Musicalia. worden 'gereserveerd, zijnde 21/, van f 800; terwijl aan de drie leden van het bestuur, ter vergoeding van hunnen arbeid, eene som van f 1600 werd toegekend. De gezamenlijke omzet der bank (ontvang sten en uitgaven) bedroeg het afgeloopen boek jaar de som van f 901.066.277s- LANDBOUW. In het stukje Opgepast Landbouwers l, op genomen in ons vorig nommer, is een fout in geslopen, die noodzakelijk verbetering behoeft. Daarin werd gesproken van chloorzure natron waar chloornatron moest geschreven zijn. Op initiatiet van een drietal landbouwers werd Dinsdagmiddag op het Slot Ostende te Goes eene vergadering gehouden, om te Bpre- ken over den onderlingen aankoop van een dekhengst. Nadat 23 landbouwers tot de vereenigiBg waren toegetreden, werd besloten dit jaar nog geen hengst aan te koopen, wijl de kans voor eene bekroning voor by is, maar te trachten een hengst te huren. De heeren C. Luijk te Hansweert, J. Elen- baas te 's Heer-Arendskerke en S. Paul te 'e Gravenpolder werden aangewezen om stappen te doen overeenkomstig het genomen besluit. Terwijl hier te lande de verbouw van suikerbieten nog steeds klimmende is en de laatste vijf jaren van 24582 hectaren steeg tot 45571 hectaren, verminderde de verbouw in België niet onbeduidend. Tijdens de campagne 1893—94 werden daar 69000 hectaren verbouwd en tijdens de cam pagne 189899 53303 hectaren. Daarbij houde menjechter in 'toog, dat hier te lande ieder jaar ongeveer 5000 hectaren worden verbouwd voor Belgische fabrieken. - Er is te Botterdam door een aantal vlas boeren oen protest-vergadering gehouden naar aanleiding van het plan van den heer F. A. de Jongh in Den Haag om te Hooge en Lage Zwaluwe een vlasfabriek te vestigen. Zy be weren, dat de zinkende vlasboerenstand door deze fabriek geheel zal ten gronde gaan en willen 't wetsontwerp by de Tweede kamer ingediend tot onderhandschen verkoop van grond voor bedoelde fabriek verworpen zien. Publieke grond moet publiek verkocht worden. LETTEREN EN KUNST. Uit Amsterdam schryft men ons: Ofschoon de tonne gouds, welke volgens de statuten byeen moet zyn, om de campagne der nieuwe Nederlandsche Opera op gezonden grondslag en met uitzicht op kans van slagen, voor meer dan een seizoen, te kunnen aanvangen, nog niet volteekend is, beijveren de directeuren zich toch reeds om mannen vas talent en naam als stokvoerders alias diri genten aan de zaak te verbinden. Zoo worden naar wy uit goede bron ver nemen onderhandelingen gevoerd met den t alent vollen aanvoerder der Italiaansche opera, den heer Natale, voor het Italiaansch-Fransche repertoire, en moet de heer Mengelberg aan- gezooht zyn, om de Wagner-opera te dirigeeren. De heer Van der Linden zou dan, by ont stentenis van een der beide heereD, als onmis homo hunne plaatsen innemen. Verder ver- uamen wij, dat ook H. M. de Koningin niet ongenegen is de opera te steunen, mits de eerste f 100.000 geheel byeengebracht is. Men zal zich herinneren dat het overbrengen van de Nachtwacht van Bembrandt naar de tentoonstelling van werken van dezen groot meester der kunst in het Suasso Museum, ter gelegenheid van de plechtige inhuldiging van H. M. koningin Wilhelmina in den nazomer van 1898 alhier gehouden, en de tentoonstelling van dit hoogst merkwaardige en zeer kostbare doek aldaar, heel wat pennen en gemoederen in beweging heeft gebracht. Ja, dat de mal contenten of g veraars voor het voortdurend verbiyf van het doek in het Suasso-Museum, alle zeilen byzetten om hun plan door te drijven, en, zooals ons destyds gebleken is, daarvoor zelfs minder deugdelijke middelen niet ongepast zouden hebben gevonden. Het voornemen toch heeft bestaan, om, na afloop der tentoonstelling, het kolossale doek eenvoudig zonder vooraf den directeur daar van in kennis te stellen, die de noodige maat MENDELSSOHN'S PAULUS, „Maar in Nederland is H heel moeilijk sym pathie te vinden voor wat in Nederland gedaan wordttenzij dat de buitenlander er zijn hooge goedkeuring over heeft betuigd. Zal dat nooit veranderen P" Met bovenstaande tirade besloot de recensent van een Botterdam8ch blad zijne beschouwing over een dezer dagen door de Nederlandscbe opera gegeven opvoering van Tannhliuseren in die woorden ligt helaasnog altyd veel waars. Al moge de tijd van het onverbiddelijk exclu sivisme tegenover Nederlandsche kunst en kun- stonaars grootendeels voorbij zgn, te ontkennen is het niet, dat er nog heel wat op dat gebied valt te veranderen, voordat de toestand is zooals zy behoorde te zyn. Een verbiydend verschynsel vind ik het dan ook dat directeur en bestuur van Oefening en Uitspanning biyk geven in deze een ruim stand punt in te nemen, en bet goede, dat in ons and op kunstgebied wordt gepresteerd, niet voorby zien maar steunen. Het sinds eenigen tijd doen medewerken der Ambemaohe orkestvereniging, het meer en meer engageeren van Nederlandscbe solisten, enz., rijn daarvan de bewffzen, on ik juich het toe, dat de bovenaangehaalde woorden zeer zeker regelen tot verruiming van den ingang voor de ontvangst nemen moest aan het Bjjks- museum terug te laten brengen, in de ver wachting dat het alsdan geweigerd en vervol gens in triomph naar het Suasso-Musemn voor eeuwig verblijf zou teruggevoerd zyn. Ia den gemeenteraad by de beraadslaging over de gemeente-begrooting voor 1899 op 26 Oct. a. p. heeft onze burgemeester aan die IJveraars te kennen gegeven, dat al te groote spoed zelden goed is. In antwoord toch op eene vraag, door den heer Voute gedaan, naar aanleiding van hetgeen in de Memorie van beantwoording op het ver slag der afdeelingen over de begrooting voor 1899 over de Nachiwoc/^-quaestie was gezegd „welke stappen door B. en W. gedaan waren voor eene betere plaatsing van de Nachtwacht, en of het niet mogeiyk zou zijn die schilderij in bet stedeiyk museum te behouden" op die vraag herinnerde de voorzitter er aan, „dat bg de stichting van bet Rijks-Museum de ge meente zich bereid verklaard heeft de stedeiyke schilderyen in dit Museum ten toon te stellen. Er was eene overeenkomst met het rijk ge sloten, waarbg de gemeente hare schilderijen in bruikleen afstaat aan het ryk, onder bepaling dat opzegging der overeenkomst moet geschie den zes maanden van tevoren." (Dewordings geschiedenis van het Rijks-Museum gewaagt, meenen wy, van dezen bouw „voornamelyk ten behoeve van de kostbare doeken der gemeente). Infcnsschen zeide de voorzitter te kunnen mededeelen, dat men reeds jaren bezig is, om eene betere tentoonstelling der schilderyen in het Eijksmu8eum tot stand te brengen. Er hadden wel veranderingen plaats gehad, maar de ondervinding op de Bembrandt-tentoon- stelling had duidelgk aangetoond, dat men met die veranderingen niet gebaat is. Men (B. en W.) bad er derhalve by de regeering op aangedrongen, om alles in het werk te stellen, ten einde die stukken meer tot hun recht te doen komen. En hij voegde daaraan ten slotte toe „dat ook ZExc. de minister van binnenlandsche zaken volkomen overtuigd is, dat er iets gedaan moet worden om aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen, zoo- dat de raad daaromtrent gernst kan zyn." De burgemeester heeft, naar wij vernemen, woord gehouden. Da zorg om zoo mogeiyk verbeteringen aan te brengen droeg hy op aan de commissie van toezicht over de stedeiyke schilderyen, welke in overleg met den minister van binnenlandsche zaken nu een plan voor een zg. „proeflokaal" gereed en naar Den Haag ter beoordeeling opgezonden heeft. In dit houten gebouw, of houten lood3, zullen proeven met de beste plaatsing van de Nachtwacht ge nomen worden. Dit gebouw zou dan zoo ingericht worden, dat het licht van alle kanten op het doek zou kunnen vallen, bygevolg aan alle zijden van lichtramen voorzien. Men acht het wenschelijk deze proeven te nemen zooveel mogeiyk in de open lacht, zoodat geen nevengebouwen het licht belemmeren of verminderen, b. v. in den tuin van het stedeiyke museum, of op verren afstand van het museum op het museum terrein. Zoodra ZEx. nu maar zijn fiat voor den bouw van het proeflokaal verleent, zullen de critioi weer naar de pen grypen en de gemoederen andermaal in bewe ging worden gebracht. Dat het dan niet weder een personen quaestie worde RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zyn veroordeeldwegens straatschenderij J. M. v. d. P., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.laten staan van een trek dier op den openbaren wegG. J. V., Middel burg, tot f 2 b. s. 1 d. h.rumoerL G. v. d. W., A. v. d. B., J. d. M., J. H., M. M. G., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. J. A Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.wederrech- telyk wegbiyven van iemaud die wettelijk is opgeroepen als getuige: J. C. v. B., Vlissin gen, tot f 10 b. 5 d. h.; spelen om geld op den openbaren weg te Middelburg, P. L., P. J. A., H. v. E., W. J. W., H. v. E., J. d. W., C. G., P. J. M., A. DJ. J. v. d. W., Mid delburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.als bestuur der van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen van de politie te MiddelburgJ. D., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakkenC. L. H., Clinge, tot f 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschap: J. P. F. T., W. B. D., J. B., F. P., M. G., J. M., Middelburg, niet in die mate op onze muzikale toestanden van toepassing zijn, als blijkbaar elders nog het geval is. Meen echter niet, waarde lezer, dat het mijne bedoeling is om met de gewoonte van het doen optreden vau uitmuntende musici uit den vreemde geheel te breken; integendeel, dat zou een eenzijdigheid zijn die op den duur zeker verderfelyk zou werken. Meer aandacht echter te schenken aan het goede dat in ons land is te vinden, en dus niet, zooals vroeger algemeen en thans nog op enkele plaatsen gewoonte schijnt, in de eerste plaats op buitenlandsche kunstenaars het oog gericht. Hetgeen zij op kunstgebied prestoeren toch het bleek meermalen staat niet altijd in verhouding tot de „gewichtige" titels, die gewoonlijk, en dikwijls niet zonder bedoeling, worden aangewend. De lezer moge in deze al dan niet met mij van opinie verschillen, wie eenigszins op de hoogte van de muzikale toestanden hier te lande is, zal moeten erkennen, dat jarenlang, niettegenstaande het bestaan eener machtige vereeniging als die der Maatschappij tot bevordering der Toonkunstde Nederlandsche toonkunstenaars aan eene schandelijke, stelsel matige tegenwerking blootstonden. In elke verbetering ten dien opzichte ver heug ik mij dan ook ten zeerste, en het is mij aaDgenaam te kunnen coe sta teer en dat de zaogvereeniging Tot Oefening en Uitspanning en vooral haar directeur in deze een m, i. J. H., W. J.v. d. H., J. F., J. M., W.J.'tH., A. M,, J. d. W., Vlissingen, C. L. H., Clinge, tot f 1 b. s. l d. h.; J J. A., A. T., H. M., Middelburg. J. v. H., VlissingeD, P. M., Bot terdam, tot f2 b. s. 2 d. h., L de E., Vlis singen, tot 2 x f 2 b. s. 2 d. b. iedere b., P. M. T., P. A. v. W., J. C. H., F. C., Middel burg, G. K. Domburg, tot f 3 b. s. 2 d. h., A. B., Middelburg, tot f 5 b. s. 3 d. h., J. M., Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. b., J. d. L., Vlissirigen, tot 2 d. h, J. D., Middelburg, M. K., Domburg, tot 3 dagen h., W. P. J. B., Middelburg, tot 3 x 3 d. h., J. C. S., Vlissin gen, G. M., Vrouwepolder, tot 5 d. h.; J. K., Middelburg, tot eene week b., W. J. v. S,, Middelburg, tot 14 dagen h. Verschillende Berichten. De bg den staf der infanterie tot kapitein benoemde le luitenant H. J. Balfoort, van het 3e regiment infanterie, blijft in zijn nieuwen raDg werkzaam ten bureele van den hoofdoffi cier van het reserve-kader te 's Gravenhage. De heer J. M. Bskaar, commies der poste rijen 4e kl., is van Maastricht naar 's Herto genbosch verplaatst. Da heer Cremer, minister van koloniën, schonk 10.000 aan het Kinderziekenhuis le 's Gravenhage. Ten name van H. M. de Koningin-Moeder is voor ruim f 46 000 aangekocht het heeren huis in het Lange Voorhout te 's Gravenhage, grenzende aan bet paleis van H. M., vroeger het paleis van Prins Hendrik. De gemeenteraad van Bussum besloot met 6 tegen 5 stemmen tot behoud der kermis. Eén adres vóór en 11 tegen het be houd waren ingekomen. De te Botterdam, in vér band met het overlgden van een lSjarig meisje fe Schiedam, gearresteerde vroedvrouw is weder vrijgelaten. Te Delft is een zevenjarig knaapje door de postkar overreden en eenige oogenblikken later overleden. Een vrouw van een dokter te Oostzaan had het ongeluk, dat by het aansteken van een lucifer deze brak en het brandende ge deelte haar in de mouw vloog. Ia een oog wenk stond de dame in vlam en in een ernstigen toestand is zij naar een ziekeniarichting te Amsterdam vervoerd. Een arbeider te Genemniden kreeg Zater dag by hét rietsnijden ^en wondje aan de hand. Na drie dagen hjdens is de man aan bloed- vergiftiging overleden. Te Hengeioo heeft weder een kind van een half jaar zeer ernstige brandwonden be komen doordat, tijdens de ouders afwezig waren, een broertje van 3 jaar den kinderwagen, waarin de kleine zat, tegen de kachel had ge reden. Een arm man, niet ai te scherpzinnig, haalde Maandagmiddag op een boerderg te Bellingwolde een kruiwagen vol stroo, dat hij van den éigenaar cadeau had gekregen. Toen hg zijn lading had, stak hij het overige in brand, met het gevolg dat de heele kapitale boerderg, behalve het voorgebouw, in vlam men opging. De maD, die op heeterdaad be trapt werd, bekende het feit. Bij den brand kwam ook een bekende hengst om het leven. De burgemeester van Susteren is te Dieteren door de duisternis misleid in een sloot geraakt en verdronken. Te Sneek zijn de politie en de ryksveld- wacht Zaterdag avond slaags geweest met de socialisten. Aanleiding tot het standje was het optreden der politie tegen den bekenden colporteur Bos uit Amsterdam. Een elftal personen, waaronder vijf vrouweD, werden verbaliseerd. De politie maakte van hare sabels gebruik en de commissaris van politie kreeg van een onbe kend gebleven persoon een snede over de hand. Mijnheer Krab, die Daar een concert was gegaan, had ongelukkig plaats genomen op en hoed, dien een buurman op zyn stoel ge legd had. De eigenaar van den hoed was natuurlijk buitengewoon ontstemd. Mijnheer Krab maakte zijn excuses en zei in zyn ver bouwereerdheid dat het nog erger had kunnen zyn. „Ik zie niet in dat het erger had kunnen zijn," zei d» ander, den hoed b 'schouwende. „Ik bedoel, zei meneer Krab, hoe langer hoe meer in de war, „dat het mgn eigen hoed had kunnen zgn." «i juist en pryzenawaardig standpunt innemen. De auditie van Mendelsohn's Paulus toch had weder geheel met inheemsche krachten plaats. Hiervoor dus een welgemeend, bravo! De uitvoering van het oratorium Paulus had Dinsdag een gunstig verloop en schonk den velen aanwezigen oogonblikken van waar en verheven kunstgenot. Sommige koren, ho8 contrapuntisch mooi ook bewerkt, zijn niet van langdradigheid vrij te pleiten, en ook de herhaaldelijk optredende recitatiefvorm geeft aan het geheel iets een- toonigs; doch daartegenover staan weer mo menten vau een zoo fijn coloriet en zoo on verwelkbaar schoon, dat deze wel ten allen tijde als parelsin de oratoriumlitteratnur zul len blijven schitteren. Het belangrijke aandeel, dat aan bet koor in Paulus is opgedragen, werd, zooals men dat trouwens van Oefening cn Uitspanning gewoon is, op een doorgaans uitstekende wyze vertolkt. Laat ik een onzekeren en te ruwen inzet der bassen bij de woorden Steiniget ihn na het recitatief in no 8 buiten rekening, dan kan ik niet anders dan met den meesten lof over het koor gewagen! Van by zonder imponeerende werking zijn de koren Mache dich aufwerde licht/, en het slotkoor van het eerste deel O l welcheine Tiefe des Reichthum8. Voorts in het tweede gedeelte de koren Wie lieblich sind die Boten j Seid nm gnadig, höhe STEENKOLEN-PRIJZEN. Naar aanleiding van het uitvoerige bericht omtrent die pryzen, dezer dagen door ons op verzoek uit het Hbld overgenomen, merkt Het Vad., dat daaraan ook plaats verleende echter met de verklaring, dat het de daarbij verstrekte beweringen niet alle even grif kan aannemen het volgende op Uit het meegedeelde vernemen wij dus, dat het kolen-syndicaat by voorkeur werkzaam is om de pryzen te doen dalen. Doorgaans zijn syndicaten niet voor dergelyke mensch- lievende bedoelingen werkzaam, of het moet zyn tydelijk om concurrenten er onder te krggen, wat, zoover wg zien kunnen, hier het geval niet is. Maar dat zal wel wezen, om dat wij derzake onkundig zgn. Als het overi gens waar is, dat Westfalen veel minder le vert dan met de behoefte overeenkomt, omdat de mijawerkers er voor bedanken by bun ver hoogde loonen langer te werken, dan kunnen wy ons slechts verheugen over de concurren tie, die van de Engelsche mijnen te wachten is, daar deze dan wel tot prysverlaging of tot vermeerdering van productie dwingen zal. En eindelgk zou de der zake kundige, die een en ander schreef, zeer zeker velen verplich ten, als hg eens wilde verklaren, welken in vloed de in alle landen door de overheid voor geschreven veiligheidsmaatregelen kunnen heb ben op de verhooging van den prijs der steenkolen in het laatste jaar. Koningin Marie Henriëtte meende Dins dag zelve dat zij ging sterven. Maar de dok toren oordeelen bepaald gunstiger. In België wordt aan de betrekkingen van onder de wapens geroepen miliciens, zoo noodig, een onderstand van 50 centimes par dag ver leend. Dit heeft het eigenaardige gevolg, dat het aantal loteÜDgen met gebreken sterk af namen zelfs ongeschikten zich lieten goed keuren. De zwakken werden dan later ziek, tot schade van dedienstenvandefiaantiën. ThanB zijn strengere voorschriften voor de beuring gegeven. In zake den moord op den horlogemaker Marcus te Antwerpen is men een weinig ge vorderd met het onderzoek. De man, die bij het lyk werd aangetroffen, is weer op vrije voeten gesteld. Later bleek, dat er een re volverkogel door het plafond was gedrongen en dat er een revolver in de kamer lag. Dit leidde tot de aanhouding van een man, die door een revolverschot gekwetst was, en be weerde die wonde te hebben opgedaan, toeD nij op onze grens smokkelde en daarby met de douanen in botsing kwam. Toen de jus titie een liefje van den verdachte ondervroeg, kwam zy wat meer te hooren. Er is sprake van aan de ny verheids- en mynschool te Bergen, in Henegouwen, een hoogere handelsschool te verbinden. Een zeer hevige brand heeft te Cureghem de groote leerlooierij van Versé frères et soeurs gedeeltelyk vernield en een schade van ruim 200,000 francs veroorzaakt. Er waren geen per soonlijke ongelukken. Mevrouw Faure blijft in Pargs wonen. Zij zoekt daar een buis met groote zaal, waar zij alle haar man aangeboden geschenken, o.a. die van den czaar, en andere herinneringen zal kunnen plaatsen. De villa aan de kust by Havre zal een soort familie-mnseum worden. Ernstige, zeer ernstige geruchten loopen over de ramp te Toulon, en Havas oordeelt ze gewichtig genoeg om ze verder te versprei den. Daarom vindt ook hier eene plaats het gerucht dat men 12 dynamietpatroaen zou hebben gevonden achter bet arsenaal. Van andore zyde wordt verzekerd dat een onbe kende drie revolverschoten zou hebben gelost op den schildwacht voor het arsenaal, zonder hem echter te treffen. Deze geruchten brengen veel ontroering teweeg. De begrafenis der slachtoffers heeft Dinsdag plaats gehad. De lykstoet was 2 K.M. lang en had l1/» nar noodig om voorbij te trekken. Het geheele gemeentebestuur en alle militaire autoriteiten waren aanwezig. Te Parijs wordt op het oogenblik het proces behandeld tegen mevrouw Bianchini, beklaagd van poging tot vergiftiging van haar man. Het bleek by het proces, dat de journa list Adolphe Mayer van het Journal een wat al te goede huisvriend was, en dat de beklaagde dat, zelfs in de woning van haar man, wat al Oötter, met de zoo liefelijke, karakteristieke obligaat-fluitbegeleiding, en het stimmungsvolle Sehet, welch ein Liebe hat uns der Vater erzeiget Van niet minder groote werking waren de koralen. Het medezingen van den cantus fir- mus door een kinderkoor geeft hieraan een eigenaardig relief en byzondere kleur. De klank van het kinderkoor was hoogst beschaafd, soms zelts etherisch mooi; De kennismaking met de sopraansoliste mej. Johanna Stuifsand uit Rotterdam was een zeer aangename, daar deze zangeres blijk gaf over een gezonde muzikale voordracht, goede into natie en een mooi timbre te beschikken. Deze goede eigenschappen traden het meest op den voorgrond in de zoo wegslepend mooie aria Jerusalem die du tödtest die Proplieten en in de niet minder dankbare arioso Lasst uns singen von der Qnade des Herrn De tweede sopraanparty, waaraan slechts één recitatief met aria, doch een zéér dankbare, is toebedeeld, werd niet onverdiensteiyk vervuld door een nog jeugdig dames koorlid der zang- vereeniging. In den heer Jan Dyker uit Amsterdam, die de omvangryke doch niet zeer dankbare tenor party vertolkte, leerde ik een zanger kennen met vele goede hoedanigheden. De verschillende recitatieven werden met een duideiyke en juiste dictie weergegeven, en de cavatine Sei getreu bis in denTod, hoogst artistiek door de violoncel begeleid, werd met byzouder fraaie voordracht ten gehoore gebracht. te zoor liet merken. Deze laatste zeide, dat er tusschen hem en zijQ vrouw geen overgroote sentimentaliteit bestond, maar dat zij hem al tyd „une bonne camarade" was geweest. Se dert de poging tot vergiftiging had hij zich vergeefs afgevraagd, of het mogelijk was, dat zij in staat was hem naar het leven te staan, en zyn slotsom wa3 dat zy daartoe niet kon overgaan. 't Geheele proces heeft een echt Parijsch karakter, en wekt natuuriyk veel opzien. In de buurt van Clermont-Ferrand is weer een dorp door zwaren brand geteisterd. In het dorpje Groire, bij Murols, werden 14 huizen vernield. Een notaris te Toulouse, tevens burge meester in een naby gelegen dorpje, is totvyf jaar gevangenis veroordeeld wegens verduis tering van 646.000 francs. Voor de uitbreiding van de telefoon in het Vereenigd Koninkryk stond het Lagerhuis 2 miljoen pd. st. toe. Er is eindeiyk besloten om Hooley, den bekenden speculant en oprichter van maat schappijen, gerechtelyk te vervolgen. In het vorige jaar hebben wy herhaaldelijk van deze zaak gewaagd in verband met de onthullingen betreffende de fiuantieele pers, het koopen van namen van aanzienlgke lieden om prospec tussen te versieren en knoeieryen om lid van deftige clubs te worden en adeldom te verwerven De zaak maakte destyds veel sensatie en die zal nu wel niet minder worden. Hij zelf toont zich zeer welgemoed onder het nieuws, en gaf daarvan blijk in een onder houd met een verslaggever. Te Hamburg is de klep van een stoom ketel gesprongen. Door den ontsnappenden stoom werden een machinist en een stoker gedood. Te Kiel heefc een van twee kwajongens, die „dnelletje" speelden, den ander doodge schoten. De knaap is in hechtenis genomen- In de bocht van Muggia, bg Triëst, is door een plotseling opstekenden storm een bootje gekanteld. Vyf jongelui, die er in zaten, verdronken; de zesde kwam, na zich vijf uur boven water gehouden te hebben, levend aan wal. Op het kerkhof te Debreczin in Hongarije is op het graf van een welgestelde familie een gedenkteeken geplaatst, dat niet den lof maar de schande der daar begravenen verkondigt. In een graf rust daar een vermoord echt paar, en de beide kinderen, zoon en dochter, die dezen moord pleegden. De dochter had, nadat zy haar moeder had vermoord, zichzelf van het leven beroofd; de zoon was na den moord op zijn vader in het tuchthuis overleden. De grafsteen vermeldt, met een relaas dezer feiten, een bede om genade voor die arme zielen. Tijdens de ziekte van Rudyard Kipling werden ook twee zijner dochters ziek. De oudste is thans overleden. Door een aardschuiving in Iowa kregen drie treinen een ongeluk. Het is echter nog al goed afgeloopen, want er werden twee personen gedood en 30 gewond. Uit Bombay wordt bericht dat de ge zondheidstoestand er steeds slechter "Wordt. In de afgeloopen week bedroeg de sterfte 2309, en daarvan waren 972 gevallen, die officieel als pest waren geconstateerd, maar honderden van pestgevallen werden verzwegen. Het sterftecijfer is er 10-maal grooter, dan in een Weat-Europeescbe stad. Eene mevrouw Lindley, van de Vereeni ging voor de rechten der vrouw, heeft bewerkt dat er bij de Vertegenwoordiging van den staat New-York een wetsontwerp is irgediend om het kussen te verbieden als onzedeiyk en ongezond. De leeftgd van die dame wordt niet gemeld, evenmin of zij mooi of minder mooi is. Verkoopingen enz. Heden werd te Vlissingen, door dea architect A. M. J. Ketting, in het café de Oude Vriendschap aldaar, voor rekening van den heer J. Hakker, publiek aanbesteedhet amoveeren van het oude huis met slagerswin kel op de Ritthemeche markt, wyk I no. 185, on daar achtergelegen slachtplaats; en het op dit terrein herbouwen van een huis met slagers winkel, a part bovenhuis enz. De baspartij was bij onzen begaafden, sym- pathieken dilettantzanger dr H. v. d. K. in zeer goede handen. Op zyne vele verdiensten is hier reeds zoo dikwyis gewezen dat, om niet in herhaling te treden, het thans voldoende is'te vermelden, dat hy ook nu weder, zoowel door voordracht als door het fraaie timbre zyner stem, zeer veel te genieten gaf. Vooral zijn vertolking van de aria Gott sei tnir gnildig was een waar meesterstukje en liet niet na diepen indruk te maken. De begeleiding der Vereeniging van instru mentale muziek alhier, versterkt door de Arn- hemsche orkestvereeniging, gaf alle stof tot. tevredenheid. Summa Summarum een avond waarop Oefening en Uitspanning, met haren be gaafden directeur, met genoegen kan terug zien. JAN MORKS.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2