E COURANT. BUITENLAND. 1899, Maandag 8 Mei. N\ 10S. 142" Jaargang Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afeonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 6 Mei 8 n. vm. 48 gr. 12 u. 56 er. iv. 4 u. 54 gr. F. Verw. m. N. O. w., 1. bew., nacbtv. i deze courant behoort een Bijvoegsel. UIT STAD EN PROVINCIE. Wij herinneren de ingezetenen van Mid delburg eraan, dat, wegens werkzaamheden bij deD watertoren, op Maandag a., van des voormiddags 6 nur tot 's middags 12 uur, geen duinwater wordt geleverd. Op de schilderijententoonstelling zijn heden verkocht no 7, Bij het dorpvan N. Bastert, en no 81, Zomerdagvan J. S. H. Kever. Heden ochtend viel te Vlissingen een 5 jarig knaapje, dat speelde aan de afhelling, in het water. Door een paar mannen werd het ventje nog tydig gered. De le lnit.-kwartiermeester P. J. ïtienks, van den staf der inf., secretaris by de admini stratie der cadettenschool te Alkmaar, is over geplaatst by het 3e reg. inf. te V li s s i n g e d. Hij wordt vervangen door den le luik-kwar tiermeester A. J. Uiterwyk, thans belast met de administratie van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen. Naar men ons nit Arnemniden meldt, is er na de bekende meeting, Zaterdag gehouden, niet druk meer geteekend op het adres aan den raad tot vervanging van den gemeente secretaris. Slechts een tiental band- teekeningen kwamen er nog by, zoodat; het, aantal teekenaars thans ongeveer 70 bedraagt. Een hoogst onaangenaam avontunr bad de zer dagen een daarthnisbehoorende vischkoop- man. Als gewoonlijk zijn waren ventende te Venlo, werd hij aldaar gearresteerd als ver dacht van te zijn de bedry ver van een in 1888 in Dnitscbland bedreven moord en geboeid naar Roermond getransporteerd. Al zijn be tuigingen van onschuld mochten niet batenen niettegenstaande hij in bezit was van eeD abonnementskaart met zijn portret en hij sedert acht jaren meermalen per week te Venlo komt en dus by zeer velen bekend is, meende men hem toch te moeten honden. Na zes uren als misdadiger te zijn behandeld, verloste een telegram van den burgemeester van Ar nemniden hem uit zijn netelige positie en kon hy tot zyn doodeiyk ongeruste vrouw en kinderen terngkeeren. De overbrenging had plaats onder een toe loop van nieuwsgierigen. Gelukkig leed de man geen schade aan zijn koopwaar, wat zeer goed had kunnen zyn. Advertentiën voor het eerstvolgend n u m m e r moeten des middags vóór één nor aan het boresn bezorgd zijn. Advertentiën; 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen vail 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agsnteni Te Zierikzee: A. C. de Moou; te Tholen: W. AJ van Nieuwïnhtjijzen; te Terneuzen: M. de Jonge. Uit Philippine schrijft men ons Niet zoodra was Vrijdagmorgen, per bnlletin van de Midd. Crt., alhier bekend, dat de heer A. J. Cammaert tot burgemeester benoemd was, of van bgna elk huis wapperde de vlag. De heer Cammaert was vroeger een twaalf tal jaren lid van den raad en wethouder te Hoofdplaat. De laatste vijf jaren woont hy te Bouchaute (.België.) In Philippine ia hij geen onbekende. Als grondeigenaar in den Kleine Stelle-polder, kwam hy in de laatste jaren by na dagelijks alhier. De keuze van den heer Cammaert wordt eene gelukkige genoemd. Naar wij vernemen, zal hij zich zoo spoedig mogelijk metterwoon te Philippine veBtigen. Gelukkig voor het reizend publiek zoo schrijft men ons dat de waarschuwing aan de IJzendgbsche trammaatschappij geholpen heeft; want deze week zijn de treinen dier maatschappij alle steeds op tijd te Schoon- d ij b e geweest. Het blijkt hieruit duidelijk dat, als men wil, het ook kan. Er werd vroe ger nog al eens beweerd, dat het onmogelijk was om op tyd hier aan te bomen. Op tijd la den en lossen en niet wachten op passagiers, die hun pintje bier nog niet leeggedronken heb- beD, en het zaakje zal in 't reine big ven! Gemeenteraad van Vlissingen. Ter aanvulling van het verslag van deVry- dag gehouden zitting, in ons vorig nommer, dieae nog het volgende Bij de discussie over het voorstel van burg. en weth. i. z. de verplaatsing van het gebouwtje der Zeeuwsche Stoombootmaatschappij, uitte de heer Kalbfleiach den wensch dit voorstel aan te houden. Hij beweerde dat er een misstand komt door de richting, welke aan het gebouwtje •egeven wordt. De voorzitter zeide dat er geen reden tot aanhouding is, daar aan het bezwaar van den heer Van Boven is te gemoet gekomen en deze met de verplaatsing genoegen heeft genomen. Set is waar, dat de ruimte nu zeer smal is, maar hieraan is niets te doen, wijl de Water staat de plaats voor het gebouwtje heeft aan- TeSt. Philipsland overleed "Vrijdag de landbouwer Jobs. Bazen, in den ouderdom van 89 jaren. Hij behoorde destijds tot de dapperen, die onder Chassé de citadel van Antwerpen verdedigden, en was drager van het Metalen Kruis. Ter voorkoming van misverstand melden wij, op verzoek, dat op het adres tegen het ontwerp van wet op den leerplicht, uii St. Janateen aan de Tweede kamer, be grijpelijker wy ze geen der onderwgzers aan de openbare school heeft geteekend. Burg. en weth. van Zaamslag be noemden tot ambtenaar ter secretarie den heer C. J. de Vries aldaar. ZEVENDE SCHILÖEBUES-TENKMSTELUSG, georganiseerd door de Vereeniging VIT BET VOLK—VOOR BET VOLK te Middelburg. i. Roemrijk handhaaft deze expositie den -wel verdienden lof der voorgaande, en doet aan het getal zeven, maar ook aan hare com missie. Dat allen, diejliefde koesteren voor de kunst, niet verzuimen haar te bezoeken Die opwekking richten wy in het bgzonder tot hen, die in Middelburg en hare naaste om geving wonen, en die door een druk bezoek tevens een bewys van waardeering bnnnen geven aan de commissie, aan wie bet gelukt is zulk een ryben schat op het gebied van schilder kunst byeen te brengen, maar ook tot allen in Zeeland en daarbuiten, die zich stellig een bezoek aan die tentoonstelling niet zullen be klagen. Met groot welgevallen rust bgna overal het oog op tal van Bchoonc stukkenen s" de groote en daarna de kleine zaal zoo ter loops heeft doorgewandeld, blijft in de laatst genoemde als van zelf de aandacht eenige oogenblikken dankbaar en weemoedig geves tigd op het In Memoricm, gewyd aan mr De Stoppelaar. De heer Kalbfieisch meende dat het gebouwtje veel beter zou staan op de plaats, waar men 8eist van plan was geweest het te zetten. De voorzitter antwoordde, dat het huisje van de commiezen nu ook vooruit geschoven wordt, waardoor aan dit bezwaar wordt te gemoet •ekomen. De heer Loois meende ook dat het beter ia het voorstel aan te houden. Door het ver plaatsen van het commiezenhuisje wordt de ruimte voor rijtuigen daar veel te klein. De heer Verkuyl Quakkelaar had ook ge dacht het commiezenhuisje te verplaatsen, maar dit kan nietimmers wanneer de bateauporte weg is, kunnen de ambtenaren, wanneer zg iemand willen aanbonden, die aan den over kant loopt, niet bij hem komen. Hy vindt het daarom beter dit gebouwtje te laten staan waar het staat. De heer Delvoye ondersteunde het voorstel van den heer Kalbfleisch. De heer Bakker wenschte de afdoening van >t voorstel in handen van het dag. bestnnr te stellen. Onwillekeurig wendt men zich dan naar de groote zaal, om daar in beschouwing te blij staan voor het stuk van den grooten meester in de kunst H. W. Mesdag, getiteld Terug van de vischvangstnu door mevr. de weduwe De Stoppelaar, nit dankbare herinnering aan haren zoo hoog gewaardeerden echtgenoot, geschon ken aan het Kunstmuseum. Zoo ging het ten minste ons, vóór we onze omwandeling aanvingen, gaande van den ingang rechts. No. 207 treft ons allereerst. Het is een scbildery van V. d. Worp, breed opgevat, breed en flink uitgevoerd en zoo echt buiten, daar bg dien watermolen te Vorden, terwgl no. 115, van Mondriaan, ona het aankomende najaar, zoo heerlijk met die even aangebrachte herfst tinten, in zyn mooi frisch groen, doet voelen Dicht daarby vond Nakken's Kalverstal, no. 117, met zyn mistiek half duister in den hoek, en het grauwtje vóór aaD, in het zonlicht, zoo flink aangebracht, een goed plaatsje. Daarboven, in de hoogste rij, treffen we no. van Van Looy aan, die met zyn groot Reizigers-stnk de anderen wel wat in elkander schgnt te drukken. De onderste helft, met die onbehagelijke figuur en bgbehoorende pakkage, doet aan de bovenste, met den zoo natuurlijk voorgestelden reizigersdrom, nu niet bepaald goed. Die bovenste helft van het stuk alleen is echter ten volle de aandacht waard. Maar no. 4, die winter van Apol aan de Zuiderzee, houdt zich toch kranig, al wordt hij De heer Loois vroeg of aan het dag. bestuur bekend is dat het gebouwtje, op last van den Waterstaat, l1/* M. van de beschoeiing moet staan. De heer, Verkuyl Quakkelaar zeide dat, als dit zoo is, ook het gebouwtje niet volgens het nu aanhangige voorstel,: naar volgens het oorspronkelgk plan geplaatst moet worden en er dan ook voor zijn het voorstel aan te houden. Hierop wordt, zooals reeds werd gemeld, dienovereenkomstig besloten. Bij de besprekingen, naar aanleiding van het voorstel van burg. en weth. i. z. den stoomtramweg van VlissiDgen naar Domburg, de heer mr Bakker met genoegen gezien te dat op zulke flinke wgze de bestaande bezwaren uit den weg geruimd zijn. Het komt hem voor, dat deze onderneming, wier tot standkoming hy van het grootste belang acht, op zeer eenzijdige wgze bestreden wordt. Wanneer de handen in elkander geslagen wor den, kan deze zaak zeer goed met sncces bekroond worden en al is dat sncces ook klein, men krijgt toch in ieder geval een flinke ver binding tusacben verschillende plaatBen van Walcheren. Ook zij, die in het 4e en 5e district wonen, en evenzoo de bezoekers van België worden door den voorgenomen aanleg zeer gebaat. Hij kon het dag. bestuur niet genoeg op het hart drukken den aanleg te steunen en de geop perde bezwaren uit den weg te ruimen. De heer Verkuyl Quakkelaar verklaarde het lid te zijn van het college van burg. en weth. dat zich niet kon vereenigen met het itwoord op de tweede vraag van Ged. StafeD. Daar hem echter by nadere lezing gebleken is dat men den raad alleen vraagt of hy het wen schelgk acht in het algemeen belang vergunning te verleenen voor den bewnstt-n weg, en niet of het wenschelgk is voor de totstandkoming van dien weg in het algemeen belang subsidie te verleenen, kan hy zijn stem wel geven aan de gevraagde vergunning, ofschoon het zeker meer in 't algemeen belang zoude zijn, wan aan die lijn een andere richting ware ge geven. Hierop werd, zooals reeds gemeld is, het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Met betrekking tot het voorstel van burg en wetb. omtrent de vergunning aan de Kon. Mg De Schelde tot het leggen van rails langs den Prins Hendrikweg en opruiming van bak- hont aldaar, zeide de heer Van Rualte in bet voorstel iets onbillgks te vinden. Wanneer anderen een uitweg verkrygeo, wordt hun daarvoor f .25 per Ma berekend, maar hier, waar geen uitweg gegeven wordt eu de gemeente eerder voor- dan Dadeel ver- krggt, moet voor dit lange smalle stnkf25 per Ms betaald worden. De heer Verknyl Quakkelaar merkte opdat nog altijd f.25 per M2 berekend is. De boomen op den Prins Hendrikweg staan daar ter ver fraaiing en door de opruiming zal die weg geen mooier aanzien krijgen. Verder merkte hy op dat de heer Van Kaalte de commissie van fabricage niet over het voorstéT gesproken heeft. De voorzitter merkte nog op dat eenigen tyd geleden een verzoek van iemand, die ook vermindering van den prys gewild had, niet is ingewilligd. Zooals wy mededeelden, werd hierop het voorstel onveranderd goedgekeurd. gedrukt door 101. Schuiten, zee en lucht zgn machtig mooi. De sneeuw is wel wat erg compact, niet los, niet sneeuwerig genoeg. Maar overigens, wat een vaalheid in die lucht, en wat 'n kou in 't geheel! Daar zien we even op, naar boven en den ken „ja, dat is wel flink breed, maar toch wat al te veel een schets. Waar dat wel mags'" ergens in Limburg of vóóraan in de Ardennen maar het geheel is toch geen schildery genoeg 1" En ziet, nu we den catalogus raadplegen, komt het precies uit het is een schets en wel nit Limburg. Die schets doet Ritsema eer aan. Een van die mooie Limburgsche stukken na tuur gaf hy in no. 146 in sprekenden, Hinken schetsvorm weer. Een weinig verder, nu nemende de lange zijde der zaal, beneden op de lambriseering, treft ons no. 52, De Baker van Haverman, door hoogen eenvoud en waavheid. Da omgev' boe klein en beknopt, is ook eenvoudig, wei wat al te eenvoudig en te koel. Eerelman's Sledevaart, no 33, geeft een mooien stoet te ziendie flink aandravende paardende voorste, uit den draf, is, in z'n verschrikt vurig opvliegende houding, niet erg te vertrouwenadres aan den naast hem dra- venden lakei. Flink uitgedrukt is diens haast om den zwarte naby te blijven, en even ferm en dap per de rustige houding der jeugdige sledemen- ster. Toch mogen we de opmorking niet achter- Algemeen Overzicht. Er wordt in Italië geen haast gemaakt met de crisis. Tenminste men meldt, dat de koning nog geen andere staatslieden by zich beeft ontboden. Dit wgat natuurlijk op de waar- schgniykheid, dat Pelloux zal aanbiyven, na Canevaro een behoorUj ken terugtocht te hebben bezorgd. Maar boe het dan met de San Moen- baai moet gaan, is ons niet dnidelgk. De kamer heeft getoond zeer weinig zin in dit avontuur te hebben, en Pelloux meent dat eer en de waardigheid des lands verbieden terug te gaan. Op deze wgze blijft alles gelijk het is, en zal de oppositie tegen het nieuwe kabinet al weinig minder krachtig zyn dan die tegen het oude. Wellicht nog krachtiger, want men be gint te gelooven, dat de toestand voor Italië ODgnnstiger is geworden. Tot dusver toch genoot Italië te Peking den diplomatieken steun van Engeland. Maar nu dat land het met Rusland eens is over de regeling der Chineesche zaken, ia het groote motief voor dien steun vervallen. Vandaar dat men zich afvraagt, of Italië in deze niet geheel alleen zal staan. En dan is er natuurlijk te minder kans, dat men gemak kelijk zal slagen. Het verzet tegen de aanmatiging der „vreemde duivels" neemt in China toe; iets dat niet anders dan zeer natuurlijk ia. En het ia waar lijk jammer, dat men zich van den aan van e af niet krachtig te weer heeft gesteld, toen de muizen aan de kaas begonnen te knagen. Maar nu men eenmaal de zaken zoover heefr laten komen, ia het moeilgk in eens paal en pprk te stellen aan al die eischen. Op dit oogenblik zit men met een aanvraag van Japan. Dit land wil wel is waar geen territoriale coo- lie, maar alleen plaats voor den bouw van factorijen. De moeilykheid zit daarin, dat bet terrein, hetwelk door Japan het beste wordt geacht, vroeger tot begraafplaats diende, en weet dat voor de Chineezen de graven der voorouders heilig zyn. Vandaar dat de overheid maar weinig neiging heeft aan bet verlangen van de Japanneezen te voldoen. Wel daarentegen zyn gevorderd de onder handelingen, door de Eogelsche, Duitsche en Amerikaansche consuls geopend met betrek king tot de uitbreiding der concessies in de buurt van Canton. De onderkoning dezer provincie heeft de regeling goedgekeurd, bgna op hetzelfde oogenblik, dat de haven van Canton voor den Europeeschen handel ge opend werd. Van het andere strydtooneel in het Verre Oosten is er niet veel nieuws. De kolonne van generaal Lawton blijft met snelle marschen voortrukken, overal de Philippino's versprei dende en velen gevangen nemende, en dat houden, dat de lijnen der voorste groep wel wat minder nevelachtig, meer juist omlgnd hadden mogen uitkomen tegen volgende groepen dat de sneeuw op voorgrond te veel van z'n sneeuwachtig heid verloren heeft. No. 85 is een Landschap van Konynenburg. Wat 'n mooie luebt en heeriyk licht; hoe goed die wgking, niet in 's blaue hinein, maar in Licht hinein. Het zoo eentoonig in bruin nog eens brnin gehouden woonhnizenblok is wel wat hard, wat massief en valt uit den toon van het geheel. En Schipperus nu met no. 164 In het Bosch zegt de catalogus, maar die aauwyzing is over bodig. Hoe heerlijk zou het zijn dien bosch weg te bewandelen in de richting van dat betooverend mooie, zonnige plekje daarachter, 't Is mooi, mooi en nog< eens mooi. Van der Yoo'a Koeien in het water, uo. 191, is een uitmuntende flinke studie, maar als schilderg niet voldoende af. Volkomen waar is no. 93, Van der Laao's Ruw weer op de Noordzee. Hoe breed en diep, ja zeer diep in de ruimte weg, is die zee met zgn mooie lichtspiegeling I Daar ziet de ferme, typische kop van pro fessor Van den Brink ons aan. Wie hem eens van zyn leven zag, behoeft in den catalogus niet te zoeken, by 120 onder Nenman. De Kempen Ja, de Kempen, dat denkt, dat mompelt ieder toeschouwer, die ooit in dat mooie land ronddoolde, als hy daar dat terwyi het weder zeer ongunstig is. Zware regens en warmte bemoeiiyken de operaties zeer. Van de vredesonderhandelingen is sedert de jongste hervatting dor operaties weinig ge hoord, evenmin als van het loslaten der Ame rikaansche en Spaansche gevangenen, die nog steeds in handen der Philippino's zyn. Terwyi Amerika daar dus de naweeën van den oorlog ondervindt, vernemen ook de Span jaarden dat zij geweldig zullen moeten bloeden. Polavieja, de Spaansche minister van oorlog, wil maar niet toegeven aan den drang om zijn eischen te matigen. Hij wil de 16 miljoen voor nieuwe wapeningen hebben en dan nog 12 miljoen voor de achterstallige soldg. O. a. wil hy Buelvuurkauonuen koopen, die 100.000 peseta's per stuk kosten. Die beeten onmis baar, geiyk bg Cavite en Santiago gebleken is. Bezuiniging op de oorlogsnitgaven is on- mogeiyk, tenzij men van de genade van andere volken afhankelijk wil zyn. Men moet de Canarisehe eilanden en de Balearen versterkenin vredeslijd moet men ).000 man onder de wapens hebben, opdat de kusten bezet kunnen worden zonder het bin nenland te ontblooten enz. Natuurlgb,- dat er geen sprake van is dat het land dit kan betalen, tenzy men bv. eens ging nalaten het ware karakter van don gods dienst te zoeken in de schatten, welke men aan de kerk offert. Het geheele tekort op de begrooting wordt op 300 mi'j. peseta's geschat. In de Fransehe kamer heeft men Vrijdag toch een stukje Dreyfus-interpellatie gehad. Gouzy beeft ter sprake gekracht de schorsing van de colleges van Duruy, die door de leerlingen der Polytechnische school wsb uitgejouwd. De Freyoinet weet alles aan het feit dat Daruy over de Dreyfus zaak had geschreven, en zinspeelde op diens artikelen. Maar toen men hem toeriep die dan voor te lezen, vol deed hy daaraan niet. Hy deelde mede dat de beweging ran de leerlingen algemeen was geweest en dat zy deswege gestraft waren geworden met op een na de zwaarste straf: m afkeuring van den generaal. Er was veel lawaai, waarin De Freycinot aanleiding vond om van het woord af te zien. Een practisch resultaat had de beraadslaging natuuriyk niet. Naschrift. Zoo scheen het althans maar in den namiddag ontvingen wij een telegram, waarin van een zeer belangrijk ge volg der zitting wordt gewaagd. DdFreyciuet zou aftreden! Nu reden heeft by daarvoor wel. De Kamer heeft hem bijster onvriendeiyk ont vangen. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden» OP REIS. Als iemand verre reiHen doet, Ban kan hij wat Verhalen. Claudius» Voor eenige dagen, geachte redacteur, vrodg' ik u een plaatsje voor mijne bevindingen, op-' gedaan op de bootthans vraag ik U een be- kleine maar typisch mooie stuk vfin C. Leemputten, no 95, waarneemt, en het komt uit'.- 't Is in de Kempen. Wat een heeriyk mooi stuk heihoe karaktervol die groep boomeu links, maar niet minder die eene van de zoo veel honderden daar ronddolende schaapskudden,- met haren „sehaeper"en hoe prachtig inó'oi dat licht daar ginds onder aan den horizon Oppenoorth heeft eer van zyn Oud-Straatje te VooTbutg, uo 126. Dat ban niemand van no 139 getuigen, maar,' vergis u niet, dat is ook niet van Oppenoorth; Maar Portielje dan, met zgn Jongemeiéjcs- kopje, no 138. Hoe prachtig mooi doet dat blondine kopje, met fijn groen kapje getooid; tegen dien flinken achtergrond van goudroód; Maar waarom er meer van te zeggen Het welsprekend etiquette Verkocht zegt genoeg: Den nieuwen eigenaar mogen wegelukwenschen: No 209 brengt ons midden in Amsterdam; Wijsmuller's Stadsgezicht munt Uit door bfëed- heid en diepte. Wat 'n leven en beweging,- eö hoe mooi fyn grys in luebt en water Ecu stuk, den meester volkomen waard. Wy breken hier onze wandeling af om haar zoo spoedig mogeiyk te vervolgen.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1