BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN gewezen om den Nederlandsohen minister van justitie to vermoorden. Deze misdaad moest plaats hebben op dezelfde wijze als die te Geneve op keizerin Elisabeth. Ogenblikkelijk werd zijn signalement in alle richtingen verspreid en overal de wacht gehouden. (Hen heeft hier das de sleutel tot hei Koosendaalsohe raadsel 1) Liet gevolg waB dat de man werd aange houden, juist toen hg gereed stond van Am sterdam naar den Haag te vertrekken. Onmiddellijk na zyn gevangenneming werd aan de Brusselsche justitie mededeeiing ge daan van hetgeen was voorgevallen; terwijl langs diplomatieken weg een huiszoeking werd aangevraagd. Daartoe werd overgegaan. Maar nergens werd iets verdachts gevonden. Röiiger ontkent hardnekkig iets met een aanslag te hebben uit te staan, en bewijzen tegen hem bestaan niet. Er zal dus wel niet anders overschieten dan hem vrg te laten, nadat hg ais landlooper zal zyn gestraft. Ons is Maandag niet geseind dat ook de heer C. van der Liaden zyne medewerking zal verleenen aan de nieuw op te richten Naam- loose Vennootschap tot exploitatie eener Neder- landsche Operaechter niet als eerste of tweede dirigent, maar waarschyniyk als leider by voorbereidende stadie. Het kapitaal is bepaald op ƒ200.000, in 400 aandeelen ad f 500. Zooala gemeld, zal de vennootschap niet in werking kunnen treden alvorens de helft van het kapitaal is gestort. De KoniDgin-Moeder moet hare mede werking toegezegd hebben aan het plan, om een „hospitaal- en kerkschip" nit te rusten voor onze vissohers, die ter Noordzee haring en beugvisscheryen uitoefenen. Na de vergadering van aandeelhouders in het American Hotel te Amsterdam is aan de pers medegedeeld, dat zelfs het plan niet heeft boataan de inrichting tydeHjk te sluiten. Zy zai vernieuwd en vergroot, maar niet geheel afgebroken worden. De bekende socialistische woordvoerder T. Luitjes Travaillcuris voornemens binnen kort naar Transvaal te vertrekken. Te Botterdam is Zaterdagmiddag een tien jarig knaapje, dat op een treeplank springen wilde van oliewageas, gevallen en door den trein overreden. Als een akelig verminkt ïyk werd het ventje van onder de wielen te voor- achyn gebracht. Een landbouwer te Amerongen miste dezer dagen een honderdtal kippen. Vermoede lijk zyn die dooreen paar landloopers, die den vorigen avond in de buurt gezien zyn, ont vreemd. Te Winaum is een rietdekker door een misstap van een steiger gevallende man werd dood opgenomen. Aan de Dongensche Baan te Tilburg is het lijk gevonden van een gehuwd man, vader van vier kinderen. Het lag met het halve lichaam in het water van een sloot. Bij een ingesteld onderzoek zyn geen sporen van ge weld ontdekt, zoodat men vermoedt, dat de man by ongeluk te water geraakt en door de kou bezweken is. Te Made en Drimmeleu is Donderdag, door een onbekende oorzaak, een huis afge brand. Thans ia de bewoner aangehouden ver dacht van moedwillige brandstichting. Huis en inboedel waren voor 900 geassureerd. Zaterdagmorgen is te Donkerbroek een dienstbode, die aan toevallen Hjdt, op de kachel gevallen, en zeer ernstig aan het gelaat, de 3rmen en de beenen verbrand. De onge lukkige, die naar Groningen is overgebracht, verkeert in levensgevaarlijken toestand. Te Arnhem is een tweejarig knaapje, al spelende, in een pot met kokend varkensvoe der gevallen en zoo ernstig gebrand, dat het na een paar dagen van hevig ïyden stierf. Een dienstbode, die zich te Bladel een som van f 200, van een familie waar zy diende, bad toegeeigend, is te Amsterdam in het ge sticht Beth San gearresteerd en door de ryks- politie naar Bladei teruggebracht. Het meisje was drie maanden geleden uit genoemde in richting te Bladel in dienst getreden. Het beviel haar daar niet, en het geld voor de terugreis ontbrak haar. Uit de toonbanklade durfde zy niets nemen, doch zij nam een blik ken busje weg, waarmede zy zich uit de voeten maakte. Te Hapert bemerkte zy tot bare ontsteltenis, dat dit circa f 200 bevatte. Zg nam slechts f 5 voor de reiskosten en verborg de rest in den grond naby een boom. Daar heeft op hare aanwyzing de politie het dan ook teruggevonden. Zaterdagochtend is van Siddeburen ge- vankelgk naar Groningen gevoerd een onder wijzer aan de byzondere school te Sloohteren, waarvan een andere onlangs in hechtenis ge- nomen onderwijzer hoofd was. Ook deze on derwijzer wordt beschuldigd van onzedeiyke handelingen met zya leerlingen. Een onzer adverteerders zegt het Hdbl. ontvangt geregeld uit het Noorden des kinds de volgende aanbieding van een uitgever van een paar blaadjes: „Tegen frapco toezending van éen Engel- echen viltboed (omtrek van het hoofd 58 centimeter) wordt UEd. door deze aangeboden, dat inliggende 2 advertentiën daarvoor in ruil tienmaal kunnen geplaatst worden in onder staande bladen, die wefeelyks sedert 22 jaren bij mij verschijnen. Dus vijfmaal in het Ad vertentieblad en vyfmaal in het Week blad „Onder bovenstaande aanbieding is ook be grepen, dat UEd. van elke plaatsiDg gratis een bowij B-exemplaar ontvangt." Dit idee verdör in toepassing brengende, zon men een eigenaardigen ruilhandel in het leven roepen, en de uitgever gemakkeiyk een garderobe of een huishouden zich kannen aanschaffen. Vergiftige Schaaldieren. In verband met in den laatsten tyd te Rot terdam voorgekomen gevallen van mosselver giftiging, schryft de N. R. Crt. het volgende „Het is misschien maar weinig, bniten de yoedsel-onderzoekers van beroep, bekend, dat er een uitstekende en wetenscbappeiyke metbode bestaat om nit te maken of men al of niet met vergiftige mosselen te doen heeft. Virchow en Salkowski, de laatste is vooral bekend om zgn onderzoekingen over den aard van het mosselvergift, het mytilotoxine, hebben ze aangegeven. Als men een mossel, van haar scbaal ontdaan, in alcohol legt, dan zal zy, als zij gezond is, de vloeistof zoo goed als niet kleurenmaar een vergiftige kleurt de vloei stof sterk gondgeel. Verhit man den alcohol daarna in een reageerbuisje met een paar druppels zuiver salpeterzuur, dan zal de vloeistof, afgeschonken van een gezonde mossel, vrijwel kleurloos biyven, maar het goudgele sopje van een zieke mossel een lichtgroene klenr aannemen. Dat de methode positieve resultaten oplevert is ons gebleken by het onderzoeken van een portie ingelegde mosselen, waarvan een gedeelte by een inge zetene van Rotterdam verschijnselen van ver giftiging had veroorzaakt; toen enkele van de verdachte mosselen, na in water goed uit gespoeld te zyn, in een fleBchje met absoluten alcohol werden geworpen, verscheen bijna da delijk daarna de goudgele kleur, en na de verhitting met salpeterzuur de lichtgroene kleur. De methode heeft het voordeel, dat men haar ook op enkele proefdiertjes uit een portie rauwe mosselen kan toepassen, die men, omdat zy nu eenmaal rauw moeten gegeten worden» niet aan de vuurproef met een ui of een zil veren lepel kan onderwerpen. Trouwens, wy weten niet waet een onzer lezers het? of dit van ouder op kind overgeleverde huismid deltje wel proefhoudend is. Over het alge meen is het volksbegrip over de giftigheid van mosselen en haar oorzaken tameiykvaag. Wy zyn opgevoed in de vreeze van het mos selkrabbetje. Het mosselkrabbetje had het 'm gedaan alB de ui in den pot zwart of de blanke Bpiegel van den zilveren lepel wan kleurig werd. Maar reeds Van Dale heeft in een voorzichtige omschryving even twgfel laten doorschemeren, of het mosselkrabbetje niet ten onrechte in een kwaden reuk stond; want hg zegt dat het is „een wit of licht roodachtig krabbetje dat in de schelpen der levende mosselen huist en waaraan men wil toe8chryven, dat overigens gezonde mosselen soms voor den mensch vergiftig kun nen worden". Is de aanwezigheid van het mosselkrabbetje misschien ook niet eer gevolg der oorzaak van de giftigheid der mosselen? Slaat men Brockhans op i. v. Muschelkrebse (Ostracoda), dan vindt men deze orde beschre ven als bestaande uit in zoet en zont water levende lagere kreeften, die een op een schelp geiykende, tweekleppige schaal bezitten, en leven van de ïyken van gestorven water dieren. De aanwezigheid van het krabbetje zon dus wellicht aanleiding kunnen geven tot de volgende interessante kweBtie: Was er eerst een doode, en daardoor vergiftige mos sel en is daar het krabbetje op afgekomen ofHad het krabbetje zloh gevoed met ver giftig aas en maakt het zoodoende de portie vergiftig - een vraag die wy ter oplossing overlaten aan icbthyologen. Brcckhans ver- mijdt het chapiter van de &l of niet giftigheid van het krabbetje, maar vertelt van mossel gift dat het, volgens de onderzoekingen van SalkowBki en Brieger, niet eerst bij de rotting ontstaat, maar reeds in levende mosselen kan aangetoond worden en by voor keur in de lever van de mossel opgehoopt is. Het is een vergift dat geiykt op curare (het pyienvergift van de Indianen dat alleen de beweging verlamt, maar bewustzijn en gevoel niet verdooft) eniseenmetdeiyken-alkaloiden verwante basis, die moeilijk te verferggen is en walgelijk ruikt. Bet komt, zegt Broob- faaus verder, alleen voor by dieren, die in stilstaand, verontreinigd water leven daarom zijn de op helderen zandgrond, in open zee geteelde of gevangen mosselen volkomen on- s-hadelijk. Wie denkt dat het beste middel om zich tegen mossel vergiftiging te vrijwaren, is, zich by oesters te houden, zou bedrogen kunnen uitkomen, want men kent even goed gevallen van oester vergiftiging. Volgens onze strakB genoemde autoriteit, wordt zij veroorzaakt door een toxine dat het dier tydens den be- vruchtingstijd (van Mei tot Juli) ban afschei den. Het is tenminste een streelend gevoel voor iemand, die het volksgeloof als iets eer biedwaardigs beschouwt, dat de wetenschap het althans op dit punt geiyk geeftdat het niet geraden is, oesters te eten als er geen r in de maand is. De toestand van de koningin van België is iets beter. Maar het gevaar schijnt nog niet geweken. De koning is Maandag middag voor het eerst weer uit geweest en wel om prinses Clementine van den trein te balen. Maandag ochtend is te Antwerpen een onzer daar wonende landgenooten, de horloge maker Marcus, vermoord gevonden, onder om standigheden die getuigen van een zeldzame brutaliteit van den moordenaar. Deze laatste, een nachtwaker, is op nog on bekende wijze in het huis gedrongen. Daar heeft hy Marcus den hals afgesneden. Daarna ging hy de geldkist van den vermoorde plun deren, en was daarmede nog laat bezig. Immers een 17jarige jongen, die tusschen 8 en 9 uur den winkel binnentrad om een hor loge ter reparatie te bezorgeD, zag in de ach terkamer den moordenaar voor de geldkist en de horlogemaker badende in diens bloed. De jongen liep verschrikt de straat op en riep om hulp. De buren en politie, die aan stonds toesnelden, kwamen haastig binnen en hielden den vermoedelyken moordenaar aan. De aangehoudene ontkent alle schuld en zegt dat hy zelf het ïyk ontdekte, toen hy zijn vriend Marcus een bezoek kwam brengen. De Duitsche regeering had aan de politie fce Brussel de uitlevering gevraagd van een harer daar wonende landgenooten, die verdacht wordt van oplichtery. Toen de commissaris 's mans woning, op een eerste verdieping aan de avenue de la Reine, binnentrad vond by een kamer zonder eenig meubilair, waarin een vrouw en vijf kinderen deze laatsten bijna zonder kleeren, en allen rammelende van den honger, wyi zij in twee dagen niet gegeten hadden. Het eerste werk van den commissaris was maatregelen te nemen om deze ellende een beetje te verminderen, en daarin slaagde hy met behulp van medelijdende lieden uit de buurt. De man en vader, die zyn gezin zooveel gebrek liet lgden, werd 's avonds gearresteerd toen hij rustig in een café zat. In Lemmel, bij Antwerpen, zyn Vrijdag twee personen na het gebruik van gerookt paardenvleesch aan vergiftiging gestorven; vgf personen zijn doodeiyk ziek. Te Parys heeft weer een familiedrama plaats gehad. Een heer en dame traden een restaurant binnen, waar zij een diner bestel den. Maar nog vóór de tafel gedekt was, naderde een andere beer, die op de beide gasten een schot loste. De dams werd in het linkeroog getroffen en stierf op hetzelfde oogenblik, de heer kreeg een wonde aan den nek, en verdween onmiddellijk. De moordenaar legde terstond zyn wapen neder en deelde mede, dat de door hem getroffen dame zijn vrouw was, die reeds eenigen tyd een slecht leven leidde. HIJ liet zich gewillig ge vangen nemen. Nog steeds wordt er veel gesproken en geschreven over den moord te Rgssel. Maar het schijnt dat stellige bewgzen voor de schuld van den verdachte ontbreken, terwyi, geHjk wij reeds vroeger mededeelden, enkele omstan digheden in zyn voordeel pleiten. Het is echter moeieiyk het ware te vernemen, daar do hartstochten nog steeds zijn opgewekt, en de zaak heeft geleid tot een campagne tegen het kerkeiyk onderwys. De gemeenteraad heeft den wensoh uitgesproken, dat de Kamer aan alle geestelijke orders het geven van onder wijs verbiede. In het Fransche banton Coulanges-Sur- Yonne was men reeds een jaar lang verontrust door een groote reeks branden. In het vorige jaar negen en in da laatste weken nog zeven, waaronder die van het gemeentehuis en van een groote hoeve, waarby 80 schapen omkwamen. Algemeen was men overtuigd dat hier opzet in het spel was, maar het onderzoek der jus. titie leidde tot niets. Vrydag echter brandden een paar groote molens af, waardoor een schade van wel frs 100.000 werd aangericht en nu was men gelukkiger. Tenminste men beeft vol doende aanwijzingen tegen den opzichter der wegen, die herkend is als de man die den 25en Februari bet raadhuis te Coulange in brand 8*ak. De vermoedelijke dader is een oppassend man, die bg zijn superieuren goed stond aan geschreven. Keizer Wilhelm heeft aan mevrouw Rudyard Kipling een zeer hartelijk telegram gezonden, waaraan vooral gewicht wordt ge hecht, omdat Kipiing aan beide zgden van den Oceaan wordt vereerd als de man, die de banden tusschen Engeland en de Vereenigde Staten nauwer toehaalt. De schouwburg Swea Salon te Stockholm is Zaterdagnacht verbrand. Persoonlijke onge lukken vallen niet te betreuren. Een heele reeks ongelukken wordt uit het buitenland vermeld. In een trein, welke Zondag avond van Dwinsk (Rusland) vertrok» is in een waggon 3e klasse een ballon met benzine ontploft. 6 vrouwen en 1 man werden gedood; 16 personen zijn zwaar gekwetst. De sneltrein van Boecharest naar Jassy is ontspoord, waardoor een passagier eo de stoker eedood werden. 14 personen zgn gewond. Ia de baai van Mnggia is een bootje, waarin zes jongelieden een tochtje maakten, door een rukwind omgeslagen. Vyf knapen verdronken. De zesde werd gered na vyf uur tegen de gol ven te hebben geworsteld. De werkstaking der Peterburgsche stu denten duurt voort. Het schynt dat de czaar is ingelicht door den minister Witte, die getuige was van de voorvallen, welke tot het conflict leidden. De czaar beeft daarop een adjudant met een onderzoek belast. DE RAMP TE TOULON. Geiyk dikwijls, heeft ook by deze ramp het geluk gediend, want in de onmiddellgke naby- heid van hot vernielde magazijn stond een ander. Dit was geheel gevuld met kruit en met geladen projectielen. Maar het bleef on gedeerd, en dat terwyi veel verder gelegen gebouwen instortten. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Maar het uur, waarop de ontploffing ontstond (omstreeks kwart na tweeën in den nacht), sluit alle gedachte aan onvoorzichtigheid uit. Nie mand was in het gebouw aanwezig en daar buiten alleen de wacht. Deze is niet, zooals in 00 eerste berichten stond, geheel gedood. Vah de 7 manschappen zyn er 3 zwaar ge kwetst, onder wie de korporaal, die bijna ge heel gescalpeerd werd. De eerste hulp werd verleend door de marine. Maar het was uiterst moeilijk op de plaats des onheils te komen, daar alle straatlantaarns waren uitgedootd. In de stad was de ontsteltenis groot-, daar de huizen schudden en de ruiten braken. Aan vankelijk wist niemand wat had plaats gehad en eerst na eenigen tyd kwamen berichten in. Een officieel telegram van Maandagochtend stelde het aantal dooden op 55. Maar men zou toen het onderzoek van de; puinhoopen nog hervatten. Men meende er niet meer dan 3 of 4 lijken te zullen vinden. Volgens enkele berichten, lag tusschen Tou lon en de krnitmagazynen een groep van 100 huizen, die alle vernield gouden zyn. Ver moedelijk is dit wel een weinig overdreven, daar in dat geval het aantal slachtoffers wel veel grooter zou zyn geweest dan au. Een vermeldenswaardige bijzonderheid is, dat ook nu weer is bevestigd de theorie, dat zware ontploffingen invloed hebben op den regen. Op het oogenblik van de ramp was de hemel zeer helder, maar een korten tyd later viel een zachte regen. Te Parys maakte de tydiug een diepen in druk en op de boulevards betwistte men elkaar de nieuwsbladen. De regeeriDg gaf onmiddeliyk van haar be langstelling blijk door telegrammen van deel neming en giften. Loubet en Dupuy zonden ieder 500 francs, de gemeenteraad van Parys 5000 francs. Keizer Wilhelm zond het gebruikelijke tele gram van deelneming. Onnoodig er bij te voegen, dat Z. M. er weer het eerste by was. Later volgde de Russische admiraliteit (niet de Czaar), die bgzondere herinneringen aan Toulon heeft. Goes. By de stierenkeuring, heden alhier gehouden, werden 15 stuks aangevoerd. Be neden het jaar tot tweejarige waren er 14, de andere was een driejarige. De prachtige dieren lokten veel bekyks. De uitslag wordt later bekend gemaakt. Borsselo. Maandag iB door den dykraad van het calamitauze waterschap Ellewoutsdyk Borssele besloten het vroeger voorgestelde oeverwerk tusBchen de peilraaien 48&is en 50 te Borssele uit te voeren. 12 leden stemden voor en 11 leden tegen, 2 leden waren afwe zig. De kosten van het werk zijn geraamd op f 34055.52. Bij de wyziging dor loopende begrooting stelde de dykraad een bedrag van f 3210 be schikbaar voor aflossing van schuld. Axel. In de heden gehouden raadsvergade ring werd met 5 tegen 3 stemmen afwyzend beschikt op een verzoek van P. Dieleman, herbergier, e. a. om de gemeente-verordening, waarbij het enkel vergund is met kermis en jaarmarkt dansmuziek te maken, zoodanig te wgzigen, dat ook op andere dan de genoemde dagen gelegenheid tot dansen kan gegeven worden. Een lid hield zich bniten stemming. Peking. De gezanten van Rusland en Frankryk deelden aan het Tsung li-Yamen mede dat zij binnenkort de marinetroepen, die de legaties bewaakten, zullen doen vertrekken. De Chineesche regeering deed pogingen om alle vreemde troepen uit Peking te verwijde ren. De Amerikanen zyn reeds vertrokken. Algemeen Overzicht. In China ontwikkelt Engeland eenige actie, maar zelfs uit de bladen, die het in ons vorig nommer opgenomen bericht verspreidden, blijkt, dat de toestand niet gevaarlijk is. Over bedoelden stap van sir Claude Mac Donald by het Tsung-li-Yamen wordt nader gemeld, dat by aandrong op de onveranderde handhaving van het contract betreffende de spoorwegen. Mocht China deswege worden lastig gevallen, dan kan het op den steun van Engeland rekenen. Verder zatte hij uiteen, dat de Britsche regeering niet kon toegeven, dat het contract in strgd is met de verplich tingen, welke het Tsung li-Yamen in Juli tegen over Rusland heeft aangegaan. Daily Graphic voegt hierbij, dat deze zaak reeds heeft geleid tot hervatting van het over leg met de Russische regeering, hetwelk een tijd lang gestaakt is geweest. Dit zg gezegd tot geruststelling van andere bladen, die reeds betoogden, dat de werkelijke verdeeling van China nu aanving. Dat zou ook biyken uit het optreden van Italië in die streken, waarover admiraal Carne- varo Zaterdag aan de kamer eeDige mededee- lingen heeft gedaan. In de verwgderde streken van het Verre Oosten is een kolenstation voor de Italiaansche vloot onmisbaar. Daarom is aan de Chineesche regeering gevraagd de baai van San-Mun in pacht af te Btaan. Dit verzoek is gedaan na kennisgeving aan de met Italië bevriende mogendheden. De minister rekende er op dat bet verzoek zou worden ingewilligd. GeBjk wy reeds mededeelden, heeft de Chineesche regeering het verzoek echter afge wezen, en dat op een wyze welke ons niet zeer hoffelgk schijnt. Reeds vóór deze afwijzing bekend werd, was besloten een eskader van zes flinke schepen, onder bevel van een admiraal, in de Chineesche wateren saam te trekken. Men verwacht nu een herhaling van hetgeen Duitschland voor Kiao Tscheou deed. Latere berichten melden, dat de regeering, na de ontvangst van de mededeeiing betref fende de weigering, haar gezant tot nader over leg naar Rome ontbood. In elk geval heeft de gezant Tientsin ver laten, om naar Peking te gaan. Vlugger is een andere zaak afgeloopen, de kwestie van Maskate. Engeland heeft geheel ongeiyk bekend, en dat is Maandag in de Fransche kamer door Delcasaé medegedeeld. De minister verklaarde, dat de ImaD, onder de bedreigingen van den Britschen admiraal, zyn belofte bad terugge nomen. Maar de Fransche regeering had daarop te Londen aangetoond, dat beide landen aan het verdrag van 1862 geiyke rechten ont leenden, en dat, waar Engeland daar een kolen station had, Frankrijk er ook aanspraak op een mocht maken. Do Britsche regeering, zoo deelde Delcassé verder mede, had daarop de aanspraken van Frankrijk erkend, en haar leedwezen uitgedrukt over de houding van den admiraal. De minister dankte de kamer voor de vader landsliefde, waarmede zg over deze zaak ge zwegen had tot het oogenblik waarop alles geschikt was. Te Parijs heeft een en ander een besten indruk gemaakt. Men houdt nu eenmaal en zeker niet ten onrechte van een minister, die op zgn stuk staat, en na Fashoda had men te Parys wel een diplomatieke overwinning op Engeland noodig. Voor het geheele kabinet is deze diplomatieke overwinning een belangrijk iets. Dupuy, die niet beantwoord heeft aan de verwachtingen dat hy de krachtige arm zou zijn, welke men bij den man met het koele hoofd zocht, begon erg zwak te staan. En er dreigden reeds weer nieuwe interpellaties, over de groote zaak. Wonder is dat natuurlijk niet na de nieuwe onthullingen van Esterhazy, welke vooral door de omstandigheden, waaronder zij worden ge daan, tameiyb veel vertrouwen verdienen, te meer daar de brief van Du Paty de Clam zoo verpletterend bewgs is, dat deze stafofficier de echtheid van dat stuk voor het hof van cas satie zou hebben moeten erkennen. Het nieuwe Spaansche kabinet thans vol tallig, doordien admiraal Gomez Imaz de porte- feuiilè van marine op zich nam wordt door de pers niet te best ontvangen. De liberalen en repnblikeinen zyn zeer boos en Romero Robledo bood Sagasta zyn steun aan by de besteding van het kabinet, zoo dit tot reactionnaire maatregelen overging, en die worden gevreesd, daar het kabinet wel drie beslist reactionnairen telt. Bovendien heeft Siivela zoowat alle mede werkers van wglen Canovas uitgesloten, zoodat ook dezen weinig neiging toonen met het nieuwe kabinet mede te gaan. De aangekondigde manifestaties zyn niet geheel uitgebleven. Het begon Zondag avond in een der schouwburgen, waar het pu bliek eerst de Marseillaise en toen een Spaanscb vryheidslied verlangde. Maar toch heeft zoo iets niet veel van een volksbetoeging. Met een paar honderd gulden kan een ieder zulk een manifestatie tot stand brengen. Bij de sluiting der kamerzitting is het ook wat woelig geweest. Een der republikeinsche leden begon te zeggen, dat, waar de nieuwe minister van oorlog voor het kabinet een mis bad doen opdragen, het niet minder dan passend was dat de kamer een rozenkrans bad. Een der andere leden vroeg een discussie over de sluiting van de zitting. Maar terstond werden de koninkiyke besluiten tot benoeming der nieuwe ministers voorgelezen, en daarop door Siivela zelf het decreet tot sluiting der zitting. Dit werd beantwoord met kreten „leve de republiek, weg met de Jezuïeten, leve de vryheid, en dergeiyke. Het tumult moet zeer groot zyn geweest, en daarmede was de zitting in de kamer af geloopen. Ook in den Senaat is het niet kalm toegegaan, en Siivela kon het decreet bgna niet lezen. Almenas wilde ook het woord voeren, maar werd op vijandige wijze ontvangen. Het einde der zitting was daar das al niet veel beter dan in de kamer. Men verwachtte een groote betooging van de studenten. Maar het cigeniyke volk hield zich rustig. Beknopte Mededeelingen. De clericalen en de cbristelgk-democraten van Antwerpen besloten hnn plannen, om een bondgenootschap aan te gaan, te laten varen. Ter voorbereiding van het groote socia listisch congres, dat in 1900 te Pargs zal wor den gehouden, wil men tegen de laatste dagen van Mei te Brussel een internationale byeen- komst beleggen. Men wil de politieke macht der bourgeoisie bestryden, ten einde de maat schappij te hervormen, en den staat te vervan gen door de gemeenschap van den arbeid. De jongste onthullingen van Esterhazy hebben te Pargs grooten indruk gemaakt; de stafpers tracht de beteekenis er van te ver minderen door ze dood te zwggen of door ze oude kost te noemen. Enkele bladen komen weer aan met het ver haal dat Dreyfus schuldig is eu dat Casimir Perier dat wel weet. Het hof van cassatie heeft BallotBeau- pré, raadsheer in de civiele kamer, tot rap porteur benoemd. Men rekent dat hy wel vyf weken zal noodig hebben, en de zaak 10 April in openbare behandeling komt. De rechter Grosjean te Versailles, wiens ongepaste houding in de Dreyfus-zaak te zyner tijd vermeld is, werd voor twee maanden ge schorst. Grosjean is een vriend van Quesnay de Beauvepaire. Het ontwerp betreffende de Beiersohe- kamer van bet militair gerechtshof is in derd& lezing door den ryksdag aangenomen. Hiermede is een lang hangende kwestie tus schen de twee invloedrijkste staten uit Duitsoh- land op bevredigende wijze opgelost. Het is thans officieel dat protessor v. Schell op zijn college heeft verklaard zich aan Rome te onderwerpen, 't Is wel geen onder werpen met herroeping zyner dwalingen, maar een onderwerping is het. De hofkapelaan van koning Humbert, mgr Anzino, is overleden. Hy moet steeds met zeer veel tact de relaties tusschen Vaticaan en Quirinaal hebben onderhouden, zoodat zyn dood een verlies is. In Oostenryk wil men het leger verbe teren, en zal aanvangen met een verhooging van de tractementen der officieren, die daar

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 2