MIDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 81- 1899 Donderda or 6 April. FEUILLETON. 142" Jaargang, o Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 5 April 8 u. vm. 56 gr. 12 u. 50 gr. av. 4 u. 48 gr. P. Verw. kr. W. wind, bew. Middelburg S April. Ur Drucker's arbeidsovereenkomst. Zooals reeds door ons gemeld, bevat de April aflevering van de Vragen des Tijds eene be langrijke beschouwing van mr E. Fokker, .ge wijd aan het door mr Drucker den minister van justitie aangeboden ontwerp-arbeidsover- eenkomsteene, volgens den afgevaardigde voor Alkmaar, „even belangrgke als verdien stelijke studie, een model wat klaarheid en beknoptheid betreft, blijk gevend van mees terschap zoo over stof als over vorm, getuigend van een scherpen blik, nevens een warm hart, practisch en wetenschappelijk tegelijk in zeld zaam zoo voorkomend harmonische vereeniging". Aan het einde van zijn overzicht en criti- sche beschouwing schrijft mr Fokker Den eindindruk wensch ik in deze woorden samen te vatten: men schat het werk hooger, naar mate men er grondiger kennis van neemt. De beknoptheid en klaarheid vallen aanstonds in 't oogde nauwkeurigheid en de volledig heid treffen eerst, indien men het geheel aan dachtig heeft overzien. Groote kennis van theorie, wetgeving en jurisprudentie zijn, even zeer als een scherpe blik op de practijk en hooge toewijding noodig om zulken arbeid te leveren. Is aan de eene zijde angstvallig er voor ge waakt, dat de rechten van den arbeider erkend worden, dat zijne aanspraken kunnen worden geldig gemaakt, dat het hem verschuldigde hem ten volle en tijdig worde voldaanaan de andere zijde is den wetgever geen enkele waar borg onthouden, welke zonder bezwaar voor den eerlijken en trouwen arbeider kan worden verschaft; de sociale beteekenis van dergelijke regeling worde niet onderschat. Welke zullen de vruchten van dit werk zijn Zal spoedig de. minister Van der Linden een officieel ontwerp van wet contrasigneeren, aan hetwelk deze uitnemende studie ten grondslag ligt? Het antwoord is vooralsnog niet met zekerheid te geven. De tegenwoordige minister van justitie aan wien niemand buitengewone werkkracht en werklust zal ontzeggen en wiens wetgevend talent erkend en algemeen gewaar deerd wordt heefc zijn eindoordeel nog niet doen kennen. Onbekend is het nog, of de minister tijd zal vinden om dat eindoordeel spoedig te vestigen, en zoo ja, of hij weldra in de gelegenheid zal zijn, een ontwerp aan de Koningin aan te bieden. Voorloopig behoort dit nog te worden afgewacht. Doch zeker hopen velen met mij, dat het eindoordeel zóo zal uitvallen, dat zonder veel omwerking, aan de vertegenwoordiging zal kunnen aangeboden worden een ontwerp van wet tot regeling van de arbeids-overeenkomst, geschoeid op den grondslag van mr Drucker's werk. Spoedig, want de urgentie is bijna door ieder erkend, ook door de groote politieke partijen of groepen. En mocht onverhoopt de indiening lang uitblijven, dan zal ongetwijfeld mr Drucker overwegen, of hij van zijn recht tot initiatief zal gebruik maken om dit ontwerp aan de parlementaire vuurproef te onderwerpen. Het parlementair initiatief is in de laatste jaren men denke aan de lex Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiên20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent- Reclames 40 cent por regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagk; te Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Hartogh en aan de revisie niet zonder vrucht in toepassing gebracht. Doch ook daar voor moet de juiste tijd gekozen worden. Eb zeker is het nu niet de daarvoor geschikte tijd, terwijl de kamer tal van moeilijke en gewich tige onderwerpen in behandeling heeft. Doch ook al mocht onverhoopt in de eerste jaren, ondanks de dringende behoeften de indiening van zoodanig ontwerp nog tot de vrome wen- schen blijven behooren, de kaDS op een goede regeling is zeer aterk vermeerderd, daar een voudig ondenkbaar is een ontwerp van wet op de arbeiders-overeenkomst, waarop deze arbeid niet een zeer overwegenden invloed zal uitge oefend hebben. Mr Drucker verdient den dank van allen, die overtuigd zijn, dat Nederland reeds veel te lang ten achter is gebleven met eene regeling van de arbeidsovereenkomst, welke èn eene van de meest veelvuldig voorkomende èn sociaal eene van de meest belangrijke en ingrijpende is. In de onderstelling altijd, dat de eerste kamer het voorstel-Harte e. 8. zal aannemen en dat de kroon in het voorstel zal bewilligen. BENOEHIN «EA ENZ. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot inspecteur der dir. bel. enz. te Leiden P. Dubois, inspecteur te Amersfoort; te Rotterdam, 3de afdeeling J. A. van der Feen, inspecteur te Alkmaar; te 's Hertogen bosch E. J. W. Römer, inspecteur te Gouda; te Hoorn A. L. Boot, adjunct-inspecteur, be last met de waarneming van de inspectie dier middelen te Zaandam. Aanstaanden Vrijdag verleent de minister van marine en aanstaanden Zaterdag de minis ter van binnenlandsche zaken geen audiëntie. Aan den sergeant J. Bijlo van het 2 bataljon 3 regiment infanterie alhier is op de gebruikelijke wijze de bronzen medalje voor trouwen dienst uitgereikt. Het stoomschip Willem Prins van Oranje, van de maatschappij Zeeland, heden ochtend van Vlissingen vertrokken, is hier gearriveerd en wordt, om het schoon te maken, in het droge dok alhier gezet. Het staat nu in het uatte dok. Tot de passagiers, die heden morgen per mail boot te Vlissingen aankwamen, behoorde er een die, wat lengte betreft, met de schoor- steenen scheen te wilien wedijveren. De man had de respectabele maat van 2.49 M. De 2e-luit. J. Biestraten, van het 3e regt. inf. te Bergen op Zoom, is voor 3 maanden te Terneuzen gedetacheerd. bestuurd worden door een steeds wisselende helft plus óen. Voor kleine scholen, waar b.v. het aantal leerkrachten 2 of 3 is, waren schoolvergade ringen onnoodig. Tegenover het oordeel van sommigen, die een wettelijke regeling der schoolvergaderingen wenschten, Btond dat van velen vooral van hen die reeds langer of korter dergelijke ver gaderingen houden die betoogen dat wette lijke regeling onnoodig is en in elk geval de ervaringen nog te weinig in aantal zijn om een dergelijke regeling te wettigen. Ten Blotte werden alle 4 de stellingen met n zeer groote meerderheid aangenomen. De voorzitter wekte nu de leden, die tot heden geen schoolvergaderingen hielden, op tot het nemen van een ernBtige proef er mee. O O S T - I N D I Als aanstaand gouverneur-generaal van Ned.- Indië worden genoemd de heeren jhr mr H. van der Wijck, lid van den Raad van State, broeder van den tegenwoordigen titularis, mr 's Jacob, burgemeester van Rotterdam, en De Meester, lid van den Raad van Indië. Aan de N. R. Ct. wordt uit Batavia geseind »De rust is te Soemalata hersteld. De moordenaars zijn gevangen genomen. De troepen zijn naar Menado teruggekeerd." Dit telegram is een vervolg op dat, waarbij het vermoorden van den heer H. C. Knappert te Soemalata gemeld werd. Uit den Oosthoek van Java wordt ge sproken over de vorming van een geheel mo dern Java-eskader, hoofdzakelijk samengesteld uit de nit Nederland te verwachten nieuwe oorlogsschepen. Dit zal gepaard gaan met de oprichting van een marinestaf te Soerabaja. Tot dusverre was zulk een staf in Indië een onbekende zaak, doch thans acht de schout bij nacht hem noodzakelijk. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit zijn, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, benoemd tot inspecteur der dir. bel, invoerr. en acc. te Zaandam J. N. J. Boom, inspecteur te T e r n e u z e d, en tot inspecteur te Terneuzen J. B. van den Dries, adj. insp., belast met de waarneming van de inspectie dier middelen te Hoorn. ONDERWIJS. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, met ingang van 1 Mei 1899, tot kweekeling bij de rijkskweekschool voor on derwijzers te Middelburg benoemd: R.J.de Theije, M. de Jonge, J. P. Flohil, L.Rgnberg, N. van Wijngaarden, P. J. Soeters, M. H. Geel- hoedt, B. van der Snoek, C. J. Poldermans, J. Boer, J. Post, L. Bleeker, M. J. Steketee, J. Kuijper, J. G. Rondberg, A. de Mol, A. Lu- cieer, J. van Elsacker, J. van Oostrum eu J. H. Swenne. In de Dinsdag te Utrecht gehouden jaar vergadering der Unie: Een school met den Bijbel is, inde plaats van den heer mr C. Lucasse, die niet herkiesbaar was, als bestuurslid zen de heer M. de Jonge Jzn te Goes, die deze benoeming aannam. Uit de ter vergadering gedane mededeelisgen bleek, dat de Unie-collecte van het vorig jaar f 1500 hooger was dan de voorlaatste, dat echter het bestuur der Unie voor de kas f 14 minder ontving dat de kas voor de sch stichting op 1 Jan. II. f 1972.50 in bezit had, en dat bet aantal locale comités thans 594 bedraagt, waarbij er 185 zijn, die nog geen correspondenten hebben. Op de Zaterdag te Utrecht gehouden eerste algemeene vergadering van de Vereeni ging van hoofden van scholen werden ook de schoolvergaderingen besproken. Het hoofdbestuur bad bet oordeel van leden der vereeniging, naar aanleiding van vele ingekomen rapporten over deze kwestie, samen gevat in een 4tal stellingen. Deze hielden in 1. Naast afzonderlijke besprekingen met de leden van het personeel der school, die aan elke school zullen gehouden worden, verdienen aan groote scholen samenkomsten met het geheele personeel ter bespreking der school- aangelegenbeden in het algemeen aanbeveling. 2. Deze besprekingen betreffen uitsluitend de zaken, genoemd in art. 21 der wet op het Lager onderwijs, benevens de tuchtmiddelen. 3. De resultaten dezer besprekingen hebben voor het hoofd der school de beteekenis van adviezen. 4. Wettelijke regeling dezer samenkomsten of het verplicht stellen er van door de gemeen tebesturen is vooralsnog niet geraden. Ten opzichte van punt 3 werd o. a. opgemerkt dat de wet op 't L. O. nog geen meeregeering toelaat en dat in geen geval een school kan DE FEE VOL VERRASSINGEN. 1. Uit het Fransch, van GYP. „Dat kind heeft geen wilskracht en ze zal die ook nooit hebben." „Dat weet ik nog niet." „Och komZij heeft iets weifelends, iets verlegens en ze praat iedereen na 't is wanhopend 1" „Maar moeder dat is juist heel ge lukkig." De douairière d'Orcey haalde even de schou ders op en vroeg„Gelukkig voor wie dan „Wel in de eerste plaats voor haar zelf hoe minder wilskracht men heeft, hoe kalmer en gemakkelijker het leven is." „Zoogeloof je dat „Zeker 1 en het komt mij voor, dat het ook voor ons wel zoo verkieslijk ia om van Miete geene kunstjes en tegenstribbelingen, zooals van de andere kinderen, te duchten te hebben." „Mijn beste jongen, je ziet het heelemaal verkeerd in! Juist dia kuren, die zucht tot verzet zijn een bewijs, dat de kinderen goed gezond zijnDat getuigt van frisohheid en levenslust „Miete is anders heel gezond." „'t Is mogelijk - maar zij is bol bleek als een aardappel zij is niet stevig!—" „O, stevig is ze wel", bracht de markies d'Orcey hier zachtjes tegen in, „maar ge wilt ook altijd, dat de kinderen eruit zullen zien als roode appeltjes ge gaat alleen maar af op de kleur, om iemand's gestel te beoordee- len en ik verzeker u, dat dat dikwijls erg bedriegt „Nu, ik hoop het van harte, mijn jongen ik weet niet wat het is, maar ik maak me dikwijls angstig over die kleinedie moreele zwakte moet toch eene physieke oorzaak hebben die wij niet kennen." „Moreele zwakte een kind van vijf jaar 1" riep M, d'Orcey lachende uit. „Wat heeft de leeftijd daarmee te maken Toen gij vijf jaar waart, stampvoettet ge al zóo hard, alsof ge den vloer wildet intrappen, en als wij je wilden opnemen en wegbrengen, dan trokt ge ons de haren uit het hoofd." „Dan was ik zeker een kiad naar uw hart." Met een blik van voldoening keek de dou airière haar zoon aan. »Gij waart eea heerlijk kind je bent het trouwens nog" „Een kind van zevenenveertig jaar." „Ik wil maar zeggen, dat je toen al was zoo als je nu bent, prachtig gebouwd en goed gespierd en die arme Miete heeft zwakke beenderen, die niets waard zijn, en akelige, slappe spiertjes, om medeleden mee te hebben." „Maak u maar niet ongerust dat komt van zelf wel terecht." - „Dat komt van zelf wel terecht! Nu praat je waarlijk al precies zooals zij zelf, een paar dagen geleden, toen ik weer een' aanval van jicht had. Ik had haar gezegd te bellen, omdat er een houtblok verlegd moest worden dat geen vlam wilde vatten en begon te rooken en weet je wat ze toen antwoordde?" „Nu, wat dan." „Wel, ze antwoordde, terwijl ze naar het stuk hout keek, dat in de asch lag te verko len „Het zal wel van zelf in orde komen „Zij had waarschijnlijk gelijk!" „Dat dacht ik welje bederft haar vreeselijk 1" „U bederft haar vrij wat meer dan ik 1" „Dat is mogelijk maar in ieder geval laat ik het niet merken „Dat denkt u maar!" „En ik laat geene gelegenheid voorbij gaan om haar wil wakker te schudden ik plaag haar ik weiger haar met opzet sommige dingen, die ze graag heeft maar jawel zij kijkt me dan met hare groote grQze oogen aan, soms wat verwonderd, maar meestal onverschillig en ze doet zelfs poging tot verzet Wacht, daar komt ze juist aan, probeer haar nu eenB boos te maken." «Waarvoor?'' tal Duitsche Electriciteitsmaatschappij en een voordeelig aanbod hadden gedaan voor de overneming van het Amsterdamsche tramnet. Nader is gebleken, dat dit aanbod slechts be trekking heeft op den aanleg, niet op de exploitatie van de electrische tram. - Te Rotterdam is een verordening gemaakt op het rijden met automobielen. Er mag niet sneller gereden worden dan 12 KM. per uur, de matige draf van een paard. KERKNIEUWS. Op een Maandag te Utrecht gehouden vergadering van Israëlietische schoolbesturen, daartoe uitgenoodigd door het Nijmeegsche, welke vergadering, behalve door de opper rabbijnen, de heeren L. Wagenaar, dr B. Rit ter, Chumacheiro en dr T. Lewenstein, door tal van belangstellenden werd bijgewoond, is de volgende motie aangenomen: Da vergadering, geboord de gevoerde debat ten, besluit eene commissie te benoemen, die practische voorstellen zal ontwerpen en deze met bekwamen spoed aan een nader saam te roepen vergadering zal voorleggen. Yoor s ver mogelijk wordt aan die commissie in 't bijzonder aanbevolen le. statistieke gegevens omtrent den uitwen- digen staat van het godsdienstonderwijs in ons land te verzamelen na te gaan langs welken weg de zoo hoog noodige belangstelling der ouders in het godsdienstonderwijs te bevorderen; 3e. welken stappen zouden kunnen worden gedaan, om van de bevoegde autoriteiten de meest mogelijk geschikte uren voor het gods dienstonderwijs te verkrijgen na te gaan wat gedaan kan worden om het bezoek van de algemeene Bcholen op Sab bath tegen te gaan de meest mogelijke gegevens bgeen te brengen omtrent dat wat geschieden kan om het schoolverzuim op de godsdienstscholen tegen te gaan voorstellen te doen omtrent het vinden der financiëele middelen voor de uitvoering der verschillende bier genoemde aangelegen heden vereischt. De benoemde commissie bestaat uit de hee ren ,L. Wagenaar, Arnhemdr M. Wolff, Haarlem A. van Creveld Mzn., Amsterdam mr M. de Pinto, Den Haag; S. Sohlberg, te Amsterdamdr E. Kalker Jr., Arnhem en W. van Leer, Nijmegen. Verschillende Berichten. Buitenlandsche bladen weten alweer te vertellen van een verloving van onze Koningin. Die zou tijdens het bezoek aan Amsterdam aan een galadiner bekend worden. Voor de betrekking van inapectrice van den arbeid hebben zich een 16 tal dames aan geboden. De benoeming kan binnenkort wor den verwacht. Onlangs werd ons bericht, dat een twee- lij een vechtparty te Rotterdam tusschen twee jongens van 14 en 15 jaar heeft Dinsdag avond de een den aeder met een mes in de borst gestoken. De toestand van den verwonde, die naar het ziekenhuis vervoerd werd, is niet levensgevaarlijk. Aldaar is een man, tengevolge van'dronken- 8cbap, aan het Katendrechtsche veer te water geraakt en verdronken. In hevige mate heerschen te Bolnes rood vonk, keelziekte en bof. Verscheidene sterf gevallen hebben plaats. In twee gezinnen zijn iu elk 3 kinderen gestorven, in een ander twee. In de school zijn meer dan de helft der kin deren afwezig. Algemeen wordt geloofd, dat de school besmet is. Te Amsterdam is een bekend flesschen- trekker Albertns Eichhorn, nadat eene huis- zoebiog bij hem had plaats gehad, in arrest genomen. De oudste bewoonster van Naarden, mej. A. E. Gier, is Dinsdag in den ouderdom van 99 jaar overleden. Zondag morgen viel te Deventer een drie jarig kind al spelende in een kolk, gelegen in de voorstad. Eenige jongens, dit bemerkende, doch niet kunnende zwemmen, trachtten het kind met het toesteken van stokken te redden. Terwijl het kind reeds zinkende was, kwam een moedige jongen van 18 jaar aangeloopea, die, het gevaar ziende, onmiddeliyk gekleed te water sprong, naar het kind dook, en het ge luk had het te grgpen. Hoewel het reeds be wusteloos was, had hij ook nog de zelfvoldoe ning, de levensgeesten weer op te wekken. Het kind is thans vrij wel. - Te Almeloo zijn gevankelijk binnenge bracht twee personen uit Ootmarsum, die in de nabijheid van laatstgenoemde gemeente een Duitscher aangerand eu van zijn geld beroofd hadden. De gearresteerden staan als gevaarlijke personen bekend en worden van meer aanrandingen verdacht. In een bierhuis te Dinteloord is by een ichtp8rtg een der twistenden met een bier- flesch ernstig verwond. Bg Dinksperloo is het 10-jarig dochtertje van een werkman onder hèt spelen onder een zandhoop bedolven en daarin dood terugge vonden. Te Bokstel is Maandagavond een doof twee gezinnen bewoond huis met al wat er iu was verbrand. Te Maastricht is een Rotterdammer aan gehouden, die ziGh onder een valschen naam schuil hield, om een gevangenisstraf van drie maanden te ontgaan. Als wij slechts de helft zeiden van de verstandige dingen, die wij by nader bedenken hadden moeten zeggen, wat zouden wy daa knappe menschep zijn. Miete kwam de kamer binnen, gevolgd door de kindermeid, die haar van klein af aan had 'tWas een aardig kindje met zachte oogen: een ernstigen trek om den mond en in hare bewegingen iets looms en onverschilligs. Zy ging naar de douairière toe en zei: „Niet waar, grootmoeder, ik mag myn nieuwen bal toch wel meeneman naar 't bosch? Mevrouw d'Orcey vroeg: „En waarom zou je hem niet mogen meenemen?" Miete wierp een vluchtigen blik op de kindermeid. „Omdat Vincence zegt, dat het zoo vuil is buiten en dat hij dan zal bederven." ,Ja, dan moet je hem ook niet mee nemen." „Ik wou het toch wel graag." „Neem liever den ouden meê 1" „De oude is zoo Ieelgk." „O, die is nog heel goed." „Ja, maar ik vind hem leeiyk." Zij hield aaa op zachten toon, met eei zweem van koppigheid in hare lichtgrgze oogen. De douairière hoopte Miete nu eens boos te maken, <loor heel beslist te weigeren. „Kom gehoorzaam Vincence nu dade lijk en laat het rijtuig uiet langer wachten!" Het kind liet dadelijk elke poging tot v< varen en ging naar de deur. „Waar ga je naar toe riep de groot moeder haar achterna. Weer vriendelijk eö in haar hümetir ant woordde zy „Wel, ik ga den ouden halen, als ik deö nienwen niet mag meenemen." Geheel ontmoedigd, keek mevrouw d'Orcey haar' zoon aan. „Heb ik je niet gezegdzy heeft geene wilskracht, het is een zwak karakter vraag maar eens aan je oom of ik geen gelijk heb." En terwijl zij zich tot een knappeu rgzigeü grijsaard die, zonder iets te zeggen, had toe geluisterd,- wendde, herhaalde ze „Is het niet zoo?" „Je hebt altyd ongelijk als je iets slecht^ zegt van de kleine fee." „Ik zeg niets slechts van haar:" „Jawel! Het is een volmaakt kind!" De generaal de Champreu hield dolveel van zijn kleine nichtje. Hij vond dat zy met baar hoog blond baar, haar fijne, doorzichtige gelaatskleur en haar al te teer lichaampje wel wat geleek op de feeën uit de sprookjes die hij verzon om haar te amuseer en. Het kind kon dan urenlang naar hem luisteren, opge togen, stil als een muisje, en het was die on be wegelijkheid, die de markiezin zoo dikwgls verontrustte. Na dit laatste gezegde van haar broeder, ging zij voort„'t Is een goed, lief kind maar zy heeft absoluut geen vasten wil ze is te sufferig." De generaal viel heftig in: „Te sufferig! geen kwestie vanZy zal ons verrassingen

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1