengen in de voornemens der regeering. Naar het Hdbl. verneemt, zal eerstdaags een wyzigiDg worden gebracht in de positie van vaandrig by de verschillende korpsen. De wenscheiykheid is nl. gebleken, den tot vaandrig bevorderden reserve-sergeant niet meer een graad te geven, overeenkomstig aan dien van een hoofdopzichter der fortificatiën, maar hem voortaan geiyk te stellen met een adjudant-onderofficier. Ais gevolg hiervan zullen waarschyniyk de tot nog toe benoemde vaandrigs tot dien graad moeten worden terug gesteld. Aanleiding tot bovengenoemden maatregel is geweest de scheeve verhouding, welke bestond tusschen de onder-adjudanten en de vaandrigs. Het gerechtshof te Amsterdam heeft zich vereenigd met de beschikking van de recht bank, waarby de zaak Van Hall—Haas naar de terechtzitting verwezen is. Deze zaak zal nu Dinsdag 6 Juni, in openbare zitting door de rechtbank behandeld worden. De pastoors te 's Hertogenbosch hebben nog eens ernstig gewaarschuwd tegen de by- woning der opvoering van Voerman Henschel. Aldaar is een vierjarig kind, dat zonder toe zicht was gelaten, van een trap gevallen. De kleine brak den hals en werd dood opgenomen. Niet minder dan 82 onderwyzers nemen deel aan het examen voor de betrekking van kommies bij 's ryks belastingen. In 't geheel meldden zich ruim 900 sollicitanten aan. Een wel heel grappig staaltje van buiten- landache waanwysheid komt voor in de Ulus-, trirte Zeitung van 4 Mei, waarin op blz. 588 van het Huis ten Bosch gezegd wordt„Dit landgoed werd gebouwd voor de weduwe van den dapperen Prins Frederik Hendrik, den veroveraar van de Spaansohe Zilvervloot, van denzelfden Piet Hein, die thans nog in een volkslied der Hollanders wordt verheeriykt." Door den keurmeester van de zeevisch- markt te Rotterdam, zyn voor de consumtie afgekeurd twee manden schol, aangevoerd met de Zierikzeesche boot. Een dekknecht, die 1 Mei te Rotterdam van het dek van zyn schip viel en naar het ziekenhuis werd gebracht, is Zondagnaoht over leden. De man, te Brielle woonachtig, laat eene weduwe met drie kinderen achter. Te Sliedreoht zyn een viertal personeB gearresteerd, die daar en in den omtrek ver schillende diefstallen pleegden. Zy maakten daar by gebruik vau kleine bootjes, waarmede zij de rivier op en afvoeren, gry pende wat zy vangen konden. In een logement te Gorinchem heeft een vreemdeling uit een gesloten kast verschillende gouden voorwerpen ontvreemd, vermoedelijk door een valschen sleutel te gebruiken. Men is hem nog niet op 't spoor. Te Bloemendaal is een onbedreven wiel- rydster-verpleegster uit het gesticht Meeretiberg onder de tram geraakt en ernstig gewond. Op Texeletroom is een jeugdige visscher van een garnalenschnit overboord gevallen en verdronken. Op de Nieuwe Merwede is een 17-jarige arbeider, die zich met zyn broeder en een arbeider bevond op een met grond beladen aak, doordat het vaartuig op een berm stootte en zonk, verdronken. De twee andere opvarenden wisten zich zwemmende te redden. In verband met den te Oud-Karspel nog steeds voortdureyden gespannen toestand, waar over wy dezer dagen nog een en ander mee deelden, schryft men aan het N. v. d. D. Hoewel eenigszins rustiger, is de gespannen toestand tooh nog niet als geëindigd te be schouwen. Vrijdag avond ontmoetten wy den heer H., het hoofd der school, doch als altyd onder bescherming van de politie. Deze be weegt zich steeds onder de nu en dan saam- geschoolde menigte, wanneer de heer H. moet pasaeeren. Naar men ons verzekerde, verklaart de heer H. zelf den toestand voer onhoudbaar, doch zynerzyds zal de kwestie geen oplossing vinden, door het aanvragen van ontslag, wyl z. i. daarvoor geen reden bestaat. Nog steeds is eene politiemacht van ongeveer 20 (anderen beweren 27) man aanwezig. Er sohynt nog geen sprake van te zyn, deze te verminderen. Onder de waarschuwing aaneen publicatiebord is met potlood geschreven „Als de dienders weg bennen, zullen we H. wel hangen." Intusschen wonen alle leerlingen, een enkele wegens veldarbeid uitgezonderd, de lessen weer by. De man, die op 1 Maart per spoor te Zwolle werd aangebracht om naar Veenhuizen te worden getransporteerd, en die toen op het perron zyn geleider ontliep en voor een in beweging zynde locomotief sprong, waardoor hy zwaar verwond werd, is nu, hersteld zgnde, zwaar geboeid, naar Veenhuizen overgebracht. Te EIburg is een meisje van twee jaar in een sloot geraakt en in de modder gestikt. Te Knik is een hotel tot op den grond toe afgebrand; de inboedel werd grootendeels gered. Onder Assel heeft Zondagmiddag een heidebrand gewoed, op gronden voor het grootste gedeelte particulier eigendom van H. M. de Koningin. Ongeveer 50 H. A. heide en eiken hakhout zyn verbrand. Toen Zaterdagavond een 70-jarige onge huwde rentenier te Grosthuizen uit een bar bierswinkel thuis kwam, werd hy door iemand, die stil in zyn woning was geslopen, aange vallen. Hem werd een slag tegen het hoofd toegebracht, benevens meerdere verwondingen. O. a. was zyn neus stuk geslagen, had hy eene wond aan den hals en boven aan het hoofd, en was hem een vinger afgesneden. De dader heelt zeker gedacht dat hy dood was, en hem op zyn bed gebracht. Zondagmiddag kwam een buurjongetje by hem, en vond hem bewuste loos liggen. Daarvan werd dadeiyk kennis ge geven en een dokter gehaald, die de wonden heeft genaaid; volgens zyne verklaring zyn ze niet rechtstreeks levensgevaariykde gewonde is ook weer eenigermate tot zijn bewustz'tjn gekomen, doch kan zioh uiet voorstellen, wie de aanvaller is geweest. Er zyn 7 gouden tientjes vermist. De dader, die nog niet gevonden is, heeft denkelijk ook nog wonden gekregen, daar er bloed op het straatje by de woning lag; hij heeft ook een scherp yzeren voorwerp achtergelaten, dat mis- sohien als moordtuig heeft gediend, want er was nog bloed aan. Te Helenaveen zyn 80 hectaren turf ver brand, toebehoorende aan de maatschappij Qrientsveen. Het verbrande was verzekerd. In Friesland gebruiken vele boeren een yzeren toestel, om de horens der stieren te dwingen naar binnen te groeien, waardoor de beesten voor den aanfok meer waarde krygen. De provinciale keuringscommissie, die nu weer hare voorkeuringen houdt, treedt thans beslist op tegen dat kunstmiddel. Alle stieren, wier horens het teeken dragen die bewerking onder gaan te hebben, worden onvoorwaardeUjk afgekeurd. De dsie jeugdige slachtoffers van het geval van vergiftiging te Antwerpen, waarvan wy Zaterdag melding maakten, werden Maandag onder grooten toeloop van belangstellenden, ter aarde besteld. Op de grafjes werden door de schoolkameraden kransen neergelegd. De justitie te Brussel heeft zich naar de gemeente Dilbeek begeven, waar Zondag 30 April een spoorwegongeluk plaats had, dat aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Waar schyniyk met het doel den personentrein, die om 11 u. 51 m. van Brussel naar Gent vertrekt, te doen ontsporen, had men op de rails twee zware blokken neergelegd, waardoor een goede rentrein, die even vroeger uit Brussel vertrok, derailleerde. De machinist van dezen trein werd licht gekwetst. Te Brussel ward eene onbekende vrouw op straat door een hond gebeten. Het dier werd afgemaakt en onderzocht, waarbij bleek, dat het aan dolheid geleden had. De vrouw stelde zich onder geneeskundige behandeling. Het gehucht Borgerhout, behoorende tot de Belgische gemeente Moll, is Zondag door een hevigen brand totaal vernield. De vlam men, die omstreeks 4 uren uitbraken uit eene woning, waarvan de bewoners afwezig waren, werden door den vry hevigen wind over de naastbygelegen woningen gedreven, welke grootendeels nog met riet gedekt zijn, en in eeu oogenblik stonden eenige huizen in lichter laaie. De brandweer, die met drie spuiten was aangerukt, kon er, ondanks yverig pogen, niet in slagen het vuur te overmeesteren, zoo- dat vyftien huizen met bybehoorende schuren en stallen in de asch zyn gelegd. Persooniyke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, terwijl gebouwen en inboedel grootendeels verzekerd waren. Ollivier, de Parysche journalist, die vóór eenige maanden door mevrouw Paulmier ern stig werd gekwetst, zou verzekerd zyn by een Engelsohe maatschappij. Deze heeft thans een actie tegen mevr. Paulmier ingesteld, op grond dat de gezondheidstoestand van den verzekerde ernstig is geschaad. Op de Spaansche grens is een geesteiyke broeder gevangen genomen, die wegens zeden- misdryven het land wilde verlaten. By het Spaansche station Merida heeft eene botsing vau een personentrein en een goederentrein plaats gehad, doordat, tengevolge van een storm, de treinsignalen niet konden worden waargenomen. Zeven personen kwamen bij dit ongeluk om. Einde Augustus of begin September zullen de keizer en de keizerin van Rusland een reis maken naar Engeland, ten einde koningin Victoria te bezoeken. Te Londen is een Duitsch postbeambte aangehouden, die een aangeteekenden brief met 11.000 M. had ontvreemd. De Engelsche vrgwilligers zullen binnen kort het 100-jarig bestaan hunner instelling vierenby deze gelegenheid zal de prins van Wales op 8 Jnli een wapenschouwing over de 30000 man van de Loudensche regimenten houden. Bg het Pruisische huis van afgevaardig den is een wetsontwerp ingediend tot kanali seering van de Weser van Hameln naar Bremen. De Kieler Neueste Nachrichten deelen mede, dat de scheepswerf Germania, toebehoorende aan Krupp, eene groote uitbreiding zal onder gaan, waardoor men driemaal zooveel zal kun nen produceeren, als tot nu toe het geval was, terwijl het aantal der werklieden zal stygen tot 7000. Uit Proppau wordt gemeld, dat ee« tot het station behoorend woonhuis door een ontploffing is vernield. Een baanwachter werd gedood; twee andere werden gewond. In de militaire kringen te Weenen heerscht groote ontroering over het feit, dat een model van eeu nieuw snelvuurkanon, dat strikt ge heim gehouden werd, sedert Maandag verdwenen en naar alle waarschynlijkheid gestolen is. Bij een brand in een fabriek teLodzzyn vier lieden verbrand en zes zwaar gewond. Terry, de man van de bekende opera zangeres Sybil Anderson, is overleden en iaat een bezitting van 20 miljoen dollar na. Gedu rende 20 jaar worden de inkomsten verdeeld tusschen zyn dochter en zyn weduwena ver loop van dien tyd krijgen beiden de helft van het kapitaal, zoo althans de weduwe niet her trouwd is. Dit is minder royaal dan een andere Ame rikaan, de grijze Mc Kay, deed. Deze waB gehuwd met een vrouw, die 45 jaar jonger was dan hij en onlangs gescheiden, omdat zijn grgze haren hem niet belet hadden nog de huweiykstrouw te schenden. Na reeds lang, door kostbare geschenken aan het jonge vrouwtje, boete te hebben gedaan voor zijn ontrouw, gaf hy haar, toen zy de vorige week hertrouwde, een bruidschat van 1 miljoen dollars. Ongeduldig passagier: Conduc teur gaat de tram of gaat ze niet? Conducteur: Ja, meneer, om je de waarheid te zeggen, ik geloof dat ie stil staat. Maar ik wil het wel eens aan den koetsier vragen. Ter verdrijving van aardwormen. Een Fransch geleerde, de heer Page, maakt melding van de groote diensten, welke de wilde kastanjes aan den tuinbouw kunnen bewyzen by de verdelging der aardwormen. Men weet, welke verwoestingen laatstgenoem den kunnen aanrichten in potteD, waarin zich jonge planten bevinden; het is aan te be velen, ze te verdryven met wilde kastanjes. Men laat gedurende 24 uur een 8-tal gebro ken kastanjes weeken in een liter water, 't Water neemt de wrange bittere bestanddeelen der vrucht op, en wanneer men er dan de aarde der door wormen aangetaste potten mede be giet, zal dit voor de aanwezige wormen zoo hinderiyk zyn, dat zij weldra al kronkelende boven den grond zullen komen en sterven. Een enkele besproeiing is voldoende, maar daar ze voor de planten geheel schadeloos is, kan men ze herhalen. De droge kastanjes verliezen hare eigen schappen nietmen kan er dus altyd een hoe veelheid van bewaren, tot het tyd wordt dat men de bloemen en planten voor de lente in potten gaat zetten. Op de schilderyententoonstelling alhier is heden verkocht no. 145, In de Peel (Limburg), van W. C. Rip. H E R IJ K. Deze heryk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarby aangegeven dagen en uren: Rilland Bath, 10 Mei. Breskens, 15 Mei en 16 Mei des voorm. Groede, 16 Mei des namiddags en 17 Mei, Nieuwvliet, 18 Mei des voormiddags. Cadzand, 18 Mei des namiddags. Zuidzande, 19 Mei des voormiddags. Retrancfaemeut,19 Mei des namiddags. Sluis, met uitzondering van Oud-Heille, 24 en 25 Mei. Aardenburg, ook voor Eede, St Kruisen Oud-Heille (gemeente Sluis) 26 en 27 Mei. Oostburg 29 en 30 Mei. Belanghebbenden zy erop gewezen, dat het laatstgeplaatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, on geschonden moet worden bewaard; en dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkan- toor te Middelburg geschiedt. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 18 Mei. Middelburg. Polderhuis van Walcheren 11 u.: a onderhoudswerken aan de vier waterin gen. Aanwijzing 8, 9, 10 en 12 Mei; b het bouwen van twee bruggen en een duiker, in drie perceelen. Inl. hoofdopzichter te Middelburg. Cortgene. Gemeentehuis 10 u.onder houdswerken van den Awwa-polder. Aanwijzing 6 en 9 Mei. Inlichtingen H. Roelof. Vrijdag 19 Mei. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het herstellen der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland, (Raming f 5000). Aanwijzing 12 Mei. Inl. hoofdingenieur Bekaar, Middelburg, ingenieur Stoel, Goes, en opzichter De Ronde, Hausweert. Nieuwvliet. Gemeentehuis lO'/j u.ver beteren en onderhouden werken polder Adornis. Aanwyzing 13 en 16 Mei 2 u. Inlichtingen J. G. Meyer Sr., Groede. Zaterdag 20 Mei. Sluis. Beatuurslokaal 2 u.verbéteren en onderhouden werken waterschap Tienhonderd en Zwarte. (Raming f 4957.30). Aanwyzing 13 en 16 Mei. Inlichtingen J. H. Hennequin te Sluis. Breskens. Directiekeet aan de Nieuwe Sluis lO'/sU.onderhoudswerken aan de water- keering van het calamiteuse waterschap Oud en Jong-Breskens. (Raming f 10.114). Aanwijzing 3 en 18 Mei. Vrydag 26 Mei. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het verlengen van de basaltglooiing tot ver dediging van den duinvoet tusschen de strand- hoofden nos 9 en 11, aan de Oude Hoeve, aan de noordzyde van het eiland Schouwen, be hoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f 8000). Aanwyzing 19 Mei. Inl. hoofdingenieur Bekaar te Middelburg, ingenieur Stoel te Goes en opzichter Kooreman te Zierikzee. Zaterdag 27 Mei. Walsoorden. Logement-Adriaansens 12 u.: onderhoudswerken waterschap Walzoorden. (Raming f 6123,21). Aanwyzing 20 en 23 Mei. Inlichtingen K. J. A. G. Collot d'Escury. Zaamslag. Gemeentehuis 1 u.het her stel, de vernieuwing en het onderhoud vsd werken aan de Margaretha, Kleine Huissens 6d Eendrag t-poldera. (Raming f 15.093). Aanwyzing Zaterdag en Dinsdag te voren aan den Mar garetha-polder. Dinsdag 30 Mei. Wissekerke. Directiekeet Anna Friso- polder 10 u.verbeteren en onderhouden der waterkeerende werken van den polder. Aan wijzing 23 en 27 Mei. Inl. secretaris-ontvanger. Vrydag 2 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. verlagen en herstellen atrandhoofden Oude Hoeve (Schouwen). (Raming f 3000). Aan wyzing 26 Mei. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar, Middelburg, ingenieur Stoel, Goes, en opzichter Kooreman, Zierikzee; voortzetting van de herstelling der boord voorziening van het kanaal door Walcheren. (Raming f9000). Aanwyzing 26 Mei. Inlichting hoofdingenieur Bekaar, Middelburg, en inge nieur Ermerins en opzichter Van Langeveld, Vli8singan. Algemeen Overzicht. Ernstig, zeer ernstig luiden de berichten, welke over de Transvaalsche crisis door de Engelsche bladen werden verspreid, en die de groote vrees doen ontstaan, dat Chamberlain een brutalen slag zal wagen om het Britache ryk weer eens te vergrooten. Indien wy den toestand ditmaal ernstig ach ten, is het om verschillende redenen. In de eerste plaats omdat de liberale partij in Enge land den weg des rechts heeft verlaten, om alleen maar op het belang te letten, en daar by dat belang wil zoeken in een gestadige uitbreiding van het ryk. Maar niet alleen de liberalen zijn afvallig geworden. In twee groote landen van ons werelddeel werpen de belangen der financiers en kapitalisten veel gewicht in de schaal, waardoor met éen slag zoowel keizer Wilhelm als de Fransche pers gewonnen zyn. Dezer dagen wezen wij reeds op de treurige artikelen van Yves Guyot in de Siècle. Maar niet alleen dit blad, ook andere gaan denzelfden weg op en verklaren ronduit, dat een oorlog de belangen der Fransche kapitalisten zal die nen. Ja, zelfs lezen wy de verbazingwekkende stelling, dat Engeland verplichtingen heeft tegen over de vreemde (d. w. z. niet-Engelsche) uit- landers. Eindelijk heeft men rekening te houden met het feit, dat Engeland op dit oogenblik de handen volkomen vry heeft. Het is zeker dat Duitschland en Frankryk niet voor de Trans vaal zullen opkomenhet weet dat het met Rusland vooreerst geen botsing te vreezen heeftin Noord-Indië en in Zuid-Egypte is het ruBtig, en dan in het hart van het te veroveren land een talryke bevolking, die niets liever wenBcht dan de bestaande regeering omver te werpen, en daarby steun vindt by een grooten hoop avonturiers, mislukte lieden en uitschot der maatschappy, dat overal aanwezig is, waar ryke mijnen te ontginnen vallen. Het eenige lichtpunt is, dat in de Kaap kolonie de Afrikaansche party op dit oogen blik de meerderheid heeft, en dat ook de Vrystaat wel zal begrijpen dat, afgescheiden van de bestaande verdragen, zyn belang mede brengt de Transvaal zoo krachtig mogelyk te steunen. Vandaar dat de oorlog niet alleen kans op winst, maar ook op verlies geeft, want als Engeland de boog eens te Bterk spande, zou het gevolg wel kunnen zyn, dat geheel Zuid-Afrika verloren ging. By de verwatenheid, welke de Engelschen toonen, zoolang zy niet een geduchten tegen stander voor zich hebben, wordt dat gevaar echter over het hoofd gezien. Hoe de juiBte toestand van dit oogenblik is biykt niet. Chamberlain heeft Maandagavond in het Lagerhuis medegedeeld, dat de dynamiet- concessie (welke nu al byna 15 jaar bestaat) in strijd is met artikel 14 der conventie. Inderdaad geeft dit artikel den niet-inboor- lingen het recht fabrieken te bezitten, maar het artikel heeft geen ander doel dan om te voorkomen, dat vreemdelingen in dat opzicht worden achtergesteld bij landgenooten. Dat is het eenige doel dezer bepaling, en de practyk van zoovele jaren bewyst, dat de Britache regeering zelve er nooit in zag een beperking van de bevoegdheid de van Tr ans- vaal, om door voor allen geldende wetten, de vervaardiging van enkele artikelen aan bandeu te leggen. In de Transvaal bereidt men zich op het ergste voor. De beide Volksraden hielden Maandag een besloten vergadering, vermoede lijk om te beraadslagen over de concessies, welke men zal doen. Dat men geneigd is wat op te offeren, om den vrede te bewaren, is natuurlijk. Maar de weg der concessies is een gevaariyke, vooral als men een Chamber lain tot tegenstander heeft. Terwyi hier dus weereen vry volk wordt belaagd, gaat elders een iichtstraaltj'e op en wel voor Finland. De Czaar heeft grootvorst Wladimir op gedragen in dat land een onderzoek naar de toestanden in te stellen. Alles hangt er nu van af of deze prins door eigen oogenofdoor de bril van de Russische ambtenaren zal zien, en of by de mannen zal raadplegen, die als de werkelijke vertegenwoordigers van het land kunnen worden beschouwd, b.v. den senator Wulff, den leider der bekende deputatie. Diens woorden moeten eindeiyk tot den Caaar zijn gekomen, en hun uitwerking niet hebben gemist. Het eerste gevolg is de hier bedoelde opdracht aan den grootvorst. Maar het gerncht wil, dat er nog meer komt en dat de Czaar nog een bewys van welwillendheid jegens de Finnen zou geven. De keizerlijke villa in de Finsche Scheeren wordt namely k in orde gebracht en men zegt, dat deze in den loop van den zomer zal worden bewoond. Moge dat waarheid blijken, en moge de Czaar zelf zich gaan overtuigen van de ware gezindheid des volks. Dan zal allicht het ge volg zyn, dat de Czaar zich afwendt van hen, die zich tusschen hem en zyn trouwe onder danen hebben geplaatst. In de Fransche kamer heeft Maandag de interpellatie van Berry plaats gehad, welke op niets uitliep. De auti-Dreyfusards voerden het hoogste woord, want Berry werd gesteund door Lazies, en Castelin, die allen trachtten het ontslag van De Freycinet op het terrein der Dreyfus- zaak te brengen. Ook Lavy deed dat door een stellige vraag ten opzichte van de verhouding tusschen „buitenlandsche zaken" en „oorlog." Dupuy weigerde daarop in te gaan, maar verklaarde alleen, dat er geen spoor van ver* deeldheid in het kabinet bestond I Ook ontkende by dat het heengaan van De Freycinet een andere dan de daarvoor opge geven reden had. Het debat bleef erg laag bij den grond, en de anti-semieten lieten, wat onhebbelykheden betreft, de linkerzyde achter zich. Maar juist dit niet ingaan op de hoofdzaak, redde het ministerie, wijl de kamer nu met 444 tegen 67 stemmen overging tot de eenvoudige orde van den dag. Beknopte Mededeelingen. In strijd met de eerste geruchten, dat de Belgische linkerzyde de behandeling der nieuwe kieswet zou beletten door obstructionist^ in den vorm van 1000 amendementen, wordt nu gemeld, dat ten minste een gedeelte der libe ralen, door weg te biyven, tegen de wet zal protesteeren. Keizer Frans JoBeph heeft graaf Thun opgedragen het daar heen te leiden, dat de parlementaire arbeid kan worden hervat» De graaf heeft volgens de Narodni IAsty daarop geantwoord, dat hij minister der rechterzijde is en zonder de medewerking dezer party niets wil doen. Gelukt het hem niet die te verwerven, dan zal by zich verplicht zieu heen te gaan. Aan de Duitsche ambassade te Rome is een feestzaal bygebouwd, welke byzonder prach tig is, en Zaterdag met ecu schitterend feest

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2