BUITENLAND. Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN huge la diaast, en zulks als erkenning en nit dankbaarheid voor het dragen van haar hondje eu andere kleine diensten, der dame bewezen telkens wanneer zij zich vroeger, wat nog al meermalen geschiedde, van hare woonplaats per spoor naar elders begaf. Ook had de dame in haar testament bepaald, dat bedoelde be ambte b^ hare begrafenis, die te Hilversum plaats vond, tegenwoordig moest zijn. Het gebouw Co?i8tantia op de Rozen gracht te Amsterdam is verkocht voor f 30.100 zonder de opcenten. In die stad zijn aangehouden twee conduc teurs der staatsspoorwegen, verdacht een pakket, bevattende oorbellen etc., en toe- behoorende aan een koopman te 's Hertogen bosch, te hebben ontvreemd. Te Durgerdam waren Zondag twee jonge mannen met een kabboot de Zuiderzee opge gaan, om netten in te halen. Vermoedelijk werd het vaartuig niet naar eisch bestuurd; bet sloeg om, en beide personen geraakten te water. Een van hen, een zeventienjarige knaap, verdronk, de andere werd gered. Te Elburg is het huis van een koopman en slager verbrand. Niets werd gered. De bewoners wisten zich tijdig op een open plaats te bergen, waar zij werden opgemerkt ea in veiligheid gebracht. Het verbrande is verzekerd. Te Epe brandde de vorige week een arbeiderswoning- af en Maandagavond een andere, beide onder dezelfde omstandigheden. Thans is gebleken dat de krankzinnige zoon van den bewoner van het laatstbedoelde huis de brandeu had aangestoken. In een weverjj te Haaksbergen wilde een 17-jarig meisje haar koffie en boterham op het middenkalf van een groot raamkozijn, dat ge reed tegen den muur stond, plaatsen. ZIJ trapte daarbij op de lat, die in den regel onder langs het kozjjn geslagen wordt om het kozijn recht te boudeD, waardoor het kozijn kantelde. Ware zij blijven staan, dan zou het kozijn over haar heen gevallen zijn, zonder baar te raken, doch zij liep onwillekeurig terug en kreeg nu het zware stuk op het hoofd en bleef op de plaats dood. Petrolenm-lampen, hoe goed ook onder houden, verspreiden altijd een onaangenamen reuk, vooral wanneer het licht wordt uitge blazen. Vroeger is reeds aangeraden, de pe troleum met eeu weinig kamfer te vermengen, hetgeen de lichtsterkte eer vermeerdert dan vermindert. Beter resultaten echter moet men verkrijgen door aan de petroleum in het reservoir 20 amyl-acetaat toe te voegen. Deze stof, die zelve met eene fraaie vlam brandt, laat zich zeer goed met de geraffineerde petroleum ver mengen en deelt aan deze zelfs een aange- namen geur mede. EEN BRAND. Terwijl men druk aan het redeneeren was over eene restauratie van de kerk te Oversohie, kwam een bliksemstraal een einde maken aan al die besohouwingén. Zooals wij in een vorig nommer reeds in 't kort hebben gemeld, geraakte die kerk Zon dag avond omstreeks 9 uur, doordat de blik sem den toren trof, in brand. Dadelijk verspreidde het vuur zich en weldra bleek dat aan blusschen niet viel te denken. Geleidelijk stortte stuk voor stuk naar beneden, en zelfs de Rotterdamscbe brandweer, die met een stoombrandspuit op het terrein verscheen, kon het vuur niet bedwingen. Alles wat brandbaar was werd verteerd en niets is overgebleven dan naakte muren, een dikke laag van houtskool en pnin, verkoolde en nog smeulende balken, vernielde kerksiera den en allerhande ijzerwerk, de klokken met de raderen van het uurwerk, eDZ. In een grafgewelf, waarvan de ingang blijk baar door het vuur was verteerd, zag men doodsbeenderen te midden van het ingestorte puin. Alles te z&men vormt een aangrijpend tooneel van verwoesting. Uit de consistorie is nog het een en ander gered, doch overigens is niets gespaard. Kerk en toren zijn verzekerd voor ƒ40,000, het orgel voor f 5000. Evenals vroeger van Rhenen, blijkt van Overschie: er was geen bliksemafleider. De Avondpost meldt er van: Ongeveer jaar gele den sloeg de bliksem in de kerk zonder echter brand te veroorzaken. Vergeefs stelde een der leden toen in den gemeenteraad voor. een bliksemafleider op den toren te plaatsen: die behoorde aan de kerkelijke gemeente en daarom vond de raad, dat die plicht niet op de burgerlijke gemeente rustte. EEN ERNSTIGE KLACHT? Wij deelden dezer dagen een en ander mede uit De Standaard betreffende een „erna klacht over het gedrag van een officier te 's Hage die onder de schandelijkste vloeken eet onderofficier zoo grovelijk bejegende, dat allen, die er getuigen van waren, er zich diep aan ergerden". Het Haagsche Dagblad verneemt thans, dat deze zoo sterk gekleurde mededeeling tot het volgende moet worden teruggebracht: Een officier komt op straat een milicien tegen, die geen handschoenen draagt. Hem hierover aansprekende, blijkt den officier, dat het jonge menach de kazerne verlaten heeft zonder handschoenen by zich te hebben. Hy zendt hem terug om zich behoorlijk te gaan kieeden en volgt den milicien, om té zien of deze aan de order voldoet. Aan het hek der kazerne en nu komt de verschrikking maakt de officier den onder officier-planton opmerkzaam op zyn verzuim, dat hy den milicien heeft doorgelaten zonder handschoenen. Nu geschiedde dit laatste met een paar krasse toevoegingen, die wy niet aanbevelen, daar zij de kracht van een bevel of opmerking zeer zeker niet vergrooten. Doch daartegenover Btaat, dat genoemde officier, niet in dienst zijnde,, niet anders deed dan een bewijs geven van groots zorg voor de goede tenue van den troep en geheel on verplicht zich de moeite getroostte, om na te gaaa of aan zyn order voldaan werd. Het is ook niet de onderofficier, die van schandelijke behandeling enz." gewag beeft gemaakt, doch een paar op hun manier vrome praatjesmakers, die toevallig aan het hek der kazerne tegenwoordig waren. Een dergelijke contröle van den voorby* ganger is in militaire zaken zeker weinig ge- wenscht, doch wat de meeste verbazing in dit geval moet verwekken, is de houding van den minister van oorlog, zooals deze door De Standaard wordt afgeschilderd. Bij dergeiyke geringe vergrijpen is toch meestal de regiments commandant de aangewezen persoon om vol gens zyn inzicht op te treden. De verklaring vaa den minister „dat by ook zynerzyds nog een woord in deze zaak zal medeBpreken", is dan ook alleen te begrijpen als een overmatig groote welwillendheid voor een soort lastige Kamerleden, die bij de begrootingen van oorlog mariae hun fort maken van interpellaties over een paar vloeken of een paar glazen drank, alsof hierin de sterkte of de zwakheid van onze weerbaarheid zoude gelegen zyn. Het plan om Brussel en de voortdeden tot een gemeente te vereenigen ontmoet verzet, o. a. by St. Gilles, dat geen duim van rijn grondgebied, geen steen zyner huizen wil afstaan. Wonder is dat niet, want zelden hebben wy n zoo vreemden grond gehoord, voor eene grensregeling als nu. Er is sprake van een ondergrondschen spoor weg door Brussel, die zeer noodig is omdat de treinen tasschen Parijs en Roosendaal wel een half uur verliezen, doordien het geheele spoor wegnetgebouw alleen berekend is op het gemak der Brusselaars. Maar voor den bouw van den nieuwen spoorweg zouden vele huizen moeten worden afgebroken, met het gevolg dat Brus sel belastbaar materiaal zou verliezeD. Het is daarom'dat Brussel een regeling zoekt, welke het, ten koste van de omliggende ge meenten, schadeloos stelt voor het te ïyden verlies aan huizen en ingezetenen. Te Brussel is een kapper tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het afknip pen van het hoofdhaar van vrouwen, die by door een schandeiyk samenstel van leugens dwong zich deze operatie te laten welgevallen. De schutter aldaar, die zich onlangs per krniwagen naar het exercitieterrein liet bren gen, is er ten slotte vry goed afgekomen. De man werd eerst veroordeeld tot 100 francB boete, voor elk niet verstreken jaar van zQn diensttyd. Maar later heeft hy verklaard, dat doel niet was de schuttery belaoheiyk te maken; hy wilde alleen maar protesteeren tegen het feit, dat de oefeningen op zoo verren afstand werden gehouden.. - De opperste gezondheidsraad in België heeft een buitengewone vergadering gehouden over de hondenkwestie en voorgesteld een volstrekt verbod van honden zonder muilband ook van toepassing op honden aan een koord. Bovendien wil de raad by provinciale en gemeentebesturen aandringen op verhooging der hondenbelasting, teneinde daardoor het aantal honden wat te doen verminderen. Het reeds vermelde plan om te Brussel een institnnt Pastenr te maken, stuit af op het be zwaar, dat, hoewel de stichtingskosten door particulieren zonden worden gedragen, de ge meente met de aanzieniyke bosten van onder houd en instandhouding zou zyn belast. Prinses Clementine is naar het Zuiden van Frankryk teruggekeerd. Of zy haar moe der nog heeft gezien, vinden wy niet vermeld. - De verwachting dat Loubet zeer mild zon wezen met gratie van de doodstraf ia ver wezenlijkt. Schneider, die te Parys een bloemenverkoopster vermoordde zal niet ge guillotineerd worden. Le Gall, chef van het kabinet van wyien president Fanre, is tot betaalmeester-generaal van het departement Gard benoemd. Te Londen werd voor eenigen tyd ont dekt, dat de direotenr eener dokmaafcschappij de balansen had vervalscht om hooge dividen den te kunnen uitkeeren. Het merkwaardige van het geval was, dat men niet kon ontdek ken waarom de man zoo had gehandeld. Op- dry ving van de dividenden om het crediet te verboogen was onnoodig en perBOoniyb voor deel werd evenmin nagejaagd. Eenige weken lang is naar den man gezocht, tot hy eindelgk gevonden werd. Hy leefde te Londen op gemenbeleerde kamers, kalm en stil, weinig of niet nitgaande, en veel boeken lezende, die door zyn hospita voor hem werden gekocht. De gevangenneming had op de meest kalme wyze plaats. Te Rndolstadt is een man veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en tot de dood straf. De veroordeelde, een 54jarig man, was voor een paar jaar hertrouwd'met een weduwe, die hem drie volwassen dochters ten huwelijk bracht. Te laat kwam de man tot de ont dekking, dat de ondste van dit drietal wel zoo aardig was als de moeder, waaxoit een vertrouweiyke omgang ontstond. Maar toen de stiefdochter later een vrygezel vond, gaf zy weer aan deze de voorkeur. De afgewezen stiefvader werd toen zoo door yverzucht be vangen, dat hy het meisje doodde. Daarvoor werd hij ter dood veroordeeld. Maar zyn om gang met het slachtoffer werd met het oog op zyn maatschappelijke verhouding tot het meisje nog eens afzonderiyk gestraft. Er heeft een groote cycloon gewoed welke ia de Missisippi, Arkansas, Alabama, Louisiana en Texas groote schade aanrichtte. Bijzon derheden zyn nog niet bekend, daar de tele graphische gemeenschap is verbroken. Maar het schijnt dat de cycloon grooter was, dan een welke in jaren op het vasteland van Europa woedde. Sommige plaatsen zyn byna geheel verwoest. Over het verlies van men- sohenlevens is nog niets bekendalleen uit enkele plaatsen waren berichten over dooden» Aan het quarantaine-station by Hatnara aan de Roode Zee ligt een pelgrimsvaartuig dat zes pestiyders aanbrachtlater kwam er een zevende geval by. DE BRAND TE NEW-YORK. Zelfs Maandag straalden de puinhoopen van. het hotel nog zulk een gloed uit, dat het onmogelijk scheen met het opruimen der massa te beginnen en de daaronder verborgen ïyken te voorschyn te halen. Alleen aan de kanten was het mogeiyk te arbeiden en daar vond men onder meer enkele preciosa, die, naar meer en meer blijkt, in de ramp zoo groote rol spelen en de vermoedeiyke oorzaak van den brand zyn. De logé's moeten kapitale bedragen aan edelgesteenten by zich hebben gehad, terwyi ook bankpapier, zelfs effecten en kost bare achilderyen in de kamers der logé's waren. Een der brandweerlieden vond onder het pnin een testament van eén millionair, die vermoe- deiyk by de ramp het leven verloor. Yelen willen den eigenaar van het gebouw om schadevergoeding aanspreken en de vorderingen deswege loopen.in de miljoenen. Algemeen wordt geklaagd, dat bet hötel zoo slecht was ingericht, en het blijkt dat de on voldoende toestand ervan nit een veiligheids oogpunt reeds lang bekend was, zonder dat men meer deed dan lapmiddelen voorschryven, waar oen groote verbouwing noodig was. Uit de terug gevonden boeken van het hotel biykt dat er Vry dag 212 logé's waren, terwijl het bedienend personeel uit 350 personen be stond. Hoevelen daarvan zyn omgekomen is nog Bteeds niet bekend. Het vermoeden dat de brand was aangesto ken, was reeds spoedig gerezen, maar het kreeg een grooter mate van zekerheid toen bleek, dat de vlammen op twee plaatsen tege- lyk zyn uitgebroken. Van de ramp zyn verschillende photogafr- phieën gemaakt, daar onder de menigte, die voor het gebouw Btond, amateurs-pbotographen waren, die een kiekje van den optocht hadden willen nemen, en nu hun caméra op het gebouw richtten. Door burg. en weth. van Middelburg werden heden middag ten raadhnize by inschry- ving verkocht150.000 kg. koolteer der gas fabriek. Hiervoor werd ingeschreven door de firma Bnrt Bonitong Haywood, te Parys, voor f 11.50 en Gebr. Simons, te Breda, voor f 10.20 per 1000 kg. Hetzelfde college besteedde ter zei filer plaatse heden aande levering van de door de gemeente- gasfabriek benoodigde gaskolen en de voorde gemeente-duinwaterleiding benoodigde atoom- kolen. Daarby schreven in voor het eerste perceel, 2.000.000 kg. gaskolen, de firma P. H. Hoos Zn., Rotterdam, voor Towneby main ad f 9.63, voor Sonth Moor Pelton ad f 8.83; de Scheepvaart- en steenkolenmaatschappij te Rotterdam voor PUaw main of Barmston ad f8.75, en de firma W. Hoven Zoon te Rot terdam, voor New Pelton main ad f 8.53. Voor het tweede perceel, 1.200.000 kg. gas kolen, schreef in de firma F. Wibaut Zn., te Vlissingen, voor Hugo ad f 8 85. Voor 220,000 KG. stoomkolen werd inge schreven door dezelfde Vlissing-fche firma voor Zollverein ad f 8,60. Een en ander per 1000 KG. Borssele. In de Maandag alhier gehouden Dy kraads vergadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur gemchtigd is het be- Btek op te maken van de nieuwe onder houdswerken, behoorende tot bet aanstaande dienstjaar, zooals die omschreven zyn in het besluit van den dykraad, genomen 18 Jan uari 11., met uitzondering van een vak steen glooiing te Borssele en eenige wijzigingen van ondergeschikt belang. De dijkraad kon zich met do beslissing betreffende bedoelde steen- glooiing niet vereenigen en besloot daarvan eene nieuwe omschrijving vast te stellen, na zich met het overige vereenigd te hebbem om geene vertraging te veroorzaken. Walsoorden. Door Gedeputeerde staten van Zeeland is, ter vervanging van den sedert 1 Januari jl. verdwenen vasten arbeider op den provincialen weg van Walsoorden naar Hulst, benoemd diens zoon Aloysius Frutjtier, die den dienst tijdelijk waarnam. Verzending en laatste bnsiichting der MAD aan bet postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tjjd.) Oost-Indië. Brindisi (Eng. dienst) 24 Maart 1.05 's nam. Botterdam (Bloyd). 24 Maart 6.30's avond». Marseille (Fr.dienst). 25Maart5.45'smorgens Genua (Nederl.) 28 Maart 6.30 's avond». Amsterdam (Nederl.) 31 Maart 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 31 Maart 1.05'snam. Napels (Duitsche dat.) 3 April 1.05's nam. Marseille (Lloyd). 4 April 6.30'eavonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopiee verzending plaats heeft te 6.30 ^s avonds. W est-Indië. Curasao via Queens- town. 24 Maart 10.15 's avonds Suriname via Sout hampton 4 April 5.45 's morgenr. Suriname via 8t Na- zaire 8 April 5.45 's morgens. Cura9ao via Liverpool10.15's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.80 'i av. H E R IJ K. Deze herijk is door Ged. Staten van Zeeland bepaald in de hieronder volgende gemeenten op de daarby aangegeven dagen en uren: Goes, ook voor Kloetinge en Kattendyke, benevens 's Heer Hendrikskinderen en Wiase- kerke (gemeente 'sHeer Arendakerke), 22, "3, 24 en 25 Maart. Wolfaartsd yk, 10 April. x Heinkenszand,ook voor'aHeer Arends- kerke, 11 April en 12 April des voormiddags Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Information. 22 Maart O. Souburg, Hofeteedje enz.. Marot Tak, 28 Middelburg, Mosselzaad (verp.). Polderbest. 24 Brigdamme, Huizen, De Vos. 29 Brigdamme. Hofstede, Havers. 80 Vlissingen, Huis, Bosch. 4 April ÜObtkapelle, Meub. goederen, W.Verategen 18 Vlissingen, Inspan, 21 Veere, Inspan, Huvers. 24 Middelburg, Inspan, Verhalit. 26 Middelburg, Inspan, Tak. 26 s O. Souburg, Inspan, Loeff. 28 Meliakerke, Inspan, Tak en Loeff. t Mei O. Souburg, Inspan, Loeff. 8 Meliskerke, Inspan, Tak enLoefl 6 s Vlissingen, Inspan, Maret Tak. 10 Oostburg, Inspan, Hendrikse. 12 Schoondyke, Inspan, De Smidt. 15 a St. Jan en Eremo, Inspan, Hendrikse. 17 a Waterlandk., Inspan, Hendrikse. 24 Aardenbnrg, Inspan. Hendrikse. TB HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 22 Maart, S c b e r p e n i s s e. 11 u.By J. Rijstenbil, herstellings- en onderhoudswerken waterschap Scherpenisse. Aanwyzing 14 en 17 Maart. Inlichtingen Bestuur. Donderdag 23 Maart. Middelburg. Polderhuis l'/s n.: ver voeren van straatklinkers en straatkeien voor het polderbestuur van Walcheren, en levering van eiken- en masthout. Inlichtingen Hoofd opzichter Abdy. Krabbend ij ke. Stationskoffiehuis 1 u. bonwen nieuwe school met by Ie vering van ameublement. Aanwijzing in loco 23 Maart. Inlichtingen A. Ie Ciercq te Kruiningen. Vrydag 24 Maart. Middelburg. 11 u. Provinciaal Gebouw vernieuwen Z. vloedsteiger op de O. Bazalt- kade bnitenhaven kanaal te Vlissingen. Raming f 3500. Aanwyzing 17 Maart. In lichtingen hoofdingenieur Middelburg, inge nieur en opzichter Vlissingen. Zaterdag 1 April. Schor e. Koffiehuis A. op 't Hof 4 n. afbreken en opbouwen woonhuis voor J. Gle- rum Chrz. Aanwijzing 1 April. Inlichtingen A. le Ciercq, architect, Kruiningen. Donderdag 6 April. Goes. Prins van Oranje 11 u.Vernieuwen énz. werken, leveren enz. 18.340 Ma rijszink- stuk, Breede watering bew. lerseke. "Bestek firma F. Kleeuwens en Zn. Vrydag 7 April. Middelburg. 10 u. Provinciaal Gebouw onderhond rijksgebouwen in de Abdy. Aan wijzing 1 April. Inlichting Bouwkundige, be last met het toezicht. Woensdag 12 April. Zype. Lokaal polder 11 u.Vernieuwen enz. werken, dyksverzwaring, waterschap Brui- nisse. Aanwijzing 4 en 8 April. Vrijdag 14 April. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. Maken en inhangen van een paar yzeren deuren voor de Westschutsluis te Sas van Gent. Raming f 4725. Aanwijzing 7 April. Inlichting hoofdingenieur 11e district, ingenieur Terneuzen en opzichter te Sas van Gent. Het verbeteren van de Rykawaterleiding bewesten het kanaal van Terneuzen in den Oud-Zevenaar- en Sluispolder. Raming f 13.000. Aanwijzing 7 April. Inlichting hoofdingenieur 11e district, arr. ingenieur Terneuzen en op zichter aldaar. Vrijdag 21 April. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 n. Het boawen van een sluisknechtswoning bij de WeBtsluis te Terneuzen. Raming f 3950. Aanwijzing 14 April. Inlichting hoofdingenieur 11e district, ingenieur Terneuzen en opzichter aldaar. Algemeen Overzicht. De zitting van den Dnitschen Ryksdag loopt op een einde. De heeren toonen naar de Paaschvacantie te verlangen, en geven daarvan blgk door de vergaderingen zoo slecht te bezoeken, dat men telkens voor een unbe- schlussfdhige byeenkomst staat. Vandaar dat een spoedig intreden van het reces verwacht wordt. Men is nn aan de derde lezing der begroo ting, waarbg Maandag een debat plaats had over een zaak, welke voor Duitschland er een van gewicht is. Men kent de Krlegervereine, de vereenigingen van ond-soldaten, die een hal f officieel tintje hebben. In naam zyn zij onzydig. Maar in werkelijkheid tracht men er een bolwerk voor de reactie van te maken. Aanvankelijk wer den alleen de socialisten er uitgesloten, maar later trok men ook tegen de liberalen te velde. En daarbij ging men zoo inquisitoriaal te werk, dat de leden verplicht waren reken schap te geven van hunne onthouding bij de stembus. En toen een der leden ronduit verklaarde dat by waB weggebleven, omdat hy geen keuze kon doen tasschen een socialist en een streng conservatief, werd dit opgevat als ontrouw aan het vaderland. Een der Ryksdag- Ieden heeft naar aanleiding daarvan de Krie gervereine kruipend genoemd, welke woorden nn tot een debat aanleiding gaven. De minister van binnenlandsche zaken be toogde, dat bedoelde uitdrukking van een slechten smaak getuigde en dat de vereenigin gen, krachtens hare statuten gewijd aan den dienBt voor den keizer en het vaderland, door de socialisten te weren, in de iyn hunner be stemming bleven, Voor Duitschland heeft zoo iets natuurlijk groote beteekenis, om de plaats die deze ver- eenigiagen in het maatschappelijk leven inne men. Maar overigens zal men moeiiyk kunnen beweren, dat de zitting, welke nu op'het punt staat af te loopen, veel byzonders heeft ge boden. Maar dat is trouwens in den begroótingstyd zelden het geval. Het eenige resultaat van beteekenis is de aanneming van de gewyzigde legerwet. Wij voor ons zagen in wat daarby ia voorgevallen een bescheiden stap vooruit, een handhaving van het parlement tegenover de militaire kringen. Maar natuurlijk is de Duitsche pers niet eenstemming in haar opvatting. Want tegenover de hier weergegeven meening staat een andere en wel deze, dat Lieber geheel is teruggekrabbeld, en dat ten slotte de over winning der regeering volkomen is. Zy, die aldus redeneereD, stellen daarby op deo voorgrond, dat de positie van het centrum tegenover de legerwet juist daarom zoo sterk was, omdat de begrooting niet was afgedaan, zoodat de regeering den ryksdag niet kon ontbinden, zonder zich in de noodzakelykbeid brengen zonder begrootiug te regeeren. En zulk een onwettige toestand heeft vooral in Duitschland groote bezwaren met het oog den bondsraad, waarin vertegenwoordigers van staten, die maar niet terstond alles goed keuren, wat de ryksregeeripg wil. Het is daarom zeker niet te verwonderen, dat de beide tweede rangstaten, Beieren en Saksen, tegen n ontbinding waren. Over de opvatting van den keizer in deze is niets bekend geworden. Men sprak van een heengaan van den minis ter van oorlog. Maar dit bleek niet juist en de eenige redevoering, welke de keizer sedert Donderdag hield, zweeg over dit punt. Die rede werd uitgesproken te Kiel, by de iniyving van prins Waldemar (een zoon van priDS Heinrich) bij het korps zeeofficieren. De keizer, die met de keizerin de plechtigheid bijwoonde, zelde dat het hem een voorrecht was een prins van Hohenzoliern reeds van zyn tiende jaar af de kracht te leeren kennen, die in den arbeid en den dienst des Vaderlands is gelegen. Hy sprak den wensch uit, dat voor de marine uit den jongen prins een degeiyk officier zou groeien, die door zijn daadwerkeiyk optreden en door zyn gevoel voor het vader land zich moge onderscheiden, geiyk zyn vader prins Heinrich. Gevolgen van meer beteekenis heeft een andere daad des keizers, de ontvangBt van Cecil Rhodes, die thans, naar de Band Post, helaas niet ten onrechte, opmerkt, gerehabiliteerd is. Natuuriyk dat Chamberlain nu weer moed heeft tegenover de Transvaal en daarvan deed biyken in het Lagerhuis, waar Maandagavond de grieven der uillanders weer eens werden besproken. ChamberlaiB betreurde, dat geen enkele van presidents Krugers beloften, tgdens Jamesons inval gedaan, nagekomen was. De grieven waren eer vermeerderd dan verminderd. Wij hebben tegenwoordig hoop, dat aan de grieven zal te gemoet gekomen worden. Doch zoover ik kan zien, zijn deze beloften illusoir. De door Kruger toegezegde wijziging in het kies recht heeft niet de geringste waarde. Het dynamietmonopolie zal nog altyd een mono polie biyven en er is geen kans op tegemoet koming aan de andere grieven. De instelling van een werkeljjken gemeenteraad te Johan nesburg zon negen tiende van al de grieven wegnemen, doch ik ben overtuigd, dat er geen kans is op zulk een concessie. In aanmerking genomen onze overheerschende positie in Zuid-Afrika, kunnen wy vriend- schappeiyke voorstellen in het belang van den vrede ia Zuid-Afrika doen. Doch niets van al hetgeen sedert Jamesons inval gebeurd is, brengt er mij toe te gelooven, dat een vriendschappelijk voorstel op dit tijdstip ook maar iets zon uitwerken. Onder deze om standigheden geloof ik niet, dat het waardig zon zyn voorstellen te doen, waarvan reeds van te voren gezegd kan worden, dat zQ geen gnnstige overweging zonden vinden. Zoo lang de tegenwoordige toestand voortduurt, biedt die eeu werkelijk gevaar. Wij slaan den toe stand zorgvuldig gade, met het volBte ver trouwen op Sir Alfred Milners tact en beschei- Beknopte Mededeelingen. Een cog niet bekende bijzonderheid wordt door een der buitenlandsche bladen opgemerkt. De dag voor de samenkomst der vredeconfe- rentie bepaald, 18 Mei, is juist de verjaardag van Czaar Nicolaas. Er is te Parys weer een bond opgericht en wel een die de byzondere aandacht zal trek ken. 't Is een soort bond in den geest van "ie van Trarieux, die de vryheden, welke de revolutie bracht, wil verdedigen, maar die overi gens een beslist katholiek standpunt heeft. Hervé de Kerohant, de bekende clericale jour nalist, die voor eenige maanden zoo dapper in de bres sprong voor Picqnart, is er de zie! van. Alweer een bewijs, dat de Dreyfus-zaak geen clericale kwestie behoeft te zyn als men er dat niet van maken wil. De senator Fabre, die heden »yn interpel latie zon voortzetten, beeft daarvan afgezien, en zal zich bepalen tot een enkele vraag tot de ministers. De Spsaneche ministers hebben nogmaals verklaard, dat de regeering niet voornemens is eenige pressie op de kiezers te doen uit* - De Spaansche republikeinen exploiteeren vooral het aanbiyven van generaal Polavieja als minister, nadat uit een mededeeling van Aguinaldo is bekend geworden, dat doze de vrijlating der gevangenen weigert, wijl Spanje een minister handhaaft die persooniyk aan- sprakeiyk is voor bet faaileeten van een Van de officieren van Aguinaldo's troepen,

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2