BEKENDMAKING. HEI HEEEENHUiS, GASGLOEILICHT. ONTVANGEN Advertentiën. SPAARBANK. verkoopen: Vit de hand te koop Vlasmarkt.' ^PABAS0LS«$» en EN -CA8. W. STEIJJN, BIMMLES van ie taaitaaien en kt Kraste J. I. ?AI DER CBAB, Kitte lorisM pan wy niet, waarom iemand «Ijn vervolging verlangt. Verleden jaar waa het anders. Toen zeu Bertulus hem voor den burger lijken rechter hebben kunnen brengen en daar had Labori dan als advocaat van de civiele partij de eigenlijke leiding aan de zaak kunnen geven. Maar de militaire justitie laat geen civiele partij toe, en zoo zou een proces dan toch niets hebben gegeven. Dat in Duitschland de oogst op wetgevend gebied schraal was, daaraan herinnerden wij reeds bij het scheiden van deH rijkedag. De legerwet is het eenige wat bepaald werd afgedaan. Wat op sociaal gebied te doen was, bleef, evenals in België, onafgedaan. Over Oostenrijk behoeft eigenlijk niet te worden gesproken. Er is weer een poging mis lukt om met den Rijksraad te regeeren, en sedert doet men het maar zonder Rijksraad, alleen met het bekende artikel 14 der Grondwet, dat nu weer zal worden gebruikt voor een ver lenging der begrooting en voor een zwenking met betrekking tot de taalkwestie. De Budapester Lloyd althans meldt, dat de Oostenrijksche regeering slechts wacht op het uiteengaan van den Boheemschen Landdag, om de taalverordeningen in te trekken, hetgeen nu in de eerste dagen van Mei zal plaats hebben. In Hongarije ziet de toestand er beter uit. Wel heeft een ernstige crisis den wetgeven- den arbeid vertraagd. Maar door het verzet van een vastberaden minderheid is de politieke toestand des landB in gunstigen zin veranderd. Hoe ernstige bezwaren ook bestaan tegen het stelsel, dat een minderheiden baas speelt, en door obstructionisms omverwerpt een kabi net dat op de meerderheid steunt nu de ervaring heeft bewezen, dat een verzoening tussohen de partijen zoo gemakkelijk was, mits Banffy maar aftrad, zal niemand de crisis be treuren. Men is niet veel verder gekomen dan tot een afdoening der achterstallige begrooting. Maar de weg voor den geregelden parlementairen arbeid is geëffend. Eindelijk Engeland. Ook daar is de oogBt zeer schraal en de beide ontwerpen, die her vorming beoogden, hebben het nog niet tot een derde lezing gebracht. Die ontwerpen zijn de, indertijd uitvoerig door ons besproken ver hooging van den schoolplichtigen leeftijd door afschaffing der half-timers, en dat tot regeling van het bestuur van Londen. Bij de progre3sisti8che meerderheid van den County-Council stuit dit ontwerp op toenemend verzet. Want werd het aangenomen, dan zou dit lichaam zooveel van zijn bevoegdheden aan de wijkbesturen moeten afstaan, dat het alle be teekenis zou verliezen. Dat de strijd hevig is, valt te begrijpen, want het geldt groote belangen, die niet gemak kelijk te vereenigen zijn. Dat men bezwaar hoeft tegen te groote centralisatie in een stad, zoo groot als Londen, laat zich begrijpen. Maar omgekeerd biedt een splitsing weer groote nadoelen. In de eerste plaats wel dit, dat de bevolking, rijk en arm, ongelijk over de Btad verdeeld is, zoodat de meeste middelen aanwezig zijn in de vestries waar de minBte behoëfte bestaat, en omgekeerd. En daarbij komt dat, als geen uniforme regeliug bestaat, de belastingdruk in de verschillende deelen dtr zelfde stad geheel zal afhangen van toevallige omstandigheden. Trouwens het is niet alleen in Engeland dat het gemeentelijk vraagstuk zoo de aandacht trekt. Dat is bijna overal het geval, natuur lijk gevolg van de toenemende uitbreiding der gemeentezorg, zoowel door het aantrekken van belangen welke vroeger niet werden geacht tot de zorg der overheid te behooren, als door de afwenteling van zorgen door hoogere be sturen op lagere. Beknopte Mededeelingen. Een bericht, geheel in strijd met dat van Het Vad., wordt heden uit Parijs geseind. Uit goed ingelichte bron verzekert men dat het geschil, ontstaan door den wensch van het vatikaan om aan de conferentie te 's-Gravenhage deel te nemen en de weigering van de Italiaan- sche regeering om in deze deelneming toe te stemmen, op de volgende wijze geregeld is: Daar de conferentie zich moet bezig houden met de ontwapening en ook met arbitrage, zal de nuntius den paus vertegenwoordigen bij de bespreking over het arbitragevraagstuk, dat een volstrekt zedelijke quaestie is, waarover een geestelijke macht heeft mede te spreken, maar de nuntius zal niet deelnemen aan de beraadslagingen over de enkel stoffelijke quaes- ties der ontwapening. Gelijk wij Dinsdag mededeelden had Het Vad. dit juist tegengesproken en gezegd: „Voor degenen, die een oogenblik over de zaak nadenken, springt het onwaarschijnlijke van deze oplossing reeds in 'toog. Want de paus zou zich tot een zoodanige voorwaarde lijke en „gedeeltelijke" toelating zeker niet laten vinden." De Duitsche regeering heeft een Engelsch auteur, wiens critiek op de Duitsche politiek haar wegens de heftigheid mishaagde, bet land Het wetsontwerp tot bescherming van goedgezinden bij werkstakingen, dat door de bekende Oeynhauser rede van den keizer reeds bij voorbaat „de tuchthuiswet" wordt genoemd, is nu door Z. M. goedgekeurd en zal bin nenkort by den Bondsraad worden ingediend. Reeds geruimen tijd is het Duitsche leger bezig een verjongingskuur te ondergaan, tot voordeel van de promotie, maar tot schade van de pensioenrekening. Alleen in de jongste Zes weken werden gepensioneerd 3 luitenant- generaals, 5 generaal majoors, 3 kolonels, 4 luitenant-kolonels, 18 majoors, 17 kapiteins en &1 luitenants. De gezamenlijke pensioenen be dragen 240.000 M. Duitschland een protest ver- achenen, geteekend door de besturen van 30 Kriegervereinen met 7000 leden, waarin zy protesteeren tegen de indertijd door ons ver melde uitvallen in den Ryksdag, waar men met eeu aardige, in onze taal onverstaaubare woordspeling van kruipers in plaats van krygers had gesproken. In het protest wordt ontkend dat de voorzitters der vereenigingen reaction naire verkiezingsagenten zijn. De sultan van Turkije heeft geprotesteerd tegen de Engelsch-Fransche overeenkomst, wyi daar by het achterland van Tripoli aan Frankryk wordt gegeven. Dat land nu behoort aan Tripoli; Tripoli behoort aan hem, zoodat de beide Mogendheden feitelijk over Turksch gebied hebben beschikt. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van een boerenopstand in Roemenië, welke door de regeering aan socialistische dryvers werd toegeschrevenwelkome aanleiding na- tuurlij k om een aantal vreemde socialisten over de grenzen te zetten. Thans echter wordt gemeld, dat deze zaak niets met het socialisme te maken had. Bij de verpachtiBg van een groot landgoed, dat voor 36.000 lei per jaar verpacht was, kwam een bod van 90.000 lei, dat werd aangenomen, hoewel de geboden prys ver boven de waarde was. Al spoedig echter bleek, dat de nieuwe pachter wel den weg wist om zich voor schade te vrijwaren, althans hy perste de tot het goed behoorende boeren op een treurige wijze uit. Vergeefs wendden de onderdrukte boeren zich tot de overheid, maar deze weigerde alle steun, vermoedelijk omdat zy met den pachter onder een deken lag. Toen dit klagen niet hielp brak het oproer los. Twee overheidspersonen vluchtten in een huis en werden daar door de woedende boeren bedreigd. Eerst toen de „primar" zyn ontslag nam, werden de boeren kalmer. Dezen kozen een nieuwen burgemeester, en verzetten zich toen twee compagnieën werden uitgezonden om den „primar", die door den nood gedwongen had bedankt, in zyn ambt te herstellen. Toen eenmaal de zaak een ernstige wending nam, begon de ontevredenheid, welke ook in andere districten bestond, zich wat meer te uiten, en zoo is een toestand geboren welke door velen voor vry bedenkeHjk wordt gehouden. Men beweert, dat het Engelsch-Egyptische leger niet sterk genoeg is om de posities tegen den aanrukkenden Khalief te houden en zich daarom terugtrekt. Gelyk men weet, is een groot deel van de troepen, die de expeditie naar Khartoem hadden gevormd, na de over winning van September weer naar het Noorden teruggekeerd. Enkele regimenten zelfs naar Engeland. Volgens Daily Graphic is de overeenstem ming met Rusland betreffende China volkomen; het verdrag wacht nog slechts op de onder- teekening. Het wordt bevestigd, dat Rus land zich zal schadeloosstellen ten koste van China en wel door nog een gedeelte van Panir te nemen. Uit Londen wordt gemeld, dat de hand- teekeningen onder het Johannesburgsche adres niet van de eerste kooplieden en eigenaarB aldaar0zijndezen achten elke nieuwe opwinding schadeiyk voor hun belangen. De onderteeke- ningen zouden hoofdzakelijk afkomstig zijn van allerlei onbekende grootheden, en door betaalde agenten zyn ingezameld. Er is de laatste dagen op Samoa weer een paar maal gevochten, waarom de Euro- peesche schepen troepen aan wal zetten. Engelsche en Amerikaansche schepen bom bardeerden een kustplaats. De Drey lus-zaak. Trarieux heeft antwoord van De Freycinet inzake de valsche mededeelingen betreffende Savignaud, een der hoofdgetuigen tegen Picquart. Gelijk men weet, is dit een echt mauvais sujetmaar werden, toen Labori naar de betrouwbaarheid van dezen persoon onder zoek deed, zeer gunstige inlichtingen gegeven, die echter betrekking hadden op een ander persoon. Uit de door Trarieux medegedeelde data was gebleken, dat het departement van oorlog de meest gunstige inlichtingen had gegeven, eenige dagen nadat van den vroegeren chef van Sa vignaud de meest ongunstige inlichtingen op het ministerie waren ontvangen. Uit de ophelderingen van De Freycinet blij kt dat men aan het ministerie inderdaad de ongunstige rapporten had ontvangen. Maar kort daarop kwam een telegram van den gene raal, met de vraag of soms niet bedoeld waren inlichtingen over den vroegeren ordonnans van Picquart en dat, als naar dien gevraagd werd, de inlichtingen goed moesten luiden. In dat telegram was de naam van den ordon nans (Roques) niet vermeld, en nu had „men" aan het ministerie >gedacht," dat die man ook Savignaud heette, en dat vermoeden had „men" als stellige waarheid aan den minister medege deeld, die toen de hem voorgelegde valsche voorstellingen aan Zurlinden zond. Ook kreeg Trarieux antwoord op een andere vraag. Aan het slot van zyn brief had bij verzocht een onderzoek in te stellen naar het hem als waar medegedeelde feit, dat Savig naud, vóór deze de (later valsch gebleken) ge tuigenissen ten nadeele van Picquart ging afleggen, bezoek had ontvangen van twee offi cieren van den generalen staf. De Freycinet moet erkennen dat dit zoo is. Savignaud (die volgens zyn chefs een zeer slecht mensch is) heeft bezoek gehad van de staf kapiteins Jung en Lavit, die handelden op bevel van bun chefs Ook is heden openbaar gemaakt een brief van Scheurer-Kestner aan generaal Billot dd. 1 November 1897, geen nieuwe feiten behel zende, maar merkwaardig omdat biykt dat Scheurer-Kestner toen reeds Billot waar schuwde voor zyn omgeving, en er op wees dat door deze indiscreties waren begaan. Een comité, bijna geheel uit goedklinkende namen bestaande, heeft in Siècle en Aurore een oproeping geplaatst om geld voor de openbaar making van het verslag der enquête en van het voor het hof van cassatie te voeren revisie proces. De eerste Tyst vam de S/èefe wyst 315- frs. aan, die van de Ligue des Droits de Vhomme ruim 600 frs. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. EEN PROTEST. Mynheer de Redacteur. Ik behoor wel tot hen die, waar len geldt, nooit, als het noodig is, den stryd erover ontwyken, maar ik heb mij steeds onthouden van 't gebruik van oneeriyke mid delen en het altyd, zoowel in myne partijge- nootea als tegenstanders, afgekeurd wanneer zy dit wel deden. Ik ben van meening dat, wanneer het ginsel goed is, het veel meer kans heeft te overwinnen wanneer men recht door zee gaat, dan wanneer meu sluipwegen bewandelt. Daarom kan ik niet nalaten eeu kort, maar daarom ernstig protest in te brengen tegen de houding van het z. g. 'chriBteiyk-historisch blad in onze provincie, wat betreft het ontwerp op den leerplicht en het nu voorgesteld ver plicht herhalings-onderwys. Dat het dit verkeerd acht fiat, dat bet een en ander bestrydt uitstekend, maar dan niet met logens en verdachtmakingen,- zooals het dezer dagen deed. In het nommer van bedoeld blad van jl. Za terdag lees ik: r Herhalingsondenvijs I Tegen twee jongens te Hansweert is proces verbaal opgemaakt wegens het" plegen van onzedelijke handelingen met een" meisje van 14 jaar op den püblieken weg" Nu zal ieder die dit berichtje leest daaruit opmaken, dat hier sprake is van jóngens die óf gebruik maken van herhalingsonderwys óf daarvoor in de termen vallen. En wat is nu de waarheid Twee jongens, waarvan de een reeds soldaat is geweest en de ander dit jaar heeft geloot die dus den twintigjarigen leeftijd reeds hebben bereikt maakten zich aan bedoeld feit schul dig, zyn verhoord en waaruit blykt dat de zaak niet van zeer êrnstigen aard geweest is zyn onmiddellyk weer op vrye voeten gesteld. Ik acht elke commentaar overbodig. Mijn doel was alleen om te trachten te voor komen, dat deze leugen verder worde geëxploi teerd als wapen tegen het herhalingsonderwys. Een vriend van- waarheid. Goes, 30 Maart 1899. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Vlissdtobh, 31 Maart. Boter f 1.15 k f 1.10. Eieren f 3.40 a f per 104 stuks. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Donderdag 30 Maart. Antwerpen. Tarwehooger. Amerikaauscb roode no. 2 fr. 17. Part)». Tarwe, vast, loop md. 2 fr. 21. P e s t h. Tarwe in betere stemming. Don derdag fl. Woensdag fl 10.50, PRIJZEN VAN EFFECTEN. Heden was de beurs gesloten. Zaterdag Is het vacantiedag. Aan onze correspondenten herinneren wy, dat wij geen opgaaf verlangen van het aantal kiezers. Wy bunnen die on- mogeiyb van alle gemeenten in Zeeland op- aemen. POSTERIJEN. Den 7den en 14den April k. zal met de atoomboot van 11.30 av. van Vlissingen naar Queenborough eene verzending van brievenen andere stukken plaats vinden aan het oorlogs schip Atjehte Kaapstad. Opdat die brieven en anderé stukken by de sorteering op de postkantoren dadelyk in het oog vallen, worden belanghebbenden uitgenoo- digd ze te voorzien van twee zich kruisende strepen over het geheelo adres, leopeude van den eenen hoek naar den anderen. Verzending en laatste buslichting der MAD aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Inclië. Napels (Duitsche dot.) 3 April 1.05 's nam. Marseille (Lloyd). 4 April 6.30'savonds. Brindisi (Eng. dienst) 7 April 1.05 's nam. Rotterdam (Bloyd). 7 April 6.30's avond». Marseille (Fr.dienst). 8 April 5.45 's morgens. Genua (Nederl.) 11 April 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.) .14 April 6.30's avond». Brindisi (Eng. dienst)14 April 1.05 's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heef» te 6.30 avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver tending met deze gelegenheid op de adressec is aangewezen. Padang wordt aangedaan door de bootei- der Maatschappyen Nederland en Lloyd. Over Brindisi Britsche bootenheeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per FranBohe mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh er de residentie Sumatra's Oostkust W est-Indië. Curaqao via Queens- town. 4 April 10.15's avonds. Suriname via Sout hampton 4 April 5.45 's morgens. Suriname via St Na- zaire8 April 5.45 's morgens. Curasao via Liverpool 10.15 'savonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en lieu elke maand 6.30'tav» Burgerlijke Stand. Van 30 eu 31 Maart. Middxlbubo. Ondertrouwd: K. Meertens, jm. 30 j. met A. J. Mak, jd. 29 j- P- A. Pieterse van Wljck, jm. 25 j. met M. C. Maas, jd. 23 j. W. F. Rouffaer, jm. 24 j. met P. de Witte, jd. 22 j. A. R. H. van Steenhnijsen, jm. 25 j. met J. E. Raats, jd. 29 j. Getrouwd W. G. van Klaveren, jm. 24 j. met M. Back, jd. 23 j. A. Heuseveldt-, jm. 26 j. met C. Sinke, jd. 21 j. J. Moerland, jm. 22 j. met E. Geervliet, jd. 20 j. Bevallen AP. Machielse, geb. Schipper, d. H. W. Corbeel, geb. Van Loo, z. Overleden: P. Francke, wedr van P. Koets, 85 j. Heden overleed, tot diepe droefheid van my en myne kinderen en verdere familie, onze geliefde echtgenoot en vader Iz. DE BBUIJNE, in den ouderdom van ruim vyftig jaren. Uit aller naam, C. B0UWENS- Wed. Iz. DE BRUIJNE eu kindereu. Zuidzande, 30 Maart 1899. Ondergeteekendeu betuigen hunnen welge' meenden dank voor de vele bewyzen van be langstelling, by de geboorte hunner dochter ontvangen. J. HARTHOORN. R. J. HARTHOORN—Siebols. Bij het neerleggen van de betrekking van Officier van Justitie bij de Rechtbank te Middelburg, betuigt de ondergeteekende zijn dank aan allen in dit arrondissement, die hem, zoowel ambteiyk als op andere wyze, bij de waarneming dier betrekking hunne medewerking hebben verleend. Middelburg, 31 Maart 1899. VAN HOEK. Een Btel koperen Persietters, Kapltaa' en Onderkas, voor Boekbinders, te koop by Boekh. FANOY, Burg. Ondergeteekenden betuigen door ize bunnen harteiyken dank aan allen, die biyken van belangstelling gaven by gelegenheid van hnnne 40-Jarlge Echtver- eeniging, op 21 Maart jl. J. DE MASIER. M. J. OSSEWAARDE. Nieuwe Sluis, by Breskens. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden bij het overiyden van Mejuffrouw GIJSBERTHA VASSEUR, betuigen ondergeteekenden hnn harteiyken dank. Brussel. W. VASSEUR, Gep. Maj. O. I. L. Arnhem. J. A. DAMME. Belene M. B. Voorbeij lel, Tandarts, Lange Delft, ia gedurende de Paaechweek NIET te oonsulteeren. De INTRESTBETALING voorde drie maanden, verschenen 31 Maart 1899, zal plaats hebben op iedere zitting van Woensdag, Donderdag en Zaterdag, namiddags, te beginnen met Zaterdag den 15 April 1899. De intrest, ingaande I April 1899, be draagt 3Vt, 3, 204/ioo en 2 percent, volgens aankondiging dato April 1899. Boven f 1000.— wordt geen rente uitge. keerd. De. zittingen worden gehouden in het lokaal aan de Bo gar dat raat, D no. 51. Die van Woensdag, Donderdag en Zaterdag, van éen tot twee uren, zyn bestemd tot ont vangst en terugbetaling en ook tot rentebe taling; de zitting van Zaterdagavond, acht tot negen uren, is uitsluitend bestemd tot ontvangst van in te brengen gelden. De Commissie voor de Spaarbank, JHR MR W. H. SNOUCK HURGRONJE, Voorzitter. H. A. SIJPKÈNS, Secretaris. J. A. ZIP, HET POLDERBESTUUR VAN WALCHE REN brengt ter kennis van ingelanden, dat de lijst van stemgerechtigden, volgens het kohier van dykgeachot voor 1899, op heden is opgemaaktdat zij tot 15 April aanstaande ter Griffie des Polders en bij de Opzichters der 4 Wateringen ter lezing is nedergelegd, en bovendien ter Griffie des Polders is ver- krijgbaar gesteld tegen betaling van 25 cent per exemplaareen en ander om de ingelan den in de gelegenheid te stellen daartegen vóór genoemden 15den April hunne bezwaren, met overlegging van de vereischte bewyzen, j dit Bestuur in te dienen. Middelburg, 31 Maart 1899. Het Polderbestuur voornoemd, D. A. DRONKERS, Voorzitter. F. J. SPRENGER, Griffier. VERHUISD van de Koningstraat naar bet HOFPLEIN E 295. Zich minzaam aanbe velend. W. A. VERBEEK. De Winkel van A. A. MES Gzn. is Maandag den geheelen dag, en Dinsdag na één uur GESLOTEN. De Notaris A. M. TAK zal op Woensdag den 19 April 1899, des namiddags te drie uren, op de Hofstede „VLUCHTENBURG", onder OOST-SOUBURG, in het openbaar voor afbraak op voormelde Hofstede. Bezichtiging daags vóór en op den dag van verkoop. Inlichtingen worden verstrekt ten kantors van voornoemden Notaris. BICCEN te koop. Een PAARDENKNECHT of HANDKNECHT, die met paarden kan omgaan, benoodigd bij C. REIJNIERSE Wz., Nieuwlandsche Weg. te BIGGEKERKE, aan het Moleuwegje. Adres Notaris TAK. Een SPRINCBEER te bekomen by J. VADER, Serooskerke. Ontvangen de nieuwste STALEN TAPIJ TEN en MEUBELSTOFFEN. Groote voorraad in VLOER- en TAFELZEILEN, VITRAGE CRETONNE,TAFÉLKLEEDEN,KARPETTEN, DEUR- en GANGMATTEN, LOOPERS enz. Soliede VEEREN- ea KAPOK BEDDEN, DEKENS, MATRASSEN, SPREIEN, LEDI KANTEN, WIEGEN, enz. Concurieerende prijs. Soliede Goederen. Zoowel op den tweeden als op den derden Paaschdag a. s. zal bij de Firma DAVIDSE Co Sint Pieterstraat A 74, te Middelburg tot 12 uur des middags, gelegenheid bestaan tot het bestellen van Squash, Grosseüle, Bron- en Spuit water en verder alle soorten van Limonades. de nieuwste modellen Aanbevelend, S. M. MDRIESSEfL TURFKMI H 185, maakt bekend dat de herstelling van zijn CAFÉ heeft plaats gehad. Blijft zich minzaam aanbevelen aan Btad- en landgenooten, belovende een nette bediening. TB BAU-EMS. {Staats- Contróle), Verkrijgbaar by alle H. H. Apothekers te Middelburg. De Agenten voor Nederlaud J. N. WALTER ZOON. Behalve de gewone prima KOUSJES van 35 cent, zyn ook andere verkrygbaar, dia nameiyb daar zyn aau te bevelen, waar de lamp veel schokken, stooten of dreunen te ver* duren heeft. Deze Kousjes zyu daartegen volkomen bestand en kosten per stuk slechts 45 cent.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 3