Helbirpcbe Com Het Melken. FEUILLETON. De millioenen van Nelly. Middelburg 11 Maart. BIJVOEGSEL Maandag 13 Maart 1899, no 61. gelost, die, •wanneer er daarin te veel voorkomen, een onaangenamen Bmaak aan de melk en bare producten kunnen mededeelen. Vooral doen dit verschillende uit de stallucht atkomstlge nx. Onderscheidene van genoemde bestanddeelen zijn in uiteenloopende hoeveelheden aanwezig. Over 't algemeen echter kan men zeggen dat de samenstelling der droge stof in haar geheel niet zeer veel uiteen loopt en dus bij zuivere taelk de hoeveelheden vet, eiwit en suiker in verhouding tot elkaar bijna constant zijn te noemen. Na eenige dagen is de biestmelk veranderd in gewone melkbij oudere koeien is dit soms na vier of vijf dagen 't geval, bij jongere dieren is ze meestal eerst na tien dagen normaal. Deze melk nu bestaat, ruw genomen, voor 7/8 gedeelte uit water, waarin verschillende stoffen, voor een deel opgelost, voor een ander deel in zwevenden toestand voorhanden zijn. Daarom verdeelt men de melk in twee soorten van stoffen, nl. in water en droge stof-, en dan kan worden opgegeven dat de melk bestaat uit 8390 water en 1017 drooge stof. Over 't water zullen wa voorloopig zwijgen, maar de vaste, droge stof bezien we eens nader en dan bemerken we dat deze weer uit verschillende bestanddeelen bestaat, en wel uit: vet, eiwit, suiker en asch. Het vet, dat in de melk wordt aangetroffen, is een mengsel van verschillende vetten, die onderscheidene eigenschappen bezitten. Deze ver schillende vetten zijn de oorzaak van den uiteen- loopenden smaak en geur der boter, doordat een deel der vetten bij 't zuren der melk smaakstoffen aan het product mededeelen. Ia de melk is het vet niet in opgelosten toestand aanwezig, maar in den vorm van uiterst fijne vloeibare druppeltjes, die alleen door middel van den microscoop zijn waar te nemen. Daze druppeltjes zweven als het ware iu de vloeistof en zijn de oorzaak dat de melk hare witte kleur heeft. Omdat nu vet soortge lijk lichter is dan water, zouden al spoedig alle vetbolletjes naar boven in de vloeistof komen, maar dit wordt belet door de aanwe zigheid vau de eiwitstoffen. Alleen wanneer de melk eeuigen tijd heeft gestaan, stijgt een massa vet naar boven en krijgen we de z. g. room op de melk. Een ieder bedenke echter wel dat deze room niet bestaat uit zuiver melkvet, maar tevens een hoeveelheid der andere melkbestanddeelen bevat. Het eiwit. Evenmin als de vetstoffen der melk éan soort zijn, is dit bet geval met de eiwitstoffen. In hoofdzaak bomen twee soorten voor, te wetende caseïne of kaasstof en de melkalbumïne. De kaasstof bevindt zich in de melk in een opgezwollen, gelei-achtigen toestand, dus niet juist opgelost te noemen. Deze kaasstof is gebonden aan kalk, welke kalk door toevoe ging van zuur aan de kaasstof wordt onttrok ken, met het gevolg dat de caseïne zich als een onoplosbare witte massa afscheidt. Deze afscheiding zien we reeds bij 't zuur worden van de melkde kaasstof wordt daarbij door 't gevormde melkzuur in vlokken neergeslagen. Een verandering der caseïne vinden weverder bij toevoeging van stremsel in de melk; de ontleding geschiedt dan zoodanig, dat 't vet in de kaasstof blijft ingesloten en de melk in haar geheel verandert in een gelei-achtige Als grenzen kan mt Vet .1.5 tot Kaasstof .2.5 Melksuiker 3 A8cbbesfcandd. 0.5 aangeven 8 gemiddeld 3.5 6 n 6 4.5 0.9 0.7 Dat er somtijds nog melk wordt aangetrof fen, die deze grenzen overschrijdt, is meer malen waargenomen. VRAACBUS. Vraag: Bestaat er veel gevaardoor melk van tuberculeuss dieren in eene fabriek te ver werkenlangs dien weg de ziekte over te bren gen op gezond veel Antwoord: Het gevaar van besmetting is hier gelegen in de afvalproducten uit de fabriek; worden deze stoffen dus niet onscha delijk gemaakt, dan is de kans op overbren ging der ziekte zekerlijk groot. overdragers der ziekte in een fabriek zijn in hoofdzaakde ondermelk, de karne melk eubet centrifuge-slib. Wordt nu in een fabriek de volle melk ge pasteuriseerd, dan zullen de tubercel-baeillen voor e8n groot deel, zoo niet alle, worden gedood en is dus het gevaar reeds daardoor verminderd. Daarbij komt dan nog dat in den centrifuge-trommel meestal de soortelijk zwaardere tubercel-baeillen terecht komen in de slib, waardoor ook room en afgeroomde melk hier weer een zuiveriug ondergaan. De centrifuge-slib nu, die gedurende het geheele centrifuge-proces, zich iu den trommel afzet en dien geheelen tijd aan den temperatuur van de gepasteuriseerde melk is blootgesteld, zal voorzeker ook wel geen of bijna geen wer kende tubercelbaoillen bevatten. Toch is het aan te raden ook daar nog de slib te verbranden, omdat de kans nog altijd bestaat op infecteeren. Wordt echter in de fabriek niet gepasteur seerd of alleen de room aan eene flinke hitte onderworpen, dan wordt de zaak erger. In dat geval toch centrifugeert men de melk op een temperatuur van 30° C, een warmte graad, juist gunstig voor de ontwikkeling der bacteriën. Wel is waar dat ook in dat geval een groot deel van de bacillen terechtkomen in de centrifuge-slib (en deze moet dan ook per se worden vernietigd), maar in de afgeroomde melk komen er dan eveneens terecht en de room zal dan ook nog wel niet tu oercel-vrij mogen vrorden genoemd. In zulk een geval is dus 't gevaar voor overbrenging der ziekte al heel groot en weedeDgene, die met deze melk kalveren fokt, want hij doet niets minder dan een parelzieken veestapel uitgesloten. Dan bestond ten minste de kans dat na verloop van eenige jaren de tering onder het rundvee veel verminderd zou zijn. Om te beginnen reeds zou van reageerende dieren de melk aan de fabriek moeten worden geweigerddan zou de eerste factor voor over brenging door middel van de ondermelk zijn lomen. Tuberculine-inspuiting zou dan, bij dien maatregel, een indirecte doch practi- sche weg zijn om parel-zieke melk te kunnen constateeren, terwijl daardoor de kosten van onderzoek en 't aanschaffen van instrumenten tot een minimum zenden zijn gereduceerd. Vraag: Perceel bouwland, lichte klei sul be zaaid worden met witte boonen voorvrucht in 1898 suikerpeên1S97 gerst en daarvoor 't najaar y96 bemest met 50 M'6 stalmest. Is 500 K.G. superphosphaat per H.A. eene goede be mesting Antwoord: Op de door u beschreven manier van werken is deze bemesting zeker goed. Mochten de boonen in 't begin niet wil len, dan was een weinig aanzetten met 100 E.G. Chilisalpoter per H.A. wellicht aanbeve- lendswaardig. Waar uw land lichte klei is, zou een proef mat kalimoststoffen (kainiet in 't najaar te geven b.v. of wat kali-magne3ia in voorjaar) aan te bevelen zijn. Vraag: Perceel bouwland-, lichte klei- vorige jaar met karwvi bezet, is onbemest ge bleven bij gebrek aan stalmest. Denk de win tertarwe half Maart te bemesten met 500 superphosphaat per H. A. en begin April met 150 Kg. Chilisalpeter. Superphosphaat uitstrooien bij het wied n inhakken. Is dat goed Antwoord: Bemesting voldoende. Even als bij de vorige vraag, denken om eens een proef te nemen met kali. De Chilisalpeter zou liever geven twee- of driemaal, te weten een deel begin April eu een deel een drie weken later. P. LEENHOUTS. Dit deel der eiwitstoffen is de oorzaak van het dikvloeibaar zijn der melk. De andere eiwitstoffen, die slechts in ringe hoeveelheden voorkomen, zijn in opge losten toestand aanwezig. De melksuiker is eveneens in da melk opge lost en veroorzaakt den zwak zoeten smaak der vloeistof. Bij afscheiding van bet vet en de kaasstof uit de melk big ft de suiker in de wei achter. Door den invloed van lagere organismen, bacteriëa, ontstaat uit deze suiker een zuur, het melkzuur, dat bij het zuur wor den der melk voor de boterbereidiog, een groote rol speelt. Da aschbestanddeelen. Doze bestaan uit ver schillende zouten, hoofdzakelijk phosphatenpn ohloriden vau kalium, natrium en kalk. Ver der zijn ju de melk verschillende gassen op- Waar iu 't vervolg wordt gesproken over melk, wordt steeds bedoeld koemelk. Vraag. Hoe kan zulke melk ivorden onder zocht, met welke kosten en met welke instru- enten Antwoord. De melk van tuberculeuse dieren kan zeer verschillend zijn naar gelang de ziekte meer of minder hevig is. Zoolang nog slechts tuberculose in lichten graad aan wezig is, is aan de melk weinig te bespeuren eerst dan, wanneer de ziekte wat heviger en zelfs uiertuberculose is geworden, treden tubercel-baeillen in de melk op, die ook als dan nog lang niet gemakkelijk zijn te vinden, Oe melk begint dan ook reeds dunner, eenigs- zins waterachtig te worden, bezit minder en eiwit en toont dikwijls reeds fijne vlokjes. De onderzoeking dezer melk zou dus moeten plaats hebben langs baeteriologiachen weg: wat voor de praetijk niet zoo gemakkelijk gaan. Dank zij de wetenschap, vinden we thans in de tuberculiue-inspuiting een veel keiijker middel om de tuberculeuse dieren kennen en daardoor ook de van tuberculose verdachte melk. Het ware te hopen dat overal deze inspuiting plaats had, de reageerende dier* hare voortbrengselen, voor de fokkerij werden 19- Uit het Duitsch. VAN WILHELM HEGELER. „Wilt gij ook een vertrouwd persoon meenemen op reis?" vroeg Jean „Een op passer, die een dwangbuis „Wat bedoelt gij „Wel, die dame is toch hierbij wees hij op zijn voorhoofd „ik heb bet al lang geweten. Nelly barstte in lachen uit en zei: „Oneen, dat is het volstrekt niet." Zij pakte tante weer in hare shawls ea bracht haar in den omnibus. Op den stoep deed deze nog eens haar mond open om iets onverstaanbaars uit te brengen en Jean staarde den omnibus na, zeggende: „Arme kindsche vrouw! Wat gaat datsnel?" Aan bet^ station haalde Nelly een paar goud stukken uit tantes beurs en zei kortaf: „twee eersten, Genève 1" Juffiouw Feische zat ineengedoken in een hoekje en zag niets van den heerlijken weg langs het meer. Zg kon slechts denken aan de vreeselijke ramp, die haai getroffen bad. Ia dien nacht had zij al hare tanden verloren! Zoodra zg ontwaakte, zag zij het leêge glas staan. Haar gebit, baar zorgvuldig bewaard was verdwenenEerst durfde zich niet verroeren, want de dief lag zeker onder haar bed. Eindelijk kwam zij tot het besef dat een ander niets aan hare tanden had, en begon overal te zoeken maar tanden waren niette vinden. Die lagen in den tuin, tusschen den klimop, waar zij niet licht te vinden waren. Eindelijk riep zij haar nichtje, dat de han den ineen sloeg en uitriep„tante, al uwe tanden zijn van nacht uitgevallen Toen tante Ida op een papiertje geschreven had wat het geval was deed zg alsof zij hevig ontstelde, „Valsch! Hebt gij valsche tanden en hebt mij altijd voorgehouden dat uwe tanden zoo mooi waren omdat gij nooit zoetigheid gegeten hadt! O, tantetje, wat hebt gg mij Voor het eerst iu haar leven kon tante Ida niets tegenspreken, zij was geheel g dat was zij nog toen zg in den trein zat zorgvuldig haar best deed om haren tandeloozen mond voor de medepassagiers te verbergen, Nelly keek intusschen vroolijk uit raampje; slechts af en toe voelde gewetenswroeging, wanneer zij bedacht hoe zg als een eebte dief in de kamer van tante geslopen was, om de tanden weg te kapen uit baar venster te werpen. „Arm tandeloos bestaande werken in stand te houden, te her- werken door u mocht worden besloten, tevens stellen en na te zienI te nemen het volgende besluit dat, zoolang het gymnastiekgebouw zijne I De raad der gemeente Middelburg, tegenwoordige bestemming houdt, dit gebouw gelet op zijn besluit vau heden tot het doen kosteloos ter beschikking blijve van de ge- maken van de door burg. en wetb. bij bun meeDte, zoowel voor het gymnastiekonderwijs I schrijven van den 21 Januari jl. voorgestelde als voor stemlokaalriool werken, f. dat de kosten en rechten op de van een gezien de door burg. eu weth onder dagt.ee- en ander in tweevoud op te maken akte (be- kening van 24 Februari 1899, gedane mededee- halve de rechten van zegel) alsmede die van liug, dat de heeren J. A. Zip Van Teylingen overdracht (inschrijving iu de openbare regis- te Middelburg zeer waarschijnlijk in de gelegen- ters hieronder begrepen) komen ten laste van heid zullen zijn de gelden, voor die werken den Staat. benoodigd, te verschaffen op dezelfde voorwaar- den als bedoeld bg raadsbesluit van 24 Nov. Ingekomen is een adres van 6. Ruitenbeek 11897 no. 4 (goedgekeurd door Ged. Staten van en anderen om aanleg van duinwaterleiding in I Zeeland den 27 Nov. 1897^ en er vermoedelijk den Noordsingel of plaatsing van een duin- J hunnerzijds geen bezwaar zal bestaan daarbij water automaat aldaar. 1te bepalen, dat de aflossing niet voor 1933 zal behoeven aan te vangen Burg. eu weth. stellen voor de bovenlokalen overwegende dat bedoelde werken dienen van het waaggebouw weder aan den garnizoens- geacht te worden met di0j waarvoor krachtens commandant te verhuren van 1 Mei tot en met aaDgehaald raadsbesloit van 24 Nov. 1897 no. Sept. 1899 voor f 50, ten einde daarin U f60.000 i8 geieend) oan geheel uit te maken; militairen te huisvesten. I overwegende dat van eene openbare inschrij- Verder leggen burg. en weth. over een nader voor bovenbedoelde leeniug van ƒ37.000 voorstel tot uitgifte iu erfpacht van gronden niet het gunstig resultaat kan worden verwacht, ten dienste vau de Israëlistische begraafplaats. I 11 it bet voorloopig aanbod van de heeren Dit voorstel strekt tot verbetering van de U- A. Zip Van Teylingen zou voortvloeien vroeger te dezen aanzien genomen besluiten. I besluit: I om, indien de heeren J. A. Zip Van Tey- Yan de commissie vau fabricage zijn twee I liagen defiaitief mochten verklaren bereid to adviezen ingekomen, betrekking hebbende op J zija bedoelde gelden te verschaffen, van hen het adre3 van J. J. Hendrikse, betreffende I eene som van f 37.000 te leenen tegen eene den toestand van eenige stratenjin de gemeente, rente van 3'/4 percent 's jaais onder verschil- Aan die commissie is bg onderzoek geble- J lende voorwaarden en bedingen, ken, dat de bovenbouw van hst riool in del verder stellen burg. en weth. voor aan J. SpanjaardBtraat op sommige nlaatsen in eeni 6 Stukken van den Qemeenteraad Middelburg. Voorstel van burg. en weth. tot kosteloozen fstand aan bet rijk van het Abdg- plein, een gedeelte van de Groen markt, het op de Groenmarkt staande gymnastiekgebouw met aangren- ende gebouwtjes. Naar aanleiding vau een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken stellen burg. en weth. den raad voor aan het daarin te ken nen gegeven verlangen te gemoet te komen door het volgende besluit te nemen I. behoudens hetgeen hieronder sub II ten aanzien van de bestemming der daargenoemde pleinen en gebouwen is voorbehouden, te ver klaren dat die pleinen en gebouwen niet meer ten openbaren dienst bestemd zullen wezen II. aan den Staat der Nederlanden kosteloos a eigendom af te staan bet op de Groenmarkt gelegen gymnastiek- :ebouw met de daaraan grenzende, eveneens aan de gemeenta behoorende gebouwtjes het gedeelte van de Groenmarkt gelegen ten isten van de lijn ab. (Die lijn loopt in rechte richting van den hoek der genoemde ebouwtjes naar den hoek van het hek der Nieuwe kerk) voorkomende op situatieteeke- ning met de daarop staande boomen alsmede het Abdijpleia met de daarop staande boomen zulks ouder de volgende voorwaarden: a. dat het beheer eu bet onderhoud van een en ander aan den Slaat komen, doch de politiezorg en verlichting van de pleinen op den tegenwoordigen voet ten laste van de ge meente blijven; b. dat bet Abdgplein en de toegangen op den huidigeu voet ten dienste blijven van het openbaar verkeer dat de afstand van het gedeelte der Groenmarkt geen afbreuk doe aan bet voor kerkbezoekers ongestoord bezoek aan de Nieuwe kerk door den noordelijken gevel van dit ge bouw, en alzoo in de bestaande toegangen geene verandering feome zonder toestemming van het betrokken kerkbestuur; d. dat het gemeentebestuur het recht hebbe ten allen tijde buizen van de gas- en duinwa terleiding alsmede riolen in bet Abdgplein, in de toegangen en in het bedoelde gedeelte der Groenmarkt aan te loggen, die en ;s 'T100 3 A.gelink Van Rentergem van 1 Juli 1899 tot ongunstigen en mm vertrouwbaren toestand j m met 30 Juni 1904 te verburea een stuk verkeert en verandering van de rioleering aldaar wenachelijk is t. aohtea. «emsentegroid, gelegen aan de «ateadde van Burg. en weit. komt het In verband daar- K Sehoorsteenvegerssmgel voor (24 perjaar. mede voor dat, alhoewel de klacht van Hen-J Naar aanleiding van een adres van H. Jan- drikse niet ongegrond is, de zaak niet zoo J ien Jz. en J. Marsie, om drie^oomen, die voor spoedeischend is als de door het college voor- J in aanbouw zijnde huizen aan den Noordsingel gestelde verbeteringen en aanvulling van bet I staan, volgens taxatie te mogen overnemen, rioolstelsel in het algemeen, en alzoo daarmede 1 ioen burg. en weth. het volgende voorstel: moeilijk op eene lijn kan worden geplaatst. Zij 1 Bij adres van den 12 Januari jl. wendde H. geven er alzoo de voorkeur aan de verbetering I Jansen Jz. zich tot u met het verzoek om eene van de Spanjaardstraat voorloopig aan te hou-J ruiling van grond met de gemeente te mogen den, en daaraan de aandacht te wijden bij de aangaan en tevens om drie boomen te mogen opmaking van de begrooting voor 1900 of J koopen, een en auder in verband met twee volgende jaren. I door hem te bouwen woonhuiseu aan den Zij stellen daarom voor adressant te kennen I Noordsingel op een gedeelte van de voormalige te geven, dat op eene verbetering van de lig- buitenplaats Boos en Doorn. ging en den aard der bestrating van de Span- Alvorens u dienaangaande te ad viseer en, jaardstraat bg voorkomende gelegenheid zal lieten wij adressant om eene teekening vau de worden gelet, voor zoover dit met andere be-1 te ötichten gebouwen verzoeken. Wg ontvin- langen is overeen te brengen. I gen toen eene teekening, ongeveer overeenkom- j dtig hetgeen thans ter plaatse wordtgebouwd. Aangaande het voorstel van burg. en weth. I Aangezien ons toen bleek dat zij gebouwen tot het doen maken van riool-J met lage verdiepingen zoude worden, weid hem werken en tot het aangaan van eene J te kennen gegeven, dat wij bezwaar zouden geldie ening daarvoor, tot een bedrag van J moeten maken u voor te stellen aan zijn ver- 37.0 00, bij de heeren J. A. Zip en Yanj tangen te voldoen, tenzij althans de gebouwen Teïjlïngen, rapporteert de commissie van 1 hooger werden gemaakt, fabricage, wat de plannen tot rioleering betreft, I Hierop nu is de intrekking van het verzoek het volgendeI van 12 Januari gevolgd en tevens een monde- ,Na kennisneming van die plannen en gehoord 1 ,ing te kennen gegeven verlangen om de tak- den gemeentebouwmeester, die zoo welwillend 1 keu vau de bedoelde boomen wat in te korten sommige punten of cijfers nog nader mon-1 of de hinderlijke te verwijderen, deling toe te lichten, vindea wij vrijheid uw j Aan dit verlangen is aanstonds gevolg ge- college te adviseeren op de plannen in te gaan. I geven, en bij deze tegemoetkoming zouden wjj Wij meenen dat die ontwerpen te meer ver-1 bet nu wenschen gelaten te zien. trouwen verdienen, dewijl de thans reeds uitga- j Het is, op grond van het vorenstaande, dat voerde werken iu zake de rioleering het bewijs j wij de eer hebben u thans voor te stellen af hebben geleverd, dat het opzetten van werken 1 wijzend te beschikken op advessants en C. J. ais do ondarwerpeljjke by onzen gemeente- J Marsie's hierbij overgelegd nader gedaan ver bouwmeester in uitstekende goede handen is." Ten vervolge hierop doen burg. en weth, het volgende voorstel: Van de hïeren J. A. Zip Van Teylii ontvangen wij de mededeeling dat zij waar schijnlijk in de gelegenheid zullen zijn ook voor de door ons, bg schrgven van den 21 Januari 1899, voorgestelde riool werken de be- noodigde gelden tot een bedrag van 37.000 zoek dd. 2 dezer om bedoelde boomen teg-m taxatie te mogen overnemen. EEN JUIST STANDPUNT. de Tweede kamer is, zooals man weet, 4e bezorgen op dezelfde voor waar dén als zij I nog altijd aanhangig eeu motie van dan beer dit in 1897 deden en er vermoedelijk hunner- Troelstra, luidende„De Kamer, zich in be- aijds geen bezwaar zal bestaan om de nu op ginsel verklarende voor de invoering van al- te nemen gelden, wat de aflossing betreft, te I gemeen kiesrecht, gaat over tot de orde van beschouwen als eene tweede serie vau die [den dag." leening, zoodat de aflossing niet voor 1933 zou I Terecht wordt de indiening dier motie door behoeven aan te vangen. I het weekblad Vooruitgang betreurd. Het blad Nu het rapport van de commissie van fabri-1 vreest, dat zij de „goede zaak" meer achteruit oage d.d. 21 dezer guastig luidt, hebben wij, dan vooruit zal brengen, naar aanleiding van vorengenoemde mededee- Zooals, zegt het blad, bij eu sedert het op- liag, de eer u voor te stellen om, indien tot treden van deze regeering gebleken is, wenscht uitvoering vau de in overweging gegeven de vrijzinnig democratische club iu dit wetge- daebt zij, „ik beb met u te doen. Maar het kan niet anders! Ik moet Peter toch weerzien." Den dag nadat Peter in Montreux geweest was, ontwaakte hij heel voldaan ea bespeurde niets van hetgeen hij gevreesd hadhij bad niet alleen in zijne kleeren iets overgehouden van den frisschen, versterkenden bosebgeur. Oader het aankleeden viel zijn oog op zijn werk en terstond wist hij alles wat bij wilde opschrij ven. Hij was zeker van een goeden wending dus was zijn plan gelukt! Hij had dat kind weergezien; z'j was niet gevaarlijk voor hem geworden; hg had goed gedineerd en was opgefrisebt voor zijn werk. Voor het eten had hij echter pas een blad zijde klaar dat viel tegen. „Ik zal mij toch niet laten afleiden Na het eten giog hij wandelen en dacht aan zijn stuk, maar het waren altijd dezelfde vol zinnen die hg om en om werkte het vlotte niet en van lieverlede begon hij aan Montreux te denken, en aan Nelly en daar bevond bg zich eensklaps weer in Kirehhasel Hg lette niet meer op den weg en voelde een soort van dronkenschap; zou dat van den wijn komen; waren die herinneringen zoo be dwelmend Den volgenden morgen wilde hij met fris schen moed aan het werk gaan; maar wat op het papier stond leek hem verouderd, verdord. Ev lag een afgrond tnschen hem en het leven der inenschen, die hij daar schilderde de afgrond waarover Nelly heen gesprongen Bij beminde haar. Deze zekerheid, die ai zijne plannen omverwierp, vervulde hem met smart. Hij kwam er tegen in verzet en streed er tegen, maar het baatte niet. Hij stortte zijn •geheelen voorraad opvattingen, stelsels, ij del heden, onwaarbeden, spot, hoon, koele bere gening, bet vooroordeel dat hij slecbts een rijke vrouw kon gebruiken, uit, maar het zaad van het jonge lentegroen schoot er welig door heen op die bloemrijke weide, waar deze liefde ontkiemd was, zag hij niets dan dat jonge meisje, dat hem steeds schooner voor kwam. Eiken morgen begon de strijd opnieuw lederen avoud was bij overwonnen. Zijn ziekte maakte snelle vorderingen beschouwde het als een ziekte.) De kiem moest reeds aanwezig zijn geweest. Somtijds kwam het hem voor dat bg haar altijd had lief gehad, sedert hij haar voor bet eerst kuste. Het was hem alsof hij alleen in dien tijd een vroolijk, gezond mensch was geweest, dat bij twaalf jaar lang in een grijzen nevel bad rond getast en eerst nu zijn oorspronkelijke gezond heid had teruggevondenen toch wist hij dat hij ziek was. Hij was zich zelf niet meer meester en dus was hij krank. En toch voelde hij zich opgewekter en sterker dan ooit. Hij voerde niets uit, doolde door de bergen voer op het meer, of lag uren laBg te Hij kon geen regel schrijven en toch had hg de wereld nooit zoo schoon ge vonden en was hij dichterlgker gestemd ge weest dan ooit. Op dien morgen toen Nelly naar Genère reisde zat hg voor de afwisseling weer eens aan zijn schrijftafel, maar het werk vlotte niet. Na een poos te vergeefs gestreden te hebben, gaf hij het maar weer op, en ging op de canapé liggen droomen. Weldra ontwaakte zijn oude geest van redeneering weer en hij ijverde tegen de liefde, tegen die dwaze macht, die den mensch uit zijn evenwicht brengt. Maar al zijne argumenten stuitten af op de vesting der liefde die was onneem baar. „Nu goed! Ik geef my gewonnen, ik zal beminnen; maar waarom moet bet juist die zijn!" Hij voelde zich aangegrepen door zulk een woede, dat bij juist moest verliefd zijn op dit allerongeschiktste meisje, dat, in dien Nelly toen binnen ware gekomen, hij haar de grootste lompheden zou gezegd hebben. Zoo'n dorpskind, zoo'n wicht, pas half volwas- Ben, wat had hij daaraan Maar dan zag hij baar weer over den af grond springen. Eu die aanblik was zóo vree- gelijk, zóo schoon, dat hij hem nooit kon ver geten! Met dien Bprong had zij voor goed vasten voet in zijn hart gezet. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5