buitenland: vend tijdperk de defiaitieve regeling van het kiesrecht tot stand te zien komen, maar de sociale maatregelen te doen voorafgaan en gelooft zij die maatregelen met dit Kabinet tot stand te kunnen brengenimmers met een ander bewind nog verder van de wijs te zijn. Derhalve zal zij thans niet tot een votum willen medewerken, dat de huidige regeering en met haar de voorgestelde en de beloofde hervormingen van de baan zou schuiven. Het blad acht het dus waarschijnlijk, dat de fractie-Kerdijk de motie niet zal steunen en dat er een onzuivere stemming zal plaats hebben, die niet anders dan een uitwerking kan hebben, tegenovergesteld aan de bedoeling. Toch hoopt het blad, dat de vrijzinnige democraten, nu de motie eenmaal is ingediend, haar hun stem niet zullen onthouden. Want aan een tegenstemmen van hen zal „vermoe delijk door velen een andere beteekenis wor den gegeven, dan er mede bedoeld werd, waardoor de positie van het kiesrecht noode- loos zon worden verzwakt." En ondersteld, dat het den heer Troelstra met zijn motie slechts er om te doen is om, na het tegenstemmen der vrijzinnige demo craten, den lande toe te roepen„nu zie je eens, wat die liefde van de radicalen envoor- uitstrevend-liberalen voor het algemeen kies recht eigenlijk beteekent", dan zou, mocht deze onderstelling juist zijn, het blad dit een reden te meer vinden voor de vrijzinnige democraten om vóór te stemmen. VREDESCONFERENTIE. Volgens Het Vad. zal de conferentie ver moedelijk 7 A 8 weken duren. Onze minister van buitenlandscbe zaken zal de gedelegeerden in de openfngsbijeenkomst verwelkomen. Daarna zal waarschijnlijk de Russische gedelegeerde, baron De Staal, tot voorzitter worden gekozen en aan den heer De Beaufort het eere-presidium worden opge. dragen. Dezer dagen zal onze regeering van de Russische de lijst der uit te noodigen stateu ontvangen. De Russische gezant bij het Nederlandsche Hof, ridder De Struve, zal aan de vroeger ge melde vertegenwoordigers van Rusland worden toegevoegd. BEftOEMJLJ* MEI* ENZ. Bij kou. besluit: is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle dr A. J. Botermans, thans tijdelijk leeraar aan die school; is de off. van gezondh. lste kl. bij de zee macht H. M. J. Wertenbroek op pensioen ge steld, ad f 1525 'sjaars; is de zeemacht bevorderd tot off. van gezondh. lste kl. de off. van gezondh. 2de kl. S. Ruitinga; is in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der inf., en wel by het 4de reg. van dat wapen, de Iuit.-kol. F. H. A. Sabron, van den gen. staf, hoofd der 11de afd. van het dep. van oorlog, uit welke betrekking hij, in verband daarmede, eervol is ontheven is aangewezen tot hoofd der Ilde afd. van dat dep., de luit.-kol. J. A. van Eybergen van den gen. staf, chef van den staf der late div. inf. is in zijnen rang overgeplaatst bjj den gen. staf de majoor 6. J. W. Koolemans Beynen, van het 4de reg. inf.; is benoemd tot reBerve-tweede-luit. bjj het wapen der intanterie, en wel bij het reg. gren. en jagers, de vaandig J. Helder, van genoemd korps is de heer G. R. Zeppenteldt, gezaghebber van Saba, op zijn verzoek, eervol als zoodanig ontslagen en is de heer H. J. Beauj on, griffier op St Eustatius, benoemd tot gezaghebber van Saba. Aanstaanden Maandag verleent de minister van justitie geen audiëntie. In het laatst van April 1899 zal een verge- lijkend onderzoek plaats hebben vanadspiran- ten voor debetrekking van klerk der posterijen en telegraphie, om naar mate van de behoefte te worden benoemd. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct no. 60. KERKNIEUWS. Tot predikant bij de Oud-Geref. gemeente te 'sGravenhage is beroepen de heer H. N Beversluis te M i d d e 1 b u r g en bij dezelfde gemeente te Paterson (New-Yersey, Noord- Amerika), de heer L. Boone te Krabbendjjke. Er is door de algemeene Synode der Ned, Hervormde kerk eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren prof. Kruyf, Van Popta en dr Van der Ven, om aan die Synode in 1899 te rapporteeren over de mogelijkheid, dat alle kerkelijke gebouwen enz. van de ge meenten der kerk tegen brandschade verzekerd worden in eene eigen algemeene assurantie maatschappij. Verschillende Berichten. Wij ontvingen het programma voor de tentoonstelling van paarden, vee, plnimgedierte, landbouwwerktuigen enz. van 18—21 Juli a., ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te houden in de afdeeling Overflakkee en Goedereede. Een milicien te Bergen op Zoom, uit Rotterdam afkomstig, noemt zich volgeling van Tolstoï en erkent geen gezag. Stelselmatig weigert bij alle bevelen, en hij heeft de krijgs artikelen niet willen onderteekenen, noch zich aan keuring willen onderwerpen. De Amsfcerdamsehe rechtbank eisehte tegen een 19 jarigen wielrijder drie maanden gevangenisstraf. Het jongemensch had door zijn woest rijden een 66-jarigen man omvergereden, waardoor deze kneuzingen bekwam, zooda nig, dat bij zijn geheele leven wel met een stok zal moeten loopen. De wielrijder was daarop luid lachende weggereden. In zake den bekenden moord te Leur, voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch be handeld, is door den verdediger tot vrijspraak geconcludeerd. De eiseh van het O. M. was levenslage gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Voor de vergrooting van het stations emplacement te Roosendaal zullen 30 hectaren bouwgrond onteigend worden. Volgens nader bericht is de Engelschman, die de Koningin per telegraaf mededeelde dat hij haar bemint, iemand uit Costa Rica, wieDS geestvermogens gekrenkt zijn hij is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Dit was trouwens wel te denken. Nette heeren. In den nacht van 3 op 4 dezer werden door Leideche studenten van het instituut Northey te Voorschoten een bok, een geit, een kruiwagen en een ladder weggehaald en meegenomen naar de sociëteit Minerva. Het bezoek is later herhaaldeen drietal heeren drongen een der schoollokalen binnen, doch werden door den directeur ver wijderd. Daarop werden ruiten ingeslagen in het R.-Katb. pensionaat Bijdorp. Bij dat drietal bevond zich een Leidsch assuradeur, tegen wien kort geleden proces verbaal was opgemaakt wegens het vernielen van glasruiten in zijn woonplaats. Op de Razende Bol is gestrand het Eng. stoomschip Sari, bestemd naar Hamburg met stukgoederen. Een Bleepboot en vletterlieden zijn ter assistentie uit Nieuwediep vertrokken en hebben het schip afgebracht. Het bekende landgoed Klarenbeek, nabij den Velperweg, wordt ingericht tot zomerpen- sion en nitspanningsplaats. De automobieldienst OosterbeekArnhem Is gestaakt. Te Zeist schrikte een paard voor een pas- seerende automobiel, met het gevolg dat het op hol sloeg. Spoedig kantelde het rijtuig, waardoor koetsier eu palfrenier op den grond werden geworpen. De eerste werd opgenomen met gebroken been, de laatste kwam met den schrik vrij. Het paard werd later tot staan gebracht. Het buitengoed De Salder te Valken burg (Limburg) is door eenige Amsterdammers aangekocht voor f 165.000. De bedoeling is er een villa-park van te maken voor Holiaud- sche families. De vervolging van den persoon te Gro ningen, die lotelingen tijdelijk ongeschikt voor den militairen dienst wist te maken, zoodat ze bij de keuring werden afgewezen, zal voort gang kunnen hebben, doordat de lotelingen, die verdacht werden van zijn hulp te hebben gebruik gemaakt, het feit hebben erkend. Ook blijkt het aangewende middel allerminst on schuldig te zijn de personeD, die het innamen, lijden thans aan een vrij ernstig hartgebrek. In een aardewerkfabriek te Roermond heeft Donderdag een commies het ongeluk gehad met eene machine in aanraking te komen, met het ge volg dat hem eenige ribben gebroken werden en hij verschillende kneuzingen bekwam. Vergiftige mosselen. Een paar dagen geleden kwam in de N. R. Crt. eene beschouwing voor, naar aanleiding van enkele gevallen van mosselvergiftiging, die zich te Rotterdam hadden voorgedaan, welke ook door ons werd overgenomen. Thans deelt iemand uit Bruinisse, die alleen zijne ervaring raadpleegt, in hetzelfde blad mede, dat ziek worden na het gebruik van mosselen meer in den gebruiker dan in het gebruikte moet worden gezocht, en dat er enkele personen zijn voor wie alle mosselen vergiftig zijn, zoowel als weer anderen voor wie geen vergiftige bestaan. Ten bewijze daarvan vertelt hij het volgende: »Hier ter plaatse (Bruinisse) vindt men 125 vaartuigen, die, dooreen met 2Vs koppen be mand, zich bezighouden met de moBselvisscherij. Al de menschen eten dagelijks mosselen niet alleen als er eene R in de maand is, maar bijna het geheele jaar door. Laat ons even zien, wat door hen in een jaar tijds wordt geconsumeerd, als men maar aanneemt, dat ze 4 maal per week worden ge nomen, en dat ieder man maar 30 mosselen per keer neemt. 125 x 2Vs X 4 X 52 X 30 1,950,000 mosselen die in éen jaar worden gebruikt wat niets minder is dan ruim 557 harington. Rekent men nn, dat aan den wal door de ach ter big vende gezinnen plus zooveel anderen nog dezelfde hoeveelheid wordt gebruikt, dan krijgt men het respectabele cijfer van 3,900,000 mos selen of ruim 1114 hariugtonuen voor onze gemeente in één jaar en niemand weet, dat hier ooit iemand, door het gebruik van mos selen is overleden. Ten tweede. Mij is bekend eene 78-jarige vrouw, die, wanneer zij mosselen gebruikt van dicht bij de Noordzee liggende perceelen, altijd de z. g. n. mosselziekte krijgt, en nooit eenigen last daarvan heelt, als zij ze eet van perceelen, die eenige uren meer opwaarts de rivier ge legen zijn. Ten derde. Een jong meisje, dat een groote liefhebster ie van mosselen, krijgt na het ge bruik van een paar stuks, hetzij ze gekookt, gebakken, geBtoofd of ingemaakt zijn, geregeld de mosselziekte reden waarom ze dan ook, niettegenstaande zij van mosselen houdt, het gebruik daarvan naiaat, ZMrer is dit genoeg om de oorzaak der vergiftiging dier personen te zoeken niet in de mosselen, maar in de gebruikers. Niettegenstaande de ervaringen, dat na het gebruik van mosselen sommige personen wel eens ziek worden, en dat bet wetenschappelijk is, uitgemaakt dat er vergiftige mosselen zijn, eet men ze hier on-wetenschappelijk, zonder eenig onderzoek of eenige vrees en de vele van gezondheid blozende kinderen, die men hier zooals op alle visschersplaatsen vindt zouden ons doen veronderstellen, dat mosselen niet alleen eene groote voedingskracht bezit ten, maar tevens een groot aandeel hebben in de bevolkingsvermeerdering. Zilveren lepels, om als proeven te dienen, hebben de menschen die de meeste mosselen eten, niet en daar het in zilver, en niet in den lepel zitten moet, hebben wij toch nimmer ge hoord, dat iemand een stuk zilvergeld in de mosselen kookte. Uien wordeu bijna algemeen in de mosselen, gekooktmaar of die dan al wat zwart of blauw worden, men neemt daarvan geen de minste nota, maar eet en uien en mosselen, en de liefhebbers nemen nog een paar lepels van de jas voor dessert. Komen in de mosselen van die vreeselijke? krabbetjes voor (die men meestal vindt in mosselen die van zeer diep water komen, hoewel dat niet als vast kan aangenomen worden), dan legt men die doodeenvoudig ter zijde en men eet de mosselenen gaat al eens een krabbetje naar binnen, och het schaadt niet. Alleen het is een misselijk idee." De schrijver geeft ten slotte den mossel lief hebbers den volgenden raad „Gebruik ze, zoo ge wilt, 12 maanden in een jaar. In België, 't mosselenland bij uitnemend heid, doet men dat evenzoo, en ook de Duit- schers gebruiken de meeste in Juni, Juli en Augustus. De mosselen storen zich niet aan een R. Gebruik geene, die iedereen aanbiedt, d. w. z. zonder op de herkomst te kunnen rekenen want mosselen van vette veengronden ver wekken meestal diarrhee, en die aan koperen en ijzeren voorwerpen zijn gegroeid, kunnen soms kwade gevolgen te weeg brengen. Schrijft niet do onpasselijkheid, die zich na het gebruik van mosselen mocht voordoen, direct aan do mosselen toe, want het kan zeer goed zijD, dat de ongesteldheid er niet mede te maken heeft. Matigheid zij in' het mosselgebruik, zoo goed als bij 't gebruik van ander voedsel, aan bevolen, en waar soms te veel is gebruikt van iets, waarvoor de mosselen als opknapper dienen moeten, mag men eene daaropvolgende ongesteldheid niet aan de mosselen wijten, tenzij een medicus de mosselen-ziekte constateert." Het Landbouw-comité te Antwerpen heeft besloten een nieuw schrijven te richten aan den minister van landbouw, tot weerleg ging van hetgeen de minister antwoordde op een adresbetreff mde de openstelling der grenzen- Het stuk eindigt als volgt „Wij blijven diep overtuigd, dat uwe be schikkingen, gelijk die nu bestaan, nadeelig zijn aan den landbouw in het algemeen, aan ai wat er mede in nauwe betrekking staat en ook aan de grondeigenaars. Wij koesteren dus de hoop, dat gij zonder uitstel uwe reglementen zult wijzigen eu bid den u onze gevoelens van hoogachting te aanvaarden." Aan de jongste opstootjes te Parijs is ook deelgenomen door een zoon van De Les- seps, die Weg met Loubet schreeuwde, wijl hg het zich tot plicht rekende te protesteeren tegen hen, die het ongeluk zijner familie be werkt hebben. Hij kreeg 15 francs boete. Bianchini heeft verklaard overtuigd te zijn van de onschuld zgner vrouw en alles te zullen aanwenden om die aan het licht te b engen. Dus weer een revisiezaak in den dop 1 Ia de Temps wijdt Mezières een stukje aan de nagedachtenis van een heldhaftige vrouw Coralie Cahen, die dezer dagen in een der Parijsche voorsteden overleed. Ia 1832 te Nancy geboren, verloor zij kort vóór het uitbreken van den oorlog haar man, hoofdgeneesheer der Noorder-Spoovwegmaat- schappij, en hare eenige dochter. Zij besloot zich voortaan aan haar vaderland te wijden. Terstond na bet begin der vijandelijkheden vestigde zij als vice-voorzitster der Vereeniging tot onderstand aan gewonden zich te Metz, richtte er een ambulance in, uitsluitend voor onderofficieren en soldaten, en verpleegde er de gekwetsten tot de overgaaf. Toen werd haar opgedragen het lyceum te Vendöme tot hospitaal in te richten, waar zij, met ver scheidene geneesheeren en zeven geestelijke zusters, nogmaals drie maanden laDg duizen den, zoo Duitschers als Franschen, verpleegde. Toen de stad door den vijand bezet was, werd baar uit dankbaarheid toegelaten de Fransche vlag op het gebouw te laten waaien. Later ging zij naar Duitschlaud om de Fran sche krijgsgevangenen op te zoeken en hunne vrijlating te bewerken. Zij werd door keizerin Augusta ontvangen, die hare taak gemakkelijk hielp maken. Tegen het einde van 1872 had zij zes en-zestig vestingen bezocht. Ook wist zij te Berlijn de middelen te verkrijgen om van 59 000 vermisten, gesneuvelden of in Daitsche hospitalen verpleegde Franschen de identiteit vast te Btellen. Na den oorlog wijdde mevr. Caben zich ge heel aan een Israëlietisch weeshuis te Neuilly, door haar en de „Vereeniging van Fransche dames", waarvan zij eene der vice-voorzitsters was, gesticht. Tien jaar geleden eerst werd zij, naar aanleiding van een artikel in de Temps, door den minister De Freyeinet gedecoreerd. „Mevrouw", zeide de minister bij die gelegen heid, „ik dank het mijnen voorgangers, dat zij mij het genoegen en de eer gelaten hebben n eene zoo goed en sedert zoo geruimen tijd verdiende belooning te verleenen". Koningin Victoria, die Vrijdag naar het vasteland zou gaan, heeft haar reis tot heden uitgesteld, omdat het Donderdag slecht weer beloofde. Maar 't was in strijd met de ver wachting juist prachtig weer. De Paus heeft koningin Victoria doen toebomen een fraai beeld, voorstellende den verlosser, staande op de aardbol met den rechterarm in de hoogte en in den linkerarm een bruis. Het is vervaardigd door de beeld houwers Rosa en Zanario. Het origineel is voor koningin Victoria bestemd, terwijl ver schillende andere Europeesche vorsten en de Westminster Abdij er een copy van erlangen. Het beeld zou heden in de St. Peter worden gezegend, maar daarvan zal natuurlijk wel niets komen. De Paus is echter zoover her steld, dat hg Vrijdag reeds weer iemand in gehoor kon ontvangen en wel kardinaal Goossens, den aartsbisschop van Mechelen. Te Briiuen bij Wezel is, als verdacht van spionage, iemand gevangen genomen, die zich Johann Willich noemt, maar gehouden wordt voor een gepensioneerd Fransch officier. TeSanponazijn de galeiboeven in opstand gekomeD, zoodat de militairen hun wapens moesten gebruiken. Een gevangene is gedood 7 werden er gekwetst. Te Hanover schoot een werkman in een aanval van waanzin op een buur vrouw, die voor haar venster stond zij werd zwaar ge wond daarna doodde de ongelukkige eerst zijn vrouw en ten slotte zichzelf door een revolverschot. Een zeldzaam verschijnsel op kunstgebied mag wel genoemd worden het feit dat het operagezelschap van Grau, dat te New-York in het Metropolitan Opera House zijn intrek heeft genomen en waaraan o. m. onze land genoot Henri Albers verbonden is, in de laat ste veertien weken een winst maakte van 140,000, zoodat 50 percent aan de aandeel houders kon worden uitbetaald. De meeste zangers hebben hun contracten met Grau voor dit jaar en 1900 vernieuwd. De gouverneur van Yenisseh seint dat de brief van den elandenjager over het vinden van den ballon van André niet waar is. Algemeen Overzicht. Wel veranderen de tijden en de menschen Nauwelijks drie j aar zijn verloopen sedert keizer Wilhelm in zijn bekend telegram aan Paul Kruger zijn vreugde over het afslaan van Ja meson's aanval uitte en reeds nu zal de eigen lijke bedrgver van dien schandelijken rooftocht, Cecil Rhodes, te Berlijn ten hove worden ont vangen. Voor Rhodes ongetwijfeld een groote onderscheiding. De handdruk van den prins van Wales was voor den troonopvolger zelf een schande, een bedrijt dat op éen lijn staat met de beweerde omhelzing van Ester hazy door Henri van Orleans, en was voor Rhodes geen eer; dat koning Leopold hem ten zgnent ont ving en aan tafel noodigde, was te verklaren uit de groote belangen, welke deze vorst in Afrika heeft. Maar dat keizer Wilhelm den ongebroonden koning van Zuid-Afrika zoo groote eer bewijst, is een erkenning van diens macht, niet vrij van waardeering voor diens streven. Natuurlijk dat er meer achter zit, en dat de keizer allicht geleid zal worden door staatkun dige overwegingen, die hem tegenwoordig een vriendschappelijke verhouding met Engeland doen weuschen. Maar dit ontneemt aan het feit niet de beteekenis welke het heeft. Het doel dat Rhodes te Berlijn najaagt, is in ons vorig nummer reeds vermeld. Voor de voltooiing van den Trans-Afrikaanschen spoor weg heeft Rhodes de medewerking van koning Leopold of die van Duitschland noodig, en nadat zijn bezoek te Brussel teleurstellend uitliep, wensebte hij thans te Berlijn zijn geluk te beproeven. Volgens Daily Mail is de zaak reeds in orde en kreeg Rhodes vergunning de lgn te leggen tusschen het Tanganyka-meer en Oeganda over Ouitsch gebied, dat daardoor naar twee zijden gemeenschap met de beschaafde wereld zoii erlangen. AUeen de bijzonderheden der voorwaarden zouden nog te regelen zijn en daarover zou Rhodes den keizer willen spreken. Met die samenkomst zal dus weer een periode /an de gevoelspolitiek van den keizer worden •ifgesloten en zal het ridderlijke, dat hem bewoog tot zijn opgewekten gelukwensch, ver dreven worden door de zorg voor de materieele oelangen. Zal ook het gevoel, dat de Czaar op den weg naar 'sGravenhage bracht, een dergelijk einde vinden Bijna op hetzelfde oogenblib, dat officieel bekend wordt wie door den Czaar zijn uitver koren om hem in onze residentie te vertegen woordigen op de vredes- en ontwapenings conferentie, scheen da kans op een botsing weer een beetje grooter te worden. Lord Charles Beresford, die juist van zijn reis naar het Hemelsche Rijk te Londen terugkwam, ver klaarde dat de regeering slechts éen politiek beeft te volgen, die van de open deur. Doet zij dat niet, en wil zij sfeeren van invloed, dan worden wij naar een oorlog gedreven. Sfeeren van invloed beteekenen dat elke mo gendheid voor zich zelf op de jacht gaat, en daardoor in botsing met een ander komt. AUeen door niet toe te laten, dat elke mogend heid neemt wat hem goeddunkt, ban men China onder houden. Gelukkig dat tenminste de toestand in een opzicht belangrijk verbeterdis. 'DeChineesche gezant te Petersburg seinde dat de gevoerde onderhandelingen tot dit resultaat hebben geleid, dat Rusland zijn protest tegen de voor waarden voor de leening introk. Wordt dit bericht bevestigd, dan zou ten minste een donkere wolk verdwenen zijn. Wat Italië betreft, is de toestand ook iets verbeterd. De Chineesche regeering zal te Rome haar verontschuldiging laten maken voor de wijze waarop zij de nota van Italië beant woordde. Maar natuurlijk is dit niet voldoende. Zooals de zak°n nu s'aan, kon Italië niet afzien van de San Moenbaai. Volgens enkele Rimeinsche bladen bestaat er een bepaald verbond met Engeland, dat in ruil van Eythrea Italië den meest krachtigen steun in China zou bieden. Maar niit verha len over bondgenootschappen moet men steeds zeer voorzichtig zijn. Geen vruchtbaarder ter rein voor de fantasie dan dat. Hetzelfde geldt van de Dreyfus-zaak, en vooral van de berichten over hetgeen op het Duivels-eiland voorvalt. Daily Telgraph heeft telkens berichten van daar, die niet juist bleken. Reeds voor eenige weken deelde dit blad mede, dat Dreyfuss pertinent had geweigerd op de gestelde vragen te antwoorden en dat bij verlaDgde naar Parijs te worden overgebrachteen verhaal dat alle kenmerken der onwaarheid droeg. Toch wordt het op dit oogenblik nog eens breeder herhaald en met het gevolg dat het door een groot deel der pers de ronde doet. Het eenige nieuws dat met deze zaak in verband staat, is de beslissing van het hof van cassatie, dat weigerde Bertulus te wraken. Dat er iets zal komen van een vervol ging van Esterhazy wegens oplichterij ten nadeele van zijn neef, gelooft waarschijnlijk niemand. Eu daarom heeft het jongste proces over de wraking op zich zelf geen waarde. 't Is een nieuw staaltje van 's mans bruta liteit, en misschien uit een rechtskundig oog punt wel belangrijk. Voor het groote publiek heeft het geen andere waarde, dan dat men weer een aardig bewijs van de manieren der Fransche justitie kan zien. De advocaat van Esterhazy beriep zich op hetgeen Bertulus voor het hof van cassatie had verklaard, toen hij in de Dreyfus-zaak werd gehoord. Dit deel van bet enquête-verslag is dus al open baar geworden. Veel bijzonders staat er niet in. Maar merkwaardig is dat niemand minder dsn de advocaat-generaal, die geheel buiten de enquête staat, en het verslag zelfs niet mocht kennen, bet verhoor van Bertulus aan Ester hazy had medegedeeldEu bij erkende dat hij, om dit te kunnen doen, de wet een beetje geweld had moeten aandoen. De onthullingen van Esterhazy hebben tot dusver dit ten gevolge gehad, dat de anti semitische pers weer een paar harer helden loslaat, zelfs twee voor een, en daaronder zelfs Boisdeffre, den chef van den staf. Drumont schrijft: Als Du Paty de Clam de waarheid huldigt, zal bij zeggen dat hij op last van gene raal Boisdreffre heeft gehandeld, iets dat voor elk denkend wezen duidelijk is. Men zal Bois deffre dan uit het leger stooten. Maar nog eenswat wilt gij dat wij daartegen doen Burgerlijke Stand. Van 4—11 Maart. ViiissiNGBK. Ondertrouwd: F. Pool, jm. 25 j. met E. Kemeling, jd, 23 j. J. Sohier, jm. 24 j met C. Stroo, jd. 26 j. J. Moerland, jm. 22 j. met E. Geervliet, jd. 20 j. P. G. Mell, wedr 34 j. met P. A. Merison, jd. 30 j.P.van den Broeke, jm. 26 j. met N. Polderman, jd. 25 j. Getrouwd: H. van Beusichem, jm. 24 j.met W. Timmerman, jd. 26 j. Be val lea: J. Stouthart, ge b. Van Egeraat, d. J. Tax, geb. Van den Boom, d. M. C. Chaffart, geb. Muller, d. H. van Gelder, geb. Leeuwenburg, z. T. Poppe, geb. MarinisBen, d. P. Clarisse, geb. Korter, d. S. J. Daane, geb. Swennen,d. M. van de Putte, geb. Du Fossé, z. M. J. Hoekstra, geb. Florusae, d. P. F. J. Kemeling, geb. Klijnsoon, z. N. A. Lauwereins, geb. Baeijs, d. E. Gombert, geb. Bonnij, d. A. van Olm, geb. Leibbrand, z. T. J. M. van de Velde, geb. Ghgs, z. T. van Steveninck, geb. Weststrate, z. N. van Belzen, geb. Meerman,d. A.M.Hegman, geb. Verschuren, z. M. Hoeksema, geb- De Meulmeester, z. E. Harinck, geb. Valk, d. C. vsd der Hooft, geb. Mol, z. J. vau der Plaats, geb. De Vries, d. A. P. Wielink, geb. Knuijt, d. (leveul.) C. W. Huilmaud, geb. Ekkers, z. (levenl.) OverledenL. Simonse, man van H. A. Oarlemans, 26 j. K. Roelse, z. 7 j. J. G. N. Pouwaart, man van J. A. Ratelband, 49 j. A. P. Jongepier, z. 2 m. A. C. de Ridder, vrouw van G. F. Bertijn, 22 j. S. H. A. F.Madlener, oageh. d. 86 j. J. M. Grem, vrouw van P. J. Oosterbaan, 60 j. T. L. Schmidt, z. 2 w. H. C. E. Schmidt, d. 2 w. C. Castei, z. 2 m. J. W. F. G. de Borst Verdoom, ongeh. z. 70 j. M. van Akkeren, d. 4 j. Goes. Ondertrouwd: A. Korsten, jm. 27 j. met C. M. Frenks, jd. 28 j. Getrouwd: I, Hodde, jm. 26 j. met M. C. E. Bruel, jd. 24 j. A. W. de Groot, jm. 26 j. met A. J. Schrijver, jd. 35 j. C. M. Meijier, jm. 23 j met T.;R •gnhouc, jd. 24 j. A. Willeboer, jm. 25 j. met M. J. Stoutjesdijk, jd. 21 j. Bevallen: F. Adriaanse, geb. Verbeule, z. J. Meijier, geb. Verdonk, z. M. Borgs, geb. Maas, d. S. van Hese, geb Brouwer, d. A. Bil, geb. Goedgeluk, z. Overleden C. M Braam, ongeh. d. 66 j. Vergaderingen, Doneer ten enz. Middelburg. Zondag 12 Mrt. AanvraagplantenE/owZw Schuttershof 122 u. Maandag 13 Mrt. Repetitie Zaugvereen.Tot Oefening en Uitspanning. Concert- en gehoorzaal u. Dinsdag 14 Mrt. Voorstelling Homes-Fey- Davenport. Concert- en gehoorzaal 8 u. Dinsdag 14 Mrt. Opn. leden Midd. Zieken fonds. Sociëteit St. Joris 7—8 u. W o e n s d. 15 Mrt. Lezing-Hasselbach Nuf3- depar tement. Sch uttershof Donderd. 16 Mrt. Openb. Verg. arbeiders- kiesvereen. Ontwikkeling. Schuttershof 8 u. Maandag 20 Mrt. Voordracht prof. dr J.Mac Leod Natuurkundig -gezel schap. Sociëteit St. Joris 8 u. W o e n s d. 22 Mrt. Uitvoering Hosanna. Con cert en gehoorzaal 71], u. Donderd. 23 Mrt. KinderuitvoeringSclioMw- burg 7Vs Woensd. 29 Mrt. Voorstelling Ned. Too- neelvereenigvng. Schouw burg 7l/t u. Tlissingen. Maandag 13 Mrt. Voorstelling Homes-Fey- Davenport. Nieuwe Schouwburgzaal, Rommel- kade, 8 u. Stoomdrukkerij I>. S. KrötarJr.HMdeltaig.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 6