HÉM Coral Het Melken. FEUILLETON. De millioenen van Kelly. Middelburg 4 Maart. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN DB VAN Maandag 6 Maart 1899, no 55. II. De functie van den uier is nu om de melk te leveren, den vloeistof, wier samenstelling we naderhand zullen bespreken. Deze vloeistof wordt voortgebracht door verval van de klier- cellen, het openbersten dezer blaasjes. Zooals ik op 't eind van mgn vorig opstel mededeelde, bevat de uier inwendig, behalve de kliercellen, nog een massa aderen en zenuwen. Die aderen nu zijn bloedvaten en wel te verdoe len in twee soorten, n.l. degenen welke bloed bevatten, dat nog zijne werkzaamheid moet vervullen, slagaderen genaamd, en dezulke, die bloed bevatten, dat reeds zijn functie heeft gedaan, n.l. de aderen. Het bloed, dat in de aanvoervaten van den uier aanwezig is, heeft door middel van het darmkanaal voedende stoffen opgenomen uit het toegediende voedsel en geeft nu die voe dende bestanddeelen af aan de kliercellen in den uier. Deze cellen worden dus gevoed, vervallen voor een deel bij 't melken en wor den nu weer door voortdurenden aanvoer van nieuw, versch bloed gevormdandere cellen, die totaal verdwenen zijn, worden door den voortdurenden voedsel-toevoer door nieuwe cellen vervangen. Ook zonder dat we door het melken der dieren een prikkel aanbrengen om de werking dezer kliereu te verhoogen, heeft dit verval van cellen plaats, met het gevolg dat de uier zich langzamerhand met melk opvult. Eerst vult deze melkmassa de melkbuisjes en vloeit dan geleidelijk naar den melkboezem, het boven de speen gelegen gedeelte, totdat ook deze ge vuld is. Was de opening van de speen nu niet afgesloten, dan zou de melk door het speen- kanaal wegloopen. Hiervoor echter zorgt de natuur zelve, doordien onder in den tepel een sterke sluitspier aanwezig is, die 't kanaal ge sloten houdt. Laat men de koe heel lang staan, zonder haar te melken, dus zonder te zorgen dat de hoeveelheid gevormde vloeistof wordt verwij derd, dan kan 't gebeuren dat de kringvormige sluitspier van de speen niet langer in staat blijkt om de spanning te weerstaan, waardoor de melk uit ds speen drupt. Dit ziet een ken. ner niet gaarne, daar het aanleiding kan geven tot uierziekteD, maar tevens is er nog een andere reden, waarom het te lang wachten van melken sterke afkeuring verdient. De gevormde melk oefent niet alleen een druk king uit in de speen en den melkboezem, maar eveneens inwendig in den uier op de melk- klieren. Deze verrichten daardoor minder sterk hunne werkzaamheid, wat op de melk- geving zeer schadelijk werkt. Na dit eerste punt aan eene beschouwing te hebben onderworpen, zullen we nu behandelen punt b, nl. De melk en hare samenstelling. De melk verschilt, wat hare samenstelling betreft, zeer veel, en dit hangt van een aantal factoren af. Voeding van 't dier, het ras, waartoe het behoort, tijd van kalven, ouder dom van de koe, temperatuur der omgeving, het individu zelve enz., zijn alle omstandig heden en eigenschappen, waarmede men reke ning dient te houden. Zagen we in de opstellen over veevoeding de verschillende invloeden, welke het voeder op hoeveelheid en hoedanigheid der melk uit oefenen, niet minder groot is de invloed van het ras. Sommige veerassen munten uit door het geven van veel, andere door 't geven van vette melk. Zoo zijn de Jersey-koetjes inder daad boterkoetjes te noemen, terwijl onze Nederlandsche rassen bekend staan als flinke melkgeefsters. T och mag men niet zoover gaan van te be- 13. Uit het Duitsch. VAN WILHELM HEGELER. VII. De oude dames zaten hooger op in den tuin te praten over de schaduwzijden der twee mil lioenen. Lichtzijden konden zij er niet aan ontdekken. Jean stond op een kleinen afstand met een servet over den arm en deze wijsgeer, die in zooveel kasten, zooveel beurzen en zooveel koffers gekeken had, zette eensklaps een veel dommer gezicht dan de domste liftjongen. Eerst had hij naar de rechterzijde geluis terd, waar mevrouw Rose met den luite nant op een verscholen bankje zat, maar eensklaps trof een merkwaardige klank zijn linkeroor en hij dacht: „Wie praat daar van millioenen Toen hij no 97 en 98 ontwaarde, dacht hij: „Die arme zielen moeten dit woord liever niet noemen!" Maar zijn ergernis veranderde in verbazing. Hij meende niet goed te hooren; maar het werd telkens herhaald„Twee mil- lioen? o die nare toekomst zeer veel Pruisische consols. Ook ItalianenMeer weren, dat een koe, die veel melk geeft, altijd magere melk levert en omgekeerd, want dit zou een groote dwaling zijn. Dikwijls komt het voor dat men goede melkgeefsters heeft, die tevens vette melk leveren en dan heeft men vooral het oog te vestigen op het individu zelf. Eene koe van laaglands ras, die dus als ras-kenmerk heeft het leveren van veel melk, bezittende de individueele (meestal door overerving verkregen) eigenschap van vette melk te leveren, ziedaar wat men verlangt. Wat betreft den tijd na 't kalven, valt op te merken dat de melk, die kort daarna wordt gevormd, eene heel andere samenstel ling bezit dan de gewone melk. Deze eerste melk, biest of colostrum genaamd, is# geel wit, dik-vloeibaar en kan geen koken verdragen, want dan gaat ze schiften. Deze biest bevat veel biestkogeltjes, a. h. w. zuivere klier celletjes, die later in de melk minder voorkomen. Voor huishoudelijk gebruik is die eerste biest niet geschikt, maar zij moet aan de jonge dieren als eerste voedsel worden toegediend. Door het hoog aschgehalte en het gehalte aan eiwit is ze uitstekend geschikt om de verterings processen bij 't kalf in te leiden. Daar nu in de ingewanden dezer jonge dieren een stof voor komt, darmpek of meconium genaamd, welke taaie massa dient uitgedreven, is deze eerste biest onontbeerlijk. Het smeren van wat zout op de tong van 't kalf heeft voor een deel dezelfde bedoeling, omdat dit zout drijvend op de darmen werkt. Maandelijksche arbeid op de boerder g. Met Maart is de tijd gekomen, om de vruch ten in deD grond te brengen, na den bodem daartoe geschikt te hebben gemaakt. Zomerroggo, haver en gerst kunnen reeds deze maand worden gezaaid. Die vruchten kunnen gemakkelijk met de machine worden uitgezaaid, wat zeer aanbevelenswaardig is. Door zaaien met de zaaimachine heeft men ongeveer 1/i minder zaaizaad noodig, wat een direct voordeel is. Tevens zaait de machine regelmatig, iets wat zelfs voor den besten zaaier met de hand lastig is; de vruchten komen met de rijen-zaaimachine op rijen te staan, wat het voordeel heeft van gemakkelijk schoonhouden van 'tland. Vroege aardappels kunnen deze maand wor den gezet en daarbij verdient het aanbeveling de aardappels op ruggen te poten. De aarde wordt daardoor spoediger verwarmd, wat een vluggeren groei ten gevolge heeft. Alleen op zeer lichte zandgronden, die daardoor spoedig droog worden, is dit ruggestelsel minder aan te bevelen. In deze maand moet ook op de weiden de aandacht gevestigd wordende kettingegge moet nu op alle gebezigd worden, vooral daar, waar veel mos in de weiden wordt ge vonden of de bodem bedekt is met een dichte wortelmassa. Ook boonen worden in dezen tijd gezaaid. Wat de bemesting aangaat, brenge men in deze maand superphosphaat en ook ammoniak- superphosphaat onder. Men denke er om dat deze niet boven op den grond big ven liggen, maar worden ingeëgd. Vooral voor boonen, erwten en klaver is dat een uitstekende be mesting. Wat aangaat stalmest-bemesting dient er nog opgelet, dat men bij voorkeur geen aard appelen poote in een versch gemesten grond; men wachte daarmee liever een jaar, omdat anders de smaak der aardappels sterk kan lijden. Het gebruik van hoatasch op aard appels is zeer aan te bevelen, omdat de kwaliteit erdoor wordt verhoogd. Land voor suikerbieten wordt ook in Maart met superphosphaat bemest. De weilanden kunnen in deze maand nog worden bemest met superphosphaatzure weiden moeten reeds in het najaar worden bemest met slakkenmeel en verder goed droog gelegd of door kalk worden verbeterd. Kunstweiden worden in deze maaDd aange legd, waarvoor een mengsel van klaver en graszaden aanbevelenswaardig is. Zoo zijn goede graszaden weide vossenstaart, (alopecu- ru8), veldbeemdgras (Poa), Thimothee gras (Phleum pratense), kropaar (Dactylis glomerata) raygras (Lolium). P. LEENHOUTS. dan vijftig duizend mark rente. Ochdat arme kind. Twee millioenAls ik ze eens hadIk zou er van De oberkellner stond stokstijf. Eerst toen juffrouw Felsche Nelly riep, verwijderde hg zich als een slaapwandelaar. Een knecht, dien hij tegen kwam, stiet hg bijna een blad uit de hand dat was hem nog nooit gebeurd; maar hij lette er niet op. Hij dronk een glas kirschwasser om tot zichzelf te komen en bromde. „Ik geloof het niet! Ik geloof het niet!" Toen Nelly hare tante hoorde roepen, zei zg: „Ik moet u aan tante voorstellen." „Vooruit dan maar Maar zij werd steeds verlegener en Hep hoe langer hoe langzamer, al stamelende „Hoor eens, mijnheer Wilde, ik zal aan tante zeggen dat gij een neef zijt van rector Strim inLeip- sig. Speek mij als 't u blieft niet tegen, anders gebeurt er een ongeluk." Hij schudde verbaasd het hoofd. „Rector Strim? Wie is dat?" nHg geeft les aan de middelbare meisjes school; tante heeft nog les van hem gehad en dweept met hem Maar laat mij maar begaan. Het beste is dat gij heel bescheiden zijt." En Peter was waarlijk de bescheiden heid^ zelf. Hg was zelfs schuchter van schrik over tante Ida. Zoo dik en zoo geel had hij zich haar niet voorgesteld, en daarbij was zij nog mooi in vergelijk met de andere. BEXOEM1S ÜLJI EJtfZ. Bij kon. besluit: is aan den teekenaar 1ste kl. M. P. de Koster, en aan den baas der zeilmakers P. Kramer, beiden van 's rijks werf te Willemsoord, eervol ontslag uit 'srgks dienst verleend: is aan den portier bij 's rijks werf te Amster dam J. Volder en den commandeur der scheep makers bij 's rijks werf te Amsterdam J. Albers, eervol ontslag uit 'srgks dienst ver leend is benoemd tot inspecteur der directe belas tingen te Amsterdam, 4de kantoor, P. T. A. Rooseboom, inspecteur derzelfde middelen te Rotterdam, 3de afd.; zijn benoemdbij den pl. staf, tot eerste- luit., de tweede-luit. G. W. Mossel, pl. adj. te Leiden; bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot kapitein, toegevoegd aan den hoofdofficier voor het reserve-kader, de eerste-luit. H. J. Balfoort, van het 3de reg., thans werkzaam ten bureele van genoemden hoofdofficierbij het lste reg., tot eerste-luit., de tweede-luit. J. E, P. Roelants, van het korps; bij het 2de reg., tot kapitein, de eerste- luit. F. J. A. H. Hendriksz, en tot eerste-luit., de tweede-luit. J. Leyds, beiden van het korps; bij het 3de reg., tot majoor, de kapitein J. P. van den Hoff, van het reg. gren. en jagers, tot eerste-luit. de tweede-luit. jhr J. A. van Hoogenhouck Tulleken, van het 4de reg.j bij het 4de reg. tot luit.-kol., de majoor H. T. Chappuis, van het korps; bij het 6de reg.,tot eerste-luit., de tweede-luit. H. W. J. Dutry van Haeften, van het korpsbij het wapen der cavalerie, bij het 2de reg. huzaren, tot rit meester, de eerste-luit. A. G. M. J. baron van Oldeneel, van het korps, en tot eerste-luit., de tweede-luit A. Maas Geesteranus, van het 3de reg. huzarenbij het wapen der art., bij het 3de reg. vest.-art., tot eerste luit., de tweede- luit. D. Rijnders, van het korp3bij het korps pontonniers, tot eerste-luit., de tweede-luit. W. H. C. A. Seyn, van het korps zijn de volgende pensioenen verleend, tot het bedrag achter ieders naam vermeld W* P. Nagel, f 2667I. Ouwenbroek, f 1934J- Schuurink, f 500J. A. Nolet, f 298L. C. baron van der Feltz, f 2654 W. Koning f 1467. Aanstaanden Woensdag verleent de minister van justitie geen audiëntie. RECHTSZAKEN. Een koopman te 's Gravenhage, tegen wien, zooals gemeld, veertien dagen geleden straf geëischt werd, omdat hij eene advertentie had doen plaatsen, waarin op naam van „de (niet bestaande) Coöperatieve Roomboter-inrichting en Boerenbond De Eendracht te Voorburg," zuivere roomboter te koop wordt aangeboden, en op eene naar aanleiding daarvan gedane besteUing margarine in plaats van boter le verde, is deswege door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. LETTEREN"EN KUNST. In een in het Fransch gestelde circulaire, doet het Comité organisateur van de door het gemeentebestuur van Antwerpen georganiseerde muziekfeest ons eenige mededeeliDgen over den wedstrijd in ensemblezang en gemengde koren, 20 en 21 Augustus te houden. Een belangrijke som is voor prijzen beschikbaar gesteld. Inlich tingen bij den secretaris-generaal, den heer Donckier de Donceel, Rue du Loup 23, Ant werpen. Het oratorium van don Lorenzo Perozi, De opstanding van Christus, is te Parijs opge voerd. Het had wel succes, maar ook de Ind. Beige meent, dat men door Ultramontaansche ooren moet hooren, om te verzekeren, dat in Perozi een Palestrina of een Bach is opgestaan. Gravin Russell heeft zich verbonden aan een reizend tooneelgezelschap van George Edwarde en zal te Plymouth debuteerem Rudyard Kipling is oogenschijnlijk buiten gevaar. Zelfs de geneesheeren schrijven dat toe aan de geweldige wilskracht van den man, die zelf verklaarde met den dood te zullen worstelen, en te willen herstellen. „Tantelief, deze heer is een neef van pro fessor Strim." „Zoo Dan zijt gij mij hartelijk wel kom!" zei juffrouw Taube en verzocht hem plaats te nemen. „Dus zijt ge reeds schrijver?" „O, al lang, freule", antwoordde Peter, die het niets prettig vond tusschen die twee oude dames. „Hij heeft zulke Heerlijke boeken ge schreven", zei Nelly. „Vertellingen voor rij peren leeftijd. Oom Beerenbusch was er op getogen over. Zondags middags las hij er ons dikwijls uit voor." „Ik heb het voorrecht gehad mijnheer uw oom van nabij te kennen", zei juffrouw Taube. „Hij behoort tot de weinige lieden, die men achten kan." „Jawel", zei Peter. „Hij heeft mij wel van zijn neef van u verteld. Gij hebt immers vroeger in de sterrekunde gestudeerd?" „Zeker maar die studie was mij te hoog. De aarde trok mij meer aan." „Uw oom is een modelman", viel tante Ida in„van zijn inkomen, dat volstrekt niet groot is, heeft hij een vermogen gespaard." „Zoo, ik ben blij dat ik dat hoor." De andere dames verdiepten zich in een gesprek over den professor en Peter luis terde heel deemoedig. Eindelijk gelukte het hem met Nelly een wandeling te gaan doen Te Leiden is tot arts bevorderd de heer B. Roest en te Utrecht tot semi-arts de heer J. H. Wesselink. H. M. de Koningin-Moeder heeft het be schermvrouwschap aanvaard over de te Arnhem te houden geneeskundige tentoonstelling. In de schippers-quaestie te Rotterdam is nog geen verandering gekomen en intusschen komt men plaats te kort voor den opstal van goederen, die op verzending wachten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het sigffaal op de spoorlijn Roosendaal— Breda, nabij Etten, vernield. Het werd nog by tijds opgemerkt, zoodat een mogelijke groote ramp voorkomen is. Onder Barneveld is een twee-jarig knaapje, dat in den omtrek van het huis zijner ouders liep te spelen, in een sloot geraakt en ver dronken. Een arbeider te Rotterdam kreeg, ter- wgl hg werkzaam was bg een heimachine, door het losschieten van een haak, een scheede van een ijzeren heiblok tegen het hoofd, tengevolge waarvan bij te water viel. De man, die toen hij opgehaald werd reeds overleden was, bleek aan schedelbreuk gestorven te zgn. Een Delftsch student, woonachtig te 's Gravenhage, sprong Vrgdagochtend op een in beweging zijnde stoomtram van het Hol- landsche spoor. Hij viel en geraakte onder een volgenden wagen. Beide beenen werden deerlijk gekwetst. Men vreest dat hij een der beenen zal moeten missen. Vrgdag heeft de tandarts Son uit Utrecht bij den rechter-commissaris een langdurig ver hoor ondergaan, in verband met de zaak Van Hall en naar aanleiding van door de justitie onderzochte telegrammen, die met iemand te Londen waren gewisseld en geteekend waren „Leopold." Te Zuidlaren is een Duitscher gearresteerd die zich schuldig gemaakt had aan tal van oplichterijen. Den man is te Groningen gratis logies bezorgd. Het te Ohé en Laak gevonden lgk is her kend als, dat van een meisje uit Beek, dat sedert 6 Jan. vermist werd en zich toen uit de ouder lgke woning verwgderd had onder bedreiging zich het leven te zullen benemen. Aan een misdaad behoeft dus niet gedacht te worden. Een koopman uit Deventer, die voor de rechtbank te Zutphen getuigenis had wezen afleggen, had zgn wandelstok in een hoek van de vestibule neergezet. Een rgksveldwachter bekijkt dien en bemerkt dat het een degen stok is. Op weg naar huis wordt de koopman door den veldwachter aangesproken, moest zijn stok laten zien en werd verbaliseerd wegens het dragen van verboden wapentuig. Te Voormond, bg Koevorden, kreeg een bakker bloedvergiftiging, tengevolge waarvan de hand en de arm hevig opzwollen. Een Duitsch geneesheer, uit Emlichheim, trachtte hem nog door een operatie te redden, doch dit baatte niet meer. De man overleed. Toen de dokter de woning van den bakker verliet, kreeg hg zelf bij het sluiten van de deur een onbetee- kend wondje aan de hand, waarop hij niet lette. Toch ontstond ook bij hem bloedvergiftiging aan de gevolgen waarvan hg stierf. P. Genard, de eerste archivaris der stad Antwerpen, is overleden. De Belgische regeering heeft maatregelen genomen tot het tegengaan van misbruiken, bij het uitgeven van nieuwe drukken van schoolboeken, waardoor de ouders onnoodig op kosten worden gejaagd. Uit een verslag in het H. v. A. zien wij dat in België het verbruik van alcohol in 1898 met 15 miljoen L. afnamde accijns daalde daardoor 11 1/a miljoen francs, maar bracht toch altgd nog ruim 36 millioen op. De waarde van den sterkendrank werd op 73 miljoen geschat. Te Brussel is weer een man door honds dolheid aangetast. Hij liep huilend door de straten en heeft verscheidene personen gebeteD. In de grensstreek van Vlaanderen wordt den laatsten tgd weêr veel geklaagd over het uitsnijden van de toppen uit sparreboomen. De zaak is Vrijdag in de Kamer behandeld door den heer Van Brussel, die op strenge maatre gelen aandrong. Een paar leden meenden, dat alleen beter toezicht zou kunnen baten. De en zoodra zg buiten het gehoor waren, zei hg: „Drommel! Ik ben letterkundige en kan nog al goed liegen maar zoo brutaal als gg het doetAlle respect „Wat moest ik doenzonder die vrome leugen zou tante ons nooit alleen gelaten hebben." „Mijne boeken hebt gij natuurlgk niet gelezen „Jawel In stilte. Oom had ze weg gesloten." Peter lachte. Als hg haar aankeek, vond hij toch dat er in dit kleine persoontje meer geest en verstand schuilde dan hg gedacht had. Daar ging de gong voor de table d'hote en Nelly liep naar boven om toilet te maken. Peter hoopte dat zij een andere japon zou aantrekken, dan zou zij toonen smaak te heb ben, maar tot zgn leedwezen verscheen zg weer in diezelfde grove pg. Hij was heel stil aan tafel en het gesprek, waar de oude dames hem in wilden halen over de verdorvenheid der jeugd, vlotte niet. Na het eten zou men een wandeling onder nemen naar een restauratie in het bosch en men begaf zich terstond op weg. Wilde had liever nog wat gewacht, een kopje koffie ge dronken, en een sigaar gerooktmaar de oude dames vonden het zóo heerlgk dat het zoo warm was, dat zy gaarne op het heetst van den dag in de zon liepen. De weg leidde tusschen wgnbergen naar minister De Bruy'n beloofde evenwel, dat hy zou doen onderzoeken of het niet noodig was een wetsvoorstel in te dienen, waar by aan dit kwaad een einde wordt gemaakt door een alge meen verbod van het vervoer en den verkoop van sparrescheuten. Een zonderling ongeluk heeft te Luik plaats gehad. Voor de electrische verlichting in den schouwburg moest een machine worden aangevoerd die 11.000 kg. woog. In een der gangen bezweek de vloer onder dat gewicht, met het gevolg, dat een gasbuis brak, en het gas ontsnapte en in brand vloog. De spoedig ter plaatse gekomen brandweerlieden slaagden er in de vlammen met natte doeken tedooven en daardoor het gebouw te redden. Tooh zullen de voorstellingen eeaigen tyd moeten worden gestaakt. Een onaangename verrassing isdeburge- ry van Goch bereid. De inkomsten-belasting zal dit jaar met het dubbele worden verhooed, omdat aan de margarinefabriek gedurende 3 jaar 27.000 Mk. zal moeten vergoed worden wegens te veel betaalde belasting. Over de bergstortimgen bij Airoio wordt uit Bern het volgende gemeld Nu het weder warmer wordt, hebben er to Sasso Rosso, bg Airoio, opnieuw steenvallen plaats gehad, waarvan éen zelfs een belangry- ken omvang had. Deze herhaalde nederstortingen bevestigen wat de geologen hebben voorspeld, nameiyk, dat een verdere storting na de eerste niet opeens zou plaats hebben, maar in afdee- lingen, wier volume tusschen 5000 en 10.000 kubieke meters zou varieeren. De nieuw ge vallen massa's vielen boven op de opeenhoo- ping van de stukken, in den eersten val mee gesleept, en veroorzaakten geen sohade. De St.-Gothard-spoorweg loopt geen gevaar en er is geen sprake van dat de exploitatie van dien weg zou behoeven gestaakt te worden. Te Djeddah komen nog steeds gevallen van pest voor. Naar Onze West mededeelt, zyn by de kol. spaarbank onregelmatigheden ontdekt, tengevolge waarvan de voormalige kassier- boekhouder, ter verantwoording geroepen, zich in voorloopige hechtenis bevindt. Intusschen heeft het bericht onder beleggers van spaar penningen een rush naar de spaarbank doen ontstaan, die eerst tot bedaren kwam, toen men het den menschen uitlegde, dat de gelden geen gevaar liepen. De PeterBburgBche correspondent van Het Vad. zond aan dit blad de volgende ver taling van een bericht over Andrée, voor komende in het Dagblad voor Handel en Industrie. „Met betrekking tot het telegram van den gouverneur van Jenniseisk, die beweert dat het gerucht omtrent het vinden van Andreè's ïyk en die zijner lotgenooten zonder grond is, schrgft ons een volkomen geloofwaardig en competent man, dat hierdoor volstrekt de on juistheid van het eerste gerucht niet vaststaat. „Toen een officieel onderzoek is ïdgesteld naar de plaats waar de overblgfselen van den ballon zouden gevonden zgn, hebben de Ton- goezen opzettelgk die plaats verzwegen. Dit wordt verklaard door den afkeer der Tongoe- zen van vondsten in het algemeen, die hen gewoonlgk een massa last en moeite veroorza ken. Die afkeer dateert van den tijd der expe ditie van den Académicien Adams, die, toen hy de overblijfselen van een Mammoeth gevonden had, de geheele bevolking requireerde. „Sedert dien tracht deze bevolking steeds al les te verbergen wat haar last kan veroorza ken. Toen in 1883 de Russische wetenschappe- lgke expeditie, naar den mond van de Lena, zich reeds twee jaren in Tagatir bevond, en de leider daarvan geen idee er van had dat op slechts 3D wersten afstand de overblgfselen van een Mammoeth te vinden waren, wist de bevolking dit maar al te wel, doch verzweeg het opzetteiyk. De vondst had later, gehee toevallig, zonder eenige aanwgzing der bevol king plaats." De correspondent helt over tot de meeniiig dat de eerste door de Tongoezen overgebrachte tijding, betreffende het vinden der ïyken van Andrée en de zgnen, de juiste was. Men zou zoo meenen, dat Amerika geen ethnologische geheime a meer heeft. Maar toch is volgens Harper's Weekly ontdekt, dat aan de oevers van de Rio Negro een dwergvolk woont, meer van Indische dan van neger af- boven. Het was om om te vallen. Peter verwenschte zyn mislukten dag. Nooit in zijn leven zou hg weer een oude kennis gaan opzoeken. Hg ging met Nelly voorop en na een uur bereikten zg een heerlgk beu kenbosch, waar al de jonge takjes met mal- sche groene blaadjes prijkten. Onwillekeurig keken zij om. Daar lag het meer, en de stad, in den vollen zonneschijnhet gegons en ge- drui8ch klonk nog tot hen door, doch na een poos werd alles stil. Zy hadden de oude da mes uit het gezicht verloren. Wilde werd droomerig. Hij zou gaarne heel alleen verder gegaan zgn, door niemand ge stoord niets hoorende dan die tallooze stem men van dit ontluikende woud, niets ziende dan de zonneplekjes op den zwarten grond tusschen de woelige bloempjes en geurige kruiden. Nelly durfde het stilzwggen niet te verbre ken. In haar wekte het bosch geheel andere gevoelens op- Da voorjaarsgeuren bedwel menden haar, deden haar bloed sneller vloeien. Zy had kunnen gillen, dansen, jubelen, alles te gelijk. Zij zon een dwaza streek hebben willen begaan. Het liefst zou zy haren vriend omarmd hebben en gekustmaar zóo dat zy er het bewustzgn bij verloor gekust en nog eens gekusten dan wegloopen om hem nooit meer te zien Verdwijnen, treuren, van herinnering leven, of liever nog, zich In den afgrond storten, die naast hen gaapte.

Middelburgsche Courant | 1899 | | pagina 5