Verschillende Berichten. Bij de daarbij plaats gehad hebbende worste ling, heett getuige bekl's hoed afgepakt, in 2$d zak gestoken en later weggeworpen. Hi) beeft vervolgena gezien dat V. de Guchte, na verwond te zijn opstond. De bekl. waa gekleed in een hemdrok. Wat met AJmekiodera gebeurd ie, weet deze getuige niet. Neeltjo de Leeuw, arbeidster te Gudelande, de volgende getuige, was in gezelschap van Goetbeer, toen deze met iemand kwestie kreeg. Toen Goetheer verwond was, riep zg dit aan V. d. Guchte, die achter haar kwam, toe. Zy zag daarop dat de persoon, die met Goetheer gevochten had, ook V. d. Guchte verwondde. Deze persoon was blootshoofds en had een hemdrok aan en getuige kan met zekerheid verklaren, dat het bekl. was. De volgende getuige Izaak van de Guchte, arbeider te Driewegen, heeft van het gebeurde met de andere personen niets gezien, maar wel dat zyn broeder verwond in de herberg is ge bracht. Hij beeft bekl., die als de dader was aangewezen, van het gebeurde rekenschap ge vraagd, waarop deze hem een paar vuistslagen op het hoofd toebracht. Dit laatste erkende de beklaagde. B. Elsman, gemeente-veldwachter te Ovezande, heeft gezien, dat de bekl. Izaak van de Guchte eenige slagen toebracht. Verder zag hy de overige verwonden en heeft hy de ter terecht zitting aanwezige kleederen in beslag genomen, evenals het mes van beklaagde. Geen der by deze zaak betrokken personen waB dronken en van onderlinge ruzie is hem nietB bekend. Op den bewusten dag was het dicht by Ove zande koopdag geweest. De volgende getuige, P. Rentmeester, arbei der te 's Heerenhoek, die met bekl. in éen dienst is geweest, heeft in diens bezit een mes gezien, in vorm overeenkomende met een hem vertoonde teekening. Bekl. gaf toe indertyd zulk een mes gehad te hebben, maar hy heeft dit verloren. J. Menhere, boerenknecht te 's Heer-Arends- kerke, als getuige a décharge gedagvaard, was op den bewusten avond in de herberg van Van Gessel en heeft van de verwondingen niets gezien. Hy is dien avond met bekl. uitgeweest en heeft met dezen in de herberg zitten kaarten. Het was dien avond tamelijk donker. De tweede getuige ter ontlasting, P. Rent meester Mz., boerenknecht te Ovezande, die ook met v. L. in de herberg is geweeBt, heeft ge zien dat bekl. gekleed was in rok en vest. Het was dien avond tameiyk donker. Eindeiyk werd de derde getuige decharge gehoord, Jacs Boonman Pz., werkman te Ove zande. HQ heeft van het gebeurde niets gezien. Alleen was hg met bekl. in de herbergdeze had een rok en een vest aan. Het was dien avond tameiyk donker. De bekl., alsnu gehoord, bleef by zyn afge legde verklaring. Hy is onschuldig aan de toegebraohte verwondingenalleen heeft hy Iz. v. d. Guchte een paar slagen toegebraoht. De ambtenaar van het O. M., die daarop het woord verkreeg, begon met erop te wyzen, dat in den avond van 1 Maart te Ovezande verschillende verwondingen hebben plaats ge had, waaronder eene zeer ernstige. Uit de getuigenverklaringen is duideiyk ge bleken, dat de dader van al die verwondingen de beklaagde is. De getuigen herkennen hem allen en houden dat ook tegenover zyne ont- kentenis pertinent vol. De steken, welke verschillende personen ont vingen, waren toegebracht met een scherp voorwerp en V. d. Guchte kan, tengevolge der verwonding, zyne hand waarschyniyk nim mer meer gebruiken. Hier is dus sprake van het toebrengen van zwaar liohameiyk letsel, wat een strenge straf wettigt. De ambtenaar vroeg op grond van een en ander schuldigverklaring van beklaagde aan wat hem is teu laste gelegd en zijne veroor deeling tot eene gevangenisstraf van een jaar met last tot zyne gevangenneming. De verdediger, de heer mr A. C. A. Jacobse Boudewynse, meende dat uit de hier gehoorde verklaringen der getuigen a charge niet nood zakelijk volgen moet, dat de beklaagde die ernstige en laaghartige verwondingen heeft toegebracht. De verwonde personen verdienen eer dan beklaagde den naam van vechtersbazen en hebben vele vyanden. Dat geeft aanleiding om aan te nemen, dat een ander dan beklaagde de steken heeft toegebracht. Een paar der gehoorde getuigen werden door deze rechtbank meer dan eens wegens mishandeling met mes sen veroordeeld. De avond van 1 Maart eigent zich byzonder tot het vereffenen van oude rekeningen, wyi dan de boerenknechts van dienst veranderen. Zulk een avond ontmoeten vele oude vrienden elkaar, maar ook vele oude vyanden. Bekl. heeft zich in den bewusten avond rus tig gedragen, met niemand ruzie gehad en heeft geen enkel biyk van vechtlust gegeven. Niettegenstaande de pertinente verklaringen van de getuigen, biyft het den verdediger zeer raadselachtig of de rechtbank daarop eene ver oordeeling zal laten volgen. Hy wees er ook nog op, dat de getuigen niet allen moreel hoog staaner zyn er ook onder die wegens diefstal een veroordeelend vonnis kregen. Ook herinnerde pleiter eraan, dat er geen eenstemmigheid bij de getuigen is omtrent de kloedij van bekl. op den bewasten avond, dat het dien avond donker was en dat twee der verwonden er belang by hebben dat de bekl. alB de dader wordt veroordeeld. Eindeiyk wees pleiter er nog op, dat getuige Goetheer eerst toen hy verwond was bekl. den hoed heeft afgerukt, nadat de dader van de verwonding zich reeds een eind had verwy- derd. Hy kan zich zeer gemakkeiyk in den persoon vergist hebben. Behalve de i& de vierde plaats ten laste ge legde mishandeling is geen der andere feiten wettig en overtuigend bewezen. Voor de drie eerste vroeg spreker alzoo vryspraak, terwyi hy de hoop uitte, dat de rechtbank voor het vierde feit den beklaagde slechts eene geld boete zou opleggen. Na re- en dupliek werd het onderzoek ge- Bloten en de uitspraak bepaald op heden over acht dageu. Door dezelfde rechtbank zyn heden veroor deeld wegens: het loopen over eens anders weiland en over eene anders bezaaiden grond zonder daartoe gerechtigd te zijn: J. d. K., 41 j., arbeider, Baarland, tot f 1 b. s. 1 d. h.; overtreding politieverordening Temeuzen: J. J. d. N., 30 j., en O. B., 33 j., bierhuishouders, Terneuzen, beiden tot f 1 b. s. 1 d. h.; bedelarij: J. A. d. W., 51 j., zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans alhier in hech tenis, tot 12 d. hechtenis en 7 maanden op zending naar eene rykswerkinrichting wederspamigheid en beleediging van een amb tenaar: G. S., 15 j., zonder beroep, Temeuzen, tot 14 d. gev.straf straatschenderijD. S. Mz., 13 j., visscher, Arnemuiden, tot f 3 b. s. 3 d. h., en mishandeling: W. v. B., 20 j., koopman, zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot f 5 b. s. 5 d. b., en M. L. v. d. V.. 32j., hvr. van E. V., bierhuishoudster, Eede, tot f 3 b. s. 3 d. h. Inzake W. A. V., 34 j., landbouwer te Gapinge, (Vrouwepolder), appellant van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarby by ter zake van overtreding der jacht wet is veroordeeld tot 2 X f 10 b., is het vonnis des eersten reohters vernietigd en appel lant ontslagen van alle rechtsvervolging. Vrijgesproken: J. V., 19 j., milicien in gar nizoen te Vlissingen, beklaagd van mishandeling. Te 's Gravenhage overleed de heer mr D. Polak Daniels, de nestor der raadsleden aldaar, ond-lid der Provinciale staten van Zuid-Holland. De overledene stond aan het hoofd van onderscheidene Israëlietisehe kerkeiyke cd wel dadigheids-stichtingen onder meer was hij voorzitter van de centrale commissie voor de algemeene zaken van het Ned. Isr. kerkgenoot schap en voorzitter van het college van regen ten van het Israëlietisch weeshuis. De beer Polak Daniels was tot vóór eenige jaren advocaat by den Hoogen Raad en oud geqnalificeerd collecteur der Nederlandsche staatslotery. Hy was ridder van den Ned. Leeuw, officier der orde van de Eikekroon, zoomede ridder der Kroonorde van Pruisen, met het Roode Kruis op een wit veld, gedragen aan het her- inneringslint. Te Rotterdam zyn voor den bouw van een nieuw gesticht voor Israëlietisehe oude lieden en zieken aan verschillende giften in gekomen of toegezegd f 120,000. Daaronder zyn verscheidene giften van ƒ3000 tot f 10,000. Tot directeur van den gemeentelijken tramdienst te Amsterdam, op een salaris van f 7C00, met twee tweejaariyksche verhoogingen van f 500, is benoemd de heer J. H. Neiszen, adj .-directeur der gemeentewerken te Rotterdam. Voor elk der vacante betrekkingen van havenmeester (f 1400) en secretaris-boekhouder bij het burgerlijk armbestuur (f 1000) te Zaan dam hebben zich omstreeks 130 sollicitanten aangemeld. De kader-oefemngsreis, onder leiding van den gen.-majoor W. G. F. Sngders, kommat- dant der 3e divisie infanterie, waaraan door eenige kolonels en hoofdofficieren der infan terie zal worden deelgenomen, zal van 8 tot 14 Juni plaats hebben in de streek tussohen Putten en Apeldoorn. Onder Steenbergen zyn by een brand op een hofstede paarden en 7 runderen verbrand. Te Rotterdam is een 26jarig spuitgast, terwijl hy zich haastte om met zijn spuit spoedig te zyn by een brand, ineen gezakt er plotseling dood gebleven. De brand zelf be toekende niets en was met een paar emmerh water reeds gebluscht. In het ziekenhuis in die stad is zwaar gekwetst opgenomen een dertienjarige jongen, die, by een poging om vogelnestjes uit te halen, uit een boom was gevallen. Aldaar is aangebracht door een Londenscb inspecteur van politie een ingenieur uit Rume- nië, die zich in laatstgenoemd land had schul dig gemaakt aan valschheid in gesohrifte en wiens uitlevering was gevraagd. De man zal eerstdaags met een stoomschip naar Ibraïl ge transporteerd worden. Het aan een Hollandsch blad ontleende bericht in een vorig nommer, betreffende ruzie van twee vrouwen te Gorinchem, wordt nu weer beslist tegengesproken. Te 's Gravenhage is een zevenjarig jon getje zoek. Hy is het laatBt gezien met een als heer gekleed persoon van ruim dertig jaar. Aldaar heeft een hevige brand gewoed in een pakhuis vol licht brandbare artikelen en oliën. De Bchade, door vuur en water aangericht, is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. Te Arnhem viel een jonge dame, die eene zieke vriendin bezocht, van de trap, tengevolge waarvan zij eene hersenschudding bekwam en kort daarna overleed. Te Stellendam heeft Maandag een op stootje plaats gehad, waarbg van een vissohers- woning de ruiten werden ingegooid. De reden van gisting moet vermoedelijk gezocht worden in de loonen voor het vangen van garnalen. De bewoner van het buis moet een drietal visschers uit het Thoolsche land aangenomen hebben tegen een lager loon dan de Stellen dammers, nadat dezen geweigerd hadden daar voor te varen. De bedoelde visschers uit het Thoolsche land moeten ook gemolesteerd zijn hnn werd belet de vangst aan wal te brengen en hunne vaartuigen, die gemeerd lagen, wer den losgemaakt. Geiyk een telegram uit Doornik ons Donderdag reeds mededeelde, is niet ver van daar de ketel eener Btoomboot gesprongen. Uit nadere berichten biykt, dat de bedoelde stoomboot de sleepboot la Lgs was, die een transportschip op sleeptouw had. Omstreeks 9 uur had de ontploffing plaats, waardoor drie werklieden, die op de brug werkzaam waren, in de lucht geslingerd werden. Een van hen werd tweehonderd meter verder in een bosch geworpen, terwyi een ander, gruweiyk ver minkt, op den tegenovergestelden oever werd teruggevonden. De derde kwam terecht op het dak van een der buizen van het naburig ge hucht Allain. Ook de stukken van den stoom ketel kwamen in de huizen terecht, richtten daar groote verwoestingen aan, maar kwetsten gelukkig niemand. Men zegt dat in do kajuit van de sleepboot, die onmiddeliyk zonk, eene vrouw met haar kind aanwezig waren, zoodat de ramp vyf menschenlevens zou hebben gekost. Bovendien is een dame, die op een afstand van 300 M. in een rijtuig zat, door een stuk ijzer aan den schouder gekwetst. Ook een in de nabijheid liggend vaartuig, dat door de stukken der verbrijzelde machine werd getroffen, zonk onmiddeliyk. Een wonder is het, dat het door de Lys gesleepte schip geen schade kreeg. Men wil de hevigheid der ontploffing toe- schryven aan de aanwezigheid van een dyna- miet-patroon in de steenkolen. Naar Antwerpen ia om duikers getelegrafeerd, om de overblijfselen van de boot en de nog daarin aanwezige ïyken te voorschijn te doen brengen. Te Brussel hebben de lij stenmakers, vergulders enz. hun werkplaatsen gesloten, waardoor omstreeks 250 knechts en jongens leeg loopen. - Twee zeehonden, die in den vyver van den Plantentuin te Luik leefden, zijn ge deserteerd. Zy hebben den Maas bereikt en wisten aan alle vervolging te ontsnappen. Te Parys ia een eigenaardig proces han gende. Iemand was door aankoop eigenaar geworden van het copyrecht van een vóór 39 verschenen roman; hy werkte dien om en gaf dien onder eigen naam aan een blad. De oor- spronkeiyke schrijver heeft nu het blad, waarin dat werk verscheen, aangesproken om 20.000 fr schadevergoeding. In de Fransche gemeente Landesur-Dröme is een vyf en zeventig jarige veekoopman ver moord in zyne woning gevonden, terwgl alle kasten in het huis door den moordenaar bleken doorzocht te zyn. Men heeft ernstige vermoe dens op een veedry ver, die de gemeente ver laten heeft. De politie heeft diens signalement naar alle zyden verspreid. Gladstone's sterfdag zal, op wensch der familie, niet volgens de burgerlgke tydrekening maar volgens de kerkeiyke worden herdacht, d. w. z. Hemelavaartdag zal steeds als sterfdag van Gladstone worden gevierd. De volgende week wordt, in tegenwoor digheid van den hertog en de hertogin van York, een nieuw stoomjacht voor koningin Victoria te water gelaten. Het schip moet een der weelderigste vaartuigen ter wereld zyn. Een gedeelte der aan de Oosterkade ge legen dokken, te Londen hebben in brand gestaan en Dinsdag is de brandweer den ge- heelen dag in de weer geweest voor het blnt- schingswerk. Het was er om te doen een groot schip te beschermen, dat aan de kade gemeerd lag. Met 12 stoomspuiten en twee dryvende stoomspuiten werd er gewerkt tot Woensdag in den vroegen ochtend toe97 brandweerlieden deden dienst. De schade is belangryk. - De Zweedsehe kamer drukte den wensch uit, het land in vrede te zien leven, zonder zich met iemands zaken te bemoeien. Eene opvoeding, zooals Rousseau en Tolstoï die aan vorsten wenachten gegeven te zien, krijgen de oudste zonen van den Duit- sohen keizer. Als volontairs geplaatst aan de werven te Kiel, zyn de kroonprins en prins Eitel-Fritz dagelijks practisch werkzaam als schrijnwerker en slotenmaker, om zich op die wijze te be kwamen in het verrichten van handenarbeid. Te Miihlhausen zyn de groote fabrieken der vroegere firma Koechlin verbrand. Drie werklieden werden gekwetst en de verliezen zyn groot. Te Hall hebben 22 ziekenverpleegsters haar betrekking in het gasthniB verlaten. Dames uit de stad hebben de plaatsen der werkstaaksters ingenomen. Dat men met de centrale electrische in richtingen nog niet precies is waar men wezen moet, bleek Woensdag weer te Hamburg. Door een zoogen. kortsluiting was een groot deel van den dag de stroomlevering gestaakt. Uit Weenen wordt aan een der EDgelsche bladen geseind, dat een bediende van lord Strathmore, die te Bordighera in zee baadde, door een haai is gegrepen, en ondanks z$c pogingen om zich met handen en voeten te verweren, door het zeemonster werd medege sleept, en verdween, vóór men gelegenheid had een boot te water te brengen. Te Boedapest heeft men twee anarchisten gevangen genomen, die reeds geruimen tijd gesignaleerd waren. Men vond verdachte brie ven en eenige valsche passen by hen. In het Zuidoosten van den PeloponesuB heeft men opnieuw aardschokken waargenomen. De stad Ligoudista heeft daardoor vrg hevig geledeneenige huizen zgn ingestort of ge scheurd, terwijl tal van andere minder belang- ryke schade beliepen. De Egyptische regeering ,wil niet ver van Kaïro, een groot observatorium doen bouwen. De lucht van Egypte heet voor waarnemingen byzonder geschikt. Te New-York is het 90° in de schaduw, en vallen de menschen dood van de warmte. Ia den staat New-York is besloten om niet alleen gebouwde eigendommen, maar alle onroerende goederen, zooals spoorwegen, tele- graafiynen enz., in de grondbelasting te betrek ken. De belastbare waarde stijgt daardoor met 1000 miljoen dollars. In de stad New- York zijn 4 maatscbappyen, wier bezittingen thans vry zijn en die voortaan naar een waarde van 138 miljoen zullen worden belast. Tegeiyk wil men de belasting op de ongebouwde eigen dommen verlagen. Een andere zware belasting ia door de regeering der Unie opgelegd, en wel een invoerrecht op de automobielen ad 45 der waarde. In Afrika, niet ver van het Nyassameer, is een karavaan overvallen. De 50 dragers werden gedood en de koopwaren gingen ver loren. De blanken kwamen na een zwerftocht van drie dagen bij fort Chickla aan. Van den Oeganda spoorweg, welke 550 Eng. miyien lang zal worden, is nu 300 mi] 1 gelegd, dat is meer dan de helft van de baan naar het Victoriameer. In de jongste 71/;, maand is men niet minder dan 100 myl gevorderd. Verknopingen en*. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd Donderdag avond, op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging aan de Groote Markt alhier, verkocht een huis en erf met tuin te Middelburg aan de Turf kaai Wgk H no 180, groot 1 are 94 oentiaren, voor f3150. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van heden, Vrijdag, middag te twee uren. Voorzitter de heer jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Afwezig de heer Kloppers. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van in gekomen stukken, brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, enz. Onder die stukken behoort voorts een rap port, betreffende het onderzoek van het licht gas op 11 en 12 April. De heer C. G. Baert, apotheker, komt tot de conclusie, dat het gas geheel voldoet aan de in het contract met de gemeente gestelde eischende gemiddelde licht- kracht was 16.2 kaarsen. De heer Van Raalte meent hier by in over weging te moeten geven om in at de onder zoekingen op te houden, daar meerdere onkosten thans onnoodig zyn. De voorzitter merkt op dat met den heer C. G. Baert een accoord is aangegaan om tien onderzoekingen te doen voor f 60. Een der leden merkt nog op dat de onder zoekingen zeer goed om de drie maanden kunnen geschieden. De voorzitter antwoordt hierop dat dit reeds geschiedt; de laatste onderzoeking had plaats in Februari 11. Daar er geene klachten over het gas meer inkomen, zal, wanneer de overeenkomst met den heer Baert geëindigd is, deze niet meer vernieuwd worden. Ingekomen is een adres van bewoners van perceelen aan het Kerkhofsvoetpad, waarbij zij verzoeken dat voetpad, voor zoover dat be bouwd is, te bestraten. Het bestuur der Electro-tinfabriek vraagt hem in koop te willen afstaan een stuk ge meentegrond, groot p. m. 1050 M», bewesten de fabriek. De stukken worden gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Van den heer C. L. Voorhoeve is bericht ont vangen dat hg de.betrekking van lid der commis sie van toezicht op het lager onderwys wenscht neer te leggen. Burg, en weth. stellen voor hem, met ingang van 1 Mei, het gevraagde eervol ontBlag te verleenen, onder dankbetuiging. Met dit voorstel vereenigt de raad zich. Op voorstel van het dag. bestuur wordt be sloten aan J. G. van Niftrik jr. qq. onder de hand te verkoopen een stuk gemeentegrond aan de Wynbergsche Bólde, groot 278 Ma, voor f1668, plus f 163.87 voor trottoir. By burg. eu weth. zyn ingekomen a. eene aanvrage van het algemeen armbestuur om een verhoogd subsidie-van f200 en b. een aanvrage van regentan van het bnrger weeshuis om eene snbsidieverhooging van f375. Barg. en weth. stellen voor die aanvragen in te willigen. Conform dit voorstel wordt besloten. Goedgekeurd wordt verder de rekening van de zeemans- en visschersbeurs over 1898. Zij bedraagt in ontvang- en uitgaaf 22384.40, met een voordeelig saldo van f 488.79. Ook wordt goedgekeurd een besluit van den schuttersraad tot af- eu overschrijving op zijne begrooting voor 1898. Vastgesteld wordt een staat van ontheffingen wegens hoofdelgken omslag over 1898, tot een totaal bedrag van f 1158.80. In de gemeente-begrooting voor 1898 wordt eene wijziging gebracht, waardoor de ontvang sten en uitgaven met 1165.01 worden verhoogd. Onder overlegging van een schryven van den districts-schoolopziener, waarin deze te kennen geeft dat een verbouwing van school E (hoofd de heer W. J. Fryiing), in het belang van het onderwys, de goede orde en een deug delijk toezicht, hoogst wenschelgk is,terwijl burg en weth. met deze beschouwing zich volkomen kunnen vereenigen, stellen zy voor daartoe over te gaan. Volgens door den gemeente-bouwmeester op gemaakte begrooting zullen de kosten der verbouwing ongeveer 2750 bedragen, waar af gaat de rykabijdrage ad 25 of 687.50, zoodafc de kosten voor de gemeente ongeveer 2100 zullen bedragen. Wordt dit voorstel door den raad goedge keurd, dan zullen burg. en weth. de uuodigb maatregelen nemen voor de aanbesteding van dit werk, opdat het met den aanvang van den nieuwen cursus gereed zy. Het bedrag, voor de verbouwing benoodigd, weaschea burg. eu weth. door eene geldleening te vinden. De raad besluit conform het voorstel. Verder stellen burg. en weth. voor de woning van M. Kuzee aan den Zand weg, die door diens benoeming tot grafdelver ledig komt te staan, onder de hand te verhuren aau J. van Molenbroek voor 60 per jaar. Dit wordt goedgevonden. Wijl aan mej. J. J. M. Remigius, onderwgzeres aan school D (hoofd mej. J. W. Beijerman), tot herstel van gezondheid, een verlof van twee maanden is toegestaan ea ook mej. S. A. R. Dobbelaere eenigen tyd verhinderd is hare betrekking waar te nemen, achten burg. en weth. versterking van het tydeiyk personeel noodig. Zy stellen voor mej. J. C. A. Dhont te Middelburg tgdelijk tot onderwijzeres aan school D te benoemen en te bepalen, dat de belooning dezer tijdeiyke onderwyzeres zal berekend worden naar eene wedde van f 500 per jaar. Conform dit voorstel besluit de raad. Daarna komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. tot wyziging van het tarief van de telefoon in verband met de vermoede- ïyke uitbreiding van het intercommunale tele foonnet. De wyziging betreft: lo dat aan de voor waarde, gesteld sub 9 van het raadsbesluit.dd 2 Oct. 1891, worde toegevoegd „Dit bedrag kan door de concessionarissen tot f 45 per jaar verhoogd worden voor die lokalen, welke ten verzoeke van belangheb benden ten behoeve van do intercommunale en internationale gemeenschap met een dub bele geleiddraad met het centraal bureau ver bonden moeten worden, zullende de concessi onarissen voor die perceelen voor intercom munaal en internationaal verkeer niets mogen heffen". 2o aan de voorwaarde, gesteld sub 10 van het bovengenoemd besluit, het volgende toe te voegen„deze bedragen worden niet ver hoogd voor de, in het eerste lid van deze voorwaarde genoemde gebouwen, voor welke de gemeente aansluiting aan het intercommu nale en internationale net verlangt." Conform dit voorstel wordt besloten. In verband met de opzegging der vergunning aan de Zeeuwschc Stoombootmij te Middelburg tot het plaatsen van een ijzeren gebouwtje op de Houtkade, stellen burg. en weth. voor te bepalen dat bedoeld gebouwtje geplaatst zal worden op dezelfde kade naast het kommiezen- huisje. Dit voorstel wordt, na eenige discussie, op voorstel van den heer Kalbfleisch, aangehouden tot eene volgende vergadering. Door het bestuur der Elevtrotinfabriek is verzochta wyziging van het raadsbesluiten 9 Aug. 1898, b om vergunning tot het met koolasch verbroeden van een terrein, groot p. m. 100 Ms, gelegen aan den Singelweg. Burg. en weth. stellen voor dit verzoek in te willigen, met welk voorBtel de raad zich vereenigt. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland wer den aan burg. en weth. toegezonden de stukken betrekking hebbende op de aanvrage om ver gunning tot het leggen van spoorstaven in verschillende wegen, ten dienste van denman- leg van een stoomtramweg van Vlissingen naar Domburg, o. a. met verzoek daarover het gevoeleu van den raad in te winnen, in het byzonder over de vraag, of het in het algemeen belang wenacheiyk is eene vergunning te verleenen. Deze stukken werden door burg. en weth. om advies gesteld in handen van den gemeente bouwmeester, die verscheidene bezwaren tegen de geprojecteerde richting van de tram opperde, welke bezwaren burg. en weth. volkomen deelen. Later kunnen die in by zonderheden behandeld worden, doch intusschen wenschen burg. en weth. daarop reeds nu de aandacht van Ged. Staten te vestigen Verder zeggen burg. en weth. in hun voor stel „Wat de door Ged. Staten gestelde vraag betreft, of nwe vergadering het in bet alge meen belang wenschelijk acht eene vergunning te verleenen, zoo gelooven wy, (althans de meerderheid van ons college) dat deze vraag door n zeer zeker bevestigend beantwoord zal worden. Een stoomtram van Vlissingen naar Domburg zal ongetwijfeld in het algemeen belang zyn 5 dat dit oordeel eok door uwe vergadering ge deeld wordt, is reeds voor eenigen tyd geble ken, toen uwe vergadering met groote meer derheid van stemmen beBloot een subsidie voor den aanleg van deze tram toe te kennen. Wy (wat het sub a lo betreffende, althans de meerderheid van ons college) hebben mits dien de eer u voor te stellen te besluiten a. aan Gedeputeerde Staten te doen berichten lo. dat naar uw gevoeleu het in het alge meen belang hoogst wenschelijk is eene ver gunning voor den aanleg van een stoomtram van Vlissingen naar Dombnrg te verleenen; 2o. dat uwe vergadering, hoewel zich haar eindoordeel voorbehoudende, totdat deze kwestie door de aanvraagster bij n aanhangig gemaakt wordt, enkele technische bezwaren heeft tegen de voorgenomen richting en daartoe meer bepaal- deiyk de aandacht vestigt op de in de bijlage van dit voorstel genoemde punten." Dit voorstel wordt aangenomen zonder hoofdeiyke stemming, nadst de heeren Bakker en Verkuyi Quakkelaar in het belang der zaak gesproken hadden. In Dec. 1898 verzocht de kon. My De Schelde vergunning tot het leggen van rails op en langs den PrinB Hendrikweg en het wegrui men van boomen en struikgewas langs dien weg, een en ander in verband met een door haar te maken spoorwegverbinding tusschen hare fabriek en de eerste binnenhaven. De gemeentebouwmeester, wiens advies werd gevraagd, had vele bezwaren tegen de voorge nomen richting, die tengevolge zou hebben, dat nagenoeg al het hakhout langs de zuid zijde van den Prins Hendrikweg opgeruimd zou moeten worden, waardoor deze weg totaal bedorven zou worden. Burg. en weth. brachten die bezwaren -ter kennis van genoemde maatsehappg, die eraan te gemoet kwam door de richtiDg te veranderen. In verband daarmede stellen burg. en weth thans voor aan adressante de gevraagde ver- gunnig te verleenen. Hiermede vereenigt de raad zich. De kon. maatschappij Do Schelde heeft een verzoek ingediend om vergunning tot het leg gen van een kabel voor electrische krachts overbrenging door de straat voor hare gietery in de voormalige oostkerk aan de Houtkade. Burg. en weth. stellen voor die vergunning te verleenen, behoudens de rechten van derden, tegen betaling van een retributie van f 1 's jaars en onder verschillende voorwaarden. Conform dit voorstel wordt besloten. Op een verzoek van J. C. Outrijve om vier kelderopeningen te mogen maken voor vier nieuw te bouwen woonhuizen aan de verlengde Coosje Bnskenstraat wordt, op voorstel van burg. en weth., afwyzend beschikt. Hem wordt echter vergund het maken van acht licht of luchtroosters in het trottoir van genoemde straat.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2