Verschillends Berichten. tot stellen van eene garantie het optreden van don bekwamen natuurkundige hebben mogelijk gemaakt. Hut publiek was uitgelezen, maar bad talrijker kunnen zijn. In de Vrijdag te Goes gehoudon alge meens vergadering van den Bond van water- bouwkundige ambtenaren in Zeeland werd be skoten het bestuur machtiging te verleenen, zicli met zuster vereenig ingen hier te lande in betrekking te stellen om te trachten gezamen lijk bij de hooge regeering aan te dringen tot het oprichten van een technische school voor opleiding van opzichters en werkmeesters in de verschillende technische vakken. Daar in Nederland voor deze uitgebreide groep van technici alleen gelegenheid bestaat bij particulieren hunne opleiding te genieten, veike uit den aard vaak zeer eenzijdig is, zal roen moeten toegeven, dat nu de eischen voor de verschillende opzichters-examens steeds zwaarder worden, de oprichting van een tech nische school een eiBch des tijds is. Uit Ier eek e meldt men ons: Een nog jong metselaar ia Zaterdag onder zijn arbeid van een steiger gevallen en brak daarbij twee ribben. Denzelfden dag is een klompenmaker, die voor eenige weken nit Zeeuwsch-Vlaanderen zich hier metterwoon gevestigd had, gearresteerd en door twee rijksveldwachters naar Middelburg gebracht. Vóór zij het spoor bereikt hadden, wist de arrestant te ontsnappen, doch hij werd spoedig weer gevat. Het overige van de reis moest hg nn geboeid afleggen. De man ver ontschuldigde zijn wegloopen met de betuiging dat hij niets misdreven had. Zaterdag is van hier een Engelache schoener geladen met Zeenwsche zaaioesters, en door oen sleepboot voortgetrokken, naar Engeland vertrokken. De oesters zullen daar op de kust bij Rochester voor rekening van een paar Zeeuwsche oesterkweekers gezaaid worden. Er zijn toch altijd nog goede menschen in de wereld. Een man, .die hier 20 jaar een huur huis had bewoond en altijd trouw zijn huur had betaald, kreeg van den verhuurder zijn huisje present, om het verder als zijn eigendom to bewonen. Het schip Nieuwe Zorg, schipper Stoutjes- dijk, komende met een lading steen van Boom en bestemd naar 's Hage, is Zaterdag op den Westbavendam te Hansweert geloopen en lek gesprongen. Het schip maakte water en pompers verleenden assistentie. Het is te Hansweert op de haven gebracht. Een Zaterdag bij het kruitmagazijn te Temeuzen Btaande schildwacht riep eenige jongens die daar kwamen spelen aan, zich te verwijderendit deden ze, maar kwamen telkenB weer terug om hem te plagen. Hen willende bang maken, legde hg zijn met scherp geladen geweer op hen aandoor ten onverwachte beweging ging het af, maar gelukkig trof de kogel geen der nu verschrok ken en voor goed vertrekkende knapen. De schildwacht, die het gebeurde bij de aflossing rapporteerde, liep vier dagen cachot op. In de laatste vergadering van het zieken fonds Werklieden-vereeniging te Philippine eene vereeniging, die 112 leden telt werd besloten een krans neer te leggen op het graf van den onlangs overleden secretaris-penning meester, den heer J. D. Dhooge, die gedurende 18 jaren deze betrekking geheel belangeloos wnargenomen had. Zondag werd aan dit voornemen gevolg ge- gegeven. Bgna alle leden der vereeniging bonevens vele belaDgstellendeif waren op het kerkhof bijeen. De heer W. den Broek sprak namens de Werklieden-vereenigingterwgi de oudste zoon allen bedankten voor de eer zijn overleden vader bewezen. ONDERWIJS. Aan den heer G. T. B. Kroon, tijdeHjk onderwijzer te Cats, is met 1 Mei eervol ontslag verleend nit zyne betrekking, wijl de heer J. Sturm, hoofd der school, die ge durende eenige maanden ongesteld iB geweest, dan wederom in functie zal treden. Door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is aan de Tweede Kamer een zeer uitvoerig adres gezonden over het wetsontwerp op den leerplicht. Adressant betreurt, dat de leerplichtige leertyd in het wie bij al haar kracht, en al is zg Cato's dochter en Brutus' vrouw, Being so fathead and so hushanded, zooals het zeer eigenaardig bg Shakespeare heet, toch hot geheim der samenzwering te zwaar drukt, enz. De heer Roy aards draagt overigens de eerste drie bedrijven, dus dat is tot na den moord en Antonius' hj'krede, geheel voor. Van het vierde bedrijf laat hij ons het eerste en derde éooneel hoorenhet tweede, van Brutus en eenige partygenooten in het kamp by Sardis, niet. Het vgfde, bevattende eenige tooneelen op het slagveld van Philippi, waarin o. a. Caseins eu Brutus beiden sterven door zelfmoord, wordt, op de gedeeltelgk boven aangehaalde slotregels over Brutus na, weggelaten. Hier zou natuuriyk de phantaBie veel moeten doen, wanneer men niets te zien krggt en geen tooneelaanwyzing hoort. Tot zoover de beschouwing van Giovanni. Over het optreden van Royaards, dat Zater dag avond te Amsterdam plaats had laat bij zich zeer gunstig uit. Diens voordracht noemt by een waar kunst stuk. Hy zegt onder meer Na een korte inleiding, waarin bij zijn vry talryk gehoor verzocht zich in de plaats van het podium met eenige planten, schutten, een gewyzigd ontwerp met een jaar verkort is, en wenscht overigen», al is het van oordeel dat verschillende gewenschte verbeteringen zijn aangebracht, op tal van punten wyziging. Die wyzigingen komen o.a. op het volgende neer. In de wet moet bepaald worden, dat een leerling alle lessen, in zyne klasse gegeven, moet by wonen. Vervallen moet de bepaling, dat het schoolbezoek geacht wordt geregeld plaats te vinden, indien gedurende twee maan den niet meer dan twee schooltyden zonder geldige reden worden verzuimd. De duur van eiken cursus aan eene school, waar minder dan zes leerkrachten werken, moet bepaald worden op een jaar. Zoo de bepaling, dat de ouders hunne kinderen op grond van overwegend be zwaar van school kunnen houden, niet vervalt moet alleen overwegend bezwaar van gods- dienstigen aard gelden. Gezorgd moet worden dat kinderen niet wegens gebrek aan plaats op school van onderwijs verstoken big ven. Het is wen8cheiyk te bepalen, dat de ouders enz. verplicht zyn van elk verzuim met opgave van redenen kennis te geven aan het hoofd der school. Wegzending van een leerling moet slechts kunnen geschieden in overleg met den klasse-onderwijzer, dien adressant ook nog in andere gevallen wenscht geraadpleegd te zien. De gemeenteraad moet niet alleen bevoegd zyn, maar verplicht worden den tyd te regelen, bin nen welken ter wille van delandbonwwerkzaam- heden vergunning tot wegbiy ven van de school kan gegeven worden. De arrondissements-school- opziener moet bevoegd verklaard worden het huisonderwys by te wonen, na voorafgaande kennisgeving. Adressanten, die hunne sympathie betuigen voor de opneming van het verplichte herhalingsonderwys in het ontwerp, meenen achter dat dit niet over éen kam geschoren mag worden met het gewone lager onderwys. De oudere leeftyd der leerlingen der herhalings school maakt dat zy niet meer zoo onder de onmiddeliyke tucht hunner ouders staan. De strafbepalingen moeten anders zyn. Aan werk gevers moet de verplichting opgelegd worden den leerlingen de gelegenheid te geven de her halingsscholen te bezoeken. De naam herhalings. scholen moet in vervolgscholen veranderd wor den. Adressanten zouden gaarne zien, dat de bevoegdheid der gemeentebesturen em voedsel en kleeding te verschaffen aan de leerlingen, die blgken het noodig te hebben, omgezet werd in een verplichting, althans zoo spoedig het particulier initiatief onvoldoende biykt. Wen- scheiyk wordt geacht aan de arrondissements- schoolopzieners een vast salaris te geven> waarvan zy kunnen bestaan. LETTEREN EN KUNST. De redactie van Maatschappelijk Werk kan reeds de opneming van nieuwe rubrieken aankondigen. De bekende algemeene secretaris van het Nut, de heer J. Bruinwold Riedel heeft op zich genomen de behandeling van alles wat er te melden valt op het terrein van „Onderwijs en opvoeding", terwyi de mederedacteur, mr Joh. J. Belinfante, indien de gelegenheid zich daar toe voordoet, het gewichtige vraagstuk van „Alcoholisme" zal bespreken. Voorts heeft jhr mr D. O. Engelen zich be reid verklaard zoo nu en dan beschouwingen te geven op het gebied van het „Woning vraagstuk." Eindeiyk heeft mr A. Slotemaker toege zegd over „Coöperatie" van tyd tot tyd be schouwingen en mededeelingen te géven. Te Antwerpen wordt nu weer stellig ver zekerd dat Peter Benoit bedankt voor de lei ding van het Vlaamsche conservatorium. Reeds verleden jaar is daar veel over te doen geweest. Fécondité het nieuwe werk van Emile Zola, dat binnenkort als feuilleton in de Aurore verschijnt, is een studie ter verheerlijking van de groote gezinnen. Zola den roem daarvan verkondigende, en dus tegen het Neo-Maltusia- nismeWat zullen nu de katholieke bladen met dezen nieuwen bondgenoot moeten doen? O T T O LIES. In nummer 16 van het Weekblad voor Mu ziek, dat van 22 dezer, wordt de levensbe schrijving van den heer Otto Lies te Goes, door den heer Hugo Nolthenius voortgezet. Wy ontleenen daaraan het volgende: Naar het te denken en zeker te wenschea is, zal men te Goes bet werken en streven, de geheele aanwezigheid van iemand als de heer fauteuil, een tafeltje de omgeving voor te stel len, waarin het stuk spealt, een plein, een straal, een tuin, een vertrek te Rome in het jaar van Caesar's dood, droeg hij, alle rollen zeg gend, het stuk voor, waar het noodig was met een enkel woord aangevend dat personen opkomen of weggaan, met weinige gebaren soms de woorden onderstreepend, nu en dan door zich naar links of naar rechts te wenden, duidelijk makend wie spreekt. Daarbij had hij voor de verschillende personen, niet zoo zeer verschillende stemmen als verschillende wijzen van spreken aangenomen een trotsche, bijna verwaten hoogheid voor Caesar; verhe ven, nobele kalmte voor Brutus; scherpe hef tigheid voor Ca8sius, enz. Natuurlijk moest dit, opdat men de sprekende personen goed uit elkaar zou kunnen houden, streng volge houden wordenenkele malen scheen het dat de heer Royaards als hy slechts éen rol had te zeggen, er meer variatie in gebracht zon hebben. De heer Royaards heeft anders blijkbaar het stuk byzonder goed bestudeerd, hij kent het in de finesses, alle rollen. Brutns werd zeer mooi weergegeven, vooral, in de alleenspraak in het begin van bet tweede bedrijf en het tooneel met zyn vrouw, waar ook Portia zeer mooi was; Cassius was prachtig in zyn lange uiting van haat tegen Caesar; ook Antonius groote rede, waarin de heer Royaards des sprekers opzet slechts weinig liet biyken, was L. is, op grooten prys stellen. Was nn maar het vriendeiyke Zeenwsche stedeke in staat van zijn kant een kunstenaar datgene te geven waaraan hy behoefte heeft, dat hy hebben moet om steeds verder en verder de goed in geslagen paden te vervolgeneen uitgebreiden kring met een opgewekt geesteiyk leven van groote intensiteit! Na aangetoond te hebben dat door zulk een opgewekt leven 's kunstenaars bestaan moet worden gevoed zegt de heer H. N.Het strekt onzen kunstenaar, onder omstandigheden als de zijne, tot zooveel grooter verdiensten, dat zijn scheppingslust geen oogenblikis verminderd. Te Goes werd de studie van het contrapunt opnieuw ijverig ter hand genomen en voortgezet. Na een tweetal jaren kwamen nieuwe werken aan het licht, een Trio in Es voor piano, viool en cello (uitgevoerd te Arnhem en Goes en bij die gelegenheid gunstig ontvangen), Missa brevis pro defunctis, een Requiem dus, (uitge voerd te Middelburg en Goes); Symphonie no 4 (N), gemaakt te Arnhem en te Utrecht, septett voor strykinstrumenten; voorts Symphonie no 3 (quasi una fantasia) in C (uitgevoerd te Utrecht). Bevoegden stellen deze symphonie hooger dan de andere; het werk is meer mo dern van opvatting, in 2 jaren was het ge schreven, maar het was de vracht van jaren lange studies. De 5e symphonie, waaraan hg sedert een jaar werkt, moet de overige overtreffen in rykdom van instrumentatie en vooral inhoud. Verschillende natuurtafereelen worden geschil derd. In zeker opzicht is er van programma muziek sprake, omdat de componist zich houdt aan een reeks feiten en tafereelen, al zyn die zelf dan ook door hem by een gesteld, die hy in de natuur opmerkt. Deze 5e symphonie heet Stimmen in der Natur, symphonie poétique. Eine Wanderung über Berg und Thai, durch Wald en Feldin die Heimat zurück. Verder heeft Lies een sonate voor viool en piano geschreven. In druk zgn verschenen Polotiaise, op. 1 (op 14-jarigen leeftyd gecomponeerd), Requiem, op. 7, Sechs Klavierstücke, op. 8, vier Karackter- stiicke für KlavierIn einsamen Stunden, sechs vntime Klavierstiiche, op. 13, Sechs Lieder und Balladenop. 15, Miïdchen-lieder (Qeibel) op. 16, Deutsche Tünze, Eine Walzerrhapsodie für Klavier en nog eenige kleine pianowerkjes. Op het oogenblik werkt de kunstenaar aan de instrumentatie van een uitgebreide Lenau- phmtasie voor groot orkest en een Symphonische Dichtung een ander groot werk, waarvan de naam luidt: Selbst-biographie einer strebender Menschen und Kiinstlers. De inleiding van dit allerlaatste werk is reeds geheel gereed. Zooals men bemerkt worden de krachten in den laatsten tyd alleen aan het groote gewijd. Slechts de liederen op. 15 en 16 schreef hy in het laatste jaar naast zyn groote werken, 5e en 6e (Lenau) symphonie. De instrumentatie van deze laatste is reeds meer dan half gereed. KERKNIEUWS. Wekeljjk8che opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarScherpenisse W. G. van Leeuwen te Akkooi; Hoogmade A. J. deSop- per, cand.; Bovensmilde (toez.), Rekken en Kninre (toez.) J. H. Wolters, cand.; Helenaveen H. E. Vinke Hz. te Prinsenhage; Jutfaas P. Meerburg te 'sGraveland; Zuid Soharwoude A. W. van Kluive te SchagenMijnsheerenland Lambera te Eexta; IJselstein J. J. C. van Toorenenbergen te RandwykOostvoorne (toez.) J. Bruggenkate L.Cz. te LobithOost- en West-Graftdyk J. A. Broekers te Frietcheloo (Gr.); Terkapel en Akmargk J. de Puy te Ondegaen naar Sprang J. Bongers te Kamerik. Aangenomen naarEksmorra door E. J. B. Janzen, cand.; en naar Breda door F. J. Loeff te Heiloo. Bedankt voor: Oud-Vosmeer door P. Snoep te Waarde; Ritthem door A. J. de Sopper, cand.; Dirksland door J. C. Klomp te Lante ren Klaaswaal door P. M. Eigeman te Nich- tevecht; en voor Resteren door J. A. van Boven te Oud-Beierland. Gereformeerde kerken. Beroepen naar: Veen woudster wal B. Wie- lenga, cand.; en naar Broek op Langendyk J. C. Vonkenberg te Voorthuizen. Aangenomen naarBreukelen door G. Els- hoven te Schipluiden. zeer indrukwekkend. Dat ook de kleinere rol len niet verwaarloosd waren, bleek uit het leven, dat de heer Royaards in een tooneeltje wiBt te geven aan de figuur vaa Ligarius, den zieken samenzweerder. En ook het volk werd in wijze van spreken en met enkele armbe wegingen zeer teekenachtig weergegeven. De heer Royaards zeide de verzen meestal zeer duidelijk terwyi toch het rytbmas, de klank goed tot hun recht kwamen. Ten slotte schrijft Giovanni- „Wat vroeger eens prof. Van Hamel van Royaards en Hamlet schreef, dat hij aan Hamlet behoort en Hamlet hem, dat zou ik wel willen uitbreiden tot Shakespeare. Zal hg gelegenheid hebben te toonen dat hij aan Shakespeare behoort? Eén Shakespeare-speler is niet genoeg voor opvoeringen van Shake speare's stukken, tenzy op de manier van dezen avond. Daarmede zullen wg dan voorloo- pig maar genoegen nemen." Bedankt voorMeliskerke door G. Elshoven te SchipluidenNes en Wierum door W. Goed- huijs te OostburgZuidbroek en Sleen door B. W. ter Meulen te Eefde; Qrootegast door S. Groeneveld te Marum en Nijkerken voor Helder door A. S. Schaafsma te Boornbergnm c. a. Evangelisch Luthersche kerk. Beroepen naar: Brielle-Hellevoetsluis L. Schutte, prop. Biykens het verslag over 1898 van de vereeniging De Nederlundsche Blindenbibliotheek biyft die bibliotheek steeds aan haar doel be antwoorden. Het aantal lezerB neemt toe diverse instellingen ten bate der blinden, als het instituut te Amsterdam, het gesticht voor volwassen blinden en de werkinrichting te Rotterdam, werden geregeld van lectuur voor zien, zoodat in 1898 ongeveer 5000 deelen werden verzonden. Geiyk vroeger, had zoowel de verzending als de terugzending van boeken voor minvermogenden voor rekening der ver eeniging plaats. Door den yver en de toewijding der mede werkers, werd de boekenschat door een 300-tal deelen verrykt. De financieele toestand is niet ongunstig. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 6102.97 met een voordeelig saldo van f 4397.19*. De Zeehond, het eerste Nederlandsche oor logschip dat Bremen bezocht, heeft daar zes dagen vertoefd. De Hollandsche en de te Bremen aanwezige Duitsche officieren boden elkander feestmaaltij den aan, waarop telegrammen werden ver zonden aan den Duitschen Keizer en de Koningin der Nederlanden. De keizer zoowel als de Koningin beant woordden deze telegrammen hartelijk. Het Italiaansche pantserdekschip Liguria, dat 18 April H. naar Antwerpen opstoomde, zal waarschyniyk in den loop der volgende maand een officieel bezoek brengen aan Am sterdam. De eerste wedrennen en barddravergen, op de nieuwe baan, te Bergen, by Alkmaar, zijn bepaald op Zondag 2 Juli. De baan is prachtig gelegen te midden van fraaie bosschen en behoort, naar de getuigenis van deskundi gen, tót de beste in den lande. Het programma is mede reeds vastgesteld en daaruit biykt, dat er drie harddraveryen en drie rennen, waaronder een hordenren voor Nederlandsche heerrijders, zullen gehouden worden. De prgzen beloopen een gezameniyk bedrag van f 2300. Geheel buiten de gewoonte wordt er thans in den Biesbosch elft gevangen. Door het hooge water schg'nt de elft een anderen loop genomen te hebben. In den nacht van Vrgdag op Zaterdag zyn te Vlaardingen brutale inbrekers aan 't werk geweest. Niettegenstaande in een meelfa briek 's nachts een waker surveilleert, werd het kantoor daarvan bezocht, waar getracht werd hoewe! te vergeefs de brandkast te forceeren. In een zeilmakery werd eveneenB ingebrokenook daar heeft men niets kunnen medenemeD. In een krnidenierswinkel is men gelukkiger geweest; in de winkellade bevon den zich f 46, die verdwenen zyn. Zekere N. H., oud 50 jaren, geboren te VI is sing en, van beroep sjouwerman, die Zaterdagmorgen uit de rijkswerkinrichting te Hoorn was ontslagen, waar by wegenB dron kenschap by herhaling V/3 jaar had doorge bracht, werd 's middags in zwaar beschonken toestand aan het station te Haarlem aange troffen, zoodat 3 agenten noodig waren om hem naar het politiebureau over te breDgen. In eea buis op de N. Z. Kolk teAmster dam brak Zaterdag middag op de 2e verdieping een hevige brand uit, veroorzaakt door het omvallen van een petroleamtoestel, dat in de oabyheid eener bedstede stond, waarin een 2-jarig kind lag te slapen. De gordynen vatten vlam en de arme kleine werd deerlijk verbrand uaar het gasthuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. Op de Lindengracht aldaar werd Vrydag weer een glazenwasscher slacht offer van zyn gevaariyk bedrijf. Staande op een der hoogere sporten van zij n ladder, was hg bezig de ramen van een tweede etage woning te reinigen, toen de ladder kantelde en de arme man met een hevigen smak op de straatsteenen neerkwam. Meer dood dan levend werd de man per brancard naar het gasthuis gebracht. Te Schagen klom Donderdag een zeBjarig knaapje op de achterveeren van een voorby- gaand rgtuig. Toen hg er even daarna wilde afspringen, geraakte hg met een beentusscben de spaken van het wiel, met het noodlottig gevolg, dat het been boven de knie verbrijzeld en zyn gelaat deerlijk verwond werd. Als tegenspraak van het bericht in som mige bladen, dat het verlof, verleend aan het hoofd der school te Oud-Karspel, zou verlengd zyn tot 1 Juni, kunnen wy melden dat de belanghebbende door het gemeentebestuur officieel is aangeschreven 30 April in de ge meente terug te zyn en I Mei zijne functie te hervatten. Zaterdag middag is te Neede een huis geheel uitgebrand. Van den inboedel is weinig gered. Alles is verzekerd. Te Huissen, by Arnhem, is denzelfden avond eene hofstede afgebrand. Er kon niets gered worden. Ook bij dit ongeval was alles verzekerd. Uit het gezin te Winterswyk, waar men bedorven leverworst had gebruikt, is een tweede persoon gestorven. Een zesjarig meisje te Maastricht was dezer dagen op straat aan het spelen. Een werkman beging toen de laagheid het kind een schep kalk in het gezicht te werpen, Zoodat het terstond onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld en zeer waarschyniyk een oog zal moeten missen. De ellendeling is naar België gevlucht. Op een landgoed te Broekhuizen (L.) wordt een kweekery van watervogels opgericht. Op dit oogenblik reeds worden daar een tweetal zwaneD opgekweekt, bestemd voor den keizer van Rusland. In den stal bij een landbouwer te Zam- melen op de Limburgsche grens was een stier losgebroken. Toen de knecht bij bet dier kwam, mocht het hem niet gelukken den ket ting aan de krib vaat te haken. Op zyn hulp geschreeuw naderde de dochter des huizes om den knecht te helpen, maar de stier keerde zich plotseling tot haar en stiet haar door het lichaam met zyn puntige horens. Het ongelukkige meisje viel mat openge scheurd lichaam en kou slechts met moeite aan den opgewonden stier onttrokken worden. Onmiddellijk werd in alle richtingen om ge neeskundige hulp geloopen, doch het was te laat toen een dokter kwam; de ongelukkige was reeds aan hare vreeseiyke wonden bezweken. Toen Zaterdagmorgen een trein het sta tion Nuiand Geffen passeerde, bemerkte een dame, die daar moest zyn, d&t de trein niet stopte. Hoewei haar medereizigers het haar wilden beletten, sprong zy uit den trein. Na een paar buitelingen gemaakt te hebben, wilde zij verder gaan, doch werd door den chef op merkzaam gemaakt, dat deze wijze van uit den trein te stappen niet geoorloofd is, waar om hij proces-verbaal tegen haar moest op maken. Te Antwerpen wordt binnenkort ook een Engelsche kruiser verwacht. Een Amsterdamsoh uitgever had voor eenige maanden de inteekening opengesteld op een reeks herinneringskaarten, die op den dag dat Dreyfus het Duivelseiland verlaat, op het □aastbygelegen postkantoor aan het adres der inteekenaars zouden worden verzonden. Thans lezen wy in de Petit Bleu, dat de Fransche regeering tusschenbeide is gekomen en de heele bezending kaarten, welke op weg was naar Guyana in beslag deed nemen. Ook het Fransche postbeBtuur is voorne mens de post aan huis te brengen, om parti culieren gelegenheid te geven in hun kantoor een brievenbus te plaatsen, welke op gezette tijden door postambtenaren wordt geleegd. Te Parys is een postbeambte gearresteerd, verbon den aan de afdeeling periodieken. Deze, die belast was met de behandeling der periodieken, catalogussen en dergelijke groote bezendingen, had misbruik gemaakt van de hem daarvoor toevertrouwde gelden. Ook zyn daar twee koks van den restaura tiewagen gearresteerd, wyi zy hun fornuis ge bruikten tot het smokkelen van tabak en ai- garen. Een gehuwd Parijzenaar heeft zich met een 15jarig nichtje naar Asnières begeven, waar beiden zich in een hotel door verstikking van het leven beroofden. Te Forcalquier ontstond een twist tus- schen vader en zoon over het te zout zyn van de soep. Van woorden kwam het tot daden, waarom de vader, een 81jarig grysaard een geweer nam en zyn zoon een gevaariyke wonde in het benedeniyf toebracht, welke spoedig den dood ten gevolge hrd. Te Kopenhagen heeft men berichten welke doen vreezen, dat het Fransche hospitaal schip Saint Paul op de Zuidkust van IJsland is vergaan. In het militaire hospitaal te Chelsea is een oudstrijder uit den Krimooriog op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hy lag des avonds in zijn bed te rooken, met het gevolg, dat zyn legerstede in brand geraakte. De ongelukkige had zich vooral in den slag by Inkerman onderscheiden, waar hy tweemaal het vaandel van zgn regiment redde. Longtering en graanpryzen. In de Hunterian Society te Londen heeft Sir Hugh Beevor een redevoering gehouden over de vermindering der sterfte aan longtering en daarbij gewezen op het merkwaardige parallel gaan van die sterfte met de pryzen van het graan. Het Britsche volk, zeide hy, voedt zich veel beter dan vroeger. In de laatste twintig jaar is het jaariyksch verbruik van brood en vleesch per hoofd met 10 percent gestegen. Voor de armen beduidt dit een nog veel grootere toeneming, omdat de welgestelden vroeger ook genoeg aten en dus tot die verhooging van tien percent nauwe lijks bydragen. Die betere voeding werd mogelijk door de lagere pryzen der voe dingsmiddelen en op die wijze werd daar door ook de mindere sterfte aan longtering veroorzaakt. De betergevoede menschen kon den aan de ziekte meer weerstand bieden. Van 1861 tot 1865 stierven van de 100,000 levenden 252 personen en het graan kostte 24 shilling het half-quarter (ruim 27a hectoliter). Van 1891 tot 1895 was de sterfte 146 en de graanprys maar 14 shilling. Alweer een ongeluk in een pyrotechnisch laboratorium, en wel te Spandau, waar een werkman viel, toen hy ontplofbare stoffen droeg. Hij werd gedood, een kameraad werd zwaar en een opzichter licht gekwetst. Het nieuwe Oostenrijksche geweer, waar van wij Zaterdag gewaagden, is, naar nu biykt, de uitvinding van een knaap van 17 jaar. Een veelbelovend jongmensch. 600 schoten in het kwartier't Wil wat zeggen. De gemeenteraad van Praag heeft be sloten geen deel te nemen aan de tentoonstelling van 1900, wijl men daar niet de verlangde 400 Ma voor een afzonderiyk paviljoen kan krijgen. Maar in 1902 zou men te Pargs een afzonderiyken Czechisch-Slavisch tentoonstel ling willen houden. Te Madrid heeft een geweldige brand gewoed. O. a. zijn een looierij en een fabriek van smeer geheel vernield. De schade beloopt over de 4 ton.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2