MIDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 110- 142° Jaargang 1899, Woensdag 10 Mei. Middelburg 9 Mei. Driitlating Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. PrijB, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 9 Mei 8 u. vm. 50 gr. 12 u. 59 gr. av. 4 u. 58 gr. P. Verw. zw. wind, bew. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooü; te Tholen: W. Al VAM Notjwenhuijzen; te Terneuzen: M.de Jomgx. van den beer De Koe, predikant te Den Hel der, waarover heel wat is geschreven, gaf der redactie van De Amsterdammer, (het groene weekblad), aanleiding zich tot den predikant te wenden met het verzoek haar letterlijk de pas sage te geven, die 's lands zeemacht en nog een groot deel der natie bovendien, stof tot allerlei opmerkingen had geleverd. De gesproken woorden nu bevatten zeer juiste opmerkingen, van toepassing op tal van personen, al zijn ze geen Marinemannenen luidden als volgt „Doet wat met uw natuur 't meest overeen komt, wat er noodzakelijk uit voortvloeit. Mooi is 't een mensch te zien, die met hart en ziel leeft in 't werk, dat hij doet, die zich in den arbeid, dien hij verricht, in zijn element gevoelt als een visch in 't water. Afkeer daar entegen krijgt men van menschen, die maar half by hun werk zijn. Mooi uit dit oogpunt is de visscherman, die zoo leeft in zyn bedrijf, dat hy er heelemaal naar gebouwd iszyn kleeding, zijn scherpe oog, zyn rustige durf, zyn ferme hand, zgn spreken van 't element waar hy op thuis hoort, alles teekent den visscherman, die niet anders zou kuoneu zyn als dat. Een jammerlgk figuur maakt daartegenover de marineman, die wel iederen dag in zyn dienstjas loopt, maar aldoor moppert over zyn positie. De eerste is iemand In wien een karakter uitkomt, de laatste is een karakterlooze verschyning. De 7de dags baptist heeft niet gemopperd, maar hy is een voudig den dienst uitgegaan. Dat is kerelswerk „Ik vrees, dat er in dit opzicht tegenwoordig veel karakterloosheid gekweekt wordt. By 't zoeken van werk is 't de hoofdvraag: wat is er mee te verdienen, en wat is 'tmakkeiykBt? Men vraagt niet: wat werk past 't meest hy myn natuur, zoodat ik van zelf er voor aan gewezen ben dat werk te doen maarwat geeft 't meest? Dit karakterlooze duitenge- scharrel kweekt een hoop halve individuen, die niets gevoelen voor den arbeid, dien zg te doen hebben, en maar één ding uitstekend verstaan: traktement opstrgken!" De 7de dag-baptist, van wie hier sprake was, is luidens een aanteekening eeu sergeant-majoor, die door zyn geloof in botsing kwam met de militaire voorschriften, welke dienst op Zater dag van hem vorderden. Na herhaaldelyk ge straft te zgn, heeft hy den dienst verlaten en wint nu als koopman in visch zyn brood. De heer De Koe preekte hoofdzakelgk over karakterloosheid en karaktervolheid. Nu is 't niet geheel duideHjk, of bij met de bewuste passage den marineman in 't algemeen tegen over den visscherman in 't algemeen heeft ge steld, dan een by de marine wel voorkomend type heeft geteekend. Was het eerste het ge val, wat wy niet denken, dan was het zeker voor de marineofficieren hoogst hinderlyk dat daarby de geheele marine een veeg kreeg; in het tweede was er, dunkt ons, geen reden aanmerking te maken. Maar in elk geval be grijpen wy met Het Vad. volstrekt niet, wat een klacht by de marineautoriteiten beteekent. De predikaat staat toch niet onder bevel oi contröle of censuur van den minister van ma rine, en wie zyn woorden niet hooren wil, kan thuis biyven of desnoods wegloopen. Be zaak-Hojerlmls. In het Hbld. wordt in zes feuilletons op genomen een verhaal van de zaak-Hoger- huis, den heer Charles Boissevain gedaan door den heer P. A. Pynappel, een jong man, die beslist overtnigd is van de onschuld der drie gebroeders. Het eerste verscheen in het och tendblad van heden. Door eigen aanschouwing en waarneming in Friesland heeft de heer Pynappel aangevuld wat hy gelezen en overdacht had. De geheele literatuur over de zaak-Hogerhuis kende als op zyn duimpje, toen hy tot zgn verdere inlichting kennis ging maken met velen die in de zaak getuigenis afgelegd hebben. Drie keer is hij In Friesland geweest een veertigtal personen, by de zaak betrokken, heeft hy daar gesprokenuren lang heeft hy met hen doorgebracht en het was het verhaal van wat hy gezien en opgemerkt, gehoord en begrepen had, dat my zoo byzonder boeide op onze wandeling; zegt genoemde hoofdredac teur van het blad. Voorwaar, wy kennen ons eigen land niet Een Zola zou in dit deel van Friesland aanleiding vinden voor een vau zyn ontzet tende boeken met somberen, ongezonden sooi- alen achtergrond. Pe toestanden op bet gebied der sexueele moraal de onverschilligheid of wat meo getuigt waar is of niet zgn weinig troots- rijk voor hem, die 't beate van zyn volk wil denken, en dit algemeen liegen maakt ook begrijpelijk hoe moeilgk bet voor justitie en politie moet zgn de waarheid te ontdekken in zulk een streek. Als men alles te zamen overziet, is het zeer begrijpeiyk, waarom de politie dadeiyk de ge broeders Hogerhuis schuldig achtte. "n een moeilgker taak om de waarheid te ontdekken hadden politie en justitie zelden. Van „klasse-justitie" in deze te spreken schijnt ons al zeer kinderachtig. Al waren hooggeachte magistraten misdadig genoeg geweest om lieden schuldig te verkla ren omdat ze sociaal-democraten waren, dan zou er geen reden zijn geweest waarom ze liever de Hogerhuizen dan de drie mannen, die door de openbare meening als de schuldigen worden aangewezen, vervolgd zouden hebben. Worden deze door Jacob Spoelstra, schrijver in het anarchistisch blad Het Morgenrood, niet genoemd als „nog edeler partijgenooteu" dan de gebroeders Hogerhuis? Wat justitie en politie belemmerde en van het spoor heeft kunnen leiden, is de toestand der gemoederen in de streek. By heerschende „anarchistische" begrippen groote afkeer van justitie en politie, en een samenspanning om door stilzwggen ieder te steunen, die zich ver- grijpt tegen de sociale orde, terwyi men er zich in verheugt, zoo men er toe kan mede werken, dat de justitie een flater slaat". Tal vau lieden zijn in die streek van socia lisme tot anarchisme gebracht. Ze zyn in de leer geweest by het blad Het Morgenrood, dat met kracht de diefstal- en inbraakleer bepleitte, of wat men daar noemde het anarchisme van de daad". Er is echter één goed verschgnsel, dat moed geeft voor de toekomst. Zeer velen zijn ge heelonthouders. Een in elk opzicht zegenryke invloed der sociaal-democratie ook in dezen hoek van het land is het, dat de kop cacao de jeneverflesch vervangen heeft. De heer Boissevain maakte in zijn „Van dag tot dag", waarin hij het bovenstaande mede deelde, nog de volgende opmerking Volgens overtuiging naar geweten en be- eedigde getuigenis oordeelende, kan zelfs de beste rechter zich vergissen, en elke zaak van mogelijk onrecht, die het geweten van velen pijnigt-, maakt het onontbeeriyker, dat herzie ning van het geheele strafproces kan worden gevraagd. Het heeft aan de Hogerhuiszaak veel kwaad gedaan, dat zij door te vurige aanhangers is verdedigd. De vurigste stryders er voor zijn zeker de sociaal-democraten geweest, wat velen in de beweging alleen een middel om de justitie aan te vallen deed zien. Nog op ditoogenblik geldt „Hogerhuisianisme" by velen voor een summum vau radicaliteit. Men bedenke echter dat personen als prof. Simons, als mr Hartogh en zoo vele anderen ook overtuigd zgn dat de zaak zéér dubieus ii En men bedenke, dat deze oordeelen naar stukken, naar papieren, terwgl de heer Pgn appel zgn oordeel baseeren kan op personen, De veel vermelde grief, dat slechts van éene zgde gehoord werd, is op hem ook niet van toepassing. Wie üem ontvangen wilde en dit waren nagenoeg alle in de zaak betrokken personen heeft hg gehoord. Aliard Dijkstra, die een uitgebreid systeem van verdediging bezit en op wiens mededeelingen ongeveer de geheele brochure van het kamerlid Staalman gegrond is, heeft hy gesproken. Trouwens wie meenen mocht, dat alleen revolutionairen twyfe- len aan de schuld der Hogerhuizen, leze de IQst der onderteekenaars van het adres om gratie des heeren v. Loenen Martinet en hy zal be keerd zyn. Het is daarom, ook naar ons gevoelen, zoo noodig dat de Eerste Kamer de behandeling van het revisie-ontwerp spoedig tot een einde brenge. Genève houdt in hoofdzaak het volgende in lo. dat de gewonden neutraal zullen worden verklaard o. dat de vraag beslist zal worden of in gevangenschap geraakte gewonden na hun ge nezing als krygsgevangenen moeten behandeld wordeD, of naar hun haardsteden zullen worden teruggezonden 3 o. dat de conventie op oorlogen ter zee zal worden uitgebreid; 4o. dat beter dan thans de identiteit der krygsgevangenen, gesneuvelden en gewonden zal worden vastgesteld 5o. dat de kennis van de conventie van Genève voor de soldaten verplicht zal worden gesteld 6o. dat voor het bezoeken en het bescher men der op het slagveld gewonden een speci ale veldgendarmerie zal worden opgericht; 7o. dat ter vermijding van besmetting de ambulance op een behoorlg ken afstand van het slagveld zal worden opgericht; 8o. dat de genootschappen van het Soode Kruis officiëel zullen worden erkend en hun personen en inrichtingen onschendbaar worden verklaard. Verschillende buitenlandsche bladen hebben het ditmaal de moeite waard geacht, byzondere correspondenten aan te stellen of naar Den Haag te zenden. Zoo is het bovenstaande bericht over de Zwitsersche voorstellen afkomstig van den Haagschen correspondent van het Neue Wiener Tageblatt. Omtrent de maatregelen tot de ontvangst wordt nog gemeld, dat de heer C. A. Hofman, hoofd eener school in den Haag, bestuurslid der Alliance Frangaise, aangezocht is om by de vertalingen zya diensten te bewgzen. Van het plan om tydelgk een telegrapbische verbinding tusschen het Huis ten Bosch en het telegraafkantoor in Den Haag tot stand te brengen, is om verschilleBde redenen afgezien. De gemeenschap tusschen het Paleis en de stad zal nu onderhouden worden door militaire wielrgders van het regiment grenadiers en jagers, op aanvrage van het ministerie van oorlog beschikbaar gesteld. De boden der departementen van algemeen bestuur zullen hun dienst verrichten in de vergaderzaal en in de sectie-kamers. oder Nimmer, Waker, E. Waldteufel; en Marche sur des motifs de l'opéra Les Dragons de Vil- lars de A. Maillart, J. Morks. Mocht door ongunstig weêr deze uitvoering niet doorgaan, dan wordt dit kenbaar gemaakt, door het plaatsen van een kennisgeving aan het stadhuis. De civiel-ingenieur A. K. Zweede te Middelburg is benoemd tot tydeiyk adjunct-ingenieur by de werken aan het kanaal door Zuid-Beveland. In twee buurten onzer stad wordt heden een gouden huweiyksfeest gevierd, in de Noordstraat en in de Nederstraat. In beide geven de omwonenden door het uitsteken der vlag van hunne belangstelling in het zeldzame feest biyk. Het detachement bereden marechaussees is Maandag uit Vlissingeo naar zyn stand plaats terug gekeerd. De Liguria is uit Antwerpen naar IJmui- den vertrokken, op weg derwaarts Hans- weert enVlissingen passeerende. Op de reede van laatstgenoemde plaats begaf zich de commandant van het wachtschip Bulgia met eene sloep naar het Italiaansche oorlogs schip, om den commandant en zyne onderheb- rnde officieren te complimenteeren. Der bemanning van de Liguria, die eenige genoegelgke dagen in Antwerpen doorbracht, werden, by vertrek uit die stad, luide en harte- lgke ovaties gebracht door een talryk publiek, dat op de kade was samengestroomd. Geest driftige hoera's gingen op van den wal en van het schip, dat de gastvrye haven vaarwel zei met eenige schoten, welke werden beantwoord uit de Noorder-citadel. BENOEMBGEAi ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. 's Her togenbosch, ter standplaats Bladel, S. P. L. Coolen, candidaat-notaris te Loon op Zand zgn benoemd by het dep. van justitie tot hootdcommies J. Strang, thans commits; tot commies mr A. E. Bles, thans adjunct.commies bij gemeld dep.; is C. Hellingman, te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde vau Oranje-Nassau is aan H. J. Steenbergen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda; is de teekenaar 2de kl. bij 'sryks werf te Willemsoord, J. K. Labout, bevorderd tot teekenaar 1ste kl. As. Vrydag verleent de minister van koloniën geen audiëntie. DE VREDESCONFERENTIE. Terwyi de traditie medebrengt, dat interna tionale congressen en conferenties naar de plaats van samenkomst worden gedoopt (Weener con gres, congres van Beriyn, conventie van Genève, Berner conventie enz.), wilde men in het bui tenland ditmaal niet aan een „Haagsche co rentie". Van daar een schromelijke verwarring, waaraan nu een einde is gemaakt. De Haag sche conferentie zal officieel „vredesconferentie" heeten. De vertegenwoordigers der mogendheden, zullen in alphabetische orde plaats nemen, naar den Franschen naam van het landalleen Boel- garge wordt niet op de B. gerangschikt, maar krijgt plaats links van den suzerein, Turkye. Het reeds korteiyk vermelde voorstel van Zwitserland tot wyziging van de conventie van TWKKDK HAHKB, Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen om trent den accijns op den wyn, gaven enkele leden hunne bevreemding te kennen over de indiening door de regeering van een wetsont werp als dit, waaraan een min of meer pro tectionistisch karakter bezwaariyk kauworden ontzegd. Vrij algemeen echter vond de wensch der regeering om, door wegneming van de in onze wetgeving bestaande belemmeringen, onze vrachtenteelt tot ontwikkeling te brengen op zichzelf instemming. Verschillende leden betwyfelden of het nnt vau den voorgestelden maatregel wel zal op wegen tegen de nadeelen, die er tegenover staan. Zy vreesden voor vervalsching op groote schaal. Het is h. i. te verwachten, dat by vrystelling van binnenlanöschen vruchtenwijn de knoeieryen zullen toenemen, ten nadeele van den consument en van den fiscus. De misbruiken by uitvoer van buitenlandschen wyn zullen volgens sommige leden slechts door verscherping der contröle, gepaard met groote krachtsinspanning der belastingambtenaren, te ÜIT STAD EN PROVINCIE. Donderdag a., des avonds te zeven uren, geeft het muziekkorps der dd. schutterij al hier op het Molenwater zijne eerste uitvoering. Het programma is samengesteld als volgt Ronde des petits Pierrots, Marche A. Bosc; Festouverture, G. Kahnt; The Boston Belle (Engl. Gavotte) E.ïGodfrey; Fantaisie originate, J. Morks; Bona Fortuna, Ouverture, L. Canivez; a Staccato, J. Strauss en b An Agathe, lied, F. Abt, beide gearrangeerd door J. Morks; Immer Omtrent het benaderen van een koe door de kommiezen te Aardenburg, in ons vorig uommer gemeld, geeft men ons van andere zijde de volgende lezing. By een landbouwer onder SluiB Btierf een koe aan eene „geraaktheid" ondanks de gebruikte medicynen. Zij werd opgekocht door een paardenploter uit Aardenburg, die haar om de waarde der huid aangaf voor f5; het vleesch moest na kokiBg dienen tot voeder van varkens. De ryksambtenaren, die een bui tenkansje meenden te hebben, benaderden i koe. Zg hakten zelf het vleesch af verkochten, zonder keuring, den afval hart, lever, nieren, enz. Het vleesch werd op eene hondenkar geladen en, door twee kommiezen begeleid, naar Eede gebracht, waar wellicht het toezicht op de keu ring niet zoo streng is. Het gelakte iatasschen niet het zwart geworden vleesch daar aan den i brengen voor de gewone consumptie maar het werd toen toch nog verkocht voor varkensvoeder; misschien zgn ook wel enkele stukken gedolven. Wegens verkoop van den afval zonder keuring is tegen den kommies-dienstgeleider i-verbaal opgemaakt door de gemeentelyke politie te Aardenburg. De heer Van de Plassche de Mugnk te Aardenburg is op de internationale tuin bouwtentoonstelling te Gent bekroond met een 2en prys, zilveren medaille 2e kl., voor een verzameling convallaria majalis (Duitsch type) en met een 2en pr., zilveren medaille le kl., voor den schoonsten krans van witte bloemen. Het programma der landbouwtentoon stelling, in Juni te IJ z e n d y k e te houden, is verschenen. Er zyn, zooals gewooniyk, tal van premiën uitgeloofd, tot een gezamenlyk bedrag van f 1200. Alle muziekgezelschappen uit het district, behalve die van Oostburg en Sluis, zullen hunne medewerking verleenen om de feest vreugde te verhoogen. Men wil ook nog, tot slot der feesten, een vuurwerk doen afsteken. üit Biervliet schryft men ons j Door A. J. Maes is ontslag gevraagd als sluiswachter vau de Biervlietsche haven in Elisabethpoldor. De sluis, een uur van de kom en aan de monding van den Braakman, ontvangt het wa ter, dat uit bijna alle polders der gemeente naar zee stroomt. Alhier is voor de eerste maal het Leger des heils, vertegenwoordigd door een kapitein luitenant, opgetreden. Hoewel de opkomst van voldoende belangstelling blgk gaf, voor spellen wy dit leger hier evenmin succes als in andere grensgemeenten. Vele jaren geleden, toen er te IJzendijke nog een afdeeling gedetacheerd was, bleef het bij een verkennfüg van Biervliet; tot een op treden kwam het toen niet. Nog den eigen avond van samenkomst, dié nU om tien uur afgeloopen was, gingen kapi tein en luitenant, geiyk ze gekomen waren, n.l. te voet, naar huu garnizoen Terneuzen. een aardig wandelingetje van vier a vijf uur in deu nacht. KINDERSPEELTUIN. Onder voorzittersohap van den heer L. K. v. d. Harst J.J.z. werd Maandag avond alhier de tiende algemeene jaarvergadering van de commissie van toezicht over bovengenoemden tuin gehouden. In de eerste plaats werd voorlezing gedaan van een brief van mevr. De Stoppelaar—Van waariB zy kennis geeft van het ovèrUjden van haren echtgenoot, den heer mr G. N. de Stoppelaar, eere-voorzitter van den kinder speeltuin. Naar aanleiding hiervan zeide de voorzitter het volgende: Dames en heeren Na voorlezing van dit schryven past voorzeker mynerzyds een enkel, een kort woord te spreken, gewyd aan de na gedachtenis van den, door onB allen, zoo hoog geachten eere-voorzitter. Dat woord moet eenvoudig zyn, want het ia ons allen bekend, hoe uitdrukkelijk door den ontslapene de wensch is geuit èn by èn na zgne begrafenis den grootsten eenvoud te be trachten. Werd aan de commissiën daardoor de gelegenheid benomen aan de geopende groeve hare gevoelens te openbaren, te dezer plaatse zult gy allen volstemmig met my moeten erkennen dat de kinderspeeltuin door den dood van mr G. N. de Stoppelaar een zéér, zéér gevoelig verlies heeft geleden, want al moge feitelijk mevrouw De Stoppelaar edele schenkster zijn, algemeen bekend, en voor ons zeker niet het minst, is de moreele en financieele steun, onder alle omstandigheden door den overledene betoond aan de stichting, die hy zulk een warm hart toedroeg. Brengen wy dan, dames en heeren, door van onze zetels op te staan eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van mr G. N. de Stoppelaar. Ik heb gezegd!" Nadat aan dit verzoek voldaan was, werd door den secretaris, den heer M. van Boven, overzicht gegeven van hetgeen, in het byzonder in het afgeloopen jaar en over het algemeen in de laatste tien jaren, belangryks in den tuin was voorgevallen. Uit dat verslag kunnen wy het volgende aanteekenen De tuin werd geopend den 17 Mei en geslo- n den 14 Sept. 1898 en 9917 kinderen maak ten van de gelegenheid om zich daar te ont spannen gebruik. q wel van de onderscheidene scholen het by elk genoemd aantal kinderen A 939 j. en 786 m., B IC91 j. en 740 m., C 891 j. en 525 m., H 1230 j. en 833 m., J 1057 j. en 994 m., van de christeiyke school 273 j. en 276 m. en van de katholieke school 282 m. De tuin telde in 1898, 32 begunstigers ad f 2.50 en een begunstiger ad f 15, 229 leden ad f 1 en 6 huisgenooten ad f 0.50. Er hadden 3 kinderpartijtjes plaats en de tuin werd o. a. bezocht door eenige kinderen van de school te Rilland en eenige weezen uit Zierikzee. Voorts werden verkocht 2 toegangkaarten van 0.25, 14 van 0.10 en 10 van f 0.05. De ontvangsten bedroegen f 479.09, de uit gaven f 437.51*, zoodat de rekening sluit met een saldo van f 41.57*. In de 10 jaren van het bestaan van den tuin werd hy door 82.132 schoolkinderen bezochti ONDERZOEK VERLOFGANGERS. Het in de maand Juni a. te houden onder zoek der in de provincie verbiyvende verlof gangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zy afkomstig zjjn, zal hen betreffen die vóór 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld, onverschillig tot welke lichting zy behooren. Het onderzoek zal plaats hebben in de ge meenten en op de dagen en uren, Amsterdam- sche tyd, als hieronder zijn aangewezen: Brouwershaven, Donderdag 1 Juni vm. 10 u., voor Brouwershaven, Burgh, Dtii- vendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerk- werve, Noordgouwe, Noord Welle, Renessej Serooskerke (S.) en Zonnemaire. Zierikzee, Vrijdag 2 Juni vm. 10 u., voor Bruinisse, Dreischor, Nieuwerkerk, Oosterland; Ouwerkerk en Zierikzee. Cortgene, Zaterdag 3 Juni vm. 11 u., voor Coiynsplaat, Cats, Oortgene en Wissekerke. Vee re, Maandag 5 Juni vm. 10 u., voor Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke, St Laurens, Meliskerke, Oostkapelle, Serooskerke (W.), Veere en Vrouwepolder. Middelburg, Dinsdag 6 Jnni, v. m. 9 u. voor Arnemuiden, Middelburg an Nieuw- en St. Joosland. Vlissingen, Woensdag 7 Juni, v. m. 10 u. voor Biggekerke, Koudekerke, Oost- en West-Souburg, Ritthem, VlissingeD, Westkapelle en Zouteiande. Tholen, Vrydag 9 Juni, n. m. 1 n. voor St. Annaiand, St. Maartensdyk, Oud-Vosmeer, St. Philipaland, Poortvliet, Scherpenisse, Sta- venisoe eu Tholen,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1