liieirgsÉ) Conrait Middelburg 29 April. FEUILLETON. Dfi lotpalleï van Lois Cayley. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL Maandag 1 Mei 1899, no 102. den jaar en na 27 Mei geen gezin- of persoon lijke kaarten meer verkrijgbaar zijn, herinneren wij eraan, dat de commissie bestaat uit de heeren J. Belderok, A. Bugs en L. K. van der Harst, waar zij, die geen biljet ontvingen, en toch gaarne voor deze concerten voor zich zeiven of voor anderen zouden willen inteekenen de gewenschte inlichtingen kunnen verkrijgen. VOOR TWEEËRLEI CONCERTEN wenschen wij, nu het seizoen daarvoor nadert, even de aandacht te vragen van de muziek liefhebbers in Middelburg en de nabijheid ervan. De eerste zijn de sedert jaren her bestaande Zomerconcerten, die uitgaan van de confrérie St. Sebastiaan en die in den laataten tijd, zoo door overlijden als door vertrek naar elders, huD ledental zagen afnemen, zonder dat het evenwicht door toetreding van nieuwe leden werd hersteld. Teneinde op den zoo lang bewandelden weg te kannen doorgaan, heeft het bestuur dier concerten gemeend een poging te moeten aan wenden om de deelname eraan te bevorderen en zal het eerstdaags eene lijst rondzenden bij hen, die het meent dat hun steun kunnen ver- leenen. Wij vertrouwen dat die poging een goed resultaat zal hebben, want tegen een zeer bil lijke contributie kan men zich en zijn gezin gedurende den zomer een vijftal zeer genotvolle avonden verzekeren. Immers, de zomerconcerten worden door de muziekliefhebbers steeds op hoogen prijs gesteld en het bestuur ervan wenscht de aantrekkelijkheid ervan zooveel mogelijk te verhoogen. Behalve dat, als ge woonlijk, uitvoeringen zullen worden gegeven door het muziekkorps onzer schutterij en door de stafmuziek van het 3e regi ment infanterie uit Bergen op Zoom, is het bestuur erin geslaagd om voor een concert ditmaal ook te engageeren de kapel van het huzaren-regiment Kroonprins van Zweden uit Malmö, ouder leidiug van den kon. muziekdirecteur luit. N. 6. Strömberg, welke kapel dezen zomer voor het eerst ons land zal bezoeken. Deze kapel, die vroeger meermalen concert reizen door Europa ondernam, behaalde overal een buitengewoon succes. De heer J. A. Kwast, bevoegd beoordeelaar van militaire muziek, die meermalen in de ge legenheid was de kapel te hooren, constateert zelden op het gebied van militaire muziek een muziekkorps gehoord te hebben dat zoo de volmaaktheid nabijkomt als deze kapel. „Een zeldzaam zuivere stemming, prachtig klankgehalte en onberispelijke uitvoering der verschillende nummers maken het hooren van dit corps tot een genot", schrijft hij. Met die Zweedsche huzaren, die >n hunne schitterende uniformen een kranig figuur maken, zullen de leden der zomerconcerten kennis bunnen maken Donderdag den 27 Juli. In de tweede plaats worden door de com missie voor de Zondagavondconcerten intee- kenbiljetten rondgezonden, om in het a. s. ZomerseiBoen, evenals vorige jaren, in den Schuttershoftuin weder een drie- of viertal concerten te doen geven door het muziekkorps der dienstdoende schutterij. In de vier jaar van hun bestaan hebben die concerten zich een goeden naam weten te ver werven en het druk bezoek, dat er steeds aan ten deel viel, bewijst hoezeer zij in den smaak vallen. Zooals men weet, zijn de prijzen voor gezin- en persoonlijke kaarten zoo gering, dat die voor bijna niemand een bezwaar kunnen zijn en maken zij het ook mogelijk, dat meer door de fortuin begunstigden anderen, minder be deelden, in de gelegenheid stellen te genieten van goede muziekuitvoeringen in een zins prettige omgeving. Het eerste concert is voorloopig vastgesteld op 4 Juni a.s. Aangezien de inteekenbiljetten uitsluitend wotden uitgereikt aan inteekenaren van RAADSZITTING YZENDIJKE. Omtrent het verhandelde in de Donderdag te IJ z e n d ij k e gehouden raadszitting, waarvan wij in 't kort een en ander meedeelden, schrijft men ons het volgende: In de eerste plaats werd het gemeenteverslag over 1898 aangeboden en de jaarwedde van den keurmeester Van Rooy besproken. Deze, eerst door den raad met 4 tegen 3 stommen als zoodanig aangesteld en naderhand, op eene aanmerking vanGedeputeerde Staten dat hij geen rijks-veearts was, zooals de verordening vor derde, door den heer Louter vervaDgen, eischte niettemin zijne jaarwedde. Burgemeester en wethouders adviseerden tot afwijzing van het verzoek, de heeren Carpreau en De Jager waren voor transactie en de heer Hendrikse was van oordeel, dat de raad daarmede in het geheel niets te maken heeft, wijl er bij de be noeming voldoende op een en ander is gewe zen. In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 4 tegen stemmen en 1 onthouding. Misschien loopen wij daarmede wel de kaï op een procesje, als intertijd met het bekende putje op het Molentje en de heul onder den provincialen weg, wat der gemeente houderden guldens heeft gekost. Naar aanleiding van een voorstel, reeds den 12 Februari door het raadeid Hendrikse schrif telijk ingediend, werd de verordening op de danstenten, die verleden jaar bij wijze van proef voor den tijd van één jaar in het leven werd geroepen, nu voor goed vastgesteld met ge toevoeging en tevens in de veroi bepaling opgenomen, dat broodverkoopers geen brood in voorraad mogen hebben, dat niet aan het aangeduide gewicht voldoet. (Vroeger stond er „ten verkoop voorhanden hebben" en konden de overtreders beweren: „dat brood verkoop ik niet"). Op eene aanvraag der regelings-commissie voor de landbouwtentoonstelling om eene sub sidie uit de gemeentekas, stelde het dagelij ksch bestuur voor daarvoor een crediet van 400 toe te staan. De beer Hendrikse achtte dat reeds een besliste zaak, wijl de commissie in hare circulaires reeds bij voorbaat daarover had beschikthij was er echter niet tegen, maar wilde daaraan de voorwaarde verbonden zien dat men behoorlijk rekening en verantwoording deed, want het damescomité, dat onder patro naat van burg. en weth. bij het huldigingsfeest een collecte deed, weigerde inzage van rekening te geven, niettegenstaande gepu ceerd werd dat zij bij mevrouw De Vos voor belanghebbenden ter inzage lag. Hier viel de voorzitter den spreker in de rede en zeide dat het damescomité wel degelijk rekening aan burg. en weth. had gedaan en dit niets de onder werpelijke zaak te maken had. Toen spreker daarop wilde antwoorden, ontnam de voorzitter hem het woord en werd met stemmen tegen 1 (die van den heer Carpreau) het gevraagde crediet verleend. Twee aanvragen om erfpacht, van F. J. Wijffels en J. A. Hochart, kwamen alsnu in behandeling om stof voor een warm debat op te leveren. De heer Hendrikse vroeg den voorzitter wie den aanvragers verlof had gegeven om gebouwen te plaatsen op den grond, dien zij in erfpacht verlangen, en toen de voorzitter daarop ant woordde „burgemeester en wethouders", ont zegde hij deze daartoe het recht, beschuldigde hen van machtsmisbruik en achtte hij eeD raad bij dergelgke willekeurige handelingen, zooals er in den laatsten tijd herhaaldelijk plaats von den, vrijwel overbodig; de minderheid werd. volgens spreker, niet meer geteld, men deed maar wat men wilde. Ook de heer Carpreau achtte het wenschelijker dat vooraf eene teekening van de te stichten gebouwen werd overgelegd, wijl thans het ge bouw van Hochart den boulevard ontsiert. Mot algemeene stemmen werden de erfpachten toe gestaan. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer C. de Vos, die door zijne periodieke af treding als burgemeester had opgehouden als zoodanig te fungeeren. Tijdens de beraadslagingen vroeg de beer Hendrikae of de voorzitter aan het slot der vergadering de leden nog in de gelegenheid zou stellen vragen te doen, inlichtingen te verzoe ken of opmerkingen te maken, waarop de voor zitter antwoordde, dat hij geen omvraag meer zou doen, want dat hij niet altijd op vragen dadelijk kon antwoorden en aan geen verras singen wilde blootstaan. Wilde men vragen dan moesten die schriftelijk vóór de vergadering aan hem geschieden, waarop de interpellant aanmerkte, dat het een goed mid deltje is om de discusaiën te smoren, de spre kers aan banden te leggen en willekeur uitte oefenen. Niettemin vroeg hij hoe het stond met de kerkhofkwestie 6n de wijziging van den ligger, punten in de vorige vergadering aangehouden en op de oproepingsbrieven zoo wel als thans doodgezwegen. De voorzitter antwoordde dat die zaken voor behandeling nog niet rijp waren, omdat de pastoor nog niet had geantwoord en de Oranje polder nog niet had vergaderd. In tegenstelling met vroeger werd deze zitting, waaraan de gewone publiciteit niet was gege ven, slechts door een paar ingezetenen en verslaggever bijgewoond. Volkssanatoria. Vit het Engelsch. VAN GRANT allen. ZESDE HOOFDSTUK. De beleefde oude heer. De oude heer lachte maar zweeg. „Die middies zorgen misschien dat de meisjes niet mishandeld worden." Hij leunde achterover, zag mij aan en zei, □a een poos„Bertha is Brighton A, premie van uitvoer. Clara is Glascow en Zuid-West uitgestelde schuld. Middies zijn gewone Mid lands. Gij zijt een dame met beginselen." Hij schoof meer dan ooit heen en weder en ging voort met dicteeren. Zijn onderwerp was mij een raadsel, het handelde steeds over Indische rekeningen, katoenkort, en „vlak bij de vereenigde Egyptenaren houden." De mark ten schenen overvoerd. Hongaren moesten behandeld worden, alsof zij verstokt waren verstokte zondaren kende ik wel, maar verstokte Hongaren De vrees werd te kennen gegeven dat de Turken ongeregeld warende neiging om te dalen van de Austra liërs was Blechts tijdelijk en dat deed my De Grieken werden bepaald eleoh; ter, ofschoon ik meende dat zij al slecht ge- waren. De Schotsche rails zouden wel tot rust komen enzoovoort enz. Na verloop van een uur stond de beleefde oude heer op, trok zijn handschoenen weer aan en zocht naar zijn stok. „Ik heb toch een potlood gehad! O, dank u, dat is het! Mijn hoed? Dan mijn aanteekeningen, dank u, die raken altyd zoek. De menschen zijn zoo slor dig. Dan kom ik morgen op hetzelfde uur als gij dat voor mij open wilt houden. 1 zoo goed het op te schrijven." nIk zal het wel onthouden." «Zoo Maar gij weet mijn naam niet." „DieH weet ik geloof ik wel. Gij zijt de heer Marmaduke Ashurst. Lady Georgina Fawley heeft n hierheen gezonden." Hij legde hoed en handschoenen weer neer en sprak op zachten toon„Gy zijt een merkwaardige dame. Ik had Georgina op het hart gedrukt niet te schryven dat ik kwam en hebt gij mij herkend?" «Bij ingeving." #2ogals 'tu blieft niet dat ik op myn zuster lgk; want ofschoon ieder rechtgeaard man aan zgn familie gehecht is, zyn er toch dingen in Lady Georgina die ik niet kan goed keuren." Ik herinnerde my haar gezegde„Marny is een gek" en hield wyseiyk myn mond. "Ik k°°P 'niet dat ik op haar gelijk,' herhaalde bij. sanatorium Walcheren krggt dus voor longlgders. Zooals grootendeels in ons vorig nommer reeds iB gemeld, besloot de Vrijdag te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging tot stichting van volkssanatoria in Nederland dat het tweede sanatorium te Hellendoorn(Overysel) zal worden gevestigd. Bij de bespreking over de plaatsbepaling van het sanatorium, betreurde de afgevaardigde van Zeeland, de heer dr J. P. Berdenis van Berle- kom, het, dat het hoofdbestuur is afgeweken van het plan, om eerst een land- en daarna een strand-sanatorium op te richten. Spreker toonde voorts met cgfers aan dat Zeeland en bepaaldelijk Oostkapelle een uit nemend geschikt en gezond terrein biedt voor de oprichting van een sanatorium. De voorzitter wees er op, dat een commissie uit het hoofdbestuur met nauwgezetheid ver schillende terreinen te Elspeet, Nunspeet, Groesbeek, Mook, Bergen bg Alkmaar, Drie bergen, Doorn enz. enz. heeft onderzocht. De voorzitter toonde aan waarom aan Hellendoorn de voorkeur wordt gegeven door de meerderheid van het bestuur. Bovendien staat de burge meester van die gemeente twaalf bunders grond gratis af, terwijl de indusirieelen in Twente een belangrijke subsidie toezegden. De minder heid van het bestuur, bestaande uit drie leden, was voor een zee-sanatorium te Medegedeeld werd dat in Overijsel f 19.000 van donateurs, van de gemeente Hellendoorn f 4000 subsidie wordt verkregen, terwyi de collecten nog moeten worden gehouden. Dr De Vlieger uit Almeloo aohtte het kieslijker het eerste sanatorium op het land te stichten en niet aan het strand. Spreker is tegen een strand-sanatorium in Zeeland met het oog op de malaria-koortsen. Utrecht verklaarde zich voor een zee-aana- torium, omdat men de heuveltjes in ons land niet kan vergeiyken met de streken in Duitsch- land, waar land-sanatoria woiden gebouwd. Leeuwarden achtte de vergadering niet vol doende ingelicht over de motieven der minder heid, om bier over een plaats te heslissen. Bovendien achtte Leeuwarden de zaak niet urgent, wijl de noodige gelden nog niet wezig zijn. voorzitter zou het leed doen, indien de beslissing, misschien voor een geheel jaar, zou moeten worden uitgesteld. Prof. Talma zeide dat de zaak van sanatorium ernstig onderzocht is. De commissie was daarom zoo zeer voor een zeesanatorium, omdat een landsanatorium zal worden opgericht door de daad van H. M. de koningin-moeder, die wy allen zoozeer apprecieeren. Voorts toonde spreker aan, dat er nog andere belan gen dan de zuivere belangen der sanatoria in 't spel zyn. Wel een zeesanatorium dus, maar niet daar, waar malaria voorkomt. Even min mogen ze in een plaats waar dennenboo- men worden gevondenmen moet hebben een streek waar loofboomen zijn. Spreker stelde voor dat de vergadering zou beslissen een sana torium op te richten aan zee. Prof. Kooyker wees er op, dat men rekening moet houden met de vraagwelke personen zullen naar de sanatoria worden gezonden Voor spreker stond de superioriteit van de zee sanatoria nog niet vast, en daarom zou ook hij een nadere overweging nog hoogst wensche- k vinden. Leeuwarden gaf in overweging de meening van het hoofdbestuur in een rapport aan de ïgen te doen geworden, alvorens een beslissing te nemen. Prof. Pel zag geen kans binnen de eerste jaren nieuwe gegevens omtrent de zee-sanatoria verzamelendaarom ondersteunde by het voorstel-Talma. Utrecht ondersteunde, met het oog op de besprekingen die over dit onderwerp op het over een maand te Berlijn te houden congres zullen plaats hebben tusschen Directeuren van sanatoria, het voorstel van dr Baert de la Faille uit Leeuwarden. De vraaguitstel of niet werd beantwoord met „geen uitstel" met 22 tegen 20 stemmen. Alvorens te stemmen over de vraagland- of strandsanatorium vroeg dr Pynappel of er wel een geschikt terrein voor een strandsana torium is gevonden. Prof. Talma zeide, dat een terrein by Bergen volkomen geschikt is. De voorzitter wees er op, dat Amsterdam besloten heeft een zee-sanatorium te bouwen, en bracht vervolgens de beide voorgestelde plaatsen Hellendoorn en Bergen in stemming. Daarby werd met 21 tegen 9 stemmen en 11 blanco-stemmen Hellendoorn gekozen. Medegedeeld werd dat de begrootingen voor de enkele gebouwen van eea gesticht van 50 personen loopen van f 105,000 tot f 130,000. Met verwarming, waschinrichting, keuken, arts woning en boerderij zouden die cijfers klim men tot f 150,000 a t 160,000. (Hbld.) halve het uitvoerend bestuur, zes leden tegen woordig waren. De secretaris bracht verslag uit over het jaar 1898, waaruit bleek dat er reden tot tevredenheid bestond, wyi de vereeni ging niet zonder succes had gewerkt. fel was er in 1898 schoolverzuim, doch dit bepaalde zich hoofdzakelijk tot dezelfde leer lingen. De heeren wijkbezoekers stonden hier tegenover machteloos, daar hun yverigste be moeiingen schipbreuk leden op den onwil der ouders. De door den penningmeester gedane rekening en verantwoording over het geëindigde dienst jaar wees aan dat de inkomsten f834.78 be droegen en de uitgaven f687.22 beliepen, zoodat de rekening over 1899 begint mot een batig saldo van f 147.56. BEÏOESGKUBA MZ. Bg kon. besluit zyn benoemdby het wapen der art. bij het late reg. vest.-art. tot kap. de eerste-luit. V. NoeBt, van het 4de regiment vest.-art.; bij het korps pontonniers, tot eerste-luit. de tweede- luit. H. J. D. van Maanen, van het korps is aan den officier van gezondb. 2de kl. S. Biegel, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en die officier van gezondheid benoemd tot reserve-off. van ge- zondh. 2de kl. bg de landmacht. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal op Dinsdag 2 en die van den minister van justitie zal op Woensdag 3 Mei a. niet plaats hebben. Door de arr.-rechtbank te 's Gravenhage is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Alphen, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbevelingmr J. C. von Briel Sasse, kantonrechter te Woerdenmr N. O. H. van Daalen Wetters, kantonrechter te Heusdenmr G. J. van Everdingen, griffier by het kantongerecht te Tiel. fWKEHK KAIIEB. Bij het sectie-onderzoek in de kamer van het wetsontwerp, betreffende een crediet van f 75000 voor de ontwapenings-conferentie is zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer is gemeld door de katholieke leden eene collectieve nota overgelegd, hou dende protest tegen het niet uitnoodigen van Z. H, den Paua. Aan dr Kuyper is Vrijdag door de Kamer zonder debat verlof verleend tot het houden zijner interpellatie, over de uitnoodigingen voor die conferentie, op aanstaanden Dinsdag na de pauze. Tegen dien dag zijn verschillende ontwerpen aan de orde, o. a. dat betreffende de stoom tramverbinding op de Zuid-Hollandsche eilan den, idem tram Walsoorden en de motie- Troelstra (algemeen stemrecht.) Akte-examens In Zeeland. Vrijdag werden geëxamineerd 6 manneiyke candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd zgn de heerenJ. Verhoeven, Graauw, C. A. Swenne, J. W. Omzeele en P. M. Corbeel, allen Middelburg, en C. J. v. d. Sloot, Terneuzen. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gym- natiek werden geëxamineerd 2 mannelijke candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd is de heer K. G. Odink, Mid delburg. Deze mededeeling is nog opgenomen in het grootste deel der oplaag van ons vorig nommer. Akte nuttig© Handwerken. De Staats-eourant van Vrgdag 28 April be vat het Kon. besluit van den 17en April 1899, (Stbld no 108) tot wijziging van het programma voor het examen ter verkrgging eener akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonder wijs in de nuttige handwerken voor meisjes en van bet programma voor het examen ter ver krgging eener aanteekening, bevoegdheid ver- leenende tot het geven van huis- en school- onderwgs in genoemd vak. Volgens dat besluit zullen voortaan de ver- eisehten zyn bedrevenheid in het knippena. knippen van sloop, zyzak, kinder- en vrouwenrok, mans-, vrouwen- en kinderhemd, mans-, vrouwen-, jongens- en meisjasbroek, kinderschortje, alle van een eenvoudig modelb. naknippen van onderklee- ding naar gegeven model het naaien a. uitvoeren der bewerkingen, voorkomende aan de by het knippen genoemde voorwerpenb. inzetten van rechthoekige stuk jes in effen gestreepte, geruite en gebloemde katoenen, linnen en wollen stoffenc. n van duidelijke, eenvoudige letters en met kruis- en stiksteek; het breiena. breien van eene kous, ook met los voetblad, of sok en van een vrouwen borstrok b. inbreien van een hiel met kleinen hiel, van eene zool en van rechthoekige stuk jes c. uit het hoofd breien van den gewonen patentsteek en van twee open werkjes en twee kantjes ter keuze van de adspirante; het stoppena. stoppen van breiwerk b. stoppen van een gaatje in gewoon en ge keperd linnen, met linnen- en keperstepen van eene rechte scheur, schuine insnijding on winkelhaak met linnestop het mazen: mazen van breiwerk met rechte en averechte steken, van opzet- en afkant- ateken, minderingen en meerderingen, teen, grooten en kleinen hiel het teekenen op het bordeenvoudig teeltenen op het bord, maar alleen van hetgeen strikt noodig is bij het klassikaal onderwijs in dei nuttige handwerken voor meisjes aan leerlin gen van eene lagere school. Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook klassikaal, onderwijs in de nut tige handwerken voor meisjes. Het besluit zal voor het eerBt worden toe gepast bij de in 1900 te houden examens, waarvoor dit programma tot leiddraad strekt. Tot nog toe luiden de vereischten Juiste denkbeelden omtrent het geven van grondig, ook klassikaal, onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes. Bedrevenheid in breien, mazen, stoppen, naaien en knippen. - „Een familietrek, misschien die kan, zooals gij weet, bestaan met volkomen ver schil van smaak en karakter." „Dat is waar. Maar ik zie de gelijkenis niet." „Vreemdelingen zien zoo iets veeleerder, en zij kan ook slechts oppervlakkig zyn." „Gg hebt gelijk. De beginselen mgner zuster zijn de mgne niet. Gg schgnt een jonge ime met veel doorzicht te zgn." Hy scheen dit als een compliment op te vatten en ik bedoelde alleen dat een alledaagsch man heel goed da broeder kan zgn van een knappe vrouw als Lady Georgina. Hg nam zijn hoed en stok weer op en ver liet beleefd buigende het kantoor. Hy was kleingeestig, nauwgezet millionnair, die door zyn beleefdheid en onderdanigheid opgeklom men was. Zoodra hij weg was, vroeg Elsie „Hoe wist gij dat Zij zijn toch zoo heel anders." - „Volstrekt niet. Hunne gelaatstrekken zgn dezelfdemaar de zijne zijn grof gewor den en de hare ingevallen. Lady Georgina's uitdrukking is scherp en spotachtig, die van den heer Ashurst is zacht, dom en materieel. Zg zijn beide druk en bewegelijk, ongedurig, maar de drukte van Lady Georgina is eerlijk, open, bg de hand die van haar broeder if verborgen onder het masker van onderdanige beleefdheid. De eene is snibbig, de ander is kleingeestig. Het is dezelfde Mylady in twee verschillende tonen." Van dien dag af bezocht de heer Ashurst ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den heer dr. G. Smit Sibiuga werd Vrijdagavond in het Schuttershof alhier door de Vereeniging tot wering van Schoolverzuim te Middelburg algemeene vergadering gehouden, waarin, Op de gasfabriek te Utrecht is Zondags, rust ingevoerd; een klein gedeelte van het personeel biyft werken, maar tegen hooger loon. Het ongeluk met den red dingsladder te Rotterdam. De verschillende rapporten in zake het ongeluk met den reddingsladder aan het klimhuis te Rotterdam, waatby een der leden van de on- ons dagelijks, eerBt een uur lang, daarna met veel verontschuldigingen den heelen morgen. was zoo vry van mgn voornaam te vragen en herinnerde zich myn vader een beste i. Hg wilde niet dat Elsie voor hem werkte. Gelukkig kreeg zg spoedig ook hare klanten. De oude heer bepaalde zich volstrekt niet by de Beursletterkunde. Hg was bezig werk te schryven over de ver klaring der profetiën. In tegenstelling met zijn zuster was hij heel vroom en vormelgk. Zg sprak van „een troep gekken" en hg met zalving van „de geestelgke tekortkomingen onzer arme broeders." Maar zgn godsdienstige oelens en zijn beursgedachten raakten op zonderlinge wgze verward in zijn brein. Hij was overtuigd dat de Britsche natie op de een of andere wgze de Verloren Tien Stam men van Israël vertegenwoordigde in 't bg- zonder Ephraïm. „Dit zoo zijnde, juffrouw Cayley, is het licht te begrijpen dat de bestaande handels- welvaart van Engeland afhangt van de belof ten, aan Abraham gedaan." Daarop ontvouwde hij zgn stelsel van verklaring, dat van geheel commerciëelen aard was. Het klonk als een prospectus. „Wij hebben geërfd het goud van Australië en de diamanten van de Kaap, nu erven wij Klondyke en de Rand; wanthet is zeker dat wg de Transvaal inlijven. Wat beteekenende uitdrukkingen 1 de kostbaarhe den van de eeuwigdurende heuvelen Dat is het Rotsgebergte en de Himalaja. „Zij zullen genieten van den overvloed der zee dit slaat natuurlgk op onzen uitgestrek- ten handel en „de schatten verborgen in het zand" is ongetwgfeld de woestijn van den berg Sinaï. Wat is dus onze bestemming Een dame met uwe schranderheid begrijpt ter stond dat bet is - Hij hield op en zag my aan. „Om den sultan uit Syrië te verdrgven en Palestina te annexeeren." - „Wilt gij wel geleoven dat ik te ver geefs getracht heb dit duidelijk te maken aan het Ministerie van Oorlog, aan den Eersten minister, en aan vele hooggeplaatste personen te Londen Die menschen begrepen niets maar gij ziet het terstond in. De Rotschilds willen zich niet met mij verbinden voor een Palestina-syndicaat en tosh staat er in Nahum III vers 17 „Financiers zien niets wat boven percen ten gaat." „Dat is bet. En toch zou dat syndicaat 40 p. c. geven." Op dien toon ging hy nog een heelen tyd voort, totdat hy op eens vroeg of ik te Girton geweest was en Grieksch kende?" „Ja wel." --„Zondt gij iets in Herodotus kunnen zoeken?" „Zeker." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5