MIDDELBIRGSGHE COURANT. 142s Jaargang. Vrijdag Het Tooneel. 31 Maart. N°. 77- 1899 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prija, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermomoter Middelburg 30 Maart 8 u. vm. 40 gr. 12 u. 52 gr. av. 4 o. 60 gr. F. Verw. mat. N. W. wind, bew. Middelburg 30 Maart. EEN VEEL BESPROKEN BENOEMINC De heer Servatius, president der rechtbank te Leeuwarden, is, zooals gemeld, benoemd tot vice-president van 't hof aldaar. Naar men uit Leeuwarden meldt, zou die benoeming aldaar veel verbazing bebben gewekt, daar men anders verwachtte of de oudste raadsheer, mr Dntry van Haeften, zon de m8n zijn. In een schrijven in Bet Vad. wordt tevens meegedeeld dat de heer Servatins, een sym pathiek man, aangenaam in den omgang, in de toongevende wereld te Leeuwarden vele en veelvermogende vrienden telt, wier advies, naar het schijnt, meer gewicht in de schaal legt dan het deskundig oordeel der leden van het hof, die mr Dntry van Haeften als jnrist hooger stellen dan den benoemde en dien hoogst scherpzinnigen en werfeza- men, maar stil voor zich heen levenden man door de bevordering van den heer S. ge- Voorts deelt men mede, dat de president van het hof, mr Boeles, tegen Juli a.a. zijn ontslag neemt. Zon dit niet een geschikte gelegenheid geacht kunnen worden, om iets goed te maken vraagt Eet Vad. Of zouden wij willen vragen was dit der regeering misschien bekend; en is daarin wellicht de oplossing te vinden van de aan leiding tot bet schijnbaar passeeren van den heer Dntry van Haeften? BMOEMISGU» MZ. By kon. besluit: is aan A. C. van Ruyven, te Appingedam op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter 1ste kl. van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioenen zijn benoemdtot landmeter 1ste fel. van het kadaster J. A. Bongenaar, te Tiel, thans 2de kl. tot land meter der 2de kl. J. öroeneveld, te Winscho ten, thans 3de kl. tot boekhouder van het kadaster H. Tinkelenberg, thans teekenaar te Amsterdam zijn bevorderdtot hoofdcommies der poster^en W. G-. Kriisemann, tha*b commies lste kl.tot commies lste kl. G. J. Balfonr van Bnrleigh, thans commies 2de kl.tot. commies 2de kl. D. Zwaanshals en W. A. van der Menlen, beide thans commies 3de kl.tot commies 3de kl. F. van Eek en R. F. C, baron Bontinck van Bchoonheten, beiden thans com mies 4de kl. is benoemd tot bediende by het ytwezen P. Walson. UIT STAD EN PROVINCIE. De installatie van den nieuw benoemden officier van justitie by de rechtbank alhier, den heer mr E. F. M. Matbon, zal, naar wij ver nemen, Zaterdag 8 April, deB namiddags te twee nren plaats hebben. De kapitein H. G. Fraser, van het 7e regiment infanterie, wordt, op zyn verzoek, overgeplaatst by het Se regiment infanterie en belast met het bevel over de 2e compagnie 2e bataljon te Middelburg. De toestand van den schilder, die Maandag van een stelling in het droog dok alhier Wij zyn ditmaal teleurgesteld, niet door maar in verband wet de Woensdagavond in onzen schouwburg gegeven voorstelling. De heer Willem van Leer, de bekende spreker in verschillende letterkundige kringen en schryver, o. a. van Zippora, had ons de toe zegging gedaan en het ware hem een ge noegen geweest zyne belofte te vervullen over Ghetto zyn gevoelen te zeggen in ons blad. En wQ hadden volgaarne de beoordeeling van dat stuk overgelaten juist aan hem, die tot oordeelen in deze zoo by uitstek bevoegd mag heeten. Droeve familie-omstandigheden verhinderden hem echter herwaarts te komen. Aan ons das weër de taak de indrnkken, gisterenavond in onzen schouwburg verkregen, hier weer te geven en over het veel besproken, zoo verschillend beoordeelde stuk van Herman Heyermans Jr, dat eindeiyk zijn weg naar Middelburg vond, onze meening te zeggen. De heer Van Leer dweept met Ghetto. Zoo zyn er meer Het is genoemd „een werk van ongewone verdiensten door zyn enorme dramatische kracht"; „een buitengewoon aangapend stuk"; „een raak geschreven, pittig gezegd kunstwerk yau hier en daar superieure hoedanigheid". Maar daartegenover staan toch geheel andere Adverteutiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiên20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiên by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te AmsterdamA. de La Mab Az». te Rotter dam: Nijgh va» Ditmar. viel en naar het gasthuis werd overgebracht, is eenigzins vooruitgaande. De heer P. Leenhouts hield Woensdag avond zyne laatste voordracht voor dezen winter voor bet Westkapelsche publiek. Wel kom geheeten door den burgemeester, zette hij op onderhoudende wijze de zuivelbereiding uiteen, waarby hij allerlei practische wenken if, om verbetering aan te brengen in de yze, waarop tot nog toe de boter bereid wordt. Daarna bood hy weer gelegenheid tot het doen van vragen op het gebied van landbouw en veeteelt, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Aan het eind der vergadering, zoo schryft onze berichtgever, nam hy hartelijk afscheid, terwijl de toehoorders hem de beste wenschen voor zyn eigen geluk meegaven, en niets lie ver wenschten dan hem by latere gelegenheid weer een hartelijk welkom te mogen toe roepen. üit Vlissingen. Tegen Woensdag avond waren de leden der feestcommissie, 5 en 6 September 1898, in de van den heer W. Stof koper aldaar, opge roepen tot het houden van hare laatste byeen- komst. g de opening der vergadering deelde de voorzitter, de heer jhr mr A. A. van Doorn van Kondekerke, mede, dat verschillende om standigheden oorzaak waren, dat de eind ver gadering eerst nu gehouden werd. ij gaf daarop het woord aan den algemee- nen penningmeester, den heer F. Delvoye, tot het doen van rekening en verantwoording. Daarby bleek dat de ontvangsten hadden be dragen f 3987.86, waaronder als bijdrage uit de gemeentekas eene som van f 1500. Uitgegeven was voorbuitengewone bedee ling der armen van alle gezindten f 449, zang uitvoering f 557.75, souvenir aan de leerlingen van alle scholen en bewaarscholen f 563.39, optocht f756.38, sport- en volksfeesten t 675.32, volksconcerten f 211.12, vuurwerk f 492.50, reveille f 112 50 en algemeene onkosten f 149.90, totaal f 3987.86. De rekening sluit dus precies, wat daaraan te danken is, dat door enkele leden een klein tekort gedekt werd. Met algemeene instemming werd, op voorstel van den voorzitter, besloten deze rekening goed te keuren en den penningmeester te décbar- geeren van zijn gebonden beheer. Hierna sprak hij ongeveer het volgende: „In de eerste plaats spreek ik mijne erkente lijkheid uit aan onzen geachten vice-voorzitter, den heer J. C. de Ruijter de Wildt voor de nuttige wenken, die hij aan de Hoofdcommissie jegeven heeft, ten opzichte van menig belang- ijk punt. Ik behoef slechts te herinneren, dat de traktatie der kinderen na de zanguit voering op het Badhotel aan zijn initiatief te danken is. De Commissie deinsde eerst terug voor de daaraan verbonden bezwaren, maar hy wist door te zetten, zoodat wij ten slotte die bezwaren ook overwonnen. Daarom hartelijk dank voor den verleenden stenn." De heer de Ruijter de Wildt betuigde den voorzitter zyn dank voor de welwillende woorden, tot hem gericht, en de vergadering voor de blijken van instemming. Hierop richtte de voorzitter zich tot den beoordeelingen, van niet minder bevoegden. Mr J. N. van Hall schreef in De Gids: Ghetto is in Italiaansche steden de wijk, waarheen men de Joden verwees en die men 's avonds placht af te slniten. Dos Ghetto in oneigenlykeu, verwrongen beteekenis gebruikt. „De benaming van een droevig eindend tendenz-stuk, met voortreffelijke tooneeltjes uit de Joden wereld van goocheme, schagge- rende en scheldende, zeurende en temende Joodjes, met een pracht-exemplaar van een zaehtmoedigen, vredelievenden, koffielepperen- den en boterkoekjes smakkenden Rebbe maar als geheel zoo hol, zoo hol, dat elk woord, dat het eigenlyke drama raakt, phrase wordt en in declamatie en ledig gegalm over de hoofden heen in de groote zaal wegsterft". En in het Weekblad voor Israëlitische Huis. gezinnen gaf iemand als zijn oordeel ten beste „dat, welke verdiensten Ghetto ook moge heb ben, het geen levensbeeld is te noemendat het onware voorstellingen geeft; dat het een verkeerden indruk op den leek, op den niet- geloovigen Jood, maar vooral op den niet- Israëliet moet maken". Welk een verschil in meening Maar het pleit toch in elk geval voor het talent van den heer Hegermans, dat bij een stuk schreef, hetwelk groote belangstelling wekte en nog steeds wekt, en dat tot zooveel gedachtenwisaeling aanleiding geeft. Hij is ditmaal dan ook zeer gelukkig geweest. algemeenen secretaris, den heer A. L. A. van "Unen, met de volgende woorden „Greoten dank zyn wij verschuldigd aan on zen yverigen secretaris. Geachte heer Van Unen 1 Gij hebt van den aanvang af tot bet einde toe mij tronw ter zijde gestaan. Gij hebt u ingespannen, om alles naar wensch te doen slagen. Gy hebt alle moeilijkheden, die zich voordeden en er waren er vele glansrijk weten te over winnen en alle bezwaren uit den weg te ruimen. Niemand onzer deed tevergeefs een beroep op uwe hulp. Steeds stendt gij gereed, en, waar wy met dankbaarheid mogen getuigen, dat ons feest zoo uitstekend geslaagd is, daar is dat zeker voor het grootste gedeelte aan Uwe krachtige medewerking, waarvoor alle bezwaren moesten wijken, te danken. Geen wonder dan ook, dat, toen ik voorstelde aan de leden der feestcommissie, om het niet by woorden van dank te laten big ven, maar U een tastbaar bewys onzer erkentelijkheid aan te bieden, alle leden daarmede instemden niet alleen, maar ook allen evenzeer begeerig waren aan die hulde mede te doen. Ik heb due thane het voorrecht, U uit naam der geheele feestcommissie dit geschenk aan te bieden als een bewys van buide voor alleB wat Gy ten behoeve van het feest gedaan hebt en tevens als eene herinnering aan het gevierde feest, dat door Uw toedoen vooral zoo uitne mend geslaagd is. Het moge hg dragen om de aangename herinnering er aan te verhoogen." Hierbij bood de voorzitter den heer Van Unen eene keurig bewerkte portefeuille met verschillende photographieën betreffende het feest aan. De photo's zijn bewerkt in het atelier van den heer A. L. Preuninget, die alle eer van zyn werk heeft, terwyi de portefeuille ver vaardigd werd door den heer C. N. J. de Veij Meatdagh. De band, uitgevoerd in rood ma rokyn, bevat in goud de woorden: „De feest commissie van 1898 aan haren secretaris A. L- A. van Unen;" terwgl het titelblad voorzien is van de volgende opdracht „Aan den heer A. L. A. van Unen, die als secretaris der commissie voor het op 5 en 6 September 1898 alhier ge vierde feest zich zooveel moeite en zorg voor het welslagen van het feest heeft getroost, wordt deze portefeuille door de feestcommissie aangeboden als bewys van waardeering." (Vol gen de namen van alle leden der commissie). Blijkbaar verrast door deze huldebetuiging, vroeg en verkreeg de heer Van Unen het woord, om in de eerste plaats den voorzitter voor zgne zeer waardeerende woorden en alle leden der feestcommissie voor het hem aange boden geschenk warmen dank te betnigen. Zeker, het feest bad hem veel werk gegeven maar met lust en opgewektheid had hg getracht zijn taak te volbrengen, daarby geholpen door de voorzitters der onderscheidene sub-commis- siën. Met des te meer liefde had hg tyd aan moeitevollen arbeid gegeven, waar het hier geldt een feest te vieren ter eere van Neerlands jeugdige koningin. Gaarne gaf hij de verze- kerin, dat het souvenir voor hem eene aange name herinnering aan het feest zal zyn en dat, wanneer hy later weer geroepen mocht worden, by gaarne, voorzoover die verlangd mocht wor den, zyne medewerking zal willen verleenen. Zoowel de toespraak van den voorzitter als de dankbetuiging van den secretaris werden De inhoud van het stuk is eenvoudig. Een christen meisje is dienstbode bij een Joodschen handelaar, zekeren Sachel, die met zijn zuster Esther en zijn zoon Rafaël leeft. Die zoon koestert hooge, verheven ideeën en is eigenlijk geen Jood meer. De oude, steile begrippen van zgn vader is hy ontwassen. Daarbij is hg verliefd op die dienstbode, es wil hg haar huwen. Maar nauwelijks bemerken zgne vader en tante dit, of zij doen al het mogelijke om dit te beletten. Zy gaan daarby zoover dat zij Rose, de gedienstige, misleiden en doen twgfelen aan de trouw en de eerlijkheid van haar beminde, aan wien zy zich geheel uit liefde gaf. Uit wanhoop maakt zij een eind aan haar leven. Rafaël houdt bij haar ïyk eene heftige pbilippica tegen de bekrompen Joodsche ideeën en een warm pleidooi voor het idee, dat er maar éen God is, voor Joden en Christenen samenen dat in onze maatschappij alleen menschen worden gevonden. Dat slot is niet oorspronkelijk het deed ons denken aan Galeotto. In die boutade, in al wat Rafaël zegt, heeft de schryver waarschijnlyk zijn eigen ideeën, zyn eigen gevoelsleven neergelegd. Maar heeft hy in dien persoon wel een goed, een flink vertolker van zgne meening geschetst Is het niet een zeer zwakke zijde van die figuur, dat die Rafaël, redeneerende als een boetprediker, zelf niet hoog staat in daden door de vergadering met warme biyken van instemming begroet. Vervolgens betuigde de voorzitter zyn dank aan den algemeenen penningmeester, aan de voorzitters der sub-commisaiën, inzonderheid aan dien voor de sport- en volksfeesten, den heer L. F. Geill, en dien voor de zanguitvoe ring, den heer W. L. Winkelman verder aan den commissaris en den inspecteur van politie, aan het Hollandsch en Belgisch loodswezen, die beide zoo bijzonder bgdroegen om den optocht te doen slagen, aan den heer C. N.J. de Vey Meatdagh, vooral om de geheel be langloos en om de waarlijk artistieke wgze, waarop hy het adres van hulde aau H. M. de Koningin heeft samengesteld, aan den gemeente bouwmeester en den opzichter, van wier krach ten ook zooveel gevergd werd en verder allen, die tot het goed slagen van het feest hebben medegewerkt. »Gy zult het zoo eindigde de voorzitter zeker allen met my eens zyn, dat het inhuldi- gingsfeest van 1898, zooals dat in VlissiDgen gevierd is, de alleraangenaamste herinneringen heeft achtergelaten." Geen wonder, dat allen door een krachtig applaus bewezen met het gesprokene in te stemmen, ook toen de heer De Ruijter de Wildt den voorzitter dank zegde voor de goede zorg en de toewgding, door hem bg de leiding der feesteiykheden aan den dag gelegd. By rondvraag kreeg de heer G. F. W. Kotte het woord, om, waar hy volle waardeering had voor het door den voorzitter gesprokene, toch ook nog nit den boezem der vergadering woorden van dankbare erkentelykheid tot den secretaris te richten en om ook nog dank te betuigen aan den voorzitter der eport-commis- sie, den heer L. F. Geill, die zich ook veel moeite en zorgen getroost had en aan wien de leden dier commissie ook indertyd een souve- nier aangeboden hadden. Nadat ook nog de heer Geill voor het tot hem gerichte dank gezegd had, verklaarde de voorzitter de feestcommissie voor ontbonden en werd de vergadering gesloten. Woensdagochtend werden door een jongen, die zich naar de fabriek De Schelde begaf, op het glacis in eene sloot eenige papieren, con tracten enz. gevonden, die zich bevonden hebben in het trommeltje dat, zooals in een vorig nommer gemeld werd, bQ een koffiehuis houder aldaar is gestolen. Hg deponeerde zyne vondst bg de politie. In het trommeltje bevonden zich 0. a. zeven certificaten Ned. Werkel. schuld, groot f 1000 iederde nommers daarvan zyn bekend; voorts was er in geborgen een paar duizend gulden in bankpapier, gouden tientjes, enz. De slaapkamer, waaruit het trommeltje, dat niet gesloten was, werd ontvreemd, was slechts door een glazendeur van de koffiekamer ge scheiden en de dief of dieven moeten zich door niet gesloten achterdeuren den toegang hebben verschaft en waren biykbaar goed met de localiteit bekend. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Door den bestolene wordt f 500 uitgeloofd voor hem of haar die de politie op het Bpoor brengt of aanwyzing kan geven welke tot arresta tie en veroordeeling der dieven leidt. Met den mailtrein kwam aldaar Woensdag avond prinses Hohenlohe en gevolg, die haar Heeft mr Van Hall niet gelgk waar hy zyn redeneeringen hol noemt en leeg En dande meest ernstige vraag, die zich ij dit stuk voordoet, ia wel deze: is het een beleediging voor het Jodendom? Juist met het oog op die laatste bedenking, hadden wy hier zoo gaarne door den heerVan Leer zgn oordeel uiteengezet gezien. Hy, de warme verdediger en trouw beiyder van he» Joodsche geloof, zon stellig geen sympathie gevoelen voor bet burgerlgk treurspel vaD Heyermans, wanneer hij wist dat diens be doeling minder edel was. Hy ontkent dit dan ook beslist. En de storm, die opging, toen dit stak voor het eerst werd gespeeld, is ook bedaard. Het aan tal bewonderaars ervan, zelfs in Joodsche krin- 1, is toegenomen. illes hangt dan ook geheel af van het standpunt, waarop men zich plaatst. Iu eiken gedsdienstigen kring beeft men strooming; aan de eene zyde treft men aaD die zich houden aan de letter, aan den anderen hen die den geest zoeken. Heyermans Bchetst het leven onder die Joden, welkeèn door hnnne weinige ontwikkeling èn door de verdrukking, waar onder zy leden, èn als gevolg van den barden strjjd, dien zij moeten voeren om hun bestaan, eenzijdig en bekrompen zyn in hun oordeel en zich liefst houden binnen bun afgesloten kring. intrek nam in het Eotel Zeelrnd en heden morgen de reis per dagboot Duitschhmi ver volgde. „Eigen Hulp" te Vlissingen. Woensdag had aldaar de gewone jaar- ïyksche vergadering plaats van de leden der bovengenoemde coöperatieve vereeniging. In deze vergadering werden het verslag en de rekening en verantwoording over het afge- loopen vereenigingsjaar 1898 goedgekeurd. De volgens rooster aftredende bestuursleden de heeren J. S. Pisuisse, voorzitter, T. Bakker, 2da penningmeester en A. P. J. Hollebrands, secretaris, werden tot hunne functiën herkozen, terwyi in de vacature van een zesde bestuurs lid werd voorzien door de verkiezing van den heer H. G. van Meurs, kapitein der infanterie. Toen by het einde der vergadering gelegen heid werd gegeven tot het bespreken van verschillende belangen der véreeniging werd o. a. ook van gedachten gewisseld omtrent de verzekering van het personeel. Hieromtrent werd echter nog geen bepaald besluit genomen. Enkele grepen uit het, door den secretaris opgemaakt, verslag mogen hier een plaats vinden Het jaar 1898 mag voor de vereenigiDg een merkwaardig en een belangryk jaar genoemd worden, om twee redenen. In de eerste plaats, wijl het den 18en Januari 1898 twintig jaar geleden was, dat de acte van oprichting der vereeniging Eigen Hulp werd gepasseerd in de tweede plaats, omdat eene nieuwe afdee- ling, den len Juli van dat jaar, hare werk zaamheden aanving. Een terugblik in de geschiedenis der veree niging doet zien, hoe zy, op hoe bescheiden schaal ook begonnen, langzaam maar zeker, van jaar tot jaar, zich wist te ontwikkelen tot hetgeen zy nu ishoe men, reeds voor den vierden keer, sedert het jaar der oprichting, was genoodzaakt geworden nieuw en ruimer terrein te zoeken voor winkel en bergplaatsen, daar, met het ledental, het aantal der te ver- koopen artikelen alsook de omzet steeds grooter werd. Dit laatste blijkt dnideiyk, waar sedert 1880 (van de beide eerste jaren zgn geene duidelijke gegevens voorhanden) het ledental is aange groeid van 87 tot 381; het bedrijfskapitaal van 870 tot f 8.631.75; het debiet van f 16.786.20® tot f 60.683.03® en eindelijk de zuivere winst van f 244.68 tot f 7.308.59». De secretaris releveerde verder in zyn ver- ag het aantal van en de redenen voor de wijzigingen, die de atatuteu sedert het oprich tingsjaar ondergingen, welke evenwel voor onze lezers van minder belang zyn. Eindelijk bracht nog de secretaris een woord van dankbare hulde aan den beer Pisuisse, die reeds sedert 19 jaren in verschillende functiën zyne beste krachten aan de vereeniging beeft1 gewijd. Naast vele andere bestuursleden, die elkaar in deze twintig jaren afwisselden, was hy het voornamelgk, die van de vereeniging maakte wat zij thans is. Tot slot eenige nadere, in 't verslag voor komende opgaven Het ledental der vereeniging, dat lo Januari 1898 345 bedroeg, was uit. December 1898 gestegen tot 381, zoodat de vereeniging met 36 leden vermeerderd werd. Het debiet in afdeeling A (kruidenierswaren enz.), thans f 60,683,03® bedragende, was in Roofdieren omgeven hen, beweren zy, eeü roofdier wordt men van den terugslag. ^Han del is handel", zegt de oude Sachelals zgü a hem verwgt, dat hg eens zgn vader deü. voet zag zetten op de weegschaal. Sinds dat oogenblik ia Rafael geschokt in zgn kinderlijk vertrouwen, in zgn geloof. Toen is bij gaan nadenken en door nadenken is hy in opstand gekomen tegen al wat hy slecht, bekrompen en benauwend vindt in zyne omgeving. Maar ook tegen sommige Christenen kwam hij in opstand, omdat zij hem Jood noemden en by de begrafenis van zgne moeder hare nagedach tenis beleedigden. „O, zeg geen Jood", smeekt j Rose. Zoo denkt Rafael door, en hy ontgroeit den kring, waarin hy is opgevoed. En vader noch tante kannen hem begrypen. Niet om te redeneeren spreekt hymaar gedrongen door da verwyten van zyne familie, en door de vriendelyke, goedbedoelde, maar toch eenzydige meening van Rebbe Hnezer, dien hg schaakmat zet met diens eigen woorden, zoodat deze, zooals meestal gaat, boos wordt. Alles komt in opstand bij Rafael. Zoo'n jongen kan menigeen zich niet voorstel len in zulk een omgeving, maar vragen wij waarnit zyn meerondeels de groote geesten voortgekomen? Neem Jezus, neem zoovele anderen. Waren het geen mannen uit zeer eenvoudige kringen? Daar worden hervormer^ en denkers geboren»

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1