MIDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 73- 142" Jaargang, 1899,- Maandag 27 Maart. Deze courant versch^nt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 25 Maart 8 u. vm. 40 gr, 12 n. 44 gr. av. 4 u. 44 gr. P. Verw. mat. Z. W. wind, bew. deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 25 Maart. Een eigenaardige kwestie doet zich thans in onze naaste omgeving voor. Een lid van den raad van Middelburg heeft zijn ontslag genomen, en dat nog wel kort vóór den tijd, waarop hij van zelf, wegens periodieke aftreding, zijn mandaat zon moeten neerleggen. De heer J. F. van Duuné heeft dit gedaan, dadelijk na de voorlaatste raadszitting en zijn daad gemotiveerd in een schrijven aan den voorzitter van genoemd college, dat wij hier, tot juist begrip van het standpunt, dat het vertrokken raadslid inneemt, nog eens herhalen „Edelachtbare Heer. Uithoofde ik van meaning ben dat het ge meentebelang eischt dat op eene zaak, als die welke gisteren in geheime raadszitting is handeid, het volle licht moet vallen en gelijke zaken in haar geheelen omvang in openbare zitting thuis behooren, zoo heb ik, niet verder medeplichtig willende zijn aan ge heime afdoening van zaken als bovenbedoelde, het besluit genomen mijn mandaat als lid van den Baad neer te leggen. U gelieve hiervan in de e. v. Raadszitting medsdeelisg te doen. Met verschuldigde achting heb ik de eer te zijn, Uw. dw. (get.) VAN DUNNE. Middelburg, 16 Maart 1899. Uit algemeen oogpunt bezien valt er zeker zeer veel te zeggen voor het standpunt van den beer Van Dnnné. Het is een niet te loochenen feit en wij zeiven hebben daarop ook meermalen reeds gewezen dat er in de laatste jaren door het dagelijkscb bestuur van onze stad bij de voorbereiding der zaken vaak een geheimzinnigheid wordi betracht, die aan eene goede behandeling der openbare belangen der gemeente niet bevorderlijk kan zijn. Wij hebben slechts te herinneren aan de plannen tot invoering van eene straat belasting; plannen die plotseling uit de Inch- kwamen vallen en rauwelijks ter behandeling werden voorgelegd, zonder dat het publiek gelegenheid had zich daarover nit te laten. Maar wij moeten daarbij tevens opmerken dat de raadsleden zeiven in dit en andere gevallen getoond hebben van zulk eene wijze van behandeling niet gediend te zijn en daarom van hun macht gebruik maakten om de bespreking aan te honden, totdat meer licht zon gevallen zijn op de te behandelen voorstellen. Op dat puut toonden dus de raadsleden in het algemeen een juist begrip te hebben omtrent de bevoegdheid, ja het recht van de ingezetenen om ook hun gevoelen te zeg gen over kwesties, waarbij zij zeiven meer of minder belang hebben. In deze staan die raadsleden dns op hetzelfde standpunt als de heer Van Dunné, Alleen nu, bij de, o. i. ook belangrijke, kwestie van den afstand aan het Rijk van het Abdijplein, een gedeelte van de Groen markt, het Gymnastiekgebouw met aan grenzende gebouwtjes, is de meerderheid een ander gevoelen toegedaan dan haar collega. Dit bleek nit de aanneming van het voorstel van bnrg. en weth.; nit de behandeling van hnn voorstel in geheime zitting; nit de weinige bespreking, die in openbare zitting plaats had, en niet het minst nit de woor den, Woensdag door den nestor der raads leden, den heer mr A. P. Snonck Hnrgronje, gericht tot den voorzitter, waarbij hij bur gemeester en wethouders dank zegde voor de wijze, waarop zij deze zaak hebben be handeld. En die woorden werden warm toegejuicht. Er had dns eene demonstratie plaats tegen de houding van den heer Van Dnnné; en de groots meerderheid van den raad, die toch anders ook waakt tegen de verkorting der rechten van den raad zeiven en van de ingezetenen, stelde zich nn partij tegenover het eene raadslid, dat aanleiding vond om weg te gaan. Er zijn das zeker gewichtige redenen geweest^ waarom bij deze kwestie niet is Advertentiön voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Adverfcentiên20 cent per Tegel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten: Te Amsterdam: A. dï La.Mar Azn,; te Rottéri dam: Nijgh van Ditmar. gevolgd de gewone, de voor de hand liggende weg, waarop zulke belangrijke zaken dienen behandeld te worden. En zeer, zeer gewichtig mogen die wel zijn, wil men de nn gevolgde wijze van behandeling kunnen goedkenren. Een afstand van een niet onaanzienlijk grondgebied aan het rijk is geen kleinigheid! Hij is wel waard dat anderen, buiten den raad, zich daarover eens doen hooren. Aller lei vragen doen zich daarbij voor: is zulk een afstand noodig en in het belang der gemeente? Zijn de gestelde voorwaarden voldoende Wettigt de Middelburg gege ven vergoeding zulk een afstand. Wij tastten bij de zaak in kwestie alte- maal in 't duister. Nu ja, wij wetener waren er buiten den raad in het geheim betrokken, maar de noodige gegevens ontbraken, en het ze gel der geheimhouding, op alles gedrukt, was een beletsel voor bespreking. Toen eindelijk de zaak eenigszins publiek domein werd, was de mededeeling daarom trent nog zeer soberenkele regelen schenen voldoende om de zaak openbaar te maken. Er mocht zeker niets meer gezegd worden. Voor dit alles kunnen gegronde redenen zijn geweest. De meerderheid van den raad zegt het. De heer Van Dunné beweert het tegendeel. Maar waaruit moet het publiek nu de gegevens patten om de kwestie in deze te beoordeelen Wij kunnen ons voorstellen dat de onder handelingen, waarbij, vergissen wij ons niet, een drietal ministers betrokken zijn geweest, met de noodige omzichtigheid, met groot beleid, met zeldzaam overleg moesten gevoerd worden. Dat elke voorbarige bespreking een gevaar opleverde voor het welslagen daarvan. Dat- er geen andere voordeelen te behalen waren dan de thans verkregene. En dat er alle Teden is om dankbaar te zijn voor de nu gemaakte schikking, waardoor de stad een voordeel behaalde van 83.000. Dit verzekerde ten minste Woensdag de voorzitter, toen bij meedeelde dat thans geen bezwaar meer bestaat dat de gemeente de door haar verschuldigde bijdrage in de kosten van aanleg van het havenkanaal en werken van rijkswege, per resto groot 285.000, afl isse in jaarlijksehe termijnen van 5000, in plaats van 15.000, zooals oorspronkelijk was bedongen. Volgens de burgemeester moet men name lijk in aanmerking nemen dat de contante waarde van eene annniteit van 15.000, berekend naar een rentevoet van 3% 'a jaar8, gedurende 19 jaar verschuldigd, tfc 206,000 bedraagt en eene annniteit van f 5000, berekend naar een rentevoet van 31/, 's jaars gedurende 57 jaar f 123.000 is. Maar voor hen, die van al het goede, it nuttige van die regeling; van de motie ven voor het noodzakelijke van een behan deling als nn plaats had, niet op de hoogte zijn, moet het toch wel vreemd wezen dat men over zulk een belangrijke kwestie, over "het afstaan van eigendomsrechten, het meeBt, ja eigenlijk alleen in geheime zitting beraadslaagt. Doch door die behandeling ontbreekt ons ook alle gelegenheid om te beoordeelen, of de honding van den heer Van Dnnné in deze juist is. Hij is nog de eenige, die een tipje van den sluier over het geheim oplichtte, toen hij in de raadszitting van 15 Maart zijn amendement indiende om duidelijk te bepalen dat men tot afstand geneigd was, „mits het rijk aan de gemeente Middelburg het recht geeft de restant-schuld wegens den aanleg van het kanaal door Walcheren af te loss» door jaarlijksehe aflossingen ad 5000." Toen wist iedereen reels, wat voor hen, die in het geheim waren, geen nieuws was, dat dit de prijs zou zijn voor den meer- genoemden afstand. Maar dat de overgroote meerderheid van den raad aan dit amendement haar stem niet schonk, was al weer bewijs te meer dat ook ter verkrijging van die voorwaarde met beleid moest geageerd worden en bet ook noodzakelijk was bewijs te geven van ver trouwen in de tegenpartij. Wij herhalen: de wijze van handelen in deze moet velen vreemd voorkomenzij is ook, in onze oogen niet de aangewezen weg en geheel in Btrijd met den geest van open baarheid, waardoor ons gansche staats- en gemeenteleven is doortruhisn. Maar het ontbreekt den kiezers en ons aan de noodige gegevens, om te beoordeelen in hoever er gegronde motieven waren om in deze eene uitzondering te maken op een gulden regel, waarvan afwijking hoogst ge vaarlijk ia. Dit belet een jnist oordeel te vellen over het goed recht van den heer Van Dnnné. En wij vreezen nooit voldoende daarom trent te zullen worden ingelicht, tenzij de geheimhouding omtrent het behandelde in de gesloten zitting van Woensdag 15 Maart worde opgeheven, of in den raad zeiven de voorzitter of een der leden voldoende licht ontstekeom duidelijk te doen uitkomen, dat de houding van den raad gewettigd was, een eisch der noodzakelijkheid en een plicht in het belang van het welslagen eener goede zaak. Dit meenden wij te moeten laten vooraf gaan, vóór wij ons oordeel uitspreken over de houding van den heer Van Dnnné. Wat wil hij met zijn ontslag-aanvrage bereiken Trekt hij zich, zooals een ernstig man betaamt, nit noodzakelijkheid terug en volgt hij het voorbeeld, door anderen vroeger gegeven, die, omdat zij zich met den gang van zaken niet meer konden vereenigen, den raad voor goed den rug toekeerden Of verlangt bij een uitspraak van de kiezers over zijne honding en die van bnrg. en weth., die de groote meeraerneia van den raad aan hunne zijde hebben Volgens de letter zijner woorden kan hij zich echter niet meer verkiesbaar stellen, tenzij het dagelijksch bestuur en zijn colle- gas verklaren dat voor het vervolg geen ;eheime afdoening van zaken als nn plaats had meer zal geschiedeniets wat natuur lijk onmogelijk is. Wij zijn overigens in het algemeen geen voorstanders van demonstraties met het doel een beroep te doen op de kiezers, vooral niet in kleinen kring. Waar op het groote politieke veld de blik, het ligt voor de hand, ruimer is, de kwesties grooter en meer van algemeenen aard zijn, geraken de personen van zelf op den achtergrond en kan men een zuiverder, een meer onbevangen oordeel verwachten. En toch: op dat gebied komt een derge- lijk beroep op de kiezers ook zeldzaam voor. Kamer-ontbindingen zijn slechts dan te verdedigen wanneer, gelijk bij de behandeling der kieswet-Tak, een zeer brandend en hoogst gewichtig vraagstuk aan de orde is. In kleinen kring echter treden meestal, jammer genoeg, de personen op den voot- gronden komen allerlei overwegingen in het spel, die met de hoofdkwestie betrek kelijk weinig of niets te maken hebben. En hoeveel te meer zal dit het geval zijn in deze, nn, zooals wij hiervoren, naar wij meenden, duidelijk uiteenzetten, de kwestie niet zuiver is te stellen, het publiek, even min als de pers, daarover met juistheid, met onpartijdigheid kan oordeelen. Men zal nu weer allicht vervallen in ver heerlijking of veroordeeling van personen. Onzuivere motieven, o. a. verheffing van den persoon, niet alleen of niet zoozeer om zijne beginselen, maar om bijredenen, komen daarbij in het spel. Wij betreuren het heengaan van den heer J. F. van Dunné, omdat al konden wij met zijn optreden in den raad bij ver schillende gelegenheden niet instemmen wij toch moeten erkennen dat hij vaak den moed zijner overtuiging toonde te hebben, de zaken steeds goed onderzocht en .met jjver zijn taak vervulde. Daarbij gaf bij in de laatste jaren meer en meer blijk van een bezadigdheid die hem vroeger wel eens ontbrak. Maar nog meer betreuren wij de wijze, waarop hij nu is heengegaan. De door hem gestelde kwestie is thans niet zuiver nit te maken. Practischer zouden wij het gevonden hebben wanneer hij gewacht had tot de a. verkiezing in Juli bij gelegenheid der, periodieke aftreding van eenige raadsleden, onder wie ook hij behoort. Hij bad dan van zelf, waar hem toch zeker wel, hetzij door eene vereeniging, hetzij door hen die hem weêr candidaat wilden stellen, gevraagd zon zijn of hij zich weêr beschikbaar stelde, kunnen wijzen op bezwaren, die bij hem bestaanen daarbij de kwestie in het algemeen kannen stellen. Het beleid van burg. en weth., de wijze van behandeling van sommige zaken tegen over den raad en het publiek; zjjne eigen houding daartegenoverze werden dan van zelf aan het oordeel der kiezers onderworpen. Men had dan gelegenheid gehad een en ander kalmer en onpartijdiger te beoordeelen meer in het algemeen en afgescheiden van dit eene geval, waarin de heer Van Dunné, hoezeer hij in zjjn recht is wat het alge meen beginsel betreft, wel eens ongelijk kan hebben. En het persoonlijk karakter, dat de kwestie nn krijgt, ware dan vermeden. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is aan M. G. van Stapele, op verzoek, eervol ontslag verleend als le-luit. bij bet 2e bat. der rustende schutterij in Zee land en is bij die schutterij benoemd tot 2e- luit. bij het 5e bat. A. A. M. Danckaert, thans korporaal. Naar wij vernemen, is in eene Vrijdag avond in een der bovenlokalen van de sociëteit De Vergenoegingalhier gehouden vergade ring van de kiesvereeniging Gemeentebelang, die door een twintigtal leden werd bijgewoond, met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij instemming werd betnigd met de hou ding, door den heer J. F. van Dunné, naar aanleiding van het gebeurde in de voorlaatste raauaziiuug, aaugouowou. - De heer H. J. L. Poort, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Middelburg, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Tznm (Friesland). In de heden namiddag, in het hötel De Nieuwe Doelen alhier gehouden algemeene vergadering van de Stoomtrammaatschappij Breshens Maldeghem, waren tegenwoordig 9 aandeelhouders, uitbrengende 50 stemmen. De winst- en verliesrekening en het verslag van den directeur over 1898, waaruit een en ander in het bij voegsel voorkomt, werden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 7 percent, betaalbaar op 1 April e. k. Als commissaris werd herkozen de heer J. Schotel met 48 stemmen, tegen 2 stemmen op den heer J. Borsius. - Onder de gemeente Arnemuiden is beden gevonden een gedeelte van de uitrusting van een militair der infanterie. Dit wordt in verband gebracht met de ver missing van een tamboer nit het garnizoen alhier, die sedert een paar dagen verdwenen is. te staan, daar anders het gezin tot armoede zon vervallen en de zoon door lichaamsgebre ken geen ander werk kan verrichten. De fin. commissie adviseerde om het verzoek niet toe te staan, om het verkeerde precedent, dat daardoor zon ontstaan. Na eenigè discussie werd het verzoek toe gestaan met 9 stemmen. Tegen stemden de heeren Ochtman, Dicke en Buijse. De begrooting van het Gasthuisbestuur voor 1899 werd vastgesteld met eene subsidie uit de gemeentekas van f 877.33*, mits, overeen komstig eene opmerking van de fin. commissie, de redactie van enkele posten in de begrooting zal zijn gewijzigd. Ten slotte werd goedgekeurd de rekening van de voormalige Gildenfondsen over 1898, de gemeente-begrooting voor 1898 gewijzigd, het kohier der belasting op de honden vast gesteld tot eeu bedrag van f 640 en machti ging verleend tot teruggave of kwijtschelding van enkele plaatselijke belastingen. Te 'sHeer Arendskerke waren Vrijdagavond twee paardenslachters uit Goes bezig om een ond paard op te tillen, teneinde dit heden te slachten. Een hunner, zekere J. D., een man van middelbaren leeftijd, die eene vrouw met een groot getal kinderen heeft, zakte onder het hijschen plotseling ineen en was terstond dood. Zijn lijk werd daarop per rijtuig naar Goes vervoerd. Vrijdag had een rietdekker te 'sHee ren- hoek het ongeluk van het dak te vallen, waardoor hij een been brak. Uit Vlisaingen. Op de kiezerslijst voor die gemeente komen voor 1871 kiezers voor de Tweede kamer, 1862 voor de Provinciale Btaten en 1832 voor den Gemeenteraad. Hieronder komen voor 7 woning-, 37 loon-, 2 pensioen-, 4 spaarbank- i 4 examenkiezers. Op de vijfde of laatste b^eenkomst met dames, in dit seizoen, vanwege het iVwtódepar- tement Vlissingen, Dinsdag a., zal als spreker optreden de heer Pol de Mont, de begaafde schrijver en dichter uit Antwerpen, die zich voorgenomen heeft te spreken over „Poezie uit Zuid-Nederland." Aanbeveling om dien avond niet te verzuimen mag wel overbodig heeten. In een Vrijdagavond te Goes gehouden raadszitting, gepresideerd door den burgemeester, den heer WesBelink, waren tegenwoordig 12 leden. Afwezig was met kennisgeving de heer S. J. J. de Jonge Mulok Houwer. Onder de ingekomen stukken was een ver zoek van P. F. de Brandt, om een uitweg te mogen maken voor zijn te bouwen huizen aan de haven. Dit werd gesteld in handen van burg. en weth. tot bepaling der voorwaarden, doch verlof werd verleend met het bouwen aan te vangen. De heer M. de Jonge Jz. werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand en de heer W. Temperman tot lid van de finantieele commissie, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag van den nieuw be noemden wethouder, den heer De Jonge Beide benoemingen hadden plaats met 10 stemmen. De wed. G. Botbijl verzocht opnieuw voor f 25 te pachten de vissoherij der gemeente voor zeven jaren, doch nu onderhands. Bnrg. en weth. stelden voor het verzoek toe Men meldt ons uit Zierikzee: Vrijdagavond hield de liberale kiesvereeni ging, afdeeling A, eene vergadering, waarin een vrij groot aantal leden tegenwoordig was. Na voorlezing der notulen van het verhan delde in de vorige vergadering, deelde de heer ihr rfie.ll mede. dat.hfi door zHne medeheatnnrR. leden is mtgenoodiga om bet voorzitterschap op zich te nemen en voorts, dat nog in dit seizoen als spreker voor deze vergadering zal optreden de heer Bouman, lid van de Tweede kamer. Hierna gaf hg het woord aan den heer mr J. M. van Geuns, die volgens het convo catiebiljet zou spreken over de wetsontwerpen op de verwaarloosde en de misdadige jeugd. Spreker begon zijne rede met er op te wij zen, dat het nu bijna 5 jaren is geleden, dat mr Levy de algemeene vergadering der Maat schappij tot nut van H algemeen te Amsterdam opende met eene toespraak over de verwaar loosde jeugddat dit onderwerp in goede han den was, want, dat, waar sociale vraagstukken geworpen worden midden in de samenleving, het noodig is dat dit geschiede met eene groote mate van kennis en gave tot deugdelijke uiteenzetting en dat mr Levy daarvoor de rechte man was. Verder ging sprekeraan de hand van de wets ontwerpen, welke thans door den minister van justitie aan de Tweede kamer zijn aangeboden, na de verandering in de opvatting van het ouderlijk gezag, daarbij een terngblik slaande op wat dit was in overoude tijden, en op de kentering, die van lieverlede in de denkbeelden daaromtrent is ontstaan. Spreker behandelde voörts de ontzetting uit en da ontheffing van het ouderlijk gezag en de maatregelen, die de ontwerpen voorschrijven, om dit alles te doen strekken tot het welzijn en het welbegrepen belang van het kind. Daarna ging mr Van Geuns over tot de be spreking van de verwaarloosde en misdadige jeugd, over de middelen, voorgeschreven voor hare verbetering door hare plaatsing bij par ticulieren, in particuliere en Rijksgestichten j over de ontheffing van strat, berisping, dwang- opvoeding en berisping met voorwaardelijke veroordeeling, welke middelen alle bij spreker instemming vonden. Al deze voor het kind en de maatschappij zoo gewichtige zaken, opgehelderd door voor beelden, en voorgedragen op eene wijze, waar van de begaafde spreker het geheim bezit; maakte indrtik op de vergadering,- verschaften hem eene uitbundige en zeer verdiénde toe juiching en gaf den voorzitter aanleiding om spreker, namens de vergadering, te bedanken voor zijne duidelijke en eenvoudige uiteenzet ting van het belangrijke onderwerp, waardoor zeker velen daaromtrent nu beter waren inge licht dan ze vroeger waren. Van de gelegenheid om den spreker vragen te stellen, werd geen gebruik gemaakt. Ten aanzien van het schip, dat Woensdag avond in de bocht van 't »Mastgat" aan den grond gezet is door een Bleepboot, nadat bet reeds tot vóór B r u i n i s s e was gesleept, en vermoedelijk lek gesprongen is, meldt men ons dat het de Elisabeth is van schipper B. den Boer, te huis behoorende te Rotterdam. Doordien het niet hoog genoeg opgeBleept kon worden, is het achter do «waarden gebroken#

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1