BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Verknopingen enz. is benoemd tot directeur van het postkantoor te Tilburg H. A. Hoxel, thans in gelijke be trekking te Roosendaal. UIT STAD ÉN "PROVINCIE. Een enkele herinnering aan het optreden van Willem van Zuylen op Dinsdag a. inden schouwburg te Middelburg zal zeker wel voldoende zyn voor hen die gaarne hem hooren voordragen, zooals hij alleen dat doen kan. En zoo zijn er nog velen, gelooven wij. Het komt ons daarom overbodig voor over te nemen wat verschillende bladen omtrent zijn jongste optreden na zyn ziekte meldden. Alleen willen wij even erop wyzen dat, toen Van Zuylen dezer dagen te Utrecht voordrach ten had gehouden, in het ütr. Dbld o. a. op gemerkt werd dat „het natuurlgk weer eenig was"en men o. a. schreef „Ik had geen Burgemeester moeten worden naar het Fransch van Alph. Daudet, door D. H. Joosten, gaf ons de typs van een man, die, door het lot vertroeteld, nu ja, meester in de rechten is weten te worden, maar verder zelf ten eenenmale de energie mist om een eere baantje, zooals in vele gevallen het ambt van burgemeester ten platten lande is, ik zeg niet naar behooren te vervullen, maar aan te vangen. Keurig was Van Zuylen in de beschryving v&u het echooae, zwoel warme bosebdat zoo innig tot rusten lokte. flot tweede nommer van het programma De St. Nikloasvrjjer, van Rosier Faassen, was mede een succesnummer, terwijl niet onver meld mag biy ven Jan de Wasscher van Is. van Hennes. Slechts personen van de bekwaam heid van Van Zuylen kunnen zich aan die voordracht wagenonvermijdelijk zou ieder ander fiasco maken by de sterke tegenstellin gen van waar ongeluk en lachwekkenden humor. De heer H. J. L. Poort, predikant by de Nel. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar 'tZum (Friesland) bedankt, maar dat naar Streefkerk aangenomen. Bij kon. besluit is benoemd tot kapitein bij het 3e reg. inf. de le luit. adj. F. H. L. Leclercq van het regiment grenadiers en jagers. Donderdag is op den weg van 's Graven polder naar Goes een 12-jarige knaap, uit Wilhelminadorp, van een geladen wagen ge vallen. De jongen kwam onder het voertuig terecht en werd een been overreden. Dit lichaamsdeel werd als 'tware platgedrukt. De installatie van den heer J. Sinke als burgemeester van Ierseke is bepaald op Zaterdag 15 April a. s. De geruchten van enorme wiH8ten,die verle den jaar met de ansjovisvangst op de Zuiderzee zouden behaald zyn, heeft iemand uit die ge meente doen besluiten, zich met zijn gezin der waarts te begeven om zijn geluk met die vangst te beproeven. Waarschyniyk zal dit voorbeeld door anderen gevolgd worden. By de Donderdag te N i s s e gehouden herstemming voor een gemeenteraadslid is gekozen de heer P. Bostelaar met 36 stemmen. De heer M. van Liere verkreeg er 29. Door het overlijden van den heer J. Ste- ketee Az. te Baarland is eene vacature ont staan in den dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdyk Borssele en in het bestuur van het waterschap Baarland. De heer Steketee was tevens kerke- lijk ontvanger der hervormde gemeente te Baarland. Eerstgenoemde betrekking heeft bij ruim 13 jaren waargenomen. Men schryft ons uit Waarde: Door ingelanden van den Valkénisse-polier is tot dykgraaf benoemd de heer A. Wabeke te Krabbendyke en tot plaatsvervangend dyk graaf de heer C. Bal te Waarde; de laatste werd ook benoemd tot ontvanger-griffier. Door ingelanden van den Emmamel-^oldex is eene voordracht opgemaakt voor dykgraaf- ontvanger-griffier en voor plaatsvervangend dijkgraaf. De eerste voordracht bestaat uit de heerenC. Bal, A. de Kok en A. Wabeke de tweede uit de heerenA. de Kok, C. Bal en A. Wabeke. Omtrent de beweging onder de makers in Zeeuwsch Vlaanderen (O. D.) en hun samenwerking om onderling Rus sisch hout te koopen, hebben wy al meermalen mededeelingen in ons blad opgenomen. Thans schijnt men, blijkens een ons uit Hulst gezon den schrgven, aan die poging uitbreiding te willen geven en is het initiatief genomen tot oprichting van een Nederlatidschen Klompen makersbond, met bet doel eikaars belangen te behartigen, in de hoop dat alle in Nederland gevestigde klompenmakers en klompenmakers- vereen igingen daartoe zullen meewerken. Wie dit wil doen of wie inlichtingen ver langt, wende zich tot een der heeren A. van -Ie Sande, te Tilburg, Ed. Allefs, te St. Jan- steen, P. Gevens, te Be3t (N.-B.), allen klom penmakers, en E. Callenfels, te Hulst, beide laatsten als secretarissen van klompenmakers- vereenigingen in hunne woonplaats. Zoo dit plan voldoenden steun mocht vinden, zal op nader te bepalen dag en plaats eene vergadering worden gehouden, o. a. tot het i van een definitief bestuur. Gedurende het eerste kwartaal 1899 wer den door de sluizen te Terneuzen opgesehut 87 zeeschepen, met een bruto inhoud van 182.133 M3, en voeren van daar uit 60 schepen. Met bestemming voor Gent werden opgesehut 187 schepen, metende 491.577 M8, en komende van daar werden afgeschut 201 schepen. Voor Selzaete werden opgesehut 6 schepen, inhoudende 5279 M8, en afgeschut 5. Voorts werden langs de Oost-en Westsluizen opgesehut 776 en afgeschut 743 binnenvaar tuigen. RECHTSZAKEN. jirrondissements-Bechtbank te Middelburg. Heden (Vrydag) zyn veroordeeld wegens verduistering gepleegd door iemand die het goed uithoofde van zyn beroep onder zich heeft P. J. d. M., 44 j., schippersknecht, Middelburg, tot 6 m. gev. straf; diefstalP. v. D., 18 j., werkman, Terneu zen, tot 3 d. gev. straf; helingC. R., 43 j., bootwerker, Terneuzen, tot 3 d. gev. straf; en huisvredebreuk: J. B., 20 j., landbouwer, Kruiningen, tot 1 m. gev. straf, en A. L., 30 j., arbeider, Ritthem (Zuidwatering), tot f 5 b. s. 5 d. h. In zake W. d. R. Nz., 24 j., boerenknecht te Ovezand, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarby hy ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 2 x f5 b. s. 2 X 4 d. h., en in zake J. M., 51 j., werkman te Vlissingen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Middel burg, waarby hy ter zake van openbare dron kenschap bij He herhalingis veroordeeld tot 14 d. hechtenis en plaatsing in eene rykswerk- inrichting voor den tijd van 6 maanden, zyn de vonnissen des eersten rechters bevestigd. Ontslagen van rechtsvervolging A. C. v. B., 11 j., zonder beroep, Terneuzen, beklaagd van diefstal door middel van verbreking. Onder directie van de heeren Frederik Muller en Gie. zullen Dinsdag 11 dezer in de Brakke Grond te Amsterdam worden verkocht twee kabinetten schilderijen van moderne mees ters en aquarellen, nagelaten door de heeren L. H. J. van Cooth en M. J. de Bont. De catalogus, versierd met een fraaie licht druk van een aquarel van J. Bosboom, bevat 195 nommers en schildersnamen van goeden klank. De heer J. N. van Rug ven uit Utrecht is niet benoemd tot directeur der gemeente werken te Rotterdam, maar te Dordrecht. Door een twaalftal firma's te Dordrecht is een adres gericht aan de Tweede kamer, waarin zy uiteenzettende dat, ten behoeve van handel en bedrgf, eene afdoende verbetering van de verbinding van Dordrecht met de zee een klemmende eisch is, waarvan de spoedige tot standkoming eeu belangrgken en noodza- kelgken factor vormt om den bloei hunner ondernemingen te verzekeren den steun der Kamer vragen voor de rechtvaardige inwilliging van de reeds zoovele jaren afgesmeekte verbe tering van de verbinding der oude „derde koopstad des ryks" met de zee en wel door het verzoek aan de regeering, neergelegd in motie Van Gync. s.,door aanneming dier motie te ondersteunen en eene spoedige uitvoering krachtig te bevorderen. De adelborsten le kl. F. Verschoor van Ni8se en jhr J. C. A. van der Wyck zyn ge plaatst aan boord van het wachtschip te Wil lemsoord. In de volgende week brengt H. M. de Koningin haar gewoon bezoek aan de hoofd stad de Koningin-Moeder vergezelt haar. Behalve de traditioneele audiënties en ry toe ren vinden wij in het officieele programma bezoeken aan het Luthersohe diaconessenhuis, aan het stedeiyk museum, de industrieschool voor vrouwelijke jeugd, de hondententoonstel ling van Nimrod en het Israëlietisch ziekenhuis, verder aan het mailschip Koningin-Regentes der maatschappy Nederland, het Onze-lieve- vrouwe-gasthuis, het gebouw der maatschappij Arti et Amicitae, het Konings-Willemshuis en Artis. Zaterdag avond wonen de Koninginnen een gala-voorstelling in den stadsschouwburg bij. Zondag ochtend gaan HH. MM. ter kerk in d« Nieuwe kerk en Maandag vertrekken de vor stinnen. Het hof heeft den lichten rouw aange nomen voor drie dagen, ingaande heden, wegeDs het overiyden van Z. K. en K. H. aartshertog Ernst van Oostenrijk. Eene Rotterdamsche liefhebbery-vereeni- ging zou op den laatsten Zondag van Maart Ghetto van Hegermans vertoonen, maar verzuimd aan het bestuur der Ned. Tooneel- vereeniging te Amsterdam vergunning te vragen. Toen dat bestuur op den dag der voorstelling het plan vernam, verbood het per telegraaf de opvoering, krachtens het schryversrecht. De rederijkers vroegen daarop, hun verzuim er kennende, per draad verlof de voorstelling te laten doorgaan, wat toegestaan werd mits geen toegangsrecht geheven werd en f 25 gestort in de kas van een der werklieden-vereenigingen te Rotterdam. Die voorwaarde werd aange nomen en vervuld en daarop ging Ghetto. Volgens een nader bericht is door gemeenteraad van Arnhem in geheime zitting reeds besloten tot aankoop van het landgoed Sonsbeek. Het valt dus niet te betwgfelen of in de openbare zitting zal eveneens wel eene meerderheid te vinden zyn voor den aan koop. De gemeente heeft tot 15 Mei a. het recht om den koop te sluiten. Dezer dagen is door het departement van justitie uitgegeven eene lyst van gesignaleerde personen in het Algemeen Politieblad, omtrent wie op 1 Januari 1899 het verzoek om opspo ring nog niet was vervallen. Zy bevat meer dan 9000 namen. Omtrent het gebeurde in het ryksopvoe- dingsgesticht te Alkmaar meldt het VolksdagbU dat een troep jongens uit het gesticht plannen maakten om te ontvluchten en de nu overleden jongen van die plannen kennis droeg. Hy weigerde en bekende later aan den directeur, die achter het plan gekomen was, op diens aandrang, hetgeen hg wist. Deze nam nu zijn maatregelen en wist, toen op zekeren dag aantal jongens ontvluchtten, dezen binnen korten tyd te doen arresteeren. De gesnapten waren woedend en wisten eenigen tyd later den jongen te pakken te krijgen, waarop zy hem zoo mishandelden, dat hy naar dezieken- zaal moest worden gebracht. Een operatie bleek noodig, doch hielp niet en de jongen overleed. Noch van de ziekte van den knaap noch van de operatie werd aan zyn ouders kennis gegeven en alleen na zyn dood kregen zy bericht. - Woensdagnacht is te Helder door een onbekende oorzaak een bierhuis gedeeltelijk verbrand. De bewoner, die in diepe rust lag, werd door den rook wakker en wist zich te redden, door uit een der ramen te springen. Het bovenhuis brandde geheel uit. Assurantie dekt de schade. - Het bericht omtrent eeu kind, dat aan de Croeselaan te Utrecht verdronken zou zyn, opgenomen in ons vorig nommer ea ontleend aan het U.D., blijkt nader schromelgk overdre ven te zijn geweeBt. Het U. D., dat de dupe geworden is van een kwartjes-jagende bericht gever, verbetert het geval als volgt: Geen kind is er verdronken en een ander byna verdronken, gelukkig neenhet was de muts van het meisje maar, die in het water waaide en wegdreef, waardoor eerst wel ge dacht werd, dat er een kind verdronken was De slager hoorde het kind om zyn muts jam meren en hem mocht het gelukken de muts .behouden op het droge te brengen." Onder Montfoort is een kapitale boeren hofstede met schuur en twee hooibergen ver brand. Van het vee kwamen een koe en een of twee kalveren in de vlammen om en de inboedel ging nagenoeg geheel verloren. Een landbouwer te Westerborg had veel last van ratten in het varkenshok en kwam op de gedachte om carbolineum in het gat te gieten, dat de ratten tot uit- en ingang diende. Eenigen tgd later vond men in het hok der tien ratten met den dood worstelende. Carbo lineum bleek dus een goed middel tot verdel ging van ratten. - Voor eenige dagen speelde te Doesburg kind met centen. In een onbewaakt oogen- blik waren deze in het mondje verdwenen. De )der, radeloos, snelde met het doodsbe nauwde kind op den arm, over de straat, ten einde hulp te vinden. Een voorbyganger kwam op gedachte het kindje met het hoofdje omlaag te houden en het een fiinken klap voor zeker lichaamsdeel te geven, met het gelukkig volg, dat de centen weer uitgebraakt wen Een huzaar met verlof heeft te Kngpe eene feesteiyke uitvoering van de zangveree- niging deerlgk in de war gestuurd. Pas was men begonnen of de huzaar, blgkbaar een met minder goed hart, begon zoo'n leven te maken, dat de zang gestaakt moest worden. De directeur verzocht hem heen te gaan, de logementhouder deed hetzelfde, doch nu werd de militair nog lastiger. Een vechtparty ont stond, met stoelen en flesschen werd geslagen. De huzaar wilde z'tjn sabel trekken, maar ge lukkig had een van het publiek hem die ont nomen. Tal van personen hadden bloedende wonden, de dames waren gevlucht, met moeite werd de politie den woesteling meester. De voorstelling was echter geheel in de war, want >n waren huiswaarts gegaan. Eenige aan wezigen rekenden nog af met den huzaar, die flink klappen kreeg. De hotelhouder had veel schade; tafels, stoelen enz. werden stuk ge slagen en een enorm getal glazen en verbrgzeld. de mededeeling van Du Paty de Clam te Beriyn bekend kon zijn. Dit blijkt niet waar. De noodlottige daad werd Zaterdag gepleegd. Vooraf verzond zy nog haar laatste copie aan der Jug end. De Frondehet bekende door dames geredigeerde blad, noemt het geheele verbaal van Du Paty de Clam laster. Generaal Booth wordt Maandag 70 jaar. Het Heilsleger wil op dezen dag een inschrij. ving van 70.000 pd. st. voor het reddingswerk openen. Niet ten onrechte vraagt de Petit Bleu wat toch eigenlijk door het leger gered wordt. In het Hagneck-kanaal is een caisson (een soort duikerklok voor werken onder water) door den sterken stroom weggedreven. 4 personen verdronken, 2 werden zwaar ge kwetst. De gezondheidsraad te Alesandrië heeft met ingang van 23 April een quarantaine voorgeschreven voor van Mekka komende pelgrims. Volgens het H. v. A. is ia de Société Royal de Geographic medegedeeld, dat de Belgica-ez.peditie de eerste is, welke in de Zuidpoolstreken overwinterde. De soldaat, die by een twist te Zwyn- drecht, by Antwerpen, een kameraad den halB afsneed, heeft bekend. Een Fransch notaris, die Brussel bezocht, ia daar van zyn portefeuille met frs. 12.000 beroofd. Naar den zakkenroller wordt ver- Barones Hirsch heeft 7 miljoen francs aan liefdadige instellingen in Frankryk en Oostenrgk vermaakt. Het is zeker niet algemeen bekend, dat in Frankryk de vrouwen het recht kunnen verwerven om mannenkleeren te dragen. Maar hoewel voor dit verlof een soort belas ting moet worden betaald, is men met het verleenen daarvan zeer lastig, zoodat het ont vangen van de toestemming feitelgk een onder scheiding is. Tot dusverre werd het voorrecht om man- nenkleeding te mogen dragen, nog alleen ver leend aan Georges Sand, Rosa Bonheur, Mad. Dieulafoy (Perzische oudheidkundige), Mad. Faucault, de vrouw met den baard, en twee beeldhouwsters, de dames Fourreau en La Jeannette. Nog onlangs is het geweigerd aan Mad. de Balsayre, overal bekend door hare liefhebbery om in tweegevechten op te tredoD, en door haar pogingen om zitting in het wetgevend lichaam te krggen. Nu richtte zij verleden jaar tot de regeering het verzoek om zich ook als man te mogen kleeden, maar het werd aan de knappe blondine ronduit geweigerd. De Hamburg-Amerika iyn heeft besloten ook Boulogne aan te doen. De eerste boot, welke in deze Fransche haven aankwam, is daar feestelgk ontvangen. Aan boord had een diner plaats, aangeboden aan de plaatselgke overheid, en de kapitein wijdde een dronk aan de Fransche republiek De voorzitter der ka mer van koophandel beantwoordde dien met een toost op keizer Wilhelm. Het feest liep uitstekend af en niet de flauwste wanklank werd gehoord. Te Beriyn is overleden de beroemde scheikundige, prof. K. Soheibler, die vooral naam heeft gemaakt door zyn studiën over de suiker, welke by de belasting-regelingen een groote rol hebben gespeeld. - Om den indruk van den zelfmoord der sohoone Hongaarsohe te weren, wordt door eenige bladen medegedeeld, dat zy zioh reeds Vrydag van het leven beroofde, alzoo vóór Terneuzen. De beruchte L. de Feijter is heden aan de grens door de Belgische aan de Nederlandsche maréchaussee uitgeleverd en via Terneuzen naar Middelburg getransporteerd. Hij pleegde hier te lande verschillende delicten, ouder meer diefstal van een paard. Verder moet hg naar Veenhuizen worden opge zonden, waaruit hij verleden voorjaar is gede serteerd. 's Cravenhage De Eerste kamer keurde heden goed het handelstractaat met Mexico, het ontwerp tot wyziging der Rijn vaart-akte, en de dading nopens duineigendom onder Callantsoog. zy is daarna tot nadere byeenkomst uiteengegaan. Aan het provinciaal gebouw alhier werd heden aanbesteedhet onderhoud der rijksgebouwen in de Abdy alhier tot 31 December 1900. Ingekomen waren elf biljetten van de heeren F. N. de Rooy te Vlissingen voor f14.000; J. Loois te Vlissingen voor f 13.937J. A. vsb der Heil voor f 13.900C. A. Goethals voor f 13.890A. Barentsen voor f 13.875W. L. Huson te VlisBingen voor f 13.850H. P. v. d. Ree en Zn. voor f 13.795P. Krijger en Zn. voor f 13.780P. L. van Miert voor f 13.700 J. M. van Ditmars en Zn. voor f 13.520, en M. K. Jeras en Zn. voor f 13.288. Verder waren nog te laat ingeleverd drie biljetten van de heeren: G. H. Vertregt voor f 14.090J. A Vertregt voor f 13.670,'en J. de Buck voor f 13.635. De inschrijvers, bg wier naam geen woon plaats vermeld is, wonen te Middelbnrg. Door den kapitein, eerstaanwezend ingenieur te Bergen op Zoom, werd heden te Vlissingen, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar aan besteed: lo. het eeDjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz. te Vlissingen en te Rammekens (Raming f 5560) het eenjarig onderhoud van de kazerneget wen enz. te Middelburg (Raming f 2960) beide onder beheer der genie te Bergen op Zoom. Voor het eerste perceel schreven in de heerenD. Bgl ad f 5487, J. M. van Ditmars en Zoon, Middelburg, ad f 5525, A. Hanewin- kei ad f 5695, Fey en Stroo ad f 5710, F. N. de Rooij ad f5770, J. Loois ad f5790, J. J. Krijger ad f 5800, C. van Beers ad f5800 en J. Willemse ad f 5820; 1 biljet was ongeldig. Alle inschryvers op een na wonen te Vlis singen. Voor het tweede perceel werd ingeschreven door de heerenA. Hanewinkel, Vlissingen, ad f 2895, J. M. van Ditmars en Zoon f 2898, J. de Buck ad f2898, J. A. Vertregt ad f2950. C. van Beers, Vlissingen, ad f 2965, P. L. van Miert ad f 2970, P. Krijger Zoon ad f 2970 t G. W. Vertregt ad f 2980 De inschrijvers, wier woonplaats niet is ge noemd, wonen te Middelburg. Verzending en laatste buslichting der MAH aan het postkantoor te Middelburg. [Alles plaatselijke tijd.) Oost-Inxlië. Marseille (Fr.dienst)8 April 5.45 morgens. Genua (Nederl.) 11 April 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.) 14 April 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst)14 April 1.05 's nam. Marseille [Lloyd). 18 April 6.30 'savonds Brindisi (Eng. dienst) 21 April 1.05's nam. Rotterdam Jiloyd21 April 6.30's avonds. Napels (Duitsche dat.) lMei 1.05 's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver eonden de correspondentie voor Atjeh en d Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags ft voren eene voorloopige verzending plaats heef. te 6.30 's avonds. West-Indië. Suriname viaSt Na- taire8 April 5.45's morgens Curasao via Queens- town. 11 April 10.15 's avonds Suriname yia Sout hampton 18 April 5.45 's morgen*. Cura9ao via Liverpool10.15 's avonds Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14et elke maand 6.30 av. Verkoopingen en Verpachtingen Datum Plaats. Voorwerpen. S April Arnemuiden, Huia, 18 Vlissingen, Inspan, 18 Middelburg, Meubels, 19 O. Souburg, Hoerenhuis, 19/20 Clinge, Inspan, 21 Clinge, Inspan, 21 Veere, Inspan, ?4 a Middelburg, Inspan, IS s Middelbnrg, Inspan, 26 a Middelburg, Inboedel, 26 °- Souburg, 28 Meliskerke, 28 Zanddgk, 1 Mei Veere, 2,0. Soubnrg, 2 Sluis, 3 Meliskerke, A Schoondjjke, S Vlissingen, 8 Schoondjjke, 9 Zoutelande, Oostburg, Schoondjjke, 8t. Jan en Bremo, Schoondjjke, Schoondjjke, Waterlandk., 8t. Jan, Aardenburg, Inspan, Tnspan, Inapan, Inspan, Inspan, Inapan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inapan, Inapan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inapan» in Zeeland. Information. Ver hu 1st. Maret Tak. Notarishuis. Tak. R. v. Meurs, R. v. Meurs. Huvers en W.Verategen. Verhuist. Tak. De Groot en Hondin8. Loaff. Tak enloeff. Huvers. Hurers. Loeff. De Smidt. Tak enLoeSf. De Smidt. Maret Tak. Hendrikae. Loeff. Hendrikie. De Smidt. Hendrikie. De Smidt. De Smidt. Hendrikie. Hendrikie. Hendrikie. Luik Het kruithuis van het fort by Hoey is heden ochtend in de lucht gesprongen. Er zgn 10 dooden en 7 gekwetsten. Er ontstond brand, welke spoedig gebluscht werd. HERIJK. Deze heryk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarby aangegeven dagen en uren: Wolfaartsdyk, 10 April. Heinkenszand, ook voor 's Heer Arends- kerke, 11 April en 12 April des voormiddags. Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke), 12 April des namiddags en 13 April. Ovezand e, ook voor Nisse, 14 April. Ellewoutsdyk, ook voor Driewegen, 15 April. Baarland, ook voor Oudelande, 17 April. Hoedekenskerke, 18 April desvoorm. 'sGravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, 18 April des namiddags. K a p e 11 eook voor Schore, 19 en 20 April. Wemeldinge, 1 Mei en 2 Mei des voorm. Ierseke, 2 Mei des namiddags, 3 en 4 Mei Kruiningen, met uitzondering van Hansweert, 5 Mei. Hansweert (gemeente Kruiningen), 6 Mei. Algemeen Overzicht. Den laatsten tyd komen telkens berichten uit Scandinavië, welke doen zien, dat de ver houding tusschen de beide Staten maar niet verbetert. De koning vertoeft nog steeds in het Zuiden, en de kroonprins-regent is er niet in geslaagd de Noren te winnen. Dat bleek uit eenige demonstraties, op straat van de be volking of van de studenten nitgaande, en in engeren kring door de weigering van een aan- zieniyk deel der Kamerleden, om aan de vorsteiyke tafel te komen, toen de kroon prins een groot diner gaf. Andere teleurstellingen kwamen daarby, met het gevolg dat de prins maar weer besloot de hem zoo weinig welgezinde Noorsche hoofdstad te verlaten, en naar Zweden te gaan, waar de bevolking hem een betere ontvangst bereidde. In Zweden begint men echter bang te wor den, dat de Noren het niet bg de evenbedoelde manifestaties zullen laten, en dat de stryd op militair terrein zal worden overgebracht. Eenigen Zweedschen officieren, die in Noor wegen kwamen, werd verlof geweigerd om iets van de verdedigingswerken der Noren te zien. En als men het orgaan der Zweedsche radi calen mag gelooven, dan is de toestand zelfs dreigend. Noorwegen zou zich wapenen om zoo noodig tegen Zweden te kunnen optrekken. Het blad deed een uitvoerig verhaal over de geheime wapeningen, welke tegen Zweden waren gericht, en een blad, dat voor hetjoffici- euse orgaan der Zweedsche regeering doorgaat, heeft die mededeelingen in elk opzicht bevestigd. Reeds voor een viertal jaren had de houiug der Zweedsche militaire partij in Noorwegen de vrees doen ontstaan, dat men in Zweden het plan had, zoo noodig, met geweld een ingry- pende herziening van de Noorsche grondwet door te voeren, ten einde daardoor Noorwegen nauwer aan Zweden te verbinden, een soort staatsgreep alzoo, niet ongeiyk aan die van czaar Nicolaas ten opzichte van Finland. Deze vrees is in Noorwegen levendig ge bleven, met het gevolg dat men daar tot een geheele verandering van defensie-stelsel besloot. Vroeger was men in dat opzicht tamelijk onverschillig en zuinig geweeBt; maar nu men meende dat het gevaar dreigde van den broederstaat, werd het anders. Niet alleen dat de kamer groote bedragen toestond, maar de bovenbedoelde Zweedsche bladen zijn het daarover eens, dat men, met toestemming van de ambtenaren die een soort rekenkamer vormen, ook voor andere doelein den bestemde gelden heeft aangewend voorde verdediging, welke met grooten y ver en in het geheim wordt voorbereid. Door dit alles is het Noorsche leger, hoewel in getalsterkte voor het Zweedsche onder doende, veel beter uitgerust. Wat het Zweedsche leger betreft, dit heet werkeiyk in de laatste jaren nog al verwaar loosd te zijD, gevolg van de weinige belang stelling welke men in de landsverdediging stelt, van de grieven tegen den minister van oorlog baron Rappe, wieu men vele fouten verwyt, welke het vertrouwen in hem benamen. Tot zelfs de jongste weken heeft men ver schillende voorstellen van dezen minister ver worpen, zoodat zijn aftreden werd verwacht. Daarop verschenen de zooeven bedoelde ar tikelen iu enkele offieieuse bladen, die, naar nu

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2