Verschillende Berichten. 1897 t 59,478,81, zoodat eene vermeerdering in omzet te conatateeren ia, groot f 1.209.12s. In afdeeling B (bakkerij) bedroeg de omzet van 1 Juli tot 31 December f 7.750.81*. Blijkens de winst- en verliesrekening bedraagt bet totaal derjwinatpoaten f 12.446.52, hetgeen, verminderd met het totaal der verliesposten ad f 5.137.92*, een zuivere winst geelt groot f 7.308.59'. Na aftrekking van de bij de statuten bepaalde i.andeelen in de winst voor bestuur en perso neel, te samen bedragende f 1.123.86, blijft hiervan voor de leden disponibel een bedrag van 1 6.184.78*, hetgeen, zooals wij reeds vroeger meldden, eene uitkeering van 9 percent van het verbruik veroorlooft. In een Woensdag avond te Colons plaat gehouden vergadering der afdeeling Noord-Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door den heer C. N. van üer Heide van Wissekerke verslag uitgebracht over de verhuring van gronden, in pacht by het Nutalsmede van gronden in eigendom. Uit dit verslag bleek, dat de inkomsten had den bedragen ƒ673.08'en de uitgaven ƒ628.19', zooitat in reserve blijft ƒ44.89. Da gemiddelde opbrengst bedroeg per gemet ƒ147 tegen eene pachtsom van ƒ30.75. Vervolgens trad als spreker op de heer Van Wagtendonk uit Amsterdam, die tot onderwerp had gekozenDe gilden in hunne militaire, gods dienstige, economische en politieke beteekenis." Hij schetste het ontstaan der gilden, hun strijd tegen de aristocratie, het nut dat zy stichtten, maar ook de vele verkeerdheden, die hen aankleefden, hun verdwijnen, en vooral ook den grooten invloed, dien zy op den maat- schappeiyken toestand hebben uitgeoefend. Tal van platen verduidelijkten de even bcboone als nuttige lezing. De waarnemende voorzitter, de heer Ver meulen, dankte den spreker en riep hem een tot weerziens toe. Jammer dat de zaal niet beter bezet was. Tot kommies-ontvanger der 2e catagorie te Overslag is benoemd de kommies der le klasse W. H. J. Berntsen te Dordrecht, ing. 1 Mei e. k. ONDERWIJS. Voor de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, vermeld in art. 56, ouder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs, zijn in Z e e 1 a n d tot deskundigen benoemd de heerenA. R. Breetvelt te Goes, voor Nederl. taal en lezenJ. Swart te 's Gra venpolder, voor handteekenenD. H. C. Ittman te Goes, voor rekenenH. Koelmans te Ter- neuzen, voor aardrgkskundeP. van der Have te Zierikzee, voor geschiedenis; B. van Rnyven te Axel, voor kennis der natuurA. Idjsen te Middelbnrg, voor de theorie van het zingen; A. Luyendijk te Tholen, voor de beginselen van onderwijs en opvoeding en het schrijven P. B. Oost Lievense te Vlissirgen, en mej. A. S. Beugel te Middelburg, voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiekmej. M. J. de Haan te Middelburg, en mevr. Gravelotte te 's Gravenhage, voor de nuttige handwerken voor meisjes. Het schrifteiyk examen wordt gehouden op 5 April in het Schuttershofhet mondeling examen van 17 April tot 17 Mei in de boven zaal der sociëteit St Joris. Het aantal candidaten is 127. - De heer J. Geldof, onderwijzer te West- ka p e 11 e, is als zoodanig benoemd te Rid derkerk. Tot de ryksnormaallessen te Goes zyn toegelaten tot de eerste kl. 6 vrouwel. kweekelingen, al. O. B. de Beste, L. J. Baardolf, H. J. Verle en E. B. van Beek van Goes; L. R, Hnysse van Wemeldinge en N. S. Deurwaarder van Colijnsplaat3 meisjes niet toegelaten; en 12 mannelijke kweekelingenP. C. Zandee en G. F. H. Luwema van Goes, J. Vreke en C.v. d. Weele van Kapelle, L. M. Platteeaw van Wil- helminapolder, J. Feleus en S. J. Swart van 's Gravenpolder, F. C. Dominions van Wemel dinge, M. Verhage en H. Blok van Kruinin- gen, O. J. Bom en J. v. d. Vliet van lerseke 8 konden niet worden toegelaten; tot de tweede klasse 2 mannel. kweeke- lingenA. de Mol en J. P. Remyn van Baar. land; en Had Heijermans dan geen reeht zijn pleitbe zorger te schetsen zooals by deed en in den kring, waarin hij hem teekende? Eu als hoofdbeginsel liet hij hem prediken: Er zyn goede Joden en goede Christenenmaar men heett onder beide ook minder goede of bekrompen. Dat is niet hun sohuld, dat is een gevolg van de Ghetto's, waarin zij zich opslniteD, van het gebrek dat zy ïyden aan licht, lucht en leven; dat echt menscheiyke leven. Zet open de vensters en laat stroomen dat liobfc 1 roept bij nit. Al ware het alleen om dat heeriyk slot van hot twee de bedrijf, waarin Rafael zoo met vuur daarvoor een pleidooi levert, nadat wy eerst dat verrukkend tooneeltje aan deSab- bath-tafel hebben bijgewoond, dan had Heyer- mans al een meesterwerk geleverd. Of Rafael wel recht had zoo te spreken, na hetgeen met Rose was gebeurd Er moest iets buitengewoons wezen om de angst van Rose tot het uiterste te voerenom het verzet van den ouden Sachelt behalve nog om het verschil in geloof, tegen het huwelijk van zijn zoon te verklaren; om de onrecht vaardige begrippen in het licht te stellen, die menigeen in dergeiyke gevallen nog koestert Rafael aarzelde nietRafael zeide immers dadelijk„Ik ben reeds uw man." Was dat al niet een daad; even good als zyn besluit om been te gaan tot de derde kl. 3 vrouwel. kweekelingen J. de Jonge, M. Areaz en J. 0. Nieuwenhufjze van Goes. Bevorderd zyn van de eerste naar de tweede klasse 6 vr. en 5 m. kweekelingen-, niet bevorderd 2 vr.; van de tweede naar de derde kl. 4 vr. en 8 mannel. kw.niet be vorderd 1 mannel.; van de derde naar de vierde klasse 5 vr. en 12 mannel.; niet be vorderd 1 vrouwel. Toegelaten tot de voorbereidingsklasse werden er 12. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belangheb benden dat in 1899 de examens ter verkryging van akten van bekwaamheid voor lager onder wijs ia de Fransche taal zullen worden gehou den in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwgs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November; die voor de Engelsche en Hoogdnitsche talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwys, in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli; die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwys, (vak S), bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwys, als voor het mid delbaar onderwys, in de maand Augustus, zoo noodig ook in September; die voor lager en middelbaar onderwys in de land- en in de tuinbouwkunde en voor middelbaar onderwys in de houtteelt in de maanden Juli en Augustus, zoo noodig ook in September die voor middelbaar onderwys in hand- en rechtiynig teekenen en de perspectief en die voor het boetseeren en voor lager onderwys in handteekenen in de maanden Augustus en September en zoo noodig ook in October; die voor middelbaar onderwys in de wis- en natanrkundige wetenschappen, boekhouden, Nederlandsehe taal en letterkunde, geschiede nis, aardrykskunde, staathuishoudkunde en sta tistiek, staatsinrichting en schoonBchry ven, zoo mede die voor lager onderwys in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onder wys, in de maanden November en December. Het tydstip, waarop zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daar toe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. MIDDELBURG IN 1808. (Vervolg). De Stoomwalzenmeelfabriek der firma wed. J. H. C. Kakebeeke Gz., die een vermalingscapaciteit heeft van ruim 1600 HL. graan per dag, vermaalde in het afgeloopen jaar 32.260.575 kilo's tarweaangevoerd wer den 32.618.118 kilo's. Het aantal arbeiders bedroeg 60 op 31 Dec. 1898 (allen boven de 16 jaar). De afzet voorde Fabriek van Vifcri te en koperen voorwerpen The vitrite tcorlcsgedreven door de naamlooze vennoot schap „Fabriek van vitrite en koperen voor werpen speciaal op electrisch gebied," verkreeg eene belangryke uitbreiding. De aanwezige stoommachine werd vervangen door eene van 55 paardekracht, eene tandemcompound stoom machine met oppervlak condensor. De stoom ketel heeft eene verwarmingsoppervlak van 29 Ms en is geconstrueerd voor 7 atmoapheeren overdruk. Voorts werden o. a. bygeplaatst twee stoomponsmachines, eene schaafbank, eenige draaibanken en eene complete inrich ting waardoor fabriek en terrein met 150 gloei lampen en 4 booglampen electrisch worden verlicht. Tengevolge van deze uitbreiding, welke hare voltooiing nadert, zyn thans alle fabrieksgebouwen der voormalige Commercie, compagnie, by de vennootschap in erfpacht, in gebruik genomen. Hoewel die vergrooting de vennootschap in staat stelt een veel grooter aantal koperen onderdeelen te vervaardigen, was zy door steeds toene menden afzet op het einde van 1898 verplicht tot den bouw van een derden glasoven met by ovens over te gaan waardoor over eenige maanden het productie vermogen weder zal vermeerderen. De landen, waarheen het fabrikaat werd verzonden, waren Engeland, Nederland, Duitschland, Zwitserland, Frankryk, Oostenrijk—Hongarije, Italië, België, Zweden en Spanje. In het algemeen was de toestand weder vooruitgaande. Het aantal Wy staan naast hen, die met Willem van Leer eerbied gevoelen voor zulk een kunststuk als Heijermans leverde. Komt do honding van Rafael tegenover Rebecca, het meisje dat hem toch niets misdeed en werd aangesproken in woorden, welke voor baar als orakeltaal moesten klinken, ons zon derling voor geen wonder dat zy hem vreemd vond aan den anderen kant mogen wij niet vergeten, dat elke dweeper wel eens tot uitersten, tot zonderlingheden overslaat, en in den overspannen toestand, waarin Rafael verkeerde, kan men de verklaring van zijn honding vinden. Zulke karakters hebben hunne „buitenissigheden." Er zyn in het stuk tal van meeslepende too- neeltjes, o. a. in het eerste bedrijf de gesprek ken tuaschen Sachel, Esther en AUron, de verschillende gemoedsaandoeningen van die menscben, het in-natuuriyke in al hun doen en laten. En in het laatste bedryf, wat is daar juist geteekend die bekrompen, die zoo berekenende houding van Esther en AUron; de stryd by den ouden Sachel en zijn berouw als bij de gevolgen van zyn daad aanschonwt en bedenkt dat bet te laat is! Vaak klonk het gesprek tusschen Esther, AUron en Rose ons ruw en hard; men boude echter in 't oog den kring waarin die menschen leven. De daarbij geuite meeningen worden overigens zelfs in hoogere standen gehuldigd. personen, in de fabriek werkzaam, steeg van 72 tot 87 (hieronder 18 beneden de 16 jaar). Aangaande de gtoomhoatzageryen en stoomschaveryen in den molen de Stielheid der firma Den Bouwmeester, Borsius Van der Leyé kan worden vermeld dat deze geregeld werk hadden. Het aantal werklieden bleef stationair. De stoomhoutzagery en sohavery de Nijver heid van de firma I, de Broekert Co. bad in 1898 steeds druk werk. Aangevoerd wer den te Middelburg met een barkschip gezaagd hout uit Gefle, met een driemastschoener ge zaagd hout uit Christiania, met een stoomschip balken uit Riga, alsmede een halve stoomboot lading gezaagd hout uitSandvikenbovendien via Dordt een vierde stoombootlading balken van Riga en een derde stoombootlading ge zaagd hout van Borga, alBmede nit Holland vier tjalkschepen met gezaagd bont. Te Zie rikzee (filiaal) werd een galjootschip gezaagd bont uit Christiania aangevoerd. Op 31 Decem ber 1898 bedroeg het aantal werklieden 28 (waarvan 1 beneden de 16 jaar.) Voor de houtzagerij c. a. Walcheren van de firma G. Alberta Lz. Co. werden in den loop van 1898 de volgende ladingen met zeil schepen alhier aangevoerd per zeilschip Elite groenhart balken van Demerara, per zeilschip Magdalena pitohpine balken van Amerika, per stoomboot Helene balken van de Oostzee, per stoomboot Union planken van Noorwegen, per stoomboot Vlug balken van de Oostzee, per zeilschip Runfaxe groenhart balken van Demerara en per stoomboot Carl planken van de oost- zee (dit stoomschip was mede bevracht voor de firma I. de Broekert Co.) De zagery had geregeld werk. De werktyd werd vastgesteld in den winter van 7 tot 6 en in den zomer van 6 tot 6 uur met respectieve- ïyk l'/4 en 2 uren rusttyd, hetgeen in den win ter een werkdag van 9'/4 en in deu zomer van 10 uren vormt. Overwerk geschiedde niet. Behalve een afwisselend aantal losse werklie den voor het lossen en laden van schepen wa ren 61 vaste werklieden werkzaam, waarvan 1 beneden 16 jaar. De toestand van het bedryf was bevredigend. In de kuiperij was weinig werk. Het aantal werklieden hierin bedroeg 13; allen boven de 16 jaar. Op de scheepstimmerwerf de Vol harding, tevens inrichting tot herstellen van stoom- en andere werktuigen, van de firma Den Bouwmeester Borsius Van der Leyé, hield de reeds in het vorige jaar aangevangen vermin dering van werk aan; er werd geen nieuw werk afgeleverd. Iu het droogdok Prins Hendrik der maatschappy de Schelde werden in 1898 opge nomen 9 stoomschepen, 2 zeilschepen, 4 stoom- visehsloepen en 1 hoppermachine met een ge- zameniyken inhoud van 36131 M' (tegen 81878 M» in 1897.) Aan de scheepstimmerwerf de Hoop zijn 45 vaartuigen in reparatie geweest (tegen 53 in het vorige jaar) van welke 29 (tegen 53 in het vorige jaar) op de helling hebben ge zeten. In het droogdok werden door deze in richting 14 vaartuigen schoongemaakt en hersteld. De firma Van der Klip&Jolmers (fabriek voor constructie en reparatie van yzeren werktuigen) had tot einde Juli geregeld voor 20 man werk; de laatste maan den evenwel waren minder gunstig, zoodat enkele werklieden moesten worden ontslagen. Evenals ten vorigen jare bestonden de werk zaamheden hoofdzakelijk in het herstellen van stoomketels en machines. De stoomoliemolen van de firma Spoors Sprenger werkte weder geregeld door met hetzelfde getal werklieden; op het einde van het jaar bedroeg hun aantal 8, allen boven de 16 jaar. In de fabriek van hennep- e n y z e r- draad-touwwerk van de wed. B. A.Fok ker was in het voor- en najaar tengevolge van de vele bestellingen voldoende werk, maar in de zomermaanden was het, evenals In de laat ste jaren steeds het geval was, slap. De yzer-, koper-en metaalgietery van de firma Boddaert Co. had over het Wg hebben eenigsains uitvoerig over dit stuk geschreven, wetende dat wy niets nieuwB zouden zeggenmaar wy gevoelden behoefte om van onze bewondering over dit oorspronkelgk werk vaa Heyermane getuigenis af te leggen. En wy mogen verklaren dat het ook hier, evenals elders, een diepen indruk heeft ge maakt. Met ademlooze stilte werd menig tooneel aan gehoord; en na de eerste twee bedrijven moest het aoherm twee-, na het derde driemaal om hoog onder zeldzaam warme hnlde-betuigingen van het, op alle rangen talryk publiek. Die hulde zal ook wel voor een groot deel gegolden hebben de vertolkers. Het was dan ook zeldzaam zoo schoon, zoo in en in natuuriyk als het stuk is gespeeld. Aan alleD, niet een uitgezonderd, brengen wy grooten lof. Voor den Rebbe speelde de heer Van der Borst, die als type koos den rabbi uit Vriend Fritz. Volgens het portret, dat wy van den heer Ternooy Apèl zagen, had deze zyn figuur, zijn gelaat vooral, meer mee. Spelen en Bpreken deed de beer Van der Horst goed. Den heer A. Faassen Jr hebben wy zelden met zooveel vuur en zoo goed gezien en me vrouw V. d. Horst wist in het laatste bedryf de klip der overdrijving te ontgaan. Haar moeilijke rol vervulde zy byzonder goed. Dat mevrouw De Boer, de heeren Van Kuyk en Schwab uitmuntend waren, zal ieder ge« algemeen voldoende werk. Het getal werk lieden bedroeg op het einde van het jaar 22 waaronder 4 arbeiders beneden do 16 jaar. De fabriek van den heer L. Vogel, vervaar diger van brandhelders, -kluizen en kasten, bleef, evenals ten vorigen jare, werk zaam. In de fabriek van A. Reijnierse (vroeger een filiaal van de maatschappy van Nederlandsehe zuivelfabrieken Concordia) aan de Dwarakaai werd voortgegaan met het pasteuriseeren en steriliseeren van melk en bet maken van room boter. De Middelburgschebroodfabriek is gewoon geene gegevens te verstrekken; op het einde van 1897 bedroeg het aantal werk lieden 9 (waaronder geene beneden de 16 jaar). Aangaan de de coöperatieve volksbrood- bakkerij De Broederband wordt berioht dat zij zich in eene groote toeneming van ver bruikers mocht verheugenhet aantal bedroeg by de sluiting van het boekjaar 671. De uit breiding, waarvan in het vorige verslag is melding gemaakt, kwam in 1898 tot Btand- Het aantal vaste werklieden vermeerderde van 7 tot 9; nu en dan moesten losse in dienst worden genomen. Slot volgt.) RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Dinsdag zyn veroordeeld wegensjagen zon der acte en vergunning: J.v.d. G., Driewegen, en J. S., Cortgene, elk tot 3 x f 5 b. s. 3 x 4 d. h.vervoeren van wild in gesloten jachttijd M. N., Biezelinge, en H. van H. Mz. Kruinin- gen, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.haas bemach tigen door wildstrikW. C. L., Krabbendyke, tot f 5 b. s. 4 d. h.herstellen wildstrikken W. de J. Lz., Kapelle, en A. V., Wissekerke, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.vervoeren van wild in veld in openjachttyd zonder acte of mach tiging J. v. d. V., Coiynsplaat, tot f 5 b. b. 4 d. h. Allen met de gebruikeHjke verbeurdver klaring. Verder wegens: delven van een sloot zonder kennisgeving aan bnrg. en wetb.C. de E., Wissekerke, tot f 5 b. s. 2 d. h.overtreding pol. verordening van CoiynsplaatJ. v. d. Z., wed. G. de J., Coiynsplaat, tot f 1 en f 2 b. b. 2 maal ld. h.niet stoppen met stoomboot by doorvaren van een brug: C. A. S., Goes, tot t 5 b. s. 3 d. b.politie-overtredingF. v. E., Kapalle, en A. F., Kattendijke, ieder tot f 1 b. 8. 1 d. h.onbeheerd laten staan trekdieren: I. D. v. d. W., Coiynsplaat,totf2 b. s. 2 d. h.; J. F. A., Goes, tot f 3 b. s. 3 d. h.; straatschendery J. P., D. M. v. d. V., W. v. d. V., lerseke, ieder tot f2 b. b. 2d. b.; nachtrumoerTh. v. H., Philippine, tot f 3 b s. 3 d. h.C. M., Borssele, tot f 3 b. s. 1 d. h.J. T., W. L., M. D., Kloetinge, ieder tot f 15 b. s. 3 d. h.spelen met centen op straat W. K. en M. J. B., Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.ryden met wagen over verboden grond P. G. en J. A. v. O. Lz., Cats, ieder tot f 2 b. s. 1 d. h.loopen over grond met verboden toegangJ. v. d. W., C. R., C. D., F. D., allen Oudelande, G. A., Driewegen, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.; L. M. Lz., E. D. en J. C., lerseke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.; L. M. Cz., Iersetce, tot 2 x f 2 b. s. 2 X 2 d. h.dronkenschap C. P. P., A. B., beiden EUewoutsdyk, W. Ch., lerseke, J. C. K,, Krniningen, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. A. B., Hansweert, tot f 5 b. b. 3 d. h.J. K. Jz., Camperland, P. C. S., Geeradijk, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.M. P. B., Cortgene, tot f 2 b. s. 2 d. h.en dronkenschap by 9e herha ling; J. Z., Souburg, tot 3 weken hechtenis. Er komen zooveel adressen in verband met de ongevallenwet dat wij niet van alle melding kunnen maken. Trouwens de inhoud ervan komt vrij wel overeen. In de te 's-Gravenhagegehouden jaarJjjk- sche vergadering van den Nederlandschen bond tot bestrijding der vivisectie bleek dat het leden tal in het afgeloopen jaar met ongeveer 110 leden was vermeerderd, zoodat het aantal leden en donateurs thans meer dan 800 bedraagt. Bovendien zyn een afdeeling Amsterdam en een afdeeling Haarlem en Amsterdam opgericht. Behalve de heer D. Hngenholtz, die zich niet herkiesbaar stelde, werden de aftredende be sta ureleden herkozen. Bij de Nederlandsehe marine moet een groote uniformverandering te wachten zijn. Met ingang van 1 Mei znllen, zooals vroeger reeds is gemeld, alle treinen van tuigen die de voorstelling bijwoonde. Hun creaties waren natuurgetrouw. Mej. Amelnng speelde baar klein, ondank baar rolletje van Rebecca eenvoudig en lief. De Nederlandsehe Tooneelvereeniging beeft op zeer waardige wyze hare abonnements- roorstellingen besloten Thans wacht ons Dinsdag 11 April een voordrachtenavond van den heer Willem van Zuylen met een by na geheel nieuw programma. By de firma Nijgh en Van Ditmar te Rot terdam verscheen weer een aardig boekje, nl. Onze tooneehpelers. Portretten en biografieën Het is geheel in den zelfden geest als vroeger de boekjes over Onze afgevaardigdenOnze musici en Onze hoogleeraren. Wie belang stelt in de tooneelwereld, vindt in dat boekje eene korte levenabeschryving van onze voornaamste tooneelspelers en actrices met hun portret en eene afbeelding in een hunner voornaamste rollen. De heer Louis Bouwmeester Het daarbij zyne keuze vallen op Koning Oedipus. Hoe verdienstelijk die créatie ook moge geweest zyn, toch komt de keuze ervan ons niet gelukkig voor. Als kunstuiting hoog te waardeeren, heeft zy iets afstootends om te zien. Onze groote acteur had o. i. beter gedaan zich te laten voorstellen met een minder afzichteiyk gelaat. Verder komen in dat boekje alle hoofd- de Staatsspoorwegen van Amsterdam naar Parys langs den weg van Rotterdam hunne bestemming volgen. De controledienst van de Holl. Spoorwegmaatschappij wordt op dien datum opgegeveB, bet personeel van perron- contröleurs te Rotterdam belangrijk uitgebreid en alleen door de Staatsspoorwegen uitgevoerd. Thans is het zeker, dat het op den twee den Pinksterdag te Bergen-op-Zoom te honden concours hippique doorgaat. De belangstelling en medewerking in de stad en van elders zijn voldoende, terwijl de leiding van de olficieren- wedrennen aan een commissie van artillerie officieren is opgedragen, waarvan baron Van Hogendorp, chef van bet remonte-depöt aldaar, eere-voorzitter is. Waarschijnlijk zal er den volgenden dag nog door heeren officieren een jachtren gehouden worden. Te Rotterdam zijn door het omvallen van een muur van een in aanbouw zynd huis vier werklieden onder de steenen geraakt. Twee bekwamen byna geen letsel, maar twee anderen werden zoo ernstig verwond, dat zy naar het ziekenhuis moesten vervoerd worden. Hnn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Woensdagmiddag ontstond tusschen con currenten in visch te 's Hertogen bosch een verwoede vechtparty, waarbij een vrouw door een vischkooper zoodanig met een mes in de keel werd gestoken en gesneden, dat zy in hopeloozen toestand naar het gasthuis moest gebracht worden. De dader is gearresteerd. De marechaussee arresteerde Dinsdag tusschen Blerik en Grubbenvorst, en brachten hem geboeid naar Venloo, een tamboer van het 2e regiment infanterie, die drie maanden geleden uit de provoost was ontvlucht. Toen 's avonds de commandant der wacht hem wilde bezoeken, bleek hy opnieuw gevlucht te zyn. Dadeiyk werden de marechaussees en politie gewaarschuwd, die er direot op uitgingen om hem te vangeD, maar tot nog toe zonder gevolg. Maandagavond heeft te Deurne een zware brand gewoed. In een uur tyds was het aan getaste hnis afgebrand; een geit, een schaap en 10 kippen kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd en de oorzaak is onbekend, In de kom van het dorp Zaandgk zyn een winkel en een schoenmakery door een feilen brand vernield. Te Oost Gr&ftdyk is Dinsdagnacht een woning afgebrand. De bewoners konden zich Blechts met moeite red den. Te Nieuwe-Schans verbrandde een hotel met al wat er in was. Gelukkig waren er toevallig geen logeergasten. Te Terheijden verbrandde een landbouwhoeve geheel en al, ook al het mobilair. Te Raamsdonkveer is Woensdag een scheepstimmerwerf in brand geraakt. De vlammen werden door den storm zoo aangewakkerd dat de geheele werf ver loren is. Ook een paar woningen werden een prooi der vlammen. Ik ben geen boer 1 Dezer dagen kwam zoo vertelt de N. Bred. Ct. en zij voegt er by dat het een historisch feit is by een arts een man bin nen met alle kenmerken van hevige kiespyn, De arts adviseerde de kies te doen trekken, waartoe de patiënt zich aanstonds bereid ver klaarde, te meer, omdat bij reeds gedurende twee etmalen de ondrageiykste pijnen had doorgestaan. De arts verzocht den patiënt in den daarvoor bestemden stoel plaats te nemen, wat hy gereede deed, voortdurend een tascbje in de hand houdend, hetgeen die hand sedert zyn binnenkomst nog niet verlaten had. Door den ruk aan de kies en den daardoor veroorzaakten schrik, viel het taschje uit patiënt's hand en verspreidden etteiyke kleine flaconnetjes zich over den grond. Bij navraag en onderzoek bleek de inhond te zyneen kiespijntinctuur, die de patiënt 's morgens met veel succes had aau den man gebracht. De geneesheer kon niet.nalaten te vragen, of hy nu zelf niet eens eerst de proef met zyn universeel middel genomen had, waarop patiënt verontwaardigd antwoordde„Denkt u, dat ik een boer ben." Wegens het mond- en klauwzeer dat zich sterk uitbreidt, hebben Gedeputeerde Staten van de Belgische provincie Henegouwen de veemarkten voor onbepaalden tgd verboden. personen voor, die wQ Woensdagavond hebben zien spelen, de voornaamste leden van het Nederlandsch Tooneel en van het gezelschap Le Gras en Haspels; onder wie zoo vele ook voor het Zeeuwsche publiek goede bekenden. Onder anderen ziet men daarin Dirk Haspels alB Markies de la Seiglière. Weer een van de oude garde in de tooneel wereld is gestorven, juist den dag, nadat zyn trouwe makker en mede-vennoot, Dirk Haspels, den avond te voren, als herleefd, nieuwe triom fen behaalde. De heer A.J.le Gras is overleden. In de laatste jaren heeft hy de planken niet meer betreden. Hy was een gebroken man. Het laatst, dat wy hem zagen, is geweest een paar jaar geleden bij de begrafenis van Jaap Haspels. Toen was het reeds droevig hem te aanschouwen. Als directeur en vooral als regisseur had Le Gras groote verdiensten en deftige rollen, o. a. die van Marksteen in De kieevereeniging van Stellendijk, vervulde hij uitstekend. Hij was in October 1838 te Utrecht geboren en oorspronkeUjk voor den onderwijzersstand bestemd. In zijn goeden tijd was hy ook leeraar in voordracht- en grimeerkunde aan de Tooneel" school.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2