"feuilleton. BUITENLAND. a Verkoopingen em. LAATSTE BERICHTE». Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaat*. Voorwerpen. Information. 8 Ap.'il Arnemuiden, Huis, 18 Vlissingen, Inspan, Maret Tak. Middelburg, Meubels, 21 a O. Souburg, Heerenhuis, Tak. a Veere, Inspan, Hnvers en 84 Middelburg, Inspan, Inspan. W.Verstegen. 28 a Middelburg, Tak. 26 Middelburg, Inboedel, De Groot en 25 a O. Souburg, Inspan, 28 a Meliakerke, Inspan, 1 Mei Veere, Inspan, 2 a O. Souburg, Inspan, Inspan, 8 a Meliakerke, b Vlissingen, Inspon, Maret Tak. 8 Schoendijke, Zou telende, Inspan, 9 Inspan, Inspan, lü Oostburg, Hendrikse. 12 Soboondyke, Inspan, De Smidt. 15 St. Jan en Eremo, Inspan, 17 Water landk., Inspan, Hendrikse. 18 St. Jan, Inspan, Hendrikse. 14 a Aardenburg, Inspan, Hendrikse. Bij onderhandsche aanbesteding, Woens dag gebonden, werd de firma W. van Uye en Zoon alhier aanneemster van bet bonwen van een buitenverblijf op Roos en Doorn voor den heer J. A. Zip alhier,voor de som van ƒ13.100. Door bet bestuur van het waterschap Breede watering bewesten Ierseke werd heden in de Prins van Oranje te Goes aanbesteed: a. Het vernieuwen, herstellen en onderhou den der water koerende werken. Hiervoor waren ingekomen 7 biljetten, van de heeren J. Scheepers te Roosendaal lperc. boven het tarief; Joh. de Jonge te Middelburg 0.75 P. Dronkers te Kapelle 1 J. F. AdriaanBen Polfliet te Walsoorden 1.50%, J. Hack te Oud-Gastel 1.60 J. Lindenbergh te Wemeldinge 2.10% en C. de Wilde 2.20%, allen beneden het tarief. Den laatsten is het werk gegund. b. Het leveren, zinken en met steen bestor ten van 18340 M2. Bijszinkstuk, in twee per- ceelen. Voor het eerste perceel waren 17 biljetten ingeleverd, door de heeren P. Dronkers te Kapelle ad 42.400; J. de Jonge te Middel burg ad 40.989; J. P. de Groot te Giesen- dam ad 39.388A. Korenveld te Hardingsveld ad 38.888J. Pijl te Alblasserdam ad 38.676; C. v. d. Plas Jr. te Hardingsveld ad 37.850; C. de Wilde te Kattendijke ad t 37.671J. Roskam te Sliedrecht ad f 37.545; A. Tolens te Terneuzen ad f 37.400J. C. van den Brink te Krabbendijke ad f 37.200; P. A. v. de Velde te Terneuzen ad f 37.100; P. J. Visser te Hansweert ad f 36.980; J. de Bree te Ter- aeuzen ad 36.875; B. van Eek te Terneuzen ad 36.870J v. d. Plas te Hardingsveld ad f 36.563; H. de Kluiver te Sliedrecht ad 35.976 en B. den Exter van den Brink te Krabbendijke ad f 35.2iO. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Voor het tweede perceel schreven in de heeren J. Jansen te Terneuzen ad f 48.200J. Ros kam te Sliedrecht ad f 47.900 en P. A. v. d. Velde te Terneuzen ad f 47.840. Eene inschrijving van den heer Peters, voor de Bazalt Maatschappij te Rotterdam, werd zoodanig gewijzigd dat deze aannemer werd voor f 37.100maar met een andere steensoort. De inschrijvingen voor de gewone steen bleken te hoog. Woensdag werden door den sectie-ingenieur der staatsspoorwegen aanbesteed de onder houdswerken langs den spoorweg Vlissingen Bokstel en RozendaalBelgische grens. De minste inschrijver voor het eerste per ceel was de heer A. Barentsen te Middelburg voor 2922. Deze mededeeling is nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer opgenomen. Verder waren minste inschrijvers voorperc. 2 de heeren A. Goedemondt, Hansweert, en A. Jacobs, Goes, elk voor f 2800voor perc. 3, 4, 5 en 6, gezamenlijk, de heer F. D. Brugle man, Roosendaal, voor f 7654voor perc. 7 de heer A. C. Korteweg, Breda, voor f 4848 en voor perc. 8 de heer M. Panis, Tilburg, voor f 4470. 's Cravenhage. De officieels uitnoodi- gingen voor de Internationale Vredesconferentie, zijn door bemiddeling der Nederlandsche diplomatie verzonden. Daarin wordt bij de vermelding van de wordingsgeschiedenis der conferentie herinnerd aan het lofwaardig initiatief van den Czaar, om door internationale bespreking de zege ningen des vredeste verspreiden en zoo mogelijk te komen tot matiging van de overdreven wapening. Gewezen wordt op de algemeen gunstige ontvangst van het voorstel en de verzekering gegeven van de ingenomenheid van H. M. de Koningin met het denkbeeld om Den Haag aan te wijzen als plaats voor de conferentie. Ook wordt medegedeeld, dat de tweede nota der Russische regeering den grondslag zal uit maken der beraadslagingen. Ter deelneming zijn uitgenoodigd Rusland» Zweden en Noorwegen, Denemarken, Engeland, Nederland, België, Luxemburg, DuitschUnd, Oostenrijk-Hongarije, Servië, Roemenië, Monte negro, Turkije, Griekenland, Italië, Spanje, Portugal, Frankrijk Zwitserland, de Ver- eenigde Staten van Amerika, Siam, Perzië, China en Japan. Het gerechtshof alhier bevestigde heden het vonnis der rechtbank te Middelburg tegen D. F. de B., werkman te Sluiskil (Terneuzen), oeklaagd van mishandeling. H E R IJ K. Deze herijk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarbij aangegeven dagen en uren: Wolfasrtsdijfc, 10 April. Heinkenszand,ook voor'sHeerArends- kerke, 11 April en 12 April des voormiddags. Heerenhoek, ook voor 'Borssele en Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke), 12 April des namiddags en 13 April. Ovezande, ook voor Nisse, 14 April. Ellewoutsdyk, ook voor Driewegen, 15 April. Baarland, ook voor Oudelande, 17 April. Hoedekenskerke, 13 April des voorm. Algemeen Overzicht. De Iersche kwestie is reeds lang niet meer van actueel belang, in zooverre niet de minste kans bestaat, dat het Home rwfe-vraagstuk weer zoo op den voorgrond treedt als in de laatste jaren van Gladstones leiding. Daarvoor beataat meer dan een reden. In de eerBte plaats dat wel niemand zal verwachten het Hooger- üuis te bekeeren, en in de tweede plaats, om dat de invoering van plaatselijk zelfbestuur op het groene eiland een maatregel is, welker uit werking men heeft af te wachten. Ook met het oog op de mogelijkheid dat men later, wat nu gegeven is uitbreidt tot iets dat veel op Home Rule lijkt. Eu daarbij komt als derde oorzaak de verdeeldheid onder deleren zei ven. Maar toch verdient het vraagstuk de voortdu rende aandacht, omdat bet invloed heeft op het lot der liberale party. Onder de unionisten ontstaat een strooming, die meent dat er geen reden bestaat tot schei ding over een vraagstuk, dat niet tot de prae- tische politiek behoort. Maar anderen gebruiken juist de trouw van vele liberalen aan het beginsel, waarvoor zij eens streden, als een schrikbeeld voor anderen, die met deliberalon zouden willen medegaan, als dezen maar de Rijkaeenheid niet wilden verbreken. Het is daarom, dat het alle aandacht waard is, zoodra weder een ernstige poging wordt gedaan, om weg te nemen een van de redenen, welke voor dit oogenblik de Home Bule op den achtergrond dringen. De laatste poging in die richting was er een om de verschillende fracties onder de Ieren weer tot elkander te brengen. Daartoe had Dinsdag te Dublin een samenkomst van Iersche afgevaardigden plaats, waar ongeveer 60 leden aanwezig waren, bijna allen tot de anti-Parnel- lieten behoorende. De Parnellieten waren weg- Prince, de m^n die verleden jaar den Engelsohen acteur William Terris doodde, heeft nu aan sir Henry Irving een brief geschreven, om mede te deelen dat hij na zijn straftijd h«m onder handen zou nemen. Hoewel de opzending van dezen brief tengevolge zou kun nen hebben, dat de straf van Prince tot levens lang werd verlengd, weigert Irving aan de zaak gevolg te geven. Te Plumstead doet zich het geheimzinnige geval voor, dat men daar Dinsdag ochtend een echtpaar dood te bed vond, zonder eenige aanwijzing welke op zelfmoord, moord of een ongeluk wijst. Het paar, dat tot den bemid delden stand behoort, schijnt een natuurlijken dood te zijn gestorven. In het Engelsche graafschap Kent zijn uitgestrekte horizontale kolenlagen gevonden. Uit eenige waarnemingen komt men tot het vermoeden, dat de kolenbeddingen van West- falen, België, Noord Frankrijk en Engeland eigenlijk een zijn. In Engeland wordt een nieuw middel toegepast, om bij mist schepen te waarschuwen, en wel het doen ontploffen van schietkatoen, net nieuw signaal moet beter hoorbaar zijn dan de misthoorns. Dinsdag avond vermeldden .wij, dat te Berlijn een Hongaarsche schrijfster na een twist met haar verloofde uit een venster was ge sprongen en zich op deze wijze had gedood. De oorzaak van den twist is thans bekend. In de getuigenverklaringen van Du Paty de Clam, Zaterdag openbaar geworden, had deze o.a. medegedeeld, dat er een liefdesbetrekking had bestaan tusschen Dreyfus en genoemde dame. Of dit waar is blijkt natuurlijk niet, maar het gevolg is al niet beter. In Pruisen werd onlangs een redacteur, in wiens blad een geheim middel tegen kaal hoofdigheid was aangekondigd, tot boete ver oordeeld op grond van de wet, die het adver- tceren van geheime geneesmiddelen verbiedt. In hooger beroep werd hij echter vrijgesproken cn wel op grond, dat het verbod enkel betrek king heeft op middelen tot voorkoming en genezing van ziekten. Kaalhoofdigheid is echter op zichzelf geen ziekte, maar kan een gevolg zijn van een ziekte. Middelen tot bes try ding van dat gevolg zijn dus niet als geheime ge neesmiddelen te beschouwen. Ook in cassatie werd deze opvatting bekrachtigd. Door den gemeenteraad van Rudolstadt (Thuringen) is een 70 jarige dame, Zettinavon Holleben, tot eereburgeres benoemd. Zij heeft in 1894 aldaar een volksgaarkeuken gesticht, in 1889 een kinderspeelplaats, in 1893 een be vaarschool en een vrouwenbond, die veelzijdi- gen arbeid verricht. Ieder jaar zorgt zij voor ritdeelingen op de Kerstdagen en houdt zij bazars voor ziekenverpleging. Haar verdien sten zijn ook door de landsregeering erkend, welke haar een ridderkruis heeft geschonken. De geweldige kracht van den Niagara-vai is Zondag gebleken, toen even beneden den val een geweldige rotsstorting van wel 100.000 ton plaats had. De schade is te grooter, omdat het ongeluk plaats had, juist op een plek waar onlangs kostbare gebouwen waren verrezen. De beate dèursluiters, die niets kosten, zijn, naar de Würzb. Prakt. Wegweiser, be weert de beide scharnieren, die iedere deur toch moet hebben. Men heeft, om het doel te bereiken, namelijk niets anders te doen dan de scharnieren uit het lood te plaatsen. Houdt men bij het vastschroeven van de scharnieren het onderste niet enkel een wéinig van den muur af, maar ook iets verder buiten de deur opening, dan zal de deur toevallen. Ook kan men haar dwingen open te blijven, nadat men baar geheel open heeft gezet, wat tusechen- beide ook wenschelijk is en by andere deur ruiters zelfs niet bereikt kan worden. Het hier aangeduide beginsel is bij draaihekken zeer algemeen in gebruik. Tooneel-grappigheden. Een koddige tooneel voorstelling zal Maan dag te Weenen plaats hebben. De directie vaa eeu schouwburg had een tooneelstuk aangeno men. Maar de censuur schrapte er nog al wat in, waarom de directie van haar voornemen tot opvoering wilde afzien. Doch de auteurs waren daarmede niet tevre den en riepen de tusschenkomst van de recht, baak in, die de directie veroordeelde tot het nakomen harer verplichtingen. Deze deed daar op billetten drukken, geheel in den vorm van DE FEE VOL VEREASSIM. 2. Uit het Fransch, van GYP. „Jan heett geen roode cent, die domoor!'! brulde de generaal, „wat wil hy in vredes naam beginnen, als hij geen militair ia?" „Maar hy heeft immers een inkomen van drieduizend gulden en hg wil schilder wor den", verklaarde Miete. „Hy is gek „Dat vind ik niet." „Wat, kleine fee! gg, die anders altgd zoo verstandig zyt, begrypt ge dan niet, dat er voor een man geen betere carrière is dan die van militair „Als hij dom is, ja, dan wel maar als hy een goed hoofd heeft „Dank je wel, zeer beleefd!" „U weet wel, oompje", zei Miete op vleienden toon, terwyi zy hare armen om zijn hals sloeg, „dat gij eene uitzondering maakt, gg zgt eene bovenste beste." „Dus over 't algemeen houdt ge niet van militairen." „Alleen maar als ze generaal zijn, zooals gyi" „Dat is geen antwoord!" Om de woordenwisseling te vermijden» die verkoopingen op rechteriyk gezag, aldus aan vangende „Krachtens vonnis, van enz., dato 10 Maart 1899 no. zal op 10 April enz. Verder besloot de directie, om de auteurs te plagen, hun te verbieden in hun stuk iets te veranderen om te verbergen, dat de censuur iets schrapte. Zoodra de tooneelspeier aan een verboden uitdrukking komt, zal hy even zwijgen. Dan komt een bord nederdalen met het opschrift „Door de censuur verboden." Dit bord blgft een oogenblik zichtbaar en verdwynt dan weder, waarna de acteur voortgaat tot bij de volgende geschrapte uitdrukking hetzelfde too neel met het bord zich weer zal afspelen. Men verwacht dat de grap wel succes zal hebben. Maar of de schrijvers daarin zullen deelen In Jutland houden de tooneelliefhebbers ervan waar voor hun geld te ontvangen en de tooneeldirecteuren moeten, willen zij eene goede recette maken, daarmede rekening hou den. En dat zy dit doen, biykt uit het volgende veelzydige programma van een voorstelling in het stadje Thichedt. Eerst kwamDe Galeiboef Rocambole, een stuk, waarin het van moorden, schurkergen, misdaden enz. wemelt. Dan volgde een kleine, dolle klucht, die den titelLiefde en Waterglas voerde en zong een geliefde komiek een aantal populaire coupletten. Het slot vormde een treurspel in vgfbedryven De verloren Dochter. Meer kan men nauwelijks verlangen. De voorstelling begon te 6 uur in den namiddag en eindigde 's nachts te twee uur. Het publiek was niet karig met byvalsbetuigingen en was beslist van meening, dat de voorstelling een kroon (6778 cent) waard geweest was. DE ZEERAMPEN. Men komt thans tot de raming, dat de ramp van de Stella aan 75 menschen het leven heeft gekost. Maar het kan zgü, dat nog eenigen der geredden komen te sterven. Tot de geredden behoort een knaap die met zyn moeder en broeder aan boord was en de eenige van dit drietal was die behouden bleef. Toen de Stella op de klippen liep, stelde een matroos zijne moeder gerust met dewoor den: „Er is geen gevaar"dientengevolge had zg zich niet gehaast met hare kinderen ineen der booten te komen, voordat zij zag, dat alle vrouwen en kinderen daarin reeds geplaatst waren. Op dat oogenblik riep de kapitein „laten nu alle mannen voor zich zeiven zor gen", en zg slaagde er niet in te midden van al die mannen nog een boot te vinden. Een paar minuten later zonk het schip. De nu ge redde knaap was een dergenen, die, boven wa ter komende, de omgeslagen boot te pakken kregen, waarvan wy gisteren melding maakten. Hg begreep dadelgk, dat zijn moeder en broe der verdronken moesten zgn en in zgn wan hoop daarover wilde hy de boot loslaten om zelf eveneens om te komen. Maar een man naast hem hield hem vast en trok hem af en toe aan de ooren, ten einde hem by bewustzyn te houden. Door de zorg van dien man kwam hg eindelijk met de zeven andere in deze boot in het leven geblevenen te Cherbourg aan. Koningin Victoria, die nog steeds in het Zuiden vertoeft, zond een telegram van deel neming aan de directie. Een en ander over brood en meel. Reeds in de grgze oudheid was men bekend met de bereiding van brood. Ten tijde van Mozes maakten de Egyptenaren, die toen als het meest beschaafde volk der wereld be schouwd konden worden, daarbij van gist gebruik. Maar hoe eenvoudig de bereiding van 't brood ons heden ten dage ook moge toeschijnen, toch heeft zij, even als zoo vele andere kunsten, hare ontwikkelings geschiedenis gehad. Aanvankeiyk geschiedde de broodbereiding uitsluitend in de gezinnenhet koren werd te dien einde geroosterd, tusschen twee steenen fgn gemalen, en daarna in water gaar gekookt. Men verkreeg aldus wel een eetbaar, maar zeer zeker geen smakeiyk voedingsmiddel. Later verbeterde men de qualiteit van het meel, door het bezigen van zeven; verder voegde men er vet, olie, honing, zelfs vleesch by, en maakte men aldus verschillende soorten pasteien en gebakjes. De grootste vooruitgang werd gemaakt door de aanwending van gist, waardoor men in staat noodzakeiyk hieruit moest voortvloeien, maakte het meisje zich zoo gauw zij kon uit de voe ten. Als Paul en Jacques d'Orcey, de eigen neven van Miete die hunne studies erg ge- makkeiyk opDamen voor het een of ande." examen zakten, en het heele huis weerklonk van de jammerklachten der markiezin, dan deed het meisje alle moeite om haar op haar manier te troosten. „Maar zy zullen nooit klaar komen voor Saint-Cyr 1" riep de grootmoeder wanhopig uit. „Dat is tenminste heel waarschgniyk, maar wat hindert dat antwoordde Miete heel kalm. „Wat of dat hindertDat hindert zoo veel dat zg nu hunne drie jaren als soldaat moeten dienen." „Dat zal heel goed voor hen zijn." „Jawel, maar daarna." „Hoezoo, daarna." „Dan zullen ze geen officier kunnen worden." „Des te beter voor hen „Je weet niet wat je zegtZij zullen nooit kunnen trouwen als zij geen officieren zijn Alleen officieren doen goede huweiyken En daar het jonge meisje het stilzwygen bleef bewaren, vroeg de markiezin eenigszins ongerust„Of zoudt gij soms niet met een officier willen trouwen?" „Miete knielde voor hare grootmoeder neer en zeide zachtjes, op ontwykenden toon: „Trouwen trouwen?" zoover zyn we nog gesteld werd een licht brood te bakken, dat het hedendaagsche zeker zeer naby kwam. De door oen Egyptenaar ontdekte gist werd door de Galliërs door biergist vervangen. Maar eeuwen lang bleef men voor sommige gerechten de voorkeur geven aan brood zon der gist. Daartoe behoorde vooral een soort ongerezen brood, dat men aan tafel by wyze van bord gebruikte; het deeg werd aldus door de sausen of de vleeschj as doortrokken en men at het dan als een soort pastei op. Deze brooden heetten in Frankrijk pain assiettes (bord brooden) en zijn langen tyd in de mode gebleven. Het laatst werden ze uitgedeeld aan de armen by gelegenheid van de kroning van Louis XII en Charles IX. Verder ontleenen wij omtrent dit onderwerp nog de volgende byzonderheden aan de Ned. Bakkers Crt. Toen in Frankrgk voor het eerst gebruik zou worden gemaakt van gist, werd het door de medische faculteit als schadelijk voor de gezondheid afgekeurd en daarop ernstige boetes gesteld. Ia Bngelsch-Iadië en Schotland wordt meel gekneed met water en dan tot dunne platte koeken gerold, op dezelfde manier als de J oden-Paaschbrooden. De eerste Engelsche meelmolen werd te Londen opgericht in 1764. De Pillsbury meelfabrieken te Minneapolis, de grootste van de wereld, gebruiken meer dan 32.000 bushels tarwe per dag, een hoeveel heid, voldoende om twee steden, zoo groot als New-York, gedurende 24 uur van voedsel te voorzien. Het graan heeft in verschillende deelen van Europa van de tyden der Grieken af als een wettig betaalmiddel gegoldenin Noorwegen wordt het nog gebruikt als deposito bij de banken en, evenals metalen geld, gebruikt als betaalmiddel. Gedurende het beleg van Parys door Henry IV heerschte een hongersnood, waardoor brood tot een kroon per pond steeg. Het volk, uit geput door honger, stal de beenderen uit het lijkhuis van de Heilige Onnoozelen, en maalde die, om or een soort brood van te bakken. Reeds in Pompeji werden de bakkersovens eerst met brandend hout verhit, totdat de ver- eischte temperatuur bereikt was en daarna uitgedweild. Byna alle molens worden tegenwoordig in gericht naar het automatisch systeem, d. w. z. dat de grondstoffen van het eene deel van den molen naar het andere langs mechanischen weg worden vervoerd, zoodat van de meeste molens kan verklaard worden, dat gedurende de verschillende processen, van het inkomen als graan tot het weggaan als meel, het met geen handen in aanraking komt. De graanbouw in Engeland is achteruitgaande en meer dan ooit is Engeland in dezen afban- kelgk van het buitenlandmen is er daarom op bedacht, den graanbouw aldaar uit te breidendaardoor zouden de boerenarbeiders meer werk vinden, evenals de molenaars, en de overbevolkte steden wat van hun over vloedige bevolking worden ontlast. De tarwekoning van de geheele wereld woont in Argentinië. Hij is een Italiaansch landver huizer, Guazone genaamd; zyn akkers liggen in het zuiden van de provincie Buenos Ayres; ze beslaan een oppervlakte van 66.270 acres. Het aantal personen, dat hy in dienst heeft, bedraagt bij de duizend en ieder van hen heeft aandeel in de winst. Is de oogst binnenge haald, dan zijn voor het vervoer ongeveer drie duizend wagens noodig. (Mbld tegen de vervalschingen.) Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Ma an dag 10 April. Voordracht W. P. G. Helsdingen. Schuttershof 8 u. Dinsdag 11 April. Voordrachten Willem van Zuylen. Schouwburg 8 u. W o e n s d. 12 April. Alg. Verg. Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen. Gebouw 8 u. Z a t e r d. 15 April. Alg. Verg. Polder Wal cheren. Polderhuis 10 u. Dinsdag 18April. Concert Vereen, voor lu strum. muziek. Concert en gehoorzaal 7Vi u. niet! Paul noch Jacques noch ik denken daaraan." „Geloof niet, dat het zoo gemakkeiyk zal zyn uwe neven een goed huwelgk te laten doen! In den tegenwoordigen tijd gaat dat zoo gemakkelgk niet als men geen geld heeft „Maar ik heb immers geldZeg, grootmoeder, hoeveel Keb ik eigeniyk wel?" '„Cyftysi .wlet» hebt acht millioen van uwe moeder maar daar zijn uwe neven niet mee geholpen! „Dat is waar!" antwoordde Miete gelaten. Om het vervelende van eene woordenwisse ling te vermyden, wilde zg er niet bgvoegen, dat het eerste, dat zy doen zou als zij meer derjarig werd, zou zyn haar neven een bruid schat te geven, ten eerste om hun zelfpleizier te doen, m8ar vooral ook om een einde te maken aan het gepraat over Saint-Cyr en die goede huweiyken met militairen. Tegen 't voorjaar, eer zg Parijs verlieten, had Miete opgemerkt dat er onder de talrijke jongelieden, die werk van haar maakten, twee waren die byzonder in den smaak vielen van haar vader, hare grootmoeder en haar oom Champreu. De éene, graaf De Luxeuil, was dertig jaar en had een inkomen van honderdduizend gulden. Het was een knap jongmensch, met een hel der verstand en goede manieren. De markie zin scheen aan dezen de voorkeur te geven. De andere graaf De Garcbea, een toonbeeld van welopgevoedheid en verfijnden smaak, bewoog zich reeds op zyn vyf en twintigste jaar in de hoogste kringen en in de allereerste Balons. Daarbij had hg veel fortuin, en kon dus niet verdaoht worden van Miete om haar geld te willen trouwen. Deze viel vooral in den smaak van den heer d'Orcey en den generaal. Innemend en vriendeiyk als altijd tegen iedereen, liet het jonge meisje voor geen van beiden eenigen voorkeur blgken, en deed zelfs alsof hunne herhaalde bezoeken haar volstrekt niet opvielen. Nauwelgks had de familie d'Orcey haar zomer- verblgf betrokken of De Garches en De Luxeuil kwamen een bezoek brengen en telden onder de eerste logeergasten. De markiezin en haar zoon verwachtten nu de eene of andere op merking van Miete, eene uiting van voldoening of van verveling, maar in plaats daarvan roerde zij, die heel goed den stand van zaken inzag, dit onderwerp in 't geheel niet aan en was vast besloten het aan hare familie over te laten om er over te beginnen. Eindelijk op een avond moest men er toch wel over spreken. De markies deelde Miete in tegenwoordigheid van zyne moeder en zijn oom mede, dat de beide heeren aanzoek hadden gedaan om hare hand. Als altyd antwoordde zij ook nu weer dat zij nog geen twintig jaar was en nog geen haast had om te trouwen. Generaal Champreu wees zijn nichtje erop dat het schitterende party en waren en het dus wel de moeite waard was er ern stig over te denken, waarop z§ beloofde dat zy dit doen zou, maar zy dacht er niet meer over. Na eene week vroeg de markiezin Miete ernstig af of zy al eene keuze gedaan had. Zy smeekte haar vooral te denken aan de on rust, waarin zg hare familie liet, indien haar toekomst niet verzekerd was. De Garches en De Luxeuil hadden welwillend dezen zonder lingen wedstrijd aangegaanzij wachtten nu haar besluit af daar het meisje geen woord sprak en besluiteloos scheen, ging de groot moeder voort: „Ik smeek je, Miete lief, beslis nu tochZy blijven nog veertien dagenDit is een heele tyd, gebruik dien nu goed om te onderzoeken, op te merken en uwe keus te bepalen. Beloof me, dat je nog den avond van de wedrennen, na het bal, je besluit zult meedeelen." Miete trachtte te schertsen. nDe wedrennen, het bal, en dan het be sluit dat is veel voor éen dag 1" „Wees nu eens ernstighet komt er werkelijk op aandus, dat is afgesproken, niet waar; dien avond zult ge ons zeggen wien ge wilt trouwen „En als ik nu eens niemand kies „Natuuriyk kiest ge iemand ge weet toch wel dat een meiqje moet trouwen 1" En de markiezin voegde er op overtuigen den toon by „En dat ze jong moet trouwen als zy gelukkig wil zyn." De dag van de wedrennen brak aan xondef

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2