vee aan buitenlanders, voor bet geval de dieren door een of andere ziekte zijn aangetast of daarvan verdacht worden. Hierna werd mededeeling gedaan van de in gekomen stukken. Daaronder behoorde het be kende schrijven van den beet J. Welleman aan bet hoofdbestuur omtrent de geregeld slechte nkomst op de afdeelingsvergaderingen en de wenschelijkheid om te trachten daarin verbe uring te brengen. Ais middel daartoe geeft bij aan om te beproeven de verschillende dorps- vereenigingen tot onderdeelen der Maatschappij te maken. Daarbij is nog gevoegd een nader schrijven van den beer Welleman, waarin z^ne plannen tot reorganisatie der maatschappij worden uiteengezet. Het hoofdbestuur vraagt hierover het oor deel der afdeeling. Da besprekingen hierover geopend zijnde, deelde de voorzitter mede dat te Nieuwland een iandbouwvereeniging bestaatde meeste leden daarvan zijn ook lid der landbouw afdeeling. Da haar Maas deelde mede dat in zijn om geving de dorpsvereeniging alleen ten doel heeft aankoop van meststoffen, coöperatie. Hij meent dat de leden zich geen dubbele contri butie zullen willen getroosten. De heer Meeuse is het in beginsel eens met den heer Welleman. Ook de heer J. Polderdijk. Den laatste is het echter niet duidelijk hoe het plan in de praktijk zal worden tot uit voering gebraoht. De heer Voorbeijtel vindt ook de theorie mooi maar de praktijk nog al moeilijk. De heer Meeuse geloofde dat aaneensluiting der dorpsvereenigingen aan de groote maat- sobappij beiden meer kracht zal geven en beiden tot voordeel Btrekken kan. De heer Voorbeijtel verklaarde het bijv. zeer moeilijk om aan de leden der dorpsvereeni gingen dezelfde rechten te geven als de andere, tegen eene lagere eontribntie. Do maatschappij zou dan hare kesten niet kunnen goedmaken. De heer Polderdijk was dit eens en wees er oak op, dat de maatschappij meer uitgaven zou hebben, wijl door de nieuwe afdeelingen ook subsidies zullen gevraagd worden. Beide laatste sprekers vinden in het plan veel goeds, wat het beginsel betreft, maar achten de uitvoering bezwaarlijk. Besloten werd aan het hoofdbestuur mede te deelen, dat de afdeeliBg in beginsel is voor verwezenlijking van het idee, doch dat zij niet weet hoe het tot een oplossing te brengen. Ook werd de wensoh uitgesproken, dat het hoofdbestuur in deze een voorstel doen zal en dat aan het oordeel der afdeelingen zal onder werpen. Van den heer Boogerd te Middelburg is weder het verzoek ontvangen om eenigen steun voor de instandhouding van zijne weeg inrichting. De heer Maas verklaarde er tegen te zljr opnieuw een subsidie toe te kennen, omdat de inrichting alleen nat heeft voor Middelburg. Hij wees erop, dat hy dezer dagen te Vlissin gen dieren verkocht, die, op een weegbrug aldaar gewogen, 43 kilo minder zwaar waren dan schalen en gewicht aangaven. Wat de reden daarvan is, weet spreker niet, misschien had het weder invloed, maar 't feit staat vast. Te Middelburg is men door de inrichting van Boogerd gebaat, maar daar buiten niet. Da heer Meeuse verdedigde het opnieuw toe kennen van een subsidie om de inrichting, die werkelijk nuttig blijkt, in stand te houden. De heer Polderdijk wees er op, dat het be lang van Boogerd medebrengt zijne inrichting ia stand te houden. De heer Meeuse stelde daarop voor als er bezwaar is f 30 subsidie toe te staaD, toch een bedrag van f 15 te geven. Met algemeens stemmen op een na (32),werd tot het geven eener subsidie besloten en met 17 tegen 16 stemmen het bedrag op f 30 bepaald. Nog werd medegedeeld dat van het gemeen febestuur van Middelburg bericht is ontvangen dat verlof is verleend tot het houden der ver loting ter gelegenheid der paardenmarkt. Hierna werd een pauze gehouden. Na de pauze kwam in behandeling de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1898. Deze, beloopende in ontvang f 930.25' eu in uitgaaf f 903.45', dus sluitende met een voordeelig saldo van f 26.80, werd, na onder zoek, goedgekeurd. De vorige rekening sloot met een nadeelig saldo van f 112.60e. Aan de orde was nu de benoeming van afge vaardigden en plaatsvervangende afgevaardig den bij het hoofdbestnur. Als eerste-afgevaardigde werd bij acclamatie benoemd de heer W. H. de Bmijn van Melis- en Mariekerke, als tweede afgevaardigde met 26 stemmen de heer J. Polderdijk. Als eerste-plaatsvervanger werd aangewezen, met 23 stemmen, de heer T. J. Voorbeijtel. Als tweede-plaatsvervanger werd, met stemmen, benoemd de beer A. Meeuse. Al de benoemden verklaarden de betrekking op zich te nemen. Bij de rondvraag herinnerde de heer baron van Hardenbroek eraan, dat in België een be weging op het getouw is gezet om een in voerrecht te heffen van francs 3 per 1000 kilo op in Nederland geteelde beetwortelen. De Vereeniging van landbouwers die bieten verbouwen heeft besloten een adres te zenden aan H. M. de koningin om te trachten dat gevaar voor de landbouwers af te wendenen nn vroeg spreker of ook van deze zijde niets kan gedaan worden om die beweging te steunen. De voorzitter merkte op dat de afdeeling in deze niets doen kan zonder het hoofdbestuur. De heer Polderdijk gaf daarom in overweging den afgevaardigden ter hoofdbestuursverga dering op te dragen deze zaak bij genoemd bestuur aanhangig te maken en dit te vragen aan onze regeering een adres te richten, met verzoek mee te werken tot voorkoming van het genoemde gevaar. De vergadering bleek daarmede in te stemmen. ,In verband met het orediet aan de commissie voor de paardenmarkt stelde de heer De Troije voor aan die commissie een drietal leden toe te voegen, teneinde hare handelingen te eontroleeren, opdat zij daardoor voor alle blaam zou zijn gevrijwaard. De heer Voorbeijtel deelde mede, dat de commissie uit vljt leden bestaat, die door de vergadering benoemd zijn, en vroeg waartoe meer leden noodig zouden wezen. Als er grieven zijn tegen de commissie, laat men die dan onder woorden brengen. De beer Polderdyk merkte op dat vijf leden reeds een groot aantal vormen om het eens te worden; hy zou zyu tegen vermeerdering. De heer De Troye verklaarde dat er geen kwestie van wantrouwen is, maar dat hij alleen meerdere contrölezou wenschen, opdat alle praatjes onmogelijk zouden worden. De heeron Polderdijk en Voorbeijtel stelden in het licht, dat controle voor elk lid der af deeling mogelijk Is. Des noodig ban de ver gadering overlegging eisohen der rekening en de bescheiden er toe. Het voorstel van den heer De Troye om eene commissie van drie leden te benoemen, teneinde de commissie voor de verloting te controleeren, verklaarde de heer Van Harden broek een bewijs van wantrouwen te achten, waarom bij aanneming ontraadde. Met algemeene stemmen, op 2 na, werd voorstel verworpen. Namens de commissie voor de verloting dankte de voorzitter voor het in haar gestelde vertrouwen. Een der aanwezigen vroeg waarom de heer Leenhouta te Middelburg niet eenmaal is op getreden. Deze, ter vergadering aanwezig, antwoordde dat hQ alleen daar is opgetreden, waar hg werd uitgenoodigd. Hy ontving geene uitnoodiging voor Middelburg, waarom hij daar ook niet optrad. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. KERKNIEUWS. De heer J. H. van 't Hoff, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Deo Bommel, heeft het beroep naar die gemeente te St. Laurens aangenomen, en de heer J. Couveé,pre dikant te Kerkwerve, dat naar Cortgene. Wekelyksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarNoordgouwe H. J. E. Ver- wey Jzn. te ftokkanjeGrijpskerke en Kuinre (toez.) A, J. de Sopper, eand.; Oude en Nieuwe Wetering J. Wartena te Nieuw Vennep; Zaid- scharwoude H. Vermaas Jr. te Hensbroek; Mijnsheerenland J. van Ingen te HedelAmers foort en Mabkum R. Jaarsma te Balk c. a., Bovensmilde (toez.) C. Samplonius te Lettel- bert Vrooahoop H. W„ A. Voorhoeven te Rekken by Eibergen; Nieuwcrkerk aan den IJsel J. Lammerts van Bueren te Bunnik Medemblik C. J. Veenhuizen te Minnertsga en naar Hoorn dr R. Vorenkamp te Wester- lee (Gr.) Bedankt voor: Niezijl (toez.) door E. H. LimborgU te IJhorst c. a.; Ureum door H. Vermaas te Hensbroeken voor Goudswaard door Th. Chr. Frederikse te Latum. Gereformeerde kerken. Beroepen naar: Ee G. P. Oberman te LJlst en naar Door nspykG. van Goor te Bunschoten. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Westkapelle verleende Zaterdag, op verzoek, eervol ontslag tegen 1 Mei aan den onderwyzer C. Steketee en stelde als vaste helpster by de handwer ken mejuffrouw Ka. Louwerse aan. Door de afdeeling Oostelijk Schouwen van het Ned. Ond. Gen. is aan de geneeskundige commissie, die examen wenscht af te nemen in schoolhygiëne, by gemotiveerd schrgven te kennen gegeven, dat zy, hoewel niet ontkennende de waarde van schoolhygiëne, niet kan sympathiseeren met het streven dier commissie, en de afdeeling liever op vermin dering dan op vermeerdering van examens het oog gevestigd zag. Veeartsen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot assistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, voor bet tjjdvak van 16 April tot en met 30 September 1899, met uitzicht op eene herbenoeming voor den tyd van éen jaar na afloop van den aan- vankelijken diensttijd, op eene bezoldiging van ƒ1000 's jaars, kunnen daarvan vóór 10 April, met opgave van leeftyd en met overlegging van hun diploma van veeartB, schriftelgk doen blijken in een, aan den minister van binnenl. zaken gericht en bij den directeur van voor. melde inrichting portvrij in te zenden, gezegeld verzoekschrift. LETTEREN "EN KUNST. In het jongste nommer van Maatschap pelijk Werk komt van de hand van E. v. d. B. te Middelburg een warm pleidooi voor in het belang van „Bibliotheken voor jongens en meisjes uit de volksklasse". Zoo gaarne zag V. d. B. die in plaatsen waar ze niet bestaan, opgericht. Ze werken zoo nuttig en veel geld is er niet voor noodig. Het jongste nommer van de Wereld kroniek bevat een goedgelijkend portret van den beer mr G. N. de Stoppelaar, met een kort, waardeerend bijschrift. Verder komt onder de portretten er een voor van het jongste kamerlid, den heer Scha per; terwijl het blad nog geeft eenige teeke- ningen van de kerk te Overschie voor en tia den brand. Keizer Wilhelm heeft aan de Vereeniging or Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis drie honderd mark doen toekomen, ten behoeve van de uitgave van de werken van Jan Pie terszoon Sweelinck. In den Lyrisehen Vlaamschen schouw burg te Antwerpen had Zaterdag de première plaata van Godfried van Bouillon, opera in drie bedrijven van Paul d'Acoata, woorden van Constant Frédricx, De Petit Bleu spreekt van zekere handigheid by de orchestratie, maar van een banale inspiratie en middelmatige vertolking. - Koning Leopold II heeft aan het, in Augustus te Gent te houden Nederiandsch Taal- en Letterkundig Congres zijne bescher ming verleend. Thans zullen stappen aangewend worden by H. M. Koningin Wilhelmina en president Kriiger om dezelfde gunst te bekomen. Het bestuur der regelingscommissie heeft een oproeping gericht tot de Gentsche Vlaamsch- gezinden, die in 1891 leden van het congres geweest zijn, alsook tot overheden en hooge beambten en verder belangstellenden der stad zitting te nemen in de regelingscommissie. Reeds velen hebben bevestigend geantwoord. Kipling heeft een kleine instorting gehad q viel in zwijm. Verschillende Berichten. Bg den burgemeester van Rotterdam ia be richt ontvangen, dat H. M. de Koningin haar voornemen heeft te kennen gegeven om die gemeente in den aanstaanden zomer tweemaal te bezoeken en wel de eerste maal in de eerste helft der maand Juni, bij welk bezoek H. M. zich voorstelt, de bezichtiging der handelsin richtingen en van het stadsgedeelte waarin deze gelegen zyn buiten het programma te hou den, en voorts op een dsg in den nazomer, vermoedelijk in het begin van September, welk tweede bezoek voornameiyk bedoelde werken enz. gelden zal. Onze Koninginnen en prinses Elisabeth reden Zaterdag naar Delft, waar zij een bezoek brachten eerst aan het Prinsenhof en daarna aan de fabriek van Delftsch aardewerk van Thooft en Labouchère. De Koningin heeft als biyk van belangstel ling 100 voor het te Brielle op te richten Tromp-Musenm geschonken. Uit Baden Weiier wordt gemeld, dat H. M. daar 21 of 22 April verwacht wordt. Binnenkort zal hier te lande eene vereeni ging tot behartiging der belangen van Israël, militairen worden opgericht. Deze vereeniging zal in hoofdzaak ten doel hebben te zorgen dat de militairen gedurende hun dienBt by de militie hun godsdienstplichten kunnen waarnemen en hen te steunen, wanneer ze na verloop van hun diensttijd een betrekking moeten vinden. De commissie, tot oprichting der vereeniging werk zaam, wist van den minister van oorlog reed» te verkrijgen, dat Israël, dienstplichtigen op hun verzoek by korpsen in groote garnizoensplaat sen kunnen worden ingelijfd zooals Arnhem, Amsterdam enz. omdat daar betere gelegenheid tot het bekomen van ritueel e spijs bestaat, en dat aan militairen die, wegens godsdienstbe- zwaren, niet aan de menage deelnemen, een vergoeding van 0.25 per dag kan worden uitgekeerd. In Scboterland circuleert een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, bon dende gemotiveerd verzoek om wettelijke maat regelen te nemen tegen de loteryen, die tal van winkeliers tegenwoordig aan hunne nering verbinden, waardoor aan het publiek en aan de winkeliers, die er geen loterij op nahouden, veel schade wordt berokkend. Het adres telt reeds vele handteekeningen. In het tyd vak van 16 tot en met 28 Febr. zgn naar België uitgevoerd 1014 runde ren, 101 varkens, 2619 schapen en 992 lamme ren, totaal 4726 stuks vee. veel succes praktyk uit. Reeds driemaal is de man bekeurd, doch nog steeds bezoekt hij dagelijks zyn talrijke patiënten. Een meisje te Roordahuiznm, dat bij haren vader inwoonde, voelde den vloer van de gang onder zich verzinken en stortte naar be neden. Op haar hulpgeschrei schoten do huia- genooten toe en redden haar uiteen steenon put, waarvan niemand het bestaan vermoedde. Gelukkig, dat het meisje zich had vast ge houden, daar in den put niet minder dan tien voet water stond. By de verbouwing van een winkelhuis in de Marktstraat te Assen was door toevallige omstandigheden eene kat ingesloten gewordeu '.usschen het plafond en de zoldering. Eer3t twaalf dagen later word het dier ontdekt en verlost. Poes is weder springlevend. Toen Vrijdagavond een heer met den trein te Venloo aankwam, ontdekte bij dat zijn taschje, hetwelk een tamelgk bedrag aan geld inhield, was verdwenen. Van den dader was geen spoor te vinden. Te Rotterdam, in de Schooterbosehstraat, liep Zaterdag avond een vrouw met baretwee zoons haar woning uit, roepende dat haar man den boel in brand stak. Dit bleek werkelijk het geval te zyn, want weldra sloegen dikke rookwolken uit. Toen de brandweer, die spoe dig op de plaats wsb, den brand gebluscht had, bleek de achterkamer van het benedenhuis geheel en die van de eerste verdieping ge deeltelijk uitgebrand. In de achterkamer vond men het nagenoeg uitgekleedde iyk van den man verbrand. De man was stukadoor van beroep, doch hield zich in den laatsten tyd bezig met het maken van zeefteD, vogelkooien en dergelijke zaken. Hij maakte voortdurend veel misbruik van sterken drank en was Zaterdag ook door den drank zeer opgewonden. De inboedel van het gezin was niet verzekerd. Sinds eenige dagen verkeert de bevolking van Oud-Karspel (N.-H.) ia een zeer gespannen toestand. De woning van het hoofd der school aldaar moet voortdurend door een sterke poli tiemacht bewaakt worden, wijl zy niet veilig schijnt te zyn tegen aanvallen der burgerij, althans van een gedeelte daarvan. De hoofd oorzaak wordt gezocht in een betzg werkelijk of vermeend onrecht, hetwelk door genoemd schoolhoofd aan zyne vrouw wordt aangedaan. Het hoofd heeft zyn vrouw de echtelijke woDing ontzegd. Toen nu het schoolhoofd verleden Maandag met zyn personeel waarvan twee onder wg- zers en de onderwgzeres bij hem in den kost zyn uit de school thuis kwam, moest de vrouw weder uit de woning verwgderd worden. Daartegen verzette zich echter de saamge- schoolde menigte. De spanning werd allengs grootermen eiaohte, dat de onderwijzeres zon vertrekken. Nog dienzelfdon avond vertrok zy. De politie heeft echter niet kunnen be letten, dat tuin en huis beschadigd werden. Voi>rloopig is thans de rust hersteld. Debur- gery werd bg bekkenslag ernstig aangemaand zich rustig te houden. Een rangeerder van de Hollandsche spoor te Apeldoorn kreeg Donderdag avond bij het aankoppelen van wagens door het breken van een koppelstang deze tegen het ouderlgf, met het treurig gevolg, dat hg reeds den daarop volgenden nacht aan de gevolgen is overleden. In eene fabriek te Utrecht is een werk man, bezig in de nabijheid van een gietkast, inwendig zwaar gekwetst, wijl het gevaarte plotseling op hem viel. Men vreest voor zijn leven. Bg een op het gehucht Brnnnepe, onder Kampen, gehouden erfhuis bij een overleden 83-jarigen man, die door het rgb, instellingen van weldadigheid en vele particulieren gehol pen werd en die door zgn schamele kleeding het medelijden opwekte, vond men een 400 jassen, waaronder nieuwe en nog nooit gedragen, een groot aantal broeken, een paar manden vol kousen, p. m. 40 paar schoenen, menig paar klompen, p. m. 80 hoeden, enz., te veel om te noemen. En den man zelf zag men nooit andera dan in hetz lfde Schokkers tenue. Het huisje was een pakhuis. De byeenverzamelde gelden scheen hy meest te bestemmen voor den aan koop van oude bleederen. - Te Genderen oefent een wonderdokter Het gebruik van Tabak. Indien het waar was, dat het gebruik van tabak in 't algemeen zoo schadelijk was als sommigen ons willen doen gelooven, hoe komt het dan, dat over 't algemeen de mannen, die negen van de tien rooken, niet ongezonder zijn dan de vrouwen, die daarbij nog 99 van de 100 teatotalers zijn? Rooken bevordert, mits matig, de spysvertering, zooals iedere dineur weet. Boerhaave beval tabak aan als een middel tegen den honger. Als een middel om groote vermoeienis en inspanning beter te verdragen, ia ze in alle legers in gebruik. Napoleon drong er altijd op aan, dat zijn troepen tabak moesten hebben, en bg den terugtooht van Moscou was ze van groot nut (Fiske). Een soldaat kan heelwat ontbering verdragen, als hg een pruim mag hebben, en menige schildwacht riskeerde zijn leven door een lucifer aan te steken, om zgn pijp bran dende te krijgen. Niets verbant het gevoei van alleen-zij n en het gevoel van verveling en de knagende zorgen meer dan een paar trekjes. De meeste auteurs gebruiken tabak en werken dan gemakkelijker. Tabak bevor dert de gezelligheid en de goedhartigheid. En toch heeft het tabaksgebruik groote schaduwzijden, vooral voor jongens. Voor hen is het rooken en pruimen absoluut nadeelig voor de ontwikkeling van het lichaam, meer speciaal van hot zenuwgestel. Het is tgd, dat 3 wetgever hieraan een einde maakt. Ook voor volwassenen, die niet vuurproef zijn wat het zenuwgestel betreft, die lijden aan hartklopping en congesties, kan de tabak zeer nadeelig zgn. Hygiënische Bladen Morgen heeft in de Belgische kamer een interpellatie plaats over de hangende rolbrug, over de Schelde te Antwerpen te bouwen. Het rapport der heeren Conrad en Welcker over de verbetering van de Schelde is thans openbaar gemaakt. De conclusie werd door ons reeds vermeld en luidt zeer ongunstig voor het plan der regeering. Den 9en Juli heeft te Brussel een groote wapenschouwing plaats over de nieuw inge richte burgerwacht. Er zullen 14.500 man aan Het is de laatste jaren daar ter stede meer gebeurd, dat bg het voorbijrijden van zware wagens de grond zich opende en paard en wagens in een kuil verdwenen. Zaterdag heeft men te Ixelies dit geval beleefd met een bier wagen. De beide bestuurders werden van den bok geworpen en een hnnner is zwaar gekwetst. Eerst na een paar uur had men de beide paarden uit hun lastige positie verlost. De heer Van Lierde te Ostende is na een proces van bgna twee weken schuldig verklaard aan moord op zijn vrouw en tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. De beschuldigde ontkende tot het laatste oogenblik en de advocaat had nog aanleiding om tot vrgspraak te pleiten. Als de Petit Bleu gelgk heeft, dan zijD wg, Nederlanders, bgzonder achterlgk. Immers, het blad Bchrgft, dat men met verrassing zal vernemen, dat er nog een beschaafd land is, waar men voor schuld kan worden gevangen gezet. Dat land is Griekenland, maar men zal daar dat verouderde stelsel afschaffen. Dat men een paar uur sporens van Brussel een land heeft waar dat stelsel nog bestaat in voor zoover wij weten niet eens zoo streng veroordeeld wordt schijnt het blad onbekend. Te Bordeaux is Zondagavond op de Ga ronne een stoombootje vergaan, waarmee vijl jongelieden een tochtje maakten. Allen kwa men om. Bij Keulen brandde een groote houtza- gery af. Schade 200.000 Mek.bg Ebingen een groote schoenfabriek met belangrijken voorraad en 60 machines. Ook te Roubaix heeft een groote brand plaats gehad in de houtzagerg der firma Deleourt, waardoor tevens de aangrenzende ververij van de firma Boittiaux vernield werd. Een nabij zijnd klooster werd bedreigd, maai door de brandweer behouden. De geheele schade bedraagt bgna een miljoen francs, terwgl 600 man buiten werk zgn. Op de Duitsche grens te Tiefeubiunn is een veesmokkelaar door een grenswachter gedood. Prof Robert Koch zal weldra een nieuwen tocht ondernemen om onderzoekingen te doen naar de tropische malaria. De Rijksdag heeft voorloopig een crediet van 60.000 Mark daar voor toegestaan. Daily Telegraph en Daily News willen een Zondagenummer uitgeven. Ia yele kringen is men daar zeer verstoord over, en men wil dat het parlement zich met de zaak zal bemoeien. Er worden in de buiteniandsche bladen wonderen verhaald van een nieuwen ijsbreker, de Jermalc, die door de Russische regeering in het werk is gesteld. Het vaartuig heeft van voren eon schioef, weike het dikste ijs kapot slaat, en overal doordringt om ingevroren schepen te verlossen en de scheepvaart te her stellen. Op eenige plaatsen, waar men 'swin ters nooit een schip zag varen, was men zeer verbaasd, toen deze nautische Hercules kalm door bet dikke ijs kwam aanstoomen. Ook in de Vereenigde Staten is besloten de wachten van de kruithuizen enz. te ver sterken. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Zitting van heden, Maandag, middag te 2l/s uren. Voorzitter de heer J. P. Fokker. Afwezig de heeren Luteyn, Borsius en Alberts, allen met kennisgeving. 1 vacature. De voorziter opent de vergaderiug en houdt volgende toespraak >Myue heeren Ik open deze vergadering onder den indruk van het droevige verlies, geledon door het overlij den van onzen voorzitter, die 18 de2er op 74 jarigen leeftyd na eene kortstondige ziekte te Nice is overleden. De overledene, in 1856 benoemd tot lid der Kamer van koophandel, werd in 1878 tot vice-voorzitter gekozen en aanvaardde in 1884 het voorzitterschap, dat hy onafgebroken tot zijn dood toe, ondanks het klimmen zijner jareD, met grooten ijver en toewijding heeft vervuld. Het schijnt mij hier niet de plaats om op te sommen de vele zaken en inrichtingen van nut en vermaak, van kunst eu wetenschappen, door den waardigen overledene gesticht of bevor derd, die alle door hem met milde hand wer den ondersteund en die op zijne voortdurende belangstelling konden rekenen. Ik wensch mij hier te bepalen tot de ver klaring, die zeker gaarne door u allen zal worden gedeeld, dat mr De Stoppelaar zich steeds heeft doen kennen als een yverig en bekwaam lid dezer kamer, die altgd met groote belangstelling de algemeene zaak behartigde en daarvoor nooit moeite ontzag. Maar vooral ook als voorzitter, die steeds met de grootste humaniteit en onpartijdigheid onze vergaderingen leidde en onlangs nog met groote welwillendheid, ondanks zyn gevorderden leeftijd en zgn minder gunstigen gezondheids toestand, zich weder voor die betrekking be schikbaar stelde, zij hem een woord van warme hulde gewgd voor alles wat hij ter bevordering van handel en nijverheid en niet het minst tot bevordering van de belangen onzer gemeente heeft verricht. Ik houd mij dan ook overtuigd in uw aller geest te spreken, wanneer ik verklaar dat wij in mr De Stoppelaar een geacht medelid heb ben verloren, wiens gemis zeer zal worden gevoeld en wiens nagedachtenis lang in waar deerend aandenken zal voortleven." De leden geven van hunne instemming met het gesprokene biyk. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van een schrijven van Mevr. de weduwe De Stoppelaar, houdende bericht van het overlijden van haren echtgenoot, in leven voorzitter der kamer, De voorzitter deelt mede dat de brief met een brief van rouwbeklag is beantwoord. Daarna wordt medegedeeld, dat zyn ingeko men: een schrgven van Durg. en weth. van Mid delburg, houdende bericht dat de rekening der Kamer over 1898 door den raad is goedge keurd, en een schrgven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, houdende bericht dat de heer J. P. Fokker opnieuw voor 3 jaren is benoemd tot directeur uit den handel van het Vrij Entrepot te Middelburg. Deze brieven worden voor kennisgeving aan- Aan de orde is nu de behandeling van het adres der maandcommissie ten opzichte van het adres der Kamer te Breda, betreffende den uitvoer van Nederland naar de koloniën. De commissie adviseert het adres voor kennisgeving aan te nemen. Geiyk besluit werd ook genomen 16 Januari jl., ten opzichte van een verzoek der Kamer te Nymegen van geiyke Btrekking. Conform dit advies wordt besloten. Ten aanzien van het adres van de Kamer te Appingadam, betreffende borgstelling ten be» hoeve van leveranciers by aanbestedingen, advi seert de maandcommissie dit voor kennisgeving aan te nemen. Zij gelooft dat de vele moeiten en kosten, die de Kamer zich zoo moeten getroosten om aan het verzoek uitvoering te geven, met den verlangden uitslag niet zouden bekroond worden. Een besteder kan borgen eischen tegenover den aannemer, niet echter tegenover de leveranciers van laatstgenoemde, die zich desverlangd door cessie van termgnen voor de betaling van het geleverde zekerheid kunnen verschaffen. Ook met dit advies vereenigt de Kamer zich. Alsnu komt ter tafel het advies der commissie in zake het schrgven van de kamer te Hengelo omtrent de ongevallenwet. Plaatsgebrek dwingt ons het verslag over dit punt af te breken. In ons volgend nommer zullen wy het advies i het adres, zooals het door de kamer is vastgesteld, met de in verband daarmee ge voerde beraadslagingen, opnemen. Wg deelen alleen mee dat het ontwerp-adres in zijn geheel ongewijzigd is goedgekeurd. Hierna komt ter tafel het door den secreta ris ontworpen Jaarverslag. Onder de algemeene beschouwingen daarin wordt het volgende vermeld In den toestand van handel en ny verheid kwam weinig veranderinghg kan over het algemeen niet gezegd worden achteruit te zgn gegaan. De buitenlandBChe scheepvaart was ook in 1898 slap. Op buitengewone werkloos heid valt gelukkig weder niet te wgzen. Ingevolge de arbeidswet werden in 1898 uitgereikt 169 arbeidskaarten169 werkgevers hadden jeugdige personen of vrouwen in dienst. Op 31 December waren geldig 258 kaarten voor jongens en 102 voor meisjes van 12 tot 16 jaar. In verschillende inrichtingen waren 76 vrou wen boven 16 jaar werkzaam. Wegens overtreding van de arbeidswet wer den in 1898 door de gemeente-politie 2 pro cessen-verbaal opgemaakt. Einde 1898 waren in de gemeente aanwezig 1 gaskrachtwerktuigen en 29 stoomwerktui gen (behalve die in stoombooten en locomotie ven) over 1897 bedroegen die cijfers 12 en 19* Wat betreft den binnenlandsebeo handel wordt gezegd dat die in granen over het afgeloopen jaar zeer bevredigend kan genoemd worden. De aanvoer ter veemarkt was weder gering, In het geheel werden aangevoerd 435 stuke

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2