Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN middag weer een tochtje maakte, overkwam, naar men ona bericht, een minder aangenaam avontuur. De dame viel door een of ander toeval, vooraan op den Noordweg alhier, met haai fiets langs den steilen oever eener sloot. Haar echtgenoot schoot toe om haar te helpen en greep haar wiel, waaraan ook »y zich vasthield. Plots liet zij haar houvast los, waarop zij tot over het hoofd in de sloot te rechtkwam en hg ruggelings op den Btraatweg kwam te liggen. Gelukkig kwamen nu een paar landbouwers het paar te hulp, en verlos ten de dame uit hare lang niet benijdenswaar dige positie. Het ongeval had geen nadeelige gevolgen voor de betrokken personen. Uit Vlissingen. Men meldt ons vandaar, dat het verbod, be treffende samenscholingen van meer dan vijf personen, is opgeheven. De verschillende ryks veldwachters zijn naar hunne standplaatsen teruggekeerd, terwijl de afdeeling maréchaussée tot nader order te Vlissingen zal gedetacheerd big ven. Vrgdag middag te twee uren hondt de gemeenteraad aldaar eene zitting waarin, behalve een verzoek van den heer C. L. Voor hoeve, om eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op bet Lager onderwijs, ter tafel komen de volgende voorstellen van borg. en weth.: tot onderhandsohen verkoop van ge meentegrond, gelegen aan de Wynbergsohe Kade, aan J. G. van Niftrik q.q.; tot verhoo ging der subsidiën, over 1898 verleend aan; het algemeen armbestuur en het burger weeshuis, en tot goedkeuring der gewyzigde begrootingen over 1898 dier instellingen; tot goedkeuring der rekening over 1898 van de Zeemans- en Visschersbeurs; tot goedkeuring af- en over- schryving op de begrooting voor 1898 der d.d. sohutterg; idem staat van ontheffingen wegens H. O. over '98; tot 7de wyziging der gemeente-begrooting over 1898; tot ver bouwing van school E; tot onderhandsche ver huring eener woning aan den Zandweg; tot regeling der jaarwedde van de tydeiyke onder wijzeres aan school D; tot wgziging tarief van de telefoon; tot asnwgzing plaats voor bet gebouwtje der Zeeuwse he Stoomboot-Maatschap pij-, naar aanleiding verzoek der directie van de Electro-tinfabriek om wyziging raadsbeslnit 9 Augustus 1898 ao 2; naar aanleiding der door Gedep. Staten toegezonden stukken be treffende de aanvrage om concessie tram Vlissin- gen-Dombnrg; tot het verleenen van vergunning aan de Kon. Mg de Scheldetot het leggen van rails en opruimen kaphout aan den PrinB Hendrikweg en tot het leggen van een kabel voor het overbrengen van electriciteit; aan J. G. van Outrijve tot het maken van 8 lichtgaten; en aan L. Schmelzer en C. Maas, tot hst uit hangen van zonneschermen. Toen Dinsdag middag de veerman aan de groote sluis aldaar juist van wal stak om twee personen over te zetten, kwam nog een derde passagier, de heer W. van Middelburg, per fiets aanrijden. Zich haastende om nog over gezet te worden, had hy het ongeluk metzyn rijwiel onder water te schieten. Het gelukte den overigen passagiers, den heeren D. en v. 6., den drenkeling in de veerboot te halen, waarna hy behouden aan wal gezet werd, en dus met den sohrik en een nat pak vry kwam. (VI. Crt.) In eene Maandagavond door het depar tement Z i e r i k z e e der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van nijverheid gehou den vergadering werd behandeld de circulaire van directeuren dier Maatschappy, betreffende do wetsontwerpen ter verzekering van werk lieden tegen ongevallen in bepaalde bedryven en tot wering van overmatigen arbeid, in 't bijzonder ter beantwoording der vraag: Zyn er in de departementen indnstrieën, aan de uitoefening waarvan door het tot wet verheven worden van de bewuste ontwerpen bezwaren in den weg gelegd zouden worden; zoo ja, welke «yn die bedryven en welke zyn de bezwaren Het bestuur had den heer J. A. de Bruyne verzocht dit ontwerp te willen inleiden in eene buitengewone vergadering, waartoe de hoofden van bedryven, werkplaatsen en fa brieken op Schouwen en Duiveland waren uitgenoodigd, en een overzicht van den inhoud der beide ontwerpen te geven. Ha eene inleiding, waarvan de verpliohtingen van den werkgever jegens den werkman en onze arbeidswetgeving in het algemeen werden nagegaan, gaf spreker eene uiteenzetting van de beginselen en de voornaamste bepalingen der beide wetsontwerpen. Vóór de pauze werd het ontwerp op de ar- beids- en rusttyden behandeld, na de pauze dat op de ongevallen-verzekering. Over beide werd eene levendige discussie gevoerd, waar aan zoowel verBCbeidene leden van het depar tement als werkgevers uit de gemeente Zierik zee en daar buiten deelnamen. Uit de gevoerde discusaiën bleek,dat by de industrie op genoemde eilanden geene overwegende bezwaren tegen de beide wetsontwerpen bestonden. Zelfs werd van verscheidene zyden op verdere uitbreiding aangedrongen, o. a. werd door een aanzieniyk landbouwer zijn leedwezen daarover uitgesproken dat ook het landbouwbedrijf niet in de onge vallenwet was opgenomen. De voorzitter dankte den inleider voor de wyze, waarop hy bg den slechts korten tyd van voorbereiding, welke hem gegeven was, de beginselen en hoofdbepalingen der beide ontwerpen had uiteengezet. Dinsdagmiddag stak in de Gentsche straat te Hnlst een kindje van 18 maanden de straat over, juist toen de wagen van den dienst Hulst—Walsoorden kwam aan gereden. Een der paarden wierp het kiDd omver, trapte twee teentjes van den kleine plat en bezeerde den anderen voet. Gelukkig kon de koetsier het paard inhouden en alzoo verder onheil voor komen. Door geneeskundige werden de voetjes van den kleine verbonden, die vreese- lijke pynen leed. Uit Zuiddorp e is een adres tegen bet leerpiichtontwerp verzonden, geteekend door 119 ingezetenen. Ook van nit Hulst is van B.-K. zijde een verzoekschrift verzonden tot verwerping van dat ontwerp. De gemeenteraad van Philippine heeft gunstig beschikt op een verzoek van het be stuur der Ned. Herv. gemeente te Sas van Gent en Philippine, om voor de godsdienstoefenin gen van de openbare Bohool gebruik te mogen maken. Zooals reeds vroeger gemeld werd, is de Herv. kerk te Philippine gesloten, wegenB den bouwvalligen toestand, waarin dit ge bouw verkeert. Gedurende de maand April kwamen te Terneuzen binnen met bestemming voor die haven 31 zeeaobepen, wiet een bruto inhoud van 56.601 M*, terwyi 27 sohepen van daar uitvoeren. Met bestemming voor Gent werden opgesohnt 63 zeil- en stoomschepen, inhoudende 171.115 M* en werden, komende van daar, afgeschut 79 schepen. Voorts werden opgesohnt 250 en afgeschut 236 binnenvaartuigen. Biykens te Groede gedane waarnemingen viel in de maand April jl. 117.5 mM. regen tegen ld mM. in de zelfde maand van 1698. De wind was op 9 dagen Z.-W., 8 dagen N.-W., 5 dagen W., 8 dagen Z., 3 dagen N.-O., een dag O. en een dag Z.-0. De barometer teekende bet hoogst den 23sten 773 mM., het laagst den 14den 739 mM.; de thermometer Fahrenheit was het hoogst den 4den 62 graden en het laagst den 14den en 23sten, 40 gradenalles des morgens te 8 uren. ONDERWIJS. Akte-examens In Zeeland. Dinsdag werden geexamineerd 6 vrouweiyke candidates Geslaagd zijn allen, nl. de dames: H. A. Heyboer en 1. J. Larooy, beiden Scherpe- nisse, H. G. Kluit, Zonnemaire, I.vanLeussen eu C. G. Timmerman, beiden Goes, en M. E. 8. Boaendaal, St. Anna ter Maiden. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gym- natiek werden geëxamineerd 6 vrouweiyke oandidateu. Afgewezen 2. Geslaagd zyn de dames: M. C. Breetvelt, Goes, A. P. A. Janssen, Middelburg, M. C. Loois, Vlissingen, en N. Rottier, Wilhelmina dorp. Voor de nuttige handwerken werden geëxa mineerd 6 vrouweiyke oandidaten. Afgewezen 4. Geslaagd zyn de damesM. G. Breetvelt, Goes, en M. G. Loois, Vlissingen. Deze mededeeling is nog opgenomen in het grootste deel der oplaag van ons vorig nommer. RECHTSZAKEN. De man te 's Hertogenbosch, die zich wegens bigamie voor de rechtbank aldaar te verantwoorden had, is tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld. Voor de Rotterdamsehe rechtbank bad zich Dinsdag te verantwoorden een vroegeren torpedomaker by de marine, onder verdenking in zijn woning te Brielle, waarschynlijk met behnlp van electriciteit, brand te hebben ge sticht. In deze zaak werden 26 getuigen gehoord. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf. De be klaagde droeg zelf zyn verdediging voor. Het leerplicht-congres zal gehouden wor den op Zondag 4 Juni te Amsterdam. Voor zitter van het congres is de heer A. H. Ger hard te Amsterdam, secretaris de heer J. A. Bergmeyer te Dordrecht. In de koninkiyke Utrechtsche fabriek van zilverwerken van C. J. Begeer is, ter herinnering aan het Regentschap vsn H. M. de Koningin-Moeder, een fraaie gedenkplaat geslagen. Door commissarissen van de confectie- maatschappy, voorheen M. Oostmeyer te Rot terdam, die te Middelburg en Zierikzee filialen heeft, zal worden voorgesteld aan de algemeene vergadering van aandeelhouders over het afgeloopen boekjaar eeu dividend nit te keeren van 4 pet. Door de justitie uit Breda is Maandag een uitgebreid onderzoek ingesteld in het kan toor van den gearresteerden expediteur te Roosendaal, waar by deze zelf, onder geleide van marechaussees, tegenwoordig was. Het onderzoek duurde den geheelen dag. Des avonds is de man weder naar Breda terugge voerd. De ryks-klerk zou vermoedeiyk heden gehoord worden. Te Rotterdam kreeg een matroos, terwyi hy in het ruim van een stoomschip werkzaam was, een baal koffie op het liohaam. Hy brak zyn reohter-arm. De man is te W e m e 1- dinge woonachtig. De van Middelharnis varende en daar thuisbehoorende sloep Toekomst is, door mist, op de Noordzee in aanvaring gekomen met een Noorsch barkschip, waardoor van de vischsloep vier matrozen overboord sloegen en verdron ken. De slachtoffers van deze ramp zyn allen gehuwd en vaders van een talryk gezin. Een hunner maakte zgn laatste zeereis en zou dan in eene betrekking gaan aan den wal. De schipper en acht man der equipage werden door de bark aan boord genomen en gered. Twee buurvrouwen te Gorinchem waren Maandag zoo aan 't kyven geweest, dat men Dinsdagochtend een harer dood in 't bed vond. De onwillige milicien uit Bussum, die^tot drie maanden militaire gevangenisstraf is ver oordeeld, is daarvoor niet van zyne verplioh tingen af. Integendeel. Niet alleen zyn gewonen diensttyd zal hy nu te volbrengen hebben, maar bovendien heeft hy nog in te halen den tyd van den duur der gevangenisstraf, omdat volgens het militair strafwetboek de tyd, in militaire detentie doorgebracht, niet als dienst tyd wordt medegerekend. Uit een wetering onder de gemeente Sloten is levenloos opgehaald een 17-jarig meisje, dat sedert vier weken uit de ouderlyke woning werd vermist. Iemand te Tiel kocht te Mourik twee porseleinen wij waterbakjes voor f 1. Een paar uur later betaalde een antiquair hem er f226 voor. Te Beuningen is een landbouwer door een ander zoodanig met een zweep toegetakeld dat men voor zyn leven vreest. Den avond na het gebeurde was de man nog buiten kennis. Terwyi de tram te Heerenveen Zondag middag aan het rangeeren was, had een twaalfjarige knaap de onvoorzichtigheid op de treeplank te springen, met het gevolg, dat hy viel en de wielen hem boven de knie over het been gingen, dat daardoor werd verbryzeid. Omtrent de mishandeling met doodeiyken afloop te Tilburg wordt nader gemeld, dat een der gearresteerden, een ter goeder naam bekend staand persoon, bekend heeft den doodelijken slag toegebracht te hebben, toen hy zag dat men zyn broeder, den herbergier, te ïyf wilde. De andere gearresteerden zyn in vryheid gesteld. E«n dooplncldent te Helder. Dezer dagen werd gemeld, dat eenige marine officieren een klacht hadden ingediend naar aanleiding van een preek, door den heer De Koe by de doopplechtigheid van bun kinderen gehouden. De bedoelde offioieren zoo wordt aan het Hbld. geschreven zaten met hun familie in de voorste ry, met hun gezicht naar het overige pnbliek toe. De heer De Koe preekte over karakter en eindigde zyn preek met eenige voorbeelden te geven. Als voorbeeld van karakter noemde by „den visscherman" en als voorbeeld van karak terloosheid „den marineman", die steeds mop perende, niet de minste roeping gevoelende voor het beroep, dat hy koos, alleen uitziet naar het oogenblik waarop by aan het eind van de maand zyn traktement zal op stikken. Het verdere gedeelte van de preek was gericht tegen het kapitaal, dat gebruikt wordt om de arbeiders te verdrukken. Het spreekt van zelf dat die officieren weinig ge sticht van de doopplechtigheid terug zyn ge komen. Zy hebben nu by de marine-autoriteiten en by den kerkeraad klachten ingediend. Door koning Leopold van België is het Palace Hotel te Ostende voor ongeveer éen millioen frs. aangekocht, met het doel dit gebouw aan de stad ten geschenke te geven, om het als plaatseUjk museum in te richten. Zondag morgen heeft op de Schelde eene aanvaring plaats gehad tasschen de stoomboot Fortuna en het binnenvaartuig Vergut mij niet waardoor dit laatste zonk. De bemanning werd door de Fortuna opgenomen. Een ernstig ongeval had plaats in de Belgische gemeente Jette-Saint-Pierre. Aldaar geraakte een achtjarig jongetje onder de wielen van eene in volle vaart door het dorp rydende paardentram. De beide beeneu en een hand van het ongelukkige kind werden afgesneden, zoodat het stervende werd opgenomen en over gebracht naar het hospitaal te Molenbeek. Iets dergeiyks geschiedde te Antwerpen, waar een meisje van ongeveer drie jaar door een paardentram werd overreden en aan de beko men wonden overleed. Door een achttienjarig kantoorbediende en een vyf en dertigjarigen winkelknecht is te Brussel een som van 8.000 francs ontvreemd, ten nadeele van hnnnen patroon. De naspo ringen, door de politie in verband met dit feit gedaan, hebben nog niet tot eenig resul taat geleid. By eene vergadering van de werksta- kende beambten by de Maatschappy van slaapwagons te Saint-Denis, werden door eenige anarchisten anarchistische geschriften ver spreid. Toen de politie dit wilde verhinderen, kwam het tot een gevecht, waarby eenige politie-agenten werden gewond. Een der anarchisten werd in hechtenis genomen. Geiyk wy destyds mededeelden, was de vorige maand aan een der Londensche stations een verdachte kist geopend, waarby bleek, dat zich daarin een vrouwenlijk bevond. Oogen- blikkeiyk werd een geneesheer geroepen, die het ïyk herkende als een mummie 1 Dat over dit abuis gelachen werd, is natuur lijk, maar nu heeft men de zaak nog dwazer gemaakt, door alle maatregelen te nemen, welke de Engelsche wet voorschrijft voor het geval het ïyk gevonden wordt van iemand, die zon der geneeskundige behandeling is gestorven. In vollen ernst werd een coroner geroepen en een jury saamgesteld, welke op haar beurt weer getuigen voor zich deed verschijnen. Eerst toen, nadat het geheel wetteiyk toestel in werking was gebracht kreeg men een be- hooriyk verdict van de jury, die verklaarde „Dat de vrouw dood gevonden werd in een goederenstation in Sun Street, en wel op den 15en April; dat de dag van haar overiyden onbekend is; dat zy in een of ander vreemd land (waarschijniyk in Zuid-Amerika) stierf en dat de oorzaken van het overiyden niet be kend zyn; dat geen bewijzen zyn gevonden van een gewelddadigen dooddat het ïyk op een of andere uitheemscbe wyze gedroogd en begraven werd, waarschyniyk in de zon ge droogd en in een grot begraven; dat de jury leden overtuigd zyn, dat het ïyk geen sporen vertoont van een onlangs gepleegde misdaad hier te lande, en dat de overledene onbekend «q ongeveer 25 jaren oud was." Den len Mei is, onder den koepel van het Beriynsche museum van posteryen, een gedenkteeken onthuld voor den vroegeren Duitschen staats-seoretaris StephaD, den stich ter van het Algemeen Post verbond. Bij deze gelegenheid heeft de tegenwoordige staats secretaris eene rede uitgesproken, waarin hy hulde bracht aan de groote verdienaten van Stephan. Prins DaniJo van Montenegro is Dinsdag met zyn gevolg te BerUjn aangekomen. Zoo als men weet, zal deze prins in het huweiyk treden met de prinses van Mecklenburg- Schworin. Yan den czaar ontvangt hy voor kosten van installatie een miljoen roebel. Een geval van vergiftiging heeft zich voorgedaan onder de soldaten van het eerste bataillon pioniers, in garnizoen teKoningsbergen. Na het gebrnik van het middagmaal werden versoheiden soldaten ziek. Een ervan is over leden, terwyi de anderen langzamerhand van hunne ziekte herstelden. Het vermogen, door de onlangs overleden barones De Hlrsch nagelaten, wordt op 620.000.000 francs geschat. De familie van de barones krygt daarvan omstreeks 100 mil lioen francs, terwyi het overige aan liefdadige instellingen, waaronder ook eenige niet Joodsche, en aan de armen komt. De successie-belasting zal zoowat 24 millioen francs eischen. In de Ruasi8ohe stad Kischinew is, na hevigen tegenstand, door de politie een bende valsche munters in hechtenis genomen. Deze bende, die uit acht personen bestond, legde zich toe op het namaken van biljetten van 100 roebels. By de overrompeling werden twee ambtenaren der politie door revolver schoten gewond. In de mynen van KatBchmar, dicht bij de Poolsche stad Trolkz, is een put, waarin 95 mynwerkers arbeidden, onder water geloopen. Van de mynwerkers kwamen er 62 om, terwyi de anderen, niet zonder ernstige verwondingen aan het gevaar wisten te ontkomen. Alweer berichten over brandstichtingen op Guadeloupe. 40 HA. riet zijn Zaterdag vernieldde brandstichter is aangehouden. Een tweede brand heeft een andere plantage ver nield en leidde tot nog meer arrestatiën. Sedert tien dagen hebben de mynwerkers in het Courdalene-Myndiatrict (Idaho) het werk gestaakt. Den 29en April vestigden zich daar eenige honderden, met de stakers verbonden, werklieden, die zich voorzien hadden van ongeveer 3000 pond buskruit, waarmede zy een molen en eenige andere gebouwen ver nielden. De schade, daardoor aangericht, wordt op 250.000 dollars geschat. Door een misverstand schoten de stakers op hunne eigen vrienden, waarvan één gedood en één gekwetst werd. Het weeshuis in het dorp Berne, gelegen in den Amerikaansohen staat Indiana, is door een brand verwoest. Van de 53 weesmeisjes, die daar gehuisvest waren, zgn er drie, meisjes ram 15, 14 en 7 jaren, in de vlammen omge komen. De brand, die door het springen van een kachel, op de derde verdieping ontstond, is met veel moeite door de brandweer gebluscht. Gewooniyk is, als men van de toepassing der lynchwet hoort, er een blanke vrouw in het Bpel, die door negers mishandeld is. Maar nu komt uit Leesburg (Georgië) bericht van zulk een strafoefening, wegens kwesties onder de zwarten onderling. Een neger-detectieve had de verbüjfplaats verraden van drie andere kleurlingen, die vervolgd werden, en dit ver raad tegen een rasgenoot is hem zoo zwaar aangerekend, dat hy door drie andere negers werd vermoord, waarna dit drietal weer door de blanke bevolking is ter dood gebracht. Te Atlanta, de hoofdstad van Georgië ontving een baptistisch geesteiyke, de predi kant Broughton, die in een van zijne preeken gewezen had op het afschuweiyke van de lynchwet, een dreigbrief, waarin men hem aanraadden de staat te verlaten. Bij dit schry- ven was een pakket gevoegd, bevattende de overblgfselen van het lichaam van Sam Hose, den ongelnkkigen neger, die een week geleden te Newmann levend werd verbrand. Ondanks alle bedreigingen heeft Broughton verklaard zyn post niet te zuilen veriaten. Tot de ongelooflyke dwaasheden, welke af en toe uit Amerika worden gemeld, behoort nn weder het verhaal van een kranken millionair, die eens wou weten hoe het by zyn begrafenis zou toegaan en die daarom een generale repetitie deed houden. In de kamer van den zieke, waar zich ook de treurende bloedverwanten en vrienden ver- eenigd hadden, werd door een paar geestehjken de mis voor de dooden gelezen, waarna door den predikant John Hoke, in een welsprekende grafrede, werd uitgewyd over het gelukkige leven hiernamaals,, dat de overledene was in gegaan. De „overledene" zelf maakte, door dit alles zeer gevleid, zyn compliment aan den predi kant, terwijl hy ook den misdienaars hun loon uitbetaalde. Vervolgens besprak hy lang en breed met een ondernemer van begrafenisplechtigheden, dien hy had doen ontbieden, alles wat betrek king had tot zyne teraardebestelling. Tien uur later ontsliep de heer Parker MasoD werkeiy k, zacht en kalm, schy nbaar zeer tevreden, dat hy zelf nog alles zoo goed in orde had kunnen brengen voor zyne begrafenis, die Dinsdag werkeiyk plaats had. Verknopingen enz. Door den directeur der registratie en domeinen voor Zeeland en Westeiyk Noord- Brabant werd beden voormiddag in de sooieteit St. Joris op de Balans alhier, by enkele insohryving, aanbesteed: het leggen van drie gedeelten zeedijk, gezamenlijk lang 3820 meters, ter bedyking van ongeveer 208 HA. buiten gronden in den Brakman tnsschen de polders Stad PhilippineKleine Stelle en Vergaertbe n evens het maken van een scheepvaartkanaal van Philippine naar het Axelsche Gat, alsmede verdere bijbehoorende werken. Raming f283,000. Ingeleverd waren 12 biljetten, van de heeren A. Tholens Dz. te Terneuzen voor f 319.800; J. P. de Groot te Giesendam voor f 319.000; C. v. d. Hooft te Terneuzen voor f 315.000; C. de Wilde te Kattendyke voor f 314.900; W. Dekker te Veere voor f 311.000; W. P. de Vries te Boaaum voor f 310.000; A. van der Meyden Az en J. v. d. Plas te Hardinx- veld voor f 304.586; J. Hack te Oud Gastel en J. de Jonge te Middelburg voor f 303.000; P. J. Dubbelman te Dordrecht en P. Sterk te Heukelom voor f 297.990; L. Brand Dz. te Gie sendam voor f 296.000; G. de Jonge Jzen W. H. Swedts te Hardinxveld voor f 292.500 en A. v. d. Straaten te Bergambacht eveneens voor f 292.500. Bij de loting, die volgens art. 448 der A.V. plaats had, is beslist dat de heer v. d. Straaten als minste inschrijver zal worden aangemerkt. Over de gunning beslist debetrokken minister. Door den architect A. Ie Clercq te Krui- ningen werd heden te Goes op het Slot Ostende namens zyn principalen onderhands aanbesteed: het vernieuwen der graanschuur op het hof den Bijster, pachter A. op 't Hof, te Wolfaartsdyk. Ingeschreven werd door de heeren D. van Sabben voor f 2600L. Laban te Ierseke voor f 2519; A. Goedemond te Hansweert voor f 2489P. den Herder voor f 2484.76 en F. Verburg voor f 2255. De inschrijvers, bij wier naam geen woon plaats vermeld is, wonen te Wolfaartsdyk. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 13 Mei. Middelburg. Polderhuis van Walcheren 11 u.: a onderhoudswerken san de vier waterin gen. Aanwijzing 8, 9, 10 en 12 Mei; b het bouwen van twee bruggen en een duiker, in drie perceelen. Inl. hoofdopzichter te Middelburg. Cortgene. Gemeentehuis 10 u.onder houdswerken van den -4wna-polder. Aanwyzing 6 en 9 Mei. Inlichtingen H. Roelof. Vrgdag 19 Mei. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het herstellen der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland, (Raming f 5000). Aanwijzing 12 Mei. Inl. hoofdingenieur Bekaar, Middelburg, ingenieur StoelGoes, en opzichter De Ronde, Hansweert. Vrydag 26 Mei. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het verlengen van de basaltglooiing tot ver dediging van den dninvoet tnsschen de strand- hoofden nos 9 en 11, aan de Oude Hoeve, aan de noordzyde van het eiland Schouwen, be- hoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f 8000). Aanwyzing 19 Mei. Inl. hoofdingenieur Bekaar te Middelburg, ingenieur Stoel te Goes en opzichter Kooreman te Zierikzee. Zaterdag 27 Mei. Z a a m s 1 a g. Gemeentebui a 1 u.het her stel, de vernieuwing en het onderhond van werken aan de MargarethaKleine Huiseens en Eendragt-polders. Raming f 15093. Aanwyzing Zaterdag en Dinsdag te voren aan den Mar- garetha-polder. Op de schilderyen-tentoonstelling alhier is heden nog verkocht no 51 Bouwland van Hart Nibbrig. 's-Gravenhage. Het gecalligrafeerde adres aan den czaar, met de adreBiyaten, thans ge teekend door 206.741 Nederlanders, uit 730 Nederlandsche gemeenten, is door bemiddeling van den minister van buitenlandsche zaken aan den czaar gezonden. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het voorstel om een renteloos voor schot van f 95.000 te verleenen voor den aan leg van een stoomtramweg Huls t—W a 1 s- oorden zonder stemming goedgekeurd, na een algemeen debat over de wenscheiykheid van matiging in den aanleg van dergeiyke lijnen. Dit werd door den heer Van Dedem aanbevolen, maar bestreden door den heer Smeenge en den minister van waterstaat, die voortzetting van dien aanleg, in het belang der ontwikkeling van het verkeer ten platte- lande, verdedigden. By het voorstel tot het verleenen van rente- looze voorschotten, tot een bedrag van l*/s millioen voor de stoomtramwegen op de Zuid- Hollandsche eilanden, stelde de heer Van Ggn amendementen voor, beoogende aanslniting der lijn aan de aanlegplaats by het Volkerak, in het belang der verbinding ook met Zeeland en Noord Brabant en eene betere verbinding met Dordrecht. De minister van waterstaat bestreed de noodzakeiykheid van het ïyntje Zuiderüoek- Middeldyk voor de belangen van Dordrecht en Rotterdam. De Rotterdtramwegmaatschappij wil 't ïyntje niet. Mendringeder regeering niet eenonnoodige iyn op. Doortrekking der iyn Middelharnis naar de aanlegplaats in het Volkerak ligt in de be doeling, zoodat de minister niet tegen een daartoe strekkend amendement is. De commissie van rapporteurs is voor beide amendementen, die de heer Van Gyn nader verdedigde. De heer Kerdyk verklaarde zich tegen het amendement, dat volgens den heer Goekoop het geheele net in gevaar brengt. De minister verklaarde het niet onaanneem- lijk, uit deferentie voor de vryheid der Kamer, maar achtte by de aanneeming ervan uitvoe ring der wet onzeker. Na deze verklaring trok de heer Van Gyn, hoewel noode, zyn amendement In,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2