MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 62- 142° Jaargang 1899 Dinsdag 14 Maart. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 13 Maart 8 u. vm. 36 gr. 12 u. 48 gr. av. 4 u. 49 gr. F. Yerw. zw. wind, licht bew., mist. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rej Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te AmsterdamA. de La Mab Azn.; te Rotter dam: Nijgh van Ditmab. Middelburg 13 Maart. Plan-Coolen. De redactie van De Gemeentestem verheugt zich over de beslissing der regeering tot ver nietiging der goedkeuring, door Ged. Staten van Noord-Brabant verleend aan de besluiten van de gemeenteraden van Tilburg eu Heivoirt om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stel len voor zoogenaamde vrijwilligers bij de mili tie. Het blad is de meening toegedaan, dat de gemeenteraden gehouden zijn, als onverplichte uitgaven slechts dezulke, die in het belang der gemeente zQn, op de begrooting te breBgen. Alleen oppert die redactie de bedenking of het wel aangaat om, waar niet de letter van art. 205, wel het stelsel der wet deze uitgaven verbiedt, het goedkeuringsbesluit van Ged. Staten, die zich eenvoudig hielden aan hunne wettelijke bevoegdheid om eene begrooting goed te keuren die formeel niet streed met de wet, te vernietigen op grond van strijd met de wet. Ware het, vraagt de redactie, niet beter ge weest, hier te vernietigen op grond van strijd met het algemeen belang Waar nu genoemde redactie zelve erkent dat die gemeentebesturen en Ged. staten de letter der wet aan hnnne zijde bebbeii, blijven wij by ons gevoelen, dat het niet aanging, om, op grond van een opvatting omtrent „ge meentelijk belang", waarover de gevoelens, blij kens de door ons in ons nommer van 2 Maart aangehaalde beslissingen, verschillen, zulke be sluiten te vernietigen. En dat deed toch de regeering, die het motisi „strijd met het algemeen belang" ter zijde liet, maar zich uitsluitend hield aan het „gemeen telijk belang". Wij blijven van meening dat er in de wet geen enkele bepaling voorkomt, die een ge meentebestuur verbiedt voor het besproken doel gelden toe te staan. Zoolang een ge meente zelve daarvoor de kosten wil dragen, moet het bestuur daarvan, dat weêr de verte genwoordiging is van de ingezetenen, weten of het in het belang der gemeenteniet van het algemeen, handelt. Wij willen nog eea enkel voorbeeld tot verduidelijking van ons gevoelen hier laten volgen. In Bommige gemeenten wordt subsidie ver leend aan een muziekkorps, terwijl in andere eene bijdrage voor dat doel uit den booze wordt geacht. De wet nu beveelt die uitgave niet, maar verbiedt haar evenmin. Ligt het nu op den weg van Gedeputeerde Staten of de hooge regeeriog om hare controle zoover uit te strekken dat zij dergelijke uit gaven verbiedt? Ods dunkt van niet. De gemeenteraden dienen in deze zelvea te beoordeelen wat in het belang der gemeente is; terwijl de ingezetenen, aan wie zij verant woording schuldig zijn, wanneer zij zich daar mee niet knnnen vereenigen, steeds de macht hebben om bij verkiezingen van hunne tegen- ingenomenheid te doen blijken. En waar nu bovendien, zooals in dit geval, die gemeenteraden nit het koninklijk besluit van 17 Dec. 1861 een motief kunnen putten om hunne houding te verdedigen, daar moeten, dunkt ons, sterker argumenten worden aange voerd dan een beroep op de bedoeling van den wetgever of op het algemeen belang, zooals nu door de regeering is gedaan of anderen wenschen, wier standpant en wier argumenta. tie ook ten opzichte van genoemd koninklijk besluit door de redactie van De Gemeentestem geheel worden verdedigd. DE RIJKSMIDDELEN geven in Februari reden tot tevredenheid. Alle groepen, waar het op aankomt, geven oen avans, en daardoor is het totaal bijna vier ton hooger. In de groepen is de stijging niet regelmatig. Zoo gat bv. de grondbelasting in Februari f 105.000 meer, en de bedrijfsbelasting f 93.000 minder, terwijl het personeel weer f 26.000 t steeg en de vermogensbelasting f 19.000. Het totaal der groep is daardoor f 57.000 hooger. Invoerrechten, die een paar maal de anders zoo regelmatige Btijging afbraken, gingen dit maal weer wat vooruit f 12.000. De accijnzen stegen met f 115.000, te danken aan de suiker, die f 138.000 vooruitging, en aan de stijging van bijna f 8000 by den wijn. Het gedistil leerd gaf weer een daling en wel een van f 31.000; de andere posten van deze groep waren opvallend constant. Ook de indirecte belastingen vertoonen een goed eindcijfer, f 150.000 meer, verkregen door een verhooging op alle posten en welzegel f 12.000, registratie f 200, hypotheek f 5400, en successie f 132.000. Yan de kleine middelen blijven post en tele graphic vooruitgaan, de eerste f 30.000, de laatste f 26.000. 't Is jammer dat de regeering nog altijd geen aanleiding heeft gevonden te voldoen aan het door eeDige bladen uitgedrukt verlangen, om de opbrengst vau de telegraaf gesplitst te zien in telegraaf en telefoon, opdat men een overzicht kryge van de concurrentie die de vèr-sprekers de vèr-schryvers aandoen. Het nu medegedeelde cijfer is alleen vol- doelde om te doen zien, dat het verkeer zich, onder den invloed van verschillende verbete ringen, als tariefsverlaging en telephonic, steeds uitbreidt. De loodsgelden eindelijk deelden in de voor uitgaande beweging en sluiten f 8500 hooger. Samenwerking, In een dezer dagen door jhr mr A. F. de Savornin Lohman te Overschie gehouden voor dracht behandelde hij de kwestie der samen werking van de „vrij antirevolutionnairen" met andere politieke partijen. Op de vraag of die kon plaats hebben met de georganiseerde antirevolntionnaire party (fractieKuyper) antwoordde de Goesche afge vaardigde Waarom niet Doch alleen mits men zijne partij geen voorwaarden stelle, „Wij kannen zoo verklaarde bij ons onze han den niet laten binden. Liever ga die organi satie te gronde en worde de antirevolution- naire party machteloos, dan dat wij het beginsel loslaten van onze vrijheid van beweging op politiek gebied. Wat mij in de liberale party aantrekt, zoo zeide hg, het is juist dit, dat, al hebben wy nu eene liberale regeering, dikwerf toch in liberale bladen krachtige artikelen worden gevonden tegen regeeringsmaatregelen. Zy wordt door die liberalen niet gesteund, alleen omdat zy liberaal is, en zoo moeten ook wij, aan het adres der antirevolutionnairen, niet alles dwingen in den band van de geor ganiseerde antirevolutionnaire party. Dat zou voor het laud verderfelijk zijn. Samenwerking dan met de christelijk-histo- rischen Als die eischen stellen om aan de Ned. Herv. kerk privilegiën te verleenen, dan kunnen wij niet met hen meegaan, doch men vergete niet, dat die party dingen op den voorgrond stelt, die nog niet aan de orde zijn of kunnen komen. Het maakt den indruk alsof die party meer door theologen dan door politieke grootheden wordt geleid. Zij vecht toch over zaken, die niet bestaan. Moeten wy nooit met katholieken samen gaan? Met hun beginsel zijn wy het zeker niet eens, doch op dit oogenblik en in een land als het onze behoeft men geen vrees voor de jaasing van dat beginsel te koesteren. Waar derhalve samenwerking met de roomschen ten goede kan voeren, behoeven de anti-revolution- nairen zich door vrees voor gevaar daarvaia □iet te laten terughouden. Dan de liberalen. Eene klove Bcheidt de anti-revolutionnairen van hen, maar in de prak tische politiek behoeven zy niet altyd tegen over de liberalen te staan. De heer Lohman verzekerde dat heden ten dage zelfs menige liberaal voor de vrije school gezind is. Eigenlijk gezegd, kunnen de „vry-anti-revo- lutionnairen" dus met alle partyen meegaan MZ. Bij kon. besluit; is de heer F. Meier erkend en toegelaten als consul van Duitschland te Rotterdam, voor Rotterdam, Dordrecht, de voorhavens aan de Maas en Scheveningen is benoemd tot directeur van het postkan toor te Amsterdam J. W. Chevallier, thans in gelyke betrekking te Groningen. Aanstaanden Donderdag verleent de minister van oorlog geene audiëntie. Verhoogd pensioen rijks-ambtenaren. De heer C. J. de Breuk, directeur van het post- en telegraafkantoor te Zandvoort-Bad. heeft een circulaire gericht „aan ambtenaren en beambten in en uit 's ryks dienst", waarin hy wyst op het groote verschil dat bestaat tusscben het tractement en het pensioen van ryks-ambtenaren en de wenscheiykheid betoogt dat het pensioen moet zyn het laatstgeno ten traktement. Hy meent dat dit bereikt kan worden door bet oprichten van een pensioenfonds voor amb tenaren, beambten, hunne weduwen en weezen. Hy wil de beide bestaande fondsen, het wedu- wenfonds en het pensioenfonds voor rijksambte- naren, tot een brengen en desnoods de tegen woordige bjjdrage voor pensioen eenigszins verhoogen. Hij verzoekt hun, die met zijn denkbeeld instemmen, hem bun naamkaartje te zendeD, om by genoegzame instemming weldra eene samenkomst van eenige belangstellenden te Stoomtramweg HulstWalsoorden.' In zyn beantwoording van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 'sryks schatkist voor den aanleg van een stoomtramweg van Hulst naar Wals oorden, zegt de minister van waterstaat, tegen over de geopperde bedenkingen, dat hy nog steeds oyertuigd is, dat terecht de subsidieering van den aanleg van tramwegen geschiedt door het verleenen van rentelooze voorschotten. Geen der andere in het Voorloopig Verslag aangeprezen stelsels komt hem beter voor. Door garantie van rente en aflossiDg voor de onderneming wordt de prikkel weggenomen om de exploitatiekosten, ten einde de verschul- nigde rente te kunnen voldoen, zooveel doen lijk te beperken, en ook het andere aanbevolen stelsel van het geven van vaste jaarl. by dragen gedurende een zeker aantal jaren, beeft het bezwaar van den staat te verbinden tot uit gaven, welke niet alleen zullen komen ten laste van de eerstvolgende begrootingen, maar ook nog aan die van een reeks toekomstige jaren. Er behoeft niet al te zeer te worden gevreesd voor dadelybe vermeerdering der staatsuitgaven, ten gevolge van beslissingen omtrent te ver leen en subsidiën, gelijk tbans weder worden voorgedragen roet het oog op den tyd, welke de voorbereiding en de uitvoering der werken vereischen, waardoor een natuurlij ka verdeeling der uitgaven over meerdere jaren plaatB heeft. De minister sluit zich geheel aan bij het be toog van verscheidene leden, dat in den toe stand van 's lands geldmiddelen geen reden mocht gelegen zyn tot het instellen of slechts gedeeltelijk bewilligen van uitgaven als thans worden voorgedragen. Overweging van hetgeen in het buitenland geschiedt tot uitbreiding van het net, wettigt z. i. geen ander besluit, dan dat zeer krachtig moet worden voortgegaan, willen wy Diet by de ons omringende staten teu achter blijven of geraken. Dit is te noodzakelijker wanneer men nagaat wat hier te lande op dit gebied nog te doen is. Tal van omstandigheden zyn oorzaak dat de kosten van aanleg der onderscheiden tram wegen sterk uiteenloopen, antwoordt de minister ten aanzien van de uitgesproken vrees, dat bij de duur der geraamde lynen de aanleg op min der zuinige wijze zou geschieden. Ter beantwoording van een desbetreffende vraag, zegt de minister dat ook in de raming van aanlegkosten voor de lijn HulstWals oorden de uitgaven voor rollend materieel zy'n begrepen. De minister kan zich geheel vereenigen met de wyze, waarop de meening, als zoude de ontworpen tramweg voor de betrokken streek slechts van geringe waarde zijn, werd bestreden. Reeda nu, by de gebrekkige middelen van gemeenschap tnsschen Walsoorden en meer landwaarts gelegen plaatsen, is het verkeer via de haven Walsoorden aanzienlijk. Behalve de Btoomboot van Walsoorden op Hansweert, welke dagelyks heen en terug vier reizen doet, varen van daar wekelyks drie beurtschepen op Rotterdam en een op Middelburg en Bergen op Zoom, terwyl de stoomboot Telegraaf varende tusscben Antwerpen en Rotterdam, daar tweemaal daags aanlegt. De bovengenoemde stoombootdienst Hans- weert—Walsoorden vervoerde in het jaar 1898 12.500 personen, 1611 stuks vee en 222.780 K. G. goederen. Uitvoerig toont de minister het belang van den tramweg aan. Met hen, die het wetsontwerp verdedigden, is de minister van meening, dat de omstan digheid, dat de concessie niet door een Neder lander is aangevraagd, geen overwegend be zwaar oplevert, nu de concessionaris bereid is die concessie aan een in Nederland te vestigen naamlooze vennootschap over te dragen. De spoorwydte van den twamweg zal 1 M, bedragen. Aan de subsidiën, door provincie, gemeente en polders verleend, ia geen voor waarde verbonden, krachtens welke het ver strekte subsidie zou moeten worden terug, betaald. UIT STAD EN PROVINCIE. Wij willen nog wel eens even met een paar woorden herinneren aan de voorstelling, Dinsdagavond door den heer Homes, mevr. Homes-Fey en mej. Davenport, in de Concert en Gehoorzaal alhier te geven, omdat ons gebleken is, dat dit drietal werkelijk recht heeft op de in zyn genre beroemde namen, die het voert. Een jaar of vijftien geleden gaf de heer Homes bier ook een voorstelling, die toen veel belangstelling wekte en verdiende. Naderhand hebben verschillende andere anti- spiristen de experimenten van den heer Homes nagevolgd, maar hem niet overtroffen. Volgens recensies in andere bladen, bad het drietal overal veel succes, en volgens de Zwolsche Crt zy'n vooral de geheugenproeveD, die geleverd werden, zeer sterk. Uit eene nadere in dit nnmmer voorkomende aankondiging blykt dat leerlingen en onder wijzers, die de voorstelling willen bezoeken, daarvoor gelegenheid vinden tegen een lagere entree dan andere belangstellenden. Bij den Zondag op het terrein achter de meelfabriek alhier gehouden voetbalwedstrijd tnsschen Olympia van Middelburg en B. V. V. (onderofficieren) vau Breda, wou laatstgenoemde vereeniging met 2 tegen 1 goals. Er heerschte een aardige drukte, groote opgewektheid by de spelers en een enthousias- tische stemming by het talryk aanwezige publiek. Voor de bloemenkweek, uitgaande van de vereeniging Uit het volk voor het volk alhier, hebben zich Zaterdag en Zondag 360 personen aangemeld, die te zamen p. m. 1600 plantjes aanvroegen. De kapitein A. J. C. de Bruyn, van het 3e regiment infanterie, is overgeplaat van Bergen op Zoom naar Middelburg. Blykens den catalogus van de 14e inter nationale tentoonstelling van pluimgedierte van 10 tot 12 dezer te 's Gravenhage gehou den, werd uit onze omgeving ingezonden door de keer en B. Neelmeyer en P. Polvliet te Middelburg en door den beer H. J. E. Gerlach van St. Joosland te Voorburg. De heer P. Polvliet behaalde o. a. den eere- prijs, een zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de KoniDgin Moeder voor den winner der meeBte le pryzen in afdeeling duiven, een bronzen medaille voor de fraaiste pauwstaart, een eerebeker, uitgeloofd door de vereeniging Omithophilia, voor de fraaiste inzending sier- duiven var een ras, een verguld zilveren medaille voor den fraaisten sierduif, een dito voor den fcaaisteu gekleurden Engelschen kropper doffer, een dito voor den fraaisten Eng. kropper (gekleurde), een verguld zilveren medaille voor den fraaisten raadsheer duif, een kunstvoorwerp voor de mooiste collectie Eogelsche kroppers en een bronzen medaillejvoor den fraaisten raadsheer, kropper of duif. Aan den heer B. Neelmeyer werden o. m. toegekendeen zilveren medaille voor den fraaisten blauwrock Hollandschen kropper, doffer, een dito voor den fraaisten Hollandscher. kropper duif en een dito voor den fraaisten Hol landschen kropper. Dit Vlissingen. De heden morgen aldaar binnengekomen nachtboot Prins Hendrik, van de maatschappij Zeeland, moest, hoewel nagenoeg op tyd ter reede, daar het anker laten vallen, tengevolge van het vlak voor de haven ankeren eener groote Duitsche mailboot. Dat vooral by dik ken mist, zooals die heden morgen heerschte, bet ankeren voor de haven, der scheepvaart ia het algemeen, doch den mailbooten in het bijzonder, groot ongerief bezorgt een feit dat meermalen voorkomt en waarop wy reeds vroeger wezen bleek ook nu, daar de Prins Hendrik eerst te 91/, uur, met stil water op de haven kon komen. Zeer te wenschen is het daarom zeker, dat de bevoegde autoriteiten maatregelen zullen willen treffen om herhaling van dergelyk oponthoud in den maildienst op Vlissingen te voorkomen. Op de jaarUjksche vergadering van aandeel houders der Vlissingsche stoombierbrouwerij en moutery De Meiboom bleek uit het verslag van den directeur dat over het jaar 1898 met aan- vankeiyk goed succes is gewerkt. De balans en de winst-en verliesrekening wer den goedgekeurd en het dividend over het af- geloopen jaar op 3% bepaald. De aftredende commissarissen en de com missie voor het nazien der balans enz. werden Pink- Ook te Hansweert wil men steren een festival honden. Zoo voortgaande, zal er in Beveland plaats wezen, waar men in die dagen niet een dergeiyke gelegenheid om menschen te lobkeD, organiseert. Men begint nu op dat punt ook al te over- d ryvea. De gearresteerde W. L. uit Ore zand is reeds uit zyne voorloopige hechtenis ontslagen. De verwonde V. d. G. te Driewegen is beterende. ONDERWIJS. Na gehouden examen zyn tot de rijks- normaallessen voor onderwijzers te Middel burg toegelaten voor de eerste klasse de mannelyke leerlingen L. Hubregtse van O. enW. Souburg, C. Vos GrypBkerke, D. J. Kousemaker Arnemuiden, C. Roldanus Vlissin gen en H. A. Kamermans de vrouwelyke leerlingen: M. J. Davidse Aagtekerke, G. Vroegop Veere, J. H. van da Putte, G. M. Stemp, J. C. Snyders, E. van Unen Vlissingen, M. W. Broeke, J. Roelse Ritthem. Tot de tweede klasse is toegelaten Paulina C. van Oostveen. Zy, by wier namen de woonplaats niet ge noemd is, wonen te Middelburg. Tot hoofd der christelijke school te W i s s e k e r k e (N. B.) is benoemd de heer Van Klaveren te Leiden. KERKNIEUWS. In de Zondag voormiddag in de Nieuwe kerk alhier gehouden godsdienstoefening werd de heer E. J. W. Posthumus Meijjes, on langs van Heinenoocd tot predikant by de Ned. Herv. gemeente te Middelburg beroepen, bevestigd door den heer N. M. de Ligt, die tot tekst had gekozen Ezechiel 3 17. De ge meente zong aan bet einde van den dienst den nieuwen predikant toe het laatste vers vau Psalm 134. Des avonds deed de heer Posthumus Meyjes zyne intrede, sprekende naar aanleiding van 2 Thimotheus 2 9. Beide godsdienstoefeningen werden door een zeer talryk gehoor bijgewoond. Wekelyksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Sta venisse P..Snoep te Waarde; St. Laurens en Brigdamme J. H. van 'tHoff te Den BommelZwartsluis dr C. J. van Paas- sen te MeppelGoudswaard (toez.) C. T. Fre- derikse te Baar en Latum en naar Appelscha (toez.) A. W. Voorn te Heinoo. Bedankt voorOostbapelle A. F. C. Pont te Nisse: Jutfaas door S. Verhoeff te Noord- wijk BinnenJaarsveld door J. Vonk te Oldebroek; Poederooien c. a. door T. Lek- kerkerker te Hagesteinen voor ZwartBluis door dr C. J. van Paassen te Meppel. Gereformeerde kerken. Beroepen naarAlmeloo P. J. M. de Brniu te ApeldoornNieuw Loosdrecht J, E. Ken- kenberg te VoorthuizenZevenhuizen B. W. ter Meulen, c&nd.; en naar Munnekezijl N. Duursma, cand. Aangenomen naarBaambrngge door J, Heersink, cand.; eu naar Zaltbommel door J. Meyer te LaDgeslag. Bedankt voor Sleen door J. Heersink, cand. De commissie tot het bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam maakt nu officieel bekend dat besloten is om de Nieuwezydskapel af te breken en ia gewijzigde vorm op te boawen. Tevens heeft zy besloten om de gebouwen rondom de N. Z. kapel ook at te breken en op rnime schaal op te bouwen. Het ontworpen plan voof de te bouwen kerk biedt een ruimte aan voor ongeveer 1000 plaatsea en zy zal haar ingan gen krijgen in de Enge en Wyde Kapelstegen alsmede op het Rokin. WAARSCHUWING. De heer P. J. Roscam Abbing Jr, predikant te Nieuw Buinen, waarschuwt in De Ned. tegen speculatiën op kerke lijk gebied. „Er wordt, zoo scbrijfc hy, een schandelyk bedryf uitgeoefend en welniets doen en leven op kosten van hen, die gaarne bijdragen geveu voor christelijke doeleindenvooral goedge- loovige geefsters worden het slachtoffer. Vele deugnieten, zich noemende evangelist, meestal in een afgelegen buurt, komeu collecteeren eu praten, o zoo mooi, of scbryven hartroerende brieven, zoogenaamd teu voordeele van hun christeiyk werk, maar eigeniyk om zich een lui leventje te verschaffen. Er zyn er, die het in deze kunst tot een merkwaardige hoogte hebben gebracht; ook wordt er wel een com pagnieschap aangegaansamen „werken" en den buit deelen. Do zoogenaamde goede adressen kent men op zyn duimpje. MeD geve dus niet aan evangelisten, die niet aangesloten zyn bij den Bond voor evangelisatie» in en ten bate van de Ned. Herv. kerk, of aan anderen, die zich voor hun werk niet behoor lijk kunnen legitimeeren. Vertrouwt men de zaak niet, zoo getrooste men zich de moeite te informeeren of hebbe den moed te weigeren.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 1