BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN, n 9 m m m m wellicht herinneren, dat door da vinding van de heeren Mialaret en Vogela Dolhain het mogelijk ia geworden elke plaat, welke ook, gekleurd of ongekleurd, vergroot op het doek te reflccteeren. Ook had de spreker buitendien nog zeer vele photographieën, teekeningen enz. aan de wanden der zaal doen ophangen, alle ter verduidelijking van zijn van zeer veel studie getuigende lezing, die na afloop zeer word toegejuicht en waarvoor, namens alle tegenwoordigen, de voorzitter ten alotte een warm woord van dank tot den spreker richtte. Wy hopen later in staat te zijn onzen lezers nog meer uitvoerige mededeelingen te kunnen doen over dit, voor Zeeland vooral, belangrijk onderwerp, door de voordracht in haar geheel in ons blad op te nemen. MIDDELBURG IN 1898. (Slot.) Aangaande den toestand van de Middel- burgache kunatboterfabriek kan het volgende worden vermeld. De oleomargarine en de olieën werden hoofdzakeiyk uit Amerika, Frankryk ou Engeland betrokkenvoor de mengsels werd HoIIandsche en Deensche boter gebruikt; de melk was van Walcheren afkomstig. Voorjaar en zomer waren grasryk, en daardoor ongun stig voor het verbruik van margarine. De •Spaanscb-Amerikaansche oorlog bracht evenwel geeue storing in den aanvoer van grondstoffen ta weegalleen waren de prijzen van die stof fen hooger. De directeur zegt eene beatryding van „deloyale concurrentie" door eene wet in den geest van de Duitsche wet Zur Bektlmp- fung der unlauteren Wettbewerbes dringend noodig te achten, zoowel in het belang van de verbruikers van margarine als van fabrikanten. Het aantal werklieden bedroeg 17 (waaronder 1 beneden de 16 jaar) op het einde van 1898. In de pianofabriek van den heer Ant. Mes kon geregeld met 25 werklieden worden door gewerkt. Eenige nieuwe machines werden aangeschaft; voorts werden gemaakt eene in richting voor het met stoom drogen van het hout en eene voor het lakken van yzeren pianoramen. Fabriek, woonhuis en magazijn worden door middel van in de fabriek voort gebrachte electrieiteit verlioht. In de bierbronwery de Vijfhoek van de firma Luteyn Co. werd geregeld gewerkt69 brouwsels werden afgeleverd. Het aantal werklieden bedroeg 9 op 31 December 1898 waaronder 1 beneden de 16 jaar. In deazijnfabrieken van de firma A. A. Mes Gz. en die van den heer Snoep bleef de omzet weder stationair. De omzet van bessenwijn, wijn,sterkedran ken en likenren van de firma A. A. Mes Gz was levendigvooral in het najaar kwamen zendingen naar Transvaal en Ned. Oost-lndië veelvuldig voor. Het artikel „kwast" vond buitengewoon veel aftrek. Aan de steenbakkery der Nijverhelds- vereeniging werden ongeveer 440.000 Waalvorm en 60 0Q0 IJselvorm vervaardigd zy vonden tegen vaBt gebleven prijzen geregeld afzet. Met de in 1897 begonnen verplaatsing der in richting naar een geschikter terrein in de Oude haven werd in 1898 voortgegaan; zy kan na met de nieuwe campagne aldaar in gebrnik worden genomen. In den toestand van de boekdrukkeryen kwam geene verandering. De koninkiyke fabriek van bedden en matrassen van den heer D. J. Pennoch had geregeld werk; de afleveringen buiten Mid delburg namen toe. De resultaten van de stoomwassohery, bleekery en strykinriohting De Vlijt, san de Loskasi worden weder bevredi gend genoemd. Het aantal arbeiders op einde 1898 was 18 (waarvan 1 beneden de 16 jaar) De Middelburg8che Maatschappij van atoom vaart deed met 2 booten 508 reizen van en naar Botterdam. Met inbegrip der tnsBohe&Btations en Vlis. singen werden vervoerd 19582 personen, hadden 51253 verzendingen van goederen plaats, respectievelijk tegen 23377 en 51701 in 1897. Door de stoombooten der Zeeutcsche spoor bootmaatschappij werden 675Vj reizen in 1898 volbracht tegen 673 in 1897. H„'t aantal vervoerde personen bedroeg 26647 tegen 25774 in 1897, Het goederenvervoer was grooter dan in het voorafgaande jaar het veevervoer daarentegen iets minder. De Zeeutcsche Stoombootmaatschappij (Sobie- dam, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Vlis- singen en B'-eskens v. maakte met hare booten Valk I en Valk II 104 reizen de re sultaten waren weder bevredigend. Betreffende den vrachtgoederendienst tus schen Vlissingen—MiddelburgAmsterdam v.v. per stoomboot Zeeland kan worden vermeld, dat in het afgeloopen jaar 48 reizen werden gemaakt en het goederenvervoer bevredigend mag genoemd worden. Da vraebtgoederendienst Middelburg, Gouda ec Amsterdam v.v. met de stoomboot Annie maakte 51 reizen, het goederenvervoer was bevredigend. Aangaande den stoomtramdienst tusaohen Middelburg en Vlissingen (geëxploiteerd door de Société anonyme des Tramways ct vapeur de Flessingue—Middelbourg et extentionsge vestigd te Brussel) zyn de volgende byzonder hen ontleend aan de door het departement van W. H. en N. uitgegeven statistiek van het vervoer op de spoorwegen en tramwegen over bet jaar 1897. Op 1 Januari 1898 bedroeg de lengte der lynen enkel Bpoor 8548.20, dubbel spoor 716.20te zamen 9264 meterde spoor- wijdte was 1.435 meter; bet aantal voorban den locomotieven bedroeg 4, het aantal per- Bonenwagens 11, het aantal goederenwagens 2, het aantal in 1897 vervoerde reizigers 639.749, de opbrengst van het personenvervoer in 1897 f 40.705, de opbrengst van het goe derenvervoer f 1,086.80; de opbrengst van personen- en goederenvervoer te zamen was per dag-kilometer f 13.08. Van de 61 stoomtram-ondernemingen wordt de opbrengst per dagkilometer van deze onder neming slechts door een 12tal overtroffen. LETTEREN EN KUNST. Dinsdag a. a. wordt te Arnhem door een gezelschap dillettanten, de Vereeniging W.W., opgevoerd de opera Alessandro Stradella van Von Flotow. De netto opbrengst komt ten voordeele van de Arnhnmsehe Orchest-Vereeni- ging, die by de opvoering zal meewerken. Een uitnemend denkbeeld zal de Dordt- sche afdeeling van Toonkunst verwezenlijken door op tweeden Paaschdag een herhaling van de uitvoering van Haydn's Schöpfung te geven, maar nu den toegang voor ieder open te stel len tegen betaling van 30 cent en gratis tekst boekje-, in de Duitsche en de Nederlandsche taal. Als solisten werken weer mede mej. Anna Happel en de heer Zalsman, en verder de heer Jos. Tfjssen. B. Crt.) RECHTSZAKEN. Zooals wy in ons vorig nommer in het kort meldden, is Donderdag by vonnis van de Haagsche rechtbank de gep. kapitein Vemer, wegens het voortgezet misdry f van doodslag, met aanneming van verzaohtende omstandig heden, veroordeeld tot driejaar gevangenisstraf. Het zeer breed gemotiveerd vonnis overwoog onder meer dat de dood van mevrouw Meyer en van mevrouw Vemer het gevolg is geweest vand< plaats gehad hebbende verwonding door mid del van esn revolver dat bekl. het opzet had om beide vrouwen van het leven te berooven, doch dat hy n i e t met voorbedaohten rade heeft gehandeld. Geboord de deskundigen en verdere ge tuigen, nam de rechtbank niet aan dat be klaagde krankzinnig is in den zin der wet, doch vereenigde zich met het oordeel der des- knndigen dat beklaagde in zyn doen en laten niet geiyk is te stellen met een gewoon menseh. Verder werd aangenomen, dat er stoornis is in het bewustzynsleven van beklaagde, doch de rechtbank acht hem niet een dégénéré, die thnisbehoort in een krankzinnigengesticht. De beklaagde was by het hooren van zyn vonnis, voor zooverre waarneembaar, minder zenuwachtig dan by de behandeling zyner zaak. éen hunner makkers ernstig mishandeld. Don volgenden nacht is hy aan de gevolgen over sea. Te Hoofddorp werd een bedelaar gear resteerd, die in kenneiyken staat langs de huizen liep en op de fluit speelde. BIJ fouil leering werd bij hem gevonden een spaar bankboekje waarop ten zijnen name f 760 was gestort. Woensdagmiddag is te Helmond een agent van politie onverhoeds door vier kerels aangevallen en zoodanig mishandeld, dat hy neervielhy trok toen zijn revolver en schoot een der aanranders een kogel door het been. De drie anderen kozen het hazenpad, doch werden spoedig gearresteerd. De verwonde is naar het ziekenhuis overgebracht. - Te Groningen is in hechtenis genomen een candidaat in de medioijnen, verdacht van overtreding van art. 297 van het wetboek van strafrecht. In het begin van Februari werd te Haarle, onder Tnbbergen, een lijk gevonden, dat na schonwing deed denken aan een misdaad. Onder de knie toch bevond zich een diepe snede, waardoor een slagader was getroffen. Woensdag werden door den rechter van in structie te Almelo twee personen in deze zaak verhoord, waarby tegen een hunner zulke zware vermoedens rezen, dat by dadelyk in hechtenis genomen werd. In het Limbnrgsche dorp Margraten wer den Woensdag vier landbouwerswoningen met stallingen, schuren en aanhoorigheden door brand vernield. Mede werd een graanmolen in asch gelegd. Ook werd eene massa graneD, hooi en stroo, akker-, schuur- en landbouwge reedschappen eene prooi der vlammen. Niet s is verzekerd. In den laataten tyd is het aantal con ranten in het algemeen en het aantal vakbladen in het byzonder toegenomen. De rechtsgeleerde, de landbouwer, de manufacturer, de tabaks bewerker, de tuinbouwer, de modiste, de huis moeder, de aannemer en zoovele anderen hebben ieder voor zich een blad, waarin hunne of hare belangen worden besproken of mede deelingen worden gedaan, speciaal op het een of ander vak betrekking hebbende. Zoo bestaat er ook sedert eenigen tyd Soldatenkrant, waarvan de redactie beoogt om tegen geringen prys aan den soldaat eenvou dige en gezonde lectuur te verschaffen, terwyi bet aankweeken van liefde voor vorstenhuis en vaderland en de ontwikkeling van militaire deugden daarby op den voorgrond treden. Die krant, waarin onderwerpen betreffende politiek of godsdienst uitgesloten zyn, heeft, naar de redactie zegt, zich weldra in de kazerne een groot aantal lezers verworven en mocht van verschillende zyden steun en medewerking ondervinden. Waar het echter na de invoering van den peraooniyken dienstplicht te verwachten is, dat ook door hen, die bniten bet leger staan, meer aandacht zal worden geschonken aan militaire aangelegenheden dan vroeger het ge val was, vraagt de redactie ons in wyderen kring de aandacht te vestigen op bet bestaan dezer courant en op bet doel dat met de uit gave ervan wordt beoogd. Wy voldoen daaraan gaarne, te eerder omdat men met de uitgave geen winst wensebt te be halen en ons uit een paar gezonden nommerB bleek dat de Soldatenkrant, die wekeiyks verschynt en slechts f 1 per jaargang kost, uitstekend aan zyn dool beantwoordt. De commissie voor de redactie bestaat uit de heerenJ. H. H. Dommere, gep. generaal- msjoor; J. C. van Schermbeek, gep. kolonel der infanterie; R. Dnfonr, le luit. der inf. H. J. A. Feber, le luit. der art. en W. J. H. Feber, le luit. der inf. By het examen voor nuttige handwerken te Zwolle slaagde o. a. mej. B. Baetens te Nieuwe Sobeemda. De 113e algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't algemeen zal gehouden worden op Woensdag 24 Mei, te tien uur, in bet gebouw van de „Vrjje Gemeente", te Amsterdam. Mr H. Smeenge, door het hoofdbestuur tot voorzitter benoemd,zal de werkzaamheden leiden. By aankomst te Roosendaal van den Duitschen mailtrein naar Vlissingen was Don derdag morgen een der salonrytuigen zoo heet geloopen, dat de vlammen aan beide zyden uitsloegen. Het rytnig werd nit den trein verwyderd. Te Rotterdam iB Donderdagochtend een bootwerker, doordat een ketting van een stoom- kraan, waaraan een bal van 50 kilogram hing, brak, ernstig verwond. De bal kwam tegen den bnik van den man tereoht, die onder het ver voer naar het ziekenhuis overleed. Een andere bootwerker aldaar viel van het vaartuig, waarop hy werkte, op een langs zyde liggend Rynsohip en werd ernstig aan het hoofd en de zyde verwond. Van Hr. Ms. gaffelschoener Argus is by het binnenkomen te IJmuiden de matroos Boksma overboord gevallen en verdronken. Te Alkmaar is in bet Rijksopvoedings? gesticht voor jongens door eenige verpleegden Er is, volgens het Handelsblad van Ant werpen, daar ter stede sprake van een reus achtig plan. Men zon buiten de vestingwerken tusschen het Kiel en Merxem een park willen aanleggen 10 maal grooter dan het Bois de Boulogne. Voor de uitvoering van dat plan is noodig de onteigening van 1320 HA. grond. In het park zonden niet minder dan 9 kas- teelen worden opgenomen, verder eenige hoeven enz. Er zonden bestrate wegen door komen ter lengte van 34 KM. met electrische tram- lijnen enz. Er is advertentie ruimte te huur op de door den Franschen staat in omloop te brengen doosjes lucifers. De regeering rekent dat deze exploitatie per jaar wel 5 miljoen zal opbren gen. En nadat de minister van financiën had beloofd te znllen toezien op de reclames, heeft de kamer den post goedgekeurd. Een der leden verkreeg nog de belofte dat geen reclame sou worden gemaakt voor financieels onder nemingen, die de Fransche spaarpenningen in gevaar brengen. Over geheime geneesmlddelei en kwakzalvers-artikelen iB niet gesproken. Het voorstel werd bestreden op verschillende gronden o. a.achtte men het beneden de waardigheid van den staat om tot zulk een exploitatie over te gaan. Een tweede bezwaar was dat deze exploitatie tengevolge zou hebben, dat men de groote industrie tegenover de kleine zou steunen. En dan werd nog beweerd dat de exploitatie niet een derde zou opbrengen van het door den minister van financiën in het nitzicht gestelde bedrag. Maar een voorstel van Berry om het plan op te geven werd met 386 tegen 141 stemmen verworpen. De proefnemingen met de telegraphic zonder draad tusschen Engeland en Frankryk zyn onder ongunstige weersomstandigheden voortgezet, maar ondervonden niet den minsten ainder. Het welslagen der proefnemingen is door De Freyoinet aan dep ministerraad medegedeeld Woensdag in den vroegen ochtend is ie Jersey de schouwburg verbrand. Ook twee aangrenzende huizen werden vernieldde schouwburg was pas geheel verbouwd, coodat de schade aanzienlijk is. In Ierland schijnt men al byzonder non chalant te werk te gaan by de aanwijzing van de personen, die recht hebben op gratis ge neeskundige hulp. Daar werd eens een briefje voor een spoedeiachend geval afgegeven en toen de dokter er haastig naar toe waB gesneld, bleek zyn patiënt een varken te Een ander werd op die manier gehaald by een koe en een derde bij een ezel. De Local Govern ment Board heeft zich nu de zaak aangetrok ken en men hoopt dat dit helpen zal, want de Iersche doctoren maken te recht bezwaar langer in deze regeling te berusten. Naar men meldt zou koningin Victoria, als zy uit het Zuiden komt, naar Cobnrg gaan, om daar het gedenkteeken voor hertog Ernst te helpen onthullen. Indien dit zoo is, zal men ook in ons land een bezoek van de Koningin hebben te verwachten, want het is, dunkt ons, niet aan te]nemen,dat de Koningin wederom nalaat een tegenbezoek aan ons hof te brengen. Sedert het optreden van een nieuwen commissaris van politie te Rad Nauheim wor den daar zooveel processen-verbaal opgemaakt, dat gemiddeld op elke drie bewoners (zuige lingen medegerekend) 1 bekeuring per jaar komt. Gelijk men weet, bestaat in Italië een wet welke het vervreemden van bepaalde rubrieken kunstvoorwerpen verbiedt. Op dit oogenblik beeft niemand minder dan de senator prins Sant Antonio van Napels zich wegens over treding van deze wet voor den senaat te ver antwoorden. De prins bad een schildery van Titiaan naar het buitenland verkocht, en was dit was de oorsprong van het proces nalatig gebleven de provisie aan den tusschen- persoon te betalen. Het bericht, dat de vermiste prins Lö wen- stein Wertheim by Manilla gesneuveld is, wordt offioieel bevestigd. Het lijk is t0r beschikking van zyn vrienden gesteld. Over het drama, dat zich achter deze zaak verbergt, is nog geen licht opgegaan. Do spoorweg van Rhodes. 't Wordt toch eindeiyk tyd het groote spoorwegplan van Rhodes eens uit een prac- tisch oogpunt te bezien. Want de laatste weken ia het werkeiyk van een ideaal een vraagstuk van den dag geworden, welks ver- wezeniyking niet geheel onmogelijk sohynt. Voor het Trans-Afrikaanscb verkeer heeft de lijn natuurlijk geen waarde. Wie uit Engeland naar Zuid Afrika wil, zal niet eerst naar Kaïro om daar den trein te nemen, die dagen laDg noodig heeft, om een warm, gedeeltelijk woest land, door te trekken, een reis die uatuuriyk neerkomt op een aaneenschakeling van ontberingen, welke men ontgaat door een van de prachtige booten te nemen, die een geregelden dienst op de Kaap onderhouden. En van goederenvervoer zal er natuur Ujk nog minder sprake zyn. Blyft dus alleen het vervoer van personen goederen van en naar de streken, die tot beden voor den Europeeschen handel en nyver- heid zoo goed als gesloten zyn, om de eenvou dige reden dat alles daar nog in de kindsheid verkeert. Dat dit op den duur veranderen kan, is waar, de spoorweg kan het middel worden om ontoegankeiyke streken te openen, voor zobver daar producten te halen of te brengeu zyn. Maar een van de invloedrijkste Engelsche provinoiebladen, de Manchester Guardian, merkt op, dat men heeft te verwachten, dat, als de iyn tot stand komt, Dnitschland nit zyn Oost Afrikaanse!! gebied een zijlijn zal aanleggen, die het verkeer naar de Oostkust afleidt, wyi deze veel dichter by is dan de beide aan de eindpunten gelegen havens. Feiteiyk komt dan het groote voordeel aan Duitsche kolonie ten goede en daaruit ver klaart het blad de belangstelling, welke het groote plan van Rhodes in Duitsche kringen vindt. Maar wyi Engeland nu geen geld heeft te geven om een spoorweg aan te leggen, welke in de eerste plaats Duitschen kolonies ten goede komt, meent het blad, dat men zich voor dit plan heeft te wachten, en meer nut kan doen met audere lijnen. Verkoopingen enz. Door den notaris W. S. Bosch werd Donderdag avond te Vlissingen in het koffiehuis De Oude Vriendschap in het open baar te koop gepresenteerd: een winkelhuis met erf en tuin te Vlissingen aan de Korte Walstraat, naby den Nienwen Dyk, H 195, groot 1 are 58 centiaren. Hoogste inschrijver was de heer S. van Os te Middelburg voor f 5670 en kooper werd de heer K. de Jager Az. te Vlissingen voor f 5882. Heden middag bracht een inwoner van Vlissingen een opstootje te weeg op de Bnrgt alhier. Onverhoeds bracht hij eene bewoonster dier straat, die op den stoep barer woning stond, een klap met een parapluie toe. Dadelijk snelden eenige personen toe, die hem verhinderde op die wijze voort te gaan hem naar het politie-bureau brachten. Na aldaar verhoord te zyn, is hy wêer vry- gelaten. Men zegt dat hy handelde in overspannen toestand, lerseke. Heden morgen reden eenige knapen mee op een zoogenaamden lange-wagen, waarop boomen vervoerd worden. Een hunner viel daar af en kreeg een wiel over bet lichaam. Inwendig gekneusd en aan bet boofd gewond, werd by opgenomen en op een krui wagen naar huis vervoerd, waarna geneeskun dige hulp werd ingeroepen. TE HOUDEN AANBESTEDINOEN. Zaterdag 1 April. S c h o r e. Koffiehuis A. op 't Hof 4 u. afbreken en opbouwen woonhuis voor J. Gle- rnm Chrz. Aanwijzing 1 April. Inlichtingen A. le Clercq, architect, Kruiningen. Dinsdag 4 April. Middelburg. Bureel directeur dir. bel. enz. 12 u.Gedeelteiyk verbouwen rijksbelas- tinggebouw te Vlissingen met onderhoud en herstel. Raming f 3700. Aanwijzing 28 Maart. Inlichtingen rijksbouwmeester 's Gra- J. Bartels te Rotterdam. Donderdag 6 April. Goes. Prins van Oranje 11 u.Vernieuwen enz. werken, leveren enz. 18.340 Ms ryszink- atuk, Breede watering bew. lerseke. Bestek firma F. Kleeuwens en Zn. Vrijdag 7 April. Middelburg. 10 u. Provinciaal Gebouw onderhoud rijksgebouwen in de Abdij. Aan wijzing 1 April. Inlichting Bouwkundige, be last met het toezicht. Vlissingen. Bareel opzichter fortificatiën aan de Dokkade 1 u.Het eenjarig onderhoud der werken en gebouwen te Vlissingen en te R a m m e k e n s. (Raming f 5560) en het eenjarig onderhoud der kazernegebouwen enz. te Middelburg. (Raming f 2960). In- li.ktinMT. nnsinhtar fnftifioaliSn h lichtingen opzichter fortificatiën te Vlissingen. Zaterdag 8 April. Terneuzen. Bureel opzichter fortificatiën Noordstraat 1 u.Het eenjarig onderhond van de werken en gebouwen enz. te Terneuzen en te E11 e w o u t s d ij k en van de zeewerin gen te Terneuzen. (Raming f 3860) en het doen van voorzieningen aan rysbeslag watertaluds te Terneuzen. (Raming f 1000.) Inlichtingen opzichter fortificatiën Terneuzen. Woensdag 12 April. Zijpe. Lokaal polder 11 u.Vernieuwen enz. werken, dijksverzwaring, waterschap Brui- nisse. Aanwyzing 4 en 8 April. Vrijdag 14 April. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. Maken en iDhangen van een paar yzeren deuren voor de Westschutsluis te Sas van Gent. Raming f 4725. Aanwijzing 7 April. Inlichting hoofdingenieur 11e district, ingenieur Terneuzen en opzichter te Sas van Gent. Het verbeteren van de Rijks waterleiding bewesten het kanaal van Terneuzen in den Oud-Zevenaar- en Sluispolder. Raming f 13.000. AanwyziDg 7 April. Inlichting hoofdingenieur 11e district, arr. ingenieur Terneuzen en op- ziohter aldaar. Zaterdag 15 April. Krabbend ij ke. Gemeentehuis 11 u. Bouwen post- en telegraafkantoor. Aanwijzing Zaterdag 8 April 1 n. Inlichtingen A. le Clercq, Kruiningen. Maandag 17 April. Oostburg. De Stadsherberg 2 u.Het afbreken van een gebouw en het bouwen van een nieuw woonhuis en remise te Oostburg, Aanwyzing 17 April. Inlichting A. le Clercq, architect te Kruiningen. Dinsdag 18 April. Burgh. Gemeentehuis 11 u.onderhouds werken Burgh- en Westland-polder. Raming 7740.16. Aanwyzing 11 en 14 April 10—12 u. Vrydag 21 April. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. Het bouwen van een siuisknechtswoning bij de Westsluis te Terneuzen. Raming f 3950. Aanwijzing 14 April. Inlichting hoofdingenieur 11e district, ingenieur Terneuzen en opzichter aldaar. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Inforaatiën. W. Verstegen Konion. Verhulst. Maret Tak. Notarishuis. Tak. Huvers. Var hulst. Tak. Loeft. TakenLoelf. Huvers. Loeft. Tak euLoeif. Maret Tak. Loeft. Hendrikse. De Smidt. Hendrikse. Hendrikse. Hendrikse* Datum Plaats. Voorwerpen 4 April Oostkapelle, Meub. goede 6 Middelburg, Hont, 8 Arnemuideu, Huis, 18 Vlissingen, Inspan, 18 Middelburg, Meubels, 19 O, Souburg, Heerenhuis, 31 Veere, Inspan, 34 Middelburg, Inspan, 86 Middelburg, Inspan, 36 O. Souburg, Inspan, 38 Meliskerke, Inspan, l Mei Veere, 0. 8ouburg, Inspan, 2 Inspan, Inspan, 8 Meliskerke, K Vlissingen, Inspon, 9 Zoo t elan de, Inspan, 10 Oostburg, Inspan, 13 Sohoondjjke, Inspan, 15 - St. Jan en Eremo, Inspan, 17 Waterlandk., Inspan, 34 Aardenburg, Inspan, Algemeen Overzicht. De Fransche kamer is nu ook uaar huis, en daardoor is het overal rustig op parlemen tair gebied. Als men deze rustpooze gebruikt, om eens na te gaanwat de vruchten van den parlemen tairen arbeid in den afgeloopen winter zyn geweest, dan zal men, gelooven wij, weinig reden hebben om te betreuren, dat dePaasch- vacantie een einde maakte aan de winterzit- tingen. In België heeft de kamer na al eenige weken zoek gemaakt met de behandeling van het ontwerp betreffende het arbeidscontract; eü toen de zitting Woensdag onder de reeds ver melde omstandigheden werd opgeheven, was pas het 10e artikel goedgekeurd, na verwerping van een aantal amendementen, meest door de vooruitstrevenden ingediend. Trouwens, ver werping was het lot dat de meeste amende menten wachtte. De hoop, dat de kamer nog vóór zij uiteen ging de nieuwe kieswet onder de oogen zou krygen, is niet verwezeniykt, en wy gelooven dat de regeering geen bijzondere redenen heeft om te zorgen, dat de kamer het ontwerp by hare terugkomst gereed vindt. Haast heeft zy niet en ook het ontwerp tegen spel en weddenschap blijkt geen haast te hebben. Dat zweeft nog steeds tusschen Senaat en kamer, en is mede een der belangrijke rege lingen welke onafgedaan bleven. In Frankryk heeft de kamer de begrooting afgedaan. Maar eerst op den voorlaatsten dag van het kwartaal werd deze arbeid voltooid, nadat vooraf de regeering een klein echec was bezorgd, door schrapping van frs 360.000 voor de betaalmeester. Toen de eindstemming plaats bad, constateerde Yaillant, dat geen enkele hervorming was tot stand gekomen. Voor ons is dat een vry natuuriyk iets. Begrootings- debatten zijn hier te lande geen aanleiding voor ingrypende hervormingen, die beter af- zonderiyk worden behandeld. Maar in Frankryk is het anders. Daar is vooral de wet op de middelen gewooniyk de gelegenheid om zoowat het gebeele belasting stelsel onderhanden te nemen, en soms belang rijke besluiten te nemen. Geheel ongegrond is de grief van Vaillant dus niet. Buiten de begrootiDg heeft de kamer in izen winter slechts een wet van beteekenis tot stand gebracht, maar die eene is zoo landelijk, dat menigeen zich later schamen i, tot zoo iets ergeriyks te hebben medege werkt. Maar de kamer heeft nu zoowat 5 weken vacantia genomen, het kabinet overlatende aan de genade van den senaat. Dat deze het Dupuy moeilyk zal maken, is niet te verwacht ten. Er heerscht den laatsten tyd een stem ming, welke herinnert aan den ergsten tijd van het kabinet Móline. En in menig opzicht is het nog erger dan toen. Het huidige kabinet had iets in het belang van den algemeenen vrede kunnen doen, wyi enkelen er leden, met den premier voorop, iets had den goed te maken. Maar in stede daarvan, is Dupuy er eerder op nit zichzelve te dekken. En hoewel de laatste weken wel eens gemom peld is over een nay ver tusschen De Freyoinet en Dupuy, naar buiten biykt daarvan nietB. Men ziet alleen dat beide ministers hetzelfde doel najagen beletten dat iets aan het licht komt wat zou noodzaken de schuldigen te straffen. Zelfs de door zoowat allen losgelaten Du Paty de Clam mag nog steeds niet aan de justitie worden overgeleverd. De Siècle maakt zich daar een beetje warm over de laatste dagen, en zegt telkens dat Dupuy en Lebret de arrestatie van den markies tegenhouden. Maar daar zyn zaak tooh by de militaire justitie zou moeten voer komen, begrij-

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2