MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 107- 142s Jaargang 1399 Zaterdag 6 Mei. Middelburg 5 Mei. uit stad en 'provincie. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, pet kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 5 Mei 8 u. vm. 48 gr. 12 u. 52 gr. av. 4 u. 54 gr. F. Verw. zw. N. O. w., 1. bew., nacbtv. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1-7 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooi/; te Tholen: W. AJ vak Nieuwïnhüijzen; te Terneuzen:_M.db Johqb. De motie'Troelstra betreffende de invoering van algemeen kies recht is Donderdag door de Tweede Kamer verworpen met 54 tegen 30 stemmen. Voor stemden de hoeren: Kerdijk, Troelstra, Veegens, Houwing, Drucker, V. d. Zwaag, Nolting, Smeenge, Ketelaar, Van Kol, Van Gilae, Fokker, Kool, Hartogh, Pijnacker Hordijk, Rink, Borg08ius, Lely, Hesselink, Lieftinck, Heldt, Tak, Zijl ma, Schaafsma, Pyttersen, Schepel, Knyff, Roessingb, Schaper, en De Boer. Men ziet: met de sociaal-democraten hebben daarvoor gestemd de radicalen, de groep- Kerdijk, ook de ministers Lely en Borgesins en de meeste leden der groep-Pyttersen, ter wijl alle anti-revolutionnairea hebben tegenge stemd. Uit de stem der ministers kan men bet beat opmaken, dat men hier niets anders heeft dan een platonische verklaring. De heer Troelstra had het Woensdag den heeren ge makkelijk gemaakt, zoodat zijn naaste vrien den er wel wat verlegen mee zaten kennen gaven, dat zij niet op zooveel men gesteld waren. De heer Kerdijk maakte voor zich en de zijnen het voorstemmen nog gemakkelijker, door zich geheel van de toe lichting los te maken, en alle practisohe be- teekenis aan de motie te ontzeggen. Een platonische verklaring voor algemeen stem recht wilde bij gaarne afgevendie wilde hij zelfs niet achterwege honden, maar over de vraag, of naar grondwetsherziening moet worden gestreefd, weigerde hij zich nit te laten. Wat men nu aan deze verklaring heeft en aan het geheele debat, dat de heer Mees terecht kenmerkte als „parlementaire werkver schaffing in den slappen tijd", is wel moeilijk te begrijpen. Alleen zal natuurlijk aan som mige politici stof worden verschaft om bespie gelingen te houden over verwantschap tus- schen sociaal-democraten en vrijzinnige de mocraten, omdat zij toevallig hun stem voor een zelide motie hebben uitgebracht. Maar daartegenover zouden wy in 't bijzonder willen wijzen op het duidelijk sprekend feit,dat de fraotie-Kuyper, die zoo gaarne het air neemt van democratisch te zijn, bij deze ge- tegenheid, evenals bij zoovele andere, weêr toonde, als het op daden aankomt, allerlei excepties op te werpen om niet mee te doet aan al wat in het belang der democratie is. De heer Mees veroordeelde dergelijke moties in beginsel. Het is waar, wat de heeren Ker dijk en Kuyper daartegen aanvoerden, dat de Kamer wel eens meer dergelijke algemeene beginselverklaringen heeft afgegevenwaar ook, wat de heer Troelstra opmerktP, dat met alles kan voorstellen wat men wil, maar 't is toch in elk geval den tijd verspillen aan vol komen nutteloos werk, zegt Het Vad. Het komt dat blad dan ook voor, dat de heer Kerdijk en zijn vrienden, als zij weigerden den heer Troelstra te volgen in een campagne voot grondwetsherziening, ook zeer goed hun stem aan de motie hadden kunnen ontbonden. De heer Kerdijk had dat wel willen doen, als men maar de gewoonte had bij moties de preala bele kwestie te stellenwat had hem verhin derd dit zelf door middel van een andere motie te doen. Het debat, dat flink begon, verliep zeer vervelend. De tweede rede van den heer Troelstra, waarin hij zich spitste op het weer leggen van alles wat men aangevoerd had, verloor daarbij eigenlijk de motie uit het oog en kwam neer, zooals zijn meeste tweede ter mijnen, op een verheerlijking der sociaal democratische beginselen. De redevoeringen van de heeren Kuyper en De Visser, die zicb op de wijde wateren der philosophiscbe begin selen bewogen, en van den heer Petersen, die allerlei politieke programma's voor den dag haalde, gaven er overigens rnimschoots aan leiding toe. BElfOEMlS CUSJJl ENZ. By kon. besluit: is dr W. M. Gunning, oud-hoogleer, genees heer-directeur van het gesticht voor minver mogende ooglijders te Amsterdam, benoemd tot ridder iu de orde vau den Nederlandschen Leeuw zijn benoemdtot griffier bij het kantonge recht te Oosterhout, jbr mr C. O. M. van Nis- pen, adv. en proc. te Nijmegentot ambtenaar van bet O. M. by de kantongerechten in het arrond. Dordrecht, ter atandpl. Dordrecht, mr J. P. Amshoff, thans kantonr.-plaatsv., adv. proc. te Assen; idem by de kantongerechten in het arrond. Alkmaar, voor de kantons Alkmaar, Sohagen en Helder, ter standplaats Alkmaar, mr A- van der Eist, adv. en proc. te Dordrecht is met ingang van 1 Juli a. s.aan den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te IJmniden J. van der Borgt, op verzoek, eervol OBtslag verleendbenoemd: tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te IJmniden de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Vlieland. A. Sap; idem te Vlieland, de adjunct-commissaris der loodsen te Amsterdam, K. Raaptot adjunct-commissaris der loodsen te Amsterdam, M. J. Gilhuya; is de 2e luit. C. J. G. L. van den Berg van Saparcea, van het 2e reg. huz., tegen 8 Mei op nonactiviteit gesteld; en is benoemd tot ingenieur 2e kl. voor het stoomwezen adspirant-ingenieur A. G. van de Stadt. By beschikking van den minister van bin- nenl. zaken is, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan dr M. Rutgers als assistent voor heelkunde aan de rijk-universiteit te Leiden en in diens plaats benoemd J. R. de Bruine Groeneveldt. De examens ter verkryging van een getuig schrift als vroedvrouw zullen worden afgenomen vóór 1 Augustus e. k. te Amsterdam en tns- schen 1 Aug. en 31 Dec. e. k. te Groningen. Tegen de helft van September is er gelegen heid tot plaatsing van leerlingen aan deRyks- kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk hnis vesting, voeding, verpleging en onderwys ge durende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder verblyf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leer lingen aan de lessen deelnemen. Aanmelding vóór 15. Juli e. k. schriftelijk voor Zeeland en Westelyk Noord-Brabant bij dr A. van der Loeff te Teteringen. Nadere bijzondei heden bevat de Staatcourant van Vrijdag 5 Mei, aan ons bureau ter lezing liggende. Bij kon. beslnit is benoemd: A. J. Cammaert tot burgemeester der ge meente Philippine; en J. M. Kakebeek© tot dijkgraaf voor den Schenge-polder. Deze benoemingen zijn medegedeeld in een deel der oplaag van ons vorig nommer. De Staatscourant van heden, Vrijdag 5 Mei, bevat de lijst der hoogst aatigeslagenen in de Ryks-directe belastingen in Zeeland. Hun aantal bedraagt 132 en het laagste gezamenlyk bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, f 464.50. Met ingang van 1 dezer zyn bevorderd de kommiezen by 's ryks belastingenC. F. van Leeuwe te Ho eöekenBke r ke, C. J. van de Walle te Sas van Gent, M. van de Plasse te Middelbnrg, allen van de 3e tot de 2e klasse, en J. Beerens te Hulst van de 4e tot de De heer H. P. den Bouwmeester heeft zyne benoeming tot voorzitter der afdeeling Middelburg van Schuttevaer aangenomen. Blijkens het zgn. Maandboekje overleden in de maand April te Middelburg 20 personen. Hun leeftijd wasbeneden het jaar 5, van 5 tot 10 jaren 1, van 10 tot 15 jaren 1, van 30 tot 35 jaren 1, van 35 tot 40 jaren 2, van 45 tot 50 jaren 1, van 55 tot 60 jaren 1, van 60 tot 65 jaren 1, van 65 tot 70 jaren 1, van 70 tot 75 jaren 3, van 75 tot 80 jaren 2, 80 tot 85 jaren 1. De ziekten der overledenen waren: nierziekte 3, hersenontsteking, longtering, longontsteking en leverkanker ieder 2 en verder levenszwakte, kliertering, been verzwering, beroerte, slepend hersenlijden, maagzweer en slepend darmiyden ieder 1. Doodschouw had plaats van een per soon en een werd niet behandeld. Gedurende de maand April werden door het centraalbureau van de telefoon alhier 1821 aansluitingen tot stand gebracht. Te Borssele is sedert begin Maart 11.zand uit deu vooroever van den polder Borssele ge graven tot verbetering van wegen. Dit werk werd uitgevoerd door losse boerenarbeiders. Drukte op den akker noodzaakte enkele land bouwers eenige zandgravers in hun dienst te nemen. Hierdoor was de ploeg verbrokkeld, zoodat de voorziening in de behoefte aan zand stagnatie ondervond. Gelukkig hebben zich de dyk werkers aangeboden om het zandgraven te voltooien, zoodat het werk kan worden voortgezet. Uit I e r s e k e meldt men ons het vol gende, tot aanvulling en verbetering van het bericht betreffende het zaaien van Zeenwsche oesters op de Engelsche kust. De onderneming gaat niet uit van een paar, maar van slechts éen Zeeuwschen kweeker, die -geheel voor eigen rekening 3V» millioen zaai- oesters op de Engelsche kust heeft overge bracht. Deze week is een tweede schip daarheen vertrokken. Zy worden niet gezaaid by Ro chester, maar in New-Milton-Bay by Portsmouth. De onderneming geschiedt met het oog op den voortdnrenden achteruitgang in kwaliteit van het Zeeuwsche product, welke o. a. over tuigend biykt uit de steeds verminderde pacht sommen, telkens als uit de pacht gekomen oesterbankperceelen op nieuw worden aange boden. Toch schijnt de regeering zich moeilijk aan het denkbeeld van minder opbrengst te kun nen gewennen. Zoo werden verleden jaren eenige ingegeven perceelen, die oorspronkelijk tot 1975 werden aangeboden, slechts voor 3 jaar gegund, blykbaar omdat de nieuw gebo den pachten aanmerkelijk lager waren dan de vorige. Drie jaar is voor de oesterteelt een onmogelyke termyn, vooral als de perceelen in andere handen overgaan, wat hier even wel niet het geval was. De perceelen werden dan ook by na eenparig geweigerd; men zag liever van zulk een pacht af. En wat geschied de later By de herverpachting daalden de ge boden sommen weer aanmerkeiyk beneden die van verleden jaar (één zelfs van 2700 tot 1000 gulden), en de perceelen werden nu gegund; altyd weer voor 3 jaar. Dit alles natuurlyk ten nadeele der schat kist. Nog al vreemd werd verleden jaar voor sommige perceelen op de vermindering van 16 tot 3 jaar teruggekomen; de regeering had zich vergist. De reden van deze bevoorrech ting bleef onopgelost. Bij de herverpachting, die voor enkele we ken plaats had, zijn de meeste of alle percee len weer aan dezelfde pachters gekomen. Deze hebben by de ongewoon late verpachting be- langryke schade geleden. Had zy tydig plaats gehad, dan hadden zij (de 3 jarige pacht»ermijn ging op 1 April 11. in) hunne perceelen niet behoeven schoon te viaschen, en dus vrucb- telooze uitgaven bespaard. De overplanting van het Zeeuwsche zaai goed op Engelschen bodem geschiedt natuur lijk in de hoop, dat het daar beter gewas zal opleveren dan op zijn geboortegrond. Te Scherpenisse badden twee een den tusschen twee schninliggende planken een plaats gevonden, waar zij hunne eieren legden terwyl ze er onder zateD, zakten plotseling de planken eenigszins, zoodat de diereD daaronder bekneld geraakten. Na een verblijf van elf dagen werden ze nog levend, doch uitgeput van hoDger en dorst, uit hunnen benardenjtoe stand verlost. - Woensdag avond ontstond te Stave- n i s s e in een woning een begin van brand, door het ontvlammen van een Btuk phosphorus, dat de bewoner in een papier gewikkeld op boekenrek had neergelegd. Doordat de huisgenooten het spoedig merkten, kon de brand in den aanvang gestuit worden. Enkele artikelen, als vloerkleed, boeken, enz. bekwa men schade. Een en ander is gedekt door verzekering. Tengevolge der veekwestie met België is te Sas van Gent een bloeiende markt ont staan van slachtvee, bestemd voor de abattoirs, waarvoor de Belgische slachters aldaar ter markt komen. Na lang dralen is door den gemeenteraad eene verordening op de markt ingevoerd, waar bij keuring van het vee en betalen van staan geld wordt voorgeschreven. Verleden Dinsdag werd die verordening voor het eerst uitgevoerd, maar vele kooplieden waren niet genegen marktgeld te betalen en gingen daarom met hnn vee naar de binnen plaats eener herberg, waar zy het te koop stelden en ook verkochten. Naar het schynt vreesden de vreemde slagers ook onaangenaamheden van de keuring, daar de door den raad benoemde Belgische veearts in geen goede verstandhouding verkeert met den Belgischen rybBveearts, die het langs Selzaete ingevoerde vee moet keuren. Nu, Dinsdag 11. waren op de markt aan gevoerd 53 beesten en op het erf van den bovenvermelden herbergier 70, terwyl daar ook de meeste koopers te vinden waren. Op deze manier zal de gemeenteraad niet veel genoegen van zyn marktverordening be ieven merkt de berichtgever der N. R. Crt op. Volgens heden door ons ontvangen bericht schuilt de grieve in de bepaling, dat het vee niet meer door den Prov. veearts van Axel moest gekeurd worden. De gemeenteraad nn vergaderde Donderdagavond om over deze zaak te beraadslagen en, aangezien het verzet der kooplni niet voortspruit uit ontevredenheid over het geheven marktgeld, maar wel uit die veran dering van keurmeester, benoemde bij als zoo danig den heer L. Boogaert, prov. veearts te Axel, zoodat deze zaak mag geacht worden spoedig in het reine te zullen zyn. Door een visscher uit Breskens werd Donderdag een steur gevangen die plus minus vyf en zeyentig KG. woog. Door een vischkoopman werd daarvoor direct dertig gnlden geboden, welk bod niet werd aangenomen. ONDERWIJS. Akte-examens In Zeeland. Donderdag werden geexamineerd 6 manneiyke candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd zyn de beerenC. de Nood en B. Koster, beiden Middelburg, A. Marys, Rittbem en J. den Hollander, Middelburg. Voor de vrye- en ordeoefeningen der gym- natiek werden geëxamineerd 4 vrouwelijke candidaten. Geslaagd zyn de dames: A. E. A. Leupen en L. M. Letzer, beiden Zierikzee, P. de Vis ser, N. en St. Joosland, en L. M. van der Hart, Hoofdplaat. Voor de nuttige handwerken werden geëxa mineerd 4 vrouwelijke candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd zyn de dames: L. M. Letzer Zierikzee, P. de Visser, N. en St. Joosland, eD L. M. van der Hart, Hoofdplaat. Deze mededeeling is nog opgenomen in be» grootste deel der oplaag van ons vorig nommer. KERKNIEUWS. Naar wy vernemen, beeft de heer T. Kielstra, leeraar der doopsgezinden te Mid delburg, verzocht voorloopig niet in aan merking te komen als voorganger der afdeeling Schiedam van den Nederlandschen Protestanten bond. Er zal daarvoor nu een nadere oproe ping worden gedaan. Door bet Prov. kerkbestuur van Zeeland zyn toegelaten tot de Evangeliebediening in Ned. Herv. kerk de heeren A. de Jonge, Groningen, T. J. Jansen, Schoonhoven, A. T. Vinke en P. van Dam, beiden Utrecht. Dit bericht werd nog in een deel der op laag van ons vorig nommer opgenomen. Thans meldt men weêr, dat er van een klacht by het kerkbestuur der Ned. Herv. ge meente tegen den predikant De Koe tot dusver niets bekend is. Wèl is door de officieren der marine een schrijven tot hem gericht, waarin zy zich over enkele zyner uitlatingen beklagen van dat schrijven is afschrift gezonden aan i kerkeraad. RECHTSZAKEN. Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Een geweldenaar schynt wel te zijn de 20jarige boerenknecht W. van L. te Ellewontsdyk, die zich be den voor bovengenoemde rechtbank bad te ver antwoorden. Hem werd niet meer maar ook niet minder te laste gelegd, dan dat hy den len Maart jl., Ovezande des namiddags omstreeks 10'/i uur, naby de herberg van R. van Gestel lo Jan van de Gucbte moedwillig met een mes, althans met een scherp voorwerp, een steek of slag op diens linkerarm en een steek of slag op diens rng zou hebben toegebracht, ten gevolge waarvan deze aan linkerarm en rug bloe dend verwond is geworden en de drie middelste vingers van diens linkerhand sty f en niet meer volkomen voor het gebruik geschikt gewordeD 2o Laurns Almekindera moedwillig met mes, althans met een scherp voorwerp, Bteek of slag op diens linkerarm zon ven hebben, waardoor deze bloedend verwond is geworden 3o Jacob Goetheer moedwillig een mes, althans met een scherp voorwerp, eveneens op diens linkerarm zou hebben gesto ken of geslagen, waardoor deze bloedend ver wond is geworden, en 4o Izaak van de Guchte moedwillig twee vuistslagen op het hoofd zou hebben gegeven, tengevolge waarvan ondervond. In deze zaak waren vanwege het openbaar ministerie 10 getuigen gedagvaard, waaronder een als deskundige. Als verdediger van den beklaagde trad op den heer mr A. C. A. Jacobse Boudewynse, advocaat te Middelburg, die drie getuigen décharge voorbracht. Men zou bet den jeugdigen, flinken boeren jongen, met zijn open gelaat, die op de bank der beklaagden plaats nam, zeker niet aange zien hebben, dat hij zulk een woesteling was als uit de dagvaarding was af te leiden. De eerste getuige J. v. d. Guchte, boeren knecht te Driewegen, verklaarde in den avond van 1 Maart uit de hérberg van R. van Ges- sel gekomen te zyn, toen bekl. hem aansprak en om zijn hoed vroeg, zeggende: „wy zijn altyd goede vrienden geweest, maar dat zal kort meer duren". Daarna gaf bekl. hem een slag op den linkerarm en een steek in den rug, waardoor getuige bloedende wonden zyn toegebracht. Deze is eenigen tijd onder ge neeskundige behandeling geweest, terwyl zyn linkerhand styf geworden is en niet meer ge schikt om te gebruiken. Getuige had, toen bekl. hem aansprak, diens hoed niet en had ook met hem geen woorden wisseling gehad. De beklaagde beweerde, dat deze getuige hem den hoed van het hoofd heeft geslagen, dat hy hem dien teruggevraagd had, doch niet Hy ontkende dezen getuige geslagen of ge stoken te hebben. Wel herkende hij een ter terechtzitting aan wezig mes als het zyne. De getuige V. d. Guchte, die, na zyn ver klaring te hebben afgelegd, schadevergoeding vroeg voor het hem toegebrachte nadeel, her kende de hem vertoonde erg bebloede kleding stukken, waarin messteken, als de zijne. Die kleederen droeg by op den bewusten avond. Op een vraag van den verdediger verklaarde getuige dat de persoon, die hem den steek toebracht, in zyn hemdrok was. Die hemdrok was van zwart bombazyn. De beklaagde beweerde niet in zyn hemd rok gekleed geweest te zyn maar in zijn rok wat getuige echter tegensprak. Op een andere vraag van den verdediger of getuige den eigen avond om 9 uren geen hoog gaande rnzie met iemand gehad heeft, ant woordde hy ontkennend. H. R. Folmer, arts te Driewegen, èn als ge tuige èn als deskundige gedagvaard, verklaarde dat in den avond van 1 Maart getuige V. d. Guchte gewond by hem gekomen is en hy 5D heeft. De wond op den rug was van weinig beteekenis, doch die aan den linker arm ernstiger; verschillende spieren zijn door gesneden of gekwetBt. Eeu gevolg daarvan is dat de man zyn pols niet kan bewegen en band slingerende is geworden. Met het ter terechtzitting aanwezige mes is vermoedelyk de verwonding niet toegebracht en waarschijnlijk ook niet met een mes, waar van de teekening getuige werd getoond. De deskundige verklaarde nog dat door eene operatie getuige V. d. Guchte het gebruik van zyn hand misschien zal terngkrygen. P. de Leeuw, arbeidster te Oudolande, de volgende getuige, was in den bewusten avond met J. v. d. Guchte in de herberg van Van Gessel. Toen zy met V. d. Guchte op den weg was, kwam er een lang persoon aan, die aau haar medegezel om zyn hoed vroeg, zeggende „als ge hem niet geeft zal ik het mes in je steken." Zy heeft gezien dat die per soon V. d. Guchte eeu slug op den arm gaf, doch niet dat hij hom in den rug stak. Zy herkende als den persoon, die den slag toebracht, den beklaagde. Zy kan echter niet zeggen of by al dan niet een rok a&ubad. Her* baaldelyk gevraagd, of zij den beklaagde goed herkende, bleef zij pertinent volhouden zich niet te kunnen vergissen. Getuige heeft ook gezieD, dat Almekindera en Goetheer verwond waren, doch weet niet door wien die verwondingen zya toegebracht. Bekl. hield vol den slag niet te hebben ge* geven. L. Almekindera, schaapherder te EUewouts- dyk, de vierde getuige, verklaarde in den jlden avond met anderen rit de her van Van Gessel te zyn gekomen. Hij* dat bekl. V. d. Gnchte aanviel, na dien eerBt om zyn hoed gevraagd te hebben/ Hy zag dat bekl. V. d. Guchte een steek in- rug toebraeht, waarop deze viel. Iets later zag getuige, dat V. d. Guchte verwond was,> Bekl. waB gekleed in zyn hemdrok of in zijn ondervest. Getuige zelf is ook door bekl. verwond,- toen hy V. d. Guchte wilde helpenhy kreeg een snede in zyn bovenarm, doch beeft daar van weinig letsel gehad. Als hy arbeider ware geweest, had hy eenige dagen niet kunnen werken. Ook deze verwonding ontkende de bekl. te hebben toegebracht. Johanna van der Gnchte, arbeidster te Drie wegen, zuster van den eersten getuige, was ook by den aanval op haar broeder. Zy ver klaarde pertinent, dat de bekl. hem een slag en een steek toebracht. Deee was gekleed in een hemdrok. Ook zij hoorde bekl. zeggen, dat de vriendschap nu maar kort van duur zou zijn. Getuige heeft ook gezien dat Almekindera door bekl. verwond werd, evenzoo Goetheer. Bekl. bleef by zijne ontkentenis. De volgende getuige, J. Goetheer, arbeider te Driewegen, die ook schadevergoeding voor geleden nadeel vroeg, verklaarde dat de bekl., die nog met een ander was, hem, onder het zeggen, „jou moet ik eens goed kennen", ver schillende slagen toebracht en ook een steek in dea linkerarm.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1