BUITENLAND. Verknopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. FEUILLETON. Os lotievata ra Lois Cajlej. bepaling te maken, is de dienstregeling door Gad. staten goedgekeurd. Dit is te minder begrijpelijk, omdat de Uzendijksche tram ge* subsidieert! wordt door provincie, gemeenten en polderbestuur en er derhalve in de eerste plaats gezorgd moet worden voor de passagiers uit deze streek. Reeds herhaaldelijk zijn er door den direc teur der tram BreskensMaldeghem over de te late aankomst der treinen klachten inge diend bij den directeur der Uzendijksche tram, die, nota bene, ik meen te Assenede (België) woont, maar ook dit helpt niet. Ben ik goed ingelicht, dan zal de tram Breskens—Maldeghem van heden, 1 Mei, af niet meer wachtenen heeft hare directie daarvan bericht gezonden aan de Uzendijksche maatschappij. Te Goes, in het koffiehuis De Print vm Oranjeis heden door het bestuur van het waterschap Breede watering bewesten Ierseke aanbesteed a. Het éénjarig onderhoud der sluizen, ge bouwen, booten, enz. j Vier biljetten waren ingeleverd van de hoe ren H. Kosten Cz. te Wemeldinge ad t 1580, A. Goedemondt te Hansweert ad f 1329, W. v. d. Linde te Kattendijke ad f 1299 en J. Burggraaf te Wemeldinge ad f 1259. b. Het leveren op den wal van 330 M* Pruisische grond; Eenige inschrijver was de heer W. Hokke Sliedrecht ad f 623. c. Het éénjarig onderhoud der heulen en duikers in 5 peroeelen, volgens tarief. Ingesohreven werd voor het le perceel door de heeren W. v. d. Linde te Kattendijke ad 9 A. Jansen te Nigse ad 8 voor het 2e perceel door de heeren A. Jansen te Nisse ad 8 en A. Dnjgere aldaar ad 4 voor het 3e perceel door de heeren P. Dron- kera te Kapelle ad 9 en D. van Maria aldaar ad 7 voor het 4e pere. door de heeren A. Goedemondt te Hansweert ad 7 en D. van Maria ad 4 J. Burggraaf te Wemeldinge ad 2 en voor het 5e perc. door de heeren W. v. d. Linde te Kattendijke ad 9 J. Lindenburg ad 6 H. Kosten Cz. ad 5 J. Burggraaf ad 2 de drie laatste inschrij vers wonen te Wemeldinge. Al de inschry vingen waren beneden het tarief. Het werk werd aan de laagste en eenige inschrijvers gegund. Goes. Zondag jl. hield het Gewest Zeeland van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond zijne gewone jaarljjksche vergadering te Goes, in de Prins van Oratie. Tot den Bond toegetreden waren sedert de vorige vergadering de Gymnastiek Vereeniging Exelsior te Vlissingen en Uitspanning door Inspanning te Bergen op Zoom. Er werd besloten om dit jaar geen geweste lijke uitvoering te honden, doch in de plaatB daarvan 2 voortnrnerslessen onder Hollandsohe leiders en zoo mogelijk een T a r n d a g. Die voorwerkerslessen zullen plaats hebben in Juni en September, respectievelijk te Rosen- daal en te Vlissingen. Voor een en ander is op de begrooting f 100 uitgetrokken. Alle bestuursleden werden herkozende beer Z. D. van der Bilt La Motthe te Goes als voor zitter, alsmede de heeren A. M. Hnbrecbtse en L. van Hensden te Middelburg en P. F. Auër te Vlissingen. In de plaats van den heer Molhoek te Goes, die niet meer in aanmerking wenschte te ko men en van den heer Opscholtens te Bergen op Zoom, die uit het geweBt vertrokken was, werden gekozen de heeren J. J. Poldermanen F. M. J. Sohuurbiers, beiden te Bergen op Zoom 6 'e-Cravenhftge. Omtrent de ontwapenings conferentie valt het volgende te melden: Mexico wordt vertegenwoordigd door zijn gezanten te Parijs en te Brussel. De vermoedelijke voorzitter, de ambassadeur van Rusland te Londen, de heer De Staal, komt den 14en Mei in de residentie. 20. Uit het Engelsch. VAK GRANT ALLEN. ZESDE HOOFDSTUK. De beleefde oude heer. Toen verzocht de oude heer mij in Herodotus de bewijzen te zoeken, dat de Engelsohen de afstammelingen waren der Tien Stammen. Ik beloofde het hem en gedurende een paar weken hielden wij ons met dit belangrijke werk be zig, totdat hg op zekeren morgen met een groot pak onder den arm binnen kwam en vroeg: „Kunnen wy van daag alleen zitten, juffrouw Cayley Ik wenschte u een zeer ver- trouweiyk werk op te dragen," fluisterde hy, „ik wil u mijn testament laten schry ven." „Heel goed", zei ik en opende de deur van de achterkamer, inwendig bevende, daar ik vreesde dat hij Harold ging onterven en als hy het deed, wat dan Als Harold arm werd, moest ik myn woord houden. Moebt ik nu wensohen dat hy arm werd? Zou ik wenschen dat hij rijk bleef? De beleefde oude heer begon met veel ge wicht: „Wees zoo goed op te teekenen wat ik u dicteerlater zal ik u verzoeken het De Oranjezaal, de groote vergaderzaal, wordt ingericht voor 100 plaatsen, behalve tafels voor het comité en secretariaat. Aan bet personeel van het bnreau zullen nog toegevoegd worden onze gezantschaps attachés te Parys, Brussel en St Petersburg. De vergaderingen zyn niet publiek, maar er komen beknopte mededeelingen van het verhandelde voor de pers. Over de credietaanvraag aan de Tweede kamer zal, ter bespoediging der zaak, een eindverslag van het afdeelingsonderzoek verschynen. Amsterdam. De 1 Meibeweging bepaalde zich heden tot redevoeringen over het nut en de noodzakeiykheid van een achturigen werk dag, waarvan alleen de wereldvrede en de gouden eeuw kan en moet verwacht worden. In Ons Huis spraken Henri Polak en Her mans, in den Plantage Schouwburg Troelstra en EischelBheim, in d'Geelvinck Domela Nieu- wenhuis, Cornelissen en Rank. Waar de parlementaire socialisten ook nog waarschuwden tegen het gebruik van alcohol, yverden de revolutionairen voor de invrijheid stelling der gebroeders Hogerhuis. De eigen- ïyke betooging heeft heden avond plaats. Algemeen Overzicht. Er was genoeg uitgelekt over de onderhan delingen tnsschen Engeland en Rusland, dan dat het nog een verrassing was, toen men ver nam dat een overeenkomst gesloten is. Maar toch biyft het een belangryk feit dat het einde- lyk zoover is. Te Petersburg is een verdrag gesloten, dat althans deze verdienste heeft, dat het een netelige kwestie oplosten daardoor de kans vermindert, dat tosschen beide mogend heden een oorlog in China ontstaat. Hoofd zaak in de overeenkomst schynt te zyn de afbakening van twee sfeeren van invloed, Ras- land krijgt Mandsjoerye, Engeland de vallei van de Yangtse-Kiang. Geheel duideiyk is het niet, of hier bedoeld wordt een aigemeene sfeer van politieken en conmercieelen invloed, of dat het verdrag alleen de spoorwegbelangen regelt. Het kan zyn dat beide het geval is. In elk geval, men is het eens, dat in de spoorweg kwestie Engeland's invloed niet verder gaat dan tot den grooten ChineeBchen maar. Het verdrag laat verkregen rechten on gemoeid, hetgeen van belang is met het oog op den spoorweg naar New-Chang, welke voor een groot deel ten Noorden van den mnur loopt en door Engeluchen wordt aangelegd. De berichten in de Engelsche bladen voegen er by, dat de overeenkomst alleen op China betrekking heelt. Over Afghanistan, Perzië en Abessynië wordt niet gesproken, zoodat daar nog belangryke punten van verschil overbiy- ven. Maar eenmaal zoover, dat men de voor naamste oorzaak van wry ving wegneemt, is het te verwachten, dat dezelfde geest van toe nadering, hetzelfde streven naar minnelgke oplossing ook tot overeenstemming zal leiden ten aanzien van de kleinere kwesties. Toch mag niet over het hoofd worden ge zien, dat die kwesties bestaan en dat zij ernstig knnnen worden. Die mogeiykheid biyft altijd open. En als wilde het blad daaraan herinneren, brengt de Frankfurter Z. juist een particulier telegram uit Bagdad, over Rusland's plannen, om een verbinding met de Perzische golf en dus met den Indischen Oceaan te zoeken. Van Kara uit is al een hall militaire expeditie vertrokken, welke, met toestemming van den Shah, het terrein verkent voor een verlenging van de iyn KarsTiflis, langs de TurkBch- Perzische grens tot aan de Perzische golf. De lijn loopt geheel over Perzisch gebied, en zoo voegt de correspondent er by langs de lyn zullen Russische posten worden opgericht tot bescherming van den spoorweg. Hetzelfde stelstel alzoo, dat nu wordt toegepast op den sooorweg door Mandsjoerye. Is dit bericht waar, dan big kt voldoende, dat Rusland, wat Z. O. Azië betreft de concur rentie met Engeland ^niet opgeeft. Onnatuurlijk is dat* niet. Het is beter te begrijpen, dan de jongste berichten over de ver houding tusBohen Duitschland en de Vereenigde Staten. Keizer Wilhelm heeft willen toonen, dat hij het incident-Coghlan als geheel geëindigd be schouwt. Eu daarvan gaf hy bUjk door de eerste gelegenheid aan te grijpen, om zijn ge liefd telegraaftoestel in werking te brengen. De Reichsanzeigcr bevatte nl. Zaterdagavond de volgende telegrammen, welke tnsscben den keizer en Mac Kinley waren gewisseld. „Aan den president der Vereenigde Staten te Washington." De keizer ïyke postmeester-generaal meldde my zooeven, dat uwe excellentie haar toe stemming heeft verleend tot het landen van met de sohrijfmachine te copiëeren; opdat ik het kan teekenen." „Iseengehectografeerd testament wettig." „Gy zyt zeer scherpzinnig, mejuffrouw, maar ik heb dat eerst onderzocht. Het is vol komen geldig mits er geen doorhalingen in zyn." „Die zullen er niet in zgn." Hy leunde achterover en begon te dicteeren. Wat was hij wanhopig, langdradig 1 Ik snakte altyd dat hy aan Harold zon komenmaar hy begon met tallooze legaten aan dienstboden en „arme broeders." Vervolgens kwam er een legaat van vyt honderd pond aan JameB Walsh en Zonen voor de weldaad,die zij aan het mensch- dom bewezen hebben, met hun uitvinding van een suikerstrooier, waarmede men niet morst. „Gy hebt zeker wel opgemerkt dat de meeste suikerstrooiers onpractisohe dingen zyn Daarom verdienen deze heeren een belooning voor hun nitvinding. Verder vermaak ik eveneens vyf honderd pond zei ik vry van successierechten Neen Voeg het er dan by als 't blieft, by James Walsh, en vyt honderd pond, vry van successie, aan Thomas Webster en Zoon voor de uitvinding van bretels, die niet afzakken. Zooals gij weet, juffrouw Cayley, zakken alle bretels altyd af." „Ik heb daar geen ondervinding van", merkte ik op. „0, je, dat is waar maar als zy af zakken, wil men ze altijd door de armgaten van het vest ophalen en dat is een leeiyke den Duitsohea kabel aan de kusten der Ver eenigde Staten. Deze welkome tijding zal aigemeene bevrediging en vreugde in geheel het Duitsche rijk ten gevolge hebben en ik dank uwe excellentie daarvoor zeer hartelijk. Moge deze nieuwe kabel onze beide groote natiën nog nauwer helpen verbinden tot be vordering van vrede, welvaart en goedgezind heid onder de burgers. Willem I. R." Mac Kinley heeft daarop on ver wy ld het volgende antwoord gezonden „Ik heb met ingenomenheid bet telegram van Uwe Majesteit over de verbinding van de beide landen door een rechtstreekschen kabel ontvangen. Het was m§ een oprecht genoegen toestemming te kunnen geven tot het vestigen van bet kabelstation op de Amerikaansche kust, te meer omdat ik daarin de gelegenheid vond, de groote taak van het internationale telegraphische verkeer te bevorderen, dat natiëD, door een grooten afstand gescheiden, nauwer verbindt, tot wederzijdsch voordeel ea in het belang van de vriendschappeiyke betrekkingen. Dat de nieuwe kabel big ken moge een nieuwen band tusschen de twee landen te vormen, is myn hartelgke wensch en mijn verwachting. William Mc. Kinley". 't Scheen dus alles „pays en vree". Maar bijna tegelijk kwam het bericht, dat Mc. Kinley een bezoek had gebracht aan het oorlogsschip Raleighen dat hy daar was ontvangen door den commandant, kapitein ter zee Coghlan. Mac Kinley Bprak met ontbloot hoofd den commandant en de bemanning toe, en drukte zyn vreugde uit, d&t hij allen in het vaderland kon welkom heeten en geluk wenschen met hun heldenmoed. Mac Kinley verzekerde daar- by te weten uit naam van 75 millioen Ame rikanen te spreken. Ook de minister van marine voegde er een woordje bij. Als daar nu eens over gemeesmuild wordt, kunnen wy het ons best begrypen! Beknopte Mededeelingen. De Temps bevat een artikeltje over de onthullingen van de Figaro en zegt dat het er weinig toe doet, of uitkomt wie de onbe scheidenheid pleegde, en of de dader gestraft wordt, dan wel ongestraft büjft. Maar dit staat vast, dat de geheimzinnige persoon, die de stukken openbaar maakte, aanspraak heeft op de aigemeene erkentelykheid. En al moge nu die openbaarmaking een overtreding of een mi8dryf zijn, dat neemt niet weg, dat hy, die haar pleegde, aan de zaak van de rechtvaardig heid en aan de waarheid een rensachtigen dienst heeft bewezen. Men meldt, dat de jongste onthullingen van de Figaro, die niet ontleend waren aan de gedrukte dossiers, door het blad werden over genomen uit de memorie, welke Mornard tot ondersteuning van de revisie heeft ingediend. Deze memorie is voor de leden van het hof en enkele autoriteiten gedrukt. Het verhoor van Du Paty de Clam heeft Zaterdag van 12—5 unr geduurd. Daarna werd Cnignet gehoofd. Een confrontatie had niet plaats. Esterhazy heeft een nieuw boek aange kondigd, waarvan hg nn reeds de voorrede openbaar maakt. Daarin deelt hy mede, dat het oud-kamerlid X, tot hem is gekomen om namens de regeering zyn stilzwijgen te koopen. Dupny laat tegenspreken, dat hij een derge- lijken stap liet doen en de oud-Boulangist La- gnerre erkent die X. te zyn, maar niet namens de regeering te hebben gehandeld. In het verhaal van Laguerre treft ons deze bijzonderheid, dat hy spreekt van een zyner B&agsche vrienden, directeur van een dagblad aldaar, die een zyner reporters uitzond om voor Laguerre te informeeren, waar Esterhazy te Rotterdam logeerde. De Franschen zullen wel een raren indruk van de Nederlandsche pers krijgen, waar dag bladdirecteuren hun reporters als kruierB uitzenden voor privé-boodschappen! De leerlingen van de Fransche polytech nische school hebben dezer dagen groot kabaal gemaakt op de colleges van George Duruy, die als getuige voor het hof van cassatie waB verschenen en daar voor Dreyfus gunstige ver klaringen had afgelegd. De generaal, die aan het hoofd der Polytechnische school staat, beeft daarop de colleges van Duruy geschorst. Te Charlottenbarg zal men een gedenk steen plaatsen in het geboortehuis van Caprivi. De Noorsehe Rijksraad heeft in vereenigde zitting een buitengewoon crediet van 13.200.000 kronen voor den bonw van nienwe oorlogs schepen toegestaan. De geheele marinebegroo- ting bedraagt nu 16.700.000 kronen. Vrydagavond heeft men in een schouw- gewoonte. Daarom ben ik Thomas Webster dankbaar voor zyn uitvinding." Ik hoorde by dit alles in gedachte de stem van Lady Georgina, die zou gezegd, „die idioten maken altemaal bretels die afzakken maar wat kan men ook van zulk dom volk verwachten De heer Asburst was een beleefd- gepolgste Lady Georgina. Hg ging voort met zyne legaten aan allerlei uitvinders van sauslepels, schoen hoorns en manchettenknoopen, en toen hy ook vyfhonderd pond vermaakte aan zyn trouwen koerier Hig- ginson, was ik op het punt van op te stuiven maar ik hield mij bedaard en zweeg, en daar was ik later heel biy om. Eindelijk, na allerlei omwegen, kwam by tot de hoofdzaak„en ik vermaak aan myn neef Harold Ashurst Tillington, jongaten zoon van Gledcliffe, in Dumfriesshire, attaché by H. M's ambassade te Rome Hy sprak wanhopig langzaam, ik wachtte ademloos „Myn huis en landgoed Ashurst-Hof, in het graafschap Glocester en myn huis in de stad, 24 Parklaan in Londen, met de rest van myn geheele vermogen—" enz. Ik haalde ruimer adem. Ik behoefde hem dus niet te onterven. „Altyd onder voorwaarde Wat zou er nu komen? „Dat genoemde Harold Ashurst Tilling ton niet trouwt met laat hier een eind open, juffrouw Cayley. Ik moet den naam burg te Madrid, waar de regentes op een gala voorstelling werd verwacht, in de nabijheid der koninklijke loge een verdacht individu gevangen genomen. By de fouilleering vond men een dolk by hem. De man heet Chamorro en is onderwijzer aan de veeartsenyschool. Zyn gevangenneming werd eerst by het einde der voorstelling aan de koningin medegedeeld. De Ind. Beige beweert, dat de man dronken, was en de zaak niet de minste beteekenis heeft. De Spaansohe minister van financiën heeft geweigerd de begrooting goed te keuren, wegens de hooge eischen van „oorlog" en „marine." De vrees dat de finantieele kwestie zou leiden tot een conflict tnsschen de Italiaansche regeering en de kamer is geweken, daar de inkomsten een niet belangryke toename aan- toonen. De kerkeiyke kwestie blijft in Oostenryk aan de orde. 47 Duitsch-Evangelische en Presbyteriaansche geestelijken In Oostenryk hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zg opkomen tegen het beweren, dat de hervorm den vijandelijk tegenover het vaderland staan. Zy verklaren zich trouw aan het Duitsche volk, begroeten de overgangsbeweging als het ont waken van een nieuw, ffiach, zedeiyk leven en komen op tegen de verdachtmaking van hen, die hervormd gelyk stellen met Pruisisch en Dnitsch met hoogverraad. Op aandrang van Rusland heeft dePorte besloten strenge maatregelen te gelasten tegen de Koerden, vooral tegen die in het district Van. Alle privilegies zullen hun worden ont nomen, en de militaire overheid kreeg bevel vooral te zorgen, dat de belastingen behooriyk inkomen. De Russen zullen om redenen van hooge politiek de beroemde stafmuziek van de garde republieaine moeten missen. Alles was gereed voor een reis naar de nation amiée et alliée, zelfs waren gloednieuwe uniformen besteld, toen eensklaps tegenbevel kwam. Men zegt omdat keizer Wilhelm, door tusschenkomst van graaf Manster, het corps had doen nitnoodigen, op zyn doorreis naar Petersburg ook te Beriyn een paar concerten te geven. Te Washington kan men gerust zyn over generaal Otia. Wel verre dat deze door te hooge eischen den vrede op de Philippynen zou beletten, heeft hy te Washington gevraagd wat de laagste eischen van de regeering zyn. Hy voegde daarbij overtuigd te zgn dat de kansen op een volledige onderwerping stijgen naar mate de Vereenigde Staten zich edelmoediger toonen. Over de onderhandelingen meldde de gene raal Zaterdag, dat de beraadslaging met de vertegenwoordigers der opstandelingen heden -morgen geëindigd was. De Philippinos vroegen om staking der vyandelykheden voor den tyd van drie weken, opdat het congres der Phi lippinos byeengeroepen zon kannen worden, om te besluiten ot de oorlog voortgezet dan wel vredesvoorwaarden voorgesteld zouden worden. Generaal Otis wees dit verzoek van de band, maar beloofde den opstandelingen volkomen amnestie als zy zich overgaven. De Amerikaansche verliezen in den Philip- pljuschen veldtocht bedroegen tot Vrijdag 198 dooden en 1111 gewonden. De regeering van de Transvaal heeft over den politieken toestand beraadslaagd en kwam tot de conclusie, dat geen dreigend ge vaar aanwezig was. Dezelfde opvatting zal men terng vinden in de rede, waarmede Kruger heden den Volksraad zal openen. De president zal in de eerste plaats mede- deelen dat de Republiek met alle buitenland- sche mogendheden in vrede leeft en dan ver klaren dat hy hoopt gedurende deze zitting de aandacht van den raad te zullen vragen voor zekere voorstellen, die hg wenscht te doen met betrekking tot het kiesrecht, de aanrechten voor onderaardBche mijnen en de dynamiet- quaestie. Verder zal worden medegedeeld dat de N. Z. A. S. M. twee millioen van haar schold aan de repnbliek heeft afgelost, ten gevolge waarvan de staatsleening voor het oogenblik onnoodig is geworden. In de openingsrede wordt nog dank gebracht aan dr Leyds voor het goede werk, door deze in Enropa verricht, en ten slotte geconstateerd, dat bg de mynindnstrie gedurende het afge- loopen jaar een zeer groote vooruitgang viel nog uitvihjfrm van degene, die ik wil buiten sluiten, ik zal dien later invullen. Op het oogenblik weet ik hem niet; maar Higginson zal mg daar wel aan kannen helpen. Ik geloof eigenlijk dat ik hem nooit gehoord heb, of schoon Higginson my alles van die vroaw verteld heeft." „Higginson Is die hier „Wel zeker. Gy hebt misschien van hem gehoord door Lady Georgina, maar die is bevooroordeeld. Hg is weer by mg terug en ik ben er heel blij om. Hy is een uitstekende knecht. Misschien wat al te veelwetend; een koerier moet niet meer weten dan zijn meester, al zijn voor God alle menschen gelgk of hij moet het handig weten te verbergen. Nu, Higginson weet den naam van die jongedame; myn zuster schreef mg over haar schandelijk gedrag, toen zij in Sehlangenbad was. Een avonturierster, een afschuwelijk wezen, dat zich in den Renaington tuin aan haar opdrong en Georgina, die ter wille van hetgeen zy oorspronkelykheid blieft te noemen, alles door de vingers ziet nam haar als kamenier mee naar Duitschland. Daar trachtte de feeks Harrold in hare strikken te vangen, en daar hij heel gevoelig is voor een lief gezichtje, liep hy erin en had zioh by na met haar ver loofd. Later was Georgina weer met haar ingenomen, daar zy altyd behagen Behept in twyfelaobtige personen (ik houd niet van bare vrienden) en zy schreef my dat bare vermoe- waar te nemen. Immers in dat tijdsverloop werd een winst gemaakt van 16.240.630, dat is 4.586.905 meer dan in 1897. De Repu bliek is nu de andere goud voortbrengende landen ter wereld ver vooruit en levert 281/» percent van de totale goudproductie. Dreyfus zelf aan het woord. De Dreyfus-zsak rust voor het oogen blik een beetje, en daarom kunnen wij heden weer eens wat mededeelen over den hoofdpersoon van het groote drama. In de eerste plaats een brief, door Dreyfus in Januari 1895 aan den minister van oorlog geschreven, toen hy, op weg naar het Duivels eiland, op verder vervoer moest wachten. Deze brief is vooral om den datum merkwaardig; immers hij werd geschreven een paar weken na de beruchte „bekentenissen." Aan den Minister! Ik ben voor het ergste vergrijp, dat een sol daat begaan kan, veroordeeld geworden, en ik ben onschuldig. Na mijne veroordeeling was ik besloten zelfmoord te plegen. Maar myne familie en myne vrienden brachten my onder bet oog, dat met myn dood alles uit zou zijn. Ik moest dus biyven leven. Mgn pen is niet in staat de martelingen te beschrijven, die ik te verduren heb; uw hart, het hart van een Fransehman, zal het u trouwens beter doen voelen dan ik dat zon kunnen doen. U kent het borderel, minister, dat myn aanklacht in hield. Ik heb dat stuk niet geschreven. Is het van twijfelachtige waarde? Werd het wer- keiyk met de daarin genoemde doenmenten af gezonden Ia mijn schrift nagemaakt om my des te zekerder te kunnen belasteren Of mag men er Blechts een noodlottige geUjk- haid van schrifturen uit opmaken Myne her senen zyn niet in staat al die vragen te beant woorden. Ik verlang van u, Excellentie, noch genade, nech barmhartigheid, doch slechts recht. In naam myner ontroofde soldateneer, in naam myner ongelukkige vrouw, in naam myner arme kinderen verzoek ik u dringend, de nasporingen naar den waren schuldige te doen voortzetten. In een eeuw als de onze, in een land als Frankryk, dat doordrongen is van de nobele ideeën der gerechtigheid en waarheid, is 't een onmogelgkheid, dat met de middelen, die u ten dienste staan, deze tragische geschiedenis onopgehelderd zal blij ven, het monster te ont maskeren, dat ongeluk en oneer in een eerlijke familie gebracht heeft. Ik bid u nogmaals, mi nister, in naam van datgene wat u 't dierbaarste op aarde is, om rechtvaardigheid. Streef naar recht, door de onderzoekingen te doen voort zetten. Wat mij betreft, ik verlang slechts vergeten en doodgezwegen te worden tot den dag, dat myn onschuld aan 't licht zal zyn gebracht. Totdat ik hier kwam, kon ik in myn cel schrijven en werken, met verschillende myner familieleden correspondeeren en dagelyks myn vrouw berichten zenden. Dat was my een groote troost in den vreeseiyken toestand, waarin ik mg bevind, een toestand zoo afschu- weiyk, als geen menschlgk verstand hem tragi scher kan samenstellen. Gisteren was ik nog gelukkig en had niemand te benyden. En heden ben ik, zonder iets misdadigs gedaan te hebben, door de menigte vervloekt en uitge worpen. Acb, Excellentie, ik geloof niet, dat in onze eeuw iemand een dergelgke marteling heeft ondervonden. Meer dan iemand brandend van eergevoel, en zich dan door zyn kame raden te moeten laten onteerenBestaat er voor een onschuldige grooter marteling? Dag en nacht vertoef ik in myn cel, in tête-a-tête met mijn verstand, doch zonder eenige bezig heid. Mijn hoofd, toch al door de zoo onver wachte, als tragische katastrofe geschokt, is zonder weerstand daarom veroorloof my, minister, u te verzoeken, mij toe te staan in mijn cel te werken. Ik verzoek ook uwe toe stemming om van tyd tot tijd met de verschil lende leden mgner familie (schoonouders, zus ters en broers) te mogen correspondeeren. Verder heeft men my gisteren medegedeeld, dat my voortaan slechts twee brieven per week toegestaan worden. Ik vraag u verlof meermalen aan dit ongelukkige kind te kunnen schrgven, die in dezen ontzettenden toestand, waarin wij door het noodlot geraakt zyn, zóó zeer behoefte heeft aan troost en bystand. Dus recht, minister, en arbeid, om mijn hersenen in staat te stellen, het verzoenende uur af te dens ongegrond waren geweesthet meisje was integendeel een toonbeeld van deugd; maar ik weet wel beter. Het spijt my dat ik het zeggen moet, maar Georgina heeft geen oor deel. Knapheid is het eenige waarom zy iets geeft en dat schepsel schynt heel knap te zyn geweest. Higginson heeft mg van haar verteld; volgens hem is zy haar uiteriyk zegt reeds genoeg een brutaal, onbeschaamd, pedant wezen. Maar vergeef mij ik moest zulke schepsels niet in uwe tegen woordigheid bespreken. Wij zullen haar naam in blanco laten. Ik wil uw pen ik bedoel u wo schrijfmachine niet bezoedelen met u dien te laten neerschrgven." „Mynheer Ashurst", zei ik opziende, „ik kan u dien naam zeggen en dan kunt gy de voorwaarde terstond vaststellen." „Kunt gij dat Hoe is het mogelijk Gy schijnt iedereen en alles te kennen. Maar misschien waart gy tegelgk met Lady Geor gina en haar te Sehlangenbad —„Ja; en de naam, dien gij zoekt,is: Lois Cayley (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2