MIDDELBURGSCHE COURANT. 142" Jaargang. Dinsdag 28 Maart. N°. 74- 1899; Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzooderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 27 Maart 8 u. vm. 48 gr. 12 u. 63 gr. av.in.59gr.F. Verw. mat. Z. W. wind. Middelburg 27 Maart. MZ. By kon. besluit is benoemd tot advocaat-generaal bij bet gerechtshof te Leeuwarden mr J. J. L. van Hangest baron d'Yvoy, thans subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam; is benoemd tot vice-president van het ge rechtshof te Leeuwarden mr B. W. N. Serva- tius, thans president de arr.-rechtbank aldaar. Aanstaanden Donderdag verleent de minister van oorlog geen audiëntie. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van N.-I. van 25 Maart 1899, wordt de gouvernements-koffieooest op Java voor dit jaar evenals vroeger geraamd op 198.000 pikols- Advertentiên voor het eerstvolgend nnmmer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiên by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten- Te AmsterdamA. de La Mab Azn. te Rotter dam: Niigh A vas Ditmar. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. beslHit is, voor het tydvak van 1 April tot en met 31 December 1899, benoemd tot assistent van bet rijkslandbouwproefstation te Goes P. A. van Lïth, aldaar. Wij deelden deze benoemiDg nog mede in een deel der oplaag van ons vorig nommer. By ministerieels beschikking is, met ingang van 1 April, benoemd tot bulpsluismeester aan de Westsluis te Terneuzen D. de Zeeuw, thans sluiskneebt. Verder is, met ingang van dien datum, naar die sluis overgeplaatst de sluiskecht D. Ver helst, van de Oostsluis te Sas van Gent en benoemd tot slnisknecht aldaar J. Peetere te Terneuzen. Uit Vlissingen. Daar den heer Pol de Mont wegens keelaan doening het spreken verboden is, heeft men de Nuts by eenkomst, op morgen (Dinsdag) bepaald, uitgesteld. De mailboot Koningin Eegentes, die Zater dagnacht van Vlissingen naar Qaeens- borough vertrok, heett door het zware weer eenige schade bekomen, vooral aan de brug en de hut van den eersten officier. Ook drong het water iu de kajuit der 2e klasse, waar de passagiers, een zeventigtal, onder wie een paar vrouwen, zich reeds door het aandoen vau zwemgordels op het ergste voorbereidden. Dank zij het goede beleid en de bekwaam heid der bemanning werd de reis goed vol bracht. Maar men kwam een paar uur later ter bestemming. Tengevolge van de massa sneeuw die in Duitschland gevallen is, kwam Zondagmorgen de sneltrein 1.30 minuten te laat aan, waardoor dagboot naar Engeland eerst te een uur kon vertrekken. Zondag avond is bet lijk van mr G. N. de Stoppelaar uit Nizza te Middelburg aangekomen en naar het woonhuis in de Lange Delft vervoerd. Het tijdstip, waarop Woensdag de begrafenis zal plaats hebben, is bepaald op twaalf uur. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene is verzocht aan het graf geene toespraken te houden. De le luitenant G, Smit Sibinga, van hel 3e regiment infanterie te Bergen-op-Zoom. wordt, met ingang van 1 April a. s., op zyn verzoek overgeplaatst bij het 2e bataljon te Middelburg. Heden morgen viel zekere J. le C., schilder, van Vlissingen, bezig met het verven var de Noord-Brabant alhier, van de stelling, waarop hij stond, in het droogdok. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Het ongeluk ontstond doordien een der balken, die men bezig was van den wal op het schip te brengen, tegen Le C. stootte Omtrent den toestand van den ongelukkige, die gehuwd en vader van drie kinderen is, valt op dit oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Hoewel enkele medewerkenden, zeker zeer tot hun en aller spyt, door ongesteldheid ver hinderd waren Zaterdagavond aan de tweede uitvoering, in onzen schouwburg meê te doen, liep alles weer vlot van stapel. Met opgewektheid en nog meer vrijmoedigheid dan de eerste maal werd er gespeeld en gezongen. Enkele veranderingen, die verbeteringen kon den beeten, waren aangebracht, o. a. in het uiterlijk van een enkelen hoofdpersoon. De schoone slaapster maakte, by nadere ken nismaking, nog meer indruk dan Donderdag; en wij kregen daarvoor, zelfs ondanks een enkel, door ons ontvouwd bezwaar, daarvoor meer sympathie. Wy wenschen hierbij even op te merken dat wij, onder de vorsteiyke familie, in ons vorig verslag, ook meerekenden den prins, die ook Zaterdagavond een aangen amen indruk maakte. De bezoekers waren vry talryk en hoogst dankbaar. Vooral de vierde rang leverde eeD zeer erkentelijk publiek op; daar waren,dank «y de aardig gedachte en lofwaardige vrijge vigheid van enkele kindervrienden, een honderd tal leerlingen van de scholen voor onvermo- genden gezeten. Zy klapten na elk tafereel dat het daverde en genoten heerlijk. De huldebetuiging strekte zich ook ditmaal uit tot aan het einde; een luid „Lang zal leven" werd aangeheven ter eere van haar die na De Prins van Sind en aan het slot der uit voering op het tooneel verscheen, daartoe vriendelijk gedwongen door hare dankbare leerlingen. En een daarvan bood haar in den loop der opvoering een keurig bouquet aan. Wie die „haar" is behoeven wij niet te zeggen, el boekstaven wy tot slot dat zy met groote voldoening mag terugzien op haar werk, een arbeid die zoo veel zorg, takt en toewij ding eischt, maar ook met zulk een heerlijk succes werd bekroond. De gemeenteraad van Woltaartsdijk besloot Vrijdag jl. het verzoek van de afdee- Hngen van den Bond van Nederlandsche onder wijzers omtrent salaris van onderwijzers voor kennisgeving aan te nemen. Verder werd ont heffing verleend van borgtocht aan den vorigen gemeente ontvanger en ontvanger van hetbur- gerlijk of algemeen armbestuur. Ook werd het kohier van den hoofdelijben omslag opgemaakt tot een bedrag van f 3750. Op de Zaterdagavond jl. door de vereeniging Onderlinge Hulp aldaar gehouden vergadering bleek uit de goedgekeurde rekening dat de vereeniging thans bezit aan kapitaal f 1982 05. Aan ziekengeld was uitgegeven f 137. De heer van der Slikke, secretaris, werd met bijna algemeens stemmen als bestnnrslid herkozen. Een voorstel van een der leden om het zieken geld te brengen van 50 op 75 cents per dag met 36 tegen 30 verworpenAan het einde der vergadering werd door het bestuur een zevental nieuwe leden aangenomenhet aantal daarvan klom daardoor tot 101. In ons nommer van Vrijdag meldden wg dat tot postbode van Colijnsplaat op Cats tegen 1 April benoemd is P. J. Frenks, thans brieven- en telegrambesteller te Cortgene. De betrokken persoon verzoekt ons dit be richt aan te vullen met de mededeeling, dat bij wegens lichaamszwakte zijne tegenwoordige betrekking niet langer kan waarnemen. Te Terneuzen zag men Zaterdag avond uit een woning, waarin een schoenwin- kel, bewoond door een vrouw, die binnenkort haar buis, dat zij verkocht had, zou verlaten, een dikke rookwolk te voorschijn komen. Politie en brandweer, gewaarschuwd, traden met eenige moeite binnen en zagen de be woonster vlak by de deur liggen. Hare kleeren stonden in brand. Met emmers water werd de brand gebluscht. De vrouw was meer dood dan levend. Van onderen waren hare kleeren bijna geheel weggebrand en zag zy er afschu welijk geblakerd uit. De geroepen geneesheer gelaBtte overbrenging naar het ziekenhuis, waar zy werd verbonden. Nadat goed was nagezien of er nog wat smeulde, werd in tegenwoordigheid van den burgemeester alles iu de woniDg verzegeld en een aanzieniyke som geld meegenomen. Aan het ontBtaan van den brand zal de bewoonster, bandelende in benevelden toestand, wel niet vreemd zyn. Haar toestand doet 't ergste vreezen. Geruimen tijd stond 's nachts ee» politie ter bewaking voor haar woning, omdat zy vaak zeer onvoorzichtig met licht omging. Gemeenteraad van Ainemuiden. Buitengewone vergadering, gehouden Zaterdag 25 Maart, des namiddags te drie uren. (Van onzen eigen verslaggever). Als vervolg op het verslag, opgenomen in ons vorig nommer, melden wg nog het volgende: De heer Born deelde mede, dat hij geen be zwaar heeft, dat de secretaris zgn traktement per maand ontvangt, maar wel dat hy den ontvanger, in plaats van een mandaat, een kwitantie had willen doen aannemen. De bestuurders van het visschersfonds en het kolenfonds zouden omtrent de betrouw baarheid van den secretaris meer staaltjes kun nen geven. De heer Wisse zeide, dat hy het beter zou gevonden hebben, dat op de rekening over 1897 ook waren gebracht de zegels, in dat jaar gebruikt. Er was nu reeds een tekort, dan zou dat slechts iets grooter gewor den zyn. De secretaris zeide, dat hij dit ook regel matig vinden zou, maar in 1897 was dit niet mogelijk. Uit de posteu der begrooting was het bedrag niet te halen; waar niet Is verliest de keizer zyn recht. Als deskundige ziet de secretaris geen kans om de bewuste zegels uit de begroo ting voor 1897 te betalen. De heer Wisse zeide, dat het hem leed doet dat deze zaak by het behandelen der rekening is ter sprake gebracht. Dan waren de raadsleden, die voor het publiek rekenschap moeten geven, gedekt geweest. De secretaris gaf toe, dat dit had kunnen medegedeeld worden. Hy legde verder verschil lende stukken over om zyne beweringen te staven. De heer Born wees er vervolgens op, dat de rekening tusschen de gemeente en de heeren Altorffer te Middelburg ook niet in den baak die van den secretaris en die van de ge meente zyn samengevoegd. Verder houdt de heer Dootjes leerlingen, waardoor de gemeente schade lijdt, door meer der schilderwerk ten raadhuize, grooter ver bruik van kolen, olie enz. De burgemeester zeide de zaak by de beeren Altorffer onderzocht te hebben. Toen is hem verklaard, dat de secretaris nimmer een reke ning van de gemeente daar betaald heeft. Dit is steeds geschied door den ontvanger. Alleen stond open de rekening van 1898, wat den burgemeester bekend was. Wat betreft het gebruiken van meerdere kolen, olie enz. door den secretaris is gebleken, dat daarvoor in de laatste jaren niets meer is betaald dan vroeger. Het meer schilderen van een vloer in het ge- eentehuis is van weinig beteekenis en misschien el een gevolg van het gebruik van minder goede verf. Den secretaris is het gebruik van eene kamer in het gemeentehuis toegestaan. De raad is vry dat verlof weer in te trekken. De secretaris deelde mee dat over 1898 door de gemeente bij Altorffer f 26 is betaald, ter wijl hy daar f 40 te betalen heeft. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Born, dat demogelijkheid bestaat dat op rekening voor de gemeente by Altorffer zaken staan ten behoeve van den secretaris, merkte de heer H. van Eenennaam op dat het de taak is van burg. en weth. om daarop te letten. Het lid wees er verder op, dat ook by wijlen den ontvanger Kousemaker, den vader van der man dien verschillende raadsleden wenschen te hooren tegenover den secretaris, abuizen zijn ontdekt, onder andere niet geboekte en toch ontvangen pacht. Hy sprak de hoop uit dat burg. en weth. in het vervolg beter zullen toe- Zy zijn daartoe in de gelegenheidde raadsleden niet. De burgemeester stelde in het licht dat èn de secretaris èn de wethouder Bom de boeken van den overleden ontvanger hebben onderzocht en toen gebleken is dat de bedoelde pacht niet was geboekt. De heer Born wees erop, dat aan de erfge namen van Kousemaker décharge verleend is; die zaak is dus afgedaan. Het geldt hier alleen al of niet vertrouwbaarheid van dentegen- woordigen secretaris. De secretaris deelde nog mede, dat de firma Altorffer elk jaar een rekening geeft van I zy geleverd heeft voor de gemeente Arnemui- dat hij die steeds splitst naar mate de posten der begrooting, waaronder de bedragen behooren. Staat op die rekening iets wat bem persoonlijk betreft, dan laat spreker dit over schrijven. Byna alles wat voor de ge meente gekocht wordt, blijkt uit don aard ervan. Spreker tart dan ook een gemeente van het zelfde aantal zielen als Arnemuiden aan te wijzen, waar minder aan bureaukosten betaald wordt dan daar, nl. f 26. De heer Bom wees er op dat er geen enkele gemeente kan zyn, van den omvang van Arne muiden, waar minder gebruikt wordt aan bu reaubehoeften, wijl er geen dergelijke gemeenten zyn waar leerlingen ter secretarie zyn. Uit den aard der zaak verbruiken die meer materieel. Spreker zou wel wenschen dat een deskun dige commissie werd benoemd om de gansche secretarie-zaak te onderzoeken. De heer Davidse vroeg inlichtingen omtrent een vroegere rekening der firma Altorffer, die, naar hij meent, f 170 beliep. De secretaris antwoordde, dat hij alleen spreekt over uitgaven voor de secretarie, niet over andere kosten van gedruktens ten be hoeve der gemeente, als voor den burgeriyken stand, de bevolking, kiezerslijsten enz. De secretaris juichte verder het denkbeeld van den heer Born toe om een deskundige commissie te benoemen. Hy verklaarde zich gaarne bij de uitspraak van zoodanige missie te zullen neerleggen. De heer Davidse wees erop, dat hy en Kouse maker, inzake de ontvangst en storting van het geld, nog steeds als leugenaars staan. Hg zou die kwestie willen opgehelderd zien, door Kousemaker te hooren. De burgemeester zeide, dat de oplossing moeilijk wezen zou, daar dan toch twee per. souen tegenover elkander zouden staan. De secretaris wees erop dat, zooals uit de agenda blykt, eerst in den avond van 8 Sept. is bekend geworden dat de som van ƒ40 aan de provincie moest betaald worden. Hy kon dus onmogelyk den 6en Sept. bij Konsemaker het geld komen halen. De heer Wisse vroeg of de secretaris niet aan den heer Hartman om inlichtingen gevraagd heeft en verzocht voorlezing vau het antwoord. Deze wordt gegeven en daaruit blykt dat het geld den 20en Sept. is gestort; echter wordt niet gemeld door wien. De beer Davidse vroeg nogmaals den heer Kousemaker te hooren, wat de burgemeester beBtreed. Dat deed ook de heer H. van Eenen naam hy meent dat het op den weg ligt van burg. en weth. om Kousemaker te hooren en dan aan den raad rapport uit te brengen. De burgemeester bleef by zyn gevoelen, dat het hier een particuliere zaak geldt tusschen Kousemaker en den secretaris. De beer Born wenschte uitgemaakt te zien of de secretaris betrouwbaar is al of niet. Hg dat een der drie heeren, die de raads vergadering hebben byeengeroepen, een motie diende voor te stellen, waarin de onbetrouw baarheid van den secretaris wordt uitgesproken. De burgemeester wees erop waar de beer Born nog van de spaarbankboekjes spreekt dat deze zaak in goede handen is. Naar aanleiding van een opmerking van den jer Bom, dat de secretaris by raadsleden op izoek is geweest, deelde deze mede dat hij werkeiyk bg de drie onderteekenaarB is geweest, maar alleen voor particuliere zaken, die trou wens een publiek geheim zyn te achten. Ten slotte legde hy nog over een stuk, waar op zyn aangeteekend de veranderingen, die hij in de verrekening der zegels wenschte gemaakt te hebben. Verder werden den secretaris door den heer Bom inlichtingen gevraagd omtrent verschot boekjes, die hy onder zyne berusting heeft ge- die, naar het den heer Born voorkwam, by den ontvanger behoorden. De secretaris gaf die en toonde aan, dat hg die boekjes noodig bad voor bet opmaken van staten van uitgaaf. De heer Wisse meende dat door deze raads zitting is duidelgk gemaakt wat de ondertee- kenaars van bet verzoek wenschen. De heer Born had een andere oplossing ge wacht, maar zal zich natuurlijk bij dó beslissing van den raad neerleggen. De heer H. v. Eenennaam zon wenschen dat bnrg. en weth. den commissaris der Koningin advies vroegen of de raad Kousemaker al of niet zal hooren. De heer Born achtte dit niet noodig; hy eende dat de raad zelf kan beslissen. Hy vroeg overlegging van het mandaat, door den secretaris aan den ontvanger gepresenteerd; dan zal big ken hoe daarin geknoeid is. De burgemeester verzekerde geen bezwaar te hebben tegen het benoemen van deskundi gen, voor een onderzoek, waartegen de heer Bom zich verklaarde, op grond dat dit toch geen resultaat kan geven. De secretaris meende dat uit de overgelegde stukken voldoende blijkt hoe de zaak van bet mandaat in elkaar zit. De secretaris verklaarde nog, dat namens burg. en weth. de controleur is van den gemeente-ontvanger en toonde aan dat zyne controle tengevolge heeft gehad, dat de ge meente is behoed voor het tweemaal betalen van enkele bedragen. De heer Wisse vroeg een duideiyker mede deeling, waarin het geknoei met het meermalen besproken mandaat eigeniyk bestaat. De heer Crucq deelde mede, dat in het man daat de woorden „drie maanden" zyn veranderd in „eene maand." Ook de heer Dootjes, secretaris, gaf inlich tingen. Hy heeft het mandaat met toestemming van den burgemeester en den wethouder ver anderd, door, in plaats vau vier tempoen, twaalf te stellen. Die verandering is door den burgemeester en den wethouder geparafeerd. Hg wyzigde het mandaat en schreef geen nieuw, omdat dan, in plaats van viermaal, twaalfmaal het zegel zou moeten betalen. De heer Bom merkte op, dat hy in de ver anderde wijze van betaling niet is gekend, wat by verkeerd acht. De heer Wisse verklaarde het met den heer Born eens te zyn. De secretaris deelde nog mede dat de Born niet in de vergadering van burg. en weth- aanwezig was, toen de verandering in het man daat is gebracht. De heer H. van Eenennaam stelt ten slotte voor een deskundige commissie te be om een onderzoek in te stellen naar de hande lingen van den seorelaris, wat de gemeente administratie betreft' Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Sommige leden echter knoopten er de voor waarde aan vast, dat het onderzoek geen geld zon kosten, dat Kousemaker eu Buys door de deskundigen zullen worden gehoord, en dat het rapport dier deskundigen door burg. en weth. aan den raad zal worden medegedeeld. Hierna werd het meermalen besproken man daat, dat intusschen by dea ontvanger waB ge baald, aan de leden ter bezichtiging gegeven. Aan burg. en weth. werd ten slotte, na nog eenige discussie, overgelaten te trachten, mits kosteloos, een bevoegd deskundige voor it onderzoek te verkrygen. Hierna werd de vergadering gesloten. Vernietiging besluit. Door Ged. Staten van Zeeland is vernietigd het besluit der vergadering van ingelanden van het waterschap Groote Boom en Goodsvlietv&n 17 Februari jl., waarby J. M. de Graaff werd benoemd tot dijkgraaf van het waterschapen «el op deze gronden lo. dat door die vergadering, waarin tegenwoordig of vertegenwoordigd waren 17 stembevoegde ingelanden, is overgegaan tot de benoeming van een dykgraaf wegens de perio dieke aftreding van C. V. van Oostenwgk Stern 2o. dat na twee vrye stemmingen, waarby geene volstrekte meerderheid werd verkregen, i herstemming heeft plaats gehad tusschen P. de Muynk en J. M. de Graaff, waarby eerst- icmde 8 en laatstgenoemde 9 stemmen ver kreeg, waarop J. M. de Graaff gekozen is ver klaard overwegende, dat aan de herstemming is deelgenomen door de beide personen, over wie die herstemming liep, alsmede door M. Zonne- vgllo de Muynk, den broeder van P. de Muynk overwegende, dat volgens art. 69 van bet algemeen reglement voor de polders of water schappen in Zeeland de' voorzitter en de leden zich van medestemming onthonden over de zaken, die hen, hunne echtgenooten of hunne bloed- of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, persóöniyk aangaan overwegende, dat op grond van die bepaling de beide candidaten 'en de broeder van een hunner niet' aan de herstemming hadden mogen "nemen en dat de door hen uitgebrachte stemmen op den uitslag van invloed hebben kunnen zgn; gezien art. 117 van het algemeen reglement." Yóor 1 Juni moet eene vergadering van in gelanden plaats hebben tot het doen van eene nieuwe 1 LANDBOUW. Op de bovenzaal der sociëteit De ng alhier werd heden morgen, onder voor zitterschap van den beer T. J. Voorbeytel, eene vergadering gebonden van de afdeeling „Walcheren" dor Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De opkomst was niet byster groot, de pre- sentielyst wees slechts 33 leden aan. De voorzitter dealde mede, dat de heer W. Hi de Bruijn van Meliskerke verhinderd was de vergadering bg te wonen, en hy daarom de leiding ervan op zich nam. In deze eerste vergadering in 1899 sloeg de voorzitter als naar gewoonte een terugblik op 1898. In het algemeen was dat jaar voor den landbouwer bevredigend, ofschoon niet roos kleurig. Het voorjaar was vrij koud, doch de zomer heeft veel hersteld. De opbrengst van tarwe en gerst w wat het stroo betreft, meer dan voldoende; het aantal mudden middelmatig. Bruine en witte boonen, die aanvankelijk een! slechten oogst beloofden, kwamen vry goed terecht. De andere vrachten leverden een vry goed beBchot, de opbrengst was bevredigend. Alleen de paardenboonen waren slecht. De veestapel verkeerde in vry goeden staat wat de gezondheid betreft; slechts enkele ge vallen van tongblaar deden zich voordie ziekte had echter een zeer goedaardig karakter. De pryzen waren niet boog; een gevolg van de sluiting der Belgische grenzen. Het hoofd bestuur doet zijn best om daarin verbetering te brengen. De paardenfokkerij neemt toe'; ook zyn weder een viertal nieuwe hengsten ingevoerd. Met de beste wenschen voor den landbouw in 1899 sloot de voorzitter zyn toespraak. Mededeeling werd gedaan dat de heer Gerlach van St. Joosland zyne benoeming tot lid van het bestnur heeft aangenomen. De heer Meeuse, lid van het bestuur, deed, naar aanleiding van het behandelde in de vorige vergadering, eenige mededeelingen omtrent de proceskosten by verschil over den verkoop vau

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1